Algemeen Mienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. PUBL1CATIE. No. 3162 Donderda^ 13 Juni 1895. 35e Jaargang;. iif DlTBmi Binnenland. ABONNEMENTt Per drie maandeD binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekcnd. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en roeer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wetliouders van TER NEUZEN brengen bij deze ter kennis van de ingezetenen, dat in de week tusschen 17 en 24 dezer in deze gemeente zal plaats hebben de jaarlijksche collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden, welk fonds uitsluitend strekt tot ondersteuning van al de verminkten in eenigerlei strijd, waaronder ook die in Nederlands Overzeesche Kolonien of Bezittingen en noodigen tevens uit om door eene milde bijdrage dat fonds tot vervulling van het edele doel van zijne besteinming te helpen in staat stellen. Ter Neuzen, 11 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. Folitlek Overzicht. Er moet iets zijn voorgevallen, dat opnieuw eene min of meer gespannen verhouding tusschen Keizer Wilhelm en Bismarck heeft in het leven geroepen, en daarmede schijnt in verband te staan het bezoek aan den oud kanselier van den Minister van Oorlog, generaal Bronsart von Schellendorff. Aanleiding tot dit vermoeden is het feit, dat Bismarck Zondag- voormiddag, dadelijk nadat de Minister vertrokken was, bij de ontvangst van de centrale commissie van den Bund der Landwirthe eene redevoering hield, waarin hij zich z6o scherp uitliet als hij, na zijne verzoening met den Keizer, nog geen enkele maal heeft gedaan. In het hijzonder keerde hij zicli tegen de geheele politiek der handelstractaten en zeide o. a. //Als ik indertijd, toen ik nog lid van den Rijksdag was, van mijn mandaat gebruik had gemaakt en in den Rijksdag vrijuit had gesproken, zou men te Berlijn hebben kunnen uitroepenRichter en Bebel zijn toch nog heel wat betere menschen dan die Bismarck De oud-kanselier waarschuwde verder tegen het verkiezen van ambtenaren tot leden van den Rijks dag, en scherp geeselde hij het //Streberthum" in de Duitsche ambtenaarswereld. ,/Onze ambtenaren," zeide hij, „hebben meestal meer de belangen van hunne eigen carriere dan die van het vaderland voor oogen." De Ministers noemde hij „de hommels, die ons regeeren, maar niets voorbrengen dan wetten." Er moest een einde worden gemaakt aan dat wetten maken zonder „aar en halm," en FEUILLETON. TWEEDE DEEL. 38) XII. Dagen en weken waren na de opzienbarende voorvallen, welke geheel Helgoland in beroering hadden gebracht, vervlogen. Niemand betreurde het verschrikkelijk einde van den afschuwelijken moordenaar, niemand behalve Stieglitz, die het zoover had weten te brengen, dat de jonge Dremser door de rechtbank werd vrijgesproken, omdat zijne volkomen onschuld daghelder was gebleken. Natuurlijk had mevrouw Dremser na afloop van het geding en het herstel van haren zoon mets^ spoediger te doen dan terug te keeren naar Hamourg, met de blijde zelfvoldoening, dat uit de booze historie toch dit goede gesproten was, een vroeger vriend van hare lieve Elma, dien zij reeds als toekomstig schoonzoon met moederlijke oogen had gadegeslagen, tot't meisje teruggebracht te hebben. Inderdaad was Leopold Hegedorff door Elma's moedige daad zoo getroffen, dat zijn hart wederom tot haar neigde, nadat hij van Rosalie de ondubbelzinnige verklaring had ontvangen, dat hij op Eeodora's hart nimmer kon hopen. Hegedorff zei het eiland en al zijn drukte spoedig vaarwel, om zijn oude liefde te volgen, waarmede hij tot jroot hartzeer van den rentenier Wegener, weldra Voor het altaar knielde. n W aar is toch onze kleine prinses vroeg de ankier. ,/lk heh haar waarachtig nog niet eens Soeden dag gewenscht. Kom, Wilhelm men moest daar tegenover de strijdleus stellen wvoor halm en aar." Eindigend met een //lioeh" voor den