I - (iemen«:de berichten. RECHTSZAKEN. compensatie vrijstelling op stalknechts, doch spr. meent dat deze voor de meeste boeren, die geen stalknechts hebben, niets te beteekenen heeft. Spr. stelde voor dat liet dagelijksch bestuur deze be- zwaren onder de oogen der Regeering zou brengen. Besloten is, dat eene commissie de bezwaren in een adres aan de Regeering zal kenbaar maken. De drie kiezers te Middelburg, die bij den gemeenteraad protest indienden tegen de verkiezing tot raadslid van den heer H. P. den Bouwmeester, hebben Zaterdag hunne bezwaren ingebracht per adres bij Gedeputeerde Staten. Yoor vele expediteurs van boomvruchten uit Zuid-Beveland naar Belgie is het nieuw tarief van invoerrechten, dat dezer dagen in werking is getreden, groot nadeel. Menig handelaar te Goes verzond belangrijke hoeveelheden kersen, appels en peren van daar naar Antwerpen. Dat zal nu wel voor goed uit zijn. Een inandje kersen, wegende 8 kilo, ter waarde van f 1,20, wordt voortaan belast met 6 cent per kilo, dat is twee- vijfde deelen der waarde aan invoerrechten. Ver- leden Maandag had men van uit Goes de laatste kersen naar Antwerpen verzonden. De gemeenteraad te Schiedam heeft besloten tot den aanleg eener haven aan de Maas, in concurrentie met de aan te leggen havens te VI aar- dingen en Maassluis. Men hoopt te Schiedam de haven voor den winter gereed te hebben om alsdan aan de Scheveningsc'ne visschersvloot tot veilige ligplaats te kunnen strekken. Op 1 Januari van dit jaar bestond de bevol- king van ons Vaderland uit 2,372,406 mannen en 2,423,240 vrouwen, zooals het officieele bericht in de staatscourant dit vermeldt, en waaronder we dus te verstaan hebben alle jongens en meisjes, mede tot zuigelingen toe. Het geheele aantal bewoners van het Koninkrijk der Nederlanden bedroeg dus 4,795,646, dat is derhave meer dan vier en driekwart-millioen W ij herinneren ons nog best, hoe, toen we school gingen voor dertig jaren, leerden Nederland met eene bevolking van twee en een half a drie millioen. En nu zoo ongeveer tegen de vijfEen belangrijk verschil alzoo. Wij mogen ons in de cijfers een weinig vergissen, de statistiek toont de waarheid en (leze constateert de toenemende vermeerdering. Over 1894 bedroeg ze niet minder dan 30,922 mannen en 31,813 vrouwen, totaal 62,735. En nu moge men in het midden brengen, dat er wel een heele massa lieden van buiten in ons goede Nederland hunne tabernakelen kunnen hebben opgeslagen, daartegenover staat ook, dat velen van hier elders hun heil hebben gezoclit. De statistiek alweder toont aan, dat dit laatste cijfer wel 4000 meer is dan de eerste. Ef kwamen binnen (in ronde cijfers) 299,000 en er vertrokken 303,400. Maar waar we vooral de aandacht op willen vestigen, is op het feit, dat tegenover 154,000 geboorten slechts 87,000 sterfgevallen stonden, en deze uit- komst dus een voordeel gaf van niet minder dan 66,000, zegge zes en zestig duizend. Fmso. TER NEUZEN, 29 Juli 1895. In de op morgen (Dinsdag) des morgens 10 ureti te houden openbare vergadering van den gemeenteraad, alliier, komen de volgende punten in behaiideling Becediging raadslidonderzoek geloofsbneven enz. raadsleden; aanbieding gemeenterekening 1894 rekening grindweg Ter NeuzenHoek 1894; be- grootmg idem 1896; reclame hoofdelijken omslag adres G. van der Peijl om grond in erfpacht belasting op staanplaatsen bij jaarmarkten enz. ingekomen stukken enz. Heden werd door Burg, en \Veth. alhier, bij enkele inschrijving, in het openbaar aanbesteed De levering van petroleum voor de straatver- lichting gedurende 1895/96 (ongeveer 6000 liter). Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. P. van Eraeijenhove, voor 8 en P. J. Versluij- voor f 6,94, per 100 liter. Bij beschikking van den Minister van water- staat is o. a. benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken ter voorziening van de boorden van het kanaal te Ter Neuzen, de heer J. Zoeter, alhier. Bij het eindexamen van leerlingen der hoo- gere burgerscholen in Zeeland, te Goes afgenomen, is van de leerlingen der rijks hoogere burgerschool te Middelburg o. a. geslaagd H. J. Vooren, van Ter Neuzen. Belast met de waarneming van het kantoor der directe belastingen te Veghel, de surnumerair J. M. Mulder, thans waarnemende te Yalkenswaard. Het jacht van den betaalmeester te Sas van Gent is nabij Bruinisse gezonken, doch de beman- ning gered. Axel. Alhier is in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. ongeveer half een inbraak gepleegd bij den winkelier" P. H. Y. binnen de kom dezer gemeente. Door het uitsnijden eener ruit kwamen de dieven in de achterkamer der woning waar alle 1 werden doorsnuffeld en waaruit het zich daarin bevindende geld en eenige gouden sieraden werden medegenomen. Het gestolene had eene waarde van ongeveer f 400, een groot aantal zilveren voorwerpen schijneu niet van hunne gading te zijn geweest. Althans hiervan werd niets vermist. Toen de dieven het slot der kamerdeur wilden open- breken, om het huis verder te doorzoeken, werden de bewoners wakker en kozen de inbrekers het hazenpad langs denzelfden weg waardoor zij waren binnengekomen. De politie is de daders nog niet op het spoor. Yrijdag werd door de rechtbank te Middelburg uitspraak gedaan tegen P. J., 37 jaar, herbergier te Wolfaartsdijk en A. J. W., 24 jaar, bediende te Ierseke beiden te Middelburg gedetineerd. Eerstgenoemde werd ter zake van bedriegelijke bankbreuk, veroordeeld tot 9 maanden en laatst- genoemde ter zake van brandstichting tot 5 jaren gevangenisstraf, beiden met mindering van den tijd, in verzekerde bewaring doorgebracht en in de kosten. ,/Wie is toch die meneer Dussault eigenlijk vroetr op zekeren dag dokter Destree, die den oudeti man nu en dan bij het bed zijner patiente aangetroffen had, bij een in de buurt wonende bekende, die steeds omtrent alles onderricht was. „Hoe, dat weet ge niet, dokter?" antwoordde de alwetende verwonderd. Meneer is immers de eigenaar van het huis. ,/Welk huis?" ,/Nu, het huis, waarin hij woont. Maarhij wil daar niet voor doorgaan. Hij meent, dat men rustiger leeft als //partij' „Dus een zonderling?" „Zoo iets, maar een zeer verstandig en ver- mogend zonderling. Hij is zeer rijk en heeft na een werkzaam rusteloos leven thans rust genomen. Hij is, zooals ik gezegd heb, eigenaar van het groote huurhuis, maar laat alle zaken aan zijn vertrouwbaren ,/intendant" over en leeft slechts nog voor zijn liefhebberijen." Welke liefhebberijen kan de man hebben, die er uitziet als de verpersoonlijkte verveling „Ge miskent hem, dokterDe heer Dussault was in zijn jonge jaren een der bekendste en ge- lukkigste ,/ondernemers". Hij beproefde alles wat met geld in verband staat, was speculant, impressario, theater-directeur, eigenaar van een circus, winkelier, hotelhouder, stratenbouwer kortom, hij is als Door het Yrijdag over onze provincie gewoed hebbend onweder is hier en daar nog al eenige schade veroorzaakt. Te Graauw sloeg de bliksem in een wagenhuis en in de Veerstraat in een schuur. Op beide plaatsen ontstond brand, doch die werd tijdig gebluscht. Onder Retranchement werd een landbouwschuur, waarin zich een weinig hooi bevond, in de asch gelegd. Onder Oostburg werd een koe in de weide doodgeslagen en een vrachtrijder eenigszins aan het aangezicht getroffen. Te Nieuwdorp (Zuid-Beveland) sloeg de bliksem in den toren van de Chr. Geref. kerk, zonder brand te veroorzaken, dan alleenig eenige schade aan houtwerk en glasruiten. Onder Yerseke werden door het onweder bij den landbouwer Vermue alle gebouwen, behalve de bakkeet, in de asch gelegd, zoomede ook 5 paarden, 2 schapen, 7 kalveren en 2 stieren kwamen om. Het onweder heeft over een groot deel van ons land gewoed en op verschillende plaatsen onheilen veroorzaakt. Te Schalkwijk (Utrecht) trof de bliksem o. a. de openbare lagere school, terwijl al de leerlingen