Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 3157. Donderdag 30 Mei 1895. 35e Jaargan^. ?Q)f BST ta Binnenland. ABONNEMENT' Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteureu en Brieven- bushonders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. I^olitielz Overzicht. De Fransche Minister-President kon wegens ongesteldheid niet in de Kamer verschijnen, dock woonde toch de vergadering der begrootingscom- missie bij. De premier lichtte de plannen ten aanzien der Fransche begrooting toe, waarvan de slotsom was dat hij, als Minister van Financien, bereid is tot het iuvoeren van de bezuinigingen, door de com- missie noodig geacht. De Minister betwijfelde het echter of 't mogelijk zou blijken, het tekort van 56 millioen francs uitsluitend door bezuiniging te dekken, want van dit bedrag zijn slechts 24 millioen verhoogde uitgaven, terwijl de overige 32 millioen een gevolg zijn van „tegenvallers" in de ramingen. De commissie bepaalde zich tot het aannemen eener resolutie, waarbij akte wordt genomen van het feit, dat de regeering aan het bezuinigingswerk wil meehelpen. In de Kamer waren tegen de eenvoudige „orde van den dag", door de regeering verzocht als besluit der anti-semitische interpellates, nog 206 ledenMen 93 stemmen meerderheid werd de regeering bij deze onverkwikkelijke quaestie gesteund. Wanneer men de telegrammen aangaande den uitslag der Italiaansche verkiezingen naleest, dan ontwaart men, hoe de heer Crispi werkelijk eene groote, eene volledige overwinning heeft behaald hoe hij aan het roer gezeten zal blijven en in staat is gesteld, zijn plannen tot herstel van Italie's financien door te voeren. Het zijn zeer zeker verrassend gunstige cijfers voor „den dictator", zooals Crispi's vijanden hem noemen. De officieele uitslag meldt326 ministerieelen, 102 van de opposite, 31 radicalen, 14 socialisten, 35 herstemmingen, waarvan 10 ten gunste van de regeering zullen uitvallen, 7 van de opposite, 6 van de radicalen en 3 van de socialisten, althans wanneer de berekeningen niet falen. Crispi zelf is negenmaal gekozen, waarvan (en dit laatste is zeker hoogst opmerkelijk) 6 maal op Sicilie Alle ministers en onder-secretarissen van staat, op edn na, zijn gekozen. Daartegenover staat, dat tegenstanders van den mininister-presdent als zijn voorganger Di Rudini, als Giolitti, als Zanardelli, in de Kamer zullen wederkeereu. De meerderheid der regeering in de nieuwe Kamer zal van 173 tot ongeveer 180 stijgen. De spanning, die sinds eenigen tijd in Scandinavie heerscht, houdt nog steeds aan. Volgens de FEUILLETON. TWEEDE DEEL. 33) 1 r~~n Kolmer had moeite om zich te beheerschen, terwijl Hegedorff in een luid gelach uitbarstte, welk aanstekelijk voorbeeld door den Oostenrijker en door de dames gevolgd werd. Mylord Gwinn gaf een teeken, en een der Engelschen sprong voor Hegedorff en verzocht hem op sarrenden toon, de dames naar Hamburg terug te zenden, naar de herberg, waar zij thuis behoorden in plaats van met die smokkelwaar fatsoenlijke gezelschappen te compromitteeren. Rosalie was bij deze ongehoorde beleediging beurtelings rood en bleek geworden, terwijl de ontstelde Eeodora angstige blikken op haar sloeg. /,Ah, MylordWilt ge liier ook een rol spelen riep Hegedorff met luide stem, terwijl hij zich van Rosalie's arm los rukte en op Gwinn toetrad. //Of uw defecte eer op kosten van anderen terug zoeken P Uw tegenwoordig gezel- schap schijnt voortreffelijk bij u te passen, daar wij een speler van beroep in onze kringen zouden weren. Ik ben bereid elken gentleman te woord te staan, maar ik zoek er liier te vergeefs een onder, met kwajongens wil ik niet te doen hebben z/En ik onderschrijf deze woorden geheel voegde Kolmer er met luider stemme bij. In hetzelfde oogenblik tuimelde Hegedorff, door n vuistslag getroffen, terug. Frankfurter Zeitung