Telegrafische berichten. Gemengde berichten. 'sGRAVENHAGE, 24 Juni. Het Kieswet- ontwerp is heden bij de Tweede Kamer ingekomen. Den 13 Jnli zal door den heer en mevrouw G. J. van Heek te Enschede in het Yolkspark aan al huiine arbeiders met hunne gezinnen (ongeveer 3000 personen) een feest worden gegeven. De invoer uit Nederland in I ruguay, welke in 1889 nog 106,000 dollars bedroeg, was in 1893 gedaald tot 3880 dollars, of slechts 0,02 pCt. van het geheel. Belgie daarentegen had voor ruim 1 millioen dollar 51 pCt. deel in den invoer. Voor den uitvoer naar ons land vinden wij alleen voor het jaar 1891 een bedrag ingevuld, slechts van 158 dollars! Naar Belgie ging in dat jaar voor 3.1 millioen en in 1893 evenveel. Er is dus nog ruimschoots gelegenheid om de handelsbetrekkingen tusschen ons land en Uruguay uit te breiden. TER NEUZEN, 24 Juni 1895. Bij koninklijk besluit is benoemd tot rijks- ontvanger te Sloten de heer F. J. de Haine thans ontvanger te Hontenisse. Door het bestuur van het waterschap Groede en Baanst werd Zaterdag te Groede, bij enkele inschrijving verpacht, het recht tot het weghalen van broed- en mosselzaad van de paalwerken op de hoofden en vooruitstekende werken op den vooroever van genoemd waterschap, tot den 30 April 1896. Hiervoor schreven in de heeren F. V. Voerman voor f 110, P. B. Rammeloo voor f 107,07 en J. B. Dhooge voor f 50,50, alien te Philippine. Axel. Zaterdag 22 Juni j. 1. had ten overstaan van notaris Dregmans voor 9 jaren de verpachting voor de Burgerlijke Godshuizen plaats van 2 H.A. 80 c. A. bouwland gelegen te Axel. Verpacht aan C. N. Jansen van Rosendaal land- bouwer te Axel, voor f 160 per jaar. 13 H. A. 97 A. 50 c. A. bouwland, kapbosch en rietveld gelegen te Koewacht. Verpacht aan Josephus van Rumste landbouwer te Koewacht, voor f 600 per jaar. 4 H. A. 96 A. 10 c. A. bouwland, gelegen te Koewacht. Verpacht aan Desire David, voor f 350. 5 H. A. 23 A. 60 c. A. bouwland, gelegen te Koewacht. Verpacht aan P. J. Martens te Koewacht, voor 320. 1 II. A. 12 A. 10 c. A. bouwland, te St Jansteen. Verpacht aan Eug. van Dorsselaer, te St. Jansteen, voor 75. 13 H. A. 6 A. 40 c. A. wei- en bouwland, gelegen te Westdorpe. Verpacht aan Aug. de Clercq te Selzaete, voor 850. Hulst. Bij gelegenheid van het inhuldigen van het nieuwe vaandel van het muziekgezelschap ,/Vlijt en Volharding" te Hulst, was er den 23 dezer hier een muziekfeest georganiseerd. Door een inteekeningslijst tot vrijwillige bijdrage bij de inwoners te doen circuleeren was de directie van Vlijt en Volharding" in staat gesteld een drapeau aan te schaffen. Over 't vaandel gesproken 't is een prachtig zwaar groen fluweelen met dik goud- en zilverdraad geborduurd en vervaardigd naar de teekening van den heer Aug. van Aalst. Aan het feest werd deelgenomen door de 11 volgende muziekgezelschappen 1 Hulst, fanfaren Vlijt en Volharding" 2 Ter Neuzen, fanfaren /Apollo"; 3 St. Gilles-Waas, fanfaren ,/St Cecilia" 4 Ter Neuzen, fanfaren vDe vereenigde werklieden" 5 Hulst, ,/Harmonie"; 6 Stoppeldijk, fanfaren ,/Amphion" 7 Hulst, zanggezelschap /Apollo" 8 Nieuwnamen, fanfaren 9 St. Pauwels, fanfaren 10 St. Jansteen, fanfaren „Opwaarts" en 11 Sluiskil, fanfaren ,/Samenwerking". Na aankomst van den trein van 2 uur maakten de gezelschappen een muziekale wandeling door de stad. Ofschoon het weer prachtig was, lokte dit feest weinig be- zoekers, zoodat na vertrek van den trein van 8 uur weinig vreemdelingen over bleven. Koewacht. Zaterdagmorgen had op het R. K. kerkhof alhier de pleclitige begrafenis plaats van den heer 1). G. van'Weesemaal, in leven visiteur bij het Belgisch grenskantoor. De kist, bedekt met de ambtskleederen en de wapens van den overledene, werd door vier douanen gedragen, terwijl zijne superieuren en andere ambtsbroeders in hunne nette costumes met ontblooten sabel v6or, ter zijdc en achter de kist gingen. Nadat de geestelijke de kerkelijke plechtigheid