Gemengde berichten. BURGERLIJKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Telegrafische berichten. Op het ter vergadering van den katholieken Eriesche landdag te Sneek op 9 Juni geteekend en door tal van belanghebbenden in onderscheidene plaatsen van Eriesland aan de Koningin-Regentes ingediend adres om te willen bevorderen de weder- toelating van Nederlandsch vee, in het buitenland is, krachtens machtiging van H. M., door de Ministers van buitenlandsche en van binnenlandsche zaken geantwoord, dat de aandacht der Regeering ten voile gevestigd blijft op liet overwegend belang, dat de Nederlandsche landbouw bij die weder- toelating heeft. Er wordt dan ook van Regeerings- wege met de meeste zorg er naar gestreefd, om de weder-openstelling van vreemde grenzen voor ons vee te bevorderen. Evenwel zou een algemeen bacteriologisch onderzoek van alle uit Duitschland, hetzij in het algemeen in Nederland, hetzij zelfs all een in Eriesland, tot verbruik ingevoerde goede- ren het verkeer te zeer belemmeren dan dat een maatregel in dien geest van de Regeering te wachten zou zijn. Dezer dagen werd medegedeeld dat de heer A. P. Staalman, lid der Tweede Kamer, te Helder, wegens overtreding der arbeidswet tot twee geld- boeten van 10 was veroordeeld. In dien vorm is het bericht niet juistde heer Staalman deelt thans de ware toedracht der zaak als volgt mee Tot 1 Mei 11. was ik hoofd of bestuurder eener drukkerij. Bij mijn afwezen nu werd een jongen dienst gesteld als loopjongen, voor wien men geen arbeidskaart aanvroeg en dien men ook niet op de arbeidslijst plaatste. De politie, die proces-verbaal maakte van deze overtreding, werd in zooverre in het gelijk gesteld, omdat de meesterknecht verklaarde, hem in den laatsten tijd ook wel eens letterzetterswerk te hebben gegeven. Ik was hoofd of bestuurder en dus aan- sprakelijk voor de fouten van mijn len bediende en werd veroordeeld tot 2 boeten elk van f 1. TER NEUZEN, 5 Juli 1895. Met ingang van 17 dezer wordt alhier als kommandant der brigade marechaussees geplaatst de wachtmeester Logmans, thans te Hilvarenbeek (N.-Br.), terwijl de brigadier Bollen, van de brigade alhier, met 19 dezer als kommandant te Hilvarenbeek wordt geplaatst. Met genoegen kunnen we thans mededeelen, dat de kwestie tusschen de firma Little Johnston en hare werklieden tot eene bevredigende oplossing is gekomen. Deze week is de heer Johnston alhier gearriveerd en na een paar dagen onder- handeld te hebben, zijn de door hem thans gestelde voorwaarden door de werklieden aanvaard. Het voile aantal, 57 werklieden, blijft behouden. In de eerste helft der maand Juni is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres van: G. Matteur, Koewacht. Aan het postkantoor Ter Neuzen en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedu- rende de maand Juni ingelegd 6696,76 terug- betaald 5379,89. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2707. Hoek, 4 Juli. Gisterenavond werd alhier, door het bestuur van het waterschap Loven en Willems- kerke, bij enkele inschrijving, in het openbaar aanbesteed, het maken van werken tot zeewering enz. met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1896. Ingeschreven werd door de heeren ,T. Meertens te Hoek, voor 2119 D. de Doelder, 1900 J. de Bree Fz., voor 1694 en Dingz., voor 1600, alien te Ter Zaamslag, 5 Juli. Heden werd alhier door het gemeentebestuur aanbesteed het vervangen der klinkerbestrating in het dorp door eene mac-adam- bedekking. Ingeschreven werd door de heeren A. van der Beek te Zaamslag, voor 230,Jan van de Velde te Zaamslag, voor f 219,K. de Vos te Ter Neuzen, voor f 206,40 en H. Klaassen te Zaamslag, voor 195,—Aan laatstgenoemde gegund. - Heden werd door het bestuur van