Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3159. Donderdag (5 Juni 1895. 35 Jaargang. fOjf iiT Binnenland. A B 0 N N EMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVEBTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer/"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van w WESTDORPE maken bekend, dat van de aandeelen der geldleening ten laste dier gemeente in 1890 aangegaan, op heden zijn uitgeloot de nummers 17, 25, 26, 35 en 51. Westdorpe, 1 Juni 1895. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. VAN WAES. De Secretaris, M. J. B. KIEBOOM. Jfolitiebt Overzicht. Een bericht uit Japan meldt de landing der keizerlijke garde op Formosa en een ander uit Shanghai bevestigt het met de bijvoeging, dat de Japanners een hardnekkigen tegenstand vonden, maar ten slotte overwinnaar bleven. Een aan den president der republiek behoorend stoomschip, dat onder Duitsche vlag vaart, had wapenen en amunitie uit China aangebracht. Hieruit blijkt, dat op Formosa het verzet tegen de Japanners door China wordt gesteund. De regeering van Turkije heeft reeds bekend gemaakt, dat zij heeft bevolen, dat te Djeddah eene militaire rechtbank belast is met de behan- deling van het proces tegen de moordenaars der consuls; maatregelen worden genomen om hen te ontdekken, gevangen te nemen en voorbeeldig te straffen. Tien Bedoeienen zouden reeds zijn gevangen genomen. Het Engelsche gouvemement, dat dadelijk drie oorlogsschepen naar Djeddah heeft gezonden, heeft ook niet gewacht met te Konstantinopel voldoening te eischen voor de beleediging, den gedelegeerden van Engeland, Frankrijk en Rusland te Moesh aangedaan, waar Turksche gendarmen hunne woning zijn binnen gedrongen. Het Parlement van Italie zal den 10 dezer worden geopend door koning Humbert. Ilij zal omringd zijn door alle koninklijke prinsen, behalve den hertog van Genua, die op weg is naar Kiel, en den hertog der Abbruzzen, die op het punt staat eene reis om de wereld te ondernemen. Met groote spanning wordt de troonrede verwacht. Het gouvernement zal aan de Kamer verzoeken, in de eerste plaats zich bezig te houden met de finantieele en economische quaesties en met de begrooting. Van tijd tot tijd wordt het in Rusland noodig geacht, de Franschen eens op hunne vingers te tikken. Onlangs schreef de Figaro//Het is bekend, F JETJIL1L.BTON TWEEDE DEEL. 35) ,/Ach, ik wilde Mylord Gwinn smeeken om het dreigende duel achterwege te latendoch hij was reeds uitgegaan. Zijne kamer was echter niet geslotenik wilde op hem wachten, merkte spoedig, dat hij bezig was geweest met inpakken, zag dit portret en dezen brief op de tafel liggen, raakte geheel buiten zinnen bij het zien ervau, nam beide in mijne handen en zag hem plotse- ling uit de naastliggende kamer komen zonder hrilIk vloog als een waanzinnige de deur uit, verder, altijd verder en wilde mij in wanhoop van de klip storten, toen Baumer mij ontmoette en huiswaarts bracht, zonder dat ik wist, wat er eigenlijk met mij geheurde. Ach, lag ik maar in de zee, waar zij het diepst is Stieglitz wierp een blik op zijn horloge, en ging met snelle schreden in de woonkamer, nadat hij de twee belangrijke documenten voorzichtig bij zich had gestoken, die, zeide hij, beter bij hem dan bij madame Villiers bewaard waren. //Let een weinig op haar," beval hij Rosalie z/de arme madame is zeer ziek, zij moet rust hehben en slapen. Adieu, ik kom spoedig weer XI Lang voor het vastgestelde uur bevonden zich Kolmer en Hegedorff op den lichttoren, om van er uit het geheele eiland te observeeren en d e met welke bereidwilligheid de spaarpenningen van het Fransche volk aan Rusland werden overgegeven." Daarop antwoordt nu de Nevoje Vremja Deze en dergelijke frasen vindt men