Algemeen Kieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen No. 3169. Zaterdag 29 Juni 1895. 35p Jaargana;. Si 3 a 13 SDa Binnenland. ABONNEMENT' Voor Per drie inaanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Jt*oIitieU Overzicht. In de Fransche Kamer werd gisteren de aan- vullings-begrooting voor Soedan behandeld. De heer Bozerian keurde het af, dat de regeering uitgaven had gedaan, zonder dat daarvoor de goed- keuring der Kamer was aangevraagd. Daarom diende hij een rnotie in, waarin werd gewezen op de verantwoordelijkheid der Ministers. Deze motie werd aangenomen met 309 tegen 154 stemmen. Keizer Wilhelm bevindt zich nog steeds te Kiel. Maandag gaf de keizer een groot diner aan boord van de Hohenzollern, waama hij een feestavond in het marine-instituut bijwoonde. Een correspondent van de Parijsche Herald be- weert, dat hij een onderhoud heeft gehad met een voornaam Duitsch strateeg, die hem zijn oordeel heeft gezegd over de feesten te Kiel. In het kort komt dit oordeel op het volgende neer De Fransche chauvinisten zijn wegens hun gering aantal niet waard, dat hun eenige aandacht ge- schonken wordt. Zij hebben geen invloed en daarom zal de Duitsche Keizer ook na de feesten te kiel zijn vredelievende politiek voortzetten. „De vrede, die niet zoo verzekerd is als velen meenen, is ons programma", verklaarde de Dujt- scher. Rusland heeft eveneens vredelievende bedoelingen en zal Dnitschland niet aanvallen zoo- lang Keizer Wilhelm //deze vredes-politiek" voortzet. Er is dus, volgens den zegsman van den Herald, voorloopig geen wolkje aan den politieken hemel. Het orgaan van Bismarck, de Hainb. Nachr., verklaart in een hoofdartikel, dat Bismarck in zijn redevoering tot den Bund der Landwirte over de Klebe-Minister" niet den Minister Von Botticher op het oog had. Zijn aftreden zou volstrekt niet gewenscht zijn, want hij is wegens zijn parlementaire routine een noodzakelijke aanvulling van zijne collega's, die zonder hem in een geschaftliche Notlage zouden verkeeren. De Lyonsche gemeenteraad heeft een crediet van 40000 frs. toegestaan voor een standbeeld van President Carnot, op de Place de la Republique aldaar. In de Italiaansche Kamer is het ook eergisteren weer rumoerig toegegaan. Een storm stak op, toen een der afgevaardigden, de hertog van Ser- moneta, op veelzeggenden toon sprak van de nood- zakelijkheid voor alle eerlijke lieden, om zich te vereenigen. Cavallotti, die men zou bijna zeggen helaas weer hersteld is, trachtte daarna zijne houding te verdedigen, maar er ont- stond zoo'n geweldig lawaai, dat hij in zijn rede moest blijven steken. Andere sprekers konden evenmin aan het woord blijven. Poolsche Land- FEUILLETON. Naar het Duitsch van A. GEIGER. Groote tranen blonken in haar oogen, om den bruinen hals had zij een bont doekje geknoopt, haar dunne kleeren fladderden in den wind en de kleine bloote voetjes waren bruin gebrand door de zou. z/Ik kan 't niet helpen, ge moet mij niet slaan", klonk het nu heftig. Hij tilde haar op en zag haar in de oogen. Diep zuchteud zette hij het kind weder neer. ffGa naar huis," sprak hij zacht. z/Ik wil niet naar huis," klonk het hem tegen. z/Ge wilt niet naar huis Waarom niet //Als ik thuis kom, slaan ze mij." Zij stroopte haar katoenen jurkje op en liet hem haar arm zien. Hij zag de sporen van eene ruwe behandeling. //Zoo, heeft men u geslagen," sprak luj mede- lijdend. ,/Arm kindEn voor een oogeublik zijn eigen verdriet vergetend, streek hij haar lief- koozend met de hand over haar arm. Het kind zag tot hem op alsof het hem uit de oogen wilde lezen of zij hem vertrouwen kon. Toen zeide zii zacht, biina angstig die man heeft het gedaan." z/Welke man //Die man, bij wien ik thuis ben." z/Hebt ge dan geen ouders vOuders? Vader en moeder, meent ge Neen