Gemengde berichten. 912 en 14 uur, voor de 12 en 14 uur, voor de 912 en 14 uur, voor de 9- en 9- ■12 en 14 uur, voor de •12 en 13 uur, voor de wijken den wijken den wijken den wijken Volgens mededeeling van den Minister van binnenlandsche zaken kwam op 23 Jnni jl. het inond- en klauwzeer hier te lande slechts voor in 5 gemeenten. Daartegenover waren op 31 Mei jl. in Belgie in 27 gemeenten en in Duitschland in 173 gemeenten 437 stallen en hofsteden door die ziekte aaugetast. Naar men uit Vlissingen meldt, zal eerlang aldaar eene brigade rijdende marechaussees worden gevestigd, in verband staande met de vele gevallen van desertie bij het Algemeen Depot van discipline. Voorloopig zijn er reeds 1 brigadier en 4 mare chaussees te voet aanwezig. De door burgemeester en wethouders van Middelburg voorgestelde nieuwe belasting, onder den naam van straatgeld, heefr, bij vele ingezetenen ergernis verwekt. Adressen worden geteekend en mede eene vergadering gehouden, om aan den gemeenteraad te verzoeken het voorstel niet aan te nemen. TER NEUZEN, 8 Juli 1895. In de op a. s. Donderdag des voormiddags 10 uren te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Onderzoek geloofsbrieven lid van den raad A. C. N. Grenuaanvraag gemeentegrond in erf- paclitingekomen stukken. Blijkeus publicatie van het bestuur dezer gemeente, zal de herijk alhier geschieden in het oude schoollokaal en wel den 15 Juli a. s., des voormiddagsjvan 1112 en des namiddags van 14 uur, voor koopers van nieuwe maten en gewichten en voor apothekers, goudsmeden enz. (fijnere weging). den 16 Juli van wijken A B en C den 17 Juli van DenF; 18 Juli van E en G 19 Juli van HIenK; 20 Juli van L en M. w Aan de universiteit te Amsterdam, is het theoretisch apothekers-examen afgelegd door den heer A. J. Klaassen van Ter Neuzen. De Eerw. heer Pillot is van Sas van Gent naar Rijen (N.B.) verplaatst en aldaar vervangen door den Eerw. heer Lips de Eerw. heer Cuppens van Stoppeldijk naar Hontenisse en aldaar vervangen' door den Eerw. heer Noorende Eerw. heer Resemans te Sluis heeft voor eene gemeente in Belgie geopteerd en is vervangen door den Eerw. heer Rops. Axel, 6 Juli. Heden werd alhier door het bestuur van den polder Beoosten- en Bewestenbleij aanbesteed 1°. het leveren op wagon, station Axel van 188415 stuks less, of quenastkeien 9/13 c. M. (recoupius faconnees) van hoogstens 53 stuks op den M2. en 2790 M. doom, kantsteen, minstens 35 X 1" X c. M. en Kijkuit van 60850 stuks van genoemde keien en 900 meter van genoemde kantsteenen 2°. het vervoer van die keien en kantsteenen, respectief naar weg le Verkorting en weg bij Reigersbosch, beide gemeente Axel, en het ann- koopen en in eerstgenoemde weg leveren 550 M3. zand en in laatstgenoemden weg van 225 M8. zand en 3°. het maken der aardebaan met zandwerken in beide wegen en het verstraten van genoemde keien en kantsteenen tot eene totale oppervlakte 5075 M2. Voor het le perceel werd ingeschreven door de heeren C. van der Hooft te Ter Neuzen, voor 33,45 per 1000 keien en 0,45 per M. kant steen G. van der Peijl te Ter Neuzen, voor 9750 L. F. Willems te Selzaete, voor 33,35 per 1000 keien en 0,33 per M. kantsteen en E. P. Staal te St. Jansteen, voor 10929 Voor het 2e perceel werd ingeschreven door de gestagen ringen, de telegraafdraden de door den stroom bespoelde zijde was insgelijks rondom steil en oubeklimbaar, eene kleine, natuurlijke rots- sterkte. Mr. Carpe beschouwde deze steilte opmerkzaam een tevreden hoofdknik duidde aan dat hij ge- vonden had wat hij zocht. Wij bleven niet lang in twijfel. Hij stak de revolver in den buitenzak van zijne jas en knoopte deze tot aan den lials dicht, om door niets belemmerd te worden. Alles aan den man was leven en beweging, echter teekende zijn gelaat kalinte. William knikte mij veelbeteekenend toe. //Nu gaat het er op los," zeide hij, en hij had gelijk. Wij waren een dicht