Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 3164. Dinsda^ 18 Juni 1895. 35 Jaargang;. TUT mi UMi&STFi* BmnenlaNcL^ abonnbment- Per drie maanden binuen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. t^olitieli Overzicht. De officieuse pers te Berlijn doet nog steeds haar best om 't te doen voorkomen, alsof men daar geen bijzonder gewicht hecht aan de sluiting van de Russisch-Chineesche leening. Het zou eene „particuliere transactie" zijn tusscben Rusland en Chinavoor Duitschlaiul was er toch geen voor- deel mee te behalen. De financieele bladen doen aan deze struisvogel- taktiek niet mee. Zij komen er rond voor uit, dat de Duitsche diplomatic een nederlaag heeft geleden. Dat Rusland door middel van deze lee ning geld zal terugkrijgen, tijdens den oorlog aan China geleend, gelooft zoo goed als niemand. „Niet minder dan de Duitsche diplomatic, zegt de Borsen-Courier, //is de Duitsche financieele wereld verrast door de totstandkoming van de leening en wel op zeer onaangename wijze. Het is mogelijk, dat aan de Duitsche financien later een aandeel in de zaak is aangeboden, maar zeker heeft men haar niet geraadpleegd bij de voorbe- reidende onderhandelingen." Thans wordt beweerd, dat Rusland privilegien heeft bedongen voor het voltooien van zijn Sibe- rischen spoorweg door Chineesch grondgebied, voorrechten die meer waard zouden zijn dan een brok Mantsjoerije. De eerste schermutselingen tusschen de Crispi- anen en hune tegenstanders hebben plaats gehad. En voor een begin heeft men reeds aardig van leer getrokken. Aanleiding tot dit conflict gaf de nieuwe voor- zitter der Kamer, de meergenoemde heer Villa. Hij benoemde namelijk in de commissie tot onder- zoek der geloofsbneven twaalf aanhangers der regeeering en acht oppositiemannen, waaronder anti-Crispianen van een zoo onverdacht en nijdig kaliber als signor Cavalotti en Di Rudini. Vooral de benofeming van den hartstochtelijken Cavalotti, Crispi's doodsvijand, welke inhetkamp der ministerieelen groote verontwaardiging. Zij zouden zelf zoover gaan om de zittingen der commissie niet bij te wonen, wat eigenaardige gevolgen zou kunnen hebben. De premier zelf was, volgens het Berl. Tageblatt, zoo boos, dat hij den Koning het ontslag van het kabinet aanbood, hetgeen Z. M. Umberto natuurlijk van de hand wees. En nu reeds wordt van een ^presidents-crisis" gewaagd. Zooals gezegd, dit zijn slechts voorpostengevech- ten. De heuschelijke kamp begint, wannecr de hervormingsplannen op het tapijt komen FE U111 ETON TWEEDE DEEL. 40) XIV. Uit zee kwain een frissche bries opglanzend zonk de zon in hare waterenover de blauwe golven gleden kleine wolkjes als witte meeuwen. Op Ilelgolands westelijke klip stond een eenzaam paar in stomme verrukking naar het reeds zoo dik- wijls geziene en altijd weer nieuwe schouwspel der natuur te staren. Het waren Katara en Rosalie. De Pool was hersteld en deed sinds eenige dagen weer korte wandelingen langs het strand om de versterkende zeelucht in te ademen. „Juffrouw Rosalie begon hij plotseling met zachte stem te spreken, haar diep en teeder in de oogen blikkend, „voor de eerste maal zijn wij geheel alleen en voor de eerste maal durf ik het wagen u mijn hart te openen en u te danken voor alles wat gij den vreemdeling hebt gedaan en bewezen. Ik gevoel geen behoefte om de ge- heimen van mijn hart der wereld te openbaren, maar voor uwe oogen wil ik vlekkeloos staan, gij, gij zult mij geheel kennen, mijn verleden, mijn werkelijken naam Langzaam sclireden zij over de klip voort, altijd langzainer, terwijl hij de tragische geschiedenis van zijn leven verhaalde. i/O, nu begrijp ik alles," zei Rosalie zacht, toen tet droeve verhaal geeindigd was. //arme vriend Of de heer Crispi zich door deze branding heen zal kunnen werken weet