Gemengde berichten. 2°. Indien zij den 1 Februari sedert den 1 Januari van het laatstverloopen jaar bij denzelfden persoon, onderneming enz. in dienst of betrekking zijn en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als vermeld bij de wet gevoegde tabel. Ook geldt daarbij pensioen tot gelijk bedrag van een openbare instelling 3°. eigendom sedert een jaar van een insclinjving van ten °minste 100 in een der grootboeken, of f 50 ingelegd in de Rijkspostspaarbank 4". het voldaan hebben aan de eischen van een examen door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt voor de yen til ling van eenige betrekking of voor de uitoefemng van eenig bedrijf of beroep. Het stelsel van candidaatstelling is behouden. Voor bet kiesrecht der gemeenteraden geldt ook de eisch A of B; om echter krachtens B kiesrecht te hebben, moet men zijn aangeslagen in de ge- meentebelasting. Ter toelichting van hun voorstel aan de de Staten tot het indienst stellen, rechtstreeks door de Provincie, van vaste arbeiders op de wegen in onderhoud bij de Provincie, wijzen Gedep. Staten op de ongunstige omstandighrden waarin bedoelde arbeiders zich bevinden. Thans in dienst en daardoor afhankelijk van de aannemers van het onderhoud enz. der Prov. waterstaatswerken en wegen is liunne betrekking zeer onzeker, wijl niet alleen de aannemer hen ten alien tijde kan ontslaan, maar bovendien diens opvolger geheel vrij is of hij de vaste arbeiders van zijn voorganger al dan niet wil overneinen vooral waar deze op leeftijd gekomen zijn ot ongeschikt voor den dienst geacht worden. Gedep. Staten wenschen aan dezen misstand einde te maken door de vaste arbeiders rechtstreeks vanwege de Provincie aan te stellen en te bezoldigen, met toekenning van recht op pensioen waartoe thans eene geschikte gelegenheid bestaat, omdat de termijn van aanbesteding van het onderhoud enz. der Prov. waterstaatswerken en wegen met 81 December 1895 eindigt en dus een meuwe aanbesteding, op gewijzigde voorwaarden aan het einde des jaars kan geschieden. Weshalve Gedep. Staten een ontwerp-be- sluit overleggen waarbij de arbeiders op de 1 rov. wegen o. a. door hen worden benoemd en ontslageneene jaarlijksche bezolding genieten van 420 worden gepensioneerd wanneer zij a. op 70jarigen leeftijd en ten minste 30 jaren onafgebroken in dienst der provincie zijn geweest b. na lOjarigen dienst uithoofde van gebreken ongeschikt zijn geworden, en c. in of door de uitoefening bunner werkzaam- heden ongeschikt zijn geworden. Het pensioen bedraagt voor de gevallen genoemd onder a. en b voor elk dienstjaar het L0 gedeelte der jaarl. bezoldiging, en voor het geval bedoeld in art. c. de lielft van genoemde bezoldiging. Het pensioen bedraagt nirnmer meer dan de helft der jaarl. bezoldiging. Bij eervol ontslag na lOjarigen dienst tengevolge van vermindering van het benoodigt .un a arbeiders, heeft hij aanspraak op een wachtgeid. Op kosten der provincie worden de arbeiders van dienstkleederen enz. voorzien. De vaste arbeiders thans werkzaam bij het onderhoud der prov. wegen in Zeeland, zij voor wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft de volgende Weg wederzijds SluisP. D. Stofberg, oud 37 j., 11 dienstjaren weg Breskens—Nieuwvliet A. du Mez, oud 65 j., 29 dienstj.weg Schoon- dijkeIJzendijkeJ. A. Faro, oud 61 j., 29 dienstj. weg OostburgZuidzande W. Smoor oud 39 j., 15 dienstj-weg Ter Neuzen—AxelJ. Dieleman, oud 47 j., 24 dienstj., W. J. van Doeselaar, oud 41 j., 8 dienstj.weg Walzoorden—HulstG.H. Baveco, oud 68 j., 36 dienstj., J. F. Fruijtier, oud 57 j., 30 dienstj. Het onderzoek van het wetsontwerp op de personeele belasting moest gisteren nog in eene der afdeelingen worden voortgezet. Nader valt daaromtrent mede te deelen, dat, behalve het voor- gedragen stelsel van aftrek voor kinderen, ook e tabel van de indeeling der gemeeuten vrij algemeen afkeuring heeft ontmoet. Uit Bruinisse wordt gemeld, dat de scheeps- wrakken