M van den lloek. RURGERLIJKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Jacolms de C. E. van Jacob L I iandelsbericbten. alarm werd gemaakten Donderdagmorgen sloeg j een vrouw, wier geestvermogens gekrenkt zijn nog de vlam uit een stapel hooi omhoog. Ver- scheidene bergen moesten tot op den grond om- gewerkt worden. Het juiste cijfer van de schade is nog niet op te geven, maar het is zeer aanzienlijk. De vier stieren, die in de vlammen omkwainen, waren van het z. g. Grootburgerrecht, de eenige stieren, die men in Genemuideu vond. De bewoners van de verbrande perceelen zijn alien onder dak gebracht bij andere ingezetenen. Ilet eiland Marken is Zaterdag ondergeloopen. Een dag of acht zijn de Markers met dat water en dien modderigen boel opgescheept. Daarbij komt nog het nadeel van het wegdrijven van het hooi, wat, gevoegd bij de uiterst schrale ansjovis- vangst, den Markers weer een gevoeligen slag toebrengt. Zaterdag kwamen te Harlingen binnen twee botters, U. K. 104 gesleept door U. K. 97, met verlies van zeilen. Beide brachten de treurige tijding, dat de hotter U. K. 155 in de nabijheid der Zwarte Haan gezonken was, waarbij de schipper H. Weerstand het leven verloor, terwijl de overige opvarenden door de botters U. K. 104 en U. K. 97 werden gered. Ook de gemeenteraad van Valkenburg (L.) heeft een verordening tegen de vermomde bedelarij in het leven geroepen. De bepalingen daarvan luiden Zonder toestemming van B. en W. is het ver- boden, waren van welken aard ook, langs de straten van Valkenburg te venten, of langs de huizen te koop aan te bieden. Niemand zal zoodanige toe- stemming verkrijgen dan na vertoon zijner koop waren aan den burgemeester of aan hem, die hem vervangt, en niet dan na opgave te hebben verstrekt van zijn naam en zijn woonplaats, door geloofwaar- dige bescheiden gestaafd, zoodat met behulp der bescheiden zijn identiteit voldoende kan worden vastgesteld. De toestemming tot het rondventen wordt door B. en W. schriftelijk verleend, zij moet op de eerste aanvrage aan de politie worden getoond. Zij wordt onvoorwaardelijk geweigerd aan ver koopers of verkoopsters van potlooden, papieren, enveloppen, schoensmeer, lucifers, schoenriemen, knoopen, lint, garen, blauwsel en soortgelr kleinigheden. Deze verordening geldt niet voor 1°. Kooplieden die elders eene gevestigde han- dels- of winkelzaak bezitten 2°. Handelsreizigers, die niet binnen de gemeente woonachtig zijn 3°. Venters van geschreven of gedrukte stukken, boeken en dergelijke Elke overtreding dezer verordening wordt gestraft met eene boete van drie gulden. Het strand te Scheveningen heeft Vrijdag van den hevigen wind weer veel geleden. A1 sloeg er ditmaal geen gedeelte van den duinvoet weg toch richtte het onstuimige water groote schade aan. De in aanbouw zijnde hoofden hadden het hard te verantwoordenrijswerk, afkomstig van die hoofden, spoelde van de Kerkwerf tot aan het Kurhaus in massa. Veel van het materiaal, palen, delen en rijswerk, dat in groote hoeveelheden op het strand voor de Kerkwerf opgestapeld lag, werd door de golven medegevoerd maar voor een groot gedeelte later weder opgepikt. Bij het volkszeebad werd detent door de zee ondermijnd en vernield. Maar de grootste rui'ne gaf het strand bij het Kurhaus te aanschouwen. Alle tenten met zeilen moesten in der haast worden afgebroken andere tenten, die niet zoo gemakkelijk te verplaatsen waren, liepen gevaar en kregen een paar voet water binnen. Het was eene „sauve qui peut" van de winkeliers, die