verricht had, nam de heer Arents het woord en schetste, wat de overledene gedurende 20 jaren geweest was als ambtenaar, als collega en als mensch. Hij roemde hem als een nauwgezet., eerlijk man, die de plichten van zijn ambt met de grootste nauwkeurigheid verrichtte zelfs op het laatst van zijn leven, toen hij te worstelen had met de wreede kwaal, die hem ten grave deed dalen. Nadat de ambtenaren voor de geopende groeve nogmaals den sabel gepresenteerd hadden en een schop aarde op de kist hadden geworpen, verlieteu alien diep geroerd het kerkhof. Men schrij ft ons uit Hoofdplaat Het voorstel van Gedeputeerde Staten om de stoombootvaart op onze gemeente te staken, heeft in onze gemeente en omstreken terecht veel ont- stemming gewekt. Wij zullen er niet op wijzen, welke belangen Hoofdplaat kan doen gelden, die pleiten zouden om als aanlegplaats bij de boot- regeling opgenomen te mogen worden, doch consta- teeren alleen, dat de bootvaart HoofdplaatTer Neuzen het eenige rechtstreeksche vervoermiddel is tusschen de plaatsen aan weerszijden van den Braakman. Geen plaatselijk belang alleen, maar het belang van een groot deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, Oostelijk en Westelijk deel, is bij deze stoomboot- regeling betrokken. 't Is waar, een ontvangst van 33,95 gld. aan goederenvervoer in 10 maanden is zeer gering, maar dat kan niet anders zoolang de dienst niet bestendigd is. Begrijpelijk is het toch, dat onze neringdoenden en particulieren geen handelsrelatien met Ter Neuzen, Hulst enz. kunnen aanknoopen, zoo lang geen zekerheid is gekregen, dat men zijn waar thuis kan krijgen. En hoe is de proefvaart geschied Precies alsof men het reizend publiek wilden doen afschrikken, en het verwondert ons zeer, dat het aantal ver- voerde personen van 812 in genoemd tijdvak nog zoo groot is geweest. Te hooge vrachtprijzen, geen retourkaarten, een stoomboot buiten de geregelde vaart, waarop geen kop koffie te krijgen is en een dienstregeling die soms in het geheel geen doel trof en nog veel te wenschen overlaat. Toen in het begin de Donderdagsche bootre- geling een uur later gesteld was, kon men te Middelburg gansch geen zaken doen en voormiddags niet naar Holland reizen. Dit alles werd verholpen, en toch is onze boot regeling achter bij die van Breskens. Waarom moest onze boot een paar uren eerder terugvaren, dan die om 4 uur naar Breskens afvaart ,J Mag de 600 gld. die de provincie in 10 maanden tijds ten koste bracht, een motief zijn, om de vaart te staken Als nu het Middelburgsche college, waarin de tegenstanders van den vooruitgang nog geen zitting hebben genomen, reeds met voorstellen voor den dag kornt, die van bezuiniging wel is waar getuigen doch ook weinig vertrouwen op de toekomst stellen, waar het een verbeterde communicatie geldt, daar verlangen wij, dat de meerderheid der Statenleden een meer open oog voor de belangen van de bevolking aan deze zijde der Schelde zullen blijken te bezitten. Het voorstel van Ged. Staten kan nog mag aanvaard worden. Het goed recht van onze katholieke gemeente is steeds door alle Statenleden van dit kiesdistrict Sluis verdedigd. Hunne hulp word! weder inge- roepen en vermoedelijk niet te vergeefs. Zij kunnen, alleen staande, ons niet redden uit ons isolement, zelfs niet als hun vrijzinnige geestverwanten aan de overzijde medewerken. Een beroep op de cameraderie der afgevaardigden uit het kiesdistrict Hulst is voorzeker niet mis- pi aatst. Een beginselstrijd is hier niet in het spel. De heeren Van Deinse, Oggel, Moes, Van Rompu, Fruijtier, Moerdijk, Ilombach en Ysebaert mogen thans een lijn trekken met hunne collega's uit onze buurt, als Ilammacher, De Bats en de andere heeren. Het geldt hier een goede zaak en een duizend gulden min of meer bij de tienduizenden guldens, die het stoombootverkeer tusschen de Zeeuwsche deelen aan de provincie als offers oplegt, mag waarlijk niet het zwaarste wegen. Men