UIT V00RZ0RG Gewijzigd bericht. heeThomsqn Advertentien. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Psalm 90 vers 5. VAN OVERBEEKE te Ter Neuzen 's Gravenhage, 28 Juni. Tweede Kamer. In de zitting van heden verklaarde de Minister Van Houten dat het mond- en klauwzeer nog slechts in 5 gemeenten heerscht. Met 42 tegen 37 stemmen is besloten het sectie-onderzoek te liouden op 11 September en niet gelijk de heer Borgesius voor- stelde op 23 Juli. Het voorstel Pijnappel tot vrijziging van de faillissements-wet is aangenomen. De Kamer ging daarna uiteen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 28Juni de volgende vonnissen uitgesproken A. J. d. L., oud 28 j., werkman te Koewacht, is wegens diefstal veroordeeld tot 7 dagen ge- vangenisstraf. J. d. V., oud 26 j., metselaarsknecht te Zaamslag, is wegens mishandeling veroord. tot 8 boete of 8 dagen hechtenis. 1°. P. D., oud 17 j., boerenknecht, 2°. C. A. v. d. H., oud 27 j., arbeider, beiden te Zaamslag, zijn wegens vemieling veroord. ieder tot f 10 boete of 10 dagen hecht. C. W. V., oud 39 j., werkman te Hulst, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 7 dagen gevang. De gemeenteraad van Kampen heeft f 10,000 uitgetrokken voor de feestelijke ontvangst der Koninginnen op 3 September. En dat voor drie uien, welke H.H. M.M. daar doorbrengen Een omroeper te Rotterdam gaat tnans op 74jarigen leeftijd voor de vierde maal zich in den echt begeven met een 35jarige schoone. De gelukkige bruidegom is van zijn drie eerste vrouwen wettig gescheiden. Of ditmaal de huwelijksreis voorspoediger zal zijn Bij de directie van een der stoomvaartmaat- schappijen te Rotterdam moet het voornemen be- staan tot het organiseeren van een pleziertocht gedurende 60 dagen naar de Middellandsche Zee en de tropische gewesten. Dinsdagmiddag is de ballon, die op het tentoonstellingsterrein te Amsterdam anders captief opgaat, nu zonder touwen opgestegen. Een reizi- ger, de heer H. E. Overhoff, ging rnede, terwijl in plaats van den kapitein Denijs, die in Brussel vertoeft, het bestuur van den ballon was opgedragen aan de luitenants Van der Meulen en Duick. Daar de wind den ballon in de richting der Zuiderzee zou drijven, was aan een stoomboot last gegeven daar te kruisen, om in geval van nood hulp te verleenen. De ballon is bij Oudewater neergekomen. Op het eiland Urk is het gewoonte dat paarden, koeien, enz., uit het weiland ongehinderd in de bebouwde kom der gemeente kunnen komen, waar zij zich des avonds ter ruste neerleggen. Dat dit niet altijd zonder gevaar is, bleek Zaterdag. De 73jarige vrouw, Eroukje Ras, die door een nauw straatje ging, werd eensklaps omvergeloopen door een losloopend paard, dat haar op den grond wierp en tot twee malen over haar heen draafde, waardoor zij over het geheele lichaam en vooral aan het hoofd zeer ernstig verwond werd. O. a. was de knop van haar oorijzer diep in haar hoofd gedrongen, een oog en een tand uitgetrapt, de tong geschonden enz. Hevig bloedende werd de ongelukkige bewuste loos opgenomen. De geneesheer vreest voor het behoud van haar leven. Een oude bedelares te Rotterdam nam Maan dagavond een man aan om haren inboedel met een handwagen te verhuizen van de St Pietersgang in de Boompjes naar een gang op den Schiedamschen dijk. Toen zij hare nieuwe woning, uit een kamertje bestaande, betrokken had, legde zij zich gekleed op den vloer te slapen en kwam, wakker wordende, tot de ontdekking dat men uit haren zak een bedrag van 16, enkele gouden voorwerpen en een paar lombardbriefjes