twijfelt de Zweedsche regeering aan de mogelijkheid van eene minnelijke schikking. De correspondent van het blad te Stockholm meldt, dat in de Zweedsche regeeringskringen de toestand als hoogst ernstig wordt beschouwd en dat ten slotte alleen 'geweld van wapenen oplossing zal kunnen brengen. Natuurlijk met verbreking van de Scandinavische Unie. Of Koning Oscar nog steeds plan heeft te abdiceeren, weet men niet. Ging hij daartoe over, dan ware het gevaar van een conflict nog ernstiger, daar de kroonprins voorstander is van militaire tusschenkomst. De vijandige stemming tusschen de beide broederstaten moet intusschen met den dag toe- toenemen. Maarschalk Campos heeft Cuba nog steeds niet onder den duim, ondanks zijne optimistische tele grammen van voor een paar weken. Uit Madrid wordt gemeld, dat nieuwe regimenten cavalerie naar het eiland zullen vertrekken. Een bataillon marine-infanterie, eerst voor de Phillip- pijneii bestemd, zal eveneens naar de Antillen gaan. Het is te hopen, dat de Kamer de regeering de middelen zal blijven verstrekken, om deze geldverslindende expeditie vol te houden. Nieuwe credietaanvragen zijn reeds door den ministerraad overwogen, daar de aanvankelijk voor het Cubaansche zaakje beschikbaar gestelde gelden sinds lang verbruikt zijn. De Japansche vloot is te Tamsoei, op lormosa, aangekomen. Men verwacht thans een gevecht. De nieuwe ,/republiek" moet manschappen, mondkost en geld ontvangen van het vasteland, daar plaatselijke opstandjes zijn uitgebroken, die Formosa steunen. In zuidelijk China heerscht eene sterke anti-dynastieke beweging, maar de leiders daarvan betreuren den opstand op Formosa als ontijdig. Zooals men weet, zijn't roornamelijk de Zwartvlaggen, die den Japamiers hier last zullen berokkenende eigelijke bevolking van Formosa is wild en onbeschaafd, en zou zich noch naar Japan noch naar China licht voegen. De meergenoemde generaal Tong, de gewezen Chineesche gouverneur, achtte den republikeinschen vorm het beste middel om het verzet tegen Japan aan te houden. Men wijst erop, hoe dit kleine staaltje op de verwording wijst van de eenheid des Chineeschen rijks, een toestand, die door tusschenkomst van den Driebond nog met moeite is in stand gehouden. En waar de ineenstorting van het Chineesche rijk de grootste moeielijkheden zou hebben gebaard, mogen de vrienden van den //Vecht slechts met mij, lummelsiste Mylord hem in het oor. De Engelschen lachten en omringden de bedreig- den. Hegedorff wilde woedend terugslaan, toen hij zich door Rosalie voelde vastgehouden. z/Blijf kalm, goede vriend sprak zij ernstig. z/Wilt gij zulk een overmacht trotseeren. Er be- lioort waarlijk voor zoovelen weinig moed toe," vervolgde zij in zuiver Engelsch, //twee dames en en een grijsaard, wier onbevlekte eer in vereeniging met de kraclit van een man haar eenige sterkte uitmaakt, te beschimpen en te vervolgen. Zulk een triomf is niet benijdenswaardig De Britten schenen zich werkelijk hun rol te schamende een na den ander school zich weg, tot Mylord Gwinn met des dooden Walkers besten vriend, wien hij reeds menige gouden veeruitgeplukt had, nog alleen overbleef, wat hem klaarblijkelijk niet aangenaam scheen te zijn. Ziezoo, mejuffrouw Erstein riep Hegedorff thans met onderdrukte woede, jU ziet dat de overmacht zich geschaamd en den terugtocht aan- genomen heeft, en dat die eene nog slechts is overgebleven, om het loon van mij te ontvangen, dat ik hem gaarne zal uitbetalenMet u, zoogenaamde *Mylord" eenige kogels te wisselen, zal niet gaan daar het waarmerk uwer kwaliteit ontbreekt, maar u te tuchtigen als een hond, staat mij vrij." ,/Niet zoo geheel, mijnheer sprak Walkers vriend, /,ik sta borg voor mr. Gwinn's eerIk stel u een boxpartij voor, als gij Duitschers ver- stand van die sport hebt z/lk beklaag mij dat onverstand nietlachte