niemand. Doch het thans gebeurde teekent de mate van heftige antipathie, den gloed der sluimerende partijhartstochten aan beide kanten, en die nog tot menig stormachtig parlementair tafereel te Rome aanleiding zullen geven. Het geschil tusschen Zweden en Noorwegen is nog lang niet opgelost. Koning Oscar heeft wel den gematigd-liberalen heer Sverdrupp de vorming van een kabinet opgedragen, maar deze staatsman heeft de formatie nog niet durven aanvaarden. In een zuiver „oppositie-ministerie" schijnt de koning geen zin te hebben, en de radicalen blijven daar toch op aandringen, o. a. bij monde van hun leider Engelhardt, die het initiatief nam voor de jongste pogingen tot overeenstemining. Op Madagascar blijven de Eranschen aan de winnende hand. De verovering van Mevatanana door de Fransche troepen werd bekend door een telegram van generaal Duchesne, gedateerd Majunga 13 Juni. De plaats werd zonder slag of stoot vermeesterd. Verliezen werden aan de Fransche zijde niet geleden. De Minister van oorlog seinde den generaal, de troepen geluk te wenschen met hun succes en met hun moed in het doorstaan van verinoeienissen. De Franschen hebben thans den sleutel van het plateau in handen. De veroverde plaats was het laatste punt van de laagvlakte, waar de Hova's zich hadden geconcentreerd om tegenstand te biedeu. Verderop begint het terrein snel te rijzen, zoodat het expeditie-korps nu in een hoogere streek komt, waar het minder last van hitte en koortsen zal hebben. Uit Enschede schrijft men Bij het bezoek der Koninginnen aan onze stad, zal zeer zeker de Nederlandsche school voor Nijverheid en Handel niet overgeslagen worden. Men heeft het plan opgevat aan HH. MM. een geschenk aan te bieden, bestaande uit twaalf ser- vetten, waarvau ontwerp en patroonteekening, het weven enz., door de leerlingen zelf zal worden uitgevoerd. Verder zal aan de Koningin worden aangeboden een weefgetouw in het klein. Uit Vlissingen meldt men van Vrijdag De officieren bij het depot van discipline bleven gisteren tot 1 uur in den morgen in de kazerne alles bleef rustig. Gisteravond werden door den „Ik dank u voor dat woord Daar, aan den voet van die laatste klip, daar in den afgrond der zee, ligt. de demon mijns levens God wilde het niet gedogen, dat mijne hand met zijn bloed bevlekt werdmaar dat de Almachtige mijn onschuldig kind, wier leven mijn leven zou geweest zijn, niet uit de handen van dien bloedhond heeft gehouden, dat, dierbare vriendin, vervult mijne ziel met hopelooze vertwijfeling „Och, toch niet, mijn vriend Er schittert in de duisternis van het leven eene ster, die ons ge- leidt naar het doel. Dat is de ster van het geloof aan eene oneindige liefde liierboven. Wie zegt u, dat de ellendeling, die door Gods hand als neerge- bliksemd werd van de laatste klip, waarlieid heeft gesproken ten opzichte van uw kind „In het aangezicht van den dood liegt men niet i/O, mijn vriendhoe weinig schijnt gij de menschen nog te kennen, hoe weinig het te weten, dat velen de vrees voor het binuentreden in de poort des doods geheel verloren hebben. Mogelijk heeft het den booswicht de laatste minuten verzoet, u door een leugen den doodsteek te geven." „Ach, als ik dit geloof durfde deelen, met u, Rosalie Ik zou niet rusten, voor ik het spoor mijner arme Feodora had gevonden „Feodora //Zoo lieet mijne dochter i/O God Hoe kan ik alles vergeten, wat zich aan haar verleden vastkuooptAls de misdadiger daar in den afgrond der zee en de booswicht voor vele jaren in het huurrijtuig te Hamburg eens dezelfde persoou was, als doch wat staan w ij bier en aarzelen Kom, kom spoedig, dierbare vriend 1 Misschien misschien te 's Heer-Arendskerke gestationeerden rijksveld- wachter en den gemeenteveldwacliter zes van de ontvluchte klassianen aangebraclit. Op