schrijft uit Oostburg Op Vrijdag 28 Juni, bij het begin der kermis, zal des avonds te half 7 uur door de vereeniging ,/De vroolijke Club" alhier een groote gecostu- meerde optocht gehouden worden, die samengesteld zal zijn als volgtHet muziekgezelschap uit Oostburg met vaandel, het vaandel der vereeniging z/De vroolijke Club" Kloris en Roosje, gezeten in een tilbury, de Oostburgsclie kermis bezoekende; de dierentemmer Jean Batti met zijn menagerie, op een wagen voorgesteldvlaggedragers, voet- gangers enz. Verder krijgt men nog een geschied- kundig gedeelte als de hoofdpersonen van den krijgsraad der Ainsterdamsche schutterij uit de jaren 1826, te paard en te voetde kaartlegster, genaamd //Oud Jansje van Medemblik," voorgesteld door eene oude dame en 4 studenten, voor wie zij de kaart legt. Mede wordt op een wagen voorgesteld, een tafereel van Willem Tell, de weigering om den hoed van Gessler te groeten, en het schieten naar den appel op het lioofd van zijn zoon, enz. enz. VI. Crt. Onlangs ontving zekere Johs. Vlug te Loos drecht vanwege de Koningin een som van f 20 als tegemoetkomiug in de kosten van het bouwen eener woning. Dank dezer hulp en die van de ingezetenen is het doel volkoinen bereikt. En dat er te Loosdrecht goedkoop kan gebouwd worden, is tevens bewezen. Op een stukje geineentegrond is een huis verrezen, dat er netjes uitziet en kant en klaar zeventig gulden kost. Bouwmeester was de sinid Klinkenberg. De commandant der marechaussee te Breda verzoekt nainens den vader, orgeldraaier, wonende te Bergen-op-Zoom, opsporing van zijne kinderen, drie meisjes, een van 17 jaren, een van 13 jaren en een van 3 jaren. Deze ininderjarigen hebben hun ouders, met wie zij te Willemstad de kermis bezochten, verlaten. Vermoedelijk zullen zij in hun onderhoud voorzien door langs de huizen liedjes te zingen. Het Nieuws weet mede te deelen, dat dezer dagen eene particuliere verzameling postzegels te Amsterdam in handen van een postzegelhandelaar overging voor de kapitale som van vijftig duizend gulden. Baarn steekt wat aantal rijwielen betreft naar verhouding van zielental zeker elke gemeente naar de kroon. Op een bevolking toch van ruim 6000 inwoners, worden aldaar niet minder dan 800 velocipedes aangetroffen. Een 4 tal knapen van 914 jaren vermaakte zich bij de steenfabriek van Gebrs. van Hasselt bij Kampen op een met hooi geladen wagen. Toen deze in beweging kwam, kantelde hij tengevolge van het een of ander ongeval om, en geraakten de knapen onder het hooi en in een sloot. Het treurig gevolg was, dat 3 jongens, 2 uit het gezin van J. Kwakkel en een van E. van Heerde verdronken, terwijl de vierde nog gered kon worden. Zelfs midden in den zomer blijft op Zuid- Beveland de liefhebberij, om zonder acte te jagen, bestaan. Door den kantonrechter te Goes werden in de vorige week weer 8 personen, wegens overtreding der jachtwet tot meer of minder zware straffen veroordeeld. Uit Utrecht meldt men Eergister-middag werd alhier publiek verkocht de vierjarige hengst de Vliegende Hollander, be- kende harddraver en prijswinner op de lange baan, Eigenaar werd de heer Charles Smulders alhier, voor f 1525 (behalve de kosten). Een aantal paardenliefhebbers waren bij de veiling tegen- woordig. Het dienstmeisje van een gezin aan de Voor- straat te Dordrecht ontving, wanneer haar meester en meesteres uit waren en de kinderen aan hare zorgen waren toevertrouwd, haar vrijer, die soms nog een kennis met zijn meisje medebracht. Al sooedig, zoo meldt de D. Ct., was dat echter ontdekt en toen Dinsdagavond de heer des huizes weer met zijn vrouw uitging, sloot hij de buiten- deur af, zoodat alleen door de woning der beneden- buren toegang tot het bovenhuis was te krijgen. Omtreeks 9 uur zouden de vrijer en het andere paar weer een visite komen maken, maar zij zagen zich ditmaal teleurgesteld. Na eenig beraad besloot men dat het meisje dan maar in stilte naar buiten zou komen om