A1 g em ee d Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen No. 316(5. am* Paarden- en \ieemarkt Kermis of Jaarmarkt Zaterdag 22 Juni 1895. 35* Jaar^ana;. aanbesteden: fOj? HIT BjtTiB&lfl. Bi nnen land. abonnement- Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Het vervangen der klinkerbestrating in het dorp, door eene mac-adam- bedekking. FfiUILLETON. TER \EimsrUE lOlRAYT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederlaud J 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruiuite berekend. Men kan zich abouneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verininderden prijs. ■tit hliul verseliijut Ilaamliii;-, UoensilaK- en frijilagattn"! '»'J «>en ultgever V A i%T II K S A 1' II K) te Ter Keuzen. Burgemeester en Wethouders der gemeente ZAAMSLAG rnaken bekend 1°. dat de gewone jaarlijksche alliier zal worden gehouden op Dinsdag den 2den Juli 1895, aanvangende des vooi'niiddags te 9- en eindigende des liamiddags te 3 uren. Vanwege de gemeente worden uitgeloofd elf premien, naar welke geene mededinging wordt toegelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die daarvoor in het vorige jaar zijn bekroond, alsmede voor paarden en vee wegens welke alhier reeds vroeger eene premie is toegekend en voor paarden en vee, na 11 uren aangebracht. Geen liedjeszangers, orgehlraaiers en dergelijken worden tijdens de markt toegelaten. 2°. dat de in deze gemeente zal plaats hebben op Dinsdag den 2den Juli e. k. tot en met Donderdag den 4den dier maand en, dat geene nadagen zullen worden toegelaten. Zaamslag, 7 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. DE BOKX, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Vrijdag den 5den Juli 1895, des voor- middags te 9 uren, in het gemeentehuis aldaar, in het openbaar, bij enkele inschrijving, Het bestek ligt ter lezing ter Secretarie der gemeente en bij den heer J. C. Eijke, werkbaas aan den Eendragtpolder, bij wie nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. De inschrijvingsbiljetten, die gezegeld moeten zijn, kunnen tot het uur der besteding ten Raad- huize worden ingeleverd. Aanwijs op het terrein op Vrijdag 28 dezer, voormiddag 9 uren. Zaamslag, 18 Juni 1895. C. DE BOKX, Burgemeester. E. H. WORTMAN, Secretaris. #r*olitiel£ Overzicht. Gisterenmorgen ten 3 u. 45 m. passeerde de Hohenzollern met den keizer van Duitschland en zijne vier oudste zonen aan boord de feestelijk TWEEDE DEEL. Bij de oudjes Wegener zat Rosalie in ernstig onderhoud met Eeodora's pleegouders, die stil en verschrikt naar hare woorden luisterden. „Lieve hemel riep julfrouw Wegener uit, //dat is voor onze Eeodora voorzeker een groot gelukmaar wat wij nu op onzen ouden dag zullen aanvangen, weet ik waarachtig niet, juffrouw Erstein Wat zegt gij er van, man?" Ilij schudde slechts het hoofd en deed alsof hem iets in de keel zat. »Gij zult immers niets verliezen," troostte Rosalie hen//Eeodora zal hier te Hamburg blijven wonen en hare goede pleegouders na als voor liaar liuwelijk beminnen en eeren." //Ja, dat zegt u wel, maar als zij gravin is z/Zij zal met een koopinan trouwen. Wilhelm Tauft'er is de beste man, dien ik voor liaar zou versierde westelijke sluis van het Noord-Oostzee- kanaal onder donderende hoera's van de vereenigingen van oud-strijders, de schooljeugd en een talrijk publiek. De militaire muziek speelde het nationale lied en het publiek stemde in. De keizer stond op het dek en dankte, zichtbaar aangedaan, naar alle kanten. Ten 4 uur sneed de Hohenzollern den kabel door, die over het kanaal was gespannen en ma- jestueus begon het trotsche keizerschip de vaart door het