Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Via an der en. No. 3170. Dinsdag 2 Juli 1895. 35e Jaargang. DE WEES DER GEVANGENEN. abonnement- I)e dienst op Hoofdplaat. Binnenland. Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elkenregel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. INGEZONDEN. Door Gedeputeerde Staten wordt voorgesteld om den dienst op Hoofdplaat te staken, op grond, dat de proef te veel geld heeft gekost. Dat is echter geen afdoend argumentniemand toch had verwacht dat er winst zou worden behaald, zoodat ook niemand verwonderd is, te hooren dat er geld bij moet. Wil men met het vervoer geen verlies lijden, het zij zoo, maar dan consequent gehandeld, den provincialen dienst afgeschaft en de subsidies ingetrokken. Nu zulks niet het geval is, behoort men zich af te vragen Ten eerste Is het aantal vervoerde personen zoo gering gebleken dat niet alleen de dienst niet definitief kan worden ingevoerd maar zelfs de proef niet mag worden voortgezet onder meer gunstige omstandigheden Ten tweedezijn, ondanks het voldoende aantal vervoerde passagiers, de kosten zoo hoog dat de uitgaaf buitensporig moet worden" genoemd als men let op hetgeen voor andere plaatsen wordt bijgepast P Mij dunkt, dat voor eene eerste proef, het vervoer van 812 personen in den tijd van 10 maanden als zeer bevredigend mag worden beschouwd. Men denke slechts aan het aantal personen welke 10 of 15 jaar herwaarts te Hoedekenskerke werden afgezet en opgenomen en toch zond de provincie er steeds booten heen ondanks het geringe vervoer. Dat de proef niet onder gunstige omstandigheden is genomen staat vrij wel vast. De Directeur toch beschouwde het als onmogelijk en Gedeputeerde Staten waren er tegen en met onwillige honden is het moeilijk hazen vangen. Het is zeer goed mogelijk dat en Directeur en Ged. Staten toen eenmaal de beslissing geval] en was, zich daarbij hebben neergelegd zonder te morren, betwijfeld moet worden of zij met hart en ziel aan het besluit uitvoering hebben gegeven. Geloofwaardige personen verklarendat op de booten de behandeling te wenschen overliet, dat er zelfs geen glas water was te krijgen, en dat bij aankomst het personeel dat in dienst is der pro vincie, Lombok in plaats van Hoofdplaat riep. Gold het hier eene particuliere onderneming, dan was het zoo erg niet men zou de schouders ophalen over eene flauwe aardigheid maar hier heeft men te doen met een keurkorps als het ware, menschen die het werkelijk niet te kwaad hebben, betaald worden uit de openbare kas en later FEUILLBTQN i) In den zomer van het jaar 1792 was eene jonge weduwe, die tot den oudsten Poolschen adel be- hoorde, naar Parijs gegaan. Het is niet volkomen opgehelderd, wat de vorstin Fanny Loebomirski naar de Fransche hoofdstad dreef, dat zij het waagde, juist toen in het reeds door alle voorname vreemde- lingen verlaten middelpunt der revolutie haar vaste woonplaats te vestigen. Sommigen vertellen, dat de schoone vrouw betrokken is geweest in eene samenzwering tegen het Russische hof, die ontdekt werd en haar verblijf in Polen onmogelijk zou ge- maakt hebbenanderen daarentegen willen weten, dat zij eene .geheime agentes van Rusland was. Een feit was het in elk geval, dat zij over aan- zienlijke middelen beschikte, op grooten voet leefde en met de voornaamste politieke personen oinging. Maar reeds de tijdsomstandigheden brachten mee, dat liet vroeger zoo weelderige leven steeds meer beperkt werd. De schitterende dagen van Versailles waren reeds lang voorbij, het bekoorlijke Trianon, het lievelingsverblijf der ongelukkige koningin Marie Antoinette, stond ledig; het koningspaar was in de Tuilerieen in handen der revolutiemannen, en sinds den 31 Augustus hunne gevangeuen. Sedert de instorting van het koningschap had de Vorstin zich nog meer teruggetrokken dan vroeger. Nu en dan ontving zij nog wel eenige vertrouwde vrienden in haar hotel in het Quartier St. Germain. Naar het scheen leefde zij geheel voor haar klein, pensioen zullen ontvangen en dan komt eene