kreupelbosch ingeloopen, van aile kanten beschut, en William en ik waren nog altijd in het onzekere wat onze geleider voorhad. Nu wende hij zich tot ons, op den Plymet wijzende, en zeide met gedempte stem, zoodat die door het ruischen van den stroom bijna gesmoord werd wDaarboven schuilt hij, dien wij zoeken, mijne- heeren, zooals ik uit alles moet opmaken. En wij moeten hem in zijn nest opsporen." ,/Maar," viel William in, „ik begrijp volstrekt niet van heeren K. de Vos te Ter Neuzen, voor 1950 en E. P. Staal te St. Jansteen, voor 1459. Voor het 3e perceel werd ingeschreven door de heeren K. de Vos te Ter Neuzen, voor 941 D. de Doelder te Ter Neuzen, voor 954 en E. P. Staal te St. Jansteen, voor 939. Het le perceel gegund aan den heer L. F. Willems te Selzaete en de perceelen 2 en 3 aan den heer E. P. Staal te St. Jansteen. Heden werd alhier ten overstaan van den notaris P. Dregmans te Axel, en ten verzoeke van het Bestuur der Burgerlijke Godshuizen van Gent, in het openbaar verpacht Eene hofstede en aanhoorigheden, alles in den Van Lijndenpolder, gemeenten Bosclikapelle en Stoppeldijk, te samen groot 47 hektaren 37 aren 60 centiaren. Pachter hiervan werd de heer Adr. Scheele Jz., landbouwer te Zaamslag, voor 27 per 44 aren 56 centiaren. Sas van Gent. De voor eenigen tijd wegens het heerschen van mond- en klauwzeer in naburige Belgische gemeenten geschorste vergunriingen ver- leend aan veehouders alhier en in den omtrek tot weiding van hun vee op Belgisch grondgebied zijn thans weder geldig verklaard, wijl het mond- en klauwzeer in de besmette gemeenten blijkt geweken te zijn. Middelburg. Naar we vernemen zullen voor- taan Gedeputeerde Staten hunne gewone wekelijksche vergadering houden des Zaterdags te 11 uren, en niet meer als tot dusver des Vrijdags tel2J ure. De heer G. Ribbius Peletier te Utrecht heeft, bij de overgave van zijne sigarenfabriek aan een vennootschap, 25,000 geschonken als pensioen- fonds voor de werklieden. Niettegenstaaude de ingezetenen van Kevelaar alien besloten hadden geen huizen of gronden te verkoopen of te verhuren aan ondernemers van publieke vermakelijkheden, van welken aard ook, is een hunner er toch ingeloopen, omdat men dezen onkundig had gelaten omtrent het doel van het huren van een stuk grond nabij het station, waarop nu het /panorama" zal verrijzen. Om nu zoo mogelijk nog te voorkomen, dat het //panorama wordt opgebouwd, neemt men zijn toevlucht tot alle mogelijke middelen. Zoo moeten b.v. de bouwondernemer en de werklieden van het //pano raina" buiten Kevelaar logeeren, omdat hun binnen de gemeente unaniem huisvesting geweigerd wordt. Voor 14 dagen werd op het kerkhof //de Liefde" te Amsterdam het lijk opgegraven van eene vrouw, vermoedelijk gestorven aan vergiftiging. De broeder der vrouw, welke laatste moeder is van acht kinderen, was bij de opgraving tegen- woordig, die op zijn uitdrukkelijk verzoek geschied- de. Hij was het, die rust noch duur had, voor alle pogingen in het werk waren gesteld om de zaak tot klaarheid te brengen. Hij liep de eene apotheek in, de andere uit, tot hij eindelijk kwam in een apotheek van het Roode Kruis, in de nieuwe buurt. Daar bleek, dat in den laatsten tijd ratten- kruid was gehaald door den man van de overleden vrouw, wiens handteekening herkend werd op een der aan de lias gestoken recepten. Als reden was opgegeven verdelging van ratten en muizen. De man nam het schriftelijk bewijs in ontvangst. spoedde zich naar den officier van justiiie, en later werd de verdachte echtgenoot in hechtenis genomen Een hoogst tragische gebeurtenis bracht Donderdag het dorpje Sondel (Fr.) in opschudding. De arbeider U. S., die ziek te bed lag, is plotseling opgestaan en heeft in ijlhoofdigen toestand en half gekleed zijn woning verlaten, waarna hij met een mes het kind van den kastelein B. leveusgevaarlijk verwondde. Ook zijn eigen kind van nauwelijks 2 jaar