A1 g em een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen. IKS" I „Eendracht maakt macht." J. P. VAN HERP, J. C. J. K0LIJN, „Eendracht maakt macht." No. 3158. Zaterdag 1 Juni 1895. 35 Jaargan^. KERMIS te AXEL, Binnentand. Advertentien. Maandag a. s. (2den Pinksterdag) Antirevolutionairen! Siemmers. Telegrafische berichten. ABONNBMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82J. Men abonneert zich bij alle Boethaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Wegens het Pinksterfeest zal a. s. Maandag geen nummer van dit blad verschijnen. aanvang nemende Maandag 3 Juni en eindigende Boiulerdag 0 Juni 1895, des nachts te 12 ure. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. T)e liberale kiesvereenigingen ,/Goes" te Goes, „Welbegrepen Eigenbelang" te Hoedekenskerke, ,/Algemeen Belang" te Wissekerke, ,/Algemeen Be- lang" te Kolijnsplaat, ,/Kruiningen" te Kruiningen en „Burgerplicht" te Yerseke hebben met algemeene stemmen tot voorloopig candidaat voor het lidmaat- schap van de Prov. Staten geproclameerd den heer I. D. Fransen van de Putte te Goes. Door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging te Goes, Woensdagavond gehouden, is de heer D. J. Oggel, burgemeester van Axel, met 25 stemmen tot candidaat voor de aanstaande verkiezing der provinciale staten gekozen. De heer J. Oele te Kapelle bekwam 7 en de heer J. Steketee te Heinkenszand 3 stemmen. De heer Oggel is nu door al de aangesloten anti-rev. kiesvereenigingen in het district Goes gecandideerd. Volgens officieele mededeeling zijn in de Wester-Schelde de navolgende bakens niet aanwezig a. het groote baken met een bol als topteeken, op het Oude Hoofd van Walsoorden, Zuidergat; b het groote bolbaken en het groote cylinderbaken, nabij den hoek van Valkenisse, Nauw-van-Bath. TER NEUZEN, 31 Mei 1895. In den loop der werkstaking van de boot- werkers der firma Little Johnston alhier, was tot heden morgen nog geen verandering gekomen. Toen evenwel aan de kade gearriveerd was het stoomschip „Halling" en met den trein van 7,30 ure 40 werklieden uit Gent arriveerden, door de firma aangenomen, en deze een aanvang maakten met het lossen der boot, veranderde de toestand. De stakers, die dezen ochtend ook vroegtijdig op de kade aanwezig waren, wilden pogingen aauwenden om het werken te beletten en stelden zich dreigend aan, hoewel zij niet overgingen tot handtastelijkheden, in bedwang gehouden door een ruim 20 personen sterke politiemacht, zoowel gemeente- als rijkspolitie, die ook van omliggende gemeenten gerequireerd was. Gewapend met kara- bijnen, zorgden dezen er voor dat het werk niet belemmerd werd. De groep der stakers groeide intusschen meer en meer aan, daar ook andere werklieden, waarvan velen hun werk in den steek latende, opkwamen om hunne makkers bij te staan, sommigen gewapend met door hen gebruikt wordend gereedschap. De houding dezer menigte werd zoo dreigend, dat de politie het noodig oordeelde zich met gevelde karabijn tegenover haar te stellen. De Gentenaars, ziende dat zonder vrees voor ernstige ongevallen het werk niet door hen kon worden voortgezet, lieten dit in den steek en vertrokken weer met den trein van 9 ure. Aan het verzoek van den Ed.Achtb. heer bur gemeester ter plaatse aanwezig om aan het M'erk te gaan op de door de firma gestelde voor- waarden weigerden de Ter Neuzensche werklieden te voldoen en eveneens werd door hen afgewezen een door Z. Ed.Achtb. gedaan bemiddelings-voorstel. Zij bleven bij hunnen eisch de oude voorwaarden, n.l. 34 cent per ton en werken met 57 personen. Na eene ten slotte gehouden eonferentie tusschen den burgemeester, de vertegenwoordiger der firma en de werklieden, werd besloten, telegrafisch aan het Iioofdkantoor te Louden te verzoeken de werk lieden weer op de oude voorwaarden aan 't werk te mogen stellen. Hierna keerde alles weer tot zijne kalmte terug, die door de werklieden steeds is bewaard, doch heden morgen dreigde verstoord te worden. Te hopen is het, dat de quaestie spoedig bevre- digend worde opgelost, daar ze zeer nadeelig is voor den toch al door verschillende omstandigheden gedrukten toestand