Algemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3163. Zaterda£ 15 Juni 1895. 35 Jaargang. abonnement- t0)f iif UITER.STE,. Binnenland. Per drie inaanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regeis/0,40. Voor elkenregel meer 0,10. Groorere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. De Burgeineester van TER NEUZEN brengt ter kennis dat de heer Commis- saris der Koningin in Zeeland het voornemen heeft op Donderdag 20 dezer, aanvangende omstreeks 11/2 ure 's namiddags, die gemeente te bezoeken en dan aan elk, die Z.H.Ed.G. over het een o' ander wenscht te spreken, daartoe de gelegenheic zal geven. Belanghebbenden wordt aanbevolen zich daartoe tijdig bij den ondergeteekende aan te melden. Ter Neuzen, 14 Juni 1895. De Burgeineester voornoemd, J. A. VAN BOVEN. fr*oliti©lz Overzicht. In de Belgische Kamer van afgevaardigden had Dinsdag een incident plaats. Onmiddelijk nadat door den Minister van justitie, den heer Begerem, drie nieuwe wetsontwerpen waren ingediend, riep een der bezoekers van de tribune„Gij en de kartonnen koning zijt twee grappenmakers I" Te midden van de kreten van verontwaardiging, welke volgden, beval de voorzitter de verwijdering en gevangenneming van den schuldige, die onmiddelijk naar de quaestuur werd geleid. Intusschen had de Mi nister van justitie om het parket getelefoneerdeen half uur later bevonden de procureur-generaal, de procureur des Konings, de rechter van instructie en de griffier zich in het kamergebouw. De onruststoker is zekere Jacobs, een wisselagent, die reeds dertig veroordeelingen ten zijnen laste heeft. Reeds her haalde malen had hij beleedigende brieven geschreven aan den Koning en den procureur-generaal. Hij schijnt te lijden aan vervolgingswaanzin. Het in cident had een belangwekkende zijde Onmidde lijk nadat Jacobs had geroepen, deed de quaestor der kamer de alarmschel klinken, welke in het gebouw werd aangebracht naar aanleiding van de anarchistische tooneelen in de Eransche Kamer, en nu voor het eerst in de Belgische Kamer van afgevaardigden haar diensten heeft bewezen. Binnen enkele seconden waren alle uitgangen van het gebouw gesloten en werden de trappen door de militaire macht bezet. Tedereen heeft zich kunnen overtuigen, dat de bewakingsdienst uitstekend is ingericht. Over de „kleine" Chineesche leening laten de bladen in Erankrijk zich nog weinig uit. Alleen de Gaulois verhaalt, dat oorspronkelijk Rusland, Duitschland en Erankrijk de Chineesche leening FKUILLKTON. TWEEDE DEEL. Intusschen was er gebeld, en juffrouw Wegener ging zelve zien, wie daar was. „Zoo, u mijnheer Ernstein riep zij verheugd, den bankier binnenlatend „dat doet me nu plezier u te zien //Eeodora thuis //Ja, ja, op hare kamer Koin maar mee Feodora werd geroepen en verschrikt over haar gelaat greep de goede bankier hare hand. I //Nog altijd zoo troosteloos over die John Bull historie, beste vroeg hij lachend. ,/Ge trekt u dat te veel aan, lief kind!" Ach ja, het is niet meer zooals vroeger zuchtte Eeodora. //Noch Elma Dremser, noch Leopold Hegedorff, die vroeger altijd zoo voorkomend en vriendelijk jegens mij waren, laten zich meer zien. //Dat heeft zijn reden. Een bruidspaar. z/Zij verloofden?" //Ja, ja, zeker, zeker i/O, dat doet mij van harte plezier!" //Dus daarmee basta En al het overige is ouzin Ik heb u nog een tweede en veel interes- santer verloving mede te deelen, die nu juist mij zoo bijzonder verheugt. Een kolossaal voorbeeld fan vrouwelijke inconsequentieRosalie is ver- Wd Feodora keek Rosalie's vader met verschrikte iiijdgeopeude oogen aan, en tot sneeuw verbleekten zouden waarborgen, maar voordat zij werd uitge geven, gebeurde er iets, dat men den stoutsten coup de theatre kan noemen, die in