Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen No. 3181. Zaterdag 27 Juli 1895. 35e Jaargang. w> a 33 3a Binnenland. abonnement- Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. F KIT I ILL, ETQ N 2) TER \EimS1HE (OlltUT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regeis f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regeis en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. E»it Iliad verscliijnt IHaandag-, Woenadag- CII Vrijd»s»voml bij df.u uilgever I'. J. VAX 1» E I A Hi D E te Ter leaien. Politieb Overziolit. Aan Koning Leopold van Belgie word Woensdag, toen hij zich te voet door de straten te St. Gilles bewoog om de gevels der huizen te bezichtigen, die deelnamen aan den wedstrijd om de prijzen voor de meest artistieke gevels er is ook een afdeeling bij voor uithangborden aan Koning Leopold dan, werd bij die gelegenheid allerwege, waarschijnlijk als contra-demonstratie tegenover wat den vorigen dag aan Z. M. was wedervaren, door de talrijke volksmenigte de meeste oplettendheid en hartelijkheid betoond. Ook de Dnitsche Marine krijgt weder een nieuw groot oorlogschip. Het wordt gebouwd op de Keizerlijke werf te Wilhelmshaven. Hit schip, dat het oude pantserschip Prenszen vervangen moet, zal 11038 tonnen meten, terwijl nu de vier grootste Duitsche pantserschepen van 10033 ton zijn. Het nieuwe schip wordt 115 M. lang, 20,5 M. breed en 7,8 M. diep. De machines zullen 13000 paardekrachteu ontwikkelen en het vaartuig een snelheid geven van 18 mijlen per uur. De kosten worden geraamd op 20,020,000 mark. De verkiezingen in Engeland zijn bijna afgeloo- pen. Niet alleen is de liberale meerderheid van 42 stemmen verdwenen, maar die der unionisten bedroeg eergister reeds 120, en bovendien hebben bijna overal de gekozen liberalen minder stemmen verkregen dan vroeger. Het bitterst is de werkliedenpartij teleurgesteld geworden. ,/Waar blijft," schrijft de Times, „de blufdat de werkliedenpartij veel sterker in Westminster zou terugkeeren Keir Hardire, het nieuwste type van een werkmanscandidaat is gevallen en dat in een distrikt, dat de meeste inschikkelijkheid voor zijn doen had. Hij erkent zelf, dat iedere klasse zijner kiezers tot zijn nederlaag heeft bijge- dragen. John Burns is ter nauwernood aan het- zelfde lot ontkomen. Ben Tillett, die placht te spreken, alsof hij alle werklieden achter zich had, is gevallen in een distrikt, dat zorgvuldig voor hem was uitgekozen. Hamwell, Hobson, Frank Smith, Hyndman, Dr. Parkhurst en alle candidaten der onafhankelijke werkliedenpartij zijn in de minderheid gebleven. Hier en daar heeft de partij de verkiezing van een regeeringscandidaat bevor- derd, maar nergens heeft zij zelve eenige kans gehad. Zelfs te Glasgow, waar zij het best was georganiseerd, verkreeg Frank Smith slechts 360 stemmen Verstandige werklieden begrijpen, wat dat alles beteekent. Nog slechts enkele werk- stakingen als die der schoenmakers en wij zullen Vi'rhaal van E. M. II. LEVENSSTORMEN EN STRANDGOED. Na een lange moeilijke reis kwamen de vluchte- lingen te Parijs aan en stapten in een bescheiden logement af. Niets vermag zoozeer de treurigheid van het gemoed te vermeerderen dan deze kleine kale huurwoningen, die zich voor den eerste den beste openen, die eeuwig van bewoners verwisselen en wier armoedige en gebrekkige meubels van de gelukswisseling der vroegere bezitters vertellen, van gedwongen verkoopingen, waarbij zij werden verzameld. Hoe treurig was daar de eerste nacht voor die drie Van Eijckens had bijna geen ant- woord op de aanmoedigingen zijner jonge vrouw, de kleine Adriaan vleide zich angstig, schuchter tegen zijn moeder aan, en Pauline moest al haar kracht bijeengaren, oin niet zelf te vertwijfelen en in een stroom van tranen uit te barsten. Over de eerstvolgende weken kunnen wij vlug heenstappen. De strijd met het leven begon. Pauline zocht en vond in een voorstad een kleine, op de vierde verdieping gelegen woning, die niet al te duur was en