Keizer, liet Bismarck er invloeien //het zou beter zijn, als de Keizer in het geheel geen geld uit de schatkist ontving, maar voor zijne be- hoeften moest zien rond te komen met de opbrengsten der domeinen." Al die scherpe uitlatingen zijn voor de verhouding tusschen keizer en oud-kanselier zeker niet zonder beteekenis te achten. De Standard ziet in de henoeming van Said pacha tot grootvizier een bewijs, dat de regeering van Turkije een toegevender houding aanneemt in de quaestie van Armenie. Indien het hervormings- plan voor Armenie, zegt het conservatieve blad, niet geheel wordt aangenomen, volgt daaruit nog niet, dat vijandelijkhedpn tegen Turkije onvermij- delijk zijn. Er kunnen nog andere middelen worden aangewendde instelling van eene permanente Europeesche commissie in Armenie, de terugroeping der Engelsche, Fransche en Russissche ambassa- deurs uit Konstantinopel. Engeland wenscht niet minder dan vroeger de integriteit van het Otto- maansche rijk, welks ontbinding den vrede van Europa zou in gevaar brengen, maar in het uiterste geval zou Engeland daarvoor niet terugdeinzen. Indien het voortbestaan van dat rijk onmogelijk werd, zou zijne vreedzame verdeeling door de mogendheden veel waarschijnlijker zijn dan een algemeene oorlog. Men zegt, dat het hericht, dat Rusland ten behoeve van China op de Fransche markt eene leening giiig sluiten voor de Duitsche regeering eene onaangename verrassing was, te onaangenamer na de eerlijke ondersteuning, die Duitschland aan Rusland in het Oosten heeft verleend. Het heeft alien schijn, alsof de Russische diplomatie der Duitsche te slim is geweest en na van den Duitschen bij stand te hebben gebruik gemaakt, tot hare eerste liefde, Frankrijk, terugkeert. De Mosk. Wjedamosti, een blad, dat met hooge regeeringspersonen in betrekking staat deelt den tekst mede van een memorandum, dat de Japansche gezant den koning van Corea heeft overreikt en meent, dat Japan dien koning reeds als zijn vazal behandeltja, dat het schijnt, alsof Japan bereid was, om Corea oorlog te voeren met Rusland. Dan zegt het blad Wij geven Japan de verzekering, dat de hoop, dat Rusland dan alleen zou staan, ijdel is en dat het altijd een trouwen bondgenoot zal hebben aan Frankrijk. Hetzelfde moeten wij zeggen van Duitschland, dat zeker niet vroeger zal terugtreden, z/Het arme meisje is door de kwaadsprekerij als van een adder gestoken," antwoordde Rosalie op ernstigen toon//booze tongen hebben haar het hart vergiftigd. Zij wil hare kamer slechts verlaten, papa, om met u huiswaarts te keeren." z/Dien braven Wegener zoo te beschimpen, 'tis schandeik vergeef het Dremser niet licnt." De goedige bankier klopte aan de kamerdeur. z/Feodora Mijn beste riep hij/,wat een gezicht voor een jong, levenslustig meisje Kom, zeg den ouden Erstein eens goeden dagWil mijn wit zwaantje het kopje in de veeren steken om de nijdige kraaien en hun valsch gekras Zie, kind een onderduikelen in den vloed van het gevoel van eigenwaarde en der eere reinigt u van alle modder des lasters, welken geen mensch op aarde ontgaan kan. Ge zijt intusschen reeds gewroken, beste meid Daar stond de lieve Feodora, als de zachte teedere lotusbioem, zoo schoon, zoo onbevlekt, zoo rein. Wilhelm Tauffer als van een zonnestraal verblind, trad onwillekeurig een schrede terug en maakte vervolgens een eerbiedige buiging, als voor een hooger wezen. z/Zie, Feodorasprak de bankier ernstig en liefderijk, //iedereen moet er op voorbereid zijn, belogen en belasterd te wordendoch onthoud dit heel uw leven wee doen dat kan u de lasteraar maar werkelijk schande breugt de eigen schuld alleen." z/Kijk dezen vreemden heer met zijn gebronsde gelaatskleur eens goed aan," voer de trouwe bankier voort, //zijn naam is Wilhelm Tauffer, te Hamburg aan de Elbe geboren en getogen, ja, ja en dan wanneer de onafhankelijkheid van Corea een