A1 g em een Mieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch- Vlaanderen No. 3174. Donderdag 11 Juli 1895. 35e Jaargant* -BEKEWDMAMNG. Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binneu Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland J 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonueert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van HOEK, maken bekend dat de inlevering van stembriefjes ter verkiezing van twee leden van den gemeenteraad voor de ver- vulling der plaatsen van de heeren H. WOLEERT en JAC. DIELEMAN, die met September a. s. aan de beurt van aftreding zijn, zal plaats hebben op Dinsdag 16 dezer, van 's morgens 9 tot's namid- dags 5 uren, op het gemeentehuis. Hoek, 3 Juli 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. WOLEERT, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, Secretaris. I'olitieli Overzicht. Het parlement van Engeland is ontbonden en het nieuwe zal den 8 Augustus bijeenkomen zonder Gladstone, die in zijn 85 jaar van het staatstooneel aftreedt. Velen denken, dat nu de scheuring tusschen de moderne radicaal-democra- tische en de liberaal-Manchestersche fractie voltooid zal worden. Reeds jaren geleden heeft Herbert Spencert in zijn boekje Man versus State op gewezen, dat tusschen de twee groote historische partijen als eene rail der politieke beginselen plaats vond dat de liberalen tegenwoordig op den bodem der oude Tories staan en de conservatieven op het standpunt der Whigs. Deze verschuiving was de eigeniijke oorzaak van den val van het ministerie Rosebery. Gladstone was er nog in geslaagd, door zijn onbetwist gezag en zijue meeslepende wel- sprekendheid, de beide vleugelen zijner partij aan elkander te verbindenna zijn aftreden gingen zij meer en meer uiteen. Men heeft vaak gezegd, dat sir William Harcourt zich beleedigt gevoelde, dat niet liij, maar de jongere lord Rosebery eerste Minister was geworden waarschijulijk ten onrechte, maar er bestaat een groot verschil van opvatting tusschen de beide stastslieden, hetgeen verleden Vrijdag weder duidelijk bleek, toen Harcourt te Derby en Rosebery te Louden sprak. Sir William is in den grond van zijn hart altijd een oude Whig gebleven en stelt geen vertrouwen in de nieuwe democratic. Te Leipzig is eergisteren vonnis gewezen in het proces-IIanne, beschuldigd een nieuw model geweer gestolen en aan Fraukrijk verkocht te hebben. Schuldig bevonden, is liij tot vier jaar tuchthuis en 7 jaareerverlies onder politie-toezicht veroordeeld. FEUILLETON Een avontnur op eene vacantie-reis in Amerika Een verhaal 7iaar het leven. Eindelijk hielden wij halt tegenover eene plaats, die de eenige, althans twijfelachtige mogelijkheid van beklimming aanbood, daar voor 'toverige de wanden glad en lijnrecht omhoog liepen. Het was een smalle kloof die tweemaal een manslengte boven den stroom eenigszins breeder werd, en van daar uit de beklimming gemakkelijker, ten minste mogelijk, maakte. z/Daar moeten wij op," zsjde de agent, met den vinger naar de spleet wijzende, //anders is er geen weg." //Maar als de vent boven is en ons overrompelt?" vroeg William. //Dat zal hij wel laten," antwoordde Carpe, //dan zou hij zich zelf verraden, en zouden wij eenvoudig de rotssteilte laten omsingelen om hem te laten uithongeren. Hij laat ons wel boven komen daar twijfel ik niet aanmaar dan komt het er ook op aan hem te pakken te krijgen. Want als wij boven in de val loopen, dan komen we er met levend af, dat is even zeker." z/Een mooi vooruitzichtdacht ik. /Midden m Amerika, op eene bijna onbeklimbare rots door cen scliavuit doodgeschoten, en door zon, maan en s erren beschenen te worden, zonder dat thuis iemand °M vermoec'en waar eigenlijk gebleven was!" Maar tot nadeuken was hier geen tijd; voor Mies ter wereld had ik niet willen terugtreden. Een sergeaut-schrijver, die hem daarbij geholpen