Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen No. 3182. Dinsdag 30 Juli 1895. 35h Jaargang. BKKENPMAKIXG. 5> ID 2. 3 33 De IJurgemecsler tier yemeonle Ter ftcuzeii Binnenland. abonnement- Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON. 3) TER lElMSCHE <01 111 VI Per dne maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. IS it Id ml verscl.ij.it rdaandag-, WoensdaK- eo Vrij.l»tf»vonil l.ij «len uitgever 1». J. X A W IS K I I M IS E te Ter leuzen. maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Dinsdag den 30 Juli 1895, des morgens ten 10 ure. Ter Neuzen, den 27 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. folitieli Overzicht. Gisteren werd te Brussel de groote betooging der liberalen en sociaal-democraten gehouden tegen de schoolwet. Reeds om acht uur kwamen de gedelegeerden, die aan de betooging zouden deel- nemen, daaraan. Tot liandhaving van de orde waren overal sterke afdeelingen politie-agenten opgesteld. Vooral in de nabijheid vanhetVolks- huis heerschte groote drukte. Het weer was niet gunstig. De betoogers vereenigden zich op den Boulevard d'An vers. Van daar werd de tocht door de stad, die 2'/a uur duurde, ondernomen. Door eene deputatie werd op de place des Martyrs een krans gelegd op het gedenkteeken, dat daar is opgericht ter nagedachtenis van de in 1830 gesneuvelde strijders. De radicale afgevaardigde Janson hield daar eene redevoering. Eene andere deputatie legde een krans op het Petit-Sablon- plein als hulde aan de martelaars, die in de 16de eeuw vielen in den strijd voor de vrijheid van geweten. Toen de stoet de grande place had bereikt, hielden de heeren Janson en Auseele heftige redevoeringen tegen de schoolwet. Vervolgens gingen de betoogers uiteen. Ongeregeldheden vielen niet voor. De Peterbnrgsche vertegenwoordiger van de //Herald" beweert een onderhoud gehad te hebben met een der leden van de Russische Slavophile partij, die hem bijzonderheden meedeelde omtrent de overeenkomst tusschen Rusland en Erankrijk. Deze overeenkomst zou reeds sedert Septem ber 1891 gesloten zijn, en telkens gelden voor den tijd van drie jaar tot de opzegging door een der partijen. Het verdrag is geteekend door den overleden Czaar en president Car- not Het eerste gedeelte handelt over onder- lingen bijstand, wanneer een der beide natien in oorlog mocht geraken en bepaalt, dat in het geval als Rusland of Erankrijk door een vijandelijk leger Verhaal van E. M. Toen vrouw Hinrik den volgenden morgen beneden in de woonkamer kwam, vond zij het fluweelen kieltje voor den kleinen jongen reeds gereed en hem zelf daarin ronddrentelen. Pauline had den geheelen nacht er aan gewerkt, oin de goede ziel het genoegen te doen, het kind in zijn staatsiekleed reeds den volgenden dag naar den tuin der Tuilerieen te kunnen vergezellen. En kindermeid en kind liepen op dezeu dag onder de in het park wandelende menschen rond als een groote en een kleine pauw. Zoo weinig is er noodig, om tevreden te zijn zelfs in het armste bestaan. Te midden van dezen bescheiden aanvang van een nieuw leven trof een tweede ontzettende slag de arme jonge vrouw. Haar echtgenoot had zich in de zoo geheel veranderde omstandigheden nooit van het ongeluk hersteld, dat hem terneer had geworpen somber, hopeloos deed hij slechts werk- tuigelijk zijn werk hoe langer hoe meer ont- moedigd en in gepeins verzonken, tot dit op zekeren dag in krankzinnigheid overging. Hij moest naar een gesticht gebracht worden en stierf daar na korten tijd aan razernij. Zijn ziekte teerde de Iaatste middelen op, die zijn familie van vroeger nog waren overgebleven. Mevrouw van Eijcken had zich met ouderwerping, ja bijna glimlachend, in de armoede geschikt wordt aangevallen, de bondgenoot onmiddellijk hulp verleent. Het tweede gedeelte heeft betrekking op de koloniale aaiigelegeuheden dat wil zeggen voor Rusland Oost-Azie. Omtrent Egypte en de Balkankwestie