BIJVOEGSEL Tsr Keuzensohe Courant. (iemengde berichten. Zaterdag 15 JuDi 1895. No. 3163. TER NEUZEN, 14 Juni 1895. Bij de behandeling van liet thans aangenomen voorstel-Lohman in de Tweede Kainer constateerde de Minister dat zich het vorig jaar reeds eenige gevallen hadden voorgedaan van weigering van subsidie aan bijzondere scholen. Naar we vernemen heeft in onze Provincie zoodanig geval zich alleen voorgedaan ten aanzien van de Chr. school in het naburige gehucht Sluiskil, welke school om tekort aan personeel de subsidie over 1894 moest missen. Men schrijft uit Zuid-Beveland aan de Midd. Ct. De bekende Levin us de Peijter van Ter Neuzen wordt gesignaleerd in het Politieblad. Misschien op hetzelfde oogenblik waarop de officier van justitie te Middelburg het verzoek tot opsporing van den oplichter aan bedoeld blad zond, werd hij te 's Gravenpolder gearresteerd en na verlioor weder vrij gelaten. Hij was Dinsdagavond bij den landbouwer W. aldaar in onderhandeling geweest over den verkoop van een paard, waarvoor hij Vrijdag a. s. 400 zou geven als hij het beest afhaalde. Hij gaf voor te zijn Marinus Moes, neef van het lid van Prov. Staten van Zeeland van dien naam, landbouwer bij Axel, op eene hofstede van een Middelburgsch grondeigenaar. Nad at de koop gesloten was, bleef hij den avond bij W. doorbrengen en at en dronk er flink. Hij zou in een logement op het dorp logeeren, doch toen hij er aankwam, vond hij het reeds geslotenin een ander wilde hij niet, daar hij daar liever niet logeerdederhalve bleef hij in de schuur bij W. slapen. De volgenden morgen ontbeet hij smakelijk en nam tot Vrijdag afscheid. Toevallig vernam W. dat eenige landbouwers in den omtrek bezoek hadden gehad van een dergelijk persoon, waarop hij de politie waarschuwde. Ook had de herbergier, bij wien Moes het vorige jaar zonder betalen gelogeerd en verteerd had, zijn ouden klant gezien, waarvan hij kernis gaf. Terwijl beide personen hun hart Iucht gaven, passeerde juist op dat oogenblik hun logeergast, die terstond door den veldwachter en den herbergier achtervolgd werd. In verhoor genomen, bekende hij L. de Peijter te zijn, waarna hij buiten de gemeente ge- bracht werd. Zaterdagmorgen verscheen te Hoedekenskerke aan het steiger een boer met een paard, dat Moes hem gezegd had aldaar te leveren voor verder vervoer naar Axel. De betaling zou in het steigerhuis ge- schieden en er zoude een schuit gehuurd worden voor het vervoer van zooveel honderd kilo hooi, dat Moes ook al gekocht had. Natuurlijk cerscheen De Peijter niet en kon de boer met zij i paard terugkeeren. De zeldzame brutaliteit, waarmede De Peijter te werk gaat, maakt het zeer wenschelijk dat aan het verzoek van den officier van justitie in het Politieblad van Zaterdag gedaan, spoedig gevolg worde gegeven. De ,/iieef van den heer Moes" zwalkt nog in ons eiland en werd onder anderen Zaterdag te Kapelle gezien. Een later bericht meldt dat De Peijter te Hansweert gearresteerd is. Axel, 13 Juni. Heden werd alhier door het bestuur der christelijke school aanbesteed Het bouwen eerier ^nieuwe school, met eenige verande- ringeu aan de onderwijzerswoning. Iliervoor werd ingeschreven door de heeren C. van den Broeke timmerman, voor 3005; A. de Jonge metselaar, voor 2997 Jac» Verijzer timmerman, voor 2981,50 J. van Hoeve met selaar, voor 2910 en J. K. Vink timmerman, voor f 2887. Alle inschrijvers wonen te Axel. Aan den laagsten inschrijver is het werk gegund. St. Jansteen. Woensdag stookte het vierjarig meisje van den baanwachter Slabbaert in eene bakkeet het vuur wat op, waarna zij zich over eene weide naar hare grootmoeder begaf. De kleederen van het kind moeten echter met het vuur in aanraking geweest zijn en het vuur door deu wind aangewakkerd, stond het kind midden op de weide