mede uit te gaan en de kinderen aan hun lot over te laten. Een zijraam werd ge- opend een springtouw van de kinderen aan een dakgootje vastgemaaktde twee vrijers kloinmen op elkaars schouders om het meisje te helpen uitklimmen, maar op het oogenblik dat zij zich uit het raam zou laten zakken, brak de dakgoot af en viel zij van een hoogte van circa 5 meter op straat, de beide vrijers tevens omverwerpende. Met eene bloedende wond aan den hals, een ge- ducht blauw oog en kermende van pijn in alle ledematen, werd zij door de buren, die de klim- partij hadden gadegeslagen, opgenomen en door hare onhandige helpers naar de woning harer moeder gebracht. Per telephoon werden hare meesters naar huis geroepen, zoodat die hevig ontsteld hun kermispret staakten en naar hunne kinderen snelden. Vrijdag zag een meisje te Rotterdam, dat de ouderlijke woning ontloopen was en wier aanhouding bij de politie verzocht was, omdat er gegroud ver- moeden bestaat, dat zij bierhuizen van minder allooi bezoekt, op het Zijl twee politieagenten aankomen. Zij nam de vlucht in eene woning aldaar, snelde de 'trap op, kroop door het zolder- raam op het dak en ontkwam over de daken van de aangrenzende panden. Sedert zag men haar niet meer terug. Sedert Donderdag den 13 dezer is Vreeswijk in rep en roer door het bijna ongelooflijk feit, dat onder den vloer van het gebouw der christelijke bewaarschool geluiden worden waargenomen, zoo klagend en langgerekt, dat den kleinen de schrik om 't hart sloeg en de juffrouw genoodzaakt was de kin deren naar huis te zenden. De comtnissie der school werd geroepen en ook deze was getuige van t schan- daal aldaar veroorzaakt. Dadelijk werden pogingen tot ontdekking van den dader in 'twerk gesteld. Planken werden uit den vloer losgemaakt, daaronder gekeken, doch niets was te zienwel vernam men 't zelfde geluid doch nu op verschillende plaatsen. Een jongeling, in het bezit van eene torpedofluit, werd nu verdacht de dader te zijn. Doch ziet, zelfs na inbeslagneming van genoemd instrument, was 't geluid niet verdwenen, dat zich, vreemd genoeg, alleen deed hooren wanneer het locaal met kinderen bezet was. Ja, erger nog, nu werden de klanken verstaanbaar. Een schrikaanjagend i/O, moeder!was hoorbaar; wat een der aanwezigen op 't denkbeeld bracht //den geest" volgens som- migen aan 't spreken te brengen, en zie, dat gelukte. Op de vraagwie ben je hoe is je naain luidde na eenigen tijd het antwoord z/Kees of geest" of zoo iets. Op de tweede vraag wie ben ik kwam ten antwoord: //Mijnheer van H." Dat kwam uit. Een ander riep roep eens wat anders dan o, moeder b.v. o, vader en ook dat werd vernomen. Nu was ten minste duidelijk, dat men met een wezen van vleesch en been te doen had. Doch daarmee was de spraak- makende menigte niet tevreden. Het is te be- spottelijk om hier te vermelden wat er in den jare 1895 door christenmenschen gezegd en geloofd wordt. Het relletje werd Maandag en Dinsdag herhaald Woensdag was alles stil. De bewaar school-juffrouw blijft rustig op haar post en ver- laat het gebouw niet. Velen uit den omtrek komen door nieuwsgierigheid gedreven, naar hier en staren eenige oogenblikken met angstige ge- zichten naar /t spookhuis." De staatjeugd kiest nu bij voorkeur deze plaats tot verzameling en roept//Kees, waar zit je 't Is voor alles en alien te hopen, dat de meer dan laffe dader van dat spelletje spoedig wordt ontdekt en gestraft voor de scliade, aan genoemde inrichting teweeg- gebracht. Terwijl de Nederlandsche sleepbooten Vooruit en Elisabeth, gezagvoerders de gebroeders K., beiden te Dordrecht gedomicilieerd, te Ruhrort in de haven lageu, ontstond er j. 1. Maaudagavond, om- streeks 11 uur, op de Vooruit tusschen de beide broeders een hevige twist, die zoo hoog liep, dat zij op het punt stonden met elkander handgemeen te worden. De stuurman W. II. v. D., varende op de Vooruit, die een en ander voorzag, achtte het geraden tusschenbeide