Ciemengde berichten. I eer te beurt viel door de generaals Van der Heijden en Yetter te worden bezocht, die onder een harte- lijke toespraak van generaal Vetter, hun met een beker champagne verder welzijn toewenschten. De Haagsche chroniquer van de N. Gron. Courant schrijft aan dat blad onder meer Ik ben er nu, geloof ik, achter gekomen, wat de bedoefing was van hetgeen mij onlangs een Kamerlid zei over de waarschijnlijkheid dat de kieswet niet in 1896 in behandeling zal komen. Bij het onderzoek van de herzieningderpersoneele belasting in de afdeelingen der Tweede Kamer moet n.l. vrij duidelijk zijn gebleken, dat de kans, om die voordracht onveranderd in het Staatsblad te doen opnemen, ongeveer nihil is. Zeer ernstige bedenkingen zijn er tegen gerezen en het schijnt vast te staan, dat de meerderheid er nooit haar goedkeuring aan hechten zal. Van tweeen staat dus een te gebeuren of de belastiugwet, die een der voornaamste grondslagen van het kiesrecht vormt, zal in zulk een ingrijpende mate worden gewijzigd, dat een nader sectie- onderzoek noodig zal worden, dat, van zelf, de afdoening der kieswet in Februari zal verijdelen (en dan is de kans voor de iuvoering met 1 Jan. 1897 ook verkeken) of de wetsvoordracht op de personeele belasting wordt door de Regeering ongewijzigd gehandhaafd en naar alle waarschijnlijk heid verworpen, waardoor een crisis zou ontstaan, die de kieswet van de baan zou schuiven. Volgens het D. v. X. moet de naaste aan- leiding der ontslagaanvrage van den heer Steenkamp als hoofdcommissaris van politie te Amsterdam gezocht worden in de ontevredenheid des burge- meesters over de toenemende onveiligheid in de hoofdstad. Het verblijf van het Portugeesche oorlogsschip in de haven te Rotterdam gaat natuurlijk gepaard met de gebruikelijke officieele bezoeken en contra- bezoeken van commandant en officieren met de autoriteiten van leger en stad. Zondag woonden de manschappen, onder ge- leide van een officier van den etat-major, in de St. Ignatiuskerk de hoogmis bij, waarbij merk- waardig was dat dit op echt militaire wijze ge- schiedde. Telkens weerklonken signalen en com mandos. Bij elk voornaam gedeelte der H. dienst klonk een bevel dat beteekende //Gaat, tot aan- dacht." Bij de preek werd gewend en front ge- maakt naar den preekstoel. Tijdens de consecratie werden het geweer gepresenteerd en fanfares ge- blazen. Deze plechtigheid maakte een diepen indruk op hen, die de godsdienstoefening bijwoonden. Zondag a. s. heeft de burgeineester een officieel diner, terwijl de volgende week een contra-partij aan boord van de Vasco da Gama gegeven wordt. TEll NEUZEN, 10 Juli 1895. Door de Nederlandsche Regeering is met de Belgische de overeenkomst gesloten tot het bouwen van eene nieuwe sluts te Ter Neuzen en tot verbetering van het Kanaal Gent—Ter Neuzen. (Reeds Maandagavond per bulletin aan een ge deelte onzer abonne's medegedeeld.) De heer N. M. Th. van Bakergem, thans tijdelijk onderwijzer te Hilversum, vroeger alhier, is benoemd tot leeraar in de moderne talen aan het met 1 September te openen instituut //Veluwe" te Apeldoorn. Maandag is onder commando van den brigadier Van Eck uit 's Hertogenbosch naar Vlissingen vertrokken een detachement marechaussee's, be- staande uit genoemden brigadier en vier man schappen tot voorkoming van wanordehjkheden bij het ontvluchten van personen uit het depot van discipline aldaar. Aan de navolgende gemeenten in Zeeland is een rijkssubsidie toegekend ten behoeve van