gestolen had. Volgens de buren was de man, die haar hielp verhuizen, terwijl zij sliep binnen hare woning geweest. Het ontvreemde geld was door bedelen in haar bezit gekomen. In een sigarenwinkel van de firma Weinthal Co. te Rotterdam, kwamen een Eransch sprekende heer en dame, op het oog zeer nette Heden. De heer kocht eenige sigaretten en voorgevende geen ander geld te hebben, betaalde hij met een stuk van 5 lire. Zonder aanmerkingen werd dit geld- stuk tegen een waarde van 5 francs in betahng genomen en op verzoek van den Eransch sprekenden heer bovendien nog 6 gelijke geldstukken mede tegen eene waarde van 5 francs per stuk inge- wisseld. Eenigen tijd daarna moest de winkeliertot zijn schade bemerken, dat hij er leelijk ingeloopen was. De gewisselde 5-lirestukken bleken namelijk te ziin van het voormalig Koninkrijk Napels en Sicilie uit den tijd van Koning Eerdinand en zijn met ineer gangbaar. Aan zilver hebben zij eene waarde van circa 80 cent. Aangezien het Eransch sprekende paar nog ruim voorzien was van deze geldstukken, bestaat er gegrond vermoeden, dat zij pogingen in het werk zullen stellen om er andere winkeliers ook elders eveneens te laten inloopen. Te IJselmonde is een bekend straatfiguur overleden. Geertje Rauwweertje werd zij door een ieder genoemd. Het was een jouge dochter, die ruim 50 jaar telde. Elken dag kon men haar aan den dijk zien, soms eenvoudig gekleed, dan weer tamelijk deftig, al naarmate te klee- deren waren, die zij van deze of gene vrouw of dame kreeg. Want wat zij kreeg, dht deed zij aan zonder eenige verandering. Altijd had zij of een paraplu of een parasol bij zich be- kleed of onbekleed, daar gaf zij minder om. Altijd liep zij in zich zelve te praten en ook daarom dacht men dat zij //een beetje malende was." Zij was een voorwerp van bespotting van de jeugd. Voortdurend werd zij geplaagd, soms op ergerlijke wijze. Gebeurde dit, dan raasde en tierde en vloekte zij, en sloeg naar de jongens, die zij nooit raakte, want op zoo'n moment waren zij te verstandig om dicht bij te blijven. Nu is zij niet meer. In alien eenvoud is zij begraven Van het Burgelijk Armbestuur ontving zij jaren lang een wekelijksche toelage. In Eriesland, waar men algemeen klaagt over schaarschte van zoetwatervisch, doet zich het eigenaardig verschijnsel voor, dat er dit jaar veel meer snoek gevonden wordt dan ooit te voren. Waaraan dit feit zijn oorsprong te danken heeft niet is bekend. Druk wordt er dan ook op snoek gevischt, en met succes. Daar de snoek zeer vraatzuchtig is, bedient men zich van kleine vischjes als aas, dat aan den haak van een gewonen slinger- hengel wordt bevestigd. Op die wijze mag, zonder acte, gevischt worden en niet zelden vangen jongens per dag 6 a 7 snoeken, die zij tegen 18 cts. per pond aan vischopkoopers verkoopen, die deze visch naar Erankrijk en Belgie verzenden. Niet zelden maakt een jongen daarmede 60 it 80 cts. per dag, en zulks moedigd aan, dat ligt voor de hand Ook de beroepsvisschers vangen in hunne netten in verhouding het meest snoekde paling- vangst gaat tot nog toe, zoowel met fuiken als met dobbers, zeer slecht. Er wordt bijna niets gevangen. In een sloot niet ver van het station te Helmond, werd het lijk gevonden van J. v. N. Deze man, die door misbruik van sterken drank van kwaad tot erger kwam, leidde in den laatsten tijd een zwervend leven en vertoefde des nachts in de hooibergen of op het open veld. Men vermoedt, dat hij zich op het land te slapen willende leg- gen, in de sloot daarnaast is terecht gekomen, waar