had was reeds vroeger gevonnisd. Een dergelijk geval dus als de zaak Dreyfuss maar in Duitschland pleegt men over dergelijke zaken een minder vervaarlijk geschreeuw aan te heffen, dan in Erankrijk. Den oud-president van het Zwitsersch eedge- nootschap, den 72-jarigen heer Schenk, nog lid van den Bondsraad, is bij Bern het ongeluk over- komen, dat een rijtuig of wagen hem aanreed. De heer Schenk werd daarbij zoo ernstig gewond, dat de geneesheeren aan zijn herstel wanhopen. Het Journal de St. Petersbourg verklaart in een hoofdartikel, dat Rusland China's leening waar- borgde uit overwegingen van goede buurschap. Rusland is er verre van zich te willen mengen in China's binnenlandsche aangelegenheden. Nadat Japan den raad der drie mogendheden heeft opgevolgd, zegt het blad, is deze financieele operatie, hoewel buiten het arbeidsveld der mogendheden gebleven, daarvan een natuurlijk gevolg. De leening moet China in staat stellen de ontruiming van grondgebied te bespoedigen. Het is geheel in den geest van het zoo goed geslaagd gemeen- schappelijk optreden van Rusland, Frankrijk en Duitschland. In Servie is nu een Ministerie Novakovitch opgetreden. De naamgever van het Kabinet be- kleed, behalve het presidentschap, ook buiten- landsche zakenvoor binnenland is Marakovitch aangewezen; voor financien Popovitchvoorjustitie Nincitchvoor oorlog Frassanovitch voor open- bare werken en koophandel Petkovitchvoor onderwijs Simitch. Het Kabinet maakt, zegt men, een goeden indruk. Novakovitch, een van de leiders der progressisten, is zoowel als schrijver van geleerde werken als wegens zijn staatsmansbeleid bekend. Van generaal Frassanovitch wordt als aanbeveling gezegd, dat hij zoowel bij Koning Alexander als bij de gewezen Koningin Nathalie en bij ex-Koning Milan bijzonder in gunst staat. Na den Vesuvius zijn ook de Etna en de Strom- boli beginnen te werken. Laatstgenoemde rommelt nog slechts inwendigmaar de Siciliaansche vulkaan begon reeds met het uitwerpen van lave. De Vesuvius werkt steeds krachtiger. Het is vooral het plaatsje Resina, dat door de stroomende lava bedreigd wordt. Te Madrid loopen geruchten omtrent het aanstaand aftreden van Maarschalk Martinez Campos als opper-bevelhebber op Cuba. Een slechten indruk maakt het, dat de regeering De over rotsklompen springende stroom was spoedig doorwaad, en wij stonden tot over de knieen in het water voor de aangewezen kloof. De agent werd, als de lichtste, vooruitgeschoven. William volgde hem, door mij met handen en schouders ondersteund, en eindelijk klauterde ik met inoeite hen achterna, nu eerst inziende hoe goed het geweest was dat ik als jongen in mijne bergachtige woonplaats, zoo dikwijls, bij mijn eigen- zinnig beklimmen juist van de steile rotsen mijne broek gescheurd had. Meermalen drong de wel krachtige maar onge- oefende William, wiens vingers weldra begonnen te bloeden, mij zoo dicht op den hals, dat ik niet anders dacht of wij gingen weder naar beneden in de Susquehanna, die, daar ik geschiedenissen van ludianen had gelezen, altijd iets zeer aantrekkelijks voor mij had. Eindelijk had de agent, die als eene kat klom de kruin bereikt en stak even het hoofd boven den rotsrand uit, dat hij ecliter bliksemsnel terugtrok. Het volgend oogenblik had hij de revolver uit zijn zak te voorschijn gehaald en hield die voorzichtig loerend omhoog gericht. Het was een alles behalve aangenamen toestand. Ik klemde mij aan den rand van het nauwste gedeelte der kloof, niet in staat de hand naar mijn wapen uit te strekkenin het breedere gedeelte zocht William een weinig adem te halen, en boven hing, ieder oogenblik in gevaar van naar beneden geslingerd te worden, de detective. Eenige oogenblikken verliepen in angstige spanning alles bleef rustig. Nu verhief de agent zijn pet en den loop van de revolver boven den rotsrand niets bewoog zichhij stak voorzichtig