Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Via an der© a No. 3176. Dinsdag 16 Juli 1895. 35- Jaar^an^. Gemengde bericliten. abonnement- A AW aan besteden: Binnenland. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. de levering van PETROLEUM voor de straatverlicbting gedurende 1895/96 (ongeveer 6000 liters), Januari 27 18 s., 4 ij., 3 k., 1 h., 1 pp. 59731 Eebruari 29 17 s., 3 m., 3 ij., 2 p., 1 h., 1 k., 1 r.ij., 11. 67741 Maart 36 18 s., 3 h., 3 pp., 2 m., 2 ij., 2 p., 1 k., 5 1. 72006 April 4 4 s. 8858 Mei 31 15 s., 8 h., 4 ij., 1 pp., 1 k., 2 1. 61077 Juni 87 17 s., 4 m., 4 h., 4 ij 3 pp., 1 k., 4 1. 79978 164 349391 Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. VriJ<lae»voud foij den uhgever I*. J. V AW HE ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /OjlO. Groot.ere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en nieer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit bind verschijnt MBaiilUg-, W*'oensdast- en A W H E te Ter Weuzen. Burgemeester en Wethouders van TERNEUZEN zullen op Maandag, 29 Juli a.s., 's morgens 10 uren, op het gemeentehuis, in het openbaar, bij enkele inschrijving De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente secretarie, alwaar ook een verzegelde bus tot het ontvangen der inschrijvingsbiljetten is geplaatst. Ter Neuzen, 15 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Folitiek Ovei-zieht Het wetsontwerp tot uitvoering van de nieuwe kieswet voor de gemeenteraden is bij de Belgische Kamer ingekomen. De herstemmingen worden afgeschaft en de //proportioneele vertegenwoordiging" wordt ingevoerd, wanneer niet de volstrekte meer- derheid wordt verkregen door de candidaten. De candidaten, die de volstrekte meerderheid verkregen, worden gekozen verklaard. Indien het aantal ge- kozenen kleiner is dan het aantal vacatures, worden de overgebleven zetels verdeeld onder de partijen, waarvan de lijsten de meeste stemmen hebben verkregen, mits zij meer hebben dan een derde der uitgebrachte stemmen bij een verkiezing voor vier leden; dan een vierde der uitgebrachte stemmen bij een verkiezing van vier tot zes leden, dan een vijfde der stemmen bij een verkiezing van zeven tot twaalf leden en dan een zesde der stemmen bij een verkiezing van meer dan twaalf leden. Indien dit stemmencijfer niet behaald is door eenige lijst, en indien de lijsten, die het behaald hebben, te zameu niet de helft van het aantal uitgebrachte stemmen hebben verkregen, worden tot de verdeeling toegelaten al de lijsten, waarvan het gebeele getal stemmen te zamen genomen meer dan de helft der uitgebrachte stemmen bedraagt. De verdeeling van de overgebleven zetels onder de partijen, die daarvoor in aanmerking komen, geschiedt op deze wijze Het totaal der stemmen op de verschillende lijsten, wordt gedeeld door het cijfer dat aangeeft. het aantal vacante zetelshet quotient dezer deeling, verkiezingscijfer geuoemd, wordt weder gedeeld door het minste aantal stemmen, dat voor een zetel in aanmerking komt. De uitslag dezer deeling beslist over de toewijzing der zetels. Het grootste quotient krijgt den eersten zetel, het volgende den tweeden, en zoo voort, tot alle zetels bezet zijn. Het Parijsche Journal des Debats is verre van gesticht over het krachtig optreden van Duitschland tegenover Marokko, en meent dat, wanneer bet succes heeft, hierdoor een betreurenswaardig pre cedent wordt geschapen, waardoor de betrekkingen tot Marokko grootelijks zullen worden bemoeilijkt. Gaan de Duitschers evenwel over tot geweld, dan zal dit voor al de mogendheden, die belang hebben bij de handhaving van het status quo in Marokko, nog bedenkelijker wezen, in het bijzonder voor Erankrijk, dat, door Algeric buurman van Marokko, bet optreden der Duitschers met onrust gadeslaat. Aan deze onrnst der buren evenwel zullen de Duitschers zich, bij bet tuchtigen van den