Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeowsch- Vlaanderen VER kTezTnG. No. 3173 Dinsdag 9 Juli 1895. 35" Jaargan^ BKKENDMAKING. De Burijemcester der yemeente Ter Neuzen Binnenland. ABONNEMENT- Per drie maanden binuen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteureu en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruiinte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en m jaar, tot veel verminderden prijs. per Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave maakt bekend, flat eene Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen Bonder (lag den 11 Juli 181)5, des voormiddags ten 10 ure. Ter Neuzen, den 8 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Burgemeester van TER NEUZEN, maakt bekend dat de inlevering van stembriefjes ter verkiezing van Tier leden van den gemeenteraad voor de vervulling der plaatsen, van de heeren JACOBUS DE FEIJTER, P. MOES, J. A. TAZELAAR en H. C. E. VAN IJSSELSTEIJN, die met September a. s. aan de beurt van aftreding zijn, zal plaats hebben op Dinsdag 1(1 (lezer, van 's morgens 9 tot 's namiddags 5 uren, op het gemeentehuis. Ter Neuzen, 8 Juli 1895. De Burgemeester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. J Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat, tegen betaling van 75 cents per exemplaar, ter gemeente-secretarie in afdruk verkrijgbaar is het beredeneerd verslag van den loestand der gemeente, over 1894. Ter Neuzen, 29 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Overzicht. Rusland heeft door zijn strikt correcte houding in de laatste jaren, wellicht meer bijgedragen tot de bewaring van den vrede en tot de versterking van de vredesidee, dan eenig ander Europeesch rijk, welks stem gezag heeft en gehoord wordt in 't Westen. Dat is nog niet zoo heel lang aldus. Toen Rusland indirect, zoo dat men er de regeering FEUILLETON. Een avontuur op eene vacantie-reis in Amerika Een verhaal naar het leven. 2) z/Zult gij mij vergezellen wendde hii zich lot William. William antwoordde toestemmend. ,/Deze heer," liet hij, mij aanziende, er op volgen, „zal mee- reizen en ik denk onzen zwarten Tim ook mee te nemen." //Goed," zeide de agent. „Gij zult wel voor eenige wapenen willen zorgen," voegde hij er bij. Mijn hart klopte sneller. Als een politie-agent aanried op de lijn van den Erie-spoorweg wape nen mede te nemen, moest men er wel op voorbe- reid zijn dat de zaak eene ernstige wending kou nemen. Tegen den avond stapten wij welgewapend in de Pulinan and Wayner Oar, een dier slaap- waggons, die als kleine tooverpaleizen, den reiziger alle denkbare geriefelijkheden aanbieden, en ont- waakten des morgens vroeg te Buffalo, zonder van de buitengewone snelheid van een Amerikaanschen nacht-sneltrein, in de weeke kussens van den zachtrollenden wagen, het minste gemerkt te hebben. Onze onverscbillig kijkende politie-agent scheen ®jn plan de campagne reeds gebeel gemaakt te hebben, want nauwelijks waren wij aangekomen °1 er werden ook reeds kaartjes voor de terug- reis genomen, wij gebruikten een ontbijt in den waggon, en nu begon de man eene eigenaardige bedrijvigheid te ontwikkeleu. niet rechtstreeks voor aansprakelijk kon stellen, zich mengde in den loop der dingen in Servie en in Bulgarije, was het Balkan-schiereiland een broei- nest van samenzweringen en een permanent gevaar voor het resteerende Europa, Rusland heeft in de laatste jaren een meer afwachtende houding aan- genoinen, het wil zijn tijd afwachten wellicht, doch toont in elk geval geen neiging om de dingen te pousseeren, om te provoceeren. Zooals dat nu wordt gedaan in 't oostelijk deel van Europa zoo is 't ook geschied vis-a-vis 't westentegenover Frankrijk is immer de juiste middelmaat betracht met een bewonderenswaardige takt, zoodat //la belle France" niet uit den