in lichte laaie. Vreeselijk verbrand zakte het kind ineen. Nog denzelfden dag bezweek de kleine na de zorgvuldigste heelkundige be handeling. In den daaropvolgenden nacht zijn in deze environs een menigte aardappel- en boekweitvelden door den nachtvorst geteisterd. Vooral de akkers met rotsigen ondergrond zijn een geschikt slagveld voor den nachtvorst. Uw verslaggever van het festival te Kieldrecht heeft verzuimd een onzer meest interessante voor- vallen te schetsen, n.l. het uitstapje van de societeit tfOpwaartsnaar Kauter, om eene serenade te brengen aan den Zeer Eerw. heer pastoor, den heer Kainermans aldaar, vroeger kapellaan te St. Jansteen. Onder het spelen van het Yolkslied kwam de heer Kamermans op zijn stoep, waarna de heer A. van der Pluijm Rz. de redenen der hulde- betooning uiteenzette. Zeer gevoelig voor de hem bewezen eer, dankte Z.Eerw. om ten slotte het geheele gezelschap flink te onthalen. Clinge (Belgie). Alhier is eene kalkschuur afgebrand. Dit is de derde brand in korten tijd. De eerste bediende aan de statie Mechelen Ter Neuzen alhier, heeft zijne standplaats verlaten zonder orde op zijne zaken te stellen. Kattendijke. Uit een veeartsenijkundig onder- zoek, ingesteld naar aanleiding van de plotselinge sterfgevallen onder het rundvee in den Wilhelmina- polder is, naar wij vernemen, gebleken dat de oorzaak van het ontstaan der verdachte gevallen (vermoedelijk hersenontsteking) te zoeken is in het grazen op jonge klaverweiden. Het rundvee is thans overgebracht naar eene andere weide. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 14 Juni het volgende vonnis uitgesproken D. d. K., oud 16 j., koewachter te Hulst, is wegens het plegen van ontuchtige handelingen met iemand beueden den leeftijd van 16 jaren, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De ontevredenheid onder de soldaten van het Algemeen depot van discipline te Vlissingen neemt met den dag toe en wordt door het publiek toegeschreven aan het te streng optreden van den onlangs tot commandant benoemden kapitein van Bekum. Woensdagavond te half acht ontvluchtten een 16tal, ditmaal na vooraf aan de achterzijde van de kazerne de schutting te hebben verbroken. Patrouilles, die onmiddellijk werden uitgezonden, konden na veel moeite slechts 5 hunner arresteeren en naar de kazerne terug brengen, waarbij een korporaal het met de burgerij te kwaad kreeg en genoodzaakt was zijn sabel te trekken. Aan weers- kanten vielen nog al klappen. Door den commandant werden des avonds alle officieren opgeroepen, vermoedelijk om te beraadslagen wat te doen, vooral omdat ook den vorigen avond ernstige ongeregeldheden in de kazerne hadden plaats gehad en men voor eene herhaling vreesde. Een groot aantal burgers, vooral bewoners van huizen, gelegen nabij de kazerne, die bij den ingang aan de kazerne stonden om te zien en te hooren wat gebeuren zou, lieten zich zeer ongunstig over de houding van den commandant uitzelfs be- weerden sommigen dat anonieme brieven aan hem waren gezonden met bedreigingen als hij de klas- sianen onmenschelijk blijft behandelen. Onder het gaan naar de kazerne werd hij door het publiek uitgejouwd. Hoe dit zij, wenschelijk is het, dat een gestreug onderzoek naar de oorzaken van de ontevredenheid onder de klassianen en het zoo veelvuldig deserteeren worde ingesteld. Opmer- kelijk is het dat onder den vorigen commandant zulke ernstige ongeregeldheden nooit voorkwamen. De heer van Bekum was vroeger eenige jaren als l8te luit. bij het depot geplaatst. Ylis. Crt. Even als in verschillende plaatsen dezer provincie reeds is geschied is nu ook door den gemeenteraad van Zonnemaire (Schouwen) de navol- gende bepaling opgenomen in het politiereglement en door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, met het