dag en Italiaansche Kamer is voortaan identiek. De Voss. Ztg. vemeemt, dat in Rusland in de financieele kringen, die bij de Chineesche leening zijn betrokken, groote opgewondenheid heerscht. Er wordt geen geheim meer van gemaakt, dat de leening wordt vertraagd door moeilijkheden, die vooralsnog //formeele" worden genoemd. De Chi neesche regeering zou hare goedkeuring weigeren voor het bouwen van een zijtak van den Siberischen spoorweg naar Nioetschoeang, in Mandschoerije. Volgens een vertrouwbaar bericht, zou een hoog- geplaatste Rus hebben gezegd, dat die moeilijkheden door de inmenging der diplomatieke vertegenwoor- digers van Duitschland en Rusland te Peking waren ontstaan, die der Chineesche regeering zouden hebben geraden, aan den eisch van Rusland niet toe te geven. Maar desniettemin, voegde de Rus er bij, zal Rusland de noodige middelen voor de leening vinden. De naar Moskou gekomen Fransche bankiers zullen, indien de zaak eerst over eenige weken haar beslag krijgt, een reis doen in het binnenland van Rusland of zelfs den Kaukasus en Rusland niet verlaten, voordat de leening is tot stand gekomen. Een telegram uit Petersburg luidtVolgens het Birsgewya Wjed. heeft het Fransch-Russisch syndikaat, dat de Chineesche leening zal uitgeven, tot nog toe van de Chineesche regeering geen antwoord ontvangen. Het syndikaat heeft nu aan de Russische regeering aangeboden, voor Rusland eene leening van 409 millioen frcs. tegen 4 pet. te sluiten, het zij om te converteeren, hetzij om het fonds van de rijksbank te vergrooten, hetzij om de uitgaven voor spoorwegen te dekken. Bij de Tweede Kamer der Staten-generaal kwam gisteren in behandeling de bekende zaak van den heer Waale te Zierikzee. Het eerste en het laatste punt der voorgestelde conclusie werden aangenomen, terwijl het tweede is vervallen nadat de Minister verklaard had, dat een voorstel tot wijziging van art 68 van het wetboek van straf- vordering en tot herziening der reglementen, bedoeld in art. 22 van het wetboek van strafrecht, aanhangig is. Naar het Hbl. verneemt, is in de afdeelingen der Tweede Kamer van verschillende zijden de opmerking gemaakt dat evengoed als paarden ook rijwielen onder de grondslagen voor de heffing van het personeel behoorden te worden opgenomen. De velddag van het Leger des Heils op Velserbeek werd Woensdag door 7000 personen bezocht en slaagde zeer goed. Ik ben maar een vondeling. O, die lompen," en toornig trok zij aan haar oude kleeren. z/Lompenlize," prevelde zij bitter. wDat moet gij niet zeggen," hernam hij. z/Och, zoo noemen zij mij toch," herhaalde zij, terwijl zij haar lippen krulde. z/Nu, daarom behoeft gij het nog niet na te zeggen." z/Waarom zijn ze alien zoo ruw tegen mij, ik doe hen niets, de jongens lachen mij uit en de groote menschen halen de schouders op." //Is de man, bij wien gij zijt, familie van u." z/Ik weet het niet, maar hij houdt niet van mij en hij heeft de geheele straat tegen mij op- gezet. De groentevrouw heeft mij eens verteld, dat een vrouw mij vroeger, toen ik nog heel klein was, daar heeft gebracht en dat hij mij beter behandelen moest. En nu weet gij het," eindigde zij met een diepen zucht. z/Nu, waar woont ge dan //In de Rozensteeg, dicht bij de herberg." Hij kende de steeg, 't was een der armoedigste buurten. z/Ik ga er echter nooit weer heen," zei ze beslist. //Zoo, wat wilt ge dan beginnen z/Ik wil mij niet meer laten slaan. Eerst dacht ik, dat gij mij ook afranselen wildet, maar gij zijt vriendelijk. z/Als ik nu pas eens thuis kwam. Hij heeft mij van morgen reeds uitgezonden om viooltjes te zoeken. Maar ik heb bijna niets gevonden en de weinige die ik vond, hebben de jongens mij afgenomen. En naar huis gaan doe ik niet." Zij stampte met haar kleinen voet op den grond en beet zich toornig op