band kon springen en dat Duitschland de vpointe" van het politieke samengaan niet direct tegen zich kon gericht wanen. In de Duitsch-Russische betrekkingen zou nu een wijziging zijn gekomen en wel eene van min of meer verontrustenden aard. Dat zou zijn een gevolg van Rusland's doen inzake de leening met China. Weinige dagen vbbr de publicatie van bet algeheele welslagen dier leening, werd van Berlijn uit te Petersburg de vraag gesteld of men daar een of ander plan had met betrekking tot deze Chineesche leening. Daarop volgde een negatief antwoord men dacht er heelemaal niet aan. En enkele etmalen later kwam de leening van 400 millioen tot stand, waarover de onderhandelingen langen tijd hebben geloopen. Dat is nu heelemaal niet aardig van Rusland doch in elk geval is 't voor Duitschland volstrekt geen reden om onmiddellijk beil en troost te gaan zoeken bij Groot-Brittannie, zooals gemeld, doch niet bevestigd is. In afwachting van bet kiesprogramma der nieuwe regeering onder Salisbury, waarvan reeds eenige hoofdpunten ter algemeene kennis zijn ge komen, houdt men revue over de bij de benoe- mingen gepasseerden en komt zoo tot een respec- tabel aantal teleurgesteldeu ontevredenen. Onder de teleurgestelden is in de eerste plaats te noemen lord Knutsford, die gepaaid is met een hoogst aandoenlijken brief van Salisbury, welk document men niet met droge oogen kan lezen en dan komt een lange reeks ontevredenen John Gorst, James Fergussou, Ashmead-Bartlett, Worms, Lowthey en Bartley alien lui, die buiten het kabinet minder te duchten zijn dan er in. Salisbury zal in zijn kiesprogram het bewijs leveren boezeer hij rekeniug weet te bouden met de eischen des tijds. Een ware verrassing moet deze opsomming van weldaden aan den werkman zijn voor den arbeidersvriend en meer nog voor Aan de voornaamste stations, zooals Attika, Portage, Ilornellsville-Corning, stapte bij uit om na weinige oogenblikken weder in te stappen en bedaard met ons verder te rijden. Dewijl wij niet begrijpen konden wat voor nut bij in die weinige seconded kon uitrichten, vervulde William den wensch, die zeker op mijn gelaat te lezen stond, en vroeg den kleinen man er naar, toen wij tusschen Elmira en Waverly de coupe voor ons alleen badden. De agent zag hem bedaard aan. z/Uw papa laat de depeches, die ik hem gegeven beb, op de bepaalde uren naar Buffalo en Elmira afzenden. De antwoorden daarop zijn mij reeds op mijne eerste reis door uwe bijkantoren gegeven, en aan elk nieuw station brengt een ondergeschikt ambtgenoot mij de aldaar doorgegane depeche, waaruit ik zie of zij door verkeerde handen ge- gaan is. Tot dusverre is er geene veranderd, en wij zijn dus nog niet waar wij wezen moeten." Mr. Carpe leunde weder acbterover en rookte op zijn gemak zijn sigaar. Ik beschouwde den kleinen, nietigen man met een verwonderden blik, verbaasd over de zorgvuldigheid waarmede hij zijn werk bad voorbereid. Zijne beschikkingen, zijne antwoorden, waren alle zoo juist, bij scheen zoo volkomen zeker van zijne zaak, dat hij niet de minste onrust verried. Voorbij Waverly stroomt de oostelijke arm der Susquehanna-rivier, die tusschen Susquehanna en Deposit den Erie-spoorweg doorsnijdt, me'ermalen langs den spoorweg, om ben dan weder in breeder krommingen te verlaten, De agent, die anders in niets inerkbaar belang stelde, scheen zich bier met geologische studien te willen bezighouden, de arbeiders zelven. Daar wordt beloofd een hervorming van de annen-wetgevinggemakkelijke en goedkoope afstand van landopheffing van alle belemmerende bepalingeu inzake de inschrijving op de kiezerslijstenpensioenverzekeringwijziging van de bepalingen inzake de werkhuizenschade- loosstelling der werklieden voor elke verwonding, in den dienst bekomen beperking van de vrijheid van immigratie en van den invoer