QKEN O, J. P. van Herp. A. C. N. J. P. VAN HERP. Attentie! Verkiezing. Opwekking. Gemengde berichten. BURGrERLIJKE ST AND, Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Kiezers Kiezers Telegrafische berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissoments-reclitbank te Middelburg. I 6.11 Eenige Anti-revolutfonairen. hield zich goed, tot 's avonds na afloop van het feest, toen de wolken zich begonnen te ontlasten. De volksmenigte heeft in alle vroolijkheid ties harten feest gevierd. Dronken menschen werden niet gezien op straat. Eergisteren vierde de weesinrichting te Neer- bosch baar 32e jaarfeest. Dinsdagavond werd het feest met een bidstond waarbij Ds. Hoogenhuyze uit Nijmegen optrad voorbereid. Belialve de familie Van 't Lindenhout waren een 50tal genoodigden uit alle deelen des lands aanwezig. Het feest werd met een uitvoering van het fanfarekorps der inricbting geopetul, waarop weder een bidstond volgde, waarindeheerVan 'tLindenbout voorging. Hierop werd een feestvergadering van 111 uur gehouden, waar als sprekers de heeren Spenburg uit Arnhem, Dr. Barger uit Amsterdam, die de feestrede hield, en de heer J. van 't Lindenhout optraden. Uit het jaarverslag bleek, dat, lioewel men met financieele moeilijkheden te kampen had, het der inrichting aan niets had ontbroken, nieuwe gebouwen waren gesticht, oude gerestaureerd. De tombola bracht 7000 op, welk geld voor meubileering van het ziekenhuis gebruikt werd. De drukkerij werd dit jaar naar ,/Neerbobch" overgebracht. Met een woord van dank aan degenen, die bijdragen hadden gezonden eindigt dit verslag. In de namiddag werd weer vergaderd ter bespreking van de te volgen wegen, om het lot der verwaar- loosde weezen in het algemeen te verbeteren. Sprekers waren de heeren an 't L'ndenhout, Nieuwland uit Hees, Pierson uit Zetten, Oggel uit Grand Rapids en Reulkens uit Den Haag. 's Avonds werd er wederom vergaderd ter behandeling van punten direct of indirect betrek- king hebbend op de verpleging van wezen. De zangvereeniging en het fanfarekorps gaven uitvoeringen gedurende de vergaderingen. Gisteren werden de kinderen feestelijk onthaald. TER NEUZEN, 21 Juni 1895. Gisteren bracht de Commissaris der Koningin in Zeeland het aangekondigde bezoek aan onze gemeente. Te 1 uur arriveerde Z. Exc. uit Zaam- slag en vertoefde eenigen tijd ten huize van den burgemeester. Om 2 ure werd Z. Exc. op het stadhuis door den gemeenteraad gecomplimenteerd en maakten verschillende autoriteiten hunne op- wachting. Van de particuliere audientie werd door 2 personen gebruik gemaakt. Na afloop daarvan bracht Z. Exc. een bezoek aan de nieuwe school (C) op Java en het kerkgebouw der Ger. gemeente. Van daar begaf men zich naar de Westsluis tot het bezichtigen van de rolbrug. Daar ter plaatse stond opgesteld onze vrijwillige brandweer (de eenige in Zeeland bestaande ver- eeniging van dien aard), die aan Z. Exc. toonde in een minimum tijd tot spuiten gereed te zijn en vlug te kunnen manoeuvreeren. Z. Exc. betuigde aan het bestuur zijne tevredenheid over het corps en den commandant, den heer Wiskerke, wenschte hij geluk met het flink werken der vereeniging, aan wier oprichting deze zooveel heeft bijgedragen. Hierna nam Z. Exc. de rolbrug in oogenschouw, en besprak met den burgemeester en eenige aanwezige raadsleden, de tegen de brug geopperde bezwaren. Met de prov. boot van 5,05 ure verliet Z. Exc. onze gemeente. Reeds verscheidene malen hoordeu wij leden van de landbouwmaatschappij zeggenwaarom zorgt ons bestuur toch niet dat wij evenals onze Zuiderburen dikwijls eens gezatnenlijk een bezoek kunnen brengen, hetzij aan de een of anderc tentoonstelling, hetzij aan eene