onzer plaats. Bij het afdrukken van dit blad was nog geen nader bericht ontvangen. Mej. J. de Jonge alhier is tegen 1 Juli a. s. benoemd als onderwijzeres aan een Chr. school te Ouderkerk aan den IJsel, op een salaris van f 600. Het door de ,/Vereenigde Handwerkslieden" alhier in de Visser-Donzestraat gestichte vereeni- gingsgebouw, zal op a. s. Zaterdag 8 Juni in gebruik worden genomen. Des namiddags van 3 tot 4 ure zal voor de leden en donateurs met hunne ecbtgenooten eene feestrede worden gehouden en des avonds eene lezing, voor 't publiek, tegen entree. Tot het vervullen dezer spreekbeurten komt de heer B. H. Heldt, lid van de 2e Kamer der Staten Generaal, hierheen. Met de waarneming van het kantoor der directe belastingen enz. te Valkenswaard is belast de heer J. M. Mulder, surnumerair, thans belast met de waarneming te Kaatsheuvel. Mej. G. J. Geertsema Beckering te Schoondijke slaagde Woensdag bij het examen voor godsdienst- onderwijzeres, aldaar, afgenomen door het classikaal bestuur van IJzendijke. Axel, 30 Mei. De vergadering van stembe- voegde ingelanden van den Coegorspolder, verwierp heden het voorstel van den gemeenteraad van Axel, om den Graafjansdijk door begrinding voor gemeenterekening te verharden, onder voorwaarde dat de Coegorspolder het jaarlijksch onderhoud voor zijne rekening neemt, tegen eene jaarlijksche vergoeding van gemeentewege van vijftig gulden. Zaamslug, 28 Mei. In de vergadering van stembevoegde ingelanden van den Zaamslagpolder, bijgewoond door 36 stemmende leden, te samen uitbrengende 37 stemmen, werd een voorstel om in beginsel te besluiten tot begrinding van de navolgende wegen aangenomen met 25 tegen 12 stemmen 1°. de weg van af den Paardendijk, beginnende aan den Valweg, over den Reuzenhoekschen dijk tot aan de Groenstraat en van hier Zuidwaarts tot aan de hofstede van mej. de wed. A. Dieleman in aansluiting met den aldaar liggenden grindweg 2°. de Groenstraat van af de hofstede van den burgemeester in aansluiting met den bestaanden grindweg aldaar tot aan den dijk van den Visschers- polder en van hier zuidwaarts tot- en in aansluiting met de Provinciale weg van Ter Neuzen naar Axel 8°. de Molenstraat, van af de hofstede bewoond door den heer Abr. Dees Jac'z westwaarts tot aan het begrinde gedeelte van deze straat bij de hof stede van den heer A. de Kraker Kz. Op de aanvraag van den Aan- en Genderdijke- polder (vroeger reeds in dit blad vermeld) om het gedeelte van den Zaamslagschen dijk van af den dijkshoek bij den Reuzenhoekschen duiker tot aan de begrinding op het gehucht Reuzenhoek, voor rekening van den Zaamslagpolder te begrinden werd afwijzend beschikt met 22 tegen 14 stemmen. Eeneens werd afwijzend beschikt, zulks met 21 tegen 15 stemmen op een verzoek van bewoners van het gehucht Reuzenhoek om een voetpad te begrinden langs de huizen bovendijks en over den weg voor de huizen benedendijks. Tot vertegenwoordiger des polders in den dijkraad der waterkeering van de calamiteuze polders Marga- retha c. a. werd herbenoemd de heer C. de Bokx. Biervliet, 30 Mei. De heer C. van der Hooft, te Ter Neuzen, is aannemer geworden van den nieuw te leggen keiweg in den Konninginnen- polder te Biervliet, voor 9000, te betalen binnen 18 jaar met 3$ °/Q rente. Staande de vergadering van dien polder werd de gunning verleend. Biervliet. Dat een eigenaar eener hofstede met zijn pachter overhoop ligt, is geen op zich zelf staand geval, en vooral waar de pachter een opvolger krijgt. Maar dan is het gewoonlijk tusschen heer en nieuwen pachter koek en eide verstandhouding is al heel rooskleurig. Met lastige heeren valt moeielijk in vrede en vriendschap te blijven leven. Tusschen een iandbouwer alhier, die half Mei zijn hoeve verliet en den eigenaar, die natuurlijk in Belgie woonachtig is, bestaat nog een groot verschil. De pachter heeft den grondbezitter per procureur gedagvaard tot betaling van vierduizend gulden, een bedrag van overnamingskosten. De nieuwe pachter, die van uit Zuid-Holland met alles wat tot een groot landbouwbedrijf be hoort een week later, op 22 Mei aankwam schijnt met de houding van zijn eigenaar ook al