Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3160. Zaterdag 8 Juni 1895. 35c Jaargang. Binnenland. W QNTBBOTB. Gemengde berichten. De Tweede Kamer heeft gisteren met 47 tegen 34 stemmen verworpen een voorstel van den heer Yeegens om de personeele belasting nog niet in de afdeelingen te onderzoeken en aangenomen een voorstel der centrale sectie om dat onderzoek Dinsdag 18 Juni te doen geschieden. De voor- standers van het voorstel-Veegens beriepen zich op bet verband met de kieswet en het ontbreken van de aangekondigde wijziging der successiewet. De tegenstanders wezen daarentegen op de noodzake- lijkheid om het personeel op zich zelve als finan- cieele wet te onderzoeken. Men verwacht de indiening der kieswet half Juli en het onderzoek met den aanvang van September. De arbeidswet en do veiligheidswet zijn aan de orde gesteld. Met 47 tegen 24 stemmen werd verworpen de conclusie in het rapport inzake de gepens. Indi- sehe officieren, die zich beklaagden over wijziging in het reglement van het weduwenpensioenfonds, zoodat hun klacht ongegrond verklaard werd. De bataljons van het 3d" reg. infanterie blijven dit jaar in hunne garnizoenen en zullen de najaarsoefeningen plaats hebben op Walcheren. De militie van de lichting 1892 komt daartoe van 20 Augustus23 September onder de wapenen. Hr. Ms. torpedobooten Makjan en Nobo zijn Woensdagmiddag te Ylissingen aangekomen, tot het doen van oefeningen in de Zeeuwsche stroomen. Zijn de rustende schutters van Scheveningen tot dienstdoende schutters van den Haag gemaakt ook die van Charlois en Kralingen, tengevolge der inlijving bij Rotterdam, zullen in het vervolg aan de oefeningen enz. moeten deelnemen. Het geval doet zich echter voor, dat sommige schutters twee uur zullen moeten loopen om het exercitie-terrein te bereiken en daarna weer twee uur om thuis te komen. Is, zou men bijna vragen, de geheele schut- terij, gelijk ze nu is georganiseerd, waard, dat er een man twee uren voor loopt De schutterijwet schijnt echter onsterfelijk. Reeds veertig jaar ge- leden voegde het toenmalig lid der Tweede Kamer Gevers van Endegeest den Minister van binnenland- sche zaken toe ,/dat hij niet begreep hoe deze een nacht zich gerust te slapen kon leggen, zoolang hij de schutterij niet georganiseerd had." De toenmalige Minister is reeds voorgoed ingeslapen en van zijn achttien opvolgers heeft waarschijnlijk ook geen enkele er^en slapeloozen nacht om doorgebracht. Hoeveel land is met beetwortelen bezaaid Over de 30 hier te lande bestaande fabrieken gerekend, zijn dit jaar in Nederland 32,723 hec- taren met suikerbieten beteeld, tegen 33,917 hec- taren in 1894. Dat is dus een vermindering voor dit jaar van 3.5 pCt. FEUILLETON TWEEDE DEEL. 36) Thans trad de bankier voor den gereedstaanden Mylord en sprak op vasten toon '//floor eens, een os zou toch nog sterker zijn dan gij, als het alleen op kracht aankwam Gij hebt u vermeten, mijne dochter openlijk te belee- digen, weerlooze dames te beschimpen en u gentleman te noemen. Nu, goed, ik neem als vader de uitdaging tot het vuistgevecht aan en draag het wreken der eer mijner dochter op aan mijn waarden vriend, die hier naast mij staat. Straks kunt ge dan nog kennis maken met het //kinderspeelgoed," Mylord Wilhelm had de jas ook reeds afgelegd en presenteerde zich den blijkbaar onaaugenaam ver- rasten Mylord Gwinn. //All right I" mompelde deze weder, zich op hetzelfde oogenblik op Wilhelm stortend, om deze door een vuistslag neder te werpen. Doch de slag mislukte Wilhelm was hem vlug ontweken en had in de volgende seconde zijn tegenstander met reuzenkracht gegrepen en op de knieen ge- duwd terwijl hij den blauwen bril van Mylords oogen rukte en weg slingerde. //Eurekariep Wilhelm in dit oogenblik op bijna jubelenden toon, en met van woede verteerde trekken blikte mr. Gwinn nu in de vlammenschietende oogen van den Pool, die bij den zegekreet van Wilhelm was toegesprongen, om den met bovenmenschelijke kracht worstelendeu Mylord te knevelen. /,Neemt hem gevangenriep Wilhelm met heesche stem tot Stieglitz. //Hij is noch een TER NEUZEN, 7 Juni 1895. Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Mei ingelegd f 9781,48 en terugbetaald f 7842,04. Het laatste, door dat kantoor uit- gegeven boekje draagt het nummer 2685. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. J anuari Februari Maart April Mei 27 29 36 4 31 18 s., 4 ij., 3 k., 1 h., 1 pp. 17 s., 3 m., 3 ij., 2 p., 1 h., 1 k., 1 r.ij., 11. 18 s., 3 h., 3 pp., 2 m., 2 ij., 2 p., 1 k., 5 1. 4 s. 15 s., 8 h., 4 ij., 1 pp., 1 k., 2 1. 59731 67741 72006 8858 61077 127 269413 tlitgevaren zijn in Januari 23, in Februari 20, in Maart 30, in April 6 en in Mei 16 zeeschepen. Axel. Gemeenteraadszitting 4 Juni 1895. Tegenwoordig de heeren P. Dieleman, P. Koster, J. Wolfert, G. Weijns, C. N. Jansen van Rosendaal, P. van Hoeve, M. A. Smies, L. Lamaitre en D. J. Oggel, leden, en J. A. van Vessem, secretaris. Afwezig de heer P. Dregmans. Yoorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Gelezen eene missive van het bestuur van den polder Coegors c. a. houdende bericht, dat in de algemeene vergadering van stembevoegde ingelanden van dien poider, dd. 30 Mei jl. gehouden, met algemeene stemmen is besloten, op het door den Raad dezer gemeente gedaan voorstel, om den Graaf- jansdijk door begrinding voor gemeenterekening te verharden en wel onder voorwaarde dat de Coegors- polder het jaarlijksch onderhoud voor zijne rekening neemt tegen eene jaarlijksche vergoeding van ge- meentewege van vijftig gulden afwijzend te be- schikken. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt overgelegd de rekening van het algemeen burgerlijk armbestuur over 1894. De Voorzitter benoemt tot onderzoek daarvan eene commissie bestaande uit de heeren M. A. Smies, P. Koster en P. Dieleman. Tot leden van het algemeen burgerlijk armbestuur worden de aftredende leden, de heeren A. van der Hooft en L. Jansen van Rosendaal, met algemeene stemmen Engelschman, noch een gentleman, maar een voor de galg bestemde booswicht, die den Amerikaan- schen kerker ontsprongen is De Engelschen waren door de bliksemsnel ont- wikkelde scene geheel van hun stuk gebracht en hadden nieuwsgierig toegekeken. Op eenmaal schreeuwden zij wild door elkander en sprongen naar voren, zoodat de Amerikanen in het gedrang raakten. z/Bedaard, mijne heerensprak thans de man der wet met stentorstem //in naam des Gouverneurs breng ik dit bevel tot gevangenneming tegen dezen persoon tot uitvoering, die zich heden //Mylord Gwinn" heet, voor vele jaren echter den naam z/graaf Svenson" voerde en zich voor een Zweed uitgaf en die verder onder verdenking staat, niet alleen in Amerika misdaden gepleegd, maar voor 14 jaren ook te Hamburg eene vrouw vermoord te hebben De Engelschen weken bij deze krachtige vreese- lijke taal met verbazing en ontzetting terug, vol afschuw van hun vermeenden landgenoot, die met valen blik en rolleude oogen, een beeld voorstelde van plotseling onthulde misdaad, van de verschrikke- lijkste boosheid, van ontdekte schuld. z/Moordenaar Judas riep Katara. //De dag der afrekening is gekomeu God heeft u op deze "klip geworpen, van waar geen ontkomen meer mogelijk is Ziet gij dat Kai'nsteeken op zijn voorhoofd Weet, dat hij zijn trouwsten vriend levend in het graf heeft gestooten, om zijne vrouw te rooven O, het is vreeselijk Gij, gij hebt ook graaf Svenson gedood, moordenaarGij hebt u onder zijnen naam bij andere familien ingedrongen, gij hebt daar een jonge weduwe bedrogen en een erfdeel gestolen Een schel hoongelach van den beschuldigde deed Katara verstommenmaar op dit oogenblik sprong Hegedorff met een revolver in de hand herbenoemd en in plaats van den heer P. van Hoeve die voor gemelde betrekking niet meer in aanmerking wenschte te komen werd gekozen de heer Petrus van Fraaijenhove. Tot leden voor het stembureau van de verkiezing van raadsleden worden benoemd de heeren C. N. Jansen van Rosendaal en L. Lamaitre. Hierna wordt in behandeling gebracht het voorstel van den heer P. van Hoeve om den Graafjansdijk