natuurlijk in de eerste plaats voor het behoud van hun eet- en drinkwaren hadden te zorgen. De palen, waaraan het vuurwerk wordt afgestoken, werden door het water zoo ondermijnd, dat een vijftal in den loop van den avond neerplofte. De enkele bomschuit, die op de kust vischt, kon het in zee niet rneer houden en liep op het strand hoewel de manoeuvre vrij gevaarlijk was, liep zij toch zonder onheilen af. Donderdagavond tegen elf uren lag een boot van het Portugeesche oorlogsschip „Vasco da Gama", met 8 opvarenden bemand, te Rotterdam op stroom te wachten op de terugkomst van de zich aan wal bevindende officieren van dien bodem, om deze naar boord terug te brengen. Terwijl de boot daar lag, kwam een Rijnschip, dat gesleept werd, voorbijvaren. Waarschijnlijk door dezware deining kwam de boot der Portugeesche zeelieden in aauraking met de sleepboot en kreeg zij een hevigen schok. Hierdoor vielen twee scheepsjongens over boord, die terstond in de diepte verdwenen, zonder dat men er in slaagde hen te redden. Tevergeefs deed de commandant met electrisch licht over de rivier zoeken spoor van de dreiikelmgen te ontdekken. De lijken zijn nog niet gevonden. Het Thuringsche vlek Brotterode is, door een hevigen brand geteisterd. Het plaatsje bestaat niet meernog slechts een rookende puinhoop en bijna 3000 inwoners, die geen dak meer boven het hoofd hebben en alles wat zij bezaten kwijt zijn, zijn daarvan overgebleven. Brotterode was Ms herstellingsoord en als uitgangspunt van het behoorlijke Trusendal bij vele toeristen zeer bekend. De brand is, naar men zegt, aangestoken door nergens was meer een door den hevigen wind en de groote droogte der laatste dagen verspreidde het vuur zich zoo snel, dat de brandweer machteloos was, ondanks de ver- sterkingen, welke zij uit andere plaatsen had ge- kregen. De mannen moesten voor den gloed en den rook wijken en wel zoo overhaast, dat zij hunne spuiten in den steek hebben gelaten, zoodat er elf zijn verbrand. In vier uur tijds was het lot van het dorp beslist. Onder een dertigtal mannelijke en vrouwe- lijke vagebonden, in het bosch van Vincennes onder Parijs dezer dagen opgepakt, bleek ook een gewezen notaris te zijn, zekere Parfait, die het grootste deel zijns levens in gevangenissen heeft doorgebracht en sedert eenigen tijd een soort van but in het bosch had gebouwd. Hij leefde van de overgeschoten soep der soldaten, die hij aan de kazerne hun afbedelde en was een zeer geacht raadsman onder allerlei gespuis. Tegen Pinksteren hebben zich, zoo wordt uit Briinn gemeld, een bakkersknecht Zelesky en beminde Anna Roba door verdrinken in de Schwarzaw:arivier van het leven beroofd. Het paar was te arm om aan trouwen te kunnen denken en daarom zocht het uit wanhoop den dood. Het eenige voorwerp van waarde dat Zelesky bezat was een lot, dat hij na maanden lang sparen had gekocht en aan zijn moeder vermaakte. Op dit lot is thans een prijs gevallen van 20,000 florijnen Dezer dagen ging 's avonds om half zeven het telephoonschell etje in het centraalstation van het vrijwillige reddingsgenootschap te Weenen. Op de vraag wat werd verlangd, kwam het volgende verrassende antwoord Ach, kom mij te hulp Ik ben dezen namiddag op het kantoor van de firma X Co., in de Gonzagastraat, tengevolge van de hitte in slaap gevallen. Toen om zes uur het kantoor gesloten werd, heeft men mij vergeten en nu zit ik hier opgesloten. Men sprak den gevangene moed in en waarschuwde den chef, die de sleutels het kantoor had. Kort daarna kon de ge