zou niets bepaald zijn. Verder vernam de correspondent van de //Herald", dat Keizer Wilhelm een afschrift bezit van de overeen komst, die overigens slechts aan enkeie zeer hoog geplaatste personen bekend zou zijn. De Eransche soldaat-afgevaardigde Mirman zal nu, krachtens de nieuwe wetsbepalingen, van den krijgsdienst worden ontheven in September, na de groote legeroefeningen. Hij zal dan onge- veer 10 maanden onder dienst zijn geweest. Het hoofd van het Eransch Gemeenebesi, de heer Felix Faure, is voor geruimen tijd naar zijne villa te Havre vertrokkeu. Ook de meeste leden van het Ministerie hebben, lietzij wegens ambts- bezigheden, hetzij voor hun genoegen of uitspanning, de stad verlaten. A1 wederom komt bericht het is het derde van dien aard in korten tijd van een spoorweg- ongeluk aan een pelgrims-trein overkomen. Te Saint-Brieux, in het Fransche Noorder-departement is een trein met bedevaartgangers, die terugkwam voor St. Anne dn Roy, ontspoord, met het gevolg dat 12 reizigers gedood en 25 gekwetst werden. Het pantserschip ,/Massena", Woensdag te water gelaten, liep Vrijdag reeds bij Saint-Gazaire aan den grond. De pogingen om het af te brengen zijn tot nog toe mislukt. De Keizer van Oostenrijk heeft eergister een lang onderhoud gehad met zijnen minister van Buitenlandsche zaken, graaf Goluchowski, en deze heeft zich eergister naar Aussee begeven, om met den Duitschen rijkskanselier, vorst Hohenlohe, te spreken. Eenige dagen geleden bracht vorst Hehenlohe een bezoek aan Keizer Frans Jozef te Ischl en de Standard weet daarvan te vertellen, dat over de aan- gelegenheden van Macedonia is gesproken en over- eengekomen werd in alle cjuaesties die betrekking hebben op den Balkan, een voorzichtige, afwachtende houding aan te nemen. De uitslag der verkiezingen in Engeland kan ook ernstige ekonomisch-politieke gevolgen hebben en velen verwachten dat. Het is zeer goed mo- gelijk, dat de wensch naar verandering op dat gebied medegewerkt heeft tot de nederlaag der liberalen. De redevoeringen van sommige leden van het nieuwe kabinet laten geen twijfel over, dat de regeeringsmeerderheid, meer dan de vorige, over ekonomische en sociale verbeteringen zal maar het verschrikkelijke einde van haar echtge noot brak haar kracht, haar moed. Zij werd ziek. Haar geheele zenuwstelsel scheen geschokt, al haar levensmoed was weg. Zij verliet het bed niet iedere lichtstraal, elk geraas veroorzaakte haar de heftigste pijnen, en de ellende, de naakte ellende trok de kleine woning en het bestaan der armen binnen. III. DE BUURMAN. Ja, de naakte ellende had zich genesteld in de armzalige kamer, welke Pauline met haar kind nog bewoonde. En voor deze ellende moest zelfs de angstvallige Ylaamsche zindelijkheid wijken, welke vroeger de trots van vrouw Hinrik was geweestwant daar de meid zich in de kamer nauwelijks kon bewegen, zonder de zieke lastig te vallen, kwam er langzamerhand een laag stof op alles en gaf aan de geheele woning de eentonige grijze kleur der veronachtzaming. Mevrouw van Eijcken hield zich met niets meer bezigzij bleef onver- schillig tegenover alles om haar heen en kon niet eens de eenvoudigste bevelen geven, zonder dadelijk weder de heftigste zenuwpijuen te voelen. Op de goede Hinrik rustte dus de geheele last van werk en verantwoordelijkheid, en menigmaal overviel de sterke vrouw zulk een gevoel van hulpeloosheid, zoodat zij tot niets anders in staat was, dan voor de buurvrouwen van links en rechts haar hart uit te storten. Deze buurvrouwen aarzelden natuurlijk niet, zich om elke kleinigheid te bekommeren, die de huishouding der arme jonge weduwe betrof, ja zij drongen met hun betuigingen van leedwezen, met hun raadgevingen en huismiddeltjes tot in de hebben te beslissen. De vorige regeering en hare aanhangers waren uit beginsel tegen staatsbemoeiing, die als dwang zich uit te of eenen stand ten koste van andere begunstigde. Er