zich er in bevonden, doch de kinderen kiegen geen letselalien kwamen met den schrik vrij. Het gebouw leed eenige schade. Op een uiterwaard te Nederhemert zijn 10 koeien en paarden door den bliksem gedood. Die dieren stonden alle op grootere en kleinere afstanden van elkander langs eene heining van ijzerdraad. Bij IJzeudijke zal door eenige heeren eene steenbakkerij worden gesticht. Dit zal dan de vierde wezen, die in het district bestaat. Vrijdagnacht is in het burgerlijk ziekenhuis te Maastricht.overleden zekere H. van Ham, her bergier aldaar, die daags te voren bij een twist met den sluiswachter G. te Petit Lanay (Belgie) door revolverschoten doodelijk werd getroffen. De verslagene, 45 jaren oud, was zeer twistziek van aard en reeds herhaaldelijk wegens inishandeling en weerspannigheid veroordeeld. Ook ditmaal schijnt hij de aanleidende oorzaak tot zijn nood lottigen dood geweest te zijn. De directie van Seinpost te Scheveningen is tot de ontdekking gekomen, dat knoeierijen op groote schaal gepleegd worden met hare toegangs- biljetten. Het buitengewoon groote getal coupons in de bussen, zonder dat de geldelijke inkomsten stegen, man van zaken een universeel genie. Hij heeft een tijdlang nieuw ontdekte diamantmijnen in Brazilie geexploiteerd en met geluk. Toen deze begonnen te verminderen, stond hij ze met behulp van een schittereude reclame zeer tot zijn voordeel aan een venuootschap af. Vervolgens ging hij met een beroemde, maar verouderende zangeres op en wist uit liaar verbleekerulen roem in de provincie nog veel geld te slaan. Daarna vertoonde hij in het circus Guillaume gedresseerde herten en richtte een compagnie hazen af, om elkaar slag te leveren. 0^ ordt vervolgd.) wekte haren argwaan en leidde tot een nauwlettend onderzoek, waarbij gebleken is, dat de directie te doen heeft met een nadruk op uitgebreide schaal van hare couponboekjes, welke in de stad, in plaats van voor f 4, voor 1,50 aan den man werden gebracht. De noodige maatregelen zijn genomen waardoor dit bedrog niet meer kan worden voortgezet. Herhaaldelijk leest men in de bladen adverten- ties, waarin belangrijke bij verdiensten worden voor- gespiegeld. Een heer te Hildesheim wendde zich ook tot zulk een adres te Zurich, onder toezending van 3 mark, teneinde toch te weten te komen, hoe hij op de gemakkelijkste wijze die belangrijke bijver- diensten kon krijgeu. Hij kreeg al spoedig een brief, waarin werd medegedeeld //dat niets leelijker was voor een kamer, dan wanneer de schilderijen met vuil bedekt waren, wat vooral in den zomer nogal voorvalt. Het is voor ieder een zeer loonende arbeid, in zijn ledige uren het vuil van deze schilderijen weg te neinen en de kamer weder een frisch aanzien te geven." Wie zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht. De burgemeester van Nieuwe Pekela, tevens lid van de Provinciale Staten, wordt verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van gelden welke hij als voogd onder zich had. Na verhoor voor den rechter-commissaris ter instructie van strafzaken, werd hij overgebracht naar het huis van bewaring. In de Scheveningsche Boschjes werd de vorige week een jongmensch aangetroffen, die zich vermaakte met het lossen van revolverschoten. De politie-agent, die op het geknal der schoten aan- kwam, nam den knaap mede naar het politiebureel, waar bleek dat hij te Amsterdam thuis behoorde en een partijtje diamanten, dat hij voor zijn patroon moest wegbrengen, verduisterd had. De revolver was voor een gedeelte van het geld gekocht. Het jongmensch is naar Amsterdam vervoerd. Ook de klompen zullen duurder worden Hebben de schoenfabrikanten zich genoodzaakt gezien den prijs der schoenen te verhoogen, het zal niet lang uitblijven of ook de klompen zullen veel duurder worden. Niet dat het eene het gevolg is van het andere, doch door de vermindering van peppelboomen was men in onze grensplaatsen en de Duitsche Rijnstreek, waar