doel tot wering van bedelaars enz. //Het is z/verboden voorwerpen of waren van welken aard z/ook, hetzij op of aan den weg, hetzij aan de z/huizen te koop aan te bieden of te venten, zonder z/voorzien te zijn van een bewijs van vergunning, z/afgegeven door den burgemeester." Meermalen verzekerden zeer oude Tesselsche visschers, dat zij in hunne jeugd onbekend waren met een visch, die //pieterman" genoemd werd. Deze verklaring klonk aan de jongeren bijna on- gelooflijk in de ooren, omdat zij jaar aan jaar, zoodra de Meimaand in het land was, ook de pietermannen bij duizenden en duizenden langs de kust zagen zwemmen. Dit is nog geen vijf-en-twintig ju„" geleden. Een aantal kustbewoners vonden toen in de maanden Mei en Juni een middel van bestaan in het uigen en voor het gebruik bereiden van pietermar ten. Met een bootje en eenige korte hengeltjes Vi.'g men er soms in een dag wel duizend. De smakelijke, doch gevaarlijke visclijes werden van jaar tot jaar in ruimeren kring als volksvoedsel in den handel gebracht. Thans echter heeft men sedert eenige jaren waargenomen, dat het getal pietermannen sterk verminderd. Verleden jaar werden maar zeer wei- nige gevangen, en dit jaar zijn zij aan de Tesselsche kust zelfs nog niet gezien. De visschers, die ureu ver van land zeilen om hun bedrijf uit te oefenen, gewagen er ook al van, dat zij bijna geen pieterman meer vangen. Of de visch een anderen koers neemt en zich aan de Hollandsche kust niet meer vertoont, weet men natuurlijk nietdoch de mogelijkheid bestaat, dat het verschijnsel zUh ook vroeger heeft voor gedaan, namelijk in de dagen waarvan de oude visschers spreken, toen de pieterman hun onbe kend was. Dezer dagen heeft te Staphorst, in de nabijheid van het spoorwegstation, een vreeselijke brand gewoed. De boerenerven op dat gedeelte van het dorp zijn niet ver van elkaar verwijderd, waardoor in een betrekkelijk korten tijd niet minder dan 12 boerenhuizen door het vuur vernield werden. De aanhoudende droogte der laatste dagen was oorzaak, dat er bijna geen water voorhanden was om den brand te blusschen. De brandweer uit Meppel, wier hulp was ingeroepen, kon dan ook weinig uitvoeren. Het vee was in de weide. Oorzaak van den brand onbekend. In eene advertentie in de Zierikzeesche Nieuws- bode, onderteekend door zeven schuldeischers, en mede namens eenige anderen, wordt de verklaring afgelegd, dat de heer H. Bezaans, timmerman, vroeger te Zierikzee, thans te Pretoria (Transvaal), alle gelden, welke zij van hem te vorderen hadden, ten voile heeft betaald. Wel een bewijs van eerlijkheid. Aan de Gereformeerde gemeente te Krabben- dijke is geschonken, het indertijd voor rekening van drie ingezetenen gestichte kerkgebouw, met den grond waarop het staat, een en ander geschat ter waarde van f 1650. Buiten Nijmegen zal het fort //Kijk in den Pot" gesloopt worden, dat pas in 1860 gebouwd werd voor de niet onbelangrijke som van 136,000. Voor dien bouw werden gebruikt 24 millioen Pruisische en Waalsteen, waarvan thans wel niet veel meer dan puin zal terechtkomen, vermits zij in Doorniksche waterkalk zijn gemetseld en dus moeilijk uiteen te slaan zijn. Te Zeist werden onlangs door de overkomst van een vijftal studenten uit Utrecht, tijdens eene muziekuitvoering van het harmonie-gezelschap, wan- ordelijkheden gepleegd, bij welke gelegenheid met stoelen enz. geducht geslagen werd. Ten slotte werden drie studenten door de politie naar het bureau overgebracht. Deze zaak neemt thans een ernstiger karakter aan, dewijl een der studenten bij de justitie eene klacht heeft ingcdiend tegen de gemeente-politie van Zeist, daarin gesteund door de anderen, waarin verklaard wordt, dat hij op het politiebureau is mishandeld en uitgescholden. Voorloopig zijn in deze zaak tien getuigen