een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs Boschkapelle J 600 Westdorpe 1425. Door oponthoud aan sluizen en bruggen arriveerde de salonboot //Excelsior eerst Zondag namiddag 1 ure van Gent te Zierikzee met een 300tal passagiers, waarbij een muziekgezelscliap uit een dorp bij Gent, dat in de stad nog eenige muziekstukken uitvoerde. Door velen der reizigers werd een bezoek gebracht op den grooten toren, waar zij met het heldere weer een mooi panorama van stad en eilanden hebben genoten. Sluisliil. De inwijding van 't orgel te Sluiskil zal a. s. Zondag 's morgens om half tien plaats hebben door Ds. Timmerman, predikant te Ter Neuzen. 't Orgel zal dan bespeeld worden door den C. W. Bouwmans, muziek-onderwijzer te Ter Neuzen. Een veertienjarige leerlinge van hem zal 't eerste jaar 't orgel gratis bespelen. Axel, 9 Juli. Heden slaagde te 's Gravenhage de heer J. A. Dregmans van Axel, voor het le gedeelte van het notarieel examen. Axel. Gemeenteraadszitting van 9 Juli. Tegenwoordig alle leden en de Secretaris. Voorzitter de heer 1). J. Oggel. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onver anderd goedgekeurd. 1 Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekonitn stukke^ie^ dcn hecr ingenieur van den Bijks Waterstaat Ter Neuzen d.d. 6 Jnni jl. houdende berieht, dat getraeht zal worden 'den waterstand op de Axelsche kreek ongeveer 25 c. M. te verhoogen, of ongeveer tot het petl van 1,50 M. onder A. P h. Brief van den heer A. van der Hooft houdende kennis- geving dat hij zijne benoeming als lid van het algemeen burgerlijk armbestuur alhier, aanneemt. c. Als voren van den heer I.Jansen van Rosendaal. P. van Fraaijenhove. e. Procesverbaal van kasopneming van den gemecnte- ontvanger d.d. 18 Juni jl., waaruit blijkt dat in kas moet zijn 1112,23, juist overeenkomende met de vertoonde gelden. Allen worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Wordt ter tafej gebracht de rekening van het algemeen burgelijk armbestuur over 1894. Bij monde van den heer M. A. Smies wordt namens de commissie belast met het onderzoek der rekening, gerapporteerd dat, die is nagezien en in orde bevonden en adviseerd tot goedkeuring. Hierna wordt de rekening z. h. s. goedgekeurd in ontvang op 2384,77 en in uitgaaf op f 2220,99. 3. Wordt overgelegd de begrooting van het algemeen burgerlijk armbestuur voor 1896. De Voorzitter benoemt tot onderzoek daarvan in commissie de heeren J. Wolfert, G. Weijns en M. A. Smies. 4. Rekwest van J. Sehieman e. a. te Axel, houdende verzoek om het voorstel van den heer P. Dieleman om den Graafjansdijk te begrinden, aan te nemen. Besloten dit rekwest te behandelen bij het voorstel van den heer Dieleman. 5. Voorstel van den heer P. Dieleman om dit jaar den Graafjansdijk voor rekening der gemeente te begrinden en verder te onderhonden. Na eenige gedachtewisseling wordt het voorstel met S tegen 4 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren Dregmans, Wolfert, Dieleman, Van Hoeve, Smies en Koster. Tegen stemden de heeren Jansen van Rosendaal, Weijns, Lamaltre en Oggel. 6. Rekwest van het bestuur der zangvereemgmg .Oefemng kweekt kunst" alhier, houdende verzoek een lokaal in de o. 1. school te willen afstaan, teneinde daarin de noodige repetition te houden. De Voorzitter deelt mede, dat hieromtrent inlichtmgen zijn gevraagd aan het hootd der o. 1. school en deze hiertegen geene bezwaren heeft, bchoudens enkele voorwaarden. Hierna wordt op voorstel van den Voorzitter namens Burgemeester en Wethonders z. h. s. besloten de gevraagde vergunning onder de gestelde voorwaarden te verleenen. 