de lippen. De Rotterdamsche gemeenteraad heeft met 33 tegen een stem besloten een overeenkomst aan te gaan met de Remonstrantsche Broederschap om haar kerkgebouw ten dienste van Vlas- en Lijnzaad- beurs aan te koopen voor 60.000 in ruil met 1000 vierk. meter grond ad f 40 per c. a. aan den Westersingel, waar voor de Remonstanten een nieuwe kerk zal worden gebouwd. De oude Remonstrantsche kerk is oorspronkelijk een bierbrouwerij en dateert van 1645. Thans is het gebouw door overstrooming zeer bouwvallig geworden. Voorts besloot de Raad de politie te reorgani- seeren ad 90.000 door het vaststellen van het politiecorps en betere indeeling. Met 26 tegen 9 stemmen werd het voorstel goedgekeurd om een proef te nemen, zooals in Duitschland geschiedt, met achterlijke schoolkin- deren, teneinde deze in een klasse samen te voegen onder speciaal daartoe aangestelde onderwijzers of o nderwij zeressen TEIl NEUZEN, 28 Juui 1895. Op de Algemeene vergadering der Maat- schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland gehouden te Zierikzee op Woensdag is o. a. besloten dat in het volgend jaar de algemeene vergadering zal gehouden worden in de afdeeling Hulst. Het verslag van den toestand der maatschappij over het afgeloopen jaar geeft geene ongunstige resultaten. Het aantal leden is toegenomen en bedraagt thans 2100 a 2200. Na afloop der vergadering werd de voorgenomen rijtoer aangevangen met 49 rijtuigen langs Kerk- werve, Noordgouwe, de zuivelfabriek bij Zonnemaire naar Dreischor en keerde men, langs Schuddebeurs met prachtig weer terug. Op Schuddebeurs was den leden nog een ver- rassing bereid, waar zij werden onthaald door den voorzitter der afdeeling den heer B. G. van der Have, die zijn 25jarig jubile herdacht als bestuurs- lid der maatschappij. De tentoonstelling, op gisteren, werd door prach tig weder begunstigd. Er was zeer veel ingezonden, vooral van veeSchouwen hield voor paarden en runderen zijn goeden naam hoog. Het versierde terrein werd zeer druk bezocht en werden onder de bezoekers ook den commissaris der Koningin en leden van gedeputeerde Staten opgemerkt. Ook ons district leverde zijn contingent. Met de schoone salonboot //Excelsior" kwamen in den morgen een groot honderttal bezoekers, leden van *-j Hij zag haar vol droefheid aan, arm kind, zoo jong en reeds zoo weinig vreugde. Opeens greep zij in haar zak en haalde er een geldstuk uit te voorschijn, dat zij juichend in de hoogte hield. z/Ik heb geld," kreet zij en haar oogen glin- sterden daarbij zoo vurig, dat Molner schrok van den glans die plotseling hem tegenstraalde. Ach, dacht hij, zoo jong, waar moet dat heen? z/Hoe komt gij daaraan," vroeg hij vriendelijk." Zij keek hem lang aan, als wist zij niet, hoe zij antwoord zou geven. z/Nu, van wien liebt gij het," vroeg hij nog eens. z/Er komen veel menschen in de herberg en eens was er een heer, die heel vriendelijk tegen mij was en mij het geld gaf. Zij wilden het mij afnemen, maar ik heb het weggestopt. Is het niet veel z/Laat eens kijken," zei Molner. Zij toonde hem het zilverstuk. Molner nam het haar af en slingerde het ver weg. Het plontste in het water. i/O, wat doet gij," gilde zij verschrikt, //mijn mooi geldstuk," en driftig greep zij met haar kleine handen zijn groote sterke hand beet. Zij was bleek van woede, tot eindelijk een paar dikke tranen over haar wangen rolden. Hij legde de hand op haar hoofd, //arm kind", fluisterde hij. Een innig medelijdend gevoel kwam over hem, //mijne lieve Elze", murmelde hij. Hij dacht aan zijn eigen lief, onschuldig kind, dat nu onder de groene zoden rustte. Goede God, dit kind, dat daar voor hem stond, zou slecht worden als het ouder was. Nu be- greep zij het nog niet, maar die vurige blijdschap de landbouwmaatschappij, afdeeling Hulst, in de oude