te treden, met het doel de broeders tot kalmte te brengen, waarvan het gevolg was, dat een der broeders W. O. K., gezagvoerder op de sleepboot Elisabeth, hoogstwaarschijulijk door drift in woede ontstoken, met een mes of dolk den stuurman een steek in de linkerborst toebracht, waardoor de man op het dek in elkander zakte en in bewusteloozen toestand moest worden wegge- dragen. Terstond verleende de overige bemanuing der boot zoo veel doenlijk hulpde wonde scheen niet van ernstigen aard te zijn, zoodat de man besloot, ten einde den broeder van zijn kapitein te sparen, de politie te Ruhrort niet met de zaak in kennis te stellen. Inmiddels vertrokken beide booten naar Dord recht en was de toestand van den patient er niet op verbeterd, waarom deze zich onder geneeskundige behandeling stelde van den geneesheer in het ziekenhuis te Dordrecht, op wieus advies hij de politie de zaak kenbaar maakte, die onmiddellijk een streng onderzoek instelde, proces-verbaal opmaakte, den dader in hechtenis nam en hem vervolgens ter beschikking van de justitie stelde. De verwonde bevind zich thans ter verpleging in het Ziekenhuis. Zijn toestand moet niet buiten gevaar zijn. Het volgende satirieke stukje vindt men in de N. Prov. Dr. en Ass. Crt: Een kunst, die ieder ontwikkeld mensch beoe- fenen moet. Het is de kunst van slordig schrij ven. Ter wille van de waarheid dienen we vooraf te zeggen dat zeer velen reeds ver in die kunst gevorderd zijn. Doch er zijn altijd nog menschen, die niet willen begrijpen, dat het volstrekt noodeloos is om zich op goed leesbaar schrift toe te leggen. Aan die menschen zijn de volgende raadgevingen opge- dragen, opdat hun oogen eindelijk eens zullen opengaan. Net en duidelijk schrift verraadt ten eerste een eenvoudige burgerafkomst en geeft verder recht te veronderstellen, dat gij op de een of andere lagere school onderwijs hebt ontvangen. Hoe meer onleesbaar uw schrift is, des te meer is het een teeken van voornaamheid en genialiteit. Onder het schrij ven kunt gij gerust de oogen sluiten en vooral moet gij nooit leesteekens plaatsen, want het is zeer aangenaam en boeiend voor den lezer als hij moet raden wat gij eigenlijk zeggen wilt. Wanner gij een brief schrijft, dan dienen vooral beide kanten van het papier volgeschreveu. Moeten er dan toch nog een 50tal regels op, dan is het zeer aanbevelenswaardig deze er dwars doorheen te krabhelen. Schrijft ge met potlood, dan moet het schrift, voor iemand het leest, eerst drie dagen in den zak worden gedragen, hetwelk de temperatuur van den lezer aanmerkelijk zal verhoogen. Wilt ge een stuk in de courant sehrijven (en dit geldt in 't bijzonder heeren correspondenten), doe het dan vooral niet met pen en iukthet geschrevene kan licht te duidelijk zijn en zou dan de opmerkzaamheid van den letterzetter en den uitgever niet voldoende boeien. Zijt gij echter door een of andere omstandigheid genoodzaakt wel met de pen te sehrijven, leg er dan, voor gij een blad omslaat, vooral geen stuk vloeipapier tusschen; dit is reeds lang uit de mode. De letterzetter is er heel trotsch op, als hij een honderd of wat bijna onleesbare woorden heeft ontcijferd. Op eigennamen moet gij nooit letten, want de zetter kent den naam van iederen man, vrouw en kind op de geheele wereld. Laat gij een klad op het papier vallen, neem dan uw tong te baatde voordeelen van deze methode zijn onschatbaar. Als gij uw naam moet sehrijven, gebruik dan veel sierlijke krullen, maar zorg, dat de letters onleesbaar zijn of heelemaal ontbrekende twee eerste letters zijn eigenlijk al voldoende. Neem bovenstaande raadgevingen toch vooral nauw ter harte, en spoedig krijgt gij het voorkoinen van een groot geleerde, een echt gentleman, een gewichtig personage. De bruidsgeschenken voor Prinses Helena en den Ilertog van Aosta zijn Dinsdag in Stowe- house, voor het publiek tentoongesteld geweest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2