vangene, een jonge klerk, het licht der viijheid weder begroeten. Woensdag werd op den Aspang-spoorweg in de nabijheid van het station Mollersdorf door den stormwind de deur eener coupe van een trein open- gerukt. Het driejarig zoontje van Prins Alexander Solms viel daardoor uit den trein en verdween onder de wielen. De trein stopte onmiddellijk en de op het ergste voorbereide hofmeester stapte uit om het kind te zoeken. De knaap kwam hem echter reeds tegemoet loopen, als door een wonder had hij slechts eenige ontvellingen aan het hoofd bekomen. Uit Oran wordt geseind, dat te Air Tediles een overvloedige petroleumbron is ontdekt. Vol- gens de ingenieurs zou het een van de rijkste der wereld zijn. Tegen 1 Sept. komen te Berlijn aan 300 Duitsche Amerikanen, die den Fransch-Duitschen oorlog hebben medegemaakt en nu den Sedan-dag, die dit jaar bijzonder luisterrijk zal worden gevierd, komen Sijwonen. Te Luik heeft zich dezer dagen het zeldzaam geval voorgedaan dat een blinde met grooten lof het examen van candidaat in de letteren en de wijsbcgeerte heeft afgelegd. Zijn schriftelijk werk, een vertaling uit het Latijn en een opstel over een vraagstuk van psychologie, behoorde tot hetbeste dat ingehverd werd, en hij was er veel eerder mede gereed dan de meeste andere deelnemers aan het examen. Het inondeling onderzoek viel even gunstig uit, zoodat den blinden student, na de bijzonder loffelijke uitspraak der faculteit, door zijn talrijk opgekomen kameraden een warme ovatie werd gebracht. Een opzienbarend proces is onlangs te Cairo geeindigd, een proces tegen een rooverbende, die jaren lang een aautal provincien onveilig maakte en meer dan zestig menschen gedood heeft. De aanvoerder der bende, zekere Menschauwi, was de zoon van een rijken paga en had een goede opvoeding genoten. Hij bezat echter een buiten- gewone en voor een Egyptenaar ook zeer ongewone zucht naar gewelddadighedenhij geraakte in slecht gezelschap en werd ten slotte aanvoerder van een groote rooverbende. Alle vertoogen en aanbiedingen van zijn vader hielpen niet. Menschauwi werd en bleef de schrik van veel provincien, totdat hij gevat werd. Hij is nu tot levenslangeri dwangarbeid veroor- deeld, terwijl ook zijn medepliehtigen voor ge- ruimen tijd naar de galeien verwezen zijn. Of werkstaking ook reeds vroeger in China bekend was, weten wij niet. Zoo niet, dan mag het overnemen van die Europeesche gewoonte be- schouwd worden als een eerste stap van China op den weg der Europeesche beschaving. Onder de onlangs te Hangyang bijeengekomen candidaten voor de militaire examens bevond zich een jonkman, die door zijn behendigheid als boogschutter en het gemak, waarmede hij ontzaglijke gewichten ophief, de vreugde der jury uitinaakte. Een der concurrenten, nog geler dan geel van ijverzucht, openbaarde dat de bewoiiderde candidaat daarop weggejaagd, maar de barbiers, ziedeud van verontwaardiging over dezen smaad, hebben zich gewroken door het werk te staken. Het bestuur der provincie Huppe stelde alles in het werk om hen tot bedaren te brengen, doch te vergeefs, de staking duurt steeds voort. WERELD-TENTOONSTELLING. Van onzen bijzonderen vet slaggever.) VIII. ZEETIJ DINGEN. Van 12 tot en met 14 Juli. de kleinzoon was van een kapper. Er bestaat nu in het liemelsclie rijk een verordening, welke aan de nakomelingen van barbiers en tooueelisteu tot het derde geslacht verbiedt deel te nemen aan de militaire examens. De gele hercules werd 3 1 Van 12 tot en met 14 Juli werden langs de Oost- sluizen