het hoofd omhoogdaarna volgden zijn lijf en zijne voeten voomemens schijnt aan de Vereenigde Staten de gevraagde 10 millioen te bewilligen als vergoediug van schade, door Amerikaansche burgers gedurende den vorigen Cubaanschen opstand geleden. Men is van oordeel dat zulks onder de tegenwoordige omstandigheden er veel van heeft, als wilde men de Vereenigde Staten voor hunne onzijdige houding in den tegenwoordigen oorlog betalen. Te Pretoria is eergisteren met veel plechtigheid en feestbetoon de spoorweg naar de Delagoa-baai ingewijd. Als gasten waren tegenwoordig de gouverneurs der Kaap-kolonie, van Natal en van Bechuana- land, benevens de Portugeesche bewindvoerder in het Delagoa-gebied. Voorts waren er een aantal officieren van leger en marine, waarbij zoowel de Engelsche en Portugeesche als de Duitsche en Nederlandsche nationaliteiten goed vertegenwoor- digd waren. Bij deze gelegenheid is President Kruger door den Koning vau Belgie tot Grootkruis der Leopolds- orde benoemd en de Staatssecretaris Leyds tot cominandeur. Omtrent de plechtigheid in het Malieveld te 's Hage op 6 Juli zijn nog de navolgende bizonderheden bekend geworden. Na het uitspreken der gevoelvolle woorden, aan de nagedachtenis der te Lombok gevallenen gewijd, drukte H. M. de Koningin-Weduwe-Regentes, alvorens Hare toespraak te vervolgen, de hand van den luitenant-generaal K. van der Heyden, (wiens zoon, zooals men weet, bij Tjakra-Negara het leven liet). Nadat de troepen voor de tweede maal hadden gedefileerd, ontbood H. M. de Koningin-Regentes de volgende heeren, met wie H. M. zich eenigen tijd onderhield Baron Sweerts de Landas Wyborgh, algemeen secretaris van het gouvernement van Ned.-Indie, die het commandeurskruis der Oranje Nassau-orde had verworven wegens zijne verdiensten tijdens de Lombok-affaires C. L. van Berg, die als majoor-intendant der Intendance den dienst regelde bij de expeditie en ook na de noodlottige overvalling zoo meesterlijk zorgde voor de verplegiug der troepen, weshalve hem het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw gewerd N. L. Holwerda, dirigeerend officier van ge- zondheid 2e kl., die eenige dagen geleden dezelfde daar lag hij boven. William, wien hij een meegenomen teugel toewierp, wist er nu ook op te krabbelen, en na eenige minuten stonden wij alle drie diep ademhalend achter een rots- klomp. //Ik heb hem gezien," fluisterde Carpe, ,/daar- boven aan de andere zijde. Hij keerde zich juist om, maar hij schijnt mij niet opgemerkt te heb ben." Op den gescheurden, met enkele boomen be- groeiden rotsbodem was het moeilijk vooruitkomen, en terwijl wij juist in eene kloof voortkropen, zouden eenige revolverschoten genoeg zijn geweest om ons voor altijd van de aarde te doen ver- dwijnen. Wij hadden de richting van den door den spoorweg begrensden rots wand ingeslagen. Na omstreeks een kwartier voorzichtig voortgekropen te zijn, hadden wij dien bereikt. Hier waren wij in de nabijheid van de telegraaf, en een blik daarop geworpen was genoeg om ons te overtui- gen dat de agent gelijk had gehad. Een der draden was doorgesneden en door een de elec- triciteit blijkbaar niet geleidend lichaam verbon- denmaar aan de beide uiteinden waren twee geleiddraden vastgemaakt, die, in eene gleuf ge- legd, van beneden af voor het ongewapende oog niet zichtbaar waren. 