kanaal. Het was prachtig weer. De hoogten aan beide zijden van het kanaal waren met guirlanden versierd. Ongedeerd passeerde de Hohenzollern de burclit Dittmarschen. De Fransche kruiser Surcouf is niet mede geko- men, ofschoon hij, na een tijd lang op de Beneden- Elbe aan den grond te hebben gezeten, men zegt opzettelijk, weer vlot was geraakt. De avondbladen van gisteren, met name de Voss. Ztg., het Berl. Tageblat en de Volkszeitung, roemen de redevoering, door den Keizer aan het feestmaal te Hamburg gehouden, als een politiek manifest van hooge beteekenis wegens den beslisten nadruk, dien de Keizer op de Duitsche vredespolitiek legde, zal de rede indruk maken in de verste landen der aarde. De Volksztg. hekelt daarbij de houding der Franschen, die in Kiel met de Russen „Kroon- stad wilden spelen" en de vriendelijke uitnoodigingen, van Duitsche zijde gedaan, afsloegen. Dit komt niet te pas voor uitgenoodigde gasten. Wie de uitnoodiging voor Kiel aanneemt, moet zich ook entsprechend gedragen, zegt het blad, anders iniskent hij de gemeenschappelijke taak der Europeesche volken om slechts te werken in het belang der beschaving. De berichten aangaaude de vermoedelijke op- lossing der crisis blijven zeer tegenstrijdig luiden. Het is de nationaliteits-quaestie, in Oostenrijk alien en alles beheerschend, die het vraagstuk schier onoplosbaar maakt. De Bismarck, die in Oostenrijk de eenheid van het Duitsche Rijk kan doen geboren worden, moet nog worden gevonden Wie zal prins Windischgratz opvolgen Men weet het niet. Thans wordt weer beweerd, dat de Keizer een gereconstrueerd kabinet aan het bewind zou wenschen, om vervolgens, tijd en kalmte winnend, te pogen uit de gistende elementen van het oogenblik een schijn van eenheid, althans samenwerking met de regeering te bereiken. Zekerheid daaromtrent bestaat echter geenszins. De Russische gezant te Belgrado, Persiani, is ontslagen en zal niet meer naar Belgrado terug- keeren. Zijn opvolger, baron Roman Rosen, zal zijne brieven van terugroeping overhandigen. Naar aanleiding van dit lang verwachte ontslag schrijft de Vossische ,/De tijd der Persiani's en Hitzowo's schijnt voorbij te wezen. De Russische politiek op het Balkanschiereiland schijnt opgehouden te hebben een politiek van woelen en drijven te zijn daarom is Persiani te Belgrado even onmogelijk geworden als Hitzowo te Boekarest. Wij staan in alien gevalle voor een keerpunt in de Russische kunnen bedenken. En graaf Chlumecky, Feodora's vader, is u buitengewoon dankbaar voor alles wat gij voor zijn dierbaar kind deedthij zal u hoogachten en ik ik zal uwe grenzenlooze goedheid voor de arme Eeodora nimmer vergeten. Laat mij nu uwe pleegdochter voorbereiden op de komst van haren vaderik heb haar sedert het uitstapje naar Flensburg nog niet teruggezien." Toen Eeodora alles wist, toen zij eindelijk het voile geluk van het wedervinden haars vaders in al zijn omvang begreep, vergat zij al het andere hier op de wereld, zelfs den beininden man. Slechts weinige oogenblikken nog, en zij stond voor de hooge edele gestalte, welke zij eerst diep bewogen, maar met schuchteren eerbied aanblikte. Dan strekte zij zwijgend de armen naar hem uit als hem uitnoodigend om zijn kind aan het vader- hart te drukken i,0, mijne Eeodora evenbeeld mijner arme Regina Ach, dat gij gelukkiger moogt worden dan zij, gelukkig aan de zijde van een geliefden man Spreek, mijn kindmag ik dezen man voor u kiezen Feodora kleurde en verbleekte Oostersche politiek. Noch te Belgrado, noch te Boekarest, noch te Cettinje zijn thans nog de middel- punten van Russische oprui'ing." Er is in de laatste