van buitenlandscb gevangeniswerk. In de landbouwende streken voegt men aan al dat moois nog toe een lange reeks maatregelen ter verbetering van de positie der landarbeiders en in bet westelijk deel van Schotland wordt verkorting van den werktijd, de invoering van den achturigen werkdag voor de mijnarbeiders en de instelling van scheidsgerecbten in alle centra der industrie, toegezegd. Dat alles klinkt als des vogelaars zoet gefluit, zelfs de radicalen kunnen moeielijk verder gaan op sociaal gebied In Servie is de verwarring groot en zoo heeft het gerucht dat Koning Milan uit Parijs zou zijn vertrokken of wel reeds te Belgrado zou zijn, eenigen tijd geloof kunnen vinden. Er is nu te kiezen tusschen een progressistisch bewind-Nowakowifscb een kabinet-Christitch, zonder Christitch, en een formatie-Simitsch. 't Schijnt, dat deze laatste met de vorming van een coalitie-regeering niet is ge- slaagd, waarna Alexandertje zich heeft geweud tot Newakowitsch, hoewel Simitsch wel de meest ver- kieselijke persoonlijklieid lijkt in de gegeven omstandigheden. Hij toch zou de Skoupchtina ontbinden en een nieuwe doen verkiezen met tot taak herziening der grondwet in liberalen zin. In de Woensdag gehouden zitting van de Prov. Staten werden de heeren P. J. Siegers en J. H. Snijders beiden tot leden van Gedeputeerde Staten benoemd. Nu bestaat er tusschen genoemde heeren een verboden graad van bloedverwantschap, waardoor niet beiden in dat college zitting kunnen nemen. Zoowel de beer Siegers als de heer Snijders hebben hunne benoeming aangenomen, zooals wij in ons laatste nummer melden. Doch nu komt men voor de vraag wie van genoemde heeren zitting mag nemen. De heer Snijders meent dat hij, en omdat de benoeming in dezelfde zitting is geschied en omdat hij de oudste in jaren is, zitting kan nemen. De Commissaris der Koningin en de heer Jlir. Mr. J. J. Pompe van Meerdervoort waren in de Woensdag gehouden zitting van oordeel, want zijne grijze oogen begonnen de streek zeer nauwkeung op te nemen en schitterden zoo van opgewektheid dat ik William gelijk moest geven dat de man oogen bad zoo scherp als een arend. Zij waren overal en schenen alles te zien. W ij waren nog verscheidene stations voorbij- gekomen en te Deposit van Carpe weder uitge- stapt. Ditmaal vertoefde hij wat langer en reeds werd bet teeken tot vertrekken gegeven, toen hij plotseling op den waggon kwam toesnellen en ons haastig wenkte uit te stappen. Als door een electrieken schok getroffen, sprongen wij van onze zitplaatsen ophet volgende oogenblik snor- de de trein zonder ons voort in de richting naar New-York. De oogen van den kleinen man fon- kelden bij bad blijkbaar een ontdekking gedaan. ;/M ij zijn aan ons doel," zeide hij zacht en kort; //de depeche is veranderd; wij moeten tot Susquehanna terugrijden." Dit gescliiedde onmiddelijk en gedurende den geheelen rit sprak de agent geen woord met ons, maar nam opmerkzaam de beide zijden van den weg in oogenschouw. Toen wij te Susquehanna aankwamen, neigde de dag ter kimtne. z/Laat ons bier rusten," zeide Carpe, op den onverschilligsten toon van de wereld, //morgen hebben wij een zwaren rit." Den volgenden ocbtend was het nog zeer vroeg toen bij ons wekte. De zou was nog niet opgegaan het was half donker. //Wij moeten ons haasten," zeide hij kortaf, en reeds binnen een half uur zaten wij in den zadel en draafden de paarden moedig in de frisscbe ochtendlucbt. Wij hadden ongeveer twee uren gereden, de dat de heer Siegers wel degelijk zitfffig kan nemen, op grond dat toen de heer Snijders werd benoemd, de heer Siegers zijn benoeming reeds bad aange- nrmen en dus toen ook reeds lid van Gedeputeerde Staten was. Of deze benoeming nu een jaar, dan wel vijf minuten te voren heeft plaats gehad zeide de heer Pompe doet niets ter zake. Door H. M. de