feit zal zijn. In een officieel rapport van Kahajama, den Japanschen gouverneur van Formosa, wordt de ondergang dier eendaags republiek beschreven. De keizerlijke garde, pas geland, marcheerde naar Keloeng. Zij vond onderweg herhaaldelijk tegenstand. Het weer en de wegen waren slecht de kanonnen moesten worden gedragen. Bij Zoe< i-ho werd de vijand met een verlies van 100 man teruggeslagen, terwijl de Japanners 18 man verlo- ren. De aanval op Keloeng stiet op een wanho- pigen tegenstand, maar eindelijk vermeesterden de Japanners de stad en hare forten. Velewapenen, munitie en proviand vielen in hunne handen. De sterkte der Chineezen werd op 6000 man geschat. De interpellatie in de Kamer van Frankrijk over de buitenlandsche politiek, waarvan een tele gram een uitvoerig verslag geeft, is met de zege- praal der regeering geeindigd. Met 41 tegen 34 stemmen is in de zitting der Tweede Kamer van gisteren aangenomen het wetsvoorstel-Lohman, om het Rijkssubsidie niet te onthouden aan bijzondere scholen, welker onder- wijzersgetal tengevolge van onmacht op den daarvoor bepaalden termijn nog niet voltallig is, nadat de heer Yermeulen had ingetrokken zijn amendement, dat bij de beoordeeling van de onmacht door de Regeering gelet wilde zien op het karakter der school, omdat de heer De Beaufort (Wijk) dan, met opoffering zijn Yrijdag ontwikkelde bezwaren, zijn stem aan het wetsvoorstel weigeren moest. Ook de voprsteller hestreed het amendement. Elf liberalen stemden voor de wet. Daarna kwam in behandeling de motie-Beelaerts c. s. vragende een wettelijke voorziening tot ver- krijging van eenheid van tijdrekening. De heer Beelaerts, de motie toelichtende, wees op het ongerief van de dubbele tijdrekening en op de daaruit ontstaande verwarring, waarover vooral de handelsreizigers klaagden. De Minister Van Houten verklaarde zich namens de Regeering voor eenheid van tijdrekening en dus niet tegen de motie, maar verlangde van de Kamer aanwijzing van de richting nl. Midden-Europeeschen of Amsterdamschen tijd, onder opmerking dat de locale tijd moeielijkheden oplevert voor de spoorweg- eu postcorrespondentie. De heer Rutgers bepleitte den Midden-Euro- verwend Toen hem het allereerste harteleed werd aangedaan, liep hij weg, de wijde wereld in, de groote zee over, in plaats van man te zijn en zijn vaderlijk erfdeel te beschermen en te verdedigen. Nu, dat was zijn zaakMaar thans, Wilhelm Tauffer en Feodora Wegenerden mond houden en het hoofd op, omdat boven ons een doodkranke man ligt, die voorzeker in zijn leven meer harteleed heeft geleden dan wij alien te zamen. Kom, Feodora, den hoed gepakt; we gaan wandelen?" //0 neen neen jrDwaas meisje Aan mijne zijde zijt ge bewaard als in Abrahams schootGaat ge mee,"Wilhelm? t Zal ook u goed doen Rosalie en madame Villiers kunnen de wacht houden hij den zieke!" Weinige minuten later wandelde het drietal op de hoofdpromenade van Helgoland. n't Was een prettige wandeling," sprak Feodora nog dienzelfden avond tot Rosalie; ,/de natuur lachte op eenmaal weer om mij heen, heerlijker dan ooit, de menschen waren weer vriendelijk z/Hoe vindt ge den Amerikaan 't Is papa's afgod roeger viel hij niet in mijn smaakhij had mij te veel phantasie- voor een koopman //O, ik vind hem zeer interessant; de ernst staat hem goed, en het spaarzaam lachje brengt een waar zonnestraaltje op zijn gelaat //Oho, gij vindt dat bronzen gezicht, dat hem een waar Kabylen uiterlijk geeft, werkelijk behoor- lijk, ik wil zeggen bekoorlijk z/Foei, plaaggeest! Is hij dezelfde Tauffer, van wien ge mij vroeger verhaaldet z/Het is dezelfde Hij zal wel rijk uit Amerika teruggekomen zijn anders was hij ginds wel stille- tjes geblevenwant hier is alles voor den goeden peesehen tijd als den eenig mogelijken, waarop de zoozeer gewenschte eenheid is te gronden en ter beeindiging van het dualisme. De heer