dergelijke handelwijze niet te pas. Een dergelijke onwaardige handelwijze door onder- geschikten zou zeker niet plaats hebben wanneer zij overtuigd waren dat het bij de boven hen geplaatsten kaptein, Directeur en Ged. Staten ernst was met de proef en wanneer tevens over het ondergeschikt personeel behoorlijk toezicht werd gehouden. Nu heeft het veel van een Janboel. In elk geval het is treurig maar nog treuriger is de houding van het publiek. Hier had men niet moeten mopperen en onder een borrel zeggen dat het een schandaal is, maar krachtig en luide moeten protesteeren, eerst bij den kaptein, ver- volgens bij den Directeur en bij Ged. Staten en onmiddelijk de zaak in de pers hebben moeten bespreken. Het blijft toch maar altijd waar tout peuple a le gouvernement qu'il merite, elk volk heeft het bestuur hetwelk het verdient. Zich eerst geschaamd over eigen lamlendigheid en daarna geklaagd over onbeschoftheid van de eenen en verplichtverzuim van de anderen. En nu ten tweede. Men zal toegeven dat 600 gulden weinig beteekent in vergelijking met het geen de dienst overigens kost en als eene vlieg in een brouwketel kan worden beschouwd als men let op de 10 duizend gulden welke geregeld worden toegelegd op den dienst VlakeWal- zoorden en de 24000 (een kwart ton gouds per jaar gulden welke men jaarlijks over heeft voor het veer op Zierikzee. Eilieve waarom toch hier zoo stikum gehandeld en niet liever eenige maanden vooraf uitgebreide staten medegedeeld waaruit het vervoer blijkt zoo- wel op de eigen als op de gesubsidieerde lijnen Waarom de particuliere ondernemingen welke zulke groote bedragen ontvangen uit de openbare kas, niet genoodzaakt geregeld de noodige medeelingen te doen en die opgaven gecontroleerd Waarom hunne balans en winst- en verliesrekening niet jaarlijks opgenomen in het provinciaal verslag Die ondernemingen zouden dan wellicht de subsidie weigeren, zult gij zeggen. Onnoozele zielEr moet tegenwoordig vrij wat erger gedaan worden ter wille van het lieve geld. Het is weer de oude geschiedenis. Vroeger trokken de landbouwers den neus op voor de wetenschap, tegenwoordig doen zij dat niet meer, zij weten dat de cijfers van het proefstation onont- beerlijk zijn. Onze Regeerders zijn met hun tijd niet mede gegaan. Die boeren er altijd nog maar op los juist zooals hun vaders en grootvaders dat deden. bekoorlijk dochtertje Rosalie, dat destijds vijf jaar oud was. Hare uit Polen meegebrachte bedienden had zij reeds vroeger teruggezonden, een oude be- diende, die reeds in het ouderlijke huis gediend had, bleef alleen bij haar. Den 21 Januari 1793 viel het hoofd van den koning onder de guillotineden 6 April trad het beruchte comite van openbaar welzijn onder leiding van Marat en Danton in functie, Fouquier-Tinville begon zijn verschrikkelijk werk als openbaar beschuldiger. De gevangenissen werden gevuld, de guillotine kon niet snel genoeg werken, om de vonnissen van het revolutiegereclit ten invoer te brengen. Den laatsten Augustus drongen plotseling politie* agenten het hotel Loebomirski binnen. Zonder te letten op het beroep der vorstin, die zich als vreemdelinge onder het volkenrecht stelde, sleepten zij de beklagenswaardige jonge vrouw op een ge- reedstaanden wagen en gaven haar niet eens tijd om afscheid te neinen van haar kind. Ternauwer- nood had zij den bevenden bediende nog kunnen toeroepen „Gregor, zorg voor de prinses, en als het mogelijk is, zorg, dat ik haar vandaag nog zie De machine van het gerecht werkte snel in dien revolutietijd. Men bracht de vorstin onmid- dellijk uit haar paleis naar de vreeselijke rechts- zaal, die men met wreeden spot de ,/Voorzaal van het paradijs" genoemd had. De vorstin Loebomirski behoorde tot hen, die reeds lang veroordeeld waren, voor dat hunne schuld was bewezen zoo ten minste van een ,/bewijs" in wettige beteekenis sprake kon zijn. Men bescbuldigde haar van te sympathiseeren met de vijanden van Frankrijk, men had eenige on- Mededeeling doen van feiten en cijfers en voor flit men beslist, het