Rusland sedert Peter den Groote is uitgevoerdRuslanc verkrijgt dit voordeel onder ongehoopte voorwaarden Terwijl het zijn spoorweg door Mandschoerije legt, wordt het de schuldeischer van China, krijgt het een hypotheek op China, een protectoraat over China Verder wordt er op gewezen, dat Rusland die voordeelen verwerft, zonder zijn eigen beurs te openen, daar de plaatsing der leening in Erankrijk zeker is. De Gaulois kan niet nalaten tevragen, of de Fransche Minister van buitenlandsche Zaken zich eene compensatie heeft verzekerd van Rusland, //aan hetwelk Frankrijk thans een dienst van den eersten rang heeft bewezen, een dienst, die misschien nooit een volk van een ander heeft ontvangen. Ten slotte wordt betoogd, dat alleen het beginsel do ut des als grondslag en doel van ieder verbond en iedere samenwerking moet worden beschouwd. Over de leening zelve deelt de Times deze bijzonderheden mede. Het contract met China behelst, dat zij eene 4 pets, leening zal zijn van 400 millioen frcs., aflosbaar in 36 jaar door een amortisatiefonds. De leening zal niet kunnen worden geconverteerd en China zal geene andere leening aangaan voor het einde van het loopende jaar. De leening is gewaarborgd door de opbrengst der douane in de handelshavens en bovendien onvoorwaardelijk door de Russische regeering. Men gelooft, dat de inschrijving zal worden open gesteld in het laatst van Juni te Parijs, Petersburg en Amsterdam, ongeveer ad pari. In Engeland en Duitschland is men van deze leening niet gediend. Uit de bepaling, dat China dit jaar geene andere leening mag sluiten, volgt, dat het vooreerst de oorlogsschatting niet zal kunnen betalen en Japan dus minstens Port Arthur en Wei-Hai-Wei bezet houdt. Op dit punt is derhalve de Russische politiek gewijzigd. De Engelsche kabinetsraad heeft zich bezig ge- houden met de zaken van Armenie en men zegt, dat naar aanleiding van het afwijkend antwoord der Porte gewichtige besluiten zijn genomen. Gisteren werd weder een kabinetsraad gehouden. Uit Konstantinopel verneemt de Daily Chronicle, dat men nog onzeker is over de beteekenis der benoeming van Said pacha tot grootvizier. De vreemdelingen in Turkije zijn beducht voor eene uitbarsting van fanatisme, indien de Euro- peesche eskaders niet spoedig voor Smirna ver- schijnen. hare wangenzij perste onwillekeurig de hand op het hart. z/Verloofd Met wien? //Met Wilhelm Tauffer. Vreeselijk was de uitwerking dezer woorden op Eeodora. Hare bevende, trillende lippen onder- drukten met geweld eenen zielekreet, hare lianden grepen een steun, onmachtig zonk het arme meisje neder. ffDat ontbrak er nog aan," mompelde de bankier z/waait de wind uit dien hoek." Dat had ze, meende juffrouw Wegener volgens haren gewonen trant, vooruit gezien. Wat een opstand en een drukte bij het goede mensch. Mijnheer Erstein werd resoluut uitgenoodigd later maar eens terug te komen. Zeer weinige oogenblikken later wandelde de bankier op de straat. Het draaide hem door het hoofd. In die onbehagelijke gemoedsstemming ontmoette hem zijn vriend Stieglitz, die zonder omslag met hem voortwandelde. z/Beste vriend Ik heb geen tijd z/Doet niets ter zake. Daar om dien hoek gaan wij binnen, waar Wilhelm wacht." //Ja, wie had dat gedachtMaar ik was daar juist bij de lieve Eeodora, een wondervreemd tooneelToen ik haar het nieuws mededeelde, viel zij in onmacht z/Alle weer Nu wordt het dramatisch Wil helm en de prinsesPas op, vriend nu geven let ten slotte nog grootmoedigheidstranen, ik oenijd u niet in de naaste toekomst, man z/Hoe zoo, vriend z/Wel, nu wordt de heldhaftigheid weer wakker geroepenIk ken uwe dochter als mijn hand- Zondag vierden de Armeniers te Konstantinopel den verjaardag der verleening hunner kerkelijke organisatie