A1 g em een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Viaanderen No. 3172 Zaterdag 6 Juli 1895. 35' Jaargang. Binnenland. ABONNEMENT- Inzending van ad.verten.tien v6or 3 uren op den dag der uitgave. beredeneerd verslag van den loestand der geraeente, over 1894. FEUILL ETO N Een avontuur op eeDe vacantie-reis in Amerika TER IEI ZENSCHE f'OI KWT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederlund f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Hit III ml verscliijnt Jlaanilai;-, Woensdae- en Vr ij«l»s»von«l bij <len uilgever I*. J. I A M II K I A K I) G le Ter Weiizeu. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend dat, tegen betaling van 75 cents per exemplaar, ter gemeente-secretarie in afdruk verkrijgbaar is bet Ter Neuzen, 29 Juni 1895. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Piiiinek t Ivet-zicht Keizer Wilhelm vertrekt eerlaug met de Hohen- zollern van Kiel weer naar de Noordkaap. De toestand der Keizerin is veel beter. Ook de oud-kanselier schijnt weer in orde. Dinsdag althans reed bij weer voor een paar uur in een open rijtuig uit, hoewel het stortregende. De Vossische Zeitung bevat een geruchtmakend artikel over het Kaiser-Wilbelm-kanaal, ten betooge dat bet misschien voor koopvaardijschepen diep genoeg is, maar niet voor oorlogsbodems, waartoe bet tocb voor een goed deel dienen moet. Het zal derhalve noodig wezen bet kanaal uit te diepen, en men zal, hoe onaangenaam dit ook moge wezen voor de kuappe ingenieurs, die het kanaal gemaakt hebben, beter doen dit te verrichten nu het nog tijd is, dan een gevaar te loopen, dat vroeg of laat zich openbaren zal gelijk men er reeds enkele staaltjes van gehad heeft. Het Britsche Lagerhuis heeft eergisteren, den nog resteerenden arbeid afdoende, bij eerste lezing de onteigeningswet en bij derde de wet tot wijziging van het reglement voor fabrieken en werkplaatsen goedgekeurd. De afgetreden premier, lord Rosebery, noemde in een toespraak in de ,/club van tachtig" den aanstaanden verkiezingsstrijd feitelijk een strijd tusschen slechts twee groote partijen liberalen en conservatieven. Den strijd tegen het Huis der lords achtte bij het hoofdpunt van krachtsin- spanning. Op hetzelfde standpunt stelt zich een, namens de radicale partij uitgegeven manifest. /,Deze erfelijke wetgevers, aan niemand verantwoording schuldig, zijn bet" dus heet bet daarin //die den volkswil onderdrukken." Voorts eischt de partij zelfbestuur (Hoine-Rule) voor lerland en bezoldiging der afgevaardigden, opdat ook niet Een verhaal naar het leven. 1) Een vacantie-reis naar Amerika Ik werd daartoe uitgenoodigd door mijn vriend William Burting, een jong Amerikaan, dien ik als student in Jena had leeren kennen. Zwitserland en Frankrijk bad ik bezocbt, Italie bad ik ook niet overgeslagen een Duitsch student inocht zich slechts eenmaal zulk een buitengewone plezierreis veroorloven. Kortom, ik bedacht mij niet lang toen ik Heidelberg veertien dagen voor het einde van bet halfjaar verliet, daarbij zes wekeu Paasch- vacantie rekende, en dan nog veertien dagen er bij nam, had ik bijna een vierendeel jaars den tijd zoo was zulk een reis nog de moeite waard. Ik pakte dus mijn boeltje veel afscheidsbezoeken bad ik niet te maken reisde naar Hamburg, ging aan boord van de Cimbria, kapitein B., en »na een snelle reis van tien dagen en aclit uren," stapte ik behouden aan wal, door mijn bovenge- melden vriend met de meeste hartelijkheid ontvangen. I'eel te schielijk voor ons beiden, en ook veel te schielijk voor mijn verlangen om het land en de inenschen te leeren kennen, yerliepen de weken V illiam wijdde bijna al zijn tijd aan mij en bonder- Jen mijlen hadden wij te samen te water en te land afgelegd nog veertien dagen en mijn tijd was om. Op zekeren