Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeawsch-Vlaanderen. mmmmmm®* No. 3156. Dinsdag 28 Mei 1895. 35e Jaargang. KERMIS te AXEL, T0)T BIT BDTSBSTI abonnement- Binnenland. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlRN: Van 1 tot 4 regels/0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. aanvang nemende Maandag 3 Juni en eindigende Doudordag (5 Juui 1895, des naclits te 12 ure Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Politlek Overzicht. De commissie van een en twintig heeft met 15 tegen 3 stemmen en twee in bianco de Belgische regeering in zake de Congo-quaestie voldaan. Met het genoemde stemmencijfer nam zij eene motie aan, waarbij zij, ,/Zonder in eenig opzicht op de quaestie zelve vooruit te loopen", van oordeel verklaarde te zijn, dat de beraadslaging over de naasting van den Congostaat (in de Kamer) niet zal kunnen geschieden voor 1 Juli a. s. Voorts verklaarde de Commissie het gewenscht, aan de wetgevende macht voorloopige credieten aan te vragen, noodig voor den onafhankelijken Staat. Dit laatste betreft de aflossing eener zware hypotheek op uitgestrekte terreinen aan de Congo, dievdor einde Juni dient te geschieden. Over het verloop van de quaestie zelve geeft Ide Brusselsche correspondent der N. R. Ct. eenige bijzonderheden. Volgens zijne inlichtingen, opge- daan bij iemand die weten kan wat er achter de schermen voorvalt moet het besluit van De Burlet en zijne ambtgenooten hierin zijn oorsprong hebben, dat de regeering begint in te zien, hoe zij feitelijk de dienares der meerderheid in de Kamer is ge- worden. In de oeconomische quaestie is de regeering bijv. onmachtig om hare denkbeelden van verzachte protectie te laten zegevieren. Ook heeft het wets- ontwerp tot hervorming van de legerinrichting j van generaal Brassine bitter weinig kans, de I rechterzijde wil van persoonlijken dienstplicht niet weten. Het ministerie heeft, gevoelende, dat 1 het ten doode is opgeschreven, de taak van zijne I opvolgers willen verlichten door de naasting van den Congostaat voorhands uit den weg te ruimen. Uit goede bron verneemt de correspondent voorts, dat Leopold II niet heeft verzocht om de naasting, maar dat De Burlet den Koning om zijn toestemming daartoe heeft gevraagd. De Congostaat had geld noodig om de kosten van zijn veldtocht tegen de slavernij te dekken, en had daarom met kolonel FEUILLETON. TWEEDE DEEL. 32) //Hij is er wel zwaar voor gestraft en wat zal er voor hem nog uit voortvloeien Helaashij is een zwak karakter, die zich ge- heel door zijn moeder laat leidenhij heeft er diep berouw over en sprak er vol schaamte met mij van, zoodat ik medelijden met hem kreeg. Ik houd mr. Gwinn voor den aanlegger van de gansche samenzwering." ,/Wat zou hij er aan hebben ,/Ik zie iets anders in hem dan een luierenden Engelschman." z/Ik heb mij voor mij zelve geschaamd, dat ik dit ook eerst had gedaan, 't was inbeelding, en toch heb ik nooit geheel de gedachte van mij kunnen zetten, dat ik hem vroeger in andere verhouding had gezien." ,/Merkwaardig, dat de hoedenmaker Baumer uit Altona, een braaf man, hetzelfde beweert. Ook hij wil hem eerder gezien hebben, heeft zelfs meer booze gevoelens, nadat hij Mylord zonder bril zag Ah als men van den wolf spreekt is hij niet ver Daar komt mijnheer Baumer juist aan Inderdaad, daar kwam hij vreeselijk opgewonden unsnellen, recht op Hegedorff toe, groette beiden verheugd en moest tot adem komen, eer hij een •oord kon zeggen. Ge speelt op onverantwoordelijke wijze met uwe gezondheid, mijnheer Baumermerkte Hegedorff North een overeenkomst gesloten, die, om geldig te zijn, door de Belgische regeering moest worden goedgekeurd, naar luid van het verdrag van 1890, waarbij Belgie den Congostaat 25 millioen leende. De Burlet achtte het 't voordeeligst voor Belgie, dat dit zelf de benoodigde 5 millioen voorschoot en den Congo onmiddellijk inlijfde. Doch per slot van rekening bleef een deel der kerkelijkgezinde meerderheid, gehoorzaam aan Woeste, onhandelbaar en weigerde de inlijving goed te keuren. De Patriote beweert, dat het ontwerp op aansporing des Konings is ingetrokken. Omtrent de stemming over de hierboven gemelde motie kan nog worden gemeld, dat drie socialisten tegen stemden, terwijl twee liberalen met de rechter zijde meegingen. De Independance deelt onder voorbehoud mede, hoe vermoedelijk de crisis zal worden opgelost. De