Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3160. Zaterdag 8 Juni 1895. 35p Jaargang. BRANDSCHOUOTIHIS. Advertentien. Binnenland. Telegrafische berichten. ABONNEMENT- Per drie maanden binneu Ter Neuzen 1,Eranco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. ADVESTENTIlH: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel rneer /"0,10. Groot,ere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Bij deze courant belioort een bijvoegsel. In den loop der volgende week zal ingevolge art. 35 der verordening op de brandweer, aan de huizen der ingezetenen in de kom dezer gemeente eene brandschouwing plaats hebben. Ter Neuzen, 7 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. l-»oIiti©l£ Overzicht. De Oostersche kwestie is de wereld nog niet uit, blijft zelfs een voortdurende bedreiging voor den vrede van Europa, doch is ongetwijfeld in een nieuwe phase getreden. Terwijl namelijk vroeger de direct of indirect bij de zaken in 't Oosten betrokken inogendheden elk voor zich bij den Zieken Man te Konstantinopel aanklopten om haar be- zwaren en grieven kenbaar te maken en een gunstige beschikking te erlangen op de eischen, treedt men nu gezamenlijk op, onderzoekt eerst goed de kwestie, waarover 't loopt en formuleert daarna zijn eischen, die natuurlijk minder uitsluitend zijn berekend op de particuliere voordeelen en belangen van dezen of genen en meer direct't algemeen belang dienen. Op grond van artikel 61 van het tractaat van Berlijn, is Turkije verplicht hervormingen in te voeren en door het in den laatsten tijd in Armenie voorgevallene is duidelijk en klaar gebleken, dat sultan Abdul Hamid er den tijd van neemt, al te zeer rekeneud wellicht op den onderlingen naijver der groote mogendheden van Europa. Dat is nu een misrekening, wel is Europa, langen tijd te toegevend, te zwak geweest, doch ten aanzien van Armenie is de meening onverdeeld, van de zich neutraal houdenden zoowel als van de protestee- rendener moeten maatregelen worden genomen van afdoenden aard. De mogendheden Frankrijk, Rusland en Engeland zijn door haar gezanten te Konstantinopel in 't bezit gekomen van des Sultans antwoord op de gefor- muleerde eischen met betrekking tot de hervor mingen in Armenie en dat antwoord moge dan al niet beslist onguustig luiden, 'tis toch zeker evenmin een onvoorwaardelijkeinwilligingvan'tgeen die rijken noodig en nuttig achten. De Sultan bestrijdt zelfs in principe het recht van de mogend heden om controle uit te oefenen, weigert een commissaris te benoemen en komt in hoofdzaak op tegen de benoeming van een gemengde commissie. Dat is vrij ernstig, zulk een optreden van den Zieken Man" kan niet geduld worden men wil de onderhandelingen tusschen de mogendheden en den Sultan eenvoudig beschouwen als mislukt en dus is gekomen het oogenblik van handelen. In den nacht van Zondag op Maandag is ontvangen door de gezanten van Engeland, Rusland en Frankrijk, des Sultans antwoord op het hervormings- plan, in den loop van den dag (Maandag) vond plaats een conferentie tusschen de drie gezanten en voor zijn persoon en namens zijn Regeering heeft Cambon (de Engelsche ambassadeur) de Turksche Regeering kennis gegeven, dat in geen geval eenige wijziging zal worden aangenomen en dat het hervormingsplan het minimum is. Zelfs zouden reeds Fransche en Engelsche schepen op weg zijn naar Konstantinopel tot het houden van een demonstratie. De schijnbaar eenvoudige bepalingen van het ontwerp tot hervorming van het stemrecht in Oostenrijk, zullen tal van moeielijkheden opwerpen. Daar is bv. de bepaling dat de „kleinste belasting- betalers" 34 zetels te hunner beschikking zullen hebben en dat in deze stemgerechtigd zijn alien, die een directe belasting betalen van minder dan 5 gulden voor de 13 werklieden-mandaten nu, kiezen alle werklieden, die deel uitmaken van een ziekenfonds. Betalen nu deze laatsten een directe belasting van 1 tot 5 gulden, dan behooren zij tot twee kiezerskorpsen. De minder goede beoordeeling van Windischgratz hervormingsplan, komt Taaffe ten goede, wiens veel meer in vrijzinuigen geest uitgewerkte ontwerp, tot basis heeft gediend voor degedachtenwisselingen, en daardoor rnin of meer als leiddraad beschouwd werd. 