in de rivier, op de reede in het Keeten, de reede voor Bruinisse en het Noordergat, op het Krammen, onder Oude Tonge, thans van wege het rijk door dynamiet enz. geheel opgeruimd zijn en daardoor genoemde ankerplaatsen weer geheel veilig voor de scheepvaart geworden. De Minister van binnenlandsche zaken heeft door tusschenkomst van de districts-schoolopzieners aan de gemeentebesturen verzocht de volgende vragen te willen beantwoorden 1°. Hoe groot was het aantal schoolgaande kinderen aan elke der openbare scholen op 15 Januari 1895 2°. Welke zijn de namen der onderwijzers en onderwijzeressen, die op 1 Juli e. k. aan de openbare scholen verbonden zullen zijn (Het lioofd en de vakonderwijzers behoeveu niet vermeld te worden). 3°. Welke dier onderwijzers hebben den leeftijd van 23 jaren volbracht en bezitten den rang van hoofdonderwijzer 4". Wat is de reden der onvoltalligheid van het personeel Waarom is niet aan de eischen der wet voldaan Volgens de Koln. Zeitung zou de lluitsche gezant graaf Von Rantzau, de vorige veek te 's Gravenliage zijn teruggekeerd, alleen met bet doel om afscheid te nemen, daar hij uit het diplomatieke leven terugtreedt, om zich geheel te kunnen wijden aan zijn schoonvader, prins Von Bismarck. Naar wij vernemen zal luit.-generaal Vetter eerst in September naar Indie vertrekken om aldaar als leger-commandant en hoofd van het departe- ment van oorlog op te treden. Dat generaal Vetter, ofschoon aanspraak hebbende op een welverdiende rust, zich weder voor's lands dienst beschikbaar heeft gesteld, behoort zeer te worden gewaardeerd. De gouverneur-generaal heeft getoond groot vertrouwen in hem te stellen door, na den ondervonden tegenspoed, hem de gelegenheid te geven het Nederlandsch gezag op Lombok voorgoed te vestign Aan dat vertrouwen heeft de generaal ten voile beantwoord door zijn kalm en wijs beleid, waardoor de verovering van Mataram en Tjakra Negara zouder groote verliezen is ten uitvoer gebracht. Zijn ontvangst zoo te Batavia als hier te lande heeft dan ook bewezen, hoe hoog zijn verdiensten worden geschat. Dat hij, zoo kort na een vermoeienden veldtocht, zich wederom bereid heeft verklaard de leiding van het legerwezen in Indie op zich te nemen, is een nieuw blijk van zijn toewijding aan het vaderland. Generaal Vetter heeft passage genomen op het stoomschip Soembing van de Rotterdamsche Llov dat 14 Sept. van Rotterdam vertrekt. Hlbd. Naar aanleiding van het Reuter-telegram omtrent den toestand op Atjeh heeft het Handels- blad naar Batavia om inliehtingen geseind. Volgend telegram was daarop het antwoord „Vertrouwbare berichten omtrent den toestand op Atjeh zijn moeielijk te verkrijgen. Officieel is medegedeeld, dat de vijand de forten onzer buitenlinie met granaten beschoten heeft. De alarmkreet van het Batav. Handelsblad houdt men voor zeer overdreven. Intusschen wantrouwen velen Toekoe Djohan. Ook zou het Atjehleger, naar bericht wordt, zeer verzwakt zijn, maar generaal Deijkerhoff heeft de aangeboden versterkingen ge- weigerd." Ook op een vraag naar Kota Radja geseind, ontving hetzelfde blad tot antwoord Every thing allright (alles iu orde). Vermoedelijk vindt het onrustbarend Reuter- telegram dus in niets anders zijn oorsprong dan in een nieuw sensatie-artikel van het Bat. Handelsblad. De eergisteren aangekomen mail bracht ons reeds zulk een artikel, waarin over de artillerie der Atjehers en de onvertrouwbaarheid van Toekoe Djohan wordt gesproken. De beschieting van de buitenposten met granaten is trouwens niets megws en is reeds meermalen voorgekomen. De woorden in het telegram over de verzwak- king van het Atjeh-leger klinken bedenkelijk. Maar zeer gerust.stellend is dan weder het slot, dat generaal Deijkerhoff geen versterking noodig acht. Men schrijft aan de Bossche Ct. uit Kiel d.d. 21 Juni Met de stoomboot Ostzee, toebehoorende aan den hee» Van Seters, aannemer te Kiel, en waarop zich behalve de eigenaar ook bevonden