Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Nadat nog eenige mededeelingen voot kennis- geving zijn aangenomeu wordt op voorstel des voorzitters de volgende bijeenkomst bepaald op Woensdag te 10 ure. In zijne Memorie van toelichting in zake' de nieuwe kieswet zegt Minister Van Houten dat het stellen van den leeftijd van 25 jaar voor den kiezer in den feitelijken toestand slechts eene zeer geringe verandering brengt. Uit statistieken is gebleken hoe weinig personen benedeu dien leeftijd als kiezer optreden dit bedroeg in 1894 slechts weinige honderden. De overgroote meerderheid der bevolking erlangt eerst na het 25e jaar eene gevestigde maatschappelijke positie. Een oud-hoofdofficier wijst in de Amst. Courant er op, dat tegenwoordig onze stellingen in Atjeh met granaten beschoten worden, waarvan verreweg de meeste springen en dus aan hun doel beantwoorden, en noemt dit een feit van ernstige beteekenis. Wij hebben dus ons overwicht van geschut, dat den vijand op eerbiedigen afstand liield, verloren, en de strijd zal nu moeten omge- zet worden in een strijd van nabij, m. a. w. in een handgemeen worden om zich meester te maken van het emplacement der vijandelijke artillerie. Het uitrnkken onzer bezettingeu zal dus aan de orde van den dag geraken en naar het inzien van den schrijver met zulk een kraeht en hard- nekkigheid, dat ten leste de kraclit onzer vijanden verlamt. Op generaal Vetter, die een zeer werkzaam aandeel" nam in de krijgsverrichtingen tegen de Atjehers en dus den vijand kent, zal, meent de schrijver, de taak rusten thans aan den Atjeh- oorlog een einde te maken. Het Centraal comite tot bevordering van de aansluiting van Nederland bij de Midden-Europee- sche tijdregeling heeft een adres gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin instem- ming wordt betuigd met de motie-Beelaerts van Blokland, betreffende de eenheid van tijdrekening. Het Comite hoopt, dat de Minister zal inzien, dat de openbare meening in Nederland aan den Midden- Europeeschen tijd de voorkeur geeft, en dit blijkens de missives van de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, benevens gelijk- 1 uidende brieven en verklaringen van 128 andere gemeentebesturen uit alle deelen des lands. De Arnh. Ct. schrijft: //Art. 2 der drankwet zegt, dat in bijzondere gevallen door B. en W. ,/vergunning" voor den verkoop van sterke drank in het klein boven het vastgestelde maximum kan worden verleend. z/Merkwaardig is 't te zien hoe in ons gezegend landje de verschillende colleges van Gedep. Staten over die /bijzondere gevallen" denken en hoe de samenstelling dier colleges zelfs in een en dezelfde provincie van invloed is op de uitlegging van die woorden. ,/Tentoonstellingen scheppen /bijzondere ge vallen", zeggen Gedep. Staten van Noord-Holland met verschillende anderen. ,/Ook Gedep. Staten van Gelderland dachten er terecht zoo over in 1888, toen voor de landbouw- tentoonstelling te Arnhem buitengewone ,/vergun- ning" werd verleend. Nu echter is door Gedep. Staten geweigerd, B. en W. op hun verzoek machtiging te verleenen om ,/vergunning" te geven voor het landgoed ,/Sonsbeek", tijdens de a. s. landbouw-tentoonstelling aldaar. ,/Zonderling toch, zoo'n verschillende uitleg ging eener wet; en nog zonderlinger, dat ergeen hoogere macht is, die een eind kan maken aan „Spreek, om 's hemels wil, spreekGod is mijn getuige, dat ik het eerlijk meen, dat ik het beste wil." „Welnu dan; ik heb Rosalie aangenomen; zij is het kind eener arme gevangene, die uit de conciergerie naar het schavot gevoerd werd. Haar naam kende niemand, toen ik haar tot mij nam de wees der gevangenen heette zij in de gevangenis. Meer weet ik niet te zeggen. Maar gij zult haar mij niet ontnemen, mijne Rosalie, mijn lief, goed, braaf kind. Met den arbeid van deze mijne zwak- ke handen heb ik haar