wilden roofstaat, vermoedelijk weinig storen, terwijl ze zich gereed maken om, wanneer de Sultan de gevraagde 100,000 gulden, als schadeloosstelling voor de betrekkingen van den vermoorden Duitscher, niet uitbetaalt, de havenplaats Casabianca of wel Rabat te bezetten. De Stosch en de Hagen liggen voor Tanger. De Kaiser arriveerde te Wosung. De verkiezingen voor bet Britsche liuis der gemeenten namen Vrijdag een aanvang met de benoetning van 30 der 138 afgevaardigden, tegenover wie geen andere candidaten gesteld waren. Onder dezen zijn Minister Goscben (Louden), waar ook twee Unionisten gekozen werden. In bet gelieel zijn het 30 Unionisten of eonservatieven, benevens 3 liberalen en 3 Iersche nationalisten, die zonder tegenstand gekozen werden. Onder de gehouden verkiezings-redevoeringen verdient vermelding een van Minister Balfour, te St. Helen's. Hij bestreed daarin Home Rule uit een nieuw oogpunt, in zooverre namelijk de maat- regel onrechtvaardig en nadeelig was voor den Britschen belastingbetaler en gevaarlijk voor de verdediging des rijks. Ook Sir William Harcourt sprak weder te Derby, hoofdzakelijk over de noodzakelijkheid derbeperking van het vergunningsrecht en der bevoegdheden van het Huis der lords. Oud-Minister Morley sprak te East-Nottingham over den goeden invloed van het liberaal beheer op het gebied van den handel. De gewezen speaker of voorzitter van het huis der gemeenten, Viscount Peel, ontving Donderdag het eereburgerschap der Londensche City. In de Eransche Kamer heeft zich naar aanleiding eener interpellate van den radicalen oud-Minister Goblet over de vijandige houding der geestelijkheid tegenover de Regeering, een langdurig en hartstochtelijk debat ontsponnen. Eene door den interpellant voorgestelde motie, waarin aan de Kamer werd voorgesteld maatregelen te beramen tot voorbereiding eener scheiding van Ktrk en Staat, werd met 310 tegen 220 stemmen verworpen. Daarentegen is aangenomen eene door den afge- vaardigde Leroy en door de Regeering aanvaarde motie, waarin verklaard wordt, dat de Kamer op de Regeering rekent, waar bet betreft de ver- zekering van den eerbied voor de wetten. Dit besluit werd genomen met 294 tegen 193 stemmen. De Kamer bewilligde vervolgens onderscheidene credieten, waaronder, ondanks den tegenstand der begrootingscommissie, een van een millioen francs voor de slachtoffers der jongste stormen. In het Utr. Dgbld leest men het volgende Van ons Koninginnetje verhaalt de Londensche Society, dat zij aan Koningin Victoria van Enge- land een brief van veertien dicbt beschreven blad- zijden heeft gezonden, waarin zij haar niet alleen in warme woorden dankt voor de ontvangst, maar ook een aardige schilderiug geeft van de indrukken, die zij bij haar bezoek aan Engeland heeft opgedaan. De brief moet zulke alleraardigste trekjes van nai'viteit en humor bevatten, dat de Koningin hem meermalen las, aan al bare vertrouwden toonde en bij herbaling uitsprak, dat //the little Queen" het //liefste meisje" was, dat zij ooit had gezien. Tot den Prins van Wales had de jonge Koningin op zijne vraag, wat haar bet meest in Engeland beviel, openhartig gezegd //het best bevalt mij, dat de Engelscben die ik hier heb leeren kennen, volstrekt niets van mijn gouvernante hebben." Lachend zeide de Prins //ja, ja, de gouvernantes doen aan onzen naam geen goed." Bij koninklijk besluit van 12 dezer is aan den heer P. W. Steenkamp, op zijn verzoek,me't ingang van 1 Oct. a. s. eervol ontslag verleend als hoofd-commissaris van politie te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de goede diensten in die betrekking bewezen. Gelijk men zal weten, werden bij hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1895 gelden toegestaan voor kosten van onderzoek naar de grondslagen, waarop weduwen en weezen van openbare lagere on- derwijzers pensioen zou kunnen worden