ge- hoord. Het onderzoek in zake het vergaan van de Elbe is Maandag voor den Board of Trade te Londen liervat. Opnieuw werden de stuurman, de man op den uitkijk, de roerganger en de machinist van de Crathie gehoord, die in hoofdzaak gelijkluidende verklaringeu aflegden als de eerste maal. Bovendien werd een officier van de Elbe gehoord, die verklaarde, dat hij op de brug staaude drie minuten vdor de aanvaring de lichten van de Crathie had gezien. De Elbe had een snelheid van 15 knoopen en wijzigde deze niet. Voor zoover hem bekend was, ontstond geen paniek. Voor het Policecourt te Londen stond onlangs eene armoedig gekleede vrouw met een vastberaden uiterlijk terecht. Zij werd beschuldigd haren echt- vriend met een kleine hoeveelheid petroleum te hebben begoten, die zij daarna had aangestoken. De vrouw ontkende niet, maar beweerde, dat dit slechts een maatregel van tucht was geweest om haar man, die een onverbeterlijke deugniet was, zoodat zachtere middelen niets uitwerkten, tot rede te brengen. De man, die toch nog niet heelemaal een deugniet scheen te zijn, was van meening, dat het geval zoo erg niet was, en verklaarde gelaten, dat hem niet meer overkomen was dan zijn verdiende loon. Dat maakte indruk en de rechter liet de beklaagde vrij met de waarschuwing het in 't vervolg met minder gevaarlijke tuchtmid- delen te beproeven. Te Gent is zekere Friant, wegens 122feiten van misbruik van vertrouwen, gepleegd in minder dan drie jaren, ten nadeele der gebroeders Rinskopf, fabriekanten te Gent, veroordeeld tot 122 maal acht dagen gevangenisstraf. Dat is meer dan 2& jaar. Een deserteur, die als kamenier in dienst is, komt zeker niet alle dagen voor. In het huis van den advocaat Potelli, te Mantua, verschenen onlangs een onderofficier en twee manschappen, om een deserteur, die daar in huis verscholen moest zijn, gevangen te nemen. De heer des huizes verklaarde, dat hij niets van een deserteur afwist, en de gewapenden zouden onverrichter zake aftrekken, toen zij de kamenier, die mevrouw sedert een dag of zes in dienst had, in het oog kregen. Deze zette 't op een loopen, de manschappen haar na, en toen zij na een verwoeden wedren was ingerekend, bleek zij de deserteur, die men zocht te zijn. In zijne vrouwenkleeren werd hij naar de kazerne in arrest gebracht. In W urtemberg, Beieren, Oostenrijk-Hongarije, Zwitserland en een groot deel van Italie hebben onweders, wolkbreuken, overstroomingen en hagel- stormen in de laatste dagen voor millioenen schade aangericht. Tal van menschenlevens gingen ver- loren. Diepe elleude wacht den bewoners dier geteisterde streken. Boven de stad Keulen en de omliggende landstreek is Maandag een zwaar onweder losge- barsten vergezeld van hagel en regen. Op vele plaatsen zijn de velden overstroomd, elders is door den hagel de oogst vernield. Vier personen zijn door den bliksem gedood. Te Rostok is de bliksem in een schuur geslagen. Een arbeider werd gedood. De schuur vatte vlam en brandde af700 schapen kwamen in de vlammen om. Te Breisgau heeft een wolkbreuk plaats gehad. spoorbaan is versperd door neergestorte rots- blokken en ontwortelde boomen. Het water staat een meter hoog op de wegen. In een zonderling geval moest te Kingston de beslissing van den rechter worden ingeroepen. Achttien huizen waren, als schadelijk voor de openbare gezondheid, afgekeurd. Maar toen het er op aankwam de gebreken te herstellen, bleek de eigenaar niet te vinden. De vroegere bezitter was gestorven en zijne zuster verklaarde, dat zij niets met de huizen had uit te staan. Een der bewoners verklaarde, dat de huizen in 't geheel geen eigenaar haddensedert lang had hij geen huur betaald. Bij gerechtelijk bevel werd daarop uitgemaakt, dat de huizen inoesten worden gesloopt. Aan de bewoners ,werd een maand