telkens in Fransche dagbladartikelen, die over het Fransch-Russisch bondgenootschap handelen. Die frase is gewoonlijk zoo aan de voorafgaande of volgende beschouwingen vastgeknoopt dat zij als een verwijt aan het adres van Rusland klinkt, als een verwijt van de ver- tegenwoordigers der Fransche beurs en geldwereld, die meenen, dat door hunne deelneming aan het plaatsen van Russische leeningen in Frankrijk, Rusland hun niet alleen grenzeloos dankbaar moet zijn, maar ook aan hunne nukken moet gehoor- zamen. Door herhaling is deze frase banaal en stuitend geworden en is der Fransche scherpzinnig- heid onwaardig. Wanneer een Fransman iemand geldt leent en telkens als hij hem ontmoet, zegt z/Ik heb u gaarne geld geleend vergeet dat vooral niet", dan zou ik mijn best doen om met dien heer zoo spoedig mogelijk mijne rekening af te sluiten, zelfs al moest ik, om die schuld te betalen, den bij stand van een ander tegen hooge rente inroepen. De toestand in Marokko moet zeer ernstig zijn. De weerbarstige stammen winnen steeds veld in hun verzet tegen het gezag van den Sultan. Zelfs zou de hoofdstad in hunne handen zijn ge- vallen, wanneer niet alle eischen der rebellen waren toegestaan Daartoe behoorden het bestraffen van eenige gouverneurs en het betalen van 200,000 dollars. Toen eerst trokken de belegeraars af Dusvolslagen arnarcliie en gebleken maclite- loosheid van het wettig gezag. De kans, dat er nog eene vreedzame schikking tusschen Zweden en Noorwegen zal worden getroffen, is weer verminderd. Men herinnert zich, hoe ge- gemeld werd, dat in het Noorsche Storthing eene motie in dien geest zou worden aanhangig gemaakt. Thans verneemt men, dat als Minister van Buitenlandsche Zaken te Stockholm is benoemd de gouverneur van Upsala, graaf Douglas. Deze behoort, volgens het Berl. Tageblatt, tot de hoofden der anti-Noorweegsche oorlogzuchtige partij en zal misschien spoedig premier worden. Deze benoeming zet natuurlijk in Noorwegen weer kwaad bloed. De correspondent van de Times op Madagascar schrijft d.d. 21 Maart, dat de toestand zeer slecht staat voor de Malgassen. De Koningin moet thans het oor leenen aan de Franschgezinde partij. De soldaten deserteeren bij honderden. der voornaamste bevelhebbers laat zich om- een toebereidselen der tegenstanders te bespieden. z/Ziet ge daar ginds, baron?" riep Hegedorff na een groot half uur plotseling, met den vinger naar de laatste huizen van het bovenland wijzend z/dat is zoo waar Mylord met zijne bende." De oude baron tuurde door den verrekijker. ,/Ik zie behalve hem nog zes Engelschen en dan zijne secondanten derhalve publiek in overvloed vJa 1" riep Hegedorff, reeds opgewonden. //Ik zie een groot schandaal, eene beschimping der Duitsche eer tegemoet." z/Maar," heruam de baron met fonkelende oogen, „wij zijn zonder vrees. Kom, mijne jonge vriend 1" Zij verlieten den toren en schreden zwijgend naar hun doel. //Zou het niet beter en voorzichtiger zijn, dat ook wij voor een passende lijfwacht zorgden merkte plotseling de oude heer op, terwijl hij staan bleef. //Ge weet wel, ook de meest rechtvaardige zaak moet wijken voor de overmacht, en heeft dan in den regel nog het uitlachen op den koop toe z/Ik geef toe," mompelde Hegedorff somber, z/dat u de waarheid spreektik voel bij deze gedachten mijn bloed koken, en ik heb tegelijk het voorgevoel, dat wij in een onvermijdelijk ongeluk loopen. Maar wie zullen we nemen z/Iederen landgenoot, die het hart op de rechte plaats heeft. Zie, ginds komen nog andere heeren aanwandelen 't schijnt wel een openbare voorstelling te zullen worden Hegedorff staarde scherp voor zich uit en riep plotseling verheugd //Dat zijn vrienden Ham burgers koopenvandaar het vertrek der Europeesche officieren uit het leger der Hova's. Deze laatsten hebben geen kans meer, de Franschen tegen te houden. Generaal Vetter is Zaterdag op zijn reis naar 's Gravenhage aan eenige stations, nl. te Roozendaal, Dordrecht en Rotterdam, met warmte begroet. In eerstgenoemde gemeente brachten de beide koninklijke harmonien hem eene ovatie en sprak de burgemeester hem toe. Te Dordrecht werd de generaal verwelkomd door het bestuur der afdeeling Dordrecht van de ver- eeniging //Het Vaderland Getrouw" en door den kapitein der genie van het O.