't Ergst is wel de min gunstige ontvangst door de coalitie-partijen, door den premier verblijd met de stellige verzekering, dat zij door den her vorming geenzins zouden worden geschaad, terwijl bij het product der langdurige overwegingen en beraadslagingen, de katholieke en de anti-semieten juist in de eerste plaats zouden profiteeren. Het eiland Formosa is thans behoorlijk aan Japan overgedragen. De heer Foster zal waarschijnlijk per eerste stoomgelegenheid naar zijn vaderland terugkeeren. Met de ,/republiek" is het finaal uit. President Tang heeft het hazenpad gekozen, zelfs niet af- wachtende of de negenjarige koning Alfonso hem bijgeval ook nog een handje zou helpen. Het noorden van Formosa moet er weinig aanlokkend uitzien. Benden tuchtelooze soldaten loopen er het land a'f, alles op hun weg plunderend en verwoestend. De regeeringsgebouwen te Taipeifoe en elders werden in de asch gelegd. Aan een en ander zullen de nieuwe meesters, de Japanuers, weldra paal en perk stellen- Natuur lijk zijn de vreemdelingen erg ongerust, maar voor liunne veiligheid schijnt voldoende gezorgd te zijn. Men schrijft uit Amsterdam van gisteren Van tal van huizen wappert de driekleur, Amsterdam ziet er recht feestelijk uit. De bevelhebber op Lombok, generaal Vetter, is tot ons gekomen en Amsterdam acht zich ge- lukkig hulde en dank te kunnen brengen, niet alleen aan zijn persoon, doch in hem aan geheel dat Nederlandsch-Indische leger, dat door zijn daden op Lombok, door zijn stijd tegen een krachtigen vijand, een heldhaftigen roemrijke blad- zijde toevoegde aan de geschiedenis van onze Oost-Jndische bezittingen. Het Centraal-station leverde hedenmiddag een eigenaardigen aanblik op. Tegeti een uut waren daar velen saamgekomen, om den generaal, die met een extra-trein uit 'sGravenhage werd verwacht, welkom te kunnen heeten. Daar zag men, behalve eenige leden der commissie van ontvangst, een groot aantal actief-dienende officieren en gepension- neerde officieren van het Nederlandsche en Neder landsch-Indische leger, waaronder er velen ridders der Militaire Willemsorde waren. De leden der Studenten-schietvereeniging waren met hunne banier op het perron, in uniform bijeen om de eerwacht te vormen, terwijl eenige studenten met roode en witte linten op den schouder als commissarissen van orde dieust deden. Op het perron had tevens de kapel van het 7e regiment infanterie hare plaats ingenoinen. Tegen half een reden een honderdtal minderen van land- en zeemacht, die de krijgsverrichtingen op Lombok medemaakten, in open rijtuigen onder leiding van den kapitein-commissaris van af- monstering G. P. Wijnmalen Jr., van hetPassanten huis op de Lauriergracht na het Centraal-station. Al deze mannen, waaronder er eenigen waren die door hunne verwondingen zich moesten voort- bewegen op een houten been of met behulp van krukken, verzamelden zich in een door deH. IJ. S. M. speciaal ingerichte ontvangkainer, naast de wacht- kamer 3de klasse gelegen, die met vlaggen en wapenschilden op eenigezins feestelijke wijze was ingericht. Zij droegen alien om den lials aan een oranjelint, de zilveren herinnerings-medaille, die hun 's morgens met een toespraak door kapitein "Wijnmalen was uitgereikt. Toen het oogenblik naderde dat de trein werd verwacht, stelden zich de studenten-scherpschutters op het perron met