veel klompen gemaakt worden, genoodzaakt peppelhout uit Belgie te laten komen. Ook in Belgie is de voorraad hout zoodanig verminderd, dat eene prijsverhooging der klompen die nu al duur zijn spoedig te wachten is. Zaterdagnamiddag werd de Hoefkade te 's Gravenhage in rep en roer gebracht door het knallen van twee revolverschoten. Men liep te hoop, en vond den verversbaas H. zwaar gewond in zijn werkplaats liggen, hevig bloedende uit twee wonden, hoog in de borst. Deze verwonding is H. toegebracht door zijn zwager, zekeren S., die bij hem als knecht in dienst was en tevens bij hem inwoonde. Omtrent de aanleiding tot deze daad van geweld verneemt men, dat S. Vrijdagavond „gedaau had gekregen", omdat hij zich vaakonbetamelijkgedroeg. Zaterdagmiddag omstreeks half zes kwam S. aan den ververswinkel om zijn weekloon in ontvangst te nemen, en hoewel hem dit tot den laatsten cent werd uitbetaald, zocht hij toch twist met zijn zwager en diens broeder, mede-eigenaar van de zaak, zeggende//wel eens met hen te zullen afrekenen." De gebroeders wisten S. weg te krijgen, doch hij kwain even daarna weer terug, en na een korte woordenwisseling met zijn zwager, die zich op dat oogenblik alleen in de werkplaats bevond, liaalde hij een revolver te voorschijn en loste hij op een meter afstand twee schoten op hem. Toen de vermoorde ineenzonk, ging de dader kalm heen, doch hij werd kort na zijn mis- daad door de toegesnelde buren gegrepen en aan de politie overgeleverd. Be verwonde, wiens toestaud levensgevaarlijk wordt geacht, is per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Door de commissaris van politie in de Bafdeeling werd dadelijk de verwonde in het ziekenhuis bezocht. S. heeft bekend, maar moet, naar men zegt, het willen doen voorkomen, dat hij niet de be doeling had zijn zwager te treffen, maar alleen twist had met diens broer. Yoor den auditeur militair te's Ilertogenbosch verschenen in de vorige week behalve den korporaal der huzaren De R. die verdacht wordt den sedert overleden Flip Schlenker zoo zwaar te hebben mishandeld, dat diens dood daarop volgde de bewoonster van de Vuchtsche hut, vrouw De Laat (de man zit voor geruimen tijd in de gevangenis), diens knecht en hare dienstbode, zoomede een huzaar en twee korporaals der huzaren. Het onderzoek dat schier den geheelen dag duurde, had o. a. tengevolge, dat een der gehoorde huzaren- korporaals, zekere J. P. Z., mede in voorloopige hechtenis werd gezet. Op een weiland bij Ilalfweg had Vnjdag vanwege den socialistenbond de aangekondigdt protestmeeting plaats tegen de handelingen der Bredasche politie //bij de mishandeling van vnend Bayle". Domela Nieuwenhuis en Hermans voerden op de bekende wijze het woord tot een 300 toe- hooders, terwijl de zangvereeniging ,/Exelsior" zich een paar maal deed hooren. Te 2 uur aange- vangen, was de meeting te 4 uur afgeloopen en onder hevige stortbuien trok men zingende met opgerolde vaandels weder naar Amsterdam en Haarlem. De burgemeester was met de gemeenteveld- wachters en vier rijksveldwachters aanwezig. Na afloop van den brand op het eiland de kleinen Beer onder Oud-Beierland wierpen zich een aantal personen op de lijken der in den brand omgekomen dieren. Het vleesch werd ter plaatse als het ware door hen verslonden, zoodat na eeni ge,n tijd alleen de ingewanden en beenderen nog over waren. Eenigen tijd geleden werd van J. W. Omink te Maurik een roeiboot gestolen, en alle pogingen om deze op te sporen mislukten. De rijks-veld- wachter Roodenburg te Roon, vond Donderdag niet alleen de roeiboot in de haven te Poortugaal, maar ook den dief, zijnde de 21jarige schippersknecht M. Y., aldaar. De boot werd in beslag genomen en de dief achter slot en grendel gebracht. V. verklaarde 3 dagen geroeid te hebben eer hij van Maurik te Poortugaal was. Tusschen den 19jarigen schilder D. C. Bosch en den 30jarigen timmerman M. Henneman was Zaterdagavond laat in eene