A. C. N. Grenu. L C. N, Grenu. J. P. VAN HERP G R E N fj. A. C, N. GRENU. A. A. Grenu. Her stemming1 Medekiezers A. C. N. GRENU. A. C. IL GRENU, Verkiezing1. J. P. van Herp. Verkiezing1. Ilandelsbericbten. BURUERLIJKE STAMP. Aan de kiezers! Medekiezers Kiezers Hoogvvatergetij te Ter Neuzen. AlSPp. Advertentien. Medekiezers Y. <5 't Is zoo stil bij onze tegenvoeters, vertrouwt dat niet, want met stille trom zou de vesting kunnen genomen wordenzijt toch op uw post en laat u niet door lauwheid verschalkeu; komt als een man op en stemt met ons op het oud-lid Een (lichter-kiezer, Die voor pret is en geen kniezer. De gravin van Parijs, de moeder der braid, is de scheukster van eene verzameling kostelijke steenen, twee zwarte parels, een diamanten tooi in den vorm eener halve inaan, een rijtuigkleedje van wit vosse- bont, een Engelsch rijtuigje met hit, een nieuwer- wetsche kasjmire chale, een kasmir chale, vroeger behoord hebbende aan de Hertogin van Orleans en een dergelijk kleedingstuk, afkomstig van het uitzet der Hertogin van Montpensier. De Hertog van Orleans heeft een diamanten halsketen, smaragden oorhangers, een diadeem en een trilnaald (aigrette) van smaragden en diamanten ten geschenke gegeven. De cadeau's die de bruidegom voor zijn bruid bestemd heeft, bestaan in een parure van paarlen en diamanten, een snoer van 35 paarlen met diamanten boot, een diamanten kalsketen met smaragden, gevormd door vijf vierkanten diamanten en vijf peervormige smaragden met. een boot van smaragd. De andere geschenken zijn, al naar den rang der schenkers en scheuksters, meer of minder kostbaar. Met 1 Juli heeft de officieele opening plaats van de spoorlijn Delagoabaai naar Pretoria, in de Transvaal. De dienstregeling op de lijn is thans zoo ingericht, dat men in 24 uur de reis maakt. 's Morgens te 7 uur verlaat de trein Lourengo Marques en den volgenden morgen 7 uur is hij te Pretoria. In een Kopenhaagsch blad, Politiken, komt onder den titel ,fDe Hollandsche stoomboot" het volgende voor Eenigen tijd nadat de Tantallon Castle was aan- gekomen, voer de vroeger vermelde Hollandsche stoomboot Rotterdam de vrijhaven binnen en legde achter de ander aan. Zij had een vroolijk gezelschap van twee honderd toeristen aan boord, die blij waren, dat ze het land weer naderdende anders zoo fleginatieke Hollanders namen het regenachtig weer van den genoegelijken kant op, lieten het orkest, dat ze bij zich hadden, op het dek plaats nemen en hielden een klein middagbal, dat echter moest worden afgebroken, daar het dek te nat en te glad was om op te dansen. Daarom gingen de Hollanders aan land en over- stroomden de restauraties in de buurt, waar men niet voorbereid was op zulk een bezoek in't groot, zoodat de kellners in verwarring rondliepen. Ook de betaling gaf aanleiding tot moeilijkheden, daar de toeristen niet anders dan Hollandsch geld hadden, en het voor onze kellners lastig was, de waarde daarvan te bepalen. Vervolgens verspreidden de moedigsten onder de Hollanders zich door de stad. Een der gedenkwaardigste oogenblikken uit de geschiedenis van het Frankrijk der laatste jaren, het bezoek van Carnot aan boord van de Nieolai I, het vlaggeschip van het Russische eskader te Toulon, is door een schilder vereeuwigd op een doek, dat te Neuilly tentoongesteld is. Dinsdag, juist op den dag, dat de feesten ter gelegenheid van de opening van het Noord-Oostzee- kanaal een aanvang namen, is dit panorama geopend. De Freis. Ztg. meldt, dat de proeven be- treffende de mogelijkheid van een telephonische verbinding van Engeland met Belgie geen resultaat hebben opgeleverd. In den afgeloopen winter werd een neef van Li-Hung-Chang, Chang geheeten, gevangen ge- nomen op