groot gebracht, aan mijn hart heeft zij gerust." Graaf Fedor had moeite de goede oude gerust te stellen. Zijn hart was vol, - hij zou gaarne naar het zijvertrek zijn gesneld, om de plotseling teruggevondene aan zijne borst te drukken. En toch steeg tevens een bange, angstige twijfel in hem op. Hoe, indien hij zich toch bedroog Hoe, als hij op het punt stond, door eene toe- vallige gelijkenis van personen en lot verleid, eene vreemdelinge in zijne familie op te nemen !J Te vergeefs peinsde hij er over, hoe hij zich zekerheid zou kunnen verschaffen. Daar schoot hem plotseling een merkwaardig plan door het hoofd. Hij herinnerde zich nog zeer goed de uren, dat hij als jongeling naast zijne gelukkige nicht bij de wieg van het kleine, lieve wezen gestaan had en duidelijk hoorde hij in zijne verbeelding de melodie van het kinder- lied, waarmede de liefderijke moeder haar dochtertje elken avond in slaap gezongen had de melodie van het oude Poolsche lied, dat ook bij zijn eigen wieg gezongen was. En met een plotseling be- sluit opende hij zacht de deur een weinig. Binuen zat Rosalie in bange verwachting. Zij had het gezicht afgewend, zij kon hem niet zien. zulke handelingen, tengevolge waarvan in de eene provincie recht is, wat in eene andere provincie, op grond van dezelfde wet, voor krom wordt verklaardja, dat dit zelfs mogelijk is in een en dezelfde provincie, als er andere personen aan 't roer zitten." En te zonderlinger, naardien iedereen dus ook Gedep. Staten weet, dat de drankwet op dit punt op kolossale schaal wordt overtreden, zoodat er honderden clandestiene tapperijen zonder //vergunning" zijn. En dan zooveel drukte over een onschuldige //Vergunning" boven het ofhcieele maximum TER NEUZEN, .3 Juli 1895. Op de voordracht ter benoeming van een roofd der openbare lagere school C te Zierikzee komt als n°. 1 voor de heer S. de Graaf, hoofd der openbare school te Sluiskil, van de vijf daarop voorkomende sollicitanten. Heden had alhier, bij enkele inschrijving, de aanbesteding plaats van het begrinden van gedeelten wegen in den Groote Huissenspolder, over eene gezamenlijke lengte van 2160 M. Daar- voor hebben ingeschreven de heeren M. D. de Putter te Ter Neuzen, voor 2651H. Klaassen te Zaamslag, voor 2600K. de Vos te Ter Neuzen, voor f 2583 A. van der Beek te Zaam slag, voor 2580 en D. de Doelder te Ter Neuzen, voor 2199. De gunning is alsnog voorbe- houden. Hoek, 2 Juli. Heden werd alhier door het bestuur van den Koudepolder aanbesteedHet maken van werken tot zeewering en wegsverbe- tering met het onderhoud daarvan, het leveren van grind enz. Hiervoor hadden de volgende heeren ingeschreven Jac. Jansen voor 2180 K. de Vos voor f 1940 A. Tholens Dingz. voor f 1800 A. Tholens Danz. voor 1780 D. de Doelder voor/ 1759, alien te Ter Neuzen en Jac. Meertens te Hoek voor 1598, aan wien het is gegund. Zaamslag, 2 Juli. Ter jaarlijksche paarden- en veemarkt van heden werden aangevoerd 25 paarden, 10 stuks hoornvee, 43 varkens. De navolgende premien werden toegekend Voor het grootste getal paarden van eenen eigenaar ter markt gebracht f 2,50 aan P. J. Michielsen te Zaamslag; idem rundvee 2,50 aan E. L. M. de Moor te Axelidem varkens 2 aan Ph. van Dixhoorn te Axelvoor den schoonsten dekhengst 5 aan A. de Kraker Kz. te Zaamslag; voor het schoonste ruin- of inerrie- werkpaard van 47 jaar oud 5 aan M. Riemens Jz. te Zaamslagvoor het schoonste paard van 3 jaar oud 2,50 aan A. Dees Jacsz. te Zaamslag; idem van 2 jaar oud 2,50 aan Jac'. van Hoeve te Zaamslagidem van 1 jaar oud 2,50 aan Jan van Hoeve te Axelvoor de schoonste baat- gevende of kalfdragende koe 5 aan Wde Koeijer te Axelvoor de vetste koe, vaars, os of stier f 5 aan Jan van Hoeve te Axel. Koewacht. Een paar maanden geleden werd uit den winkel van A. v. M. alhier een stuk flanel ontvreemd van circa 30 meter