hij blijkbaar in de modder is gestikt. Het bekende landgoed //de Wouwsche Plan tage" onder de gemeenten Wouw, Bergen-op-Zoom en Woensdrecht, met kasteel, bosschen, boerderijen, bouw- en weiland alles te zamen groot 1200 hectaren, is bij eerste veiling ingezet en aange- hoogd tot f 147,445. Binnen eenige dagen worden drie Duitsche oorlogschepen naar Marokko gezonden. De Vlaamsche schutters te Antwerpen, die in de Eransche taal worden gekoinmandeerd, hebben besloten, niet aan den dienst te voldoen dan op in het Vlaamsch gegeven bevelen en niet anders dan Vlaamsch te antwoorden. Twintig advokaten hebben zich bereid verklaard, de schutters te ver- dedigen die met straffen worden bedreigd. Op de Zondagen der maanden Juli, Augustus en September en den 12, 13 en 15 Augustus zal te Antwerpen het 16de bestendig festival plaats hebben, waaraan alle zang-, fanfaren-, harmonie- en symphonie-maatschappijen uit Belgie en den vreemde kunnen deelnemen. De waarde der uit te loven premien en medailles bedraagt meer dan 7000 frank. De eerste premie is 1000 frank voor de maatschappijen en 200 frank voor de bestuurders. De feesten der Scheldevrijheid zullen, gelijk bekend, te Antwerpen plaats hebben den 11, 12, 13, 15 en 18 Augustus. De maatschappijen, die geen prospectus ontvin- gen, kunnen er een op aanvrage aan den burge meester der stad Antwerpen bekomen. Meermalen is de vraag te berde gebracht wat de post tegen flesschentrekkerij kon doen. Practisch is deze vraag opgelost in de Vereemgde Staten van Noord-Amerika, waar een wet bestaat tegen het gebruik der post voor bedrieglijke oog- merken of voor loterijzaken. De postmeester-generaal Wilson heeft beVolen geen brieven enz. meer af te geven aan sommige New-Yorksche firma's, die verdacht worden te be- hooren tot de in de wet genoemde categorieen. Eerst wanneer deze //firma's" tot genoegen van de afdeeling posterijen hebben aangetoond, dat zij een wettelijk geoorloofde zaak drijven, worden de brieven enz. weder aan haar afgegeven. Tot zoolang wordt elke postzending voor haar bestemd, teruggezonden aan den afzender. Zeer zeker ware het te wenschen besluit het blad dat ook in ons land maatregelen konden worden genomen, die het //handeldrijven" der zwarte bende eenigermate bemoeilijkte zonder gevaar op te leveren voor willekeur jegens handelaars te goeder trouw. Eene nieuwe soort van flesschentrekkerij. Iemend te Bordeaux, zich noemende koopman in wijn, zendt schijnbaar bij vergissing aan verschil- lende personen een wissel ter waarde van 650 fr., die voor een Franschen wijnbrouwer bestemd is. natuurlijk wordt die wissel teruggezonden, en in antwoord krijgt men een brief terug met duizend dankbetuigingen en het aanbod, uit erkentelijkheid, van wijn voor buitengewoon goedkoopen prijs. Verschillende personen hebben zich laten beetnemen en geld gezonden om dien goedkoopen wijn te krijgen, maar gekregen hebben zij niets. Uit New-York wordt het volgende feit mede- gedeeld Zekere Rover, een man van 32 jaar, bediende bij een electriciteits-maatschappij te Rochester, kreeg bij het verrichten van een reparatie een schok van 2 tot 3000 volts, driemaal zooveel als bij een electrische terechtstelling gebruikt wordt. Hij bleef drie kwartier voor dood liggen en toen gelukte het een geneesheer zijn levensgeesten weer op te wekken. Zijn behoud is zeker, hoewel hij een groot aantal brandwonden heeft gekregen. Gemeenteraad van TerNeuzen. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 29 J uni Zondag 30 Maaudag 1 Juli Dinsdag 2 n W oensdag 3 Donderdag 4 h Vrijdag 5 6.39 7.40 8.44 9.51 10.58 11.59 0.27 7.9 8.11 9.16 10.25 11.30 12.52 Op aanstaanden Zondag hoopt onze geliefde vader M. P. ZEGERS, zijn 508te" verjaardag te herdenken. Axel. Zijn dankbare kinderen. Getrouwd J. J. VERLINDE N. C. HOEBti, die, mede namens wederzijdsche familie, liunnen hartelijken dank betuigen voor de veleblijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Ter Neuzen, 27 Juni 1895. Voor de vele bewijzen van deelne- ming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder betuigen wij onzen hartelijken dank. Hoek, 29 Juni 1895. A. DE JONGE. 1 J. DE JONGE—Leunis. S x Pa. DE JONGE. P. GEELHOEDT. Hoek. C. GEELHOEDTDe Jonge. 99 Begrafenis-Maatschappij TE MIDDELBURG. 99 BUITENGEWONE VERGADERING der deel- hebbers op 1 Juli 1895, des avonds te 8 ure, op de bovenzaal der Societeit ,/de Vergenoeging", op de Markt te Middelburg, voor de benoeming van een nieuwen Directeur, tengevolge van het overlijden van den heer A. W. Houpt Jr. Namens Commissarissen, J. EAK BROUWER Mz., Voorzitter. De inrichting van fotograaf is van af heden tot Dinsdag a. s. dagelijks geopend. Fotograaf DIESVELDT, van Amsterdam, zal Zondag 30 Juni adsisteeren. KEKKIVL V4> WOEX'SDAG Vergadering van Vrijdag 28 Juni 1895. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Jac. de Feijter, Van IJsselsteijn, Harte, Moos, Tazelaar, Wieland, Visser, Van der Hooft, De Koeijer en Donze. Afwezig de heeren Joz. de Feijter en Nelemans met en Van der Moer zonder kennisgeving. Na opening der vergadering worden de notulen der voor- gaande gelezen en goedgekeurd. Daarna deelt de Voorzitter mede, dat door eene onderwijzeres verlof is gevraagd tot het Donderdagsnamiddags geven van onderwijs in de nuttige handwerken aan de normaalschool te Axel. Het betrokken schoolhoofd heeft er geen bezwaar tegen, daar het onderwijs zoo kan geregeld worden dat de Donderdags verzuimde tijd Dinsdags wordt ingehaald door van 11 tot 12 en van half 4 tot half 5 ure onderwijs te geven, op welken tijd de school uit is. De districts-schoolopziener en ook de schoolcommissie maken geen bezwaar het verlof te verleenen. Volgens de verordening wordt door Burg, en Weth. op de aanvragen tot verlof beslist, maar daar dit geen verlof is als bij de verordening bedoeld, wilde het Dag. Best, den Raad hierover hooren. Daar geen der leden het woord er over verlangt verklaart de Voorzitter dat het Dag. Best, het dan zal beschouwen dat er ook bij den Raad geen bezwaar bestaat het verlof te verleenen. Tot stemopnemers voor de a. s. raadsverkiezing wegens periodieke aftreding met September worden benoemd de heeren Joz. de Feijter en Harte en de overige leden tot plaats- vervangers. Verder worden overgelegd de stukken betrekkelijk de ge- houden raadsverkiezing. De Voorzitter merkt hierbij op dat het nu tweemaal achtereen voorkwam dat er meer briefjes in de bus gevonden werden dan het aantal der gestemd hebbende kiezers bedroeg. Hij betreurt het dat zulks nu is voorgekomen, want gebeurde dit wel eens op andere plaatsen, hier kwam het nooit voor. Men moest bedenken dat men met meer dan £6n briefje in de bus te steken nimmer zijn candidaat kan bevoordeelen, maar wel verwarring aanbrengen en eene verkiezing verijdelen als 't blijkt dat de meerdere briefjes van invloed kunnen zijn op den uitslag der verkiezingcontrole er op houden gaat mopilijk of men zou evenals op andere plaateen ter voorkoming van zulke practijken is geschied, bordpapieren stembriefjes moeten gebruiken die niet gevouwen kunnen worden op een andere