de beschuldiging, dat hij een Japanschen spion geherbergd zou hebben. Hij werd echter op vrije voeten gesteld op voorwaarde dat hij 300,000 taels zou geven ter bestrijding der oorlogskosten. Thans is Chang opnieuw gevangen genomen en wel op een aanklacht van de weduwe vangeneraal Wei, die op bevel van den Keizer onthoofd is, oindat hij bij Ping-Yang met zijn divisie het eerst op de vlucht ging. De weduwe van den generaal beweert, dat Chang alleen de schuld draagt van deze vlucht want in plaats van goede wapenen, had hij den troepen allerlei ouden onbruikbaren rommel ge- leverd. Het zal Chang niet gemakkelijk vallen, zich op nieuw uit de moeielijkheid te redden. W EliEL D-TENTOONSTELLIN (C f Van onsen bijzonderen verslaggever.) Een dor voornaamste gebouwen van oud-Hollandt is het Ainsterdamsche stadhuis, zooals dit was in het jaar 1492 Met zijn toren, vanwaar binnenkort de bekende baryton Dons liederen zal zingeu, en zijn Bourgondische gravenbeeldjes in den gevel, maakt het een maehtigen indrnk. Hoewel het lnwendigc nog niet gelieel gereed is, vinden we in de beneden- kamer toch iets zeer bezienswaardig. llet is eene Hindelooper kauier, ongeveervan het jaar 1750, met een compleet ameublement, waaronder vooral de, aan den zolder hangende slede en de, aan de achterzijde met nguren beslepen, spiegel als zeer zeldzaam worden aangeinerkt. Door wassen beelden wordt de familie, in echte Hindelooper kleeren ge.token, voorgesteld, be.staande uit man, vrouw en dochter, welkc laatste bezig is koffie te zetten, terwijl de meid J'ust binnenkomt. Betimmering, meubileering, kleedij, ja zelfs de 3786 tegels met bijbelsche tafereelen, waarmede de wanden bezet zijn, alles is bier echt. Een liefhebber die dit gezellig kamertje in eigendom wil overnemen, kan het krijgen ioor f 25000, wijl de tcgenwoordige eigenaar geen tijd en heeft de liefhebberij van zijn onlangs overleden vader aan te houden. »In de wijnsack" is het uilhangbord van .The Continental Bodega Company", die haar zitplaatsen voor haar hnis woederlijk ileelt met den Fries Van Gorcum, zoodat hier, door verschil van smaak der bezoekers, een glaasje no. 17 en een glas eehte Friesche boerenjongens niet zelden op e®n tonnetje naast elkaar staan. Voorbij de Dordtsche poort gaande komen we bij Fischthaler, die beweert het eehte Pilsi-ner bier te verkoopen. Nou, het juag echt zijn, maar dan hebben we liever namaak, want er is een raar smaakje aan. Om dit tcgenvallertje gauw te vergetengaan we het geheim- zinnige hoekpoortje binnen, om >den Oolijeken Kookelaer", den hofmechanicus Bamberg, te zien met zijn treffelick g( heel niewe vindinghe van 't geheimsinnigge Wondermensenhooft, de allerconstighste zinsbegoochelinghe." We zullen het hoofd, dat in een kistje zichtbaar op een tafel geplaatst wordt, en dat door de macht van den tooverstok gezicht, gehoor en spraak krijgt, aan het woord laten. Met een mooi bassie zegt het langzaam Hooggeachte Dames, Heeren, Gelieve mij te pardonneeren, Dat hier een enkel hoofd slechts spreekt, En dat mijn lichaam mij ontbreekt. Mijn oogen zien, mijn mond kan praten, Het lichaam dat is thuisgelaten. Maar heusch, ik wil u niet bedriegen, Ik heb een afschrik van te liegen, Ik wil u thans de waarheid zeggen, En het geheim u wederleggen. Mijn lichaam is geheim verborgen, En dat nog wel door toov'naars zorgen. Zoek nu 't geheim, en vindt gij 't dra, Dan roep ik bravo en hoera Het is heel aardig om eens te zien, maar we vinden toch, dat de heer Bamberg, of Vader Simon VVitgeest, zooals hij zich gelieft te noemen, wel wat meer kon doen voor zijn kwartje. Het ligt in den aard van de zaak dat in de meeste huizen van Oud-Hollandt gelagen gezet worden. Geen der gebouwen