-I. leger Wijnhof. Het dochtertje van een bestuurslid van genoemde oud-strijders-vereeniging bood een ruiker aan. De generaal werd door het talrijke publiek warm toegejuicht. Te Rotterdam, waar van trein werd verwisseld, waren aan het centraalstation vereenigd vele officieren der schutterij, van land- en zeemacht, oud-Indische officieren, civiele autoriteiten met den burgemeester aan het hoofd. Bij de aankomst van den trein speelde de staf- muziek het volkslied, terwijl namens de officieren van de schutterij en de weerbaarheid bouquetten werden aangeboden. Kapitein Lamers leidde den generaal en de hem vergezellende familieleden de wachtkamer binnen, waar de burgemeester hem verwelkomde met eenige hartelijke en waardeerende woorden. Een driewerf //hoera volgde op deze toespaak, waarop de voorzitter der vereeniging van Indische stijders Je Maintiendrai den generaal namens deze verwelkomde, hem hedankende, dat hij hun eerelid- maatschap had willen aanvaarden. De heer Reys, voorzitter der Rotterdamsche sectie van het Metalen Kruis, werd vervolgens aan den generaal voorge- steld en bood hem het eerelidmaatschap van die vereeniging aan. Generaal Vetter dankte den burgemeester in zeer vriendelijke bewoordingen. Hij besteeg toen den extra-trein, door den Holl. spoor voor hem beschikbaar gesteld, en onder opwekkende tonen der muziek en de //hoera's uit duizenden keelen werd de tocht naar den Haag voortgezet. Aldaar was natuurlijk het meeste werk voorde ontvangst gemaakt, omdat de generaal in de residentie zou afstappen. In den versierden salon waren ter ontvangst de ^■wgg— ii z/Dien eenen herken ik ,/Ja, dat is Baumer, die zeker lont geroken heeftDat is een vreeselijk nieuwsgierig wezen Hij zal wel alarm hebben geslagen Hoera en dat is de bankier Erstein en bij hem zie ik den beslisten politieman uit Hamburg ,/En verder nog twee vreemde heeren met een reus van een hond z/Voortrelfelijk Kom, laten we hen tege moet gaan Wat voor den duivel, wilt ge uithalen vroeg de bankier, terwijl hij Hegedorff groetend de hand gaf. »Ik dank den heme] dat gij juist op het rechte oogenblik zijt komen opdagen," sprak Hegedorff, den beiden bekenden heeren de hand schuddend en vervolgens den ouden heer aan hen voor- stellend. De bankier dankte den edelman hartelijk, dat hij zoo ridderlijk zijne dochter en Feodora had verdedigd, waarna de voorstelling van de beide Amerikanen, Katara en zijn //broeder" plaats greep. In korte woorden deelde Hegedorff al het voor- gevallene mede en het plan voor dien dag. z/De Engelschen zullen in elk geval boksen," merkte Wilhelm op. //Zoo is het," bevestigde Kolmer. z/Laat mij dan het veld," hernam Wilhelm, z/ik ben met dat soort sport bekend." //En ik," voegde Katara er bij, ik zal mijnen broeder met pleizier secondeeren." z/Bravo riep Stieglitz. //Dan kunnen we de komende dingen kalm tegemoet gaan." //Men zal mij eenen lafaard noemen," merkte Hegedorff somber op. Ministers van kolonien, marine en oorlog met hunne adjudanten en verschillende autoriteiten. De Minister van kolonien riep namens de regeering den generaal een hartelijk welkom toe en bracht hulde aan den dapperen aanvoerder en het Indisch leger, dat op Lombok, geleid door een