Gemengde berichten. Gemeenteraadsverkiezingen. per dag werden betaald voor voeding en 13,60 frs. voor geneeskundig onderzoek. Dank zij de goede gezindheid en de vlugge beliandeling deze?" zaak door de Nederlandsche en Belgische autoriteiten, zijn de dieren waarschijnlijk weder ingevoerd. De kersenoogst nadert ook op Zuid-Beveland zijn einde; deze week of bet begin der volgende zal hij afgeloopen zijn. De vorige week konden de uitverkoopers ze nog voor 25 stuivers per mand krijgen. Maandag moesten zij daarvoor reeds 28 stuivers aan de pachters betalen. Over het alge- meen hebben dezen nog al goede zaken ge- maakt, want door het uitstekeud droge weder zijn haast geen kersen bedorven en konden er veel, vooral naar Holland, uitgevoerd worden. Dit heeft men ook te Goes ondervonden, want daar zijn dezen zomer nog geen kersen aan den afslag geweest, wat een groote zeldzaamheid is. De beste soorten worden thans k 10 cent per kilo verkocht, welke prijs op het laatst dezer week wel tot 12 cent stijgen zal. Yerplaatsing der margarine-industrie Toen eenigen tijd geleden in Belgie een nieuw tarief van invoerrechten werd aangenomen, vreesde men hier te lande, dat deze maatregel in de eerste plaats een slag zou toebrengen aan onze margarine- industrie. Dat deze vreeze gegrond was, kan blijken uitde volgende mededeeling derBosscher Ct. Naar wij vernemen, is eergisteren besloten, dat de combinatie An toon Jurgens en Prinzen" eene groote margarine-boterfabriek zal bouwen te Ant- werpen, ingericht om per dag 50,000 kilo's boter te vervaardigen. Aan den heer Henri Grasso, firrna W. Grasso, te 's Ilertogenbosch, is de levering van alle voor de boterbereiding benoodigde machinerieen opgedragen. Te Osch blijven ook de fabrieken in werking. De heer Grasso zal eveneens de machinerieen leveren voor een boterfabriek, te Antwerpen te vestigen door de firma W. J. Albers uit Dordrecht. TER NEUZEN, 17 Juli 1895. De uitslag der gisteren gehouden verkiezing van vier leden voor den gemeenteraad, wegens periodieke aftreding, is als volgt Getal kiezers 504. Ingeleverd 381. Onwaarde 3. Yolstrekte meerderheid 190. Herkozen werden de heerenJ. A. Tazelaar met 219, Jac. de Eeijter met 208, H. C. E. van IJsselsteijn 197 en P. Moes met 192 stemmen. Verder verkregen de heeren M. van den Hoek 159, J. Lijbaart 153, J. P. van Herp 73, D. J. Dees 55, P. van Wijck 55, J. C. J. Kolijn 14 en J. van de Ree 11 stemmen. De overige stemmen waren op verschillende personen verdeeld. O. a. waren uitgebracht 17 stemmen op P. Moens zonder nader aaiuluiding waarvan mag ver- moed worden dat zij bestemd waren voor het aftredend lid P. Moes. Daar alhier een persoon woont die den naam Moens voert, werden die 17 steinmen, voor zoover zij geen nadere aanduiding bevatten, niet aan het aftredend lid toegekend. Zooals later bleek had deze spelfout bijna de niet her- kiezing van het aftredend lid tengevolge. (Reeds per bulletin aan onze lezers binnen de stad medegedeeld.) Werd in de kerk der Ned. Ilervormde ge- meente te Ter Neuzen den 2 Juni 1895 een nieuw zilveren doopbekken ingewijd, Zondag 21 Juli zal bij de bediening van het H. Avondmaal voor 't eerst in gebruik worden genomen 4 zilveren bekers, 1 groote en 2 kleine zilveren schotels. Sinds langen tijd was in deze gemeente behoefte gevoeld aan een nieuw doopbekken, daar het oude dat van tin was door ouderdom haast onbruikbaar was geworden. Daarom nam Ds. Timmerman zich voor om ua Paschen enkele gemeenteleden te bezoeken, die eveneens er prijs op stelden, dat de gemeente eene nieuwe doopvont zou verkrijgen. Een prikkel ernstigen, om niet te zeggen wanhopig-droevigen aard, Vol hartstochtelijke bitterheid en wereldsmart. „Lees dat eens zei hij op een mooien dag tot Eelix, ter wij 1 hij hem een lijvig handschrift in de hand duwde. En Eelix las, maar