stad aan. De reis her- en derwaarts was begunstigd door het schoonste zomerweer, dat men wenschen kan. Geen wonder dan ook dat een feestelijke stemming heerschte' onder de passagiers gedurende de gansche reis. Na aankomst te Zierikzee verspreiden zich de feestvierenden door de grijze veste en gingen velen naar het terrein der tentoonstelling om na een bezoek hieraan gebracht te hebben de merkwaar- digheden der stad te bezien of een rijtoer te doen door Schouwen. Het bestuur der afdeeling Hulst heeft eer van zijn werk. Het heeft den leden en hunne dames een allergenoegelijksten dag gegeven. lets hoorden we, dat niet zoo juist was, als het wel hoorde. Eenige leden kwamen met hunne dames in het schoone locaal der //Societeit de Vereeniging". Dadelijk werd hen gezegd, dat de zaal toegan- kelijk was voor heeren leden van de landbouwver- eeniging doch niet voor dames. Dat de heeren natuurlijk hartelijk bedankten voor de introductie en hunne dames niet in de steek wilden laten is te begrijpen. Sas van Gent. In den nacht van 25 dezer zou zekere Th. S. met nog eenige drijvers een elftal runderen over 't Holletje in Belgie trachten te smokkelen. Even op Belgisch grondgebied zijnde wTerden zij verrast door de gendarmen, waarom zij hun vee los lieten en ijlings de vlucht namen. S. kwam in zijn vlucht terecht in prikkeldraad waardoor hij in handen der bewakers viel. Het vee schijnt begrepen te hebben dat het frauduleus werd ingevoerd, want zoodra het los was vluchte het om het hardst met de drijvers om op Hollandsch grondgebied te komen, waardoor dan ook maar een stuk vee in beslag kon genomen worden. Koewacht. In de vergadering van ingelanden van den polder Oud-Beoosten-Bleijverleden Dinsdag bij den heer E. de Vleeschouwer alhier gehouden, kwam het voorstel ten tafel om een keiweg aan te leggen lang 150 M, die de verbinding zou bewerken van den keiweg KoewachtSt. .Tansteen en den aan te leggen keiweg naar Abs- dale door den Ferdinanduspolder. Een hevige oppo- sitie werd door de Belgische grondeigenaars tegen dit voorstel gevoerd, zoodat het ten slotte met 20 tegen 7 en 3 onthouding werd verworpen. De 19jarige L. Huijgens, klompenmaker alhier, behaalde op de academie voor schoone kunsten te St. Nicolaas dit jaar weder den eersten prijs en wel voor het portrettenteekenen. Groede. Bij de Evang. Luth. gemeente alhier is beroepen de heer C. Th. Scharten te Tiel. bij het zien van geld deed hem zonderling ont- roeren. Hij zag haar in de mooie bruine oogen en een plotselinge angst voor naderend ongeluk greep hem aan. //Mijn lieve Elze," prevelde hij nog eens, het klonk bijna als een gebed en hij zag zijn ledig huis, het kleine stoeltje, haar lief dierbaar ge- zichtje. //Elze," fluisterde hij, ,/is het goed dat ik het doe Toen zag hij nog eenmaal naar het stille graf, een zachte droefheid had de hartstochtelijke smart vervangen. z/Kom met mij mee," sprak hij vriendelijk en leidde het vreemde kind zacht bij de hand inede naar zijn eenzame woning. Zij zag hem aan en knikte stom. //Gij zult mij niet slaan," zeide zij eindelijk. Door het raam van de kleine kamer, waar zijn dochtertje geslapen had, scheen zacht de maan op het kleine oedje, waar Elze niet meer rusten zou. Hij knielde neer en zwijgend volgde zij zijn voorbeeld, zonder te begrijpen wat hij deed. //Bid met mij," sprak hij. //Mat is bidden," vroeg zij verschrikt. z/Zeg mij na wat ik zeg." En hij bad //Zalig zijn de reinen van harte, want zij zullen God zien." Toen had hij rust gevonden en innig dankbaar klonk het van zijn lippen ,/God zij dank, beiden gered." EINDE. r TEK \Eim.SI HE <01111VI ■Sit bind verscliijnt Haaailag-, ^Voenstlajj- en trijilatfavoml bij den uiigever J*. J. A TV" IS It, A M II E te Ter Keiizen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1