den Noordzeeboulevard nabij de kazerne mag men op last van de politie niet blijven staan, omdat vermoed wordt, dat sommigen aldaar de klassianen toeroepen en aansporen te vluchten en hulpmiddelen verschaffen of 'oeloven. Generaal Hennes, commandant in de 3de divisie, wordt verwacht. Te Nisse zijn nog 3 deserteurs gearresteerd en naar Vlissingen overgebracht. De commandant te Vlissingen zou anonieme brieven hebben ontvangen met bedreigingen voor het geval hij voortgaat de klassianen te behandelen als hij tot heden deed. De divisie, welke is aangewezen voor het vlagvertoon in de wateren van Marokko, zal bestaan uit Hr. Ms. fregatten Johan Willem Friso en Van Speijk. Den 10 Mei is van Soerabaja naar de Delagoa- baai, aan de oostkust van Afrika vertrokken Hr. Ms. fregat Wilhelmina, om de opening van den spoorweg aldaar te gaan bijwonen. Voor het mee- doen aan de feestelijkheden is een som van 250 verleend zoodat geen vrees behoeft te bestaan voor buitengewoon vreugdebetoon van onze zijde. De velddag van het Leger des Heils zal dit jaar den 268ten Juni op hetlandgoed Velserbeek" te Velsen, welwillend afgestaan door baron Van Tuijl van Serooskerken, worden gehouden. Den geheelen dag door zullen op verscliillende deelen van het terrein bijeenkomsten worden gehou den een groot muziekfeest wordt voorbereid meer dan honderd uitvoerenden zullen spelen, honderden geoefende zangers zullen liederen zingen en de kinderen zullen zich eveneens doen hooren op het midden van den dag. Een zendingsbijeen- komst zal een idee geven van het werk in de 42 verscliillende landen. In verscliillende tenten zal tentoongesteld worden, wat het Handelsdepartement verkoopt, en wat op de Inrichtiiigen van het Maatschappelijk werk en in het Reddingshuis vervaardigd wordt. Dan zal daar zijnHet huis uit de achterbuurt en het huis van den dronkaard en men zal er zich kunnen overtuigen, hoe de officieren van het barmhartigheidswerk wonen en leven te midden der ellende in stegen en sloppen. Een marsch zal een levend, bewegend panorama zijn van de verscliillende afdeelingen van het legerwerk. ben ik in staat u vrede en geluk terug te geven Rosalie zag hem met zoo stralenden lach, een zoo diepzinnigen blik in de oogen, dat de arme man zacht en vol vertrouwen vroeg„Mijne edele, barmhartige Samaritane Zou uw hart eenige broodkruimels der liefde voor den ongelukkige over hebben, die u niets tot dank heeft te bieden, dan zijn hart, zijn van de stormen des ougeluks gebroken hart De avondzon was reeds lang weggezonken achter den horizoneene grauwe schemering omhulde alles, zij lag over de zee, achter welke de schitterende vorstin van den dag als een meteoor was verdwenen. Nieuwsgierig gluurde een deel van de maanschijf van achter den anderen horizon over de onmetelijke watervlakte heen. Zij zag het, de nieuwsgierige maan, hoe de beide menschen, wier liarten liier op de klip elkaar gevonden hadden, in deze oogenblikken dat schoone, oubesclirijfelijk schoone avondscliouwspel om zich heen vergaten en geen oogen hadden voor de wonderen der natuur. De aarde, de wereld waren beidfti ontzonken op deze eenzame klip, van het zachte licht der zilveren maan overgoten, zagen zij slechts het eigen beeld in de oogen van hun ander ik. Zij vernamen ook de zachte schreden niet, die hen snel naderden. ,/Goeden avond, mijne vrienden klonk het hun plotseling in de ooren. Verschrikt, als uit een zaligen droom ontwakend, keek Rosalie het eerst om en in het geziclit van Mil helm Tauffer, die lachend voor haar boog. //Ah Dus is het waar riep Wilhelm triom- Na langdurige debatten is Vrijdagavond door den gemeenteraad van Rotterdam met 29 tegen 5 stemmen besloten, om het aangeboden plan voor den havenaanleg enz. in de hoofdtrekken goed te keuren en als eerste stap tot de