Gemengde berichten. BfJRGERLlJKE ST\NL>. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Mlddelburg. Zoodat meer is uitgegeven dan ontvangen 609,80. - Voorstel van Ged. Staten naar aanleiding der aan liun college gedane opdracht omtrent de exploitatie van den Stoombootdienst op de Wester- Schelde door particulieren. Voorstel tot heffing van opcenten op de grond- en de personeele belastingen, tot een bedrag van ruim 257,000, ter dekking der voor bet dienstjaar 1896 geraamde uitgaven van e'nkel Prov. en liuish. aard. En wel acht en twintig opcenten op de hoofd- som der belasting op de gebouwde en twee en dertig op die der ongebouwde eigendommen over 1896 en van achttien opcenten op de hoofdsom der personeele belasting dienst 1896/97. De voorstelling der oude Germaansche rechts- pleging bij de komst der Koninginnen te Assen, in de" z. g. Ballerkuil te geven, belooft zeer in- teressant te wezen. Ten aanzien van het ontwerp der voorstelling wordt een weimg gefantaseerd. Iemand, die door zijn daden toonde niet meer tot zijn stamgenooten te behooren, is naar de Frank en gevlucht. In het leger van dit volk, dat onder Karel Martel in 734 de Friezen, die met de Drentsche Germaneu verbonden waren, versloeg, lieeft men hem strijdende gezien tegen zijn volksgenooten, waardoor hij zieh schuldig maakte aan broedermoord en volksverraad. Hiervan wordt hij beschuldigd. Ofschoon ingedaagd, is hij niet verschenen. Het feit is algeineen bekend, doch de klacht moet worden waargemaakt. Dat moet de klager doen met zijn zeven eedhelpers. Nadat dit gedaan is en de verwant van den be- schuldigde, die voor hem opgetreden is, van de verdere verdediging heeft afgezien, stoot hij vergezeld van zijn verwanten den misfladiger uit het familie- verband en breekt alle betrekkingen met hem af. Alsnu wordt over den beschuldigde de verbanning uitgesproken. Tusschen hem en zijn vroegere volksgenooten is alle rechtsverband opgeheven, er bestaat geen getneenschap meer tusschen hen. Hij is vredeloos en rechteloos geworden, straffeloos mag men hem dooden. Daarmede is de terechtzitting afgeloopen, doch dan wacht den toeschouwer nog een slotscene. Een zieneres treedt de vergadering der vrije rnannen binnen en spreekt een voor deze gelegenheid toe- passelijke voorspelling uit. Na vele eeuwen ziet zij de verschillende volksstammen vereenigd tot een vrij volk, onder het bestuur van twee Konin ginnen, die dan het recht zullen handhaven. Met een slotzang eindigt de plechtigheid, welke, ongetwijfeld een diepen indruk zal maken. Te Zierikzee is op 61jarigen leeftijd over- leden de heer G. A. de Looze, apotheker aldaar en oud-lid van den geineenteraad. Het was den heer De Looze, die in October van het vorige jaar be- dankte als lid van den gemeenteraad, wegens de bekende quaestie dat toen 9 leden van den gemeente raad de zittingen niet meer wilden bijwonen, alvorens bekend was," wie de verklapper was van hetgeen in geheime raadsvergaderingen werd behandeld. Hij stelde toen zijn mandaat in handen der kiezers, werd herkozen, doch bedankte ook toen nog. Uit Kota-Radja wordt geschreven In den laatsten tijd hebben de vijandelijke Atje- hers een nieuwe tactiek uitgevonden, om de welge- zinden van ons te vervreemden. Van beschietingen krijgen wij weinig te hooren maar de kerels brach- ten, oogenschijnlijk met vreedzame bedoelingen, bezoeken in de verschillende kampongs. Eenigen tijd nadat zij vertrokken zijn, bemerkt dan eerst deze of gene dat zijne vrouw verdwenen is. Eenige dagen later wordt den van zijne vrouw be- roofde dan bericht, dat zij zich buiten de linie bevindt en hij uitgenoodigd haar te volgen, en zich eveneens aldaar te komen vestigen. Weigert hij er aan gevolg te geven, dan wordt het huwelijk tegen wil en dank ontbonden verklaard en de vrouw aan anderen uitgehuwelijkt. ,/Ik geloof," sprak "VVilhelm kalm, //dat ik de gedupeerde in deze komedie van dwalingen geweest benVergeef mij, mijnheer Ersteinvergeef mij het dolle idee om uw schoonzoon te willen worden en neem aan in