zijne vrouw en zijne dochter, de heer C. van Seters uit Geertruidenberg, de heer II. Bennik en zijn zuster uit Vreeswijk, de heer F. A. van Seters en zijn dochter uit Vucht, de heeren G. en A. de Leijer uit Vucht, de heeren M. van der Hagen uit Rotterdam en de heer A. van der Hagen uit St. Oedenrode, maakte ik heden een tocht door de Kielerbocht om getuige te kunnen zijn van de Flottenparade, welke de Duitsche Keizer aan boord van de Hohenzollern hield. Toen wij daarna in de nabijheid van onzen kruiser Atjeh kwamen, konden wij niet nalaten om lucht te geven aan de gevoelens, die ons be- zielden bij het zien der Nederlandsche vlag en hieven het ,/Wien Neerlandsch bloed" aan. Onmiddellijk daarna werd onze demonstrate met eene beleefdheid beantwoord, welke geen onzer ooit zal vergeten de muziek aan boord der Atjeh speelde het „Wien Neerlandsch bloed" en het Wilhelmus" de officieren verschenen op het dek en wenkten ons om naderbij te komen, eene sloep werd uitgezet om ons af te halen en ons uitr te noodigen een bezoek aan boord te brengen, waaraan door ons natuurlijk zeer gaarne werd voldaan. Nadat de officieren op eene allercharmantste wijze ons hadden rondgeleid, niet verzuimende om vooral de dames op alles wat voor haar interessant kon zijn opmerkzaam te maken, werd ons in de officieren-room een glas champagne aangeboden. De eerste officier stelde voor om op de gezondlieid te drinken van H. M. onze lieve Koningin Wilhel- mina, waaraan met geestdrift werd voldaan Nog een oogenblikje werd onder aangenamen kout de kennismaking voortgezet en daarna afscheid genomen. Regeling voor het geven van onderwijs op de normaallessenbenoemen stembureau penodieke verkiezing leden van den raadreclames hoofdelijken omslag; ingekomen stukken en mededeelingen. De uitslag der gisteren alhier gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad, is als volgt Kiezers 504. Ingeleverd 391. Onwaarde 12. Hiervan verkregen de heeren A. C. N. Grenu 212 en J. P. van Herp 169 stemmen, zoodat de heer Grenu is gekozen. Bij opening der stembus bleek dat 2 briefjes meer in de bus waren dan er gestemd hadden, zooals blijkt, kon dit niet den minsten invloed op den uitslag maken. Heden namiddag gaf het muziekgezelschap //Apollo" uitvoering van eenige muziekstukken op het Marktplein alhier, eene attentie voor de in het Hotel Donze vergaderde vereeniging van Burge- meesters, Secretarissen en Ontvangers in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. In Belgie is er ernstig sprake van het over- nemen door den staat van den spoorweg Gent-Eecloo- Maldeghem-Brugge. Door de uitbreiding der haven van Heyst zqu dit de beste plaats zijn voor het in het leven roepen van een stoombootdienst tusschen Engeland en het vasteland. Engelsche specialiteiten en ingenieurs van den Belgischen staatsspoorweg zouden het hierover volkomen eens zijn. Axel. In plaats van wijlen den heer L. van Dixhoorn is tot dijkgraaf van den Visscherspolder benoemd de heer P. de Putter en tot plaatsver- vanger de heer Ph. Joh. van Dixhoorn. Bedankt voor het beroep naar de Gere- formeerde kerk B alhier, de heer F. Drost te Vlaardingen. In de afgeloopen week kwam alhier de Rijks-archivaris uit Middelburg, de oude archieven nazien, betrekking hebbende op de rechterlijke Naar alle waarschijnlijkheid zullen die stukken opgevraagd worden om naar Middelburg te worden overgebracht. Zuiddorpe. Toen het Vrijdagavond bekend werd, dat de heer C. van Waes tot burgemeester benoemd was, gaven de inwoners algemeen hunne ingenomenheid met die benoeming te kennen door het uitsteken der vlag. Zaterdagavond bracht het fanfarengezelschap hem eene serenade, waarna de leden goed onthaald werden. Biervliet, 25 Juni. Middernachtelijk uur hoorde de bakker P. op het gehucht Driewegen zijn winkelruit inslaan; dieven namen het op de toonbank liggende spek mede. Hoewel P. direct buiten was, zag hij niemand meer. Op de hofstede van d'H. werd