toch loopt diep in, zoodat er vele noodig zijn om aan het groot aantal bezoekers een gezellig zitjc te kunnen verschaffen. Het zou ons echter te ver voeren en in herhalingen doen vervallen, als we deze alien afzonderlijk zouden willen bcsprcken. Trouwe bezoekers weten echter op gezette tijden de beste gelegenheden uit te kiezen, welke we hier ook even willen jangs loopeu. Zoo b v. is »de Waeg van Enckhuizen" door de erven Lucas Bols tot een geliefkoosd plekje gemaakt. Lief hebbers van Rhijnwijn gaan .in den brazen Doris" voor 30 cents per bokaal zich te goed doen, en zullen zich hierover zeker niet te berouwen hebben, als ze gelooven dat Wijn in de mans, geduld in de vrouwen Het huis in vrede doet honwen." of wanneer ze Doris hooren bewcren Drink ik, zoo bederf ik, Drink ik niet, zoo sterf ik Beter gedronken en bedorven Dan niet gedronken en gestorven." Het bierhuis >In den blaauwen haan" trekt mede vele bezoekers, en wel meer in 't bijzonder mannelijke. Niet omdat het bier er zoo buitengewoon lekker is, daarvoor gaan we naar de Liiwenbrau, doch om de wijze waarop en de persoon door wie het wordt voorgezet. Ooin Pothof s Annemietje uit Haverschmidts Verhaal van oom Jan", schijnt hier in levenden lijve voor ons te staan. Haar gezicht is altijd vrindelijk, en zoodra ze een stamgast ziet, komt het op z'n vrindelijkst, en vertoonen zich »een kuiltje in haar linkerwang, een kuiltje in haar rechterwang en een kuiltje in haar kin," welke kuiltjes menig bezoeker van smachtend verlangen nog een extra potje doen drinken. Ook de zoogenaamde .kattenkroegen" dit is geen Oud - Hollandsch, maar plat Amsterdamsch, zijn wel vertegen- woordigd. Het West-Friesehe melkhuis, reeds besproken bij het gemoerde .opschrijftafelken", is de grootste en heeft tot opschrift Komt hier en weest goet schik En drinkt na uw begeeren Al is de beurs niet dik Ge kunt er hier na teeren." Eveneens behoeven we op het marktplein niet te zoeken naar een zilversmid, of een winkel van mooie porceleinen artikelen; en .Jan Toeback." die zijn intrek in .het huis met de duiven" heeft genomen, laat 'a avonds menig poorter uit zijn 16" eeuwsche pijpen er lustig op losdampen. Den inwendigen mensch versterken doet men bij voorkeur in .de Stadsherg" of in de - Wiener restaurant," welke laatste, bij een goed diner, van uit haar hooggelegen restauratiezaal, een heerlijk uitzieht over het geheele plein verschaft. Prins Maurils, die verleden Dinsdag, ter gelegenheid der lnstrumfeesten te Leiden zoo zeer werd gehuldigd, zal a. s. Woensdag, met een gevolg van 50 man, over zijn keurvendel van Oud-Hollandt eene wapenschouwing komen houden. Op het terrein is wder eene nieuwe attractie bijgekomen, n. 1. de houten wielerbaan. Het zou voor een pas beginnende niet geraden zijn zich hier te gaan oefenen, hoe zeer de baan voor wedstrijden ook geschikt schijnt te zijn. Ze is in ovalen vorm gebouwd, en loopt over den geheelen omtrek naar binnen glooiend af. In de korte boehten is deze gloofing zoo sterk, dat we tevergeefs beproefden er regen op te loopen. De baan kan geheel electrisch verlicht worden, evenals de keurig gedrapeerde tribune, en heeft voor heeren wielrijders een twaalftal gemak kelijk ingerichte kleedkamcrtjes. Reeds de geheele week zijn eenige rijders van naam bezig zich aan het nieuwe te wennen. om bij de a. s. wedstrijden des te beter te kunnen uitkomen. Als Jaap Eden uit zijn hokje komt, gaat er steeds een gemotnpel op van: .daar is i" of .daar hVj'em," en zoodra deze gevierde rijder begint te spurten, geeft iedereen terecht zijne verbazing te kennen. Vooral bij hem kunnen we opmerken, dat de ontwikkeling in het lichaam door de wielersport niet gelijkmatig bevorderd wordt. Zijne