door bekeiing voor gemeenterekening te verharden mits daartoe vanwege de provincie een renteloos voorschot wordt verstrekt. Aangezien er geen vooruitzicht bestaat om een renteloos voorschot te krijgen, trekt de heer Van Hoeve zijn voorstel in. Hierna stelt de heer P. Dieleman voor om den Graafjansdijk voor gemeenterekening te begrinden welk voorstel in eene volgende vergadering zal worden behandeld. Yervolgens wordt op verzoek van den heer Lamaitre besloten aan den heer Ingenieur van den Rijkswaterstaat te Ter Neuzen te verzoeken, den stand van het water op de kreek alhier, eenigszins te verhoogen. Niets meer te behandelen zijnde wordt de zitting gesloten. Door de eigenaars van de huizen grenzende aan de Kon. Maatschappij de Schelde te Ylissingen worden zulke fabelachtige sommen gevraagd, dat de Maatschappij van haar plan om de fabriek aldaar uit te breiden wel zal afzien. Daar de uitbreiding evenwel vaststaat, zal zeer waarschijnlijk het zoogenaamde Eiland en de voormalige Oost- kerk aldaar daarvoor worden aangewezen. In de laatste dagen doet zich in Zuid-Beveland een vreemde ziekte voor onder het ruudvee. In den Wilhelminapolder zijn reeds een elftal dieren gestorven of afgemaakt moeten worden. Men weet nog niet juist welke ziekte het ishet heeft iets van krankzinnigheid of dolheid. De dieren loopen als razende met den kop in de hoogte, verwonden zich en zijn soms op een oogenblik dood. Van een landbouwer te Kloetinge overleed o. a. een dier, dat te Biezelinge liep te grazenhet deed eenige sprongen en viel dood neder. Op de Woensdag te Zierikze gehouden paarden- markt waren 158 paarden aan de lijn aanwezig, waarvan er ongeveer 50 zijn verkocht. De markt was ook bezocht door Belgische en Duitsche koop- lieden. Voor de des avonds te houden loterij waren 13 paarden, een tentwagen, een boerenwagen en vele andere prachtige cadeaux aangekocht. De commissie der verloting, die al hare inkoopen te Zierikzee deed, heeft meer dan 4000 bij vcrschillende winkeliers aldaar betaald. Dus voor de gemeente een goeden dag. voor hem. De moordenaar was echter vlug, greep Hegedorff in minder dan een oogenblik, hief hem met reuzenkracht in de hoogte en wilde hem over de klip in de diepe zee slingeren Allen stonden op dit oogenblik als verlamd, toen er eensklaps een onverwachte verschijning nader vloog en twee zwakke handen den hals des moordenaars omklemden, om hem zijn vreeselijk plan te verhinderen. Dit oogenblik, terwijl Gwinn zieh oinkeerde, was Hegedorffs redding. Plotseling wierpen nu de beide Amerikanen zich op hem, om den ge- vaarlijken booswicht onschadelijk te maken. "in de volgende seconde was Hegedorff vrij en richtte de revolver op den moordenaar, die als een roofdier met zijn vijanden worstelde. Daar viel de blik van den jongen man op een bleek, sidderend meisje, dat zich weenend afwendde. z/Juftrouw Dremserstamelde hij verward, z/wat wil u hier?" z/U redden, ondankbareriep de bankier z/schiet nietge kondet onze vrienden dooden De Engelschen zageu den kampstrijd met het grootste genoegen aan. Zij wenschten in hun hart, dat de fameuze Mylord het tegen de Ame rikanen mocht winnen, terwijl zij hem gaarne zouden helpen om uit de muizenval te ontsnappen. De beide sterke mannen hadden de handen vol met den woedenden Gwinn, die bovenmenschelijke krachten inspande. Katara wees alle hulp, zelfs van zijn hond terug. Gwinn gaf het op eenmaal verlorenhij zonk als levenloos ineen en sloot de oogen. //Touwen hiergebood Katara, die uit vele gekrabde en gebeten wonden bloedde. Op dit oogenblik echter, terwijl hij een weinig los gelateu werd, kronkelde Gwinn als eene slang omhoog, bevrijdde zijnen rechterarm en ontwrong zich door bliksemsnelle rukken aan zijn bespringers, Het stoomschip Salak, arriveerde Woensdag- ochtend van Southampton te Rotterdam. Meer dan anderhalf jaar geleden werd door een te Assen wonende heer en dame op een wandeling in't Stadsbosch aldaar, het lijk gevonden van zekeren A. van Opijnen. Er was toen alle vermoeden, dat hier een moord had plaats