landbouwschool of modelboerderij Zelf vroegen wij ons dat ook een enkele keer af. Nu wij echter zekerheid hebben, dat het bestuur ondernemend genoeg is en zich geen moeite spaart, maar daar het meermalen aan vol- doende deelname van de zijde der leden ontbreekt, moeten wij het uitsluitend aandelaatstetoeschrijven, dat vaak prachtig mooie en alleraangenaamste en nuttige reizen geen plaats konden hebben. Zooals gewoonlijk moesten dan de goeden het met de kwaden bekoopen. Ditinaal zal zulks, althans naar wij met genoegen vernemen, niet het geval zijn een voldoend aantal passagiers heeft zich aangemeld om de reis naar Zierikzee te ondernemen op Donderdag 27 dezer, waarvan wij reeds melding maakten in ons voor- laatste nummer. Meerdere deelname was zeker gewenschthoe meer zielen hoe meer vreugd, en hoogstens 175 personen aan boord van een boot, waar meer dan voldoende ruimte is voor 350 zal wel voor niemanc bezwaar opleveren. Zonder de minste moeite kunnen alien desverkiezende in de ruiine kajuiten of op het dek blijven, dat voor de zon nog met een zeil kan overspannen worden, een flink en goed gevuld buffet aan boord; vroolijke kout midden van vrienden en bekenden, wat wilt men nog meer Ongetwijfeld zullen bij den secretaris der afdeeling nog eenige kaarten over zijn en wij gelooven zeker dat hij gaarne bereid zal bevonden worden, die nog af te staan. Het 7jarig zoontje van J. M. was heden na middag na school tijd met 3 anderen, waarbij zijn ouder broertje, gaan zwemmenin de vest achter de kazerue alhier. Hoewel het daar ter plaatse niet diep is, schijnt hij in dieper water te zijn geraakt, althans plotseling bespeurden de anderen, dat hij verdwenen was. Op hun hulpgeroep en dat van op den wal spelende kiuderen kwamen eenigen toegeloopen en mocht het na eenige pogingen aan C. van Kolk, de Rijk, C. Hoek en A. Dieleman, die zich in een vischbak hadden begeven, gelukken het jongetje op te halen en aan wal te brengen. Hoewel dadelijk pogingen werden aangewend om de levensgeesten op te wekken mocht zulks niet baten en bleek het knaapje reeds overleden te zijn. De toestand der ouders die hun kinderen uit school thuis verwachten laat zich beter denken dan beschrijven. Aan den heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen is, bij de aanbesteding van 100 stere grint voor den polder Borssele, daarvan de lev ering gegund voor f 2, vrij op den wal. Benoemd tot opziener der 3',e klasse der visscherij-politie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen de schipper l,te klasse A. Schipper. Koewaclit. Vroolijk zingend keerde de land- bouwerszoon J. B. alhier Dinsdagavond met de edige kar huiswaarts en laadde onderweg een paar nan op, die van een koopdag kwamen. Onver- wachts schrikte het paard en sloeg op den hoi. De voerman kon het onmogelijk inhouden en in vliegende vaart ging het voorwaarts. Eensklaps stoot de kar zoodanig tegen een boom, dat de landbouwerszoon ten gronde werd geworpen en de kar gedeeltelijk werd verbrijzeld. De twee manuen hadden reeds gelegenheid gehad er bij tijds af te springen en kwamen met den schrik vrijdoch J B. had zich ernstig bezeerd en werd hevig bloedende en met gebroken been huiswaarts gedragen. Daar aanstonds geneeskundige hulp werd ingeroepeu, is de toestand van den jongeling naar omstaudig- heden wel. 's Gravenliage, 21 Juni. De gepensioneerde luitenant-generaal titulair van het leger in Neder- landsch-Indie J. A. Yetteris in activiteit hersteld en gelijktijdig benoemd tot commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch-Indie. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot burge meester van Zuiddorpe, de heer C. van Waes. De rechtbank heeft in hare zitting van 21 Juni de volgende vonnissen uitgesproken C. P. K., oud 41 j., tjalkschipper, verblijf houdende te Ter Neuzen, is wegens mishandeling van een ambtenaar veroordeeld tot 1 rnaand gevangenisstraf. N. O., oud 18 j., dienstbode te Zaamslag, is wegens diefstal veroord. tot 3 maanden gevang. E. J. v. II., oud 19 j., naaister te Philippine, is wegens laster vrijgesproken. Zes kerseboomgaarden te Kapelle, in Zuid- Beveland, brachten bij openbare verpachting 632 op, plus 10 procent onkosten. Men rekent dat er 8 cent per kilo aan de boomen is besteed. Men heeft dus geen goedkoope kersen te verwachten. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren Van den Berg, wegens beleedigingen jegens de Koningin-Regentes bij haar jongste bezoek aan Amsterdam, tot 2 jaren gevangenisstraf. Onze lezers zullen zich nog wel herinneren, zegt De Zoom, hoe begin Dec. 1893 de anders zoo rustige Engelschestraat te Bergen-op-Zoom het tooneel was van een relletje, veroorzaakt door het met de Noorderzon vertrekken van den manu facturier K., achterlatende een magazijn vol doozen en pakken, ter verdoeling onder zijne schuldeischers, welke doozen en pakken bij onderzoek bleken te zijn van nul en geener waarde Gelijk men ook weet, had die koopman kort te voren weinig eervol failliet gemaakt, waarvoor hij zijne schuld behoorlijk onder de gastvrije „paraplu" te Breda heeft uitgeboet. De zaak stond daarna in nomina op de oudste dochter, doch deze was reeds te voren afgereisd, waarschijnlijk als „kwartiermakers" medenemende een broeder en een echtgenoot in spe, resp. korporaal en sergeant bij het 3e reg. inf. te Bergen op Zoom beide zonen van Mars hadden voor Indie geteekend, doch hun taak als volbracht beschouwd, toen zij het handheld hadden opgestreken. Doch ziet, nu toonde men ons een paar dagen geleden eene met zilveren letters net gedrukte kaart, waarop ,/the honorable" familie K. kennis geeft van haar aanstaand zilveren huwelijksfeest op't einde dezer maand te vieren te New-1 ork Niet alleen de familie, maar ook de vroegere kennissen en geburen ontvingen zulk een kaart, waarbij zij tevens werden uitgenoodigd op den bepaalden dag ten huize te willen zijn van het zilveren paar in Noord-Amerika Men schrijft uit Sliedrecht Zaterdagavond 1.1. werd Sliedrecht in rep en roer gebracht door een colporteur, die ventte met een lied, dat tot opschrift draagt Nieuw liec van Janus den Eerlijken, burgemeester van Slieren- drecht. Duizend koopers voor een In het midden van het dorp, waar ook op andere Zaterdag-avonden vele liefhebbers van wandelen zich ophouden, wen de passage gestremd, zoodat de politie tot door- loopen moest aanmanen. Maandag kwam dezelfde persoon met een nieuwen voorraad, die even spoedig z'n koopers vond. Aan uiterst nieuwsgierigen werd er de mededeeling bijgevoegd, dat er nog veel meer kwam. Nu. dit werd gisteravond voorloopig bevestigd, door 't feit, dat talrijke ingezetenen over de post uit Rotterdam een circulaire ontvangen hebben, waarin door C. Pot aldaar o. a. wordt meegedeeld, dat lij door het succes, dat zijn //Nieuw lied van enz," heeft gehad, direct aan 't werk is gegaan, rao een biografie te schrijven van de lotgevallen van Janus den Eerlijkenvolgens die circulaire zal de biografie pl.m. 16 biz. druks beslaan en van humoristisch-satirieken aard wezen, terwijl bij genoegzamen finantieelen steun pl.m. 4000 exem- plaren zullen verspreid worden. Een gezelschap van 5 heeren en 1 dame, Dinsdag de Amsterdamsche tentoonstelling bezoe- cende, wilde ook genieten van het heerlijk panorama dat zich voor de oogen van den toeschouwer ont- vouwt, wanneer men zich op den hoogen linkertoren van het hoofdgebouw