sterk gespierde beenen toch, die hij bij het rijilcn tot ruim eene hand breedte boveu de knieiin bloot heeft, geven, bij zijn overigens tenger lichaam, den indruk alsof hij van den reus Goliath heeft geerfd. Grappenmakers hebben natuurlijk niet nagelaten om op de Tentoonstelling eenige moppen te verzinnen, die nu in gezellige clubjes als raadseltjes de ronde doen. De meeste zijn echter van dien aard, dat ze niet voor de Ter Neuzensche Courant geschikt zijn. Een paar, dat hierop een gnnstige uitzondering maakt, willen we hier laten volgen. De eerste is eene hatelijkheid op den president, vermoedelijk uitgedacht door iemand, die ook wel gaarne een lintje in zijn knoopsgat zou willen hebben. Op de vraag toch waarom Mr. Calisch zoo'n kr an is, luidt het ondeugende antwoord Omdat hij te midden van zooveel wanorde, toch nog do orde heeft gekregen. In de andere wordt de overeenkom.t gevraagd tusschen de 1 entoonstelling en het Leger des Heils, en geantwoord Ze hebben beiden een Boot(h) en een Oliphant. Zegt het voort II E C T I F I C A T I E. In ons vorig nommer meldden wij, dat het kind, zoo jammerlijk verdronken, in plaats van uit school naar huis te gaan, was gaan zwemmen. Dit is zoo niet, want het kind is uit school rechtstreeks naar de ouderlijke woniug gegaan, en is na eene boterhnrn gegeten te hebben, weder de straat opgeloopen. Scheele. 19 Juni. Johannes, z. van Jan de Putter en van Maatje Buijze. Vergenie Marie, d. van Josephus van Cleem- putte en van Anna Maria de Rijk. 20 Juni. Huibregt, z. van Johannes Pieter Tazelaar en van Thedora Ribbens. 22 Juni. Maaike Kuine, d. van Gerrit Dooras.en van Debora van Dixhoorn. Overlijden. 21 Juni. Jan Ivarel Albert Molema, oud 7 j., z. van Jurjen en van Wilhelmina Bos. aanvoer was redelijk. Ter Kieuzen. Iluwelijks-aangiften. 18 Juni. Jan van Boven. oud 28 j„ jin. en Paulina Hendrika Geertruida Gobelina Rijnbende, oud 27 j.,jd. 21 Juni. Isaac de Lijzer, oud 34 j weduwn. en Ida de Caluwe, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 19 Juni. Johannes Augustinus Geers, oud 21 j., jm. en Anna Johanna Jolijt, oud 22 j., jd. 20 Juni. Johannes Elve, oud 24 j., jm. en Jacoba ran Langevelde, oud 20 j., jd. Geboorten. IG Juni. Aaltje, d. van Adriaan Buijze en van Rachel Verhelst. Einile Edemond, z. van Eduard Henri Defeijder en van Anne Jeanne Haeck. 17 Juni. Dirk, z. van Pieter Jacobus Theodorus Bruggeman en van Elisabeth Rotterdam, 24 Juni 1895. Graanmarkt. De Men noteert Tarwe puike witte 5,90 a /6,10; mindere en goede f 4,a f 5,85. Rogge de beste 4,- a f 4,50 j mindere en goede f 3,80 a f 4, Gerst, winter en zomer 2,75 a f 3,30; cheva- lier f 4,a 4,90 Haver 1,75 a 3,25 alles per hectoliter. Blauwe Erwten 6,a 6,25. Koolzaad 6,50 a 8,Kanariezaad f 7,50 a f 9, per hectoliter. Buitenl. gran en stil. Rogge per 2100 kilo 120 a 132. Gerst per 2000 kilo 101, 105Haver per 100 kiloLibau f 5,50. Mais per LOO kilo. Mixed 6,a 6,20 Cinquintine 6,75 per 100 kilo. Tarwe op levering lager; Nov. 157. Rogge bp levering per Juli 108 Nov. 112. Meel prima inlandsch f 9,50 a f11 prima Hongaarsch 13,— a 14,75 Amerik. f 9,25 a f 12,Duitsche Roggebloem f 9,50 a f 9,75 per 100 kilo netto. Runderprijzen 56 a 68 cent; kalveren 70 a 90 cent; schapen 50 a 60 cent; varkens 28 a 32 cent per kilo. Nuchtere kalveren f 7 a y"18; biggen f 2,50 a f 8,50 per stuk. A a r d a p p e 1 e n, oude 2,50 a 3,25 per mud. Nieuwe f 3,50 a f 4,50 per mand. Boterprijzen 32, 36, 40 tot 60 cent per half kilo. Eieren 2,75 a 3,per 100 stuks. Petroleum vast per 25 vaten /9,75 per 100 kilo en 8 cent per liter. Z K E T U l)IN(JEN. Van 21 tot en met 23 Juni. VLAG. NAAM. M:t. Is ook uit de antir. partij in Ter Neuzen een stem opgegaan om