ongelukkiger wijze zonder te bespeuren, dat de dichter hem begluurde, nu eens in gespannen verwachting, later met zenuw- achtige gejaagdheid, totdat hij eindelijk in toorn uitbarstte. ,/Ge hebt uw ontslag riep Croesus, buiten zich zelven van woede, dat iemand zich verstoutte over zijn epos want het was een epos te lachen. Dat: //Ge hebt uw ontslag!" werd op't laatst voor den goeden Felix een vertrouwde klank. Hij vroeg ten slotte niet meer, als hij het telkens en telkens weer hoorde, of het verdiend was, maar nam het stilzwijgend aan. Hij had er ook geen tijd voor. Ilij had genoeg te doen met de zorg voor zijn dagelijksch brood. Door den poetischen Croesus was Felix met eenige schouwburg-directies bekend geworden. Hij had dikwijls manuscripten gebracht en even dikwijls ze teruggebracht met de beleefde bood- schap, dat het stuk voortreffelijk was, maar niet bruikbaar. Hij was dus voor de directeuren eene bekende figuur. Eens toen hij in geen vier en twintig uur wat om aan dit voornemen gevolg te geven was, de belangstelling der gemeente en de vriendelijke welwillendheid van de familie De Smidt, die zich meermalen bereid had verklaard om de gewone korting, die zij als zilverhandelaar van den fabrikant ontving, voor dat doel geheel te schenken. Verrassend echter was het dat de milddadigheid zoo groot was, dat er binnen korten tijd zooveel bijeen was, dat er niet alleen een zilveren doop bekken, maar ook 4 zilveren bekers en 3 schotels voor het Avondmaal kon aangeschaft worden, zoodat nu ook het geheele Avondmaalstel van zilver is. Immers een paar zilveren wijnkannen voor het H. Avondmaal had de gemeente (zooals ook blijkt uit het werkje De Hervormde gemeente van Ter Neuzen en hare leeraren (biz. 59) door J. van der Baan te Wolfaartsdijk) reeds in 1853 ten geschenke ontvangen van mej. Cornelia Goossen, eerst gehuwd geweest zijnde met den heer Johannes de Eeijter en daarna met den heer Jacob van 't Hoff. Is de schoonheid van vorm onberispelijk, ook de netheid van afwerking van het doopbekken en van het Avondmaalservies door den heer Van Keinpen, zilverfabrikant te Voorschoten geleverd, overtreft de beste verwachtingen, zoodat de gemeente nu een waar sieraad voor hare eeredienst bezit. Op ieder voorwerp is met keurige letters ge- graveerdNed. Hervormde gemeente van Ter Neuzen 1895. In de afgeloopen week slaagden, voor het tweede gedeelte van het notarieel Staats-examen, o. a. de heeren C. J. A. Boom te Rotterdam en J. J. Hiebendaal te Elden bij Arnhem. De heer P. W. van Gelderen, jl. Yrijdag benoemd tot hoofd van school C te Zierikzee, is mede benoemd tot hoofd der school te Leerdam. Sas van Gent. De voordracht ter benoeming van een hoofd der school alhier bestaat uit de heeren P. J. Bouwmans, hoofd van school n°. 2 te HoofdplaatA. P. M. de Lauwere, onderwijzer te VenloA. H. van den Donk, onderwijzer te KaatsheuvelL. de Kok, onderwijzer te IJzendijke en W. Wieberdink, onderwijzer te Goor. Hontenisse. Alhier brandde het huisje van P. de Burger op het Oliekot af. De vrouw had den oven gestookt en de brooden er in geschoven, waarna de brand uitbrak. In een half uur was het heele boeltje in lichte laaie opgegaan. De oven had zich echter goed gehouden en het brood was juist gaar, toen de brandweermannen het voor den dag haalden. Groede. Voor het beroep naar de Evang. Lu- thersche gemeente alhier is door Ds. C. Th. Scharten te Tiel bedankt. Axel. Herkozen de heeren D. J. OggelenP. Koster, respectievelijk met 161 en 127 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. van Dixhoorn en K. de Eeijter die 94 en 67 stemmen bekwamen. Hoek. Getal kiezers 159, ingeleverdeg eldige biljetten 96. Volstrekte meerderheid 49. Herstemming tusschen de heeren Jac. Dieleman Jz. aftredend lid die 46, H. Wolfert Hz. aftredend lid die 43, Jac de Feijter die 38 en E. Haak