begeeft. Met de hydraulisehe ift werden zij er heen gevoerd. Zouen we nu maar niet naar beneden gaan vroeg de dame, toen zij meende, dat het genoeg was. Zooals je wiltzeide haar man, en hij schelde voor de lift. Op den omgang stonden ze bijeen, en wierpen een laatsten blik rondom zich. Zoo aan stonds zouden zij van hun verheven standplaats afge- daald zijn en den beganen grond weder bereikt hebben. Zoo aanstonds maar wat duurde dat lang Waarom kwam de lift niet De heer, die zooeven gescheld had, schelde nog eensde man beneden lad het zeker niet gehoord Maar de lift bleef beneden. Het was de dame, die het eerst beangst begon te worden. Waar blijft die lift dan toch Och hemel, als er eens Ja mevrouw het was zooer was geen moge- lijkheid om de lift te doen stijgen. De waterdruk was niet sterk genoeg. De lift was onwrikbaar in zijn onbeweeglijke positie. De menschen boven begonnen dat ook te be- grijpen. Zij hadden gescheld, wellicht wel zesmaal, maar de lift bleef uit. Het besef van hun toestand kwam geleidelijk. Hoe komen wij er af? Dat was de vraag die zich bij elk afzonderlijk voordeed. Hoe komen wij er af? Een tocht langs de lijst van den koepel naar den anderen toren deed weldra het nuttelooze inzien van een poging, om aan die zijde een uitgang te vinden. De angst der dame nam toe. Als ze eens riepen Een lang gerekt, snerpend geluid weerklonk over het terrein der tentoonstelling. Het trok de aandacht van enkele wandelaars, die stilstonden en opkekeu, om te zien vanwaar het geluid kwam. En weldra ontdekte men op den toren het gezelschap, dat door roepen en zakdoekwuiven de aandacht trekken wou. ffWij kunnen er niet meer af klonk het lang aangehouden van boven. //De lift is kapot De conducteur van de lift bevestigde dit; de lift was onbruikbaar. Voor hoelang Ja, dat kon de man ook niet zeggen. De wandelaars beneden waren even onmachtig om hulp te bieden, als het gezelschap boven om den toren te verlaten. Och, merkte een humorist op, met November wordt de toren afgehrokendan komen ze er wel af Bom daar viel een zwaar voorwerp, behendig van boven geslingerd, in den steeds aangroeienden kring der radelooze benedenmenschen. Het was een sleutel, waaraan een briefje bevestigd was. Dit briefje behelsde het roerend verzoek ,/We zitten hier verlaten. Laat de brandweer ons redden Wat de politie, de hellebardiers en de geheele technische wetenschap niet konden, dat zou de Amsterdamsche brandweer doen Toevallig kwam de commandant, de heer Meijer juist uit de Nijmeegsche poort van Oud-Holland en nam onmiddellijk de leiding van het reddings- werk op zich. Hij zelf met vier kloeke brandweer- mannen klommen langs de ladders, welke bij den bouw hebbendienst gedaan, in den toren naar boven, en bereikten den omgang, waar het geheele gezelschap intusschen in een toestand van verklaar- bare onrust verkeerde. Nu begon de eigenlijke redding, welke zeker niet zonder gevaar was voor personen, die niet dagelijks kliminen en klauteren op eene hoogte van 38 meter. Het gevaarlijkste was trouwens het begin van de afdaling, toen de bannelingen over den vooruitstekenden omgang heen op de hoogste ladder moesten geraken. De redders waren echter met het werk uitstekend vertrouwd de dame werd aan eene lijn neergelaten, de heeren een voor een ondersteund. Toen men eenmaal dit grieselige gedeelte van de afdeeling achter den rug had, ging het beter. Zeer langzaam daalden alien stap voor stap langs de steile ladders af, waarbij de brandweer met waarlijk moederlijke zorg steun verleende en el ken misstap onmogelijk maakte. Eindelijk kwamen alien weer op den vasten bodein en toen eerst gaf de dame, die zich tot dusver nogal cordaat gehouden