aan een katholiek ingezetene een zetel in den Raad af te staan Heeft die partij, toen van liberale zijde een katholiek kandidaat was gesteld, niet alles in het werk gesteld om die kandidatuur te bestrijden En toen onlangs een katholiek afgevaardigde van de Prov. Staten in dit district moest aftreden, heeft die partij toen niet alle krachten ingespanuen om een anti. lid zijne plaats te doen innemen Deze vragen wenschten wij te stellen voor de katholieke kiezers hunne stem op een antir. kandidaat mochten uitbrengen. EENIGE KIEZERS. EENIGE KIEZERS. Door een strooibiljet heeft men bij de vorige verkiezing getracht stem men te onttrekken aan den heer GRENU. Dat een dergelijk schrijven niet afkomstig was van een vriend van den heer GRENU was al te duidelijk en we vertrouwen dan ook dat daardoor niemand zich zal laten weerhouden zijn stem uit te brengen op den heer VELE KIEZERS. Van en naar. Lading. I is onze man. 23 Belg. s.s. Eng. s.s. 21 Noor. s.s. 22 Eng. s.s. 91 22 23 91 22 23 Eng. s.s. idem Eng. sch. Deens. s.s. idem Eng. s.s. Noor. bark Duits. s.s. Rus. brik Eng. s.s. idem idem Belg. s.s. Rus. s.s. Eng. s.s. idem Voor Ter Weiizen Amelie 3537 Bilbao Ann Webster 2241 Londen Wan Ter Xeuzen i Bjorn 1494 J Christiania Hailing 2199 Londen Voor (lient Hebble Norma Resolute Jvlland Thorvaldsen Spindrift Van Olave Riga Leo Sea Gull Hebble Dynamo Riga Vera Norma Astrologer 2558 1385 356 Goole idem Fowey 4043 Riga 3467 Libau 2003 Londen Geut 1097 1860 837 2100 2558 1364 3361 4090 1385 2580 Christiania Stettin Abo Londen Goole Hull New-Castle Methil Goole Leith VELE KIEZERS. minerie stukg. briquet, stukg. stukg. idem pijpaarde vlgr. hout vl. stukg. ijzergrond idem ballast stukg. idem idem ledig idem stukg. idem Ik hoop dat het kiezen nu gedaan is En stem daarom tot raadsheer onzen JANIS. Boeren, burgers en buitenlft Doe als ik, en stemt GRENU. Wilt ge geen kermis, geen feesten, stemt dan den anti-revolutionaire kandidaat, maar wilt gij het belang van neringdoenden behartigen en den mingegoeden niet alle genot ontnemen, blijf dan niet thuis, maar breng uwe stemmen uit op den heer Van 21 tot en met 23 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 26 binnenvaartuigen op- en 40 af- geschut; door de Wests] uizen 7 op- en 3 afgeschut. ereenigt u als een man om onzen candidaat te verkiezen. Zet alle vooroordeel op den achter- grond en kiest met ons den heer "cotoiutzeu i op- en o aigescnut. sob. DAGEN. Dinsdag 25 Woensdag 26 Donderdag 27 Vrijdag 28 Zaterdag 29 Juni Zondag Maandag 30 1 u Juli Voorm. Nam 3.14 4.2 4.51 5.44 6.39 7.40 8.44 Voor een Lid van den Raad zullen wij onze stem uitbrengen op den heer en wij bevelen hem met de meeste vrijmoedigheid bij onze medekiezers aan. EENIGE LANDBOUWERS. Heden overleed ons dierbaar dochtertje CATHALIJNTJE FRANCINA, in den jeugdigen leeftijd van bijna 11 jaar. De ontzettende slag door het verlies van twee jeugdige meisjes, binnen den tijd van 5 maanden, drukt ons zwaar op het hart. M. AN KERK V OORT en Eshtgenoote. Sas van Gent, 23 Juni 1895. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons jongste dochtertje DIRKJE LEINTJE DANA, in den leeftijd van bijna negen maanden. L. N. DE KOSTER. M. DE KOSTER—Dees. Biervliet, 21 Juni 1895. Bij de a. s. verkiezing voor een lid van den gemeenteraad wordt ten zeerste aanbevolen, de heer Oud-lid. VELE KIEZERS. Voor de aanstaande verkiezing van een Lid van den Raad, bevelen wij aan het oud-lid VELE KIEZERS. Komt getrouw ter stembus en kiest met ons den heer Wil men niet in den doofpot geraken dan ook met ,/Eendracht maakt macht" voor oogen, eenparig onze stem uitgebracht op den heer VELE KIEZERS.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 3