denzelfden nacht de keet opengebroken en het waschgoed ontvreemd. Vlissiugen. Wijlen Mej. A. M. Franssen, geb. Pouwels heeft aan het R. C. weeshuis alhier hare geheele nalatenschap vermaakt, ter vermoede- lijke waarde, na aftrek van eenige uit te keeren legaten, van 10,000. Het aaii het geweten dier heeren overlatende in hoeverre dit geoorloofd is, stuit men soms op lastige omstandigheden. In sommige Herv. kerken en bij den Protestautenbond treden soms predikanten op, die eenige minuten voor den kerkdienst aan- komen en hun dienst moeten inkorten om weer bij tijds met een trein te kunnen vertrekken. 't Ge- beurt, dat een predikant, die om even voor 5 ure uit den trein stapt, om half 7 er weer in zit. Of de ernst en het decuruin op die wijze bewaard blijven Het doel van menigen spoor-domine is zoo laat mogelijk aan te komen eu zoo vroeg mogelijk te vertrekken: m. a. w. om zijn dienst zoo gauw mogelijk te vervullen Eene hoogst brutale inbraak is gepleegd ten huize van den heer Reynvaan, Vossiusstraat 2 te Amsterdam. De dieven hebben zich door den tuin toegang verschaft, en wel niettegenstaande de heer Reynvaan buitengewone voorzorgsmaatregelen had genomen, als door het van binnen betimmeren van keukenramen enz., zoodat men liier te doen had met inbrekers van beroep. Nadat de dieven in het benedenhuis eenige kasten hadden opengebroken, waar evenwel niets in was, hebben zij zich naar de le etage begeven, waar meer van hun gading te vinden was. Na verschillende kasten te WeUWi verbroken, hebben zij zich aan onderscheidene dranken en sigaren te goed gedaan. Zij namen kristal glaswerk uit de kastj en dronken toen eerst een flacon cognac, daarna een flesch sherry, verder een heele flesch whisky en ten slotte een ffesch Moet et Chandon. Op alle kamers zijn de kasten opengebroken, en de inlioud is overal door elkander gesmeten, tot zelfs op de meidenkamer toe, welke bezaaid lag met brieven van allerlei aard van de dienstboden, vermengd men kousen, linten, nachtjaponnen enz. Ofschoon de scliade door vernieling niet germg is, is er, zoover men thans kan nagaan, niet veel gestolen, vermoedelijk omdat de heeren niet erg nuchter waren De inboedel was tegen diefstal verzekerd. De Haagsche correspondent van het Nieuws van den Dag verhaalt dat, toen den 18 Juni de vlag van den Haagschen toren woei, de menschen dachten dat het was ter eere van prins Mourmc (de hoofdpersoon uit den optocht te Leiden, die een bezoek aan het Kurhaus te Scheveningen zou j brengen.) //Want ginds bij de linden op't Rapen- burg, klonk vedel en trom, en aan Waterloo dacht er niet een", zegt de schrijver met een aanhaling uit het bekende lied van den A laamschen dichter. ,,'tls ook al tachtig jaar geleden, en we zijn nog altijd onaf hankelijk immers." Hoe het staat met de gescliiedkundige kenms van de aanstaaude burgers, bleek deu schrijver. toen hij bij twee 15jarige kinderen des volks een volslagen gemis aan elke waardeering van Waterloo vond. De naam was den knapen blijkbaar even onbekend als de binnenlanden van Atrika voor Stanley c. s. Zij wisteu wel dat de Batavieren 100 jaar v. C. in ons land waren gekomen, maar dat de Franschen er 80 jaar geleden uit gehouden waren, was hun onbekend. De schrijver vraagt of dit nu het gevolg is van de verschillende ontwikkelende leerinethodes of van de onder wij skwesties TEIl NEUZEN, 26 Juni 1895. Heden slaagde aan de Universiteit te Amsterdam voor bet 2e natuurkundig examen (candidaat-arts) de heer Jac van de Ree Jz. alhier. Aan dezelfde universiteit slaagde heden voor theoretisch arts, le gedeelte, de heer P. J. Kruijsse, van Axel. In de op Vrij dag a. s. des voormiddags te iU uren, te houden openbare vergadering van den ge meenteraad alhier, komen de volgende punten m behandeling In den polder Nieuw-Krabbendijke, op de velden van den landbouwer A. de Kok, heeft men, om den wille der zeldzaamheid, enkele rogge- stengels gemeten en gevonden dat die de buiten