dag kwam William in mijn kamer, maar niet zoo opgeruimd als gewoonlijk. Hij door de fortuin bevoorrechten tot volksvertegen- woordiger kunnen gekozen worden. Maandag verwacht men het ontbindings-besluit. De Afghaansche Scliahzada maakte Dinsdag een afscheidsbezoek op Windsor. Bij Keizerlijk Russische ukase van 2 Juli zijn de volgende bepalingen vastgesteld ten opzichte der suiker-productie. Elke fabriek, die meer dan 60,000 Pud voort- brengt, moet 25 percent van dit plus onder controle van den accijnsdienst in voorraad houden. Die voorraad over alle fabrieken gezamenlijk mag ecbter nooit meer wezen dan 5 millioen Pud. De hoeveelheid, die het gemiddeld verbruik der laatste drie jaren te boven gaat, wordt dubbel belast. Bij uitvoer wordt de accijns teruggegeven. In geval van bijzonder sterken uitvoer kan de vergoeding bij Ministerieel besluit verminderd worden. In de bekende aangelegenheid der Noorweegsche Consulaten schijnt de Regeering nu toch ill bet Storthing eene meerderheid overeenkomstig baren wensch te zullen verkrijgen. Volgens Aftonbladet (het avondblad) van Christiania tocb is de linkerzijde verdeeld wat aangaat hare bouding en stem- uitbrenging ten opzichte der begrooting voor Buitenlandsche zaken en die van bet Consulaat- wezen. Een viertal leden hebben verklaard in deze met de rechterzijde en de zoogenaamde moderaten of gematigde linkermannen te zullen steminen. Wanneer dit wordt bevestigd, zou aan laatst- genoemde partijgroep de meerderheid zijn verzekerd. Aan de Italiaansche Regeering is door de firma Krupp aangeboden, 82 millioen Italiaansche stuiver- stukken in te ruilen tegen een gelijk bed rag in nikkel-muntstukken. Slechte berichten van Cuba weder. Ln de provincie Santiago zouden de opstandelingen, onder Gomez, weer 1500 Spanjaarden hebben verslagen, van welke de eene helft op de-vlncht sloeg en de andere overliep. Het bericht is nog slechts uit Amerikaansche bron, dus niet onvoorwaardelijk betronwbaar. De Bulgaarsche Regeering eischt van de Porte 10,000 francs schadeloosstelling, wegens mishan- delingen, door Bulgaarsche onderdanen aan de grens van Turksche soldaten ondergaan. Door de porte is hierop een heusch antwoord gegeven, dat een goeden indruk heeft gemaakt, maar het geld is nog niet gegeven. Uit Peking kwam het telegrafisch bericht, dat de overeenkomst betreffende de veel besproken Russisch-Chineescbe leening is onderteekend. scheen ontstemd, zeer ontstemdeene donkere wolk bedekte zijn voorhoofd. z/Wat scheelt er aan, William P" vroeg ik hem en vatte zijne hand. Hij schudde verdrietig het hoofd. z/Een malle geschiedenis," zeide hij//mijn vader is op een geheimzinnige wijze belangrijk bedrogen." zz Bedrogen zeide ik, door wien William zag mij ernstig aan. z/Ja, als wij dat wisten Ik keek vragend op. Hij leunde met de hand op de tafel en staarde voor zich. ,,'t Is een leelijk geval dat wij niet eens open- lijk durven vervolgeu, omdat wij dan de bedriegers waarschuwen. Ik weet dat gij er niet over spre- ken zult, luister dus Sedert acht dagen zijn er verscheidene assignation op onze bijkantoren in Elmira en Buffalo afgegeven, die niet van ons zijn uitgegaan. Wegens de belangrijkheid der sommen hebben de bijkantoren per telegram bij ons aangevraagd of het bedrag juist was. Even- mill als wij de assignation hebben afgegeven, zijn die aanvragen tot oils gekomen, maar toch hebben de bijkantoren telegraphisch antwoord ontvangen dat bet bedrag juist was, en daarop hebben zij het geld aan de houders dier aanwijzingen, die het kwamen ontvangen, uitbetaald. Van ochtend ontvingen wij een brief van onzen administrates in Buffalo, wien de zaak verdaclit begint voor te komen en die om inlichtingen vraagt. Verder weten wij niets, maar de schade bedraagt 50000 dollars." Ik schrikte