oordeel inwinnen van het publiek, dat kan je begrijpen Niets van al die nieuwigheden zeggen zij. Het ging vroeger toch ook De Regeerders hebben nu eenmaal alle verstand in pacht, er kan dus voor het publiek zelfs het kleinste kleinigheidje niet overblijven en dus heeft het geen recht van meespreken. Betalen ja dat mag het doen, op zijn hoogst mag het tegenpruttelen. Men zou willen weten: welkenmaat- staf wij gebruiken bij het toekennen van subsidies aan VlissingenBreskensTer NeuzenHoede kenskerke, VlakeWalzoorden en Middelburg Zierikzee, ten einde te kunnen nagaan of de lijn VlissingenHoofdplaatTer Neuzen soms be- voorrecht wordt zonder afdoende redenen. Allemaal gekheid norma's, maatstaven of hoe die dingen ook heeten mogen. Wij doen dat zoo een beetje op het gevoel, weet uop den tast zooals men zegt. Wij zijn menschen van ervaring en doen net als de boerenknechts en ook menschen die van ondervinding weten mee te spreken en liever zonder lantaarns rijden als het donker is omdat zij bij dat helle licht nog veel slechter zien. Zie daarde indruk welke men krijgt bij het aanschouwen van de houding welke de Provinciale Regeering aanneemt tegenover de door haar geregeer- den. Zal de provincie de stoombooteu ten behoeve en voor rekening der provincie blijven exploiteeren en den dienst overeenkomstig de steeds klimmende behoeften uitbreiden of zal men er zich gernaks- halve van af maken en de zaak overdragen aan particulieren, en zoo ja op welke voorwaarden als men nagaat, dat Walzoorden per jaar f 10,000 en Zierikzee 24,000 ontvangen dan is een halve ton voor Breskens en Ter Neuzen te zamen (en Hoofdplaat met zijn 600 gulden kan er dan gerust tusschen door loopen) als jaarlijksche subsidie zeker niet te veel, doch dat belet niet dat men het geld op die wijze bij duizenden tegelijk weggooit en eigen exploitatie met ijverige en ernstige menschen aan het hoofd die de zaak ter harte nemen, vrij wat voordeeliger en beter zou zijn. Alles komt hier op neerof men wil breken met een geest van centralisatie en het toezicht over de booten wil ontnemen aan liet administratieve college van Gedeputeerde Staten en opdragen aan een commissie der Provinciale Staten die den Directeur bij de zaak zullen weten te interesseeren en tegenover het plubliek wat minder achterhoudend zullen zijn. Het kan niet genoeg herhaald worden de openbare zaak moet in het openbaar worden behandeld. Wanneer men opzettelijk het publiek in onkunde voorzichtige woorden opgevangen, die in haar salon gesproken waren of gesproken zouden zijn, men beweerde te weten van betrekkingen, die zij met aanhangers van Louis Capet (alleen onder dezen naam werd destijds van Lodewijk XVI gesproken) zou hebben onderhouden. In werkelijkheid was dit alles onverschillig, even onverschillig als de omstandigheid, of de vorstin zich met meer of minder handigheid verdedigde als //verdaclite aristocraat" was zij ten doode gedoe nd. Bewusteloos droeg men de vorstin Fanny Loebomirski uit de zittingzaal. Toen zij ont- waakte, bevoud zij zich in een van die groote zalen der conciergerie, welke men tot gevangenissen had ingericht. Haar eerste kreet gold haar geliefd kind, en ten minste een van haar wenschen zou vervuld worden, voordat zij uit het leven scheidde zij zag Rosalie nog eenmaal weer. Het was den trouwen Gregor gelukt, door omkooping van een der gevangenbewaarders de prinses in de conciergerie te brengen. De inoeder bracht een treurigen nacht door, terwijl zij haar armzalig strooleger met het lieve kleine kind deelde. Bij het krieken van den dag wilde Gregor de prinses af'nalen, maar de vorstin wachtte te ver- geefs op het teeken van den omgekochten bewaarder. Eindelijk, onmiddelijk voor dat de gerechtsdienaar binnentrad, om de nameu af te lezen van hen, die vandaag den laatsten gang zouden doen, vernam zij dat het geheele gevangenispersoneel des nachts verwisseld was. Zij had nog juist tijd, om haar beveling aan het hart te leggen van eenige mede- lijdende vrouwen, die met haar hetzelfde vertrek deelden en