heer Nyssens zal niet optreden als Minister van binnenlandsche zaken. Toch stelt de regeering prijs op zijne medewerking. Derhalve zou voor hem een nieuw departement worden opgericht een //ministere du travail". De heer De Burlet wordt dan Minister van buitenlandsche zaken en zal voor binnenlandsche zaken worden vervangen door den heer Liebaert. Men verwacht, dat Koning Leopold eene be- slissing zal nemen. Intusschen zet de Kamer de beraadslaging voort over het ontwerp op de invoerrechten. Het ministerie legt geen verklaring af over de crisis, die trouwens door de oppositie ook niet zal worden gevraagd. De zitting van den Duitschen Rijksdag is eer- gisteren gesloten. Deze laatste bijeenkomst was woelig genoeg. De agrariers hadden namelijk een stormaanval tegen de regeering beraamd. Ook thans was de houding der regeering uiterst zwak en onhandig zoo wekte de Minister Yon Botticher nieuwe vroolijkheid bij de conservatieven door te verklaren, dat hij //zeer welwillend gezind was jegens de landbouwers". Slechts de rechtervleugel der nationaal-liberalen poogde de regeering te verdedigen 1 Namens de agrariers verklaarde de conservatieve leider, baron Yon Kanitz, dat men in het najaar weer met het voorstel tot invoering van een graan-monopolie zou komen. Alleen bescherming van den alcohol en de suiker was z. i. niet in staat om den nood der tijden te lenigen. Hij besloot met de verzekering, dat het vertrouwen in de regeering aanmerkelijk is verminderd. op. //Wat zal bij zulk rennen de badkuur baten z/Ach ik wou dat ik dit eenzame nest nooit gezien had deze eerlijke visschers plunderen u letterlijk uitMaar daarom rende ik nu juist niet; ik wilde slechts zeggen dat ik dien kerel, dien MyloTd thans thuis weet te brengen ffSsstfluisterde Hegedorff. //Zulke zaken schreeuwt men niet uit, spreek zacht." z/Nu ja, goed er is mij plotseling een licht opgegaan. Mejuffrouw, herinnert gij u nog, dat ik eens iemand achtervolgd heb p" ,/Voor ongeveer veertien jaren z/JuistDie deftige mijnheer ontpopte zich toen uit de arbeidersplunje en was later zelfs zoo brutaal om in //De gouden Druifnaar de kleine Feodora te komen vragen, ik verwed er mijn kop onder, dat hij het is Hij is mij al driemalen ontloopenik wou, dat ik nu onzen Stieglitz eens hier had z/Dat zal gebeuren, ik denk morgen reeds," merkte Hegedorff op. /Bravo 1 z/Stil toch z/Nu, ik ben al weer stil, maar blijde mag men toch wel zijnhij ontsnapt mij niet weer z/Ge schijnt zeer zeker van uwe zaak te zijn," merkte Rosalie op, die buitengewoon bleek was geworden//als ge u maar niet op een verkeerden weg bevindt en door uwe voortvarendheid zelf in het net komt te zitten. We zijn niet in Hamburg, goede vriend!" //Zoo is het," merkte ook Hegedorff opeen toevallige overeenkomst geeft u het recht nog niet tot een dergelijke beweringgij beschouwt hem als een groot misdadiger; ik waarschuw u Vrijdagmorgen hebben de beide Koninginnen Maastricht verlaten, uitgeleid door een buitengewoon geestdriftvolle menigte, die H. M. met hoeden en petten toewuifde en op de meest hartelijke wijze uiting gaf aan haar gevoelen van liefde en eerbied. Aan het station bevonden zich de autoriteiten en de eerewaeht der infanterie. Tevens waren daar aanwezig mevrouw Ruys van Beerenbroek en haar dochter. De eerste had van de Koninginnen een prachtigen bracelet met de initialen van Hare Majesteiten ineengevlochten en gedekt door een Koninklijke kroon, ten geschenke ontvangen. Aan mej. Ruys was door de Koninginnen een broche vereerd. De Koninginnen inspecteerden voor het laatst de eerewaeht en met een buiging werd ook aan het muziekkorps dank gebracht. Bij het heengaan zeide de Regentes//Ik verlaat met een gevoel van groote erkentelijkheid de provincie Limburg, waar wij zeer gelukkige dagen hebben doorgebracht." Tot het laatste oogenblik onderhield de Regentes zich met den burgemeester en toen reed de trein weg. Bij Simpelveld verliet de commissaris der Koningin in Limburg den trein na van Hare Majesteiten afscheid genomen te hebben. Bij dit station stonden de mijnwerkers uit Kerk- rade opgesteld met hunne attributen en de muziek, die ook in den St. Pietersberg had gespeeld. Dat was de laatste hulde, aan de Koninginnen op Nederlandsch grondgebied gebracht. Bij aankomst aan het station te Aken brachten de deputatie van de Hollandsche kolonie en van de studenten hulde aan Hare