tijd verleend om te verhuizen. Een nieuwe pretendent voor den Franschen troon, prins Roger de Bourbon, die eerst onlangs te Brussel te voorschijn is gekomen, is door de politie van Antwerpen alslandlooper over de Fransche grens gezet. Hij werd daar door de gendarmerie met open armen ontvangen, wijl hij nog een straf van 10 jaren dwangarbeid te ondergaan heeft, wegens een moord op zijnen oom gepleegd. Een zonderling patient is de vorige week in een ziekenhuis te Berlijn opgenomennamelijk een metselaar, wien de vrees voor zijne vrouw in een treurigen toestand heeft gebracht. Hij had op den eersten Pinksterdag een uitstapje naar buiten gemaakt, dat tot den avond van den tweeden dag werd gerekt. Bij zijne thuiskomst verlangde zijn vrouw het overgeschoten geld van hem terug, en toen de man ontkende nog iets bij zich te hebben, moest hij van haar eene visitatie aan deu lijve ondergaan. Deze leverde niets op, maar kort daarop begon de man allerakeligst te kermen en te steunener vertoonden zich verstikkings- verschijnselen bij hem en hij moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. Hij had namelijk om het overschot van zijn geld, een tweemarkstuk, aan het scherpziende oog van zijne vrouw te onttrekken, het geldstuk in den mond gestoken. Ten gevolge van een nood- lottig slikken kwam het in het strottenhoofd terecht, waaruit het door eene operatie moest worden verwijderd. De Belgische Kamer heeft met 79 tegen 68 stem men en 4 bianco de invroerrechten op boter en margarine aangenomen. Bij bevel van den Keizer van Rusland is ingesteld een blijvend gezantschap bij het Vatikaan, bestaande uit een Minister-President en een secre- taris van legatie. De jaarlijksche uitgaven zijn begroot op 16,000 goudroebel. Dat er vroeg of laat een vast Russisch gezantschap bij het Vatikaan zou worden ingesteld, was wel te voorzien, na de vele vriendelijkheden in de laatste jaren tusschen Rusland en het Vatikaan gewisseld. AANBESTEDINGEN. 1°. Op Vrijdag 28 Juni 1895, des voormiddags ten 11 ure, aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg, van Het uitvoeren van baggerwerk in het Veergat nabij Veere, behoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland. (Raming 8,600.) 2°. Op \rijdag 5 Juli 1895, ter ure en plaatse voornoemd, van Het verlagen van den buiten zanddijk en het maken van een tweeden zanddijk of inlaagdijk, achter het door den stormvloed van 22/23 December 1894 beschadigde lage duin, bij de Oude Hoeve aan de noordzijde van het eiland Schouwen, be hoorende tot de zeewerken in Zeeland. (Raming f 800.) ZEETIJD1NGEN. Van 12 tot en met 13 Juni. Van 12 tot en met 13 Juni werden langs de Oostsluizen alhier 17 binnenvaartuigen op-en 27 af- geschutdoor de W estsluizen 7 op- en 5 afgeschut. VAN DE E B eS =1 VLAG. NAAM. M3. Van en naar. Lading. Voor Ter Seuien 12 13 Fra. s.s. Eng.3m.sch. Eng. s.s. Ned. s.s. Belg. s.s. Ville de Nantes Vixen Hailing Talisman l'Avenir 2350 532 2199 2025 1581 Antwerpen Pentowan Londen Leith Middlesbro lcdig pijpaarde stukg. idem ijzer Van Ter 1%'euzen i 12 13 Eng. s.s. Duits. brik Noor. bark Ann Webster Graf Bismarck New Granada 2241 732 952 Londen Dantzig Ilernosand stukg. dakpann. ballast Voor 1 •lent 12 13 Noor. s.s. Eng. s.s. Duits. s.s. Eng. bark Noor. sch. Noor. brik Duits. s.s. Bjorne Sea Gull Senior Cumbrian Staerk Thule Riga 1494 2100 2817 3064 449 860 1860 Drammen Londen Riga Pisagua Normaling Frederikstad Normaling hout stukg. vl. hont salpeter hout idem idem Van fwent 12 13 Eng. s.s. idem idem idem Noor. bark idem Zweed. sch. Isle of Jona Don Sea Belle Egret Marie Thor Andreas 3224 2658 2152 3192 1263 992 755 Grimsby Goole London Antwerpen Pitea Kragero Dantzig ledig stukg. idem idem ballast idem dakpann.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 5