herberg te Haarlem twist ontstaan. Buiten gekomen werd laatstge- noemde door Bosch met het hoofd tegen een lantaarnpaal neergeslagen, en zoo zwaar verwond, dat H. aan de gevolgen is overleden. De dader is in hechtenis genomen. Sedert eenigen tijd werd door een ambtenaar bij de telegraphie te 's Gravenhage geld uit een lessenaar vermist. Een contact werd gemaakt tusschen den lessenaar en de woning vau den ambtenaar, zoodat bij opening van den lessenaar een electrische schel overgiug. Als gewoonlijk werd aan den jongste bediende 's morgens de sleutel afgegeven en een oogenblikje later weerklonk de electrische verklikker. zonder dat de jongen er iets van had kunnen bemerken. Fluks werd de jonge man ingerekend en het vooraf gemerkte geld in zijn bezit gevonden. Er is eigenlijk al zooveel overde Hollandsche zeeroovers geschreven dat men het officieel rapport zou kunnen afwachten. Doch om de zeldzaamheid van 't geval maken we nog melding van 't geen Dr. P. de Jager, van Ternaard aan het Hbl. schrijft Voor alles, zegt hij, dient men zich eenigszins op de hoogte te stellen van de denkwijze der visschers omtrent strandgoed. In het dagelijksch leven gewoon weg eerlijk misschien iets meer dan het gros der menschheid hebben ze om trent strandgoed begrippen, die van onze zienswijze afwijken. Strandgoed is buit. Een gestrand schip heet een ,/boetskip", een buitschip. Het opvisschen van strandgoederen heet //butfisken", buitvisschen. ,/Butfisken is 'tmooiste fisken" heb ik meer dan eens hooren zeggen. Onredelijk is het in hun oogen, dat ze den buit niet voor zich mogen houden, maar slechts bergloon ontvangen. Dat er nu en dan gekaapt wordt, acht ik buiten twijfel, maar dat wordt door de visschers evenmin voor eene oneerlijke daad aangezien als b. v. iemand, die voor het personeel een schoorsteen wegsmokkelt, voor oneer- lijk zou willen worden gehouden. Toch heerscht ook hierbij alweer een afzonderlijk begrip van eerlijkheid. W anneer een schip op de Wierumer gronden strandt, dan blijven de Modder- gatter visschers op een afstand. De buit behoort den Wierumers. En omgekeerd zullen de Wierumer visschers zich niet bemoeien met het buitschip, dat strand op de bank van Moddergat. Deze denkbeelden zijn van ouder tot ouder in de, hoofden onzer vischers gebracht. De wet moge veranderen voor onze visschers blijft een gestrand schip een buitschip, en strandgoed buit, lk geloof niet dat op de Waddeneilanden andere denkbeelden heerschen. De visschers beleven ellendig sleclite tijden. De Noordzee wordt, hoe vruchtbaar het vischwater daar ook moge zijn, doodgevischt. De kustvisscherij en daarbij moeten onze visschers zich bepaleu geeft geen brood meer. Vele visschers, die zich voor korte jaren in een betrekkelijken welstand verheugden, moeten nu <1® hulp der armvoogden inroepen om niet te verhon- geren. Dit feit moge mede dienen als veront- schuldigende omstandigheden voor hun ruw op- treden tegenover de bemanning van de sleepboot Assistent. Een ,/biitskip" is altijd een buitenkansje. Toen nu bij de groote armoede de Noorsche schooner Talisman op de gronden van Paesens strandde, was dit een evenement. Met levensge- vaar werd eerst de bemanning gered en daarna al spoedig met het bergen van de houtlading be gonnen. Terwijl zij hiermee bezig waren, bemerkten zij dat het schip vlot werd. Om het wegdrijven te voorkomen, om schip en lading voor zich te behouden, legden zij dit voor anker. Het anker brachten zij op drogen grond en groeven het daar in 't zand. Een ketttng van 50 vademen lengte verbond schip en anker. Bij opkomenden vloed verlieteu zij het schip (dat nu dreef), daar zij alleen bij opkomenden vloed van het strand den vasten wal zouden kunnen berei- ken. Zij waren voornemens den volgeiulen dag het nu drijvende schip verder naar de ree te sleepen, om zich daardoor het bergen van de lading gemakkelijker te maken.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2