mijne plaats graaf Stanislas Chlumecky, die waardiger is dan ik om de hand uwer dochter te ontvangen." ,/Ja, ik heette eenmaal graaf Chlumecky," sprak de Pool met roerenden ernst//maar ik ben op dit oogenblik niets meer dan een arine vluchteling, dien nog altijd Siberie of de dood bedreigen. Uwe dochter heeft mij weer met het leven verzoend zij heeft mij hare liefde, haar groot en edel hart geschonken, maar hoe ook de beslissing van haren vader moge luiden ,/Mijn hart en mijne liefde zullen den armen vluchteling voor altijd behooren viel Rosalie met nadruk in. //Ja, lieve vader zoo staat het met uwe dochter, en nu geef dien bond des harten maar spoedig uwen besten zegen, daar haar karakter en haar verstand voor de waarde van hare keus u wel genoeg waarborg zullen zijn. z/Heer, mijne goedheid riep de bankier uit; ,/men komt bij al die overrompelingen haast niet tot ademIk ken de omstandigheden veel te weinig en wr rdt door de geschiedenis met onzen Willie] m tot voorzichtigheid gemaand nu, nu, stil mij n aaschtertjehet eenige dat mij goei bevalt is oprechtheid van den balling, welke ik met dezelfde openhartigheid beantwoorden wil ik kan mijne dochter alleen eenen vrijen man tot vrouw geven. Zoodra gij dus het bewijs uwer TER NEUZEN, 19 Juni 1895. Door het bestuur van den calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen werd heden in het //Nederlandsch Logement" aanbesteedhet herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1896, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken en van let maken van werken tot dijksverbetering enz. Begrooting 7011,92.) Ingeleverd waren 3 biljetten, n.l. van de heeren D. de Doelder te Ter Neuzen, voor 6690, A. van der Beek te Zaamslag, voor 6623 en Jac. Meertens te Hoek, voor f 6590. Heden werd alhier in 't //Hotel Donze" door let bestuur van den De Loozepolder aanbesteed let maken van werken tot zeeweering met het onderhoud daarvan tot 1 Mei 1896. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren K. de Vos te Ter Neuzen, voor 1020 A. van der Beek te Zaamslag, voor 975 Jac. Meertens te Hoek, voor 870 D. de Doelder te Ter Neuzen, voor 827 en Abr. Tholens Danz. te Ter Neuzen, voor f 746. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. Voor het leveren van 106 M3. grove onder- houdsgrind ten behoeve van een voor rekening van een 25tal landbouwers nieuw aan te leggen weg in de polders Zeven Triniteit en St. Anna, was slechts een biljet ingekomen, n. 1. van den heer C. Kuijk te Ter Neuzen, voor /2,14i per M3. De gunning is door de commissie alsnog voor- lehouden. Koewacht. Aan deze gemeente is behalve en boven de gewone bijdrage eene buitengewone rijkssubsidie verleend van 3100 gulden tot be- hoorlijke inrichting van haar lager onderwijs. Mej. H. M. van de Bilt alhier is tegen 1 Juli a. s. benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Raalte (provincie Overijsel) op eenejaar- wedde van 600 gulden, welke betrekking zij aan- geuomen heeft. Lamswaarde. Twee zaken vooral trokken Zondag bij het sluiten der kermis de algemeene aandacht n. 1. het concert van de harmonie St. Cecilia dat zoo uitstekend slaagde en de schieting van de societeit De Vrede, iets nieuws op het gebied der doelscliietingen. Wij wenschen de beide vereeni- gingen geluk met hun behaald succes, want zeker hebben zij tot druk bezoek veel bijgedragen, waar zich den ganschen avond eene vroolijke menigte door het anders zoo stille dorp bewoog. Hoofdplaat, 18 Juni. Door het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Hoofdplaat- en Thoinaespolder werd heden alhier, bij enkele in- schrijving, in het openbaar aanbesteed, de gewone jaarlijksche herstellings-, vernieuwings- en onder- houdswerken, aan de waterkeering van genoemde polder. Hiervoor was minste inschrijver de heer J. de Bree Fz. te Ter Neuzen, voor 5539. Biervliet. Tien jaar geleden vond een Bel- gische landlooper eenigen tijd een onderkomen bij een arbeider, bewoner aan den Kapitalen Dam. In de afgeloopen week bracht de Belg, uit Brugge, die