in den zomer ten minste ver- gunde, een blik te slaan op de naburige moestuinen. En nu, nadat zij weer een annoedig tehuis bezaten, gold het, naar werk om te zien. En het geluk gunde bun een bescheiden zonnestraal. Zij vonden de eene markt na de andere verliezen. Het succes der onafhankelijke werkliedenpartij zou aan de Britsche nijverheid een slag toebrengen, die niet te herstellen zou zijn. Het zou het stijgen van het loon en de verbetering van het lot der werk lieden, hetgeen sedert vele jaren is geschied, onmo- gelijk maken. De Bulgaarsche Minister-president bood aan de vertegenwoordigers der mogendheden zijne veront- schuldigingen aan wegens de schandelijke tooneelen bij StamboulofFs begrafeuis, of juister, wegens den overlast, daarbij ook door gezegde vertegenwoor digers van het opdringend gemeen ondervonden. Yanwege de Porte is aan de Bulgaarsche re- geering dank betuigd wegens hare medewerking tot het onderdrukken van den opstand in Macedonia. Mag men een beiicht uit Tientsin aan the Times gelooven, dan vertragen de Japanners op het oogenblik de onderhandelingen met China over het handelsverdrag, benevens de tenuitvoer- legging der overeenkomst betreffende de ontruiming van het schiereiland Liao-Tong, in de hoop dat de uitslag der Britsche Parlementsverkiezing en het aan 't bewind komen aldaar van een nieuw bestuur, mogelijk strekken zal, om Japan te steunen tegenover de mogendheden die, door hare tusschenkomst, Japan tot het bekende matigen zijner vredesvoorwaarden drongen. Tevens wordt in een telegram uit Shangai gemeld, dat de Japansche Regeering nu bij China aange- komen is met een eisch van 7,500,000 taels extra wegens de ontruiming van Liao-Tong. Door Duitschland zijn, wat betreft het vertoeven van zijne onderdaneu in zekere Chineesche havens, thans dezelfde rechten verkregen als vroeger aan Engeland en Frankrijk werden verleend. Onder groot enthousiasme van duizenden reden Hare Majesteiten gisterenmiddag even voor drieen het feestterrein te Arnhem binnen. De stoet was voorafgegaan door den burgemeester. Het koninklijke rijtuig geescorteerd door 2 oflicieren der rijdende artillerie en gevolgd door vier hofrijtuigen reed tot aan de koninklijke tribune, waar Hare Majesteiten uitstapten en ontvangen werden door de autoriteiten. Uit Amsterdam wordt aan de N. R. Ct. met zekerheid gemeld dat de beide Koninginnen binnen korten tijd een bezoek brengen zullen aan de tentoonstelling aldaar. Het is alleen niet zeker werk bij een koopman, voor wien George de boeken moest bijhouden, terwijl zijn vrouw borduur- en handwerken vervaardigde. Daarbij zorgde de moe- dige vrouw nog voor de kleine huishouding en deed alles, wat door de zorg voor haar kind ver- eisclit werd. Terwijl het echtpaar zoo te midden van een armoedige omgeving trachtte te leven, verbreidde zich te Antwerpen eerst langzaam en vervolgens bliksemsnel het bericht van den val van het groote handelshuis en verwekte een storm van ongerustheid en angst. Want ofschoon Pauline haar groot erfdeel bij den boedel gevoegd had, verloren de talrijke schuldeischers toch altijd nog een vierde hunner vorderingen. In Parijs zou de edelmoedige zelfverloochening der jonge vrouw, die alles wat zij bezat, opofferde, voor een dwaasheid gehouden zijn in Antwerpen, waar nog patriarchale zeden heerschten, verwonderde men zich er niet eens over. In 't oog van alle Antwerpenaars had mevrouw Van Eijckens eenvoudig haar plicht vervuld, en niet eens de schuld of de onvoor- zichtigheid van haar echtgenoot verscheen hun daardoor in een ander liclit. De schuldeischers verdeelden het geheele nog voorhanden vermogen, zonder zich er veel om te bekommeren, dat Pauline en haar kind tot den bedelstaf waren gezonken. Toch gelukte het aan de bemoeiingen van eenige vrienden en vooral aan den onbaat- zuchtigen ijver van den eersten boekhouder, ten minste de eer van den bankier te reddende schuldeischers stemden toe in een vergelijk, en het bankroet werd niet gerechtelijk