lengte. Ofschoon de politie alle inogelijke moeite deed om den dief op te sporen, mocht het haar in het eerst niet gelukken. Door het gezegde eener vrouw kwam zij de vorige week op 't spoor. De dief was zekere J. A. van Moerbeke. Peze had het goed voor enkele stuivers aan zijn buurman verkocht, bij wien het verleden Vrijdag door de politie uit het hooi gehaald werd, waaronder het ver- borgen lag. Toen hij nu de oude Poolsche melodie zacht begon te zingen, richtte zij het hoofd op. Een diepe bios kleurde hare wangen, zij tastte als 'tware verbijsterd met beide handen naar haar voorhoofd, hare gestalte beefde, en plotseling ont- snapte een kreet, die uit het diepst van hare ziel kwam, aan hare borst. Zij had het lied uit hare kindsheid, het lied der moeder herkend. Er rest ons weinig meer te zeggen. Graaf Fedor Rzewonski nam terstond zijne bloedverwante niet alleen, maar ook de brave juffrouw Bercot met hare kinderen tot zich, van wie de dankbare prinses niet wilde scheiden. Toen hij vervolgens na een jaar naar Polen terugging, volgde de familie hem, om, door hem en Rosalie rijkelijk bedacht, in Ruslaud een tweede vaderland te vinden. De jonge vorstin, voor wier opvoeding de graaf zorgde, huwde kort daarna met een zijner neven. Wat echter het mooiste van deze romaneske geschiedenis blijft, is, dat zij niet verzonnen, maar tot in alle bijzonderheden waar is. Toen in 1814 de geheele voorname wereld van Europa zich op het Weener congres rendez-vous gaf schitterde onder al de vrouwen, die in de salons der keizerstad aan de Donau opzien baarden, vooral eene Poolsche en niet alleen door hare verrukkelijke schoonheid, maar meer nog door hare vriendelijkheid, door de zachte betoovering van haar geheel voor- komen. Graaf De la Grange, de getrouwe ver- slaggever van het congres, noemt haar het was de gravin Rosalie Rzewonski, geboren prinses Loebomirski, het waschmeisje van het hotel Grande- Bateliere de wees der gevangenen. EINDE. Maandag verergerde de toestand van een der gewondeuwaarvan wij in ons vorig bericht van Koewacht melding maakten. Deze, een brave en oppassende jongeling, heeft behalve een snede in het been eene in den buik van 1,5 centimeter engte, waarover men zich bezorgd maakte. Drie marechaussees, geholpen door de beide veldwachters alhier, deden Maandag den geheelen dag onderzoek met het gevolg, dat 's avonds de beide broeders V. D. gevankelijk mede naar Axel gevoerd werden. leden kwam de luitenant der marechaussee per- soonlijk het onderzoek leiden. Middelburg, 3 Juli. Heden zijn door de Provinciale Staten tot leden van Gedeputeerde jenoemd de heeren Mr. C. Lucasse, P. J. Siegers en J. A. van Rompu. Herkozen werd de heer J. H. C. Heijse, die evenwel bedankte. Gekozen werd de heer J. H. Snijders, welke voor deze benoeming een bedenk- tijd nam. Tot buitengewoon lid werd herbenoemd de heer M. Kakebeeke. De volgende vergadering is bepaald op Yrijdag 12 dezer. De tegen Maandag avond te Middelburg uit- geschreven vergadering van leden der Begrafenis- Maatschappij //Uit Voorzorg" aldaar, ter verkiezing van een directeur, heeft geen resultaat gehad. De opkomst van leden was z/>o groot, dat de bovenzaal der societeit //De Vergenoeging" ze op verre na niet alien kon bevatten. Men trok toen naar het //Sehuttershof", maar ook daar was de drukte zoo overstelpend, dat er van eene geregelde stemming geen sprake kon zijn, vooral tot groote teleurstelling van hen, die van buiten af waren gekomen. Er zal thans spoedig op de eene of andere wijze getracht worden de keuze van een directeur te tloen plaats hebben. (M. Ct.) Een 17jarig drukkersgezel te Zierikzee is Maandagmiddag bij het zweinmen, in het Dijkwater verdronken. Wederom eene vernieuwde waarschu- wing om niet zoo spoedig na het eten zich te water te begeven. Het onweder dat Zaterdag heeft gewoed, heeft hier en daar