nu dank zij een erfenis in betere positie verkeert, een bezoek aan zijn ondersteuner en schonk dezeu tevens een nieuw pak kleederen Dit staaltje van dankbaarheid in lagere kringen verdient wel openbaarheid gegeven te worden. Bruinisse, 19 Juni. Heden werd door het bestuur der waterkeering van het calamiteus waterschap Bruinisse aanbesteed het verdedigeu van den onderzeeschen oever door steenbestorting aan de waterkeering van bovengenoemd calamiteus waterschap. Hiervoor had het minst ingeschreven de heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen, voor 4798. Stekene (Belgie.) Alhier werd Zondag in den wielerwedstrijd den eersten prijs behaald door onzen dorpsgenoot De Roeck, die al de van Gent en elders gekomen coureurs versloeg. Geen over- mengd genot ecliter mocht den overwinnaar smaken, want bij het eindigen van zijn laatsten omgang in vliegende vaart aankomende stond eene opdrin- gende menigte gereed om hem toe te juichen in den weg en bij zijne poging om te stoppen en af te stijgen storte hij van zijn rijwiel en brak een vrijheid toont, zal ik uw geluk niet langer in den weg staan." „Die voorwaarde vereert u als vader, mijnheer Erstein," sprak Chlumecky. //Reeds was ik be- sloten, niet egrder het lot aan het mijne te ver- binden, voor ik haar als vrij man een veilige toekomst kon bieden. Mijn eerste weg zal naar St. Petersburg zijn." ,/Ja, papa riep Rosalie in vervoering uit, ,/Zie ons niet zoo ongeloovig en verbaasd aan ik gevoelde mij niet voor niets bij den eersten aanblik tot Feodora aangetrokken, ik heb niet voor niets haren geest en haar hart geleid, want weet, zij is een gravendochter, hare grootmoeder was van vorstelijk bloedhier staat Feodora's vader Lieve hemel riep de bankier verstomd uit. ,/Ja, ja," lachte Wilhelm, en ik word de schoonzoon van uw dochtertje, en gij, gij wordt mijn grootvader ,/Wel, wel, weldie wondervolle zaken moeten mij eens' duidelijk verklaard worden onder een glas wijn Laten we drinken op „Op ons aller geluk, papa (Wordt vervolgd.) sleutelbeen. Dr. Verschueren verleende de eerste heelkundige hulp. Eveneens had een coureur uit Gent het ongeluk te vallen, waarbij hij lichte kwetsuren bekwain. De rechtbank heeft in hare zitting van 18 Juni de volgende vonnissen uitgesproken P. d. B., oud 21 j., werkman te Clinge, is wegens beleediging en mishandeling veroordeeld tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. W. J. L., oud 49 j., molenaar te Zaamslag, is wegens mishandeling vrijgesproken. 1°. P. E. S., oud 18 j., 2". A. d. E., oud 20 j., landbouwersknechts te Axel, zijn wegens mis handeling veroordeeld de le. tot 7 dagen gevangenis- straf, de 2e. tot 3 boete of 3 dagen hecht. Als een bijzonderheid kan vermeld worden, dat in den tuin van A. Bedet te Hoek een aardappel- struik staat, die een middellijn heeft van 1,25 M. ruim 3,70 M. in omtrek is, en 17 bloemstengels heeft. Het eiland Zuid-Beveland is tegenwoordig het terrein voor de ontvluchte klassianen uit Ylissingen en van oplichters van beroep. De vluchtelingen uit de klas van militaire discipline bereiken langs den Sloedam gemakkelijk het eiland, maar eenmaal daar kunnen zij door onbekendheid met de streek door het overgroot aantal dijken en wegen onmogelijk den weg vinden, en worden zoo gemakkelijk door de politie en de rijks-veldwachters gesnapt. Te Rilland reed een velocipede in vliegende vaart voorbij een wagen met twee paarden bespannen. De dieren schrikten, sloegen op hoi en en kwamen met wagen en al in eene sloot terecht. Bestuurders van hondenkarren zijn verplicht naast hunne kar te gaan loopen, bij het pa'sseeren van rijtuigen. Zou een dergelijke bepaling niet ge- wenscht zijn ook voor wielrijders? Zaterdagmorgen vertrok van Rotterdam het stoomschip Rotterdam, van de Ned.-Amer.-stoomv.