Heemskerk sprak voor behoud van den Amsterdamschen tijd als het meest overeenkomende met de natuurlijke en plaatselijke gesteldheid en wilde dus noch Greenwich- noch Midden-Euro peeschen tijd. De heer Beelaerts constateerde nog de afkeuring van den tegenwoordigen toestand en tevens, dat de motie geen keuze wil doen tusschen aanneming van eenigen tijd waaromtrent het voorstel blijve aan de Regeering. De motie ten gunste der tijd-eenheid wordt aangenomen met 57 tegen 15 stemmen. De Kamer keurde ook goed de conclusie ter tegemoetkoming aan klachten over vertraagde uitgave van de bijlage der Handelingen van de Staten Generaal. Met bijvoeging van een afdruk der circulaire van den Minister van binnenlandsche zaken aan de Commissarissen der Koningin, heeft de Com- missaris der Koningin in deze provincie aan de verschillende gemeentebesturen eene aanschrijving gericht in zake het aanvragen van vrijstelling van militiedienst, welke aanschrijving in hoofdzaak luidt als volgt: z/Dit jaar zijn weder vele jongelingen na hunne inlijving ongeschikt voor den dienst bevonden. De meesten hunner hadden bij den Militieraad geene vrijstelling gevraagd wegens gebreken omdat zij door hun getrokken nummer vrij meenden te zijn van den dienst. Het behoeft geen betoog, dat de inlijving van ongeschikte personen nadeelig is voor den dienst, aan het Rijk veel geld kost en voor de lotelingen, die tengevolge der afkeu- ringen later moeten opkomen, groote teleurstelling baart. Ten einde een en ander zooveel mogelijk tegen te gaan, noodig ik u uit ook liierop uitdrukkelijk de aandacht der betrokken lotelingen te vestigen, en te bevorderen, dat zij, die wegens ziekelijke gesteldheid of gebreken vrijstelling verlangen, gewezen worden op hunne verplichting om voor den Militieraad te verschijnen. Zoo zij daartoe wegens ziekte of gebreken niet in staat zijn, behooren zij daarvan door tusschenkomst van den burgemeester onder overlegging van een op zegel geschreveu verklaring van een geneeskundige, kennis te geven aan den Militieraad, die hen alsdan, overeenkomstig art. 89 der militiewet, zal doen onderzoeken op de plaats waar zij zich be- vinden. man o p Papa meende, dat ik hem niet herkennen zou, maar dat viel hem bijster... tegen Twee dagen later verliet de bankier met Feodora Helgoland, zonder Rosalie, zonder madame Villiers, die als om strijd als pleegzuster van den kranken Pool optraden, en zonder dat de wandeling van Feodora en Wilhelm herhaald -was geworden. Deze hoorde later de tijding van Rosalie, dat Feodora hem duizend groeten zond en zeer vergenoegd af- gereisd was, zwaarmoedig aan. z/Natuurlijk," merkte hij op, /,wat zou die stra- lende fee ook doen in ons droevig lazareth Zij leeft en tiert slechts daar, waar licht en vreugde zijn, en trekt als ik mij niet vergis een zekeren magneet na, die zich voor hare eer wil opofferen." U meent den dapperen ridder Hegedorff?" vroeg Rosalie met een schelmachtig lachje. /;Nu ja, mogen wij het euvel duiden, wanneer zij haar hart schenkt aan een mail, die alle beproeviugen heldhaftig doorstond //Voorzeker neen, alhoewel z/Nu, wat alhoewel?" //Alhoewel ik dien jongen man, hoeveel eer hij ook waard zij, als Feodora's echtgenoot mij niet denken kan." z/Waarom niet? moet ik weer vragen, lieve vriend Leopold Hegedorff is hupsch, kloek, rijk, eerzaam vier eigenschappen, die toch wel toe- reikend zullen zijn tot een gelukkig huwelijk z/Doet er niet toe zij passen niet voor elkaar Doch, inderdaad, juffrouw Rosalie," vervolgde hij met een snelle gedachtenwending, //het verwondert mij ten zeerste, u nog ongetrouwd terug te zien, en ik zou het bijna als een leiding des hemels TER SEI1ZENSCHE COHAIT den uitgever 1 Hit III ml versrliijnt VI ml ml ay-, Woemtdas- en Vrijdasavnnd hij J. I A HE SAM HE te Ter Meuzen. 1 1 11 mmmmi

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1