alhier 20 binnenvaartuigen op- en 23 afge- schut; door de Westsluizen 7 op- en 6 afgeschut. Rotterdam, 15 Juli 189 5. Graanmarkt. Matige aanvoer en redelijke aanvoer. Men noteert Tarwe puike witte 5,25 a /6,10; mindere en goede 4,20 a 5,50. Rogge de beste 4,50 a 4,60; mindere eu goede /4,15 a 4,40. Gerst, inlandsche winter en zomer 2,60 a 3,20 chevalier 4,— h 3,25. Haver puike 3,it 3 ,25; mindere en goede 1,75 h f 2,75, alles per hectoliter. Blauwe mesting-erwten 5,80 a 6,Ka- nariezaad 7,a 8,75 per hectoliter. Buitenl. granen. Tarwe op levering vast per Nov. 151. Rogge onveranderd per Oct. 109 a 110. Gerst per 2000 kilo 92 a 95. Haver Libau per 100 kilo 5,75. Mais per 100 kilo mixed /5,50a/5,80 Cinquintine/ 6,40. Me el prima inlandsch 9,a /ll, prima Hongaarsch f 12,50 a 14,50 Amerik. 9,a 11,50; Zeeuwsche Tarwebloem 10, a 10,50 idem Tarwemeel 8,a 8,25 Duitsche Roggebloem 9,50 per 100 kilo netto. Runderprijzen 56 a 68 centkalveren 70 a 87/s cent; scliapen 60 a 65 cent; varkens 28 a 32 cent, alles per kilo. Nieuwe Aardappelen, Westlandsche zand 1,25 h 1,50, Westl. klei 0,90 a 1,— dito muisjes 80 cent per half mud. Boterprijzen in vaten 36, 40 en 44 en in stukken 55 a 65 cent per half kilo. Eieren /2,80 a 3,10 per 100 stuks. Amerik. Petroleum 9,25 per 100 kilo in vaten en 7\ cent per liter. DAGEN. Dinsdag 15 Juli Woensdag 16 Donderdag 17 Vrijdag 18 Zaterdag 19 Zondag 20 u Maandag 21 n Voorm. Nam. 10.42 11.49 11.16 12.14 De ondergeteekenden betuigen langs dezen weg hunnen hartelijken (lank voor de vele bewijzen van belangstelling, zoowel van hier als Sas van Gent, Goes en Rotterdam, bij gelegenheid hunner 25jarige Echtvereeniging ondervonden. Ter Neuzen, 15 Juli 1895. A. SCIIEELE en Echtgenoote. Aan Kiezers die op't oog hebben Gemeentebelang, En aan neringdoenden die ik acht met hen in (^n rang, Mijn dank, voor 'tvertrouwen in mij als candidaat Voor Zaamslag's gemeente als lid van den Raad. 'k Maak bij dezen bekend, ja zeg het alom Dat ik heden nu liefst niet in aanmerking kom! C. VAN DIXHOORN, Landbouwer, Zaamslag. Komt trouw ter stembus Dinsdag ||^K8«§|P a. s. en brengt dan uw stem uit gelijk wij, op de heeren Ter Neuzen. VELE KIEZERS. 1 EKRvnnnt. nrna iron bar\r»f»r 1'| r 1 lPstifl fl.t. Till Wat zou een tentoonstelling wezen zonder muziek Een drooge saaie boel, die weinig bezoekers zou trekken. Hier behoeven we daar niet bang voor te zijn, want de muziek- tempel, die eene mooie plaats voor het hoofdgebouw inneemt, wordt, om zoo te zeggen, niet koud. Geregeld wordt er s middags en 's avonds op gespeeld, en geen enkel bezoeker zal dit mooie getimmerte onopgemerkt voorbijgaan. Van de rijen stoelen, die er om geen staan, wordt, bij gewone uitvoe- riugen, weinig gebruik gemaakt, en dat komt hoofdzakelijk hierdoor, dat rondom gelegenheid te over is om een gezellig zitje te neinen voor de verschillende cafes, vanwaar men de muziek bijna even goed kan hooren. De brouwerij »'t Haantje" b. v. wedijvert hier met den bekenden cafehouder Schiller, wie het lekkerste potje bier geeft. Volgens onzen smaak wint de laatste het. Schiller zelf is echter dezelfde Schiller van de voedingstentoonstelling niet meer. Toen zat hij in zijn ouderwetsche huislijke herberg opwekte liederen te zingen, die hij, niet zonder gevoel, met de guitar, begeleideen wat ging het er dan vroolijk toe, als we in koor het refrein van zijn lied herhaalden Zijne stem schijnt nu door het bruine vocht weggespoeld te zijn, en zijn instrument hangt zeker aan den zolder. Zijn buurman De Vos