zijn onder de tegenwoordige ministers, die van een tegenover- gesteld gevoelen zijn. Men behoeft daarom- nog niet aan te nemen, dat regeering en parlement nu plotseling alle traditien der Iaatste halve eenw zullen verloochenen en het protectionisme en het bimetalisme zullen aannemen. Twee Russische bladen, de Novoja Yremja en de Moskowskija Wjedomosti, wijden artikelen aan Bnlgarije, die zoo overeenstemmen, dat men aan een officieusen oorsprong moet denken. Beide bladen verklaren onbewimpeld, dat deBulgaarsche deputatie alleen voor het Bulgaarsche volk de vergiifenis des Czaren heeft verworven, maar niet voor den vorst of voor de tegeuwoordige regeering. Het laatst- genoemde blad zegt, dat de metropolitaan Clement het beronw van het Bulgaarsche volk over zijne zonden tegenover Rusland openiijk heeft beleden en Rusland heeft gehoor gegeven aan zijn smeeken en vergeven. Maar daaruit mag niet het gevolg worden getrokken, dat Rusland den tegenwoordigen, onwettigen toestand in Bulgarije erkent. Het volk was niet schuldig aan de misdaden zijner onder- drukkers, maar die onderdrukkers kunnen nooit Ruslands vergiffenis verwachten. De Novoja Vremja schrijft//Het is eene groote dwaling, wanneer men in het buitenland gelooft, dat de Russische regeering geneigd is prins Fer dinand als vorst van Bulgarije te erkennen. De Bulgaarsche deputatie heeft Petersburg verlaten met het bewustzijn, dat Rusland het volk en de geestelijkheid van Bulgarije niet verantwoordelijk stelt voor de handelingeu der te Sofia regeerenden. De tragische dood van Stamhouloff heeft daaraan niets veranderd. Wanneer vorst Ferdinand al niet schuldig is, dan zijn toch de gebeurtenissen der Iaatste jaren onafscheidelijk met zijn naam verbonden. Voor de verzoening van Rusland met Bulgarije is iets meer noodig dan het ontvangen eener Bulgaarsche deputatie". De Kouingin-Regentes heeff bedankt voor de bekroning van het door haar ingezonden model van het ss. Koningin Wilhelmina op de tentoon- stelling te Amsterdam, aangezien dit model slechts op verzoek en tot opluistering der tentoonstelling was afgestaan. ziekenkamer door, en Pauline, hulpeloos, als haar toestand haar maakte, moest dat alles als een verwarden droom over zich laten heengaan. Sorns glimde er een gedachte van bewustzijn in den matten vleugellammen geest der zieke op gezond worden gezond worden en werken Maar zou zij dat ooit weer kunnen doen Ach, niet voor zich bad zij den hemel oni redding, om genezing, slechts voor wat haar het meest aan 't harte ging, voor haar kleinen knaap. Dokter Destree, de armendokter der wijk, die mevrouw Van Eijcken behandelde, had bewerkt, dat Adriaan in een bewaarschool in de buurt opgenomen werd. Hij predikte ook doch meestal tevergeefs tegen de bezoeken der onrustige en praatzuchtige buurvrouwen. Want alles, wat hij kon doen, was, zijn patiente te vermanen onvoor- waardelijk rust te nemen en van den tijd en het toeval de genezing te verwachten, die in het ge- moed moest beginnen. Onder de buren, die menigmaal in de woning der schoone jonge zieke kwamen, bevond zich ook een klein mager oud mannetje van de //nobele" tweede verdieping. De heer Dussault zoo heette hij werd door de buurvrouwen der hoogere verdiepingen als een hooger wezen be- wonderd en gegroet, en ofschoon hij niet veel sprak en liever luisterde, werd toch ieder zijner woorden als een orakel opgevangen. Het geheim van deze glorie en dit aanzien bestond in de rente van tienduizend francs, waarin zich de oude heer naar het scheen mocht verheugen. De bril op den neus, een geborduurd kapje op den kalen schedel, de handen in de diepe zakken van zijn huisjas, zat hij goed in Pauline's kamer en 1 nisterde naar De aanstaande komst der Koninginnen schijnt te Enschede de hoofden van sommigen in de war te hebben gebracht. Men schrijft aan het Vad. ten minste het volgende De burgemeester had het plan gevormd om voor