geducht huis gehouden. Zoo sloeg nabij Zevenaar de bliksem in de hofstede van de gebr. Pelgrim, welke geheel in vlammen opging. Te Loenen op de Veluwe zijn de woningen van F. Uiterweerd en P. Muller afgebrand. Yerder sloeg de bliksem in den toren der R. K. kerk te Ooijen, zonder echter brand te veroorzaken alleen werden veel leien afgeslagen en eenige planken verbrijzeld. Kort daarop trof de bliksem een huis te Alfen aan den Maasdijk gelegen, bewoond door Van der Voort. De bewoners, die juist aan den avondmaaltijd zaten, kwamen met den schrik vrij, doch overigens werd alles eene prooi der vlammen. In korten tijd lag het huis tegen den grond. Al de getroffen panden waren verzekerd. Zondagavond ruim 11 uurbarstte boven Deventer een hevig onweer los. Een bij de stad op den weg naar den Snippeling staand gebouw werd getroffen en brandde geheel af. Verder sloeg de bliksem in een blok van drie nieuwe huizen buiten de stad, waarvan een beschadigd werd, doordien er eenige sporen van het dak werden verbrijzeld en een stuk uit een muur werd gestagen. Hier werd geen brand veroorzaakt. Te Schagen is in een huis op het Noord aldaar, bewoond door J. Nieuwland, de bliksem door den schoorsteen ge komen in het voorvertrek, doch vond, zonder brand te veroorzaken of iemand der aanwezigen te deren, weer een uitweg door denzelfden schoorsteen. Bij een onweder dat Zondagavond over Zuid- Limburg woedde, is even buiten Maastricht de bliksem geslagen in een keet van brikkenbakkers, waar zich op het oogenblik acht peTsonen bevonden. Ternauwernood hadden deze den tijd de keet te verlaten, die geheel is afgebrand, evenals eene in de nabijheid staande hooimijt. Ook een paard kwam in de vlammen om. Onder Leusden is de bliksem geslagen in den pelmolen van Yan Halte. In een oogwenk stond de molen in lichterlaaie. De molenaar is niet gelukkigverleden jaar brandde zijn huis af. In de Betuwe was het zwaar weer op sommige plaatsen vielen groote hagelkorrels. Omtreut ongeregeldheden te Ulft meldt men Ter gelegenheid der kermis hebben een aantal polderjongens onderling en ook met burgers gevochtenenkele personen werden daarbij met messen verwond en een der daders werd in bewa ring gebracht, Dit wekte zoozeer de woede der andere polderjongens dat ze met geweld trachten hun kameraad te bevrijden. De burgemeester ontbood daarop per draad ver sterking der politie en per stoomtram kwamen, onder bevel van luit. Schlosser, 50 infanteristen uit Doesborg, benevens marechaussee's uit Deu- tichem, 's Heerenberg en Zevenaar, alsook Rijks- politie uit omliggende gemeenten. Zij, die Maandag omstreeks 6 uur op dek van de Prins Hendrik op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam dineerden, hebben een flauw begrip gekregen van wat het zeggen wil, als er een op- stootje op een schip plaats heeft, dat in voile zee is. Het geval droeg zich als volgt voor. Een gezelschap personen had op het schip plaats genomen, waaronder zich een aantal kellners be vonden, die het werk gestaakt hebben en ontslagen zijn. Toen de heer Reijnst, pachter van het schip, op het dek verscheen, werd hij plotseling door eenige mannen uit dat gezelschap aangevallen, waardoor spoedig een algemeene vechtpartij ont- stond. Het personeel trok partij voor den heer Reijnst, en alles wat in de buurt was, als stoelen en gereedschappen, werd van weerszijden als wapen gebruikt. Dat deze schermutseling hevige ontstel- tenis onder de bezoekers bracht, laat zich begrijpen, vooral toen er bloed vloeide en er eenigen be- wusteloos op den grond nedervielen. Het was een verwarde vechtpartij, die zoo hevig werd, dat de zaak een hoogst ernstig verloop zou hebben gekregen als men zich van messen of scherpe voorwerpen lad bediend. Nu reeds moest iemand, levensge- vaarlijk verwond, naar het Binnen-Gasthuis vervoerd worden. Natuurlijk schoten