7. Brief van den Rijks-Archivaris te Middelburg, betrek- kelijk het archief Op voorstel van den Voorzitter wordt met algetneene stemmen besloten, om indien het archief dezer gemeente moest worden opgevraagd dit niet af te geven. 8. Zonder h. s. wordt besloten het suppl. kohier van den hoofdelijke omslag, het kohier der schoolgelden voor het 3e kwartaal, eene reclame in zake schoolgelden en eenige reclames in zake den hoofdelijken omslag te behandelen in eene beslotene vergadering. Niets meer te behandelen zijnde wordt de vergadering gesloten. Hulst. Aan't festival te Stekene op Zondag 1.1. namen niet minder dan 36 muziekgezelschappen deel, waaronder 5 Nederlandsche. Alle gezel- schappen waren ten zeerste voldaan over de flinke orde, waarmee alles plaats vond. Bij de loting waren de Nederlandsche gezelschappen bij zonder gelukkig, want 4 van de 5 behaalden eene premie. De fanfare van Hulst lootte de eerste premie, zijnde een waarde van 125 fr. Biervliet, 9 Juli. Buitengewone drukte en bedrijvigheid vallen in den Koninginnenpolder gade te slaan. Vele ploegen werklieden, waaronder een van 27 personen uit het eiland Tholen, zijn aan het snijden der honderden gemeten koolzaad, waarmede reeds een vorige week werd aangevangen. Aan de haven waren een paar schepen met het lossen der keien voor het bestraten van den haven- weg bezig en bovendien lagen een tweetal groote steenkolen-vaartuigen in lossing. Een volgende week begint het dorschen, dat nog prettigere levendigheid meebrengt. Zondag schrokken de paarden, voor een phaeton gespannen, en sprongen van den dijk, nabij het dor]). De phaeton, van De Milliano uit IJzendijke, was in stukken, doch de beide personen bleven zoo goed als ongedeerd. Middelburg. De commissie uit Ged. Staten, belast met het toezicht op den Provincialen stoom- bootdienst op de Wester-Schelde is opmeuw geconstitutioueerd en bestaat thans uit de heeren Van Waesberghe-Janssens, Siegers en Van Rompu. Vlissingen. Behalve de dezer dagen vermelde aanzienlijke som vermaakt aan het R. K. weeshuis alhier, is door wijlen mej. A. M. Fransen-Pouwels aan de R. K. kerk te dezer stede de som van 2000 gelegateerd, vrij van successierechten Heden (Woensdag) zal in den gemeenteraad van Middelburg in behandeling gekomen zijn het voorstel van burgemeester en wethouders tot invoe- ring eener straatbelasting. \an alle zijden zijn adressen aan den gemeenteraad ingezondeu, houdende ernstige bedenkingen tegen deze belasting. Voor Engelsche rekening wordt te Oud- Beierland voor de kersen 20 cents per kilo besteed, zoodat de kleinhandel dit seizoen zeer weinig van den kersenoogst zal profiteeren. Voor den pleziertrein, uit Zeeland naar Rotterdam, op Maandag 8 dezer, waren 1074 kaarten genomen. Eergisteren namiddag werd te Vlissingen door schipper J. Jobse, varende op de Arnemuidsche visschsloep no. 24, aangebracht het lijk van den op Zondag 30 Juni alhier verdronken Belgischen plezierreiziger Goossen, dat in de Wielingen drijvende gevonden was. Per brancard werd het lijk naar het lijkenhuisje op de algemeene begraaf- plaats overgebracht, teneinde het door de weduwe, die te Antwerpen woont, te doen herkennen. Naar wij vernemen, heeft de direetie der firma John P. Best Co., te Antwerpen, gratis een sleepboot beschikbaar gesteld voor het vervoer van het lijk van Goossen naar Antwerpen. De politie hier heeft