verleend. Tot het verkrijgen van de gegevens, noodig voor de met dit onderzoek gepaard gaande berekeningen, heeft de minister van binnenlandsche zaken tbans formulieren van kaarten met vragen doen drukken, die door de in dienst zijnde en gepensionneerde onderwijzers en onderwijzeressen (zoowel boofden van scbolen, als onderwijzers en onderwijzeressen tot bijstand van het hoofd) van openbare lagere scholen moeten worden ingevuld. Voor elk der vier categorieen van personen is een verschillende kleur voor bet forinulier vastgesteld. De kaarten zijn aan de Ged. Staten gezonden om ze door tusschen- komst van de gemeentebesturen door de belang- bebbenden te doen invullen volgeus den toestand op 1 Sept. a.s. Het Zuider zendingsfeest Woensdag op het landgoed Goeree bij Bergen-op-Zoom gehouden, werd door ruim 2000 menschen bezocht, begnnstigd door heerlijk weder. TER NEUZEN, 15 Juli 1895. De heer J. C. Harte albier herdenkt a. s. Donderdag den dag waarop hij voor 25 jaar werd benoemd tot lid van den gemeenteraad. Naar wij vernemen zal deze dag niet onopgemerkt voor- bijgaan ten 11 ure zal de gemeenteraad eene voor ieder toegarikelijke vergadering houden waarin Z.Ed, zal worden gecomplimenteerd. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot dijk- graaf voor den polder Van Lijnden de heer J. Ver- poorte Az. Bij het te Bergen op Zoom gehouden toelatings- examen voor den cursus tot opleiding van officieren, is geslaagd de sergeant der infanterie J. H. Wiskerke, geboren alhier. Geslaagd te Amsterdam voor de cursus van luitenant-kwartiermeester W. Jansen, sergeant der artillerie te Utrecht, van Ter Neuzen. Gedurende de 2de helft der maand Juni zijn door het postkantoor alhier de volgende onbestel- bare brieven verzonden, aan de adressen van G. Aerts, 's GravenhageJ. A. Timmer, Selzaete. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. Getal. Geladen met K. m. i nlioud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen. m. minerie, ij ijzer, r.ij. ruw ijzer, k. kolen, p. pitchkolen> pp. pijpaarde, h. hout, 1. ledig. Uitgevaren zijn in Januari 23, in Eebruari 20, in Maart 30, in April 6, in Mei 16 en in Juni 32 zeeschepen. J rijdag j.l. werd te Kapelle, door bet be- stuur der waterkeering van den calamiteusen W illem-Annapolder aanbesteed, de jaarlijksche berstellings-, vernieuwings- en onderhoudswerken, benevens het verhoogen van den zeedijk aan de waterkeering van den bovengenoemden polder. Het minst werd biervoor ingeschreven door de beer J. E. Adriaansens-Polfliet te Walsoorden voor f 11,580. Voor de opening verzocht deze in- schrijver ontslag van zijne inschrijving, waarop bet werk werd gegund aan den opvolgenden laagsten inschrijver, den heer B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor 11,700. De heer B. van Eck te Ter Neuzen bad ingeschreven voor f 11,780. Bij Kon. besluit is benoemd bij het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot kapitein-magazijumeester de le luitenant-magazijn- meester F. Ilotz. Vrijdagavond werd te Middelburg eene alge- rneene vergadering gehouden, daartoe bij een strooibiljet uitgenoodigd door eenige kiezers. Hoofdzakelijk werd door de circa 150 aanwezigen de opbanden zijnde verkiezing besproken en werd door een der woordvoerders o. a. aangevoerd, dat hij, zich willende candidaatstellen, beloofde, werd bij gekozen, met kracht te zullen protesteeren tegen elke weelde-uitgaaf, terwijl bij zich bereid verklaarde het presentiegeld in de kas van de algemeene armen te storten. N.B. De leden van den gemeenteraad te Middelburg ontvangen geen presentiegeld, dus dat de armen hiervan niet veel zouden profiteeren De Noorsche bark Soskummeren, kapitein Langstrom, van Skelleftea naar Autwerpen met hout, is Zaterdag vol water door twee sleepbooten te IJmuiden binnengesleept. De geheele bemanning was nog aan boord. Het schip is dusdanig