er van. Dat was een echt Ameri kaansche streek. De vergadering der Provinciale Staten op Dins dag leverde weinig bijzonders op. Meer was dit het geval met de zitting van Woens- dag, waarin de benoeming van leden van 't Ge- deputeerd college zou plaats hebben. Wij hebben onzen lezers in 't kort den uitslag hiervan medegedeeld in ons vorig nummer. De Goesche Courant vermeldt van deze zitting 't volgende Tegenwoordig de Commissaris der Koningin, 40 leden en de waarnemende grifber. Afwezig de heeren Dronkers en Huvers. De not.ulen der vorige bijeenkomst worden gelezen en goedgekeurd. Aan de orde is de benoeming van vier leden van Ged. Staten. De voorzitter noodigt de heeren Van Deinse, Vader van's Gravenpolder, Hollestelle en Moerdijk uit, het stembureau te vormen. Achtereenvolgens worden uitgebrachtin de vacature Mr. Van der Bilt, 40 stemmen, waarvan op de heeren Mr. C. Lucasse 22, J. H. Snijders 16, M. Bolle Lz. en Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot elk 1 stemmen, zoodat de heer Lucasse gekozen is. Onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen verklaart deze de be noeming aan te nemen. Vacature Mr. Buteux, 40 stemmen, waarvan op de heeren P. J. Siegers 22, J. H. Snijders 16, M. Bolle Lz. en Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot elk 1 stemmen, zoodat de heer Siegers gekozen is. Ook deze verklaart zich onder dankbetuiging tot de aanvaarding bereid. Vac. Van Teijlingen, 41 stemmen (1 meer dan 't getal leden) waarvan 2 in bianco en verder op de heeren J. A. Van Rompu 21, J. H. Snijders 16, Jhr. Mr. E. A. O. De Casembroot 1 en M. de Jonge 1 stemmen, zoodat de heer Van Rompu is gekozen. Onder dankbetuiging verklaart ook deze zich bereid, de benoeming aan te nemen. Vac. Heijse, 41 stemmen (een meer dan het getal leden), waarvan 1 in bianco, en verder op de heeren J. H. C. Heijse 35, J. H. Snijders en M. de Jonge Jz. elk 2, B. M. den Boer 1 stemmen, zoodat de heer Heijse gekozen is. De heer Heijse brengt zijn dank aan hen, die op hem hunne stem uitbrachten, docli verklaart, onder de gegeven omstandigheden de benoeming niet te kunnen aannemen. Bij de nienwe vrije stemming worden nu uit gebracht 41 stemmen (een meer dan het getal leden), waarvan 2 in bianco en verder op de heeren M. z/Wat denkt gij te doen?" vroeg ik. //Zou het niet raadzaam zijn de politie er kennis vantegeven?" Hij schudde het hoofd. z/Dat zou alles bederven. Wij hebben geene door den Staat georganiseerde politie, zooals er bij u is, onze politie is slechts eene stedelijke instelling, wier bevoegdheid niet verder gaat dan haar gebied. Eenheid van regeling ontbreekt geheel, en de onderlinge verbinding der beambten laat veel te wenschen over. Een politiebeambte van New-York is op eene andere plaats niet bevoegd zijn ambt uit te oefenen. Derhalve blijft ons niet anders over dan ons tot het private detectiven-agentschap van Allan Pinkerton te wenden als wij daar niets te weten komen is alles te vergeefs. W at bedoelt gij daarmee vroeg ik. z/Een geheime politie, als gij wilt, die een groot aantal knappe agenten, detectives of geheime politieagenten, in haar dienst heeft, die door behen- digheid en geslepenheid vergoeden wat bun aan openbaar gezag ontbreekt. Zij weten tot in bet onge- loofelijke sporen te ontdekken en samen te voegen en verkrijgen beter resultaten dan de best geor ganiseerde politie. Zij worden dan ook zeer goed betaald." z/Dus wilt gij die instelling gaan opzoeken z/Dat zou in 't oog vallen. Ik heb er reeds met mijn vader over gesproken en er zijn maatregelen genomen dat er van avond een agent bij ons komt. 