uitgesproken. Dat waren de berichten, welke de beide echtgenooten in Parijs ontvingen, en wel door een onverwachtebode. of dit bezoek nog in deze maand zal geschieden, zcoals aa.ivankelijk werd verwacht. Het plan bestaat dat H.II. M.M. de Koningin nen bij haar bezoek aan de provincie Drente ook een bezoek zullen brengen aan Willemsoord en de daar gevestigde kolonien der Maatschappij van weldadigheid, waarvau H. M. de Koningin-Regentes beschermvrouw is. Ook wijlen Z. M. Willem III bezocht deze kolonie. Uit Domburg schrijft men Onze kleine, aangenaam gelegen badplaats schijnt meer en meer gezocht te worden. Vooral dit jaar is het bezoek al bijzonder druk, zelfs zoo, dat bijna geen enkele particuliere woning meer onver- huurd is, en alle hotels propvol zijn. In het begin van de volgende maand wordt hier verwacht H. K. H. de Prinses Von Wied met gevolg, terwijl meerdere vorstelijke personen hier eenigen tijd hun intrek zullen nemen. Op haar eergisteren te Arnhem gehouden 51ste algeineene vergadering besloot de ,/Geldersch- Overijsselsche Maatschappij van Landbouw" zich tot de Regeering te wenden met het verzoek zoo spoedig mogelijk over te gaan tot oprichting van een Ministerie van Landbouw. In het tijdschrift ,/Mannen en Vrouwen van Beteekenis" heeft Dr. A. Kuyper eene biographie geleverd van wijlen Mr. L. W. C. Keuchenius, waarin de misschien bij weinigen bekende bijzonder- heid voorkomt, dat deze staatsman op 32jarigen leeftijd door medische schuld eene attaque kreeg, die hem voor zijn leven den rechtervoet half ver- lamde, zijn gelaat misvormde en als redenaar voor altijd brak. Toch heeft hij met dat kranke lichaam gearbeid meer dan tien anderen, die gezond zijn van lijf en leden. Hij ging nooit voor drie uur ter ruste, terwijl hij toch des morgens te acht uur weder aan het ontbijt was. Door drie kiezers voor leden van den ge- meenteraad te Middelburg is een ad res gezonden aan den raad, waarin zij gewagen van onregel- matigheden, die bij de jongste verkiezing zouden hebben plaats gehad. Men verzocht daarbij dat de raad de briefjes opnieuw zou onderzoeken, voor den heer H. P. den Bouwmeester als lid werd toegelaten. In de zitting van Woensdag j. 1. heeft de ge- meentraad zich hiermede niet kunnen vereenigen en de verkiezing van alle leden wettig verklaard. Eenige ingenieurs van den waterstaat doen dezer dagen, met behulp van een aautal werklieden van Hansweert en Wemeldinge, peilingen en Op zekeren morgen namelijk, toen Pauline, met een mand aaft den arm, met haar kleine huishoudelijke benoodigdheden van de groentemarkt naar huis ging, moede van het werk, dat achter haar lag, liet eensklaps een vrouw, die van de tegenovergestelde zijde der straat kwam, een kreet van verassing hooren. Yreugde en verbazing vermengden zich in dezen kreet. Het was vrouw Hinrik, de getrouwe Hinrik, die op deze wijze aan haar gevoelens lucht gaf bij den aanblik harer vroegere meesteres, die als een dienstbode gekleed ging de plompe mand meesleeptede forsche, eenvoudige, maar goedhartige Vlaamsclie kon haar tranen niet weerhouden. //Vrouw Hinrik! Gij hier in Parijs?" riep Pauline verwouderd. z/Ja, ik ben hedenochtend aangekomen," ant- woordde de meid half snikkend, half lachend. „0, en hoe goed is het, dat ik u gevolgd ben Ge liebt toch iemand noodig, die u bedientHemelsche goedheid, ik zal moeten schreien, zoo dikwijls ik er aan denk, hoe ik u teruggevonden heb z/Gij je bent dus slechts om onzentwil hier- lieen gekomen //Waarom anders Ben ik dan niet bij u in dienst, sedert ge op de wereld zijt Heb ik u niet reeds als klein kind op de armen gehouden En kan ik dan leven zonder u, mevrouw Ik zeg u, van den morgen tot in den laten nacht heb ik geweend, sedert ge mij in Antwerpen alleen hebt achtergelaten. Het hart was mij steeds tot berstens toe vol. Ten slotte heb ik het niet meer kunnen uithouden. Ik heb den boekhouder zoolang gesmeekt, tot hij mij het adres van mijnheer gaf en den weg zeide, dien ik tot hiertoe