waaronder dames uit de hoogste aris- laat verkeeren is geen belangstelling te verwachten voor de openbare zaak, hetgeen thans nog meer noodig is dan ooit, omdat het kiesrecht dan toch eindelijk wel uitgebreid zal moeten worden en na uitbreiding de invloed van het publiek op de regeeringsaangelegenheden nog zal toenemen. Wij zullen op den weg der decentralisatie binnen kort weer een stapje verder komen. Immers Minister Van Houten stelt voor, een begin te maken met het splitsen der kiesdistricten voor de provincie en de gemeenten evenals voor de 2de Kamer reeds is geschied. Het stapje is wel erg klein maar wij zijn nu eenmaal niet verwend en alle beetjes helpen toch. Wie weet welke veras- singen ons wellicht op het punt van decentralisatie te wachten staan nu het college van Ged. Staten voor het grootste gedeelte zal worden vernieuwd en er wellicht eene nieuwe geest in het provin ciaal bestuur zal komen. Laat ons hopen want hoop doet leven. S. Tot opzichter der le klasse van den Provin cialen Waterstaat, in de vacature ontstaan door de benoeming van den heer C. C. Coomans tot Ingenieur, is door Gedep. Staten van Zeeland benoemd de heer F. A. Kloppert, thans adjunct- ingenieur van den Rijks Waterstaat te Hoek van Holland. De heer P. W. Steenkamp heeft tegen 1 Sept. a. s. ontslag aangevraagd als hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. Bij het wetsontwerp op het kiesrecht is een opgaaf gevoegd van de wetten of uit de wet voort- vloeiende kon. besluiten, en der ambten, betrekkin gen, bedrijven en beroepen waarvoor een examen wordt vereischt en die kiesrecht zullen geven. Die ambten, betrekkingen, bedrijven of beroepen zijn notaris, beeedigd vertaler, rechterlijk ambte- naar, advocaat, procureur, auditeur-militair, rechts- geleerd lid, advocaat-fiscaal of griffier van het Hoog Militair Gerechtshof, praktizijn bij dat gerechtshof, privaat-docent aan eene universiteit, leeraar aan een gymnasium of bij het middelbaar onderwijs, onderwijzer in een der vakken van het lager onderwijs, arts, tandmeester, apotheker of apothekersbediende, genees-, heel-, verlos-, tand- of artsenijbereidkundige, veearts, loods, essayeur, haudels-essayeur, officier der landmacht, ingenieur en aspirant-ingenieur voor het stoomwezen, ijker, en adjunct-ijker en machinist. tocratie zich bevonden, nog eenmaal mocht zij den zoeten mond van het kind kussen, nog eenmaal in de angstig vragende kinderoogen lezen, toen greep een ruwe hand haar bevenden arm. „Voor- waarts, burgeres, meent gij, dat meester Samson zijn tijd gestolen heeft Een uur later rolde haar schoon hoofd in het zand, twee dagen daarna eindigde de oude trouwe Gregor zijn leven op dezelfde plaats. Men had hem nog denzelfden avond gearresteerd, toen hij Rosalie naar de conciergerie had gebracht, en de trotsche grijsaard verzette zich zoo krachtig voor het gerechtshof, dat de openbare aanklager nog sneller handelde dan anders. Wat was er gelegen aan een menschenleven meer of minder. Aan het kind, aan prinses Rosalie, dacht niemand. De ongelukkige vrouwen in de conciergerie trokken zich het lot der kleinen aan. Zij deelden het karige gevangenisvoedsel met haar, zij zorgden met moederlijke liefde voor al hare behoeften. En de bewaarders drukten de oogen dicht, zelfs in de onbarmhartigste borst is meesttijds een spoor van menschelijk gevoel levendig gebleven. Wat moest dan met het ongelukkige kind ge- schieden, dat door niemand opgeeischt werd, dat naar 't scheen geen bloedverwanten in de hoofd stad had. Rosalie bleef in de gevangenis, en als de bode van den dood de een of andere der vrouwen des niorgens opriep, dan gaf deze met de laatste afscheidswoorden l'orpheline des prissonnieres de wees der gevangenen" aan de achterblijvenden over. Weken, maanden verliepen. De vrouwen, die eens de lotgenooten van de vorstin Loebomirski TER \El7,EVS< HE (OIRAVT IMt blurt verscliijnt VluulirtlVoenitrtaa- en Vrijrtagavnml bij ilen nitgever 1*. J. VAX IS E 8 A X E te Ter Xeuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1