die 29 stemmen bekwamen. Hontonisse. Kiezers 340, uitgebrachte geldige stemmen 266, volstekte meerderheid 134 stemmen. Herkozen de aftredende leden Jos. Hiel met 202, J. van Bekkum met 187 en P. A. Adriaansens met 184 stemmen. De heeren P. van Leuven verkreeg 62 en P. Verstraateu 24 stemmen. H H 1st. Herkozen de aftredende leden de heeren J. Vogelvanger met 120 en H. Wauters met 106 stemmen. De heeren P. A. Boel verkreeg 66 en Mr. Van Alphen 51 stemmen. Sas van Gent. Aantal kiezers 105, uitge brachte geldige stemmen 98. Herkozen de heer C. J. Warrens aftredend lid met 52 en gekozen de heer Ch. Verhaak met 59 stemmen. De heer Schils, aftredend lid, verkreeg 38 stemmen. Zaanislag. Getal kiezers 268, uitgebracht 192, geldige biljetten 189, volstrekte meerderheid 95. Herkozen de heer J. van de Ree, aftredend lid, met 113 stemmen. Herstemming tusschen de heeren W. de Klerk aftredend lid, die 94 en C. van Dixhoorn die 64 stemmen verkreeg. De heer F. de Ruijter had 59 stemmen. had gegeten, kwain hij een dier heeren tegen. Hij had grooten lust hem om een kleinigheid te vragen, maar dat durfde hij niet. //Nu, aan u behoeft men waarlijk ook niet te vragen hoe het gaat," zeide de directeur. //Uit stekeud, niet waar ,/0, zeker dat is te zeggen dat ik geen brood heb z/Geen broodEn honger misschienDat doet me genoegen. Ik neem u in dienst Felix kon zijn ooren nauwelijks gelooven. ,/Maar ik heb nooit gespeeld. Ik zou geen woord kunnen uitbreugen z/Maar wie zegt u dan, dat ge spreken moet Al lang heb ik, wanneer ik u zoo aanzag, gedacht, dat ge mijn man zoudt zijn. Ge hebt slechts te zwijgen, te zwijgen en te lachen. Ge kent toch ue historie van den beroemden Gwynplaine Tengevolge van eene afschuwelijke operatie kreeg die een mond die liep tot aan zijn ooren, en die steeds scheeu te lachen. Schatten heeft hij daarmee verdiend. Neem daar een voorbeeld aan. Men moet van het lachen in dit leven partij weten te trekken. Ziet ge, ik heb een voorbeeld noodig voor mijn personeel. Mijne choristen en figurauten zien er alien even zwaarmoedig uit. Daar moet leven en vroolijkheid in gebracht worden Nu Wat zou de arme Eelix docn De nood liet Een kiezer te dezer stede is "vermoedelijk vast overtuigd geweest dat den uitslag volkomen naar zijn genoegen zou zijn en had daarom alvast een kwartje geofferd. In de stembus werd tenminste benevens 381 briefjes een kwartje gevonden dat door 't stembureau bestemd is voor de algemeene armen. 't Zou voor die instelling een aardig voordeeltje kunnen opleveren als dit voorbeeld navolging vond. Zaterdagavond had op de Prinsengracht te Amsterdam een groote volksoploop plaats. Eene weduwe, lijdende aan een zenuwziekte, dreigde in een vlaag van verstandsverbijstering liaar dienstbode met een revolver, als zij niet onmiddellijk vertrok. Doodelijk verschrikt verliet het meisje met achter- lating van al haar goed haar dienst. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks twee uur ontstond te Heusden brand in de kuiperij van M. van Herwaarden. Weldra werden de vlammen, door houtwerk gevoed en aangewakkerd door een sterken zuidwestenwind zoo hevig, dat aan blusschen niet meer te denken viel. Een ware vonkenregen verspreidde zich over de stad. Het geheele pand is met den inboedel een prooi der vlammen geworden. Door het krachtig optreden der brand weer zijn de belendende per- ceelen behouden geworden de daaraan toegebrachte waterschade is intusschen aanzienlijk, vooral aan de woning van notaris De Gier. De schade wordt door assurantie gedekt. De buitenpolder achter Kuinre, circa 600 H.A. hooiland is onder water geloopen. De oogst was ongeveer voor de helft binnen. Van de overige helft is veel weggedreven en wat er nog van te redden valt, heeft veel door waterschade geleden. Men zal trachten door het inwerking stellen eener locomobile