moest nemen. onderzoekingen in de Zandkreek (tusschen Zuid- en Noord-Beveland) ten einde de oorzaak op te sporen van het toenemend aanslibben van die kreek, wat natuurlijk een gevaar voor de scheepvaart oplevert. Vermoedelijk is een veranderde richting van den stroom daaraan niet vreemd. Op het eind dezer maand zullen eenige hoofd-ambtenaren van den waterstaat door de Pruisische regeering naar Hansweert worden ge zonden, ten einde de kanaal- en sluiswerken te bezichtigen. Van een milden gever, die nadrukkelijk als voorwaarde stelde dat zijn naam geheim moest blijven, werd de aanzienlijke gift van f 10,000 ontvangen ten behoeve van de vereeniging //Nationaal Fonds" tot ondersteuning van de nagelaten be- trekkingen van in Nederlandsch-Indie gevallen militairen, met het verzoek van die som zooveel moge lijk ondersteuning te verleenen aan Oost-Indische militairen, door den vijand verminkt, daar de bedoeling van den gever was //persoonlijke moed en doodsverachting bij den soldaat op te wekken." Naar het tijdschrift Electra vemeemt, is door de Nederl. Bell.-Telefoon-Mij. de aandacht van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie gevestigd op het feit, dat verschillende rijkstelefoon- kantoren in de nabijheid van locale netten gelegen, dienstbaar konden worden gemaakt aan uitbreiding van het telefoonverkeer. Immers, deze kantoren zijn nu reeds met de rijkstelegraafkantoren in de plaatsen, waar telefoonnetten aanwezig zijn, ver- bonden, en de Rijkstelegraafkantoren zijn aange- sloten aan het locale net. Zonder kosten van aanleg, alleen door bediening op hettelegraafkantoor te geven, kunnen dus verschillende publieke telefoonstations in buitengemeenten in aansluiting aan locale netten worden geopend. De teelt van vroege aardappelen neemt in Noord-Holland van jaar tot jaar in omvang toe, hetgeen aanleiding heeft gegeven tot de oprichting van vijf marktplaatsen in dezen omtrek. Onder deze trekt Bovenkarspel, waar tevens groote hoe- veelheden groenten worden aangevoerd, de grootste aanvoeren, zeer waarschijnlijk een gevolg van de gunstige ligging dezer plaats voor den handel. Van 30 Mei tot Zaterdag 20 Juli 11. zijn aldaar aan den afslag geleverd 55,516 J H. L. aardappelen, vertegenwoordigende een bedrag van f 71,368,31. Daarenboven werden buiten afslag ongeveer 15,000 i H. L. geleverd. Aan groenten werd van 26 Juni tot 20 Juli 11. voor eene waarde van 31,373,03 omgezet. Toen heb ik mij op reis begeven en reeds den postwagen willen betalen, toen het mij inviel, dat wij wellicht het geld beter konden gebruiken en zoo ben ik in plaats daarvan op eigen voeten hier been gewandeld, menigmaal op een ladderwagen zittend, zooals het trof. De weg was wel lang en ik ben dikwijls moe geworden, want ik legde llinke afstanden af, om des te eerder bij u, bij onzen kleinen Adi en bij mijnheer te zijn. Maar, lieve hemel, sedert ik in deze dwaze groote stad ben, weet ik niet meer, hoe het met mij gesteld is Ik verdwaal in de straten, en als ik rechts wil gaan, ga ik juist verkeerd. Ten slotte wist ik in het geheel niet meer waar ik uit of in moest gaan, tot ik daar op eens voor u sta Dat is een merkwaardige geschiedenisO, ik kan u niet zeggen, hoe ik mij verheugen zal, den kleinen Adi weer te zien Ik zou werkelijk wel midden op de straat kunnen gaan dansen //Tehuis kan je dansen zooveel je wilt wij zijn er reeds!" z/En ik laat u daar altijd die zware mand dragen Waar heb ik mijn gedachten De vreugde, dat ik u eindelijk weder heb, maakt mij geheel in de war En vrouw Hinrik nam haar jonge meesteres de mand bijna met geweld af en volgde haar in de sombere kazernachtige woning. Op de eerste verdieping aangekomen, bleef zij staan. Pauline glimlachte treurig en zeide //Wij zijn nog niet aan het doel, wij moeten nog drie trappen op." z/De huizen hier in Parijs schijnen ware kerktorens te zijn", riep Hinrik, de mand steviger vasthoudend en vroolijk verder gaande.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1