Koningin-Regentes zal nu in deze een beslissing moeten genomen worden, en met belangstelling wordt Haar besluit tegemoet ge- zien. De uitreiking der Lombokonderscheidingen te 's Hage wekte Zaterdag veel geestdrift. De Koninginnen werden zeer toegejuicht. Na inspectie gingen de Yorstinnen te voet te midden van een grooten hofstoet naar de tribune, waar zij ontvangcu werden door de Ministers van Kolonienvan Marine en van Oorlog. De tribune was gevuld. met Ministers, kamerleden, autoriteiten en de echtgenooten van ben, die onderscheidingen ont- vingen. Op het Malieveld stonden Indische officieren, ridders der Militaire Willemsorde, en deputation van militaire vereenigingen, terwijl de koloniale reserve en de mariniers eerewachteu vormden. Aan Generaal Yetter en 42 officieren en minderen werden eereblijken overhandigd door Koningin Wilhelmina, terwijl de Regentes de helden toesprak en dank betuigde voor hunne zelfopoffering en vaderlandsliefde. De Koningin droeg een wit costuum met W ilhelminahoed, de Regentes een zwart costuum met witte staande strepen bij de uitreiking der decoratie aan Generaal Yetter klonken luide hoera's van de tribune. Na uitreiking der decoratien nam de Regentes bet woord, wenschte de gedecoreerden van harte geluk met de onderscheiding en bracbt mede namens de Koningin warme liulde aan het leger en de vloot, die aan bare annalen de gescbiedenis van glorierijke bladen hebben toegevoegd. Hare Majesteit noemde het een voorrecht leger en vloot dank te zeggen voor hetgeen zij gedaan hebben voor Koningin en Yaderland en bracht ook hulde aan de nagedachttuis der gesneuvelden. //Zegt," aldus ricbtte de Koningin zich tot de aanwezige Indische militairen, ,/dat de Koningin en het Yader land aan de Indische krijgsmaclit hooge achting toedragen. De Koningin-Regentes riep ,/leve het Indische legerleve generaal Vetterleve de Koninginwelke kreet door de troepen werd overgenomen. Bij het defile' plaatste generaal etter zich op verzoek aan de rechterzijde der Koningin. kleine man altijd vooraan, zwijgend, de vorschende oogen nu rechts dan links wendende toen hij eensklaps stilhield totdat wij hem hadden ingehaald. z/Hier moeten wij afstijgen," zeide hij en reeds was hij van zijn paard gesprongen en wierp den zwart en knecht Tim den teugel toe. Als verstomd zagen wij elkander aan. Hier tusschen veld en boscli, ver van alle mensebelijke woningen wat beteekende dat Mr. Carpe be- speurde onze verbazing en glimlachte. z/Gaat maar mee, doch wat ik u bidden mag, zonder gedruisch. En gij," wendde hij ziclx tot den neger, //volg met de paarden langzaam ons spoor, en waar ik een tak afbreek, moet gij de dieren vastbinden en op ons wachten. Spoedig mijneheeren Hoofdscbuddend volgden wij den man, en na een kwartier lang over steenen en door struiken voortgezwoegd te hebben, stonden wij aan den oever van de Susquehanna. Links lag de spoorweg, die tusschen Susquehanna en Deposit meermalen de streek doorsnijdt, welke de rivieren de Susquehanna en de Delawa van elkander scheidt. Bij eene van die doorsuijdingen kruiste de van bet noorden komende Susquehanna den spoorweg, liep met een boclit van eenige honderden passen om eene kleine rotsketen heen, door de doorsnijding van den spoorweg van bet andere gebergte afgescbeiden, en stroomde een eind verder weder langs den spoorweg, zoodat het aan de eene zijde door dezen en aan de andere door bet water ingesloten gedeelte een eiland geleek. Op deze rotsketen, Plymet ge- naamd, liep de agent aan. De zijde naar den spoorweg was bijna loodrechtomboog, omstreeks dertig voet boven de rails, liepen, door in de rots TEK NEDZENSCIE (MUM Hit verscliijnt Ylaanda^*, Hoensila^- en Vrijilatgavond bij ilen uitgever I*. J. V A 1 II K 8 A M D E te Ter 1'euzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1