on- tramponeerd dat het als wrak te bescbouwen is. Men schrijft uit Rosendaal Eergister-avond werd een reiziger door een als heer gekleed persoon zijne portefeuille met pi. m. f 20,000 ontrold. De reiziger bemerkte het, pakte den dief bij den kraag en ontnam hem de portefeuille, waarna hij hem aan de politie overleverde. Bij onderzoek vond men bij den zakkenroller verschil lende gestolen voorwerpen en instrumenten, zoodat men met een gevaarlijk persoon te doen had. Later is hij geboeid naar Breda overgebracht. De sociaal-democratie dringt ook tbans in plaatsen door, waar men verwachtte dat zij nooit wortel zou kunnen schieten, b.v. in Noord-Brabant, waar de socialisten druk propaganda maken voor hunne beginselen. Het feit, dat te Breda eene lezing van Domela Nieuwenlmys 400 hoorders vond, wekt de ongerustheid van de Tijd op, al mogen dan onder de aanwezigen vele nieuwsgierigeu geweest zijn. Dat daar vrouwen komen, soms met zuigelingen op den arm, die de lezing ten einde toe bijwonen, doet die ongerustheid zeker niet verminderen. De Tijd wekt op tot krachtdadig handelen, want het smeult geduehtpas op dat de vlam nietuitslaat. Als een treurig bewijs van de nalatigheid van sommige ouders ten opzichte van hunne kin- deren, dient te worden gemeld, dat Woensdag een jongen van 10 jaren te Tongelre op school kwam, doch weder naar huis moest gezonden worden, daar bij erg in //kennelijken staat" verkeerde, zoodat bij haast niet gaan kon. Hij had thuis de cognac weten te vinden en zich daaraan te goed gedaan. De commissaris van politie te Leiden doet te weten, dat bij de aanstaande kermis aldaar, van 2227 dezer, alleen goed klinkende muziek zal worden toegelaten. De muziekinstrumenten worden aan eene keuring onderworpen. De heer B. te Utrecht ontving verleden week over de post een brief, waarin van hem werd verlangd, dat hij op een aangewezen plaats aan den schrijver een bepaalde som zou ter hand stellen, onder bedreiging tevens, dat bijaldien hij daaraan niet voldeed, zijn huis zou worden in brand gestoken enz. Natuurlijk dacht de heer B. er geen oogeublik aan om aan dat verlangen te vol- doen, maar stelde de politie met een en ander in kennis, waarvan het gevolg was, dat als de ver- moedelijke schrijver van dien brief, een ruim 23jarige landlooper werd aangehouden en ter bescliikking der justitie gesteld. Omtrent de oorzaak van den grooten brand te Genemuiden is nog niets zekers bekend. Hooi- broeiing kan bet kwalijk zijn. Het hooi is droog binnengekomen en bovendien had een der veld- wachters nog even voor de brand uitbrak, een inspectie in de verbrande buurt gehouden, en niets verdachts gevonden. Een onvoorzichtigheid dus of misdaad. Een scharenslijper, die bij het uitbreken van den brand op den achterweg tusschen de hooibergen aan het werk was, is in bechtenis genomen maar bij gebrek aan bewijs weer los gelaten. Het stille weer is oorzaak, dat er niet meer verwoest is. Een straat, aan de eene zijde begrensd door een lange rij dicht bij elkaiuler staande hooibergen, sluit zich onmiddellijk bij bet verbrande gedeelte aan en rondom ziet men overal rieten daken. De brand ontstond bij de middelste huizen en breidde zich toen noord- en zuidwaarts uit, Hoe snel dit ging blijkt uit het volgende De bewoner van een der woningen had een door hem gekocht kalf in de achter zijn huis gelegen schuur gebracht en was met den verkooper weer naar binnen gegaan om te betalen. Juist streek de andere bet geld op, toen de doehter des huizes de kamer binnenstoof met de boodschap, dat de boel achter in brand stond en bet was toen al onmogelijk bet kalf nog te redden. Eerst Donderdagavond zijn de spuiten van Gene muiden ingerukt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag wakkerden in den vroegen morgen de vlammen weer zoo sterk aan, dat er opnieuw

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1