dagen eenige kentering te bespeuren in den toon der Engelsche bladen over de Armenische quaestie. Men komt nu ook meer algemeen tot de overtuiging, hoe de alarmkreten van de Times c. s. schromelijk overdreven waren. De Porte wil natuurlijk talmen en dralen en uit- stellen en op de lange baan schuiven, maar positief weigeren wil zij toch niet. Het jongste antwoord wordt thans, volgens den Reuter-correspondent te Stamboel, beschouwd als een „stap naar het aan- nemen der voorstellen". Eergisteren heette het dat dit antwoord met „een weigering" gelijk stond. Subjectiviteit is gelukkig niet het //euvel" waaraan de Reuter-berichtgevers lijden Dit schijnt vast te staan, dat Engeland, mocht het werkelijk tegenover Turkije hard van leer willen" trekken, //einsam und allein" zou blijven staan. Voor het oogenblik zijn noch Rusland noch Erank- rijk tot meedoen geneigd. Deze ervaring zal gaande- weg den alarmistischen toon der Engelsche pers wel wat tot bedaren brengen. Een Eransch provincieblad, de Depeche de Toulouse, beweert, dat het Fransch-Russische verbond reeds sedert 1893 bestaat en onderteekend was door grootvorst Constantijn voor Rusland en door President Carnot voor Erankrijk. Alexander II heeft dringend verlangd, dat het niet aan de Kamer zou worden overgelegd, „want zou hij hebben gezegd met eene vergadering van advo- caten wil ik niet onderhandelen". Carnot heeft eerst gemeend, dat hij door de onderteekening zijn constitutioneele bevoegdheid te buiten zou gaan, doch zou uit vaderlandsliefde ten slotte toch besloten hebben het verdrag te bekrach- tigen Volgens den door Ged. Staten aan de Prov. Staten ingedienden staat, bevattende eene opgave van het aantal vervoerde personen en de daarvoor ontvangen vracht- in 1894,- blijkt dat gewoonlijk in de beste zomermaanden het aantal passagiers van Breskens naar Vlissingen bedraagt ongeveer 1600 per maand. In "Aug. van 1.1. jaar bedroeg het 5070 van Ter Neuzen naar Vlissingen bedroeg het aantal in diezelfde maand 2837 gewoonlijk varieert het in de drukste maanden van ruim 1000 tot 1400. Er werden in het geheel vervoerd 75020 per sonen, opbrengende 45965,35, en wegens ver voerde goederen en vee f 12384,05. De heer J. K. W. Quarles van Ufford komt in het Vaderland op voor het denkbeeld om een standbeeld voor Constantijn Huvgens op te richten. Hij vertrouwt dat de warine aanbevelingen van de hoogleeraren Ten Brink en Verdam op de jongste vergadering der maatschappij van letterkunde, waar reeds een bijdrage voor het vervaardigen van het monument bescliikbaar werd gesteld, spoedig tot het vorinen van een commissie zal leiden. ,/Nauwelijks gevonden en reeds weer tot last z/De vader nam lachend den arm zijner dochter en geleide liaar naar de groote zaal, waar zoovelen beider komst verbeidden Eranz en juffrouw We gener, de bankier Erstein en zijne dochter Rosalie, Wilhelm Tauffer //Wilhelm sprak graaf Chlumecky, //ik verzoek u, aan mijne lieve Eeodora te verklaren waarom ik liaar, nauwelijks gevonden, reeds weer wil weg geven Gij staat verlegen en zwijgt, mijn vriend Eeodora, dierbaar kind, is hij niet de ware Jozef Het meisje bleef stom en zag verlegen in het rond, terwijl haar gelaat de hoogst mogelijke kleur aannam, tot zij eindelijk het smeekend oog op Rosalie bleef vestigen. Deze trad naar voren, omarmde haar teeder als een moeder en fluisterde //Gij bemint W ilhelin toch z/Hij is immers met u verloofd stot- terde Eeodora. //O, gij booze meid lachte Rosalie vroolijk z/gij kleine huichelares, die den verrader, trots zijn Daar den Haag de plaats is geweest waar Huvgens leefde en arbeidde, aclit de heer