gewone lengte hebben van 2,50 M. De hoeveelheid aardbeien is alom weder zoo groot, dat ze niet alle voor den kleinhandel weg zullen kunnen doch voor een deel in kuipen naar Engeland zullen moeten worden gezonden. Het vierspan prachtige schimmels, dat „Prins Maurits", de hoofdpersoon der Leidsche Lustrum- feesten, overal henenvoert, is expresselijk voor de feestelijkheden aangekocht door Zijne Hoogheid. Ook het zwarte rijpaard van den Prins, een En- gelsch raspaard, werd kortelings in Engeland aangekocht. De kosten van de waarneming zijner stadhouderlijke waardigheid worden op bijna een ton gouds 100,000) geraamd. De huzaren, die eenige weken geleden uit hun garnizoen Venlo deserteerden, komen succes- sievelijk terugthans weer gaven er zich 2 te Leiden, alwaar zij eerst nog de studentenfeesten hadden meegemaakt, vrijwillig aan, die V njdag jl. naar 's Ilertogenbosch zijn getransporteerd, alwaar zij voor den krijgsraad zullen terechtstaan. Het is wel opmerkelijk, zegt de N. R. U., dat die twee ruim zes weken hier te lande konden vertoeven zonder in den kijker te loopen. Dat de taal een organisch wezen is, dat er in haar woordenschat een opgaan, blinken en ver- zinken is waar te te nemen, is duidelijk voor ge- letterde en ontwikkelde leeken. Van tijd tot tijd ontstaan van die nieuwe woorden, waaraan het volk eene geheel andere beteekenis geeft, dan zij voor niet-ingewijden hebben. Aldus de aanhef van een bericht in de a. r. Nederl., waarvan de schr. vervolgt Wie heeft ooit van spoor-domine s gehoord Wat zijn dat voor menschen? Door de uitbreiding van locale spoortremen en stoomtrains, kunnen vele plaatsjes gemakkelijker en goedkooper bereikt worden dan vroeger. Van die reisgelegenheid wordt ook gebruik gemaakt door geestelijken, die in hun ring of classis op Zondag den predikdienst moeten vervullen. Zelden heeft een meisje een moediger daad volbracht dan miss Evans, de jeugdige dochter van Dr. Evans uit Hythe. Dezer dagen waudelde zij met eene vriendin te Southampton aan den oever der zee, toen zij plotseling hulpgeroep hoorde van drie personen, die met hun boot omsloegen en op het punt waren te verdrinken. Zonder een oogen- blik te aarzelen rende zij de trap af, die naar het water voert, sprong in den vloed en bracht vlug de dichtstbijzijnde drenkeling in veiligheid. Daarna zwom zij naar de beide anderen terug en trachtte hen zeer voorzichtig te naderen, want dezen, de man en zijn kind, zouden haar in hun doodangst zoo wanhopig hebben vastgegrepen, dat alle drie moesten verdrinken. Het moedige meisje wachtte daarom het juiste oogenblik af, greep beiden daarop bij het haar en hield ze boven water, totdat haar een touw werd toegeworpen, met behulp waarvan zij den man naar de trap bracht. Ondertusschen was het kind voor de derde maal gezonken, docli miss Evans dook het na en bracht het gelukkig aan land. Met zeldzamen moed en behendigheid volbracht ze ondanks hinderende kleederen een feit, dat den bekwaamsten zwemmer tot eer zou hebben gestrekt. De Freisinnige Zeitung meldt, dat een intcr- nationale oplichtersbende, verspreid over Louden, Parijs, Antwerpen en Rotterdam, herhaaldelijk heett gepoogd houders van pensionaten in verschillende Duitsche steden op te lichten. De leden der bende plaatsten in verschillende bladen advertenties, waarin Amerikaansche of andere families een net pensionaat vroegen voor jouge dames. Op de out- vangen aanbiedingen werd dan geantwoorl, dat het pensionaat in den smaak viel en de jonge dames bm- nenkort zouden komen. Spoedig daarop ontving de houder van het pensionaat een bewijs van een buiten andsche expediteur, meldeude, dat uit Liverpool (of Ant werpen enz.) koffers voor de jonge dames waren verzonden. Men zou zoo vrij zijn de kosten van vervoer bij een bankier in de stad te innen. De geheele zaak loopt op bedrog uitnocli koffers, noch dames kwamen in het pensionaat aan.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2