de komst der Koninginnen den stadstoren te doen verven. Men was daarmede al druk bezig, toen een der wethouders aan den toren verscheen en den ververs gelastte onmiddellijk het werk te staken. De wethouder in quaestie wenschte het eigen- machtig optreden van den burgemeester in deze aan het oordeel van den raad te onderwerpeu. Verder meldt men, vdat de Koninginnen te Enschede ontvangen zullen worden door den bur gemeester, en dat deze het niet noodig acht, dat de raad daarbij tegenwoordig is." De raad schijnt daarmede geen genoegen te nemen en meent, dat hij en niet de burgemeester namens de gemeente de Vorstinnen moet ontvangen. Het is te hopen, dat die storm spoedig moge overwaaien. De nieuw ontworpen personeele belasting in verband met den landbouw, maakte op de ver gadering der //Geld. Overijs. Maatschappij van Landbouw", de vorige week te Arnhem gehouden, een punt van bespreking. Het werd ingeleid door den heer H. M. Hartog, van Barneveld, die er op wees, dat de huurwaarde thans wordt aange- geven door den bewoner van het perceel, terwijl dit, volgens het nieuwe ontwerp, zal geschieden door de administratie. Het ontwerp zal den mid- denstand het gelag doen betalen. De huurwaarde in de belasting zal hooger worden, meende spreker; wel is waar zal men geen belasting voor deuren en vensters meer betalen, doch aangezien de boer- derijen in den regel slechts eene verdieping hebben, zal deze remissie van weinig invloed zijn voor de boerderijen. Spr. vreesde, dat de aanslag volgens de werkelijke huurwaarde den boer meer zal kosten dan thans. En dan de aanslag voor koetsiers. In den regel is de boer zijn eigen koetsier, maar nu kan het geval zich voordoen, dat men voor den boerenknecht als koetsier 15 zal moeten betalen, als hij b. v. den boer van het station haalt of een dokter haalt. Onbillijk is dat daaren- tegen koetsiers voor dokters slechts 5 behoeven te betalen. Onbillijk noemt spr. het ook dat een rijtuig op riemen volgens het ontwerp f 10 zal moeten betalen, evenals een rijtuig op veeren, terwijl dit vroeger 5 was. Als men weet, dat van de 20,000 paarden in gemengd gebruik 1/3 gaat voor rijtuigen op riemen, beteekent die belas ting nogal iets. Het ontwerp noemt nu wel als het gesnap der ongevraagd gekomen bezoeksters met zulk een onverstoorbare gelijkmoedigheid, dat men niet wist, of hij met de zich vervelende be- langstelling van een zonder bezigheid zijnden rentenier of met den fijnen spot van een verstan- dig man luisterde. Hoe het ook zijn mocht hij werd mettertijd een getrouw bezoeker van mevrouw Van Eijcken en werd bijna als vriend des huizes beschouwd. Hij zat daar dikwijls uren lang. Slechts nu en dan een onverschillig woord sprekende of uit een gouden doos een kolossaal snuifje nemende, en daarbij scheen het toch, alsof hij op iets wachtte. Maar op wat Er zijn visschers, die uren en dagen lang naar het onbewegelijk hengelsnoer zien en met ondoor- groudelijk geduld op het vischje wachten, dat het aas zal versliuden. En er zijn spinnen, die zonder beweging uren en dagen lang in een donkeren hoek zich ophouden en op het lichte sidderen van haar kunstig weefsel wachten, dat hun bericht, dat een vlieg met als goud sfchitterende vleugels zich er in heeft laten vangen. En er zijn bedelaars, die in hun armzalig vertrek in een bed van lompen hoopen goudstukken verborgen hebben en toch uren en dagen lang op de straat blij veil wachten, in brandenden zonneschijn en regen, met heesche stem hun ellende bezwerend, tot het een voorbij- wandelenden goedhartigen handwerksman invalt, van zijn eigen vroolijke armoede een medelijdend scherf je in den verfrommelden hoed van den oogen- schijnlijk nog armere te werpen. Zoo geduldig scheen de oude gerimpelde buurinan van de tweede verdieping te wachten en te loeren hij de bleeke, geen hoop meer koesterende zieke. Maar op wat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1