hun banier op. Te kwartier voor twee salueerden de studenten, de muziek liet het Wilhelmus hooren, de extra- trein stoomde binnen generaal Vetter in uniform, door de menigte daverend toegejuicht, stapte uit. Prof. Quack stelde enkele lieeren voor, de president der Studenten-schietvereeniging overhandigde een krans, drie meisjes strooide bloemen en men giug naar de wachtkamer. In korte maar hartelijke woorden riep Prof. Quack den generaal het welkom toe wat door deze met een enkel woord werd beantwoord. Ook op den weg, langs Damrak en Dam, Vijgeudam, Damstraat en \oorburgwal was een groote menigte samengekomen, die den generaal hartelijk toejuichte. In het open rijtuig waarin hij was gezeten, bevonden zich prof. Quack en de majoor der schutterij Schmitz. Ten stadhuize in de raadzaal gekomen, werd generaal Vetter door den burgemeester, Mr. S. A. Veiling Meinesz, ontvangen waar hij warme hulde bracht aan den held van Lombok en het Indisch leger. In kloeke woorden dankte de generaal, //Jongens" zoo sprak hij aan 't eind van zijn rede, „ik stel je voor een hoera aan te heffen voor den burgemeester van Amsterdam Hieraan werd gaarne voldaan en de strijders voegden er herhaaldelijk aan toeLeve de generaal Na de ontvangst ten stadhuize werden de rij tuigen weder bestegen om langs Dam, Kalverstraat, Utrechtschestraat naar het Paleis te rijden. Toen het rijtuig van den generaal doorreed onder het balcon van de groote club, dat smaakvol met groen en vlaggen was versierd, werden uit de ramen door de dames bloemen in zijn rijtuig gestrooid. Overal was een groote menigte saamgekomen, die den held van Lombok daverend hulde bracht. Bijna nergens was er politie langs de weg en toch werd nergens de orde een oogenblik verstoord. Zoo kwam de stoet op het Frederiksplein voor het Paleis van Volksvlijt aan. Aan het balcon was aangebracht een schild met de woorden//Hulde aan het Ned.-Ind. Leger en aan de Ned.-Ind. Vloot." In de groote zaal prijkt een dergelijk schild, waarnaast twee andere met de de woorden Amster dam en 6 Juni 1895, terwijl verder de geheele zaal was versierd met slingers, groen en bloemen langs de pilaren, de wapenen der verschillende provincien en tal van nationale vlaggen. Langs de zijden van de zaal stonden de verschillende vereenigingen geschaard met hare banieren, wat een recht feestelijk aanzien aan het geheel gaf. Toen de generaal, voorafgegaan door de eerewacht der studenten-schietvereeniging, door het middenpad naar het orkest schreed, waar het orkest en orgel hem met de volksliederen begroette, juichtte de menigte in de zaal saamgekomen, den veldheer daverend toe. De generaal nam met de Indische officieren en de leden der feestcommissie op het orkest plaats en werd daar door den president der feestcommissie, Mr. N. P. van den Berg, president der Nederlandsche Bank, met een hartelijk woord verwelkomd. TER NEUZEN, 7 Juni 1895. De wachtmeester der Kon. marechaussee alhier, P. J. Poulusse, heeft, ter zake van gemis van gezondheid, ontslag als zoodanig bekomen. In de Oostendenaar van 6 Juni lezen wij 't volgende „Zooals wij Zondag reeds melden heeft het aan muziek en concerten niet ontbroken. Maar wat wij niet hebben kunnen aanstippen en wat wel voor onze stad en zelfs voor gansch ons Vlaanderen iets buitengewoons mag heeten is het bezoek geweest van een koorzangmaatschappij van Sluiskil bij Ter Neuzen (Holland) bestaande uit 80 uitvoerende leden, damen en heeren, en welke ons Maandag namiddag op een aangenaam concert heeft vergast. Het was waarlijk prachtig en overheerlijk die zoo talrijke vereeniging de schoonste Ylaamsche kooren op de markt te zien uitvoeren, onder het bestuur van den onderwijzer harer gemeente. Jammer genoeg, maar wij moeten het bekennen, onze noorderbroeders stappen ons