Quarles die stad als aangewezen voor het beeld. Doch geleerd door de ondervinding met Torbecke's monument, wil hij spoedig een Haagsche commissie in het leven zien geroepen, die zich de zaak aantrekt. Als plaats voor het standbeeld geeft hij in overweging het grasveld op het hoogste punt van den Vijverberg of in het breede van het Lange Voorhout tegen over het Tournooiveld. Eigenaardiger z. i. ware nog het borstbeeld van den man, aan wien de aanleg van den fraaien Ouden Scheveningschen weg voor een goed deel te danken is, zoo noodig te plaatsen op den middelsten pijler van het statige hek aan den aanvang van dien weg. Ten slotte heeft hij in overweging, den nog meer beroemden zoon, den natuurkundige Christiaan Huygens, te gelijk met den vader van Constantijn op een monument te gedenken. De laatste zitting der Tweede Kamer telde slechts twee leden meer dan de helft, zoodat zij maar juist bevoegd was om besluiten te nemen. Acht en veertig leden ontbraken. Daaronder zijn er zeker eenigen, die door ziekte of om wettige redenen afwezig kunnen geweest zijn, maar ruim een veertigtal mannen verschenen uit vrijen wil niet in de vergadering, die zij behoorden bij te wonen. Dit wegblijven is vooral te laken nu de Kamer betrekkelijk weinig werk had en den langsten tijd vacantie kon nemen. Tegenover het feit dat aangedrongen wordt op uitbreiding van het kiesrecht, terwijl zoovelen zich onthouden van dat recht gebruik te maken, staat nu blijkbaar, dat velen van hen, voor wier verkie- zing zoo sterk geijverd werd, hun mandaat slecht vervullen. Ook dit kan niet strekken om het prestige der Tweede Kamer te verhoogen. Als een gevolg van het bezoek van generaal Hennus te Vlissingen, zullen de klassianen niet meer de wacht aan hunne kazerne betrekken. Dit is thans opgedragen aan het aldaar liggend bataljon infanterie. Het feest te Leiden, waarvan het glanspunt was eene maskeradeoptocht met prins Maurits als hoofdpersoon, werd door een ontzettende menigte bezocht. Uit den Haag alleen liepen 84 extra- treinen. Als men daarbij de bezoekers uit Haarlem, Amsterdam, Rotterdam enz., die per spoor of an dere gelegenhedeu derwaarts gingen, voegt, kan men zich begrijpen dat de oude academiestad een zeer ongewoon beeld van drukte vertoonde. De optocht was niet groot 105 studenten en 80 anonymi of gehuurde personen maar zeer fraai. Prins Maurits schitterde in een koperen harnas, terwijl de graaf van Mansveld, in zwart harnas, nog kraniger figuur maakte. Overigens waren de costumes prachtig. Alleen was het jammer, dat zij te Antwerpen werden gemaakt, zoodat weer veel geld onnoodig naar het buitenland ging. Alles ging gelukkig geregeld, en in den laten avond zaten, na het diner, de edelen even flink en rustig te paard als in den ochtend. Het weer verraad, toch bemintTot straf zult gij zijne vrouw en wil ik uwe moeder worden Feodora uitte een kreet van verrassing, zag beurtelings haar vader en Rosalie aan en sta- melde ,/Mag ik dat hopen, gij en mijn vader „Ja,"kind! Zoo God wil zullen wij alien ge lukkig worden." „0 jubelde Feodora, //mijn geluk is reeds volkomen." Zij viel Rosalie met beide armen schreiend van vreugde om den lials en riep uit//Gij zijt steeds mijne moederlijke vriendin geweest, gij zult mijne goede moeder zijn in de toekomst en van mijnen armen vader eene gade, die de zon zal worden van zijn leven Plotseling trad Wilhelm Tauffer nader en om- helsde zijne braid. Aan zijn hart vergat Feodora de geheele wereld, in het gevoel van dat onbe- schrijfelijk geluk, hetwelk der reine liefde is beschoren. (Slot volgt.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1