den polder Aan- en Genderdijke aanbesteed het leggen van een grindbaan ter lengte van 3960 M. in dien polder. De hoogste inschrijver hiervoor was de heer A. van der Beek alhier, voor f 10500 de laagste de heer K. de Yos te Ter Neuzen, voor 9295. Het werk is niet gegund. Koewacht. Het onderzoek in de zaak der verwondingen van drie ingezetenen dezer gemeente van verleden Zondag onder St. Jansteen wordt met kracht voortgezet. Yerschillende personen, zoowel van St. Jansten als van deze gemeente zijn ondervraagd. De toestand der gewonden is naar omstandigheden wel. Twee kunnen reeds hunne wroning verlaten terwijl de derde, voor wieus behoud men eerst vreesde, ook in beterschap toeneemt. Hontenisse, 4 Juli. Bij het examen voor aspirant gemeente-secretaris, gehouden te's Graven- hage, is geslaagd de heer Ed. J. van Mieghem, vroeger ambtenaar ter secretarie alhier, sedert 1 Juli in gelijke betrekking te Steenbergen. Middelburg, 5 Juli. De heer J. H. Snijders heeft zijne benoeming als lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland aangenomen. Men vermeent dat deze benoeming onwettig is, als bestaande tusschen de heeren Siegers en Snijders ecu graad van bloedverwantschap (neef tot oom), die volgens de Provinciale wet het zitting nemen van beide heeren samen in het Gedep. college verbiedt. Men schrijft uit Vlissingen voor A. Tholens Neuzen. de duinen gebouwde zijn voor dezen zomer ,/En wat raadt gij ons nu te doen Eerst eenige rragen, mijnheer Burting. Als gij naar Buffalo telegrapheert, gebruikt gij voor uwe firma altijd den draad N°. 17 De oude heer knikte. ,/En dat reeds sedert vier jaar?" ,/Ja." „Dat is neem mij met kwalijkeene onvoorzichtigheid. Gij hadt eens moeten veran- deren." Het gesprek liep nog over eenige bij zaken, en daarna stond de man op. ,/Ik denk, ten laatste, overmorgen wcer bier te zijn. Intusschen verzoek ik u in deze zaak niets te doen. Wij zullen er dan nader over spreken." De agent boog en wij bleven alleen. Ik zag William aan. De kleine man met zijne oogen zonder uitdrukking en zijne droge manier van spreken had mij volstrekt geen vertrouwen ingeboezemd. Om een misschien gevaarlijke ondcr- neming door te zetten scheen hij inij te onbeduidend. Ik kon niet nalaten deze bedenking te kennen te geven. William schudde het hoofd. ,/Een masker, beste vriend," zeide hij kortaf ,/die oogen zijn scherper dan die van een arend, en in zijn klein lichaam heeft de man stalen zenuwen. Hij is een van de beste agenten, en als het hem niet gelukt het bedrog op 't spoor te komen, kan niemand het." Reeds des middags van den derden dag kwam hij terug. Hij had de depeche-boeken van het telegraafbureau te New-York ingezien en de be- ambteu scherp ondervraagd, maar niets kunnen ontdekken dat tegen den regel was. Zijn gelaat teekende eene opwelling van kwade luim. ,/Hebt gij in de laatste vier jaar een verandering Alle dezen winter, op villa's, in het geheel 8, verhuurd, en ook het Grand-Hotel is goed bezet. Bovendien worden reeds twee nieuwe villa's ge- bouwd naast de reeds gezette. Het voornemen bestaat nu ook aan gene zijde van het Grand-Hotel met het bouwen te beginnen, waardoor boven op de duinen een Boulevard zou worden verkregen. Er wordt alzoo niets onbeproefd gelaten om Vlissingen als badplaats zooveel mogelijk te doen vooruitgaan. Gisteren hadden te IJmuiden de aangekon- digde oefeningen in het schijfschieten plaats gehad, op een schijf, die in zee dreef. De sleepboot Simson trok deze schijf, die op grooten afstand achter het schip aankwam. Het bleek echter, dat die afstand nog te klein was, want op een gegeven oogenblik trof een kogel niet de schijf, doch het schip. De kogel ging dwars door de sleepboot aan de eene zijde er in en aan de andere