in 1860. In de laatste drie of vier jaren was die viering verboden maar ditmaal gaf de Sultan vergunning, nadat de patriarch had ver- klaard, dat hij niet kon instaan voor de orde, wanneer het verbod werd gehandhaafd. Ongeveer 20.000 Armeniers namen deel aan het feest, dat ordelijk afliep. In China hebben op verschillende plaatsen de zendelingen weder te lijden gehad. In Choen- king dreigde een opstand uit te breken en alle Europeanen hebben Schengtoe verlaten. Naar men uit Innsbruck aan het Vaderland meldt, maken HH. MM. onze Koninginnen veel uitstapjes in het heerlijke Tyroler Alpengebied. Dezer dagen reisden de Koninginnen per extra trein over den Brennerpas naar het bekende zomer- station Gossensasz en dejeuneerden daar in het Hotel Griibner. Daarna deden zij een waudeling om te genieten van het prachtig uitzicht op de gletschers in het Pflerschdal. De Vorstinnen keerden per spoor tot Matrei en daarna per rijtuig langs de Elbogener Hoogstraat naar Igls terug. HH. MM. woonden op den 1" Pinksterdag de godsdienstoefening in de Evang. Kerk te Innsbruck bijjuist werd daar toen een nieuw orgel ingewijd. Dinsdag jl. deden de Koninginnen een uitstapje naar de Achensee, het schoonste der Tyroler Alpenmeren. Zij deden van het station Jenbach per extra trein van den Tandradbaan den tocht naar 't meer, waar een feestelijk versierde stoomboot haar wachtte. De spoorwegdirecteur Schroder en het lid van den Raad van bestuur, baron Dreifus, vergezelden HH. MM. op dezen tocht. Zoowel de bevolking als de vele gasten, die zich in Tyrol thans ophouden, toonen veel belang- stelling in onze Vorstinnen en vooral onze lieftal- lige Koningin is 't voorwerp van aller bewon- dering. Door H. M. de Koningin-Regentes is aan de pachters van landen in den Sophiapolder (Noord- Beveland), die tot het rijks-kroondomein behooren, een groote restitutie van de pachtsom terugge- zonden. Door deze edele handelwijze is de schade, die door het inloopen van den polder in den afgeloopen winter hun trof, weer belangrijk minder geworden. schoenzij zal weer koppelen en er zelf op over- schieten z/Ach, als ge Eeodora hadt gezien #BahMet achttien jaren sterft men niet aan de eerste liefdeMaar nu eerst even wat anders O, 't is zoo jammer, dat onze Mr. Gwinn, wiens ware naam Dumler luidde, mij zoo ontkomen iswant ik zou onschatbare ontdekkingen hebben gedaan. Hij kwam oorspronkelijk uit Polen en had daar Katiira, niet alleen vreeselijk bedrogen en vernietigd, maar ook vele andere duistere zaken uitge voerd, o. a. den Zweedschen graaf Svenson vermoord en diens naam gestolen Katara's vrouw gehuwd op een valsch doodbericht van haren man,"die nu nog op Helgoland door uwe dochter verpleegd wordt, en de dochter van dien man maar dat kan ik nog niet geloovenlater ook weer tot vrouw genomen z/Dan is hij geen mensch, maar een duivel ge- weest /ZekerzekerDen duivel komt het op geen doodzonde meer of minder aan Wilhelms vader, de oude Tauffer, is op de jacht door hem dood- geschoten, en diens jeugdige weduwe heeft hij op zijn huwelijksreis naar Zweden laten verdrinken in het Wettermeer //Ilemel welk een ontzettende afgrond loch hoe hebt gij al die euveldaden na den dood van den moordenaar kunnen ontdekken z/Het is een niet te loochenen feit dat de sluwste misdadiger zich eindelijk veilig waant en blindelings in zijn verderf loopt, ja, de eenvoudigste voor- zichtigheid uit het oog verliest. Dat heeft Mr. Gwinn ook gedaan; hij heeft een geregeld dag- boek bijgehouden, wellicht om later de wereld Met verrassend groote meerderheid heeft de Tweede Kamer zich voor een wettelijke tijdregeling verklaard. De vorige Regeering had zich weinig geneigd getoond daartoe mede te werken en de vorige Minister van waterstaat, de