niet tevreden te zijn. In dezelfde week vraagde hij zijn heer ontslag van pacht, die hij gisteren, nu er een andere pachter kwam opdagen, heeft gekregen. Een geval dat de eigenaar en met den ouden pachter en met den nieuwen boer niet overeenkomt, is wel eenig op het gebied van den landbouw. Ons platte land heeft veel last van het Belgische bedelvolk, maar nog meer van de Belgische heeren. In Belgie komt tegenwoordig de veeziekte veel- vuldig voor, en in ons land doet zich nu maar af en toe een geval voor. Toch sluit Belgie de grenzen ook al ten nadeele onzer landbouwers. Men schrijft ons uit Middelburg. Hier gaat het gerucht rond dat een der voor het kiesdistrict Hulst, in de Staten zitting liebbende leden voor zijn lidmaatschap zal bedanken om evenals indertijd geschied is door een lid in het kiesdistrict Sluis voor den heer V. d. Bilt de kiezers in eerstgenoemd district de gelegenheid te verschaffen den heer Van Teylingen, die te Middelburg uitviel, als lid van het Gedep. college te behouden. Borssele, 31 Mei. Heden is alhier door het bestuur der waterkeering van het calamiteuze water- schap Ellewoutsdijk en den calamiteuzen polder Borssele aanbesteed de gewone jaarlijksche her- stelling-, vernieuwing- en onderhoudswerken, be- nevens van steenbestorting aan genoemd waterschap en polder. (Geraamd op f 28,592.) Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Bolier te Bruinisse, voor 32867 De Jonge te Biezelinge, voor f 32740 j Adriaansens te Wal soorden, voor f 32580Klaassen te Zaamslag, voor f 32360 Moerland te Stavenisse, voor 31790; Visser te Hansweert, voor 31499; Van den Hoek te Ter Neuzen, voor f 30900 De Putter te Ter Neuzen, voor f 30400De Wilde te Kattendijke, voor f 29940 enJansente Ter Neuzen, voor 29345. Op Woensdag 5 Juni hopen onze geliefde ouders GOVERT VAN DER PEIJL en CORNELIA STOFFELS, hun 45jarige Eclitvereeniging te herdenken. Ter Neuzen, 31 Mei 1895. Hunne dankbare kinderen. Op aanstaande Zondag den 2 Juni hopen onze geliefde ouders GELEIN SCHEELE JANNA ZEGERS hunne 25jarige eclitvereeniging te herdenken. Dat zij nog lang mogen gespaard blijven is de wensch van Hoek, 1895 Hunne dankbare kinderen en behuwdkinderen. Heden werd geboren LEENDERT PIETER MARIE, zoon van A. VAN DALE en J. S. VAN DALEChristiaansen. Ter Neuzen, 31 Mei 1895. Algemeene kennisgeving. Ondergeteekende betuigt, ook namens zijn gezin, liartelijk dank voor de talrijke blijken van belangstelling en vriendschap, ondervonden bij de herdenking zijner 25jarige ambtsvervulling. Ter Neuzen, 31 Mei 1895. J. WISKERKE. Ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de belangstelling, hun be- toond bij het overlijden van haren echtgenoot, hunnen vader en haren behuwdvader. Wed. M. JURRIJDieleman. J. JURRIJ. J. JURRIJHoebe. N. JURRIJ. Ter Neuzen, 1 Juni 1895. Ondergeteekenden betuigen hunnen dank voor de deelneming, die zij bij het overlijden van hunnen oudsten zoon hebben ondervonden. J. JURRIJ. J. JURRIJBuijze. Hoek, 1 Juni 1895. De Heer en Mevrouw VAN DEINSE— Van Deinse, betuigen bij deze hun dank voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling op 19 Mei ontvangen, verzoekende deze dankbetuiging te willen beschouwen als tot ieder in het bizonder gericht. Hulst, 31 Mei 1895. De ondergeteekenden maken door deze bekend, dat hunne winkels op zullen gesloteu zijn. Ter Neuzen, 29 Mei 1895. G. WIELAND. ARIE H. DONZE. Ring van Chr. Jongelingsvereeniging Zeeuwsch-Vlaanderen O.D. OPENBARE VERGADERING D. V. in de Christelijke school te Hoek, op Maandag 3 Juni a. s., des namiddags ten half zes ure. HET BESTUUR. Laat ons toonen, dat die leus ook nog de onze is en als een man onze stem uitbrengen op die, wij zijn er van overtuigd, onze beginselen ten voile is toegedaan. Eenige Antirevolutionaire kiezers. Voor een lid van den gemeenteraad hebben wij voorgenomen als candidaat te stellen de heer makelaar en lid van de Kamer van Koophandel. Ter Neuzen. EENIGE KIEZERS. TER lEllZEiSCHE COIIRMT El it l>l ml verHcliiJnt Maandag-, WoensdaK- en \r ijdagavoinl bij <len nllgever J. V A I HE 8 A II E te Ter Kenzen. EN

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1