Hegedorff spottend. wereldvrede Rusland en zijnen beiden vrienden eigenlijk zeer dankbaar zijn voor de //vaderlijke interventie"! Naar de Zw. Ct. verneemt is door een inge- zetene van Enschede 3000 aangeboden om het z/Volkspark" aldaar, indien Hare Majesteiten ook daar zullen vertoeven, voor een waardige ontvangst in gereedheid te brengen. De kinderen der lagere scholen zullen in de gelegenheid worden gesteld H.II. M.M. te begroeten, terwijl door de leerlingen van de twee hoogste klassen der verschillende scholen een feestlied zal worden gezongen. Men leest in de //Brieven uit de hofstad" in de Arnh. Ct. Het is toch wel gelukkig, dat we de nieuwe Oranje-Nassau-ridderorde hebben, want nu kunnen alle plattelands-burgemeesters, die bij het bezoek der Koninginnen aan hunne gemeente een officieel compliment afsteken, en de commandanten van eerewachten, die, gedost in een deftig zwart pak of gestoken in de veelkleurige kleedij, met de wapenkleuren hunner woonplaats hebben rondgfv reden, voortaan met een sprekend getuigenis van voortreffelijkheid in het knoopsgat rondgaan. En de reizen van onze Koninginnen geven een heerlijk debouche aan het nieuwe kruis, dat nu in het Noorden en het Zuiden des lands, dank zij de bezoeken aan Groningen, Friesland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg, al ongeveer even dikwijls zal worden aangetroffen als voorheen de Eikenkroon. Nu, wanneer men ridderorden heeft, en zelfs nieuwe meent te moeten invoeren, dan heeft men gelijk daarvan een ruim en gul gebruik te maken. Geheel ongevoelig daaraan zal wel niemand zijn, en is 'tgeen groot landsbelang dat de regeering, met betrekkelijk weinig kosten want de eens door het Rijk betaalde kruizen moeten teruggegeven worden, en kunnen dus meermalen dienen een groot getal inge- zetenen gelukkig maakt en in hun humeur brengt Toch vermoed ik, dat de tegenwoordige Minister van binnenlandsche zaken, die hier vroeger als een ongeloovige ook op het punt van officieele ijking van verdienstelijkheid bekend stoud, nogal eens in den baard zal glimlachen wanneer hij in den Ministerraad het verzoek aan de Regentes ter tafel brengt om H. M. te mogen voorstellen bijgaande lange rist van verdienstelijke Nederlanders, wegens „A11 right!" riep de Engelschman. //Boxen alzoo niet, we zullen er dan wat anders op vinden." Hij lichtte zijn hoed op, greep Mylords arm en de beide Britten stapten verder. Hegedorff zag hen bleek en somber na. ,/0, hoe spijt het mij," sprak Rosalie zuchtend, z/dat er zoo iets moest voorvallen. ,/En wil u voor mij vechten vroeg Feodora schuchter. //A.ch, dat ik de oorzaak van al die onaangenaamheden ben." z/Wees maar bedaard," sprak Hegedorff ;/ik zal mij gelukkig achten uwe eer te mogen verdedigen, al was het met mijn bloed. Zoo'n vaart zal het echter niet nemenik heb grooten lust om den Mylord een souvenir aan Helgoland te geven, door hem bijvoorbeeld de ooren af te slaan en een keeshond van hem te maken wat mij ten slotte den haat van madame Villiers op den hals zou halen, die O, scherts er niet meesmeekte Rosalie. z/Ach, ware mijn vader toch hier z/Laten we zoo spoedig mogelijk terugkeeren naar Hamburg," bad Feodora. z/Mijne heeren," vervolgde Rosalie, //wilt u zoo vriendelijk zijn ons naar ons hotel te verge- zellen Met bereidwilligheid werd aan dit verzoek voldaan en na weinige minuten was het eenzaam en stil op het straks zoo druk bewogen punt van het eiland. IX. Het gerucht van de afschuwelijke scene had zich als een loopend vuurtje over al de badgasten verspreid, alhoewel beide partijen er zooveel mogelijk over gezwegen hadden. aij Uwer Majesteits bezoek aan die en die ge meente getoonde voortreffelijkheid (zeer ver geino- tiveerd zal zoo'n voorstel, dunkt mij, wel niet zijn) te decoreeren. Want zoo is de omslachtige, administratieve weg. Een wetsontwerp, al