had, teekenen van overspanning. Meer dan twee uren, van half negen tot bij elven, hadden de menschen daar in de hoogte gezeten. Hulde aan de brandweer voor haar kranige houding. Gelukkig trouwens, dat er nog ladders waren, anders had zelfs zij niet kunnen helpen. Dan hadden de luchtschipbreukelingen daarboven moeten blijven overnachten, in afwachting tot de lift, weder hersteld, hen was komen halen. De lift is nog steeds niet hersteld. Intusschen zal zij niet meer werken voordat de electrische lift in den anderen toren gereed is. Te Wiesenthal, in Saksen, vierde een be- hoeftig paar oulangs zijn gouden bruiloft. To dezer gelegenheid overhandigde de dominee den oudjes, uit naam des Konings, een vrij aanzienlijke som gelds en een bijbel. De man was door dit geschenk zoo getroffen, dat hij bewusteloos neerviel. Twee uren daarna was hij dood. Axel* Huwelijks-voltrekking. 13 Juni. Marinus van Hermon, oud 23 j., jrn. en Leuntje Maria van Cadzand, oud 20 j., jd. Adriaan Haak, oud 25 j., jm. en Janna Openneer, oud 19 j., jd. Geboorten. 8 Jnni. Cirylle, z. van Petrns Frankevijle en van Charlotta Vonk. 10 Juni. Jacob Abraham, z. van Hendrik Hoebe en van Adriana Marina van Dalsen. Geer- truida Anna, d. van Gerrit Anthony Jonkman en van Adriana Santina Herrebout. 12 Juni. Jacoba Cornelia, d. van Petrus Jacobus Metzger en van Sara Jacoba Geluk. 13 Juni. Joost, z. van Jacob Geensen en van Susanna Buijze. Kiiiilttorptr. Overlijden. 6 Juni. Magdalena Maria Coppieters, oud 1 j., d. van Alphonsus en van Christina Boone. ZIEETIJ 1)1 IMti E IN. Van 19 tot en met 20 Juni. E =3 Q VLAG. NAAM. Mb Van en naar. Lading. Voor Ter Keazen 20 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stukg. idem Astrologer 2580 Leith idem Van Ter Veuien i 19 Deens. s.s. Rusland 2276 Bonnes ledig Eng. s.s. Ann Webster 2241 Londen stukg. Voor Genl 1 19 Belg. s.s. Iliga 3361 Riga hout Deens. s.s. J. N. Madvig 4991 idem idem idem Anine 4098 idem hout vl. 20 Rus. s.s. Vera 4090 idem idem Eng. s.s. Sea Gull 2100 Londen stukg. idem Dynamo 1364 Hull idem Van l»enl 19 Eng. s.s. Echo 2719 Hamburg ledig idem Spindrift 2003 Londen stukg. idem Don 2658 Goole idem idem Avocet 3260 Antwerpen idem idem Ibis 3024 idem idem 20 Duits. s.s. Siedler 1503 Sunderland ledig Eng. s.s. Ethelberth 3140 New-Casile idem Deens. sch. Danmark 508 Hadersleben zemelen Van 19 tot en met 20 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 18 binnenvaartuigen op- en 20 af- geschut; door de Westsluizen 2 op- en 1 afgeschut. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 27 Vrijdag 28 22 23 24 25 26 Juni n n Voorm. 1.22 2.6 2.52 3.37 4.26 5.16 Diegenen die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de na- latenschap van den heer CORNELIS VAN SON, in leven handelaar in steenkolen, gewoond hebbende te Wa 1 zoorden, gemeente Hontenisse, ge- lieven daarvan opgaaf of betaling te doen ten kantore van den Notaris E. B. DUMOLEYN te Hontenisse, voor 30 Juni aanstaande. De voorraad derrie op het veld van D. YSEBAERT is gelieel opgeruimd. Stoppeldijk, den 19 Juni 1895. Voor een Lid van den Raad zullen wij onze stem uitbrengen op den heer en wij bevelen hem met de meeste vrij moedigheid bij onze medekiezers aan. EENIGE LANDBOUWERS. Vereenigt u als een man om onzen candidaat te verkiezen. Zet alle vooroordeel op den achter- grond en kiest met ons den heer Voor de aanstaande verkiezing van een Lid van den Raad, bevelen wij aan het oud-lid VELE KIEZERS. Dat thans niemand onzer achterblijve. Laat ons toonen, dat in eensgezindheid de kracht eener partij bestaat en brengen wij als een man onze stem uit op den heer

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2