werd door hem gewond. Spoedig had men den ongelukkigen man gevat en gebonden. Twee doc toren waren spoedig ter plaatse aanwezig, terwij ook de burgemeester van Gaasterland in allerijl arriveerde. De dader staat gunstig bekend, zoodat het zeker is, dat alleen een treurige ziektetoestand den man tot deze daad bracht. ,/Ik weet het," zeide Carpe knikkend. De vent heeft voor aan den rotswand, waarlangs de telegraaf draden loopen, dien, waarop gij telegrapheert, doorgesneden, vangt met een telegrafisch toestel, dat hij waarschijnlijk van zijn vroegereu patroon te Narrowsburgh gekocht heeft, de depeche op eer zij verder gaat, en heeft op die wijze ook de leugenachtige depeches aan uw bijkantoren afge- zonden. Een medeplichtige, wien hij nauwkeurige instruction heeft gegeven, heeft het geld afgehaald, en mogelijke zwarigheden heeft hij door zijn telegrafisch antwoord uit den weg weten te ruimen." Ik keek verbaasd naar de steile wanden op. z/Maar wie kan daarop komen Wij waren de rots omgeloopen aan den kant van den spoorweg was zij glad en steil, van den stroom af was zij ook niet te bekliinmen. ,/Hu zeide William, toen wij onze verkenmng gehouden hadden, daar kan geen ineusch tegeu op dat's onbeklirnbaar." ,/Des te veiliger is het boven," zeide Carpe, zonder verdere opheldering. (Wordt vervolgd). Eergisteravond is in de Poortstraat te Rot terdam een moordaanslag gepleegd. Een man en vrouw hadden een ernstige vete tegen een bloed- verwant, die in de Poortstraat woont. Zij begaven zich daarheen en sloegen, toen zij de deur gesloten vonden de ruiten in. Zich alzoo toegang tot het auis verschaffende, bracht de man den bewoner verscheidene steken en sneden over het hoofd toe. De verwonde werd naar het Ziekenhuis gebracht, zijn wonden bleken wel ernstig doch niet levens- gevaarlijk te zijn. De man en vrouw, die bij het inslaan van de ruiten ook verwondingen bekwamen zijn eveneens naar het Ziekenhuis gebracht. Te Amsterdam zijn de politieagenten eenig- zins anders uitgedost. Naar een der Amsterdamsche bladen verhaalt, gaf dat hier en daar tot grappige tooneelen aanleiding. Zoo was er in de Nes een standje waarbij een agent te pas kwam, en zeide een vrouw Kij k Bet, wat 'n mooie oome" waarop de ander ant- woordde//Da's er zeker eentje van buiten, die heit Steenkamp hier laten komen, omdat ze tegen- woordig zoo inbreken." Welneen", hernam de eerste, //da's het pakkie van Steenkamp, nou-ie toch weggaat, wil-ie 't nog's zien dragen. Een ander tooneeltje viel op den Dam voor. Daar werd een koopman in kersen door een agent gewaarschuwd, geen standplaats in te nemen, doch door te rijden. De koopman, die de nieuwe uniform niet kende, antwoordde //Nu nog mooier, jij naar Zaandam en bestel daar, maar hier nietvoor onze agenten doe ik het, maar niet voor buitenluiToen hem werd gezegd, dat hij met een heuschen Amsterdamschen agent te doen had, reed hij door met een //Neemt men uwes niet kwalijk inijnheer Een reiziger in geestrijke vochten had dezer dagen een leuke ontmoeting, die waard is aan de vergetelheid ontrukt te worden. Hij reist door het land om voor artikelen van zijn patroon koopers te vinden en bezoekt zoodoende verschillende plaatsen. Op een klein plaatsje in Zuid-IIolland, had hij eenige flesschen cognac weten te verkoopen en vier weken na dien begaf hij zich weder naar die herberg om te zien of hij weer eens zaken zou kunnen doen. In de gelagkamer werd hij door den waard ont- vangen, lang niet vriendelijk. Deze nam een flesch cognac, door de firma, die de reiziger vertegen- woordigt, geleverd en zette die voor zijn bezoeker. z/Daar, drink jij die nu eens leeg." De reiziger had niets geen zin om op zijn bijna nuchtere maag een flesch cognac te verorberen, ook al was die cognac van de beste, die zijn firma voorhanden had. Toen hij het gul aanbod weigerde, greep de waard, een kerel van belang, hem met de eene hand krachtig