uitvoering daarvan burgemeester en wethouders te machtigen om het hooger bestuur te verzoeken eene wet te willen uitlokken, tot onteigening ten behoeve der gemeente Rotterdam, van de p. m. 225 H. A. in de polders Katendrecht en de "Wille. Daarna is bij acclamatie besloten tot de opzegging der aan de heeren Van Zeijleu Dekker en aan de heeren Bonu Mees uitgegeven gronden aan de Katendrechtsche kade. Nog nimmer te voren was er in Friesland zoo groot gebrek aan maaiers als thans het geval is. Het gras groeide zoo hard, dat thans overal gemaaid moet worden wil het gras niet uit zijn kracht groeien, dat voor den boer heel schadelijk is. Yoor hoog loon zijn niet genoeg maaiers te krijgen; men betaalt per made reeds /3a 3,50 maailoon tegen f 2,50 in 1894. Ondanks die verhooging gelukt het den boer niet genoeg werk- krachten te krijgen, om het gras te doen vallen. Menig boer, in geen jaren gewoon zelf mede te maaien, ziet men nu weer de zeis hanteeren om toch maar op tijd klaar te zijn. Wil de boer geen hooger loon geven dan ver leden jaar, dan dreigt de maaier met vertrek, wel wetende, dat hij dan toegeeft, omdat het nu de gouden tijd voor den boer is en het gras gemaaid moet worden. Prachtig hooi is reeds in de schuur gebracht, blank als sneeuw, hard als stroo en van groote voedingswaarde, zoodat het minstens 100 pet. beter is dan het hooi, verleden jaar geoogst. Daarenboven is het land dit jaar veel goedkooper dan toen gehuurd, zoodat het mes van twee kanten voor den boer snijdt. In de omstreken van Deventer is de hooibouw in vollen gang. De opbrengst is groot en de kwaliteit onovertreffelijk. Het hooi heeft een fraaie groene kleur en een overheerlijken reuk. Het hooigras wordt voor buitengewoon lage prijzen verpacht. De zieken, die de gezonden verdrijven. Naar aanleiding van het bericht uit Ginneken (bij Breda) aan het Nieuws, dat de Kneipp-bad- inrichting aldaar oorzaak zou zijn, dat de gezonden het lieve plaatsje mijden, schrijft men het vol- gende De zomer is er, doch met hem komen dit jaar weinig loges. Ik beweer zelfs, dat het nimmer feerend //Amor heeft zich gewroken op de spotster, ik mag een bruid feliciteeren i/O, die mannenlachte Rosalie ietwat ver- legen. //Ik, dwaze, vreesde een hart te breken, en nu zie ik een gelaat stralen van vreugde en geluk Denk eens aan, mijn vriend wendde zij zich tot den Pool, //hoe lichtzinnig die jongeman is gebleven. Uit wanhoop, omdat hij een zekere ,/priuses" voor onbereikbaar hield, bood hij voor zijne afreis naar Hamburg der oude vriendin zijne hand aan //Die aangenomen werd De waarheid als ik u ver zoeken mag z/Ik nam de hand der vriendschap aan, maar uwe hand nietO, Wilhelm Dacht ge waarlijk, dat ik geen vermoeden had van den toestand van uw hart Wat zijt ge te Hamburg begonnen Spreek eens op, ik vermoed niet veel goeds z/Nu, ik had niets spoediger te doen dan uwen vader om toestemming te vragen z/En gij hebt die natuurlijk ontvangen viel de Pool hem verschrikt in de rede. z/Wees maar kalm, mijn dierbare vriend riep Rosalie, /,1k lieb onzen Wilhelm nooit eene belofte gedaan en kan voor zijne handeliugen niet verant- woordelijk gesteld worden; ik zou het laatste plecht- anker van zijn leven geweest zijn Doch laat ons huiswaarts gaan Hebt ge geen groet van papa, AVilhelm z/lk zag hem in de laatste dagen niet meer, maar onze vriend Stieglitz heeft mij de boodschap meegegeven, u te verzoeken mijnen vriend Katara het bewuste medaillon te laten zien." z/Wij hebben juist dezelfde gedacliten plotseling is dat denkbeehl ook bij mij opgerezen." AVeldra hadden zij Rosalie's woning bereikt, TER NEIIZENSCHE C011RANT. ■fit III ail verscliijut tlaaiula^-, Woeindas- en Vrijilas»v<m«l »>'J uilgeverl\ V II K A W E ti- Ter Keuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1