wijze kan men niet nagaan of er meer dan een briefje in de bus gestoken wordt. Bij het nu ingediende kieswet- ontwerp is daarin voorzien, maar spreker hoopt dat het niet meer noodig zal zijn maatregelen er tegen te nemen. Van den heer A. C. N. Grenu is 'bericht ontvangen dat hij zijne benoeming tot lid van den Raad aanneemt. Voor kennisgeving worden aangenomen 3 brieven van Ged. Staten houdende goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Nog is van Ged. Staten ontvangen een uittreksel uit het Kon. besluit waarbij aan deze gemeente een buitengewoon subsidie ter tegemoetkoming in de kosten van het lager onder wijs wordt verleend van f 2625. Voor notificatie aangenomen onder de opmerking van den Voorzitter dat dit f 375 minder is dan de door den Raad gevraagde en door Ged Staten geadviseerde som. Van den Commissaris der Koningin is onder d. d. 10 Juni ontvangen een schrijven berichtende dat afwijzend moet worden beschikt op de vraag van het gemeentebestuur om teruggaaf der gemaakte kosten bij gelegenheid van het onder- loopen der lage stadsgedeelten. Z.Exc. heeft den Raad in overweging ter voorkoming van dergelijke gevallen, met het Rijk een regeling te treffen overeenkomstig de in 1873 met het Rijk gevoerde correspondentie, om n. 1. het riool te doen uitwateren buiten de sluis. Betreffende de redenen der af- wijzende beschikking verwijst Z.Exc. naar het aan particulieren gezonden antwoord op een verzoek om schadevergoeding. In dit antwoord wordt afwijzend beschikt op grond dat de oorzaak van den hoogen waterstand alleen daaraan te wijten is, dat de riool in de sluis uitloopt en door de daaraan noodige herstellingen het peil op een hoogte moest worden gehouden, hooger dan de monding van het riool. Daar dit noodzakelijk was kan geen schadevergoeding verleend worden. De VoorzitterIn 1873 werd door het Rijk voorgesteld de uitmonding buiten de sluis te brengen, de Minister nam dan voor zijne rekening eene opening in den bazaltmuur met eenige meters toegang daartoe, doch de gemeente moest het verdere toegangsriool bekostigen. De Raad van dien tijd wilde deze voorwaarden echterniet aannemen hoewel de gemeente toen rijk was daar zij het onbillijk vond en het is dus blijven hangen. In de laatste jaren ging het ook altijd goed daar ieder tij wordt getapt. Ditmaal is het alleen de schuld geweest van den aannemer, die te vroeg de ebdeuren heeft uitgenomen, doch het zal waarschijnlijk wel niet meer voorkomen daar de vloer der binnensluis, sedert het maken der sluis in 1827, nog niet bloot- gelegd was. Spreker stelt voor den Commissaris te berichten dat de Raad geneigd is om de uitmonding naar de haven over te brengen onder voorwaarde dat het Rijk al de kosten draagt. Het is in 't belang van den Waterstaat dat dit werk wordt uitgevoerd, daar dan niet ieder tij de sluis behoeft te worden afgelaten. Als dit geschiedt heeft men zooals reeds gezegd geen last van onderloopen. Z. h. s. wordt overeenkomstig het voorstel van den Voor zitter besloten. De Voorzitter stelt aan de orde het verdeelen van dejaar- wedde van een adsistent-politieagent onder de andere agenten. De heer Moes zou dit liever aanhouden om het in een besloten zitting te bespreken. Aldus besloten. De voorzitter merkt op dat nog steeds moet benoemd worden een derden ambtenaar van den burgerlijken stand. Tot stemming overgegaan zijnde wordt met 7 stemmen be noemd de heer Arie H. Donze, de heer Moes verkreeg 2 stemmen en 1 briefje was bianco. Op de vraag van den Voorzitter antwoordt de heer Donze met genoegen