gehad. Van den dader werd tot dusver echter niets ontdekt. Thans is K. \Vvroeger te Assen woonachtig, doch sedert eenigen tijd in een Drentsch dorp verblijvende als verdacht van den moord naar de gevangenis overgebracht. Gistermorgen werd er in de Nes te Amster dam weer een van die tooneeltjes afgespeeld, waar- door deze buurt zulk een slechten naam heeft gekregen. Een heer had gelogeerd in een der logementen aldaar; toen hij gistermorgen wilde vertrekken, kwam hij tot de onaangename ontdekking, dat hij van 2000 was beroofd. Natuurlijk wist men n het hotel volstrekt niet, hoe dat mogelijk was. De loge besloot evenwel, 't hierbij niet te laten. Hij keerde terug met eenige vrienden, en eischte in het //hotel zijn geld terug. Bij woorden bleef 't nietde eigenaar en inwoonsters van het hotel sloegen er duchtig op los toen kwamen vrienden toeschieten en dra was 't een algemeen gevecht. Geen ruit bleef er heel alles gins kort en klein. Inmiddels kwamen eenige politieagenten opdagen. Zij brachten de vrouwelijke hotelbewoners naar het bureau op in Spinhuissteeg en lieten 't daarna aan de recherche over om in het beruchte perceel naar de f 2000 te zoeken. Dat zij die zouden vinden, geloofde niemand in de buurt. Naar men bericht zal op het Salmorth (bij Spijk) een gedenkteeken worden opgericht met vermelding van de namen van alien die bij de dynamiet-ontploffing op 19 Maart jl. het leven verloren. In de onmiddellijke nabijheid van de plaats, waar het schip in de lucht vloog zal een kruis worden geplaatst. Een paartje, te zameu 137 jaar oud, waarvan de vrouw reeds overgrootmoeder is van het vierde achterkleinkind, werd eergisteren te Haarlem in den echt verbonden. Het kostte de vrouw moeite de trappen van het raadhuis op te komen. Lt n boerenknecht kwam eenige dagen geleden bij den pastoor van Herrengosserstadt, en bekende hem, dertig jaar geleden op 31jarigen leeftijd een sigarenmaker in een vlaag van jaloesie vermoord, en zijn lijk in de rivier de Sach geworpen te hebben' Op aanraden van den pastoor legde hij gelijke verklanng voor den officier van justitie af, die een onderzoek instelde, waaruit bleek, dat twee mannen van dezen moord verdacht, veroordeeld waren, waarvan een zich nog in de gevangenis bevond. zoo gezwind, dat de Amerikanen op den grond tuimelden en de Engelschee juichten van genot Hij sprong op en snelde naar het plateau, waar hij zich westwaarts wendde, om den terugtocht langs de klip te vinden. Dat alles was sneller dan een gedachte in zijn werk gegaan doch even snel waren de Amerikanen achter hem, terwijl Hegedorfi en de baron hem met geladen revolvers den terugweg afsneden. ,/Schiet hem niet dood riep Stieglitz. „Den hond er op af 1" ,/Pak hern, Castor!" hitste Wilhelm; doch wederom hield Katara het woedeude dier terug dat thans begon te huilen en te janken, omdat het zijn instinct, dat hem den vijand zijns meesters wees, met mocht volgen en de vluchteling neder- werpen. Gwinn moest den strijd verloren gevenhij was letter] ljk van alle kanten mgesloten en betreurde niets meer dan dat hij zijn revolver en zijn scherp dolkmes met zijne jas had weggelegd en zich zoodoende weerloos had gemaakt. Hij zag er vreeselijk uit de anders zoo elegante Mylord, - alles verscheurd en bebloed, het haar verwilderd, het vale gelaat vertrokken van woede en wanhoop. Daar stond hij dan, tot den sprong gereed. Dat was dan het einde van een misdadig be- staan Achter de Noordspits verheft zich een kolossale klip, de Hengst of Hengist genaamd, door een smal water van het eiland gescheiden. Daarheen scheen de vervolgde te willen wijken. ,/Gaat ge mee, kameraad riep hij, Katara met de rechterhand hoonend wenkend en met de linker naar de zee wijzend. (Wordt vervolgd.) Bijvoegsel van de Ter Heusensche Courant. Maand. Getal. Geladen met K. m. inhoud bruto. In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, m. minerie, ij ijzer, r.ij. ruw ijzer, k. kolen, p. pitchkolen, pp. pijpaarde, b. hoot, 1. ledig.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 5