't Was duidelijk de be- drieger had de depeches opgevangen en daarna verder gezonden, terwijl hij er zelf ook kon op- geven zoowel als elke andere ophouden of naar zijn goedvinden veranderen. Nu was het een gevaarlijk werk de plek te naderen waar de bedrieger zijne toestellen geplaatst had. Zooveel was zekertroffen wij hem aan decoratie ontving als belooning voor de diensten, door hem bewezen als chef van het Groot Militair hospitaal te Soerabaja, alwaar in de eerste dagen van September plotseling niet minder dan 400 meerendeels zwaar gewonden werden binnengedragen, die alien eene uitstekende verpleging vonden en den gepensionneerden luitenant-generaal- titulair J. H. Romswinckel, wiens roemrijke daden van weleer op een dag als deze verdienden ge- zuiverd te worden van het mos der tijden, dat zoo licht op de mijlpalen des levens de letters onduidelijk maakt, die een eeuwige herinnering behooren levendig te houden. Voorts betuigde H. M. ook nog aan Jhr. I. D. Six, referendaris bij het departement van kolonien, Hare ingenomenheid met de wijze waarop de uitvoeriug van de plechtigheid had plaats gevondenen aan den kapitein der genie L. I. Hioolen Hare hooge tevredenheid over de bij uitstek smaakvolle in- richting van de tribune. Tijdens de plechtigheid in het Malieveld ontving mevr. de weduwe Van Ham een schrijven van deelneming, waarin H. M. de Koningin-Regentes, naar aanleiding van de plechtigheid, hulde deed brengen aan de verdiensten en aan de nagedachtenis van haren echtgenoot, den op Lombok gesneuvelden generaal. Na afloop zond H. M. de Koningin-Regentes een telegram aan den gouv.-generaal van N.-I., waarin Hare Majesteiten bij de uitreiking der eereteekenen aan de Indische dapperen hulde en dank brengen aan het geheele Indische leger. In de lijsten der gedecoreerden ontbreekt de kapitein der infanterie 1. Koch. Men wist, dat hij eerlang naar Nederland zou komen, maar deed tevergeefs moeite om door information bij de Stoom- vaartmaatschappij te weten te komen, wanneer en waar hij zou debarkeeren. Derhalve kon hij niet op de lijsten worden vermeld. Maar zie, Zaterdag 6 Juli om elf uur meldde hij zich in persoon bij het Dep. van Kolonien met de mededeeling, dat hij, nacht en dag door- reizende, 's nachts om 12 uur de residentie had bereikt. Eerst was goede raad duur, maar na bedaard overleg gelukte het, hem nog op de lijsten te brengen, die reeds in handen waren van de ver- schillende leiders der plechtigheid, zoodat nog aan zijn zeer begrijpelijk verlangen kon worden voldaan. De militairen, die 's ochtends op het dep. van Kolonien bijeen waren, zijn 's namiddags onthaald in een met bloemen en met de nationale kleuren versierde afzonderlijke zaal, alwaar hun o. a. de terwijl hij bezig was, dan was een strijd op leven en dood ouvermijdelijk. De draden strekten ons tot gidsen. Na ongevecr twaalf schreden brachten zij ons aan een omhoogstekenden rotsklomp en van daar blijkbaar naar eene lager gelegen plek. Carpe hief den vinger op. Nu waren wij aan den rotswand, een teeken en met een sprong stonden wij alle drie op den rotsklomp en zagen in een soort van hoi neder, waarin een man met alle opmerkzaamheid voor een telegraphisch toestel zat. Het gedruiscli, dat wij maakten, deed hem opzien. Hij wierp ons een woesten, ver- schrikten blik toe, sprong op en greep naar zijne zijde. Een schot en hij was ver- dwenen. Ik voelde een stekende pijn in den rechterarm, waarop ik in de opgewondenheid van het oogenblik geen acht sloeg, maar die later bleek door de wonde van een revolverkogel veroorzaakt te zijn. Met den sprong van een tijger was de detective bij den toestel, die in vollen gang waseen blik en gerustgesteld zag hij naar omhoog. z/Dekt den uitgang, mijne heerenriep hij ons haastig toe, //de vent mag niet ontsuappen", en meteen boog hij zich neder over den telegraaf- toestel om de juist doorgaande depeche te lezen, terwijl wij, na het eerste oogenblik van verrassing, met een kloek besluit de rots boven het hoi be- klommen om naar den vluchteling uit te zien. Daar bespeurden wij dat de diepte, waarin de toestel stoud, aan de achterzijde een uitgang had. Door deze was de man verdwenen. (Slot volgt). TEK IEIIZEISCHE (111 RUT Uit Itlatl verscliijnt tlaanilHi;-, Woen<iila!(- en Vrij<l«B»v«ii€l l»ij den uitgever P. J. VAX II K 8 4 It II E te Ter Semen. ■JM' -- in-at

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1