de benoeming aan te nemen. De openbare vergadering wordt geschorst en gaat over in eene met gesloten deuren. De openbare zitting heropend zijnde hebben de heeren Jac. de Feijter en Van IJsselsteijn de vergadering verlaten en deelt de Voorzitter mede dat behandeld zijn de navolgendc reclames tegen den hoofdelijken omslag en de beslissing daarop genomen J. K. Odem aanslag 600 teruggebracht naar J 400 E. J. L. Nolson 3250 gehandhaafd J. C. Huijssen 600 teruggebracht naar 400 J. Rijnberg 400 van het kohier afgevoerd. Theoph. Acke 1200 teruggebracht naar 1000 J. F. Audenaerde 700 gehandhaafd Wed.D. J.Guequierre 500 van het kohier afgevoerd. R. Jackson - 1950 gehandhaafd D. v, d. Berge Mz. 600 teruggebracht naar 500 J. IJzerman 600 B. A. Koevoets 1000 gehandhaafd D. van Eijk 600 van het kohier afgevoerd J. Molerna 600 gehandhaafd F. J. Harte 600 G. Buijze 500 W. Blok 400 J. J. Heijgelaar 600 teruggebracht naar 500 J. Kouwijzer 600 J. A. Stellingsma aanslag 2100 gehandhaafd P. J. de Deckere 1000 teruggebracht naar f 800 M. D. de Putter 1800 gehandhaafd J. de Keijzer 1200 teruggebracht naar 1000 De Voorzitter stelt alsnu aan de orde de beslissing over het verdeelen der jaarwedde van een adsistent-agent. Zonder bespreking 'wordt met 7 tegen 1 stem, die van den heer Wieland besloten, die jaarwedde onder de andere agenten te verdeelen. Bij de rondvraag vestigt de heer Visser de aandacht op de Kerkhoflaan Hij heeft reeds in de Commissie van Fabricage over verbetering daarvan gesprokener is toen gezegd dat de wethouder De Feijter er eerst over gehoord moest worden, maar tot dusver is er door spreker niets meer van vernomen en verbetering is toch dringend noodzakelijk. De Voorzitter stemt ten zeerste toe dat voorziening nood zakelijk is maar men kan daartoe niet overgaan zonder toe- stemming van den wethouder. Hoewel deze eerst toestemming verleend heeft kan deze thans, naar hij zegt, door het sedert overlijden zijner vrouw niet handelen. De heer Tazelaar weet niet of de wethouder bezwaar maakt tegen het dempen der slooter zijn nu toch al zooveel toegangen naar den weg gemaakt. De heer Visser meent dat het veel zou geven als de Raad een afdoend besluit nam om tot verbetering over te gaan. De Voorzitter stelt voor om de Commissie van Fabricage uit te noodigen een plan van verbetering te maken, dit kan dan met den wethouder besproken worden. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten. De heer Harte wijst den Voorzitter op de wenschelijkheid om de aanbesteding der straatverlichting in 't einde van Juli to doen plaats hebben. Men heeft dan een meer vasten koers der petroleum. Dit zal in dezen tijd nog al een verschil kunnen opleveren. De heer Wieland beaamt deze opmerking, waarop de Voor zitter te kennen heeft er nota van te zullen nemen. De heer Donze vestigt de a«ndacht op het toezicht op de begraafplaats. Hij heeft gczien dat de hagen waren geschoren en dat de afgevallen dooms daar ter plaatse verbrand werden, Hij heeft te veel eerbied voor die plaats om dit daar te laten doen en is van meening dat dit niet moest worden toegelaten. De Voorzitter belooft hierop te zullen toezien. Daarna is de vergadering gesloten EN SG Juni De 1« prijs van 10,is heden gewonnen door Mej. Tumminga, Barendsplein, Amsterdam; de 2' prijs e 10,-- door Nuijens, Harmelende 3« prijs y 5 door E. Sciiumer, aan de Markt No. 1, bb. Steenwijk. Iederen Woensdag ten 2 uur verloting voor ieder toegaD- kelijk, Kloveniersburgwal 25, Amsterdam.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2