exploiteert, in een mooi groen be- schilderd paviljoen, eene bodega sommigen beweren dat dit een onderneming van het comite zelf is eu weet, i deze snikheete dagen, menig bezoeker, die op 't punt staat flauw te vallen, met een »kwast weer op te frisschen. H. H. borstelfabrikanten mochten in den heer De Vos eens een gevaarlijken concurrent zien, en daarom zij hieraan toegevoegd, dat de kwasten, die hij verkoopt, niets met hun vak gemeen hebben, doch slechts bestaan uit een glas »Duinheimer met citroensap en suiker, alzoo wat een gewoon sterveling een glas citroenwater zou noemen. Blooker en Van Houten staan hier recht tegenover elkaar, en bieden in prachtige paviljoens hunne bekende waar te koop. Vooral het gebouw van den laatste lijkt ons, met zijn mooie meubileering en rijk Smirna tapijt niet het «goedkoopste in 't gebruik". Wie goedkoop uit wil zijn, ga niet in de hiernevensstaande Restaurant royale". Wel is dit eene goede gelegenheid voor iemand, die eens buitengewoon lekker wil eten. We hebben ons nog niet de luxe gepermitteerd maar wanneer men tegen het vallen van den avond er langs gaat, kan men het den gasten, die onder de veranda gezeten zijn, aanzien, dat het daar de gelegenheid is voor gastronomen. Het diner kost dan ook maar f 3. Het schijnt wel of deze omgeving is uitgekozen door de schoone sexe, om eene tentoonstelling van mooie toilletjes te houden. Zoo op een mooie middag zou men soms denken dat maison Hirsch geplundcrd is, en we moetcn zeggen, dat de lieve draagsters er slag van hebben om te doen voorkomen, alsof ze daar alleen rondwandelen om naar de muziek te luisteren. Hoewel ze bij deze tentoonstelling »hors concours" blijven is het het aantal oordeelrellingen, van zich zelf opwerpende juryleden, natuurlijk legio. in De wielerbaan is reeds met een paar wedstrijden ingewijd. Bij den eerste, op da korte baan, was het Jaap Eden, die met zijn concurrenten als 't ware speelde, en bij den tweede heeft Cordang bewezen, wat hij op de lange baau vermag. Deze Maastrichtenaar heeft een afstand van 100,000 M. of ongeveer 18 uur gaans, in twee en een half uur afgelegd, terwijl Kees Witteveen daarvoor slechts enkele minuten meer noodig had. Alsof het op zichzelf nog geen marteling genoeg ware, om zoo een afstand in zoo korten tijd te moeten halen, werden de rijders nog aangewakkerd door zoogenaamde gangmakers, die af en toe met frissche krachten probeerden, om de hardste rijders, in een bepaald aantal rondea, »een lap te zetten, wat onder het groote aantal tocschouwers veel enthousiasme tc weeg bracht. Onder deze gangmakers merkten we o a. op den van vroeger bekenden Kiderlin. »Pim" had het rijden nog niet verleerd. De prijzen bestonden uit zilveren bekers ter waarde van f 80, f 50 en f 30. Het comite is er steeds op bedacht nieuwe attract ies bij te brengen. We zijn nu wachtende een bal-champetre en een worstelwedstrijd, en hebben een vuurwerk gebad, dat voortaan eenmaal per week zal gegeven worden. Jammer dat dit uit Londen moet komen, ofschoon we moeten be- kennen, dat het »schitterender" was, dan we hier gewoon zijn. Daar echter de, met zoo veel ophef op het program ma vermelde hoofdnummers, waarbij o. a. »een reuzenluchtballon, die, op groote hoogte gekomen, een vuurstaart ontvouwen zou van 150 Eng. voet lengte," vergeten werden, was het publiek wel een beetje teleurgesteld. (Nader vernemen we, dat deze door technische bezwaren moesten achterwege blijven, doch een volgende maal zullen worden gegeven). Niet minder dan 10,000 