trouw en dapper man, moest overwinnen. De generaal dankte in hartelijke bewoordingen met groote waardeering sprekende van het Indisch leger, zijn dapperheid en onversaagdheid ook in tegenspoed. In een aangrenzenden eerste-klasse-salon had bij monde van den vice-admiraal Roell de begroeting plaats namens een commissie, die zich uit tal van autoriteiten had gevormd. Voor deze ontvangst toonde de generaal zich ook zeer gevoelig, en hij wees ook nu weder op de houding van het leger en op zijn vertrouwen in de Indische en Nederlandsche regeering. De eerewijn werd hierna geschonken, terwijl den generaal bouquetten aangeboden werden. Daarop had in een reeks rijtuigen eene feeste- lijke tocht door de straten plaats, die alle met viaggen waren versierd en waar een zeer talrijke bevolking op de been was die den generaal geest- driftvol toejuichte. Bij aankomst aan het hotel De Oude Doelen waren eene talrijke menigte en vereenigingen van oud-strijders aanwezig. De voorzitter der vereeniging Het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingenheette de generaal welkom, huldigde hem als held van Lombok en uitte den wensch, dat hij nog lang op zijne lauweren moge rusten. De generaal dankte voor de hulde, hem van die zijde dubbel aangenaam. Luide hoerahs en de kreet//Lang leve de generaalde held van Lombok," weerklonken. Een muziekkorps begroette den generaal bij het binnentreden van het hotel met de volksliederen. Deze trok zich hierna in zijne vertrekken terug. Naar men verneemt, is de burgemeester van Sliedrecht, de heer J. A. van Haaften, na zijn invrijheidstelling, naar Belgio vertrokken en heeft hij ontslag uit zijn betrekking aangevraagd. De visschers te Wierum en Moddergat onder- vinden nog steeds veel last van hun Engelsche buren en collega's. Met dikwijls 300 a 400 zeil- en stoomschepen nadert een deel van de Engelsche visschersvloot tot op geringen afstand hier de kust. Veelal kan men het mastbosch, dat wel een reus- achtige stad gelijkt, gemakkelijk met het bloote oog van den zeedijk af onderscheiden. Het spreekt van zelf, dat onze visschers zich z/Onzin, man riep de bankier kortaf. //Gij hebt immers geen boksen geleerd z/U heeft gelijk," sprak Kolmer; de heeren bewijzen ons in dit moeilijk geval een onschat- baren dienst." z/Nu," riep Hegedorff opgewonden, ,/dan voor- waarts, opdat men ons niet wachte De partijen kwamen ongeveer gelijktijdig bij Nordhorn, de afgesproken plek, aan. De Engel schen waren niet weinig verrast, toen zij zooveel Duitschers tegenover zich zagen, terwijl Mylord Gwinn met langzame bewegingen, de handen in de zakken gestoken, het geheele gezelschap den rug toekeerde en over de wijde zee ging staren. Of de blik achter den blauwen bril misschien vol heimwee in de verte zweefde, was niet te bespeuren. Plotseling wendde hij zich langzaam om en beschouwde schijnbaar onverschillig het gezelschap. Zijne gelaatstrekken waren op eenmaal geheel veranderdhij was bleek geworden en de geheele gestalte scheen in eene seconde gebroken. Doch niemand vermoedde er iets van, behalve de sluwe Stieglitz, die zich op den achtergrond had gehouden en al zijne opmerkzaamheid aan den Mylord wijdde //All right," sprak deze, eenige woorden met zijn Britten onhoorbaar wisselend. z/Ge ziet," begon thans Hegedorff, //dat wij present zijn Als ge gereed zijt, Mr. Gwinn Zooals ge ziet, heb ik een pistool en degen meegebracht, kies z/Balachte Mylord verachtelijk, //wij boksen z/Ik ben geen vuistvechterriep Hegedorff toornig. //Gelijke zon, gelijke wapens, mijne heeren TER \EIZE\SCHE (OlRAVf Mit ltlad versell ij.it Haandag-, Woemdas- VriJil»g»voml l.ij den uit8ever 1». J. VAX 1* E S A M 1» E te Ter Xea.en.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1