vooruit op het gebied der zangkunst." Aan den lof hier aan de vereeniging gegeven, zouden wij niet gaarne iets te kort doen maar wij wisten niet dat wij in onze gemeente eene zang- vereeniging hadden met tachtig werkende leden. Deze moet men in heel ons land met een lantaarn zoeken. Het zal dan ook wel beteekenen het gezelschap n.l. de leden en medereizigers. Wat het laatste gedeelte betreft, dit geven wij nog zoo maar niet toe. Ofschoon het wel waar is dat vele Belgische zangmaatschappijen, vooral in Brussel en Gent, zich oplossen in sport-vereeni- gingen en andere haar leven rekken door tooneel- uitvoeringen, vindt men in Belgie, vooral in 't Zuiden, nog uitstekende groote koormaatschappijen, terwijl deze in ons land zeldzaam zijn. Bij de gisteren gehouden verkieziug voor een lid Her Provinciale Staten in het district Goes, werden uitgebracht 2815 stemmen. De volstrekte meerderheid bedroeg 1379. Gekozen is de heer D. J. Oggel met 1383 stemmen. Op den heer I. D. Fransen van de Putte waren er 1297 uitgebracht. Zaamslag, 7 Juni. Het verzoek van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier om de kermis te beperken tot een dag n.l. de Dinsdag is in de gemeenteraadszitting van heden op voorstel van 't Dag. Bestuur afgewezen. Yoor stemden de heeren De Kraker en Van der Ree. Tegen de overige leden. Philippine. In de afgeloopen week zijn met den kruiwagen en de hoogaarsen ongeveer 750 Ms. zand uit de haven gevoerd. Yele landbouwers halen dat zand kosteloos weg om de wegen om hunne hoeven te verbeteren, natuurlijk ten voordeele van den aannemer. Woensdag morgen stonden er veertien boerenwagens op de kade om zand te laden. 5 Juni. Heden voormiddag hebben drie Belgische afgevaardigden alhier een onderzoek in- gesteld of langs onze gemeente eene geschikte waterafvoer voor Belgie zou tot stand kunnen komen. Tevens zouden zij bij het hooger Bestuur er op aandringen dat Philippine een vloeikanaal kreeg. Koewacht. Mej. H. M. van de Bilt alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de R. K. bijzondere school te Leimuiden (prov. Zuid-Holland) op een jaarwedde van 550 gulden. Biervliet. Voor de vacature van onderwijzer met hoofdacte aan de school van den heer H. Hoestra is de voordracht aldus opgemaakt: de heeren D. A. van Houte te WestkapelleCh. L. van de Bilt te KoewachtP. J. L. van Kleinemulder te Pannerden en A. L. Amelunxen te Hoek. Nieuwvliet. Voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. alhier heeft de heer E. G. J. Bal, cand. te Rotterdam, bedankt. Goes. De heer C. M. Lambrechtsen alhier heeft de benoeming tot Directeur van publieke werken te Amsterdam aangenomen en dientenge- volge ontslag aangevraagcL, als Ingenieur van den Prov. Waterstaat. Middelburg, 7 Juni. Heden had aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur alhier de aanbesteding plaats van het maken van een los- en laadsteiger aan de westzijde van den Oost- havendam te Breskens, behooreiide tot de haven- werken in de provincie Zeeland. (Raming 13,000.) Hierv.oor werd het minst ingeschreven door den heer J. M. Heijl Van de Sande te Breskens, voor 10780. Zaterdag 8 Juni hopen onze geliefde ouders JACOB VAN HERMON en' JANNA ZEGERS, hunne 40jarige eclitvereenlging te herdenken. Hoek, Juni 1895. Hunne dankbare kinderen. Wij betuigen onzen dank aan alien, die van hunne deelneming in het door ons geleden verlies deden blijken. L. J. VAN DER MOER. W. VAN DER MOER—Van Rooijen. Ter Neuzen, 7 Juni 1895. Ondergeteekende bericht het geachte publiek, dat hij morgen een winkel opent in Zich beleefdelijk in ieders gunst aanbevelend, belooft hij een vlugge en nette bediening. A. THOLENS—Van den Ouden, Ter Neuzen, 7 Juni 1895. Noordstraat. TER \EImSIHE ('OIRAVL

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1