heer Lely, be- hoorde dan ook tot de 15 tegenstemmers. Ditmaal voerde de Minister van binnenl. Zaken namens de Regeering het woord en sprak zich uit ten gunste van een wettelijke regeling. Nu de Kamer zich met zoo groote meerderheid in dien zin heeft be- slist, mag men dan ook een wetsvoorstel verwachten. De kieswet schijnt, gelukkig, hiertegen geen be- letsel te zullen opleveren In welken geest die regeling zal luiden, schijnt vrij zeker te zijn, ook al heeft de Kamer zich er niet met zoovele woorden over uitgelaten. De West-Europeesche tijd, welke thans enkel bij onze spoorwegen en posterijen is aangenomen, vindt weinig verdedigers. Hij geeft den last van de bekende berekening der 20 minuten verschil met den Amsterdamschen tijd, en daartegenover staat enkel het voordeel van tijdseenheid met Belgie en met het door de zee van ons gescheiden Engeland. ant Frankrijk houdt zich nog aan den tijd van Parijs. Bovendien zou aanneming van den Green- wich-tijd in het dagelijksch leven alles 20 minuten later dan thans stellen en dus het leven bij kunstlicht verlengen. Terugkeer van het spoorwegwezen tot den Amster damschen tijd is niet denkbaar. Er blijft daarom niet anders over dan toetreding tot den Midden- Europeeschen tijd, waardoor hier te lande de klokken gelijk zullen loopen met die in Duitschland, Zwitserland en Italie. Vooral wegens het drukke verkeer met Duitschland zal daarin een groot gerief zijn gelegen. Dat zal gedurende het grootste deel des jaars beteekenen 40 minuten meer genot van daglicht. Door het besluit der Kamer is vroeger dan wij durfden liopen, uitzicht verkregen op hetgeen wij in ons blad van 1 Juni samenknoopten aan de verschijning van alle planeten te gelijk boven den gezichteinder. ,/Veertig minuten daglicht zullen u worden geschonken door den Staaten dat waarschijnlijk zonder extra-belasting //Ware die regeling eens ingevoerd, dan zou men na een week niet anders weten of het be- lioorde zoo, en men bespeurde niets ongewoons behalve meer daglicht en kleinere rekeningen voor kunstlicht en minder gecijfer als men naar den trein moest." Als nu maar het besluit der Kamer de Regeering tot spoedig handelen drijftDat „tijd geld is" komt hier vooral uitHdbld. met zijn memoires in ontzetting te brengen. Deze Dumler, alias Mr. Gwinn, alias graaf Svenson en hoe hij verder nog heeten moge, heeft met een zekere genialiteit al zijne euveldaden geboek- staafd z/Schandelijk schandelijk //Wilhelm Tauffer behoeft de toedracht der zaak vooralsnog niet te weten," merkte Stieglitz op, nu zij bij het restaurant waren aangeland, waar hij de oude vrienden wachtte. z/Wij hebben u laten wachten, mijn jonge vriend," sprak Stieglitz; ,/maar uw schoonpapa had mij veel te vertellen, weet u, hij kwam van de //prinses" EeodoraApropos, beste Tauffer, ge trekt morgen weer op Helgoland los De jonge man knikte werktuigelijk. z/Doe mij dan het plezier Rosalia van mij te groeten en haar te vragen, hoe het staat met het bekende medaillonlaat zij het eens toonen aan Katara." W ilhelm keek de beide heeren verstrooid aau en vroeg dan plotseling„Is het waar dat Hege dorff verloofd is //Zekerriep Stieglitz. ,/Met de zuster van Dremser, dien fameuzen jongeling, welke ook een steen wierp tusschen de voeten van Mr. Gwinn. ilen mag als het ware zeggen, dat de leelijke listorie, tegenover Eeodora gespeeld, de laatste dip was, waarover de goede Mylord den lials irak kleine oorzaken met groote gevolgen, schijn- )aar nietige schakels in de keten der ver- gelding (Wordt vervolgd.) IEVZENSCIE COIIRANT DM I>1 nil verscliijnt Jlaanilaic, Woeiindag- en frijdagavond bij den ultjyever I*. J. V A S D E 8 A 1' D E te Ter \enzen. 39) T-^.rs-!

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1