zich zoo spoedig mogelijk van het over- tollige water te ontlasten. Te Nijmegen werd in de beide laatste nachten ingebroken en wel in een woonhuis, waarvan de bewoners op reis waren, en in een ander, waar alleen de dienstboden te huis wareu. Beide huizen staan aan de St. Annastraat en werden aan de achterzijde door het uitsnijden eener ruit binnen- geklommen. In het eerste huis werd alles doorsnuffeld, doch er werd hoegenaamd niets van waarde ontvreemd, terwijl uit het laatste huis de inbreker spoedig op de vlucht ging, daar de meiden, geraas hoorende, aan een bel trokken, die met de buren in verbin- ding stond. Op de eene plaats werd een zakdoek achtergelaten en op de laatste een paar bottines. Opmerkelijk is het, dat deze inbraken steeds plaats vinden in de nachten van Zaterdag op Zondag en van Zondag op Maandag. Genemuiden beleeft droeve dagen. Scheen het in het begin der vorige week, dat het grootste deel van die plaats door het vuur zou worden verteerd. Zaterdagmorgen bracht de storm een nog grootere schade dan de brand aan. Al de polders aan het Zwartewater zijn ingeloopen. De buiten polder achter de gemeente, waarin de algemeene weide van de grootburgerij is gelegen, begon 's mor- gens 5 uur ook in te loopen en nu is in dien polder niet de schade groot door gemis of verlies van weide, enz., maar het groote getal vimmen biezen, die in de jongst verloopen dagen zijn ge- hem geen keuze. Trouwens, het viel hem mede. De directeur bleek juist te hebben gezien en de nieuw geengageerde lacher deed wonderen. De troep zag er veel vroolijker uit. Maar ach wanneer het noodlot eenmaal zijn offers hebben wil Eens gaf men een treurspel en in het vijfde bedrijf, toen de held stierf, en alien op het tooneel dus zeer treurig. moesten kijken, beging Felix de onvoorzichtigheid zich in de voorste rij der figu rauten te plaatsen, wat onder het publiek, dat reeds lang naar eene gelegenheid tot lachen verlangd had, eene uitbarsting van dolle hilariteit deed ont- staan. Ieder wees naar het vroolijke gezicht dat daar lachend naar het gruweltooneel stond te kijken en welks eigenaar eerst begrip van de zaak kreeg, toen de directeur, na afloop, tusschen de coulisses hem toesnauwde //Met dat vervloekte lachen altijd vanjou Je hebt je ontslag I" Daar was het weer zoo verWeer werd hij uitgestooten in de wereld. Maar ditmaal was het erger. Want had hij vroeger slechts voor zich zelven behoeven te arbeiden, thans moest hij ook zorgen voor zijne vrouw. Hij had het immers een tijdlang zoo goed geliad een arm meisje, een beetje ziekelijk, was verliefd geraakt op zijn lach waarom niet en zoo had hij haar getrouwd en met haar geleefd van wat zijn lachen opbracht, En nu gaf het niets meer sneden en ter droging op den zoogenaamden Top zijn gebracht, zijn bijna alle door den vloed weg- gevaagd. De schade die de afgeloopen week aan de in- gezetenen zoowel arbeidsstand als burgerij werd toegebracht, is moeielijk onder cijfers te brengen. Omtrent den zakkenroller, die aan het station te Rozendaal op heeterdaad werd betrapt, meldt men, dat door de rijkspolitie een hem toebehoorend ioffertje is opgespoord, waarin verschillende arti- celen van hooge waarde waren geborgen, als diamanten broche, horloges, kettingen, enz. waarvan hij de herkomst niet kon opgeven. De dief had :iet koffertje naar Vlissingen verzonden, doch het ontvangbewijs, dat bij hem gevonden werd, bracht dit aan het licht. De zakkenroller geeft voor een Pool te zijn. De nieuwe bepaling te Middelburg, om hen, die gedurende de jaarinarkt caroussels, kramen, tenten of andere inrichtingen op gemeentegrond willen plaatsen, overeenkomstig de nieuwe veror- dening te laten mededingen naar de beste plaatsen, leeft geen buitengewoon succes gehad. De hoogst- biedende was 20 voor de plaatsing op de markt van een