in den nek en zette hem met een snelle beweging met de andere hand de flesch cognac voor den mond. Op die wijze dwong hij hem de flesch meer dan half leeg te drinken. z/Zie zoo", zeide hij, //iiu kun je in die kamer gaan uitslapen en dan kan je ook eens onder vinden hoe je je na je slaapje, na het gebruik van het vocht van je baas, gevoelt. De reiziger, die wel voelde, dat de groote hoe veelheid cognac spoedig zijn werking zou doen geldeu, voldeed aan het bevel van den waard. Hoe hij zich, na zijn gedwongen dutje, gevoelde, heeft hij niet verteld en de berichtgever, die ons dit meedeelt, weet het ook niet. In de hervormde kerk te Buren is het graf ontdekt van Maria van Nassau, de stichtster van het daar bestaande weeshuis. Herhaaldelijk was hiernaar reeds te vergeefs gezocht. Wel vermoedde men, dat zij in het koor der kerk begraven lag doch de juiste plek was niet bekend. In het archief der kerk werd nu dezer dagen toevallig een stuk gevonden, dat eene duidelijke aanwijzing gaf. De vloer werd op de aangeduide plaats in het koor onder het orgel opengebroken, en daar vond men een grafkelder, die bij opening vijf looden kisten bleek te bevatten. Boven de middelste hing aan kettingkjes een looden plaat met het opschriftMaria, geboren princesse van Orangien, Gravinne van Nassaw, Gravinne douariere van Hohenlo. Gestorven 30 Septembris 16—16. STILO. VETERI. Op eene der andere kisten lag insgelijks een looden plaat vermeldende den naam, titels en waardigheden, datum en jaartal van het overlijden van Maximilliaan van Buren, den grootvader van Maria. Bij de andere kisten, waarvan twee open- gebarsten waren, zijn nog geen aanwijzingen gevon den, wel een beschreven perkanrent, dat echter reeds te zeer verteerd was, dan dat men het durfde aanraken. Het geheel heeft men laten liggen in den toestand, waarin het gevonden is, en de kelder is voorloopig weder dichtgemetseld. Door het kerkbestuur is van de vondst mededeeling gedaan aan H. M. de Koningin-regentes, terwij 1 ook de commissaris der Koningin in Gelderland er mee in kennis gesteld is. Woensdagmorgen, verhaalt de Haarl. Ct., werd de gemeente Haastrecht bezocht door iemand, die voorgaf opzichter bij den Waterstaat te zijn. Hij moest allerlei werkzaamheden aan de bruggen en oevers van de rivier de IJsel verrichten en zocht daarom voor eenige weken huisvesting. Eindelijk vond hij die bij een weduwe, waarop door hem een jongman aangenoinen werd, die met een kar zijn koffers van het naburige station te Gouda halen zou, daar het zijn bedoeling was, dadelijk bij haar zijn intrek te nemen. Daar hij echter nog eenige boodschappen te doen had en al zijn geld in die koffers zat, vroeg hij aan ge noemde weduwe eenig geld ter leen, wat hem in goed vertrouwen werd verstrekt. Toen het later evenwel bleek, dat hij niet den cant van Gouda, waar hij volgens zijn zeggen die boodschappen doen ging, maar die van Oudewater opgeloopen was, begon men argwaan te krijgen en besloot de heer R., die van het geval gehoord had, per rijwiel naar Oudewater te rijden, in de aoop hem onderweg in te halen en nog voor zijn coinst aldaar de politie te waarschuwen. Dit ge- ukte dan ook. Kort voor genoemd stadje reed hij hem voorbij en stelde aanstonds den burgemeester van Oude water met het geval in kennis. Deze zond nu dadelijk een paar politie-agenten naar het begin der stad, die op aanwijzing van den heer R. den man gevangen namen en onverwijld naar Haastrecht terug brachten, waar hij na een kort verhoor ge vangen gezet werd, om den voigenden morgen, als. beschuldigd van oplichterij, naar Rotterdam vervoerd te worden. Eene Amerikaansche wil hier te lande zich op de wielerbanen meten met wielrijders, terwijl zij te paard zit. De amazone rijdt op een heeren- zadel. Afstand 2000 meter. Te Gent won zij den wedstrijd op een haar ge heel vreemd ros, waarbij de wielrijder 't reeds bij den derden omgang opgaaf. Tot