- Maatschappij, met bestemming naar het Noord- Oostzeekanaal, aan boord hebbende 170 passagiers, om bij de inwijding van het kanaal tegenwoordig te wezen. Eerst wordt Kopenhagen en bij de terugreis Helgoland aangedaan. Eergisterenmiddag omstreeks vijf uur had op den IJsel tegenover de steenfabriek van de firma van der Loo, gelegen in de Havikkerwaard (gemeente Rheden) een zeer droevig ongeval plaats. Drie arbeiders waren belast om met een vlieger steenen naar het aan de overzijde van den IJsel gelegen Giesbeek te brengen en hadden toen het ongeluk met den vlieger op een krib te varen, die wegens den hoogen waterstaiul niet zichtbaar was. Het noodlottig gevolg was, dat de schuit met de drie mannen onmiddellijk in de diepte verdween en men alleen de lijken van Bose, oud 32 jaar, ongehuwd, wonende te De Steeg en van den ongehuwden Th. Scheperkamp, oud 26 jaar, wonende Havikkerwaard, kon opvisschen. Het lijk van W. Rutten, die gehuwd is en te Doesburg woont, is tot heden niet gevonden. Te Zutfen viel Zondagmiddag de 14-jarige sigarenmaker K. P. door onvoorzichtigheid van de IJselkade in de rivier. Een moedige jonge dame, die zwemmen kan, Mej. A. E., sprong onmiddellijk te water en had den drenkeling bijna bereikt, toen hij reeds door middel van een dreg op den kant werd gehaald. Dadelijk werden de voorschrifteu tot het weder opwekken van de levensgeesten toegepast, doch het mocht, helaas, niet bateneen geneesheer constateerde den dood. Een vreemd heertje kwam dezer dagen te Stadskanaal en gaf zich uit voor een broeder van den Duitscher, die voor eenige dagen aldaar zelf- moord pleegde. Het was blijkbaar te doen om de nalatenschap van den ongelukkige. De politie kreeg achterdocht en gaf de goederen niet af. Het moet gebleken zijn, dat het heertje zijn vertelsel uit den duim gezogen had. Te Leeuwarden werd de vorige week een 3jarig knaapje ongesteld. De dokter constateerde hersenziekte. De ouders echter meenden, dat het kind „betjoend" was. Een ,/duivelbanner" werd geraadpleegd en het kind stierf. Op de ijzergieterij ,/Vulkaansoord" te Terborg waren eenige werklieden bezig om het ijzer uit den koppeloven te laten loopen. Daar de bodein, waarop dit gegoten ijzer neervalt, een weinig nat was van den regen, spatte het ijzer naar links en reclits, waarbij drie werklieden hevige brandwonden kregen. Voor twee van hen is men eenigszins bevreesd voor hun leven. Te Sappemeer zijn Donderdag in ecu koop, 111 vette ossen verkocht aan eene firma te Bazel, in Zwitserland, tot een gezamenlijk bedrag van 25,000 Een maand ongeveer geleden verhaalde Elisabeth V., die wegens diefstal en laudlooperij in het huis van arrest en bewaring te Assen was opgenomen, aan eene bewaarster dat zij een moon had zien plegen. Bij nader onderzoek bleek de door haar bedoelde moord te zijn die op Opijnen, in het Asser bosch nabij de Buitensocieteit in den avond van 1 Nov. 1893 gepleegd. Zij wees als den dader aan den arbeider Klaas W. te Nieuw- Amsterdam, met wien zij in den tijd toen de moord plaats vond leefde. Klaas W. werd daar 23 Mei 1.1. in hechtenis genomen en herhaaldelijk door den rechter van instructie gehoord en met Elisabeth geconfrouteerd, die hem als den dader bleef wijzen, terwijl Klaas steeds ontkende zich aan den moord te hebben schuldig gemaakt. Elisabeth werd op de plaats der misdaad gebracht en gaf daar uitlegging van de wijze waarop zich alles had toegedragen, zoodat laar verhaal den stempel der waarheid scheen te dragen. Later echter verzwakte zij hare verklaring door allerlei bijverhalen en wees zij o. a. een zekeren Willem M., mede in de gevangenis verblijf houdende, nog als mededader aan. Dit, gevoegd bij de voortdurende ontkentenis van W., leverde der ustitie geen termen op om W., wiens schuld niet Dewezen was, nog langer in hechtenis te houden, zoodat hij Zaterdagavond 1.1. uit de gevangenis ontslagen en in vrijheid werd gesteld. Voor het feest ter herdenkiug van de open- stelling van de Schelde wordt door een commissie van Antwerpsche kunstenaars een vlaggenfeest voorbereid. Alle gilden van het land en uit den vreemde zullen uitgenoodigd worden tot een wed- strijd van vaandels en vlaggen. Men rekent niet alleen op de oude Belgische gilden met hunne vaandels, wapenherauten, narren