geweigerd het lijk af te geven alvorens door een lid der familie de identiteit is geconstateerd. Gisteren werd een lid der tamilie van G. hiei verwacht. Op het lijk is gevonden een ring, waarop de naam van de vrouw voluit staat, welke met dien op de trouwacte, voor het oogenblik berustende op het kantoor van bovengenoemde firma, gelijk- luidend is. (Vliss. Crt.) De gemeenteraad van Sappemeer heeft in de algemeene politie-verordening, in het belang der volksgezondheid en om brandgevaar te verminderen, een art. opgenomen, dat bepaalt, dat in ieder woonhuis minstens twee buitendeuren aanwezig moeten zijn Een woonhuis met een buitendeur kunnen wel onder de zeldzaamheden geteld worden De speciale verslaggever van den Tel., die aan boord van de //Atjeh" de opening van het Noord-Oostzeekanaal bijwoonde, schrijft over een onderhoud, dat hij had met den vertegenwoordiger der Amerikaansche firma Cramp Co., van New- York, o. m. het volgende z/Volgens dezen heer was de firma Cramp bij de inschrijving voor de thans in aanbouw zijnde drie pantserdekschepen drie ton per schip gebleven beneden den inschrijver, aan wien de bouw nu is opgedragen. De firma nam ook aan, de schepen jaar vroeger af te leveren, verlangde geen voorschotten, was tevreden met een betaling na volledige aflevering en bood aan een proefreis van New-York naar een Nederlandsche haven. Van dit aanbod, dat dus onder alle garantie een be- sparing gaf van een millioen, werd geen gebruik gemaakt, omdat de Hollandsche regeering de Hollandsche industrie wilde bevoordeelen. Indien deze mededeeling van den representant der firma Cramp Co., die bijna alle schepen voor het Amerikaansch gouvernement gebouwd heeft, juist is, maakt dit geval een eenigszins vreemden indruk op een gewoon burgerman, die zijn inkoopen doet, waar hij het goedkoopst bediend wordt. Drie ton besparing per schip en dat weigeren voor de Hollandsche industrie das kommt Spanisch vor zegt de verslaggever. Eergisternamiddag werd de gemeentelijke bergplaats van petroleum, gelegen aan de Haven te Waalwijk, in de asch gelegd. De geheele ge meente was in rep en roer, door de zware, op kanonschoten gelijkende knallen, teweeggebracht door het springen der groote menigte gevulde vaten, terwijl eene breede zwarte rookkolom, ged rage n door eene zee van woeste vlammen, den hemel trachtte te verduisteren. De in den haven liggende schepen bevonden zich gelukkig alien aan de overzijde (westzijde) zoodat zij door het vuur niet konden worden bereikttoch was de hitte daar nog zoo hevig, dat vele schippers genoodzaakt waren, hunne vaartuigen aanhoudend te begieten, teneinde het smelten van teer en pik te voorkomen. Behalve de bergplaats met den geheelen voorraad petroleum is alleen eene hooimijt, staande aan de oostzijde, vernield. Zooals denkelijk, stroomde de brandende petroleum langs alle zijden de bergplaats uit, zoodat, ware de havenkade niet hooger gelegen geweest, de wateroppervlakte spoedig eene vuur- massa zou zijn geworden, wat voor de schepen zeer gevaarlijk had kunnen zijn. Winschoten heeft niet alleen zijne marechaus see, maar ook de rijksveldwacht zal er tot de ,/bereden" politie gaan behooren. De ruim 60jarige brigadier Jacobs is nl. druk bezig zich in het //fietsen" te oefenen en belooft, trots zijn hoogen leeftijd, nog een kranig //ruiter" te zullen worden. Aan de Bred. Ct. wordt medegedeeld, dat onder Galder (gemeente Ginneken) vddr 3 a 4 maanden een landman door een dollen hond werd gebeten, welke