stoomruschbaanverder hoogstens 7 voor schouwburgtenten enz., terwijl de biedingen voor andere inrichtingen slechts enkele guldens beliepen. Een ernstig ongeluk heeft plaats gehad in de stroopapierfabriek te Ulrum (Groningen) door het bersten van een groote bolvormige pot, waarin let stroo gekookt wordt. Op het oogenblik van de ramp, ruim vier uur 's morgens, waren vier of vijf personen aanwezig bij den koker, waaraan een kleine reparatie moest geschieden, toen deze met een verschrikkelijken slag uiteensprong. De ruimte was dadelijk gevuld met stoom en kokend waterde weggeslinge.de stukken ijzer en de ontzettende luchtdruk b.acl .en groote verwoestingen teweeg. Spoedig bleek, dat er drie personen verinist werdenhet deerlijk verminkte lijk van den be- jaarden opzichter B. Sibersma en dat van den machinist J. Alles werden spoedig gevonden later slaagde men er in, dat van den werkman H. Laanstra van onder de puinhoopen te voorschijn te halen. De ongelukkige slachtoffers waren alien gehuwd. Vier personen zijn gewond, doch gelukkig niet levensgevaarlijk. Ofschoon de fabriek op sommige plaatsen deerlijk gehavend is, moet de materieele schade niet zoo groot zijn, als aanvankelijk werd gevreesd. Zekere A. te Wamel kocht op een der week- markten in den omtrek van Tiel een kalf en stalde dit met dat van een ander in denzelfden stal. Toen de markt geeiudigd was vertrok A. met een der kalveren dat naar het beweren van den ander diens eigendom was. Een proces is hiervan het gevolg geweest, en met boeten enz. is de prijs van het kalf ongeveer op f 900 gekomen. Een hooge prijs voor een kalf zonder staart, want deze ister rechterlijke griffie gedeponeerd. Te Berchem, nabij Osch, liep het zoontje van Den Brok op de spoorlijn, toen daar de goede ren- trein passeerde. Van schrik viel het knaapje tusschen de railsmaar het bleef gelukkig onge- deerd, nadat de trein over he«i heen gegaan was. De moeder, die het gevaar zag, wilde het kind grijpen, maar struikelde, zoodat zij voor de rails bleef liggen, mede behouden werd. Als een staaltje hoe goedkoop tegenwoordig de varkens zijn, kan dienen, dat J. Klomp, te Wanneperveen, van den veehouder H. Driezen, aldaar, twee jonge krulstaarten heeft gekocht vooreen paar klompen. Maandagmiddag viel een korporaal der infan- terie in de kazerne te Vlissingen van een 12 treden hooge trap. Ilij had zijn geweer in de hand, de bajonet omgekeerd aan de ontlaadstok hangende. De bajonet drong in een zijner beeuen door, ter diepte van 1.J decimeter en kon eerst na veel moeite verwijderd worden. Alhoewel de korporaal niet noemenswaardig veel pijn had, zal hij dat been zeer waarschijnlijk wel moeten missen. Van Schiermonnikoog wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Zondag is gestrand de Talisman, kapitein \V Erikson, met hout van Soderham naar Cowes. De reddingboot beproefde tot driemaal toe het volk op te nemen, maar de opvarenden weigerden het scbip te verlaten. Eergistereren is het schip nader aan deze kust gedreven. De kapitein en 4 man zijn afgehaald met de reddingboot uit Paesensde stuurman, aan boord gebleven, werd afgehaald door de red dingboot van Schiermonnikoog. Het schip zal den- kelijk verloren zijn. Maar een ander directeur dacht, dat Eelix nog wel voor iets anders te gebruiken zou wezen. ,/Mijn collega," zei hij, /heeft de zaak slecht aan- gepakt. Niet op het tooneel behoort ge, maar onder het publiek. Ik neem u in dienst. Elken avond krijgt ge uw plaats, die wat in het oog moet loopenik zorg voor goede kleeding en laat u een gulden per avond verdienen, waarvoor ge niets anders hebt te doen dan te lachen, zooveel gij kunt. Want ik geef meest blijspelen en klucliten. Vertoont ge u ooit bij een treurspel in den schouwburg, dan hebt ge uw ontslag (Slot volgt.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2