waarschuwing voor wielrijders kan het volgende dienen Een leerling van het gymnasium te Crefeld reed dezer dagen van daar naar Breyell in 1 uur, afstand 5 uren. Den voigenden morgen was hij een lijk, niettegenstaande aanstonds ge- neeskundige hulp was ingeroepen. De dokter verklaarde, dat de hevige inspanning bij het rijden den dood veroorzaakt had. Zwemmen en baden eischen telken zomer verscheidene slachtoffers, evengoed als in den winter het ijs. Uit alle streken onzes vaderlands komen be richten in van verdrinkingen bij het baden nu weder uit Amsterdam, alwaar twee knapen uit een gezin dood te huis werden gebracht. Voor school tijd hadden zij zich naar de Nieuwe Vaart begeven, en werden aldaar uit de diepte hand aan hand levenloos opgehaald. Vrijdagmorgen is uit het gesticht Meerenberg ontvlucht de patient Klaas Keizer, oud 46 jaren. Hij is een gevaarlijk lijder, is lang, schraal en kaalhoofdig, is vennoedelpk gekleed in zwart cheviot jacquet en dito vest, draagt staande boorden, ge- merkt V. A., en witten stroohoed met zwart lint. Hij zal vermoedelijk trachten naar het buitenland uit te wijken. Den geheelen dag was de Rijksveldwachter in de weerzelfs werd onderzocht aan het Koloniaal Museum." De bedoelde persoon is echter thans weder terechthij heeft zich zelf aaugemeld bij het politie-bureau, op de Noorderinarkt te Am sterdam. Tegen de bij het ongeluk te Antwerpen be- trokken spoorweg-maatschappij //Grand Central Beige" is, naar gemeld wordt, een eisch tot schade- vergoeding ingesteld, welke schadevergoeding voor het slachtoffer van het ongeval (wijlen de weduwe de Haas te Leiden) frs. 10.000 zal bedragen. Het ongeval moet, zooals nu blijkt uit de ver- klaringen der bedevaartgangers, hieraan te wijten zijn geweest, dat een wisselwachter den wissel had omgezet, waardoor de trein op verkeerd spoor liep. De locomotief, tender en een tweetal rijtuigen waren reeds op dat verkeerde spoor, toen de wachter, zijn nalatigheid bemerkende en die willende her- stellen, den wissel omzette, waardoor het overige gedeelte van den trein op een naastliggend spoor moest rijden. Dit natuurlijk onmogelijk zijnde, kantelde het derde rijtuig, met het bekende onge- lukkige gevolg. De machinist stopte onmiddelijk en de passagiers konden uitstijgen en hun medereizigers uit hun benarden toestand verlossen. Er bestond nu nog vrees, dat de bliksemtrein naar Parijs den ver- ongelukten processie-trein zou beloopen, waardoor de onheilen niet te overzien waren geweest, maar deze is nog intijds afgetelegrafeerd kunnen worden. W E R ELD-TENTOONSTELLIN G. Van onzen bijzonderen vet slaggever.) VII. Niet minder gezellig dan Oud-IIollandt is het terrein. Reeds onder de poort van het Rijksmuseum is de aanblik zeer sehoon en wanneer 's avonds de vele electrische lampen gloeien en de duizenden en duizcnden vetpotjes branden, dan krijgen we een gevoel of we plotseling in een andere wereld verplaatst zijn. De vele verschillende gebouwen en tenten met bun toren'jes, koepeltjes en rijken vlaggentooi doen het oo" aangenaam aan, en doen den bezoeker verlangen gauw aan het einde te zijn om alles tegelijk te genieten. Dat er althans zoo zijn, kan uit het volgende blijken. Een onzer kennissen meende den veeljarigen trouwen dienst zijncr dienstmaagd eens te moeten beloonen door haar in de gelegenheid te stellen een Zondagje op de Tentoonstelling door" te brengen. Tot dat doel werd ze, gewapend met een ticket en een zakduitje voor eene kleine verversehing, en na eene duidelijke uitlegging van wat er zoo al te zien was gekregen te hebben, er op af gezondcn. 's Avonds klokke tien, zooals altijd, was de nieuwe bezoekster weer bij »haar lui" terug, en werd ze door »haar Mohcer" belangstellend gevraagd hoe ze 'twel gevonden had. Met een »mooi Meheer kun hij zich niet tevreden stellen, waarom hij op nadcre

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2