persoon in den beginne geen acht sloeg op de bekomen wonde. De vorige week kreeg hij echter aanvallen van razernij en beet zijn eigen j kinderen in dier mate, dat zij ernstig verwond werden. Genemuiden is een stadje, dat reeds herhaal- delijk Witkamp noemt 1625, 1698, 1741 en 1808 door hevige branden geteisterd werd. De laatste ramp is zeker nog bij velen in het geheugen. Het stedeke verloor er 140 huizenen 39 hooibergen bij, maar heeft zich gaandeweg van den slag hersteld. Eergisteren-avond evenwel trof 't een nieuwe ramp, hoewel gelukkig niet zoo groot13 huizen, bewoond door 19 huisgezinnen, en 8 kolossale hooischelven, zijn in vlammen op- gegaan. Vier stieren van de gemeente zijn daarbij oingekomen. Gisteren te 3 uren was de brand eerst gebluscht. Men meldt uit Rotterdam Het besluit der oliefabrieken in de Rijn-provin cien, om in het vervolg geen oliezaad meer over Antwerpen te ontvangen, maar alleen over Amster dam of Rotterdam, zal aan de Antwerpsche expe dite een gevoeligen slag toebrengen. Dientenge- volge hebben eenige groote Antwerpsche expedi- teuren besloten, thans hun hoofdkantoren naar Rotterdam te verplaatsen. Iloe belangrijk deze transporten van oliezaad zijn, blijkt uit de statistieke cijfers, volgens welke alleen uit de haven van Bombay in 1894 werden ingevoerd lijnzaad en raapzaad naar Nederland circa 67000 tons, naar I Belgie circa 100,000 tons. De tentoonstelling te Amsterdam was met ju't prachtige zomerweer Zondagavond weer op haar volst. In Oud-Holland, waar de onttroonde nachtwacht en stedelijke Schop in een keurig politiekje met vele biertjes zijn gewezen medeburgers toedronk, was het niet zoo bijster druk, al was het ook de ge- denkdag van het af branden van het stadhuis. De meesten waren thans in de buurt van de muziek- tent op het terrein te vinden, waar de mij nwerkers van Frameries in hun witte kielen en met hun zwarte hoeden veel meer hoorders op de stoelen brachten dan het orkest van het Concertgebouw of van Mannstadt ooit vermocht. En zij speelden dat het een lust was om te hooren, zoodat aan het slot de Brabangonne, die na het Wien Neer- landsch bloed was gespeeld, na daverend gejuich werd gebisseerd en het halve publiek de wakkere Belgen volgde, toen zij een ommegang over het terrein inaakten. De grijze Coenen was in 't begin van den avoud ook al met ons volkslied ontvangen. Het was dus algemeene feestvreugd, toen plot- seling omstreeks tien uur, achter de Bodega een heele oploop ontstond. Brand in het Chalet Girondin 't Was inderdaad zoo. Pas had de heer Fehl- mann in een blad aangekondigd, dat hij zijn proef- lokaal nieuw had ingericht en heel aardig ook, met een grot met sneeuwtoppen nogalof daar komt de brand er in. Wel was het niet erg. Een jongen had met vuurwerk gespeeld in de grot die van linnen is op houten latwerk, maar 't was tocli voor de omstanders een aardiger gezicht om de brandweermannen als Alpenjagers op de Jungfrau te zien rondklimmen, dan voor den eigenaar, om te zien hoe zij een groot gat maakten in de rots. Overigens werd het vuur met een paar emmers water gemakkelijk gebluscht zonder dat de brand- weer van de tentoonstelling of die van het Leid- scheplein (ook aangerukt) er iets aan behoefde te doen en zonder dat zelfs de sneeuw op de bergtoppen smolt. Het geval veroorzaakte natuurlijk een heele drukte. Voor den eigenaar zal het gat in de rots wel worden gevuld door de belangstelling die nu voor het Chalet Girondin zal zijn gewekt. Een ruim 23jarige