bezoekers waren er voor opgekomen, die, behalve op het opengebleven terrein, plaats hadden genomen op de etages der cafes, waar door velen tegen betaling van 1, een plaatsje was gehuurd, om ongestoord van het schoone gezicht te kunnen genieten. Het slotstuk, een welgelijkend portret van onze geriefde Koningin, werd levendig toegejuicht. Een harmoniegezelschap van mijnwerkcrs uit h rameries, in Henegauwen, heeft ons een paar avonden veel kunstgenot verschaft. Het telt ongeveer 70 executanten en bezit o. a. een stelletje clarinetten, waar menig liefhebberijgezelschap jaloersch op zou zijn. Deze mannen van den arbeid geyen een doorslaand bewijs, dat, bij vermindering van den arbeids duur, de werkman, zooals sommigen vreezen, volstrekt niet de verveling in de kroeg zal trachten te verdrijven. Behalve door hun mooi spel, hadden ze door hunne eigenaar dige kleederdracht blauwc of grijze kiel en typisch lederen hoedje, sommigen met een rooden zakdoek om den hals, spoedig de algemeene aandacht getrokken. Een vriendelijke attentie hebben ze bewezen aan onzen stadgenoot Job. M. Coenen, door een zijner composition op het programma te plaatsen. en hem, na de uitvoering er van, te eomplimenteeren, Het publiek juichte elk nummer toe, iets wat de verwende Amsterdamsche muziekliefhebbers niet gauw doen, en was niet tevreden voor tot slot een paar maal de Brabant^one gegeven was, welke attentie onze zuidelijke broeders bcant- woordden, door hun volkslied telkens door het onze te doen voorafgaan. Eene wandeling over het terrein «mee nun schjbnen pas-redouble", wat onze Amsterdamsche muzikanten, met hun gekleede jassen en hooge doppen, beneden hunne waardigheid schijnen te achten, viel, door de groote drukte, vrij wel in het water. B s cS VLAG. 1 NAAM. M*. Van en naar. Lading. Voor Ter ieuzen 14 Eng. 8.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. Von Ter Neuzen 13 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. 14 Noor. s.s. Oslo 3509 Sunderland ledig Voor Client 12 Eng. s.s. Dynamo 1364 Hull stukg. idem Touch me not 428 Charlestown pijpaarde 13 Noor. s.s. Bjorntraa 1025 Sundsvall hout 14 Eng. s.s. Altona 1909 Goole stukg. idem Albert 1485 Londen idem idem Lesreaulx 3728 Helsingfors hout idem Spindrift 2003 Londen stukg. Van Gent t 12 Deens. s.s. Absalon 4062 New-Castle ledig Duits. 8.8. Siedler 1503 Methil idem 13 Eng. s.s. Edith 1722 Londen stukg. idem Hebble 2558 Goole idem idem Astrologer 2580 Leith idem idem Dynamo 1364 Hull idem idem Sea Gull 2100 Londen idem Eng. bark Cumbrian 3064 Liverpool phosph. 14 Duits. s.s. Secunda 2116 Aarhuus zeinelen Voor Selzaetes 14 Eng. s.s. Commercial 1 321 j Londen crooA^nt h V V u Xrr 7%'eiizen. Huwelijks-voltrekkingen, 11 Juli. Jsm van Iioven, out! 2S j., jm en Paulina Hendrika Gecrtruida Gobelina Rijnbende, oud 27 j.. jd. Marinus Jannes van Breen, oud 33 j„ weduwn. en Elisabeth Geertruida Leunis, oud 31 j.. jd. Abraham Lirinus de Bruijne, oud 25 j., jm. en Janna Versluijs, oud 24 j., jd. Gehoorten. 7 Juli. Anna Cornelia, d. van Leendert Jan Berwald en van Pieternella Hendrika de Itegt. 10 Juli. Louis, z. van Adriaan Pieter Zegers en van Adriana Cornelia Bedet. 12 Juli. Jacobus Adrianus, z. van Adriaan Jan de Smit en van Adrians Cornelia van Driel. 13 Juli. Willein, z. van Leendert Dieleman en van Adriana van Iloeve. Overlijden 7 Juli. Hendrik Seheele. oud 86 j. weduwn. van Sara Verstrate. II Juli. Catharina Lourense, oud 70 j., wed. van Dirk Seheele.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2