zijde er uit, door de kolen- bunker, rakelings langs den stoomketel. Ware deze getroffen, dan zou het schip in de lucht gevlogen zijn. Thans kwam het er met zware averij af. De Simson is onmiddellijk naar Amsterdam gesleept om te repareeren en het schijfschieten is gestaakt. in uw kantoor-personeel gehad vroeg hij, nadat hij zijn rapport had uitgebracht. „Omstreeks negen maanden geleden hebben wij een bediende ontslagen, omdat hij niet stipt genoeg zijn plicht deed," antwoordde William, ,/anders is het personeel onveranderd gebleven. Mr. Carpe zag op. //Hebt. gij later wat van dien man gehoord ,/Neen." Waar is hij geweest, voordat hij bij u op van mechanische Norton en Co. 't kantoor kwam //Hij was op de fabriek chemische iustrumenten van Narrowsburgh." De agent keek levendiger. ,/En hoe zijt gij van elkander gegaan Mr. Burting haalde de schouders op. ,/Niet op de vriendschappelijkste manier, zeide hij vfloor zijn achteloosheid had hij mij schade be- rokkend en dat trok ik van zijn salaris at. De agent knikte weder. „Hebt gij gelegenheid gehad zijn karakter te leereu kennen ,/Helaas ja. Hij was genotziek en driftig. Mr. Carpe scheen tevreden. Zijn gelaat was merkbaar opgeklaard. ,z't Is goed," zeide hij bedaard, //ik geloof dat ik wat gevonden heb. Laat morgen," ging hij voort, terwijl hij Mr. Burting eenige papieren overhandigde, //deze depeches op de daarbij op- gegeven uren naar Elinira en Bullalo afzeuden uit de antwoorden, welke ik den hulpkantoren reeds heb voorgelegd, zal ik weldra gevonden hebben van welken kant ik de zaak moet aanpakken. Gebruik voor 't overige van nu aan voor uwe werkelijke depeches N°. 13. (Wordt vervolgd). Ds. Gispen teekent als volgt den geest des tijds Het kapitaal staat voor de glazen, of het wordt aan het lijf gedragen, bestaat in een gemakkelijk rijtuig, een piano, een rijwiel en dergelijke dingen. Zoo is het bij boer en burger, als gevolg van enkele jaren van overvloed, die doorleefd zijn. En zoo is het niet alleen in z. g. wereldsche kringen, maar ook bij het geloovig en godsdienstig deel des volks. Gij zoudt u verbazen, als gij nog eens getuige kondet zijn van een trouwplechtigheid in een onzer kerken te Amsterdam. Een aantal, met twee paarden bespannen rijtuigen, een gesluierde bruid met een kostbaren bouquet in de hand en een langen sleep aan het bruidskleed, is bijna regel, ook voor ambachtslieden, kantoorbedienden en allerlei burgermenschen. Verstandigeenguustige uitzonderingen zijn er gelukkig nog. Een enkele maal zag ik, nog in dezen tijd, dat bruidegom en bruid naar en van de kerk te voetgingen. Voor die menschen gevoelde ik oprechte hoogachting. Naar aanleiding van het oppakken van een kraukzinnige, die in den omtrek van Balmoral met een geladen revolver en een verzoekschrift aan Koningin Victoria liep, brengt de Gaulois de aanslagen op de Koningin in herinnering. In 1840, kort na haar huwelijk, viel een bediende uit een herberg haar aan, dicht bij Constitutional Hill. In 1842 schoot op dezelfde plaats iemand twee revolverkogels in haar rijtuig. Twee maanden later, in 1842, wilde iemand op haar schieten, toen zij St. James Chapel binnen- ging, maar de revolver ketste. In 1850 verwondde een ex-luitenant van de huzaren haar met een wandelstok aan het hoofd. In 1852 bedreigde de jeugdige O'Connor haar met een ongeladen pistool. In 1882 eindelijk schoot een zekere Maclean op haar, maar miste. Te Eilendorf (Pruisen) werd dezer dagen door een Zigeunervrouw een 3-jarig kind geroofd. Ge lukkig werd spoedig de misdaad ontdekt. Men achtervolgde de vrouw, en het kind werd haar ontruktmaar zij gaf het eerst na hevigen tegen- stand over. De Antwerpenaars mopperen. De regeering voert beschermende rechten in en daardoor