Duitscher M. genaamd heeft Maandagmorgen te Utrecht heel wat drukte veroorzaakt. Dien morgen omstreeks 8 ure de Catharijnebrug passeerende, werd hij door een politieagent, wien men had medegedeeld dat hij zwaar gewapend was en iets boos in den zin had, aangehouden met het doel om hem naar het nabijgelegen politiebureau te brengen. Zoo ver kwam het echter niet, want nauwelijks voelde hij zich door den agent aangegrepen of M. rukte zich met kracht los, haalde een revolver te voorschijn en loste een schot op den agent dat evenwel miste, waarna hij op de vlucht ging. Alsnn ving eene ware wedloop aan, waarbij de heer v. K., die op het geroep van //houdt hem houdt hem den vluchteling wilde tegenhouden, van deze twee schoten in den rechterarm en een in de zijde ontving, zoodat men hem onmiddellijk naar hef ziekenhuis moest vervoeren. Inmibdels was M. die al loopende zijn revolver weder had geladen aan Pantenburg over een tuinhek geklommen, na vooraf op zijne vervolgers eerst nog een paar schoten te hebben gelost, was daarna de spoorbaan overgestokeu, in de Kruisvaart gesprongen en vervolgens naar den overkant gezwommen, waar hij behouden aankwam. Daar zijne vervolgers hem echter nog altijd dicht op de hielen zaten, rende hij daarna weder voort, zwom vervolgens het Merwedekanaal en daar na nog twee vaarten over en schijnt toen in den Laagrovenschen polder onder de gemeente Jutfaas, van vermoeienis uitgeput, te zijn neergevallen, althans de agent van politie Edenberg en de rijks- veldwachter Blikslager vonden hem daar liggen en maakten zich niet zonder hevig verzet te onder- vinden, van hem meester, waarna zij hem geboeid per rijtuig naar Utrecht overbrachten. M. is niet groot, doch stevig gebouwd en moet in Duitschland als militair tot een zware straf zijn veroordeeld, waarom hij deserteerde en zich te Amsterdam vestigde, waar hij eene gehuwde vrouw leerde kennen, met wie hij kort geleden naar Utrecht vertrok, doch niet gelukkig leefde. Uit Londeu wordt de volgende rooverge- schiedenis gemeld. Mevrouw Gordon, een vermo- gende dame, van wie verteld wordt, dat zij zich met speculaties bezig houdt, had onder haar ken- nissen ook een Duitscher, Herbert Krahn, genaamd. Dezer dagen bezocht hij haar en noodigde haar eens uit bij hem te komen. Zij moest dan tevens een goede som gelds bij zich steken, want hij had eene mooie speculatie op het oog, die zeker zou gelukken. Zij beloofde te komen en op den be- paalden dag kwam Krahn haar met een rijtuig afhalen en reed met haar weg. Na eenigen tijd hield het rijtuig voor een prach tige villa stil in de nabijheid van het Chapham- park. Krahn steeg uit, klopte aan de deur en een bediende in livrei deed open. Krahn sprak eenige woorden met hem en keerde daarna naar het rijtuig terug om mevrouw Gordon bij het uitstijgen behulpzaam te zijn. Nauwelijks waren zij echter binnenshuis of de deur werd gesloten en in hetzeltde oogenblik zag mevrouw G. zich door vier manueji omringd. Een van hen drukte haar vlug een prop in den mond, terwijl de anderen haar handboeien aandeden, waarna men haar naar een kamer sleepte. Deze kamer was evenals het geheele huis leeg. Hier werden haar op het bevel van een der mannen de kleeren van het lijf getrokken en de oornngen afhandig gemaakt, haar ringen van de vingers genomen en haar de geldzak ontstolen. Zij ha daarin ongeveer een bedrag van f 36000 aan banknoten. Hierna verliet Krahn het huis, aan

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2