betreft het de gewichtigste belangen van land en volk, wordt door den Minister wien 't aangaat, nadat de Ministerraad er zijne instemming aan heeft betuigd, nauwelijks aan het hoofd van den Staat ingediend, maar voor het kleinste Oranje-Nassau-orde-kruisje gaat dat zoo gemakkelijk niet. Eerst decideert de Ministerraad, op voorstel van een zijner leden, of Jan of Piet werkelijk verdienstelijk genoeg is om voor de onderscheiding in aanmerking te komenzoo ja, dan volgt het verzoek aan het hoofd van den Staat om de voordracht tot het verleenen van die onderscheiding te mogen indienen, en eerst nadat daarop bevestigend is geantwoord, gaat de voordracht in zee. Naar men verneemt, zal generaal J. A. Vetter Zaterdagavond a. s. van Brussel naar den Haag vertrekken en te 12,36 (Gr. tijd) te Rotterdam aankomen. Het voornemen bestaat daar bij civiele en militaire autoriteiten hem en zijn echtgenoote gedurende het oponthoud te compliinenteeren. Ook te 's Hage bestaat het voornemen generaal Yetter eene feestelijke ontvangst te bereiden, waaraan deputation van oudstrijders-vereenigingen zullen deelnemen. Naar men verneemt bestaat bij de regeering het plan om een geheel eskader naar Marokko te zenden. Dit eskader zal bestaan uit het fregat Atjeh en Hr. Ms. korvet Alkmaar, die na afloop van de feestelijkheden te Kiel naar Cadix zouden vertrekken alwaar zij de fregatten Johan Willem Friso en Van Speijk zouden aantreffen, die thans beide op de terugreis zijn uit Oost-Indie. Het geheele eskader zal waarschijnlijk staan onder de bevelen van een vlag-officier. Met het stoomschip Bromo, dat Donderdag te Rotterdam kan verwacht worden, repatrieeren 32 militairen, van welke 17 aan de krijgsverrich- tingen op Lombok hebben deelgenomen. Van hen zijn de navolgende gewond geweest: Fuselier H. C. Dircks, 18 November 1894 bij de verovering van Tjakra Negara, schot door den linkerwijsvinger. J. B. Maroten, 29 September 1894 bij de ver overing van Mataram, schot door het linker onderbeen. De beide dames waren niet meer uitgegaan op dien dagdoch namen den volgenden morgen haar gewoon bad en wandelden ver vol gens langs het strand, in gezelschap van Kolmer en Hegedorff, terwijl madame Villiers, wegens gevatte kou nog altoos op hare kamer bleef. Mevrouw Dremser trad nog dreigender op, terwijl de Engelschen op een afstand bleven en Mylord Gwinn plotseling verdwenen was. Niemand ver- moedde ook maar in de verte, dat hij zich regel- recht tot den gouverneur van Helgoland had ge- wend en dezen alles had medegedeeld, om zoo noodig zijnen terugtocht te dekken, als hij zijnen tegenstander een ongeluk mocht toebrengen. Dat hij de beleediging van den jeugdigen Hamburger met een vuistslag beantwoord had, vond de gou verneur geheel in ordedoch hij wenschte een duel vermeden te zien, wat Mylord Gwinn beloofde, door een zoo spoedig mogelijke afreis te zullen voorkomen, waarom hij een reispas verzocht, daar hij binnen twee dagen per stoomboot naar Bremers- haven dacht te vertrekken. Toen Kolmer Albions zoon, die zich voor de eer van Gwinn borg had gesteld, nogmaals opeischte, daar hij zich niet liet zien of hooren, om die eer te verdedigen, kreeg hij ten antwoord, dat de gou verneur, van alles onderricht, enkel een boxpartij wilde toestaan, daar mr. Gwinn met zijn vuist reeds zijn eer had hernomen. De oude heer geloofde zijne ooren niet en keek den Engelschman, die met de handen in de zakken hem dat antwoord mededeelde en zijn sigarendamp in zijn gezicht blies, met de grootste verbazing aan. Hij ging een stap achteruit, pakte zijn wan- delstok vaster aan, en zeide met zijne gewone hoffe- TER \EHZE\SCHE H»IIU\T l>it 111 mi verscliijnt Jlaamlas-, Woensdag- en Vrijdagavond bij OinssyBBaBBHaBBBDHi den uitgever I*. J. V A ]f U E AIDE te Ter leuzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1