zal groot nadeel worden toegebracht aan Antwerpen, beweren zij. Zoo ontevreden zijn sommigen over deze daad der regeering, dat in de commissie tot voorbereiding der feesten, ter herinnering aan het openstellen der Schelde, een der leden het voorstel deed de commissie maar te ontbinden en geen feesten te organiseeren, als protest tegen de nieuwe wet. Dit voorstel is verworpen. De Antwerpenaars krijgen derhalve in Augustus hun feesten, volgens het programina, voor zoover het de waterfeesten betreft. Den 12 Augustus zullen de pontonniers eene brug leggen over de Schelde. Om 4 uur precies zal de brug voltooid zijn en zullen een regiment voetvolk en eene batterij artillerie er over trekken. Tot 6 ure blijft de brug open voor 't publiek en om half 7 wordt deze afgebroken. De heeren Roger en Ledoux, havenmeesters, zullen de noodige maatregeleu nemen met het oog op de scheepvaart gedurende het leggen der brug. Na den overtocht der troepen wordt er een ballon opgelaten op het Ylaamsch-hoofd, door de militaire luchtscheepvaartcompagnie. Omtrent de revue van leger en burgerwacht is nog niets beslist. Indien de hooge overheid de revue van 21 Juli wil uitstellen, zal deze den 12 Augustus plaats hebben, doch iedere revue zal op zichzelve gehouden worden. Leger en burgerwacht zullen echter achter elkander defileeren op de Meir. Dinsdag 13 Aug. groote zeilwedstrijden, door de /Society Royale nautique anversoise" en de Yacht Club", die daarvoor eene toelage krijgen van 10,000 fr. Donderdag 15 Aug groote tocht van schepen en nachtfeest op de Schelde. De verlichting zal ten 9 ure beginnen en het vuurwerk, tusschen 9 en 10 ure, zal zoo worden gegeven, dat het maximum effect wordt verkregen. Gedurende het vuurwerk kanongebulder, gekleurde waterstralen, electrische verlichting der reede, enz. A1 de schepen op de reede en al de gebouwen op den linkeroever zullen worden voorzien van ontelbare balonnetjes. De heeren Van Kuyck, Geefs en Portielje zijn belast met het toezicht over het kunstgedeelte van vuurwerk en verlichting. Dinsdag middag werd te Knocke (Belgie) een horloge vermist. Daar niemand dan een orgel- draaier in huis geweest was, viel de verdenking op hem. Hoewel hij reeds de gemeente verlaten had, kwam men hem op 't spoor. Hij werd nagezet in de richting vaD Houckede dief be- merkt het, oiitdoet zich van zijn muziekinstrument, zet het op een loopen, komt aan de zijde van het kanaal SluisBrugge, springt in het water om de overzijde te bereiken, doch raakt verward in de waterplanten en wordt later door zijne vervolgers uit het kanaal als lijk opgehaald. Zoo'n oorzaak van overlijden kan gelukkig niet vaak geconstateerd worden. Een mijnheer Cornell in New-York had een nieuw werktuig uitgevonden, een valstoel, welke, volgens tnededeeling van de //Lift-maatschappij aldaar, z6o was ingericht, dat er, zelfs als hij uit de vijfde verdieping viel, volstrekt geen leed kon gesehieden aan hen, die er in zaten. Een proef zou plaats hebben. De directeur der „Lift-maat- schappij", een zekere meneer Jones, de uitvinder Cornell en een journalist namen in den stoel plaats, die aan de vijfde verdieping van een gebouw liing. Ten overvloede plaatste men nog een mand met eieren en een glas water in het werktuig. De uitvinder sneed het touw door, en met duizeling- wekkende snelheid plofte de stoel naar beneden. Toen men op de straat, waar een talrijk publiek stond, de deur van het werktuig opende, bleken Jones en Cornell letterlijk verpletterd te wezen en had de journalist zware wonden bekomen. Z E E T IJ Van 3 tot I I IN en met 4 GEN. Juli. a Van 3 tot en met 4 Juli werden langs de Oost- sluizen alhier 18 binnenvaartuigen op-en 23 afge- schutdoor de Wests] uizen 3 afgeschut. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag 6 7 8 9 10 11 12 Juli Voorm. Nam. 1.38 2.19 2.56 3.32 4.8 4.43 5.17 Ondertrouwd G. VROLIJK en S. J. V A L K. 3 Juli 1895. Ter Neuzen Huwelijks-voltrekking 24 Juli Ierseke a. s. Op aanstaanden Maandag hopen onze geliefde ouders en grootouders ADRIAAN SCHEELE NEELTJE MARIA KUSTERS, hunne 25jarige echtvereeniging te vieren. Namens hunne dankbare kinderen, behuwd- en kleinkind, J. VAN DER SLUIJS. Rotterdam Ter Neuzen 5 Juli 1895. in in Moii<eni«se. Huwelijks-aangiften. 21 Juni. Adriaan de Klerk, oud 33 j., jm. en Maria Louisa Buijs, oud 27 j., jd. Geboorten. 11 Juni. Bertha Maria Catharina, d. van Petrus Marcelis en van Rosalia Bouwens. 12 Juni. Pieter Nicolaas Cornelis, z. van Cornelia Nicolaas van Dijke en van Suzanna de Feijter. 14 Juni. Willem, z. van Joos Pietera en van Johanna Merk. 15.Juni. Alphonsus Andreas, z. van Josephus van Heese en van Phelomina Heijdens. 25 Juni. Mathilda Maria, d. van Adriaan van Kruijssen en van Apolonia Vonck. 27 Jun. Alouiaius, z. van Judoeua Bun en van Judoca Stoel. Overlijden. 2 Juni. Desird Roelans, olid 2 in., z. van Cornelia en van Cornelia van Meele. 18 Juni. Een als levenloos aangeven kind van het mannelijk geslacht van Jan Francies van Leemput en van Seraphina de Theije. 23 Juni. Alphonsus Asselman, oud 1 m z. van Andries en van Rozalia Dankaart. 25 Juni. Jan Francies Arens, oud 26 j., van Andries en van Apolonia-van Troost. 26 Juni. Jan Francies Ebert, oud 55 j., echtg. van Helena Catharina van Leenwen. 27 Juni. Pieter Francies de Koek, oud 75 j., weduwn. van Carolina Staal. I'liili ji|>in<-. Huwelijks voltrekkingen. 5 Juni. Al- phonsius Lippens, oud 24 j., jm. en Julie Boete, oud 19j.,jd; Geboorten. 1 Juni. Maria Theresia Nathalia, d. van Jacobus Dionysius Dhooge en van Melania de Bock. 18 Juni. Petrus Franciscus, z. van Franciscus Ploegaert en van Stephania van Heesvelde. 20 Juni. Alfred Andreas, z. van Pieter Johannes van den Hemel en van Philoinena Maria van de Walle. Overlijden. 18 Jnni. Stephanus Guataaf de Graeve, oud 4 in., z. van Johannis Franciscus en van Nathalie Francisca Hovelinck. St. Jansteen. Huwelijks-aangiften. 19 Juni. Jose- phus Cornelis Briocn, oud 52 j., jm. en Hubertina Maria Joanna Gertrudis Stroecken, oud 32 j., jd. 21 Juni Edu- ardus Licvens, oud 27 j., jm. en Antonetta Slock, oud 25 j..jd. Huwelijks-voltrekkingen. 26 Juni. Aloysius van VVaterschoot, oud 26 j., jm. en Maria van Dorsselaer, oud 25 j,. jd. Geboorten. 17 Juni. Maria, d. van Augustinus Sloek en in Johanna Francisca de Maeyer. 18 Juni. Alpbonsius Ludovicus, z. van Petrus de Block en van Phara'ilda Pauwels. 19 Juni. Leonie, d. van Carolus Strooband en van Melanie Uijtdragers. 20 Juni. Augustinus, z. van Josephus van Haver en van Christina Bosman. 25 Juni. Johanna Eulodia Maria, d. van Pieter Johannes Schuerman en van Rozalia Boussen. Overlijden. 27 Juni. Augustinus van Haver, oud 7 d., van Joaephus en van Christina Bosman. 29 Juni. Een als levenloos aangegeven kind van het m. geslacht van Euge- nius Janssens en van Joanna Sturm. 2 VLAG. Eng. s.s. Eng. s.s. Deens. s.s. Eng. a.s. idem Eng. s.s. idem idem idem Fra. bark Eng. s.s. idem Deens. s.s. Eng. sch. NAAM. M». V an en naar. Lading. Voor Ter Xeuzen Hailing 12199 Londen stukg. Van Ter Veuzen i Ann Webster 1 2241 1 Londen stukg. Voor (went Agneta 3187 Riga hout vl. Sea Gull 2100 Londen stukg. Dynamo 1364 Hull idem Van Gent Ptarmigan 3492 Antwerpen stukg. Don 2658 Goole idem Spindrift 2003 Londen idem Ibis 3024 Antwerpen idem Seine 2177 Shields ballast Weststella 2935 Hull ledig Balgownie 3001 New-Castle idem Ansgar 3836 Burnciland idem Van Sel zaefe i Coaltar 621 Bordeaux creosoot EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2