en hunne leden in de kleederdracht van vroegere eeuwen, maar ook op die van Nederlandsch-Limburg, Noord- Brabant en Zeeland. Indertijd is gemeld dat een Engelsch jour nalist, Mr. Jefferson, een reis per rijwiel van Londen, via Vlissiugen, naar Moskou ondernam. Genoemde wielrijder is de vorige week zonder ongelukken teruggekeerd en met dezelfde mail-route naar Engeland overgestoken. De heenreis duurde van 21 April tot 13 Mei, en de geheele afstand, heen en terug, werd per rijwiel afgelegd, welk voertuig, ofschoon het uitwendig de sporen van zoo'n tocht duidelijk liet blijken, zich toch goed had gehouden zoo waren o. a. de dunlopbanden in goeden staat gebleven. De heer Jefferson deed de reis om in zijn blad The Cycle zijn lotgevallen en avonturen te kunnen meedeelen. Hier te laude was hij vol lof over ontvangst en geleide, wat in Duitschland te wenschen overliet. Bij het pas- seeren der Russische grens had hij met moeilijk- heden te kampen, en zijn pas was geen waarborg, dat hij niet als een verdachte werd gesignaleerd. Bij die gelegenheid werd hem ook zijn bagage ontfutseld. In Rusland zelf zijn heel weinig wiel rijders en van de club te Moskou outving de reiziger een groote gouden heriuneringsmedaille. Hoe een eiland kan ontstaan. Eenige maanden geleden, toen de keizer reeds door den senaat te Hamburg was uitgenoodigd om de feeste- lijkheden tot inwijding van't Noord-Oostzeekanaal van Hamburg uit te beginnen, besprak de vertegen- woordiger van Hamburg in den bondsraad met Z. M. in groote trekken 't feestprogramma. In den loop van het gesprek merkte, zoo zegt men, de Keizer op //Wij eten natuurlijk in het nieuwe raadhuis." //En verder, Sire 7/Dan drinken wij koffie op het Alstereiland" //Maar wij hebben geen Alstereiland, Sire//Wat, bestaat er geen Alstereiland //Als Uwe Ma- jesteit het be veel t, dan maken wij er een", was het antwoord. En met bekwamen spoed ontviug de directeur van de openbare werken in de Ilansestad de opdracht om midden in de watervlakte van den Binnen-Alster uit paalwerk en planken uit nage- bootste rotsen, echte tuinaarde keur van planten een eiland te maken, dat voor 1000 feestgenooten ruimte aanbood. Ziedaar een nieuwe bijdrage hoe eene misvatting groote gevolgen kan hebben. De uitspraak van de Board of trade in zake de aanvaring der Elbe door de Crathie is, vrijspraak van den kapitein van het scliip dat de Elbe aan- voer; zijn scliip was verreweg het kleinste en heeft belangrijke schade opgeloopen, het water stroomde het schip binnen en de eerste plicht van den kapitein is zich bezig te houden met de veiligheid van zijn eigen schip, aan den anderen kant heeft de Elbe slechts drie lichten laten zien, in plaats van te seinen in welken staat zij zich bevond. De Elbe had gedeeltelijk schuld aan de aanvaring, die zij had kunnen verhinderen, als de officieren van de wacht, de machine hadden doen stoppen en de Sirene laten fluiten, toen zij het gevaar bemerkten. Desniettegenstaande is het oordeel, dat men over de scheepswacht van de Crathie velt, niet gunstig deze toch was onvoldoende, zoodat de stuurman verantwoordelijk voor de aanvaring gesteld en hem zijn patent ontnomen wordt. Hi-ngatB i.jlv. Geboorten. 2 Juni. Maria, d. van Petrus van Heese en van A|>olonia de Bakker. Overlijden. 9 Juni. Paulina Maria Florijn, oud 1 m., d. van Jan Fraocies en van Philomina de Waal. HoeU. Huwelijks-aangiften. 6 Juni. Jacobus llamelink, oud 23 j., jm. en Catharina Pladdet oud 22 j., jd. Jan van Doezelaar, oud 21 j., jm. en Sara de Bree oud 19 j., jd. 13 Juni. Jan Andries Meertens oud 21 j., jm. en Sara Johanna Cornelia Wolfert, oud 19 j., jd. Iiuwelijks-voltrekkingen. 13 Juni. Karel van Driel, oud 22 j., jm. en Elizabeth Meertens oud 24 j., jd. Geboorten. 1 Juni. Jannetje, d. van Adriaan de Koeijer en van Cornelia Pladdet. 7 Juni Jacobus, z. van Jan Dirk Klaassen en van Maria de Mcester. Overlijden. 12 Juni. Fran90i.se Verpoorte, oud 76 j., wed. van Pieter de Jonge.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2