't Is waarschijnlijk dat de ingang van ons huis bespied wordt, en bet binnentreden van een gewoon poli- tieagent zou de bedriegers dadelijk waarschuwen. Daarom is het mij zeer aangenaam dat ik in de laatste weken veel met u gereisd heber zal dus niets bevreemdens in zijn als ik weer op reis ga." de Jonge Jz. 19»_jL H. Snijders 16, Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot 3 en M. Bolle Lzn. 1 stemmen, zoodat geen volstrekte meerderheid is verkregen. Bij de tweede vrije stemming worden uitgebracht 40 stemmen, waarvan op de heeren M. de Jonge Jz. 17, J. II. Snijders 16, Jhr. Mr. E. A. O. de Casembroot 6 en M. Bolle Lz. 1 stemmen, zoodat weder geen volstrekte meerderheid is verkregen. Bij de nu volgende herstemming worden uitge bracht 40 stemmen, waarvan 1 in bianco, 22 op den heer J. H. Snijders en 17 opdenheerM.de Jonge Jz., zoodat de heer Snijders is gekozen. Onder dankzegging voor het in hem gesteld ver trouwen reserveert zich deze den tijd van beraad, vooreerst, omdat hij schroomt de plaats in te nemen van een eminent man als de heer Heijse, en ten anderen, omdat bij meent met den beer Siegers te be- staan in een verboden graad van bloedverwantschap, waaromtrent hij nader zal onderzoeken. Voor de betrekking van bnitengewoon lid der Gedep. Staten worden daarna uitgebracht 40 stem- men, waarvan op den heer J. M. Kakebeeke 34 stemmen, 1 op elk der heeren Jhr. Mr. Pompe en M. de Jonge en 3 in bianco, zoodat de heer Kakebeeke is gekozen. Onder dankbetuiging voor het in hem gestelde vertrouwen verklaart deze de benoeming aan te nemen. De vergadering gaat daarna over tot het trekken der afdeelingen, waarna de volgende vergadering wordt bepaald op Vrijdag 12 Juli 1895, 's morgens 10 uur, en de tegenwoordige bijeenkomst wordt gesloten. De opening der jacht in deze provincie op waterwild, zijude eenden, duikers, waterlioenders, watersnippen, schrieken, kemphanen, strandloopers, wulpen en plevieren, is bepaald op Zaterdag 13 Juli a. s. Blijkens*telegraphisch bericht van Hr. Ms. gezant te Parijs, is de doorvoer door Frankrijk van rundvee, herkomstig uit Nederland, wederom toegestaan. Volgens mededeeling van den inspecteur over bet loodswezen, in het 6e district, dd. 29 Juni jl., heeft in de betonning van de Sardijngeul, mond van de Wester-Scbelde, 6e district, de navolgende wijziging plaats gehad a. Opgenomen Spitse toil n°. 4, op onge- veer 51° 26' 22" en N.b. 1° 19' 1,"5 W.l. b. Verlegd Spitse ton n°. 3 in 75 dM. water, op ougeveer 51° 26' 20" N.b. en 1° 19' 16" W.l. z/M ilt gij dan zelf met den agent op reis gaan z/Ongetwijfeld, en ik verzoek u driugend mij te willen vergezellen." Ik was natuurlijk terstond bereid, want ik voor- spelde mij iets bijzonders en vermoedde niet dat ik een levenslang aandenken aan die reis zon be houden. Des avonds kwam de geheime politieagent, Mr. Carpe, en werd in de kamer van den heer des huizes geleid, waar ook William en ik ons bevonden. Carpe was een klein, nietig man, met een paar grijze, bedaarde oogen, die, zooals ik later opmerkte, gewoonlijk een nietsbeteekende onverscbillige uitdrukking vertoonden, maar die bij bij bet binnentreden op mij gericht hield zoo scherp alsof bij mij door en door wilde zien. Er werd hem een kop thee aangeboden, en Mr. Burting deelde hem de reden van de uitnoodiging mede. Ik verstond genoeg Engelsch om bet ge- sprek te kunnen volgen. Toen Mr. Burting uitgesproken had, knikte de kleine man, die bedaard geluisterd bad, en zeide op luchtigen toon //Zoo is 't, mijnheer Burting, ik weet het al." z/Hoe, gij wist riep de vader vol ver- bazing uit. De agent glimlachte even. z/Waartoe zou ik dan zijn wat ik ben? Maar stel u gerustNiemand anders weet van de zaak." z/Maar, mijn heme], hoe weet gij het?" //Genoeg dat ik het weet," was het ontwijkend antwoord. //Ik was er gisteren reeds van onder- richt. Onze verbiudingen strekken zich ver uit.""

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1