spoedig ook bewakers van i het terrein, die als onbezoldigd rijksveldwachter zijn aangesteld, te hulp, maar de rust was niet geheel hersteld, voordat een detachement politie verschenen was. Zoo heeft het geschil tusschen den pachter van let schip en zijne bedienden een treurig einde gehad, dat er zeker niet toe zal bijdragen om beide partij en tot elkaar te brengeii. Van het een en ander is door de politie proces-verbaal opgemaakt. In de Koestraat te Amsterdam is dezer dagen iemand overleden, van wien De Tijd het volgende verhaalt Sommige buren herinnerden zich niet, ooit den man gezien te hebben dan bij gelegenheid dat 1 zijne vrouw hem in de eeuwigheid was voorgegaan. j Welk een opofferend echtgenoot deze in haren man bezat, bleek liieruit, dat zij van geneeskundige j hulp moest worden voorzien door de familieleden. Toen de dokter wijn voorschreef ter versterking, 1 wist de vrek raad. Hij kookte bieten en van het I afkooksel met een scheutje azijn er bij I bereidde hij den versterkenden edelen Tokaver. De politie heeft verscheiden dagen en nachten de wacht moeten houden, teneinde het perceel (als men het krot zoo noemen mag) voor geheele afbraak te behoeden, daar alle ruiten en roeden door bal- dadigen verbrijzeld waren. Bij de begrafenis van den man hebben de lijkbezorgers een niet te be- nijden baantje gehad, daar de vervuiling in het z/sterfhuis" aan het onbeschrijfelijke grensde. En die man bezit niet minder dan 30 vaste eigendommen Naar men uit Luik meldt, heeft een daar gevestigde gewerenfabrikant, wien de leverantie was opgedragen van 80,000 geweren voor de arsenalen der Spaansche regeering, het transport daarvan opgedragen aan eene Rotterdamsche expe- ditie-firma die de laagsten inschrijver was. Maandagnamiddag is een extra-trein, waar mede een groot aantal Hollandsche pelgrims naar Scherpenheuvel giugen, bij het station Antwerpen ontspoord. Een rijtuig werd omvergeworpen een dame is gedood en verscheidene reizigers zijn ernstig gekwetst. De rechtbank van Antwerpen heeft een Hongaarsche vrouw, die handel in tneisjes dreef op Rusland, en hare vier medeplichtigen veroordeeld tot 10 jaren gevangenisstraf, 10 jaren interdictie en 1000 fr. boete. Er is te Antwerpen eene vereeniging van cyclophoben gesticht. Deze heeft voor stelregel aangenomen, nooitvoor een wielrijder op zij te gaan Een ontzaglijke brand heeft Maandag in Parijs gewoed. Het vuur ontstond in de uitge- gestrekte ateliers van de ,/Compagnie framjaise d'entreprisis militaires et ci riles' in de rue Rochechouart. Deze ateliers werden verbouwd, en de hooge houten getimmerten, waardoor zij omringd waren, bevorderden de uitbreiding van het vuur. De brandweer werd eerst zeer in haar werk belemmerd door de vreeselijke paniek die onder de buren ontstaan was. De soldaten moesten er bij te pas komen om ruim baan te maken. In- middels was de brand zoo toegenomen dat men overal in Parijs den rook en de vlammen kon zien. Om 12 uur was de brand begonnen, en eerst om 4 uur slaagde men er in, den verderen voortgang van het vuur te stuiten. De brandweer redde vele menschen uit levensgevaar, maar een der pom piers viel uit de vierde veriieping dood. Een tiental gewonden werden door militaire ambulance- wagens naar het hospitaal gebracht. Eerst des nachts om 12 uur, was de brand geeindigd. Er heerscht groote opschudding te Berlijn, naar aanleiding van eenen aanslag tegen den heer Krause, directeur van politie te Berlijn. Eene kist, Zaterdagavond uit Fiirstenwald verzonden, verw ekte vermoedens. Zij werd voorzichtig geo- pend en men ontdekte, dat zij inhield o liters benzine en een geladen revolver. De wekker, die moest afgaan, en de ontploffing verwekken, was gesteld op half 11, het uur dat Krause in dienst was. Yermoedelijk heeft men hier te doen met

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2