Majesteiten. De Koninginnen hebben Haar intrek genomen in het fraai versierde Hotel Nullens. Het bezoek aan den dierentuin zal hoogst waarschijnlijk niet plaats hebben. In het hotel is een boek ter teekening gelegd voor hen, die van hunne belangstelling blijk wenschen te geven. t Aan de armen te Venloo werd door de Konin ginnen f 500 en aan die te Maastricht 1500 geschonken. De Haagsche correspondent van de N. Gron. Crt. meent een en ander te kunnen meedeelen omtrent hetgeen in het kieswetontwerp staat. Hij schrijft daaromtrent Men hoort daarover van allerlei en de geruchten bevestigen wat ik reeds vroeger mededeelde, dat voor de Engelschen, die zich niet laten beleedigen ik waarschuw u oprecht." z/Goed, goed Ik zal onzen Stieglitz afwachten, eer ik mijn mond weer open doe. Gegroet En voort stapte de dappere hoedenmaker met snelle stappen. ;/We hebben hem nijdig gemaakt," sprak Hegedorff//hij is altijd zoo voortvarend. hij kon ons in emstig conflict brengen met zijn dollepraatjes." Rosalie antwoordde nietsstil blikte zij naar den verren horizon, zonder toch iets waar te nemen zij was bezig met het verleden en overwoog de mogelijkheid of de verschikkelijke man, die naar alle waarschijnlijkheid Feodora's moeder vermoord had, kon terugkeeren, zijn rechten op het kind doen gelden, of hare toekomst bedreigen. Het meisje was haar dierbaar geworden als een zuster zij beminde en bewaakte haar met ijverzuchtig hart en vulde hiermede een leegte in haar eigen leven aan. Met klimmenden angst zag zij ver- schillende zaken zich ontwikkelen, en vormde het vaste besluit om met de eerste de beste gelegenheid Helgoland te verlaten en Feodora in veiligheid te brengen. //Heeft de hoedenmaker u met zijn spookachtige gestalten verschrikt, juffrouw klonk plotseling Hegedorff s stem als uit een andere wereld in Ro salie's oor. //Ja, men zou werkelijk zenuwachtig worden bij zulk eene geschiedenis I" lachte zij ietwat gedwongen. z/Vooreerst het veemgericht en dan die herinneringen uit het verledenIk wensch Feodora in te halen en met haar voort te wandelendus tot later, vriend z/Ik vraag verschooning voor mijn vrijpostigheid, van de nieuwe kiezers de leeftijd van 25 jaren zal worden gevorderd. Het ontwerp op het personeel maakt het verband tusschen die wet en de kieswet, waarop de Minister Van Houten herhaaldelijk heeft gedoeld, thans ook vrij duidelijk en men behoeft geen profeet te zijn om te voorspellen, dat de laagste aanslag in die belasting een der teekenen van welvaart zal zijn, door het nieuwe ontwerp- kieswet gevorderd. Een, want men verzekert, dat ook het spaaar- bankboekje met f 100 als maatstaf van welstand gelden zal. Maar aangezien de Minister schijnt te voelen, dat door het vorderen van deze beide criteria het overgroot deel der arbeiders, althans in de groote centra, van het kiesrecht zou worden uitgesloten, schijnt ook een soort van capaciteiten- stelsel van de wet Van Houten deel te zullen uitmaken. Een stelsel, dat behoeft wel geen betoog, dat de meer vooruitstrevende liberalen al zeer weinig zal kunnen bevredigen. Ook de visschers in de gemeente Het Bildt, die bij den jongsten storm aanzienlijke schade hebben geleden, hebben van de Koningin en van de Koningin-Regentes een geldelijke ondersteuning ten bedrage van f 400 ontvangen. De oorlogsstoomschepen Atjeh en Zeehond, welke Dinsdag van Nieuwediep naar de Noordzee vertrokken om een onderzoek in te stellen naar een op het Bornriff in 6 vademen water gezonken schip, Zijn Donderdag teruggekeerd. Het ver- moeden, dat het gezonken vaartuig een Duitsch oorlogsschip zou zijn, heeft zich niet bevestigd. Het stoomschip Conrad, te Carthagena met schade binnengeloopen, zit in het dok en zou onderzocht worden. De admiraal der haven wil niet veroorloven, dat de werkzaamheden aan het stoomschip door bijzondere personen worden ver- richt. Zij moeten gedaan worden door gouver- nementswerklieden en het noodige wordt van wege het gouvernement geleverd. Het Ned. stoomschip Koningin-Regentes, van Batavia naar Amsterdam, zal Carthagene aandoen om de passagiers en troepen van de Conrad over te nemen. Naar aanleiding van de jongste gebeurtenissen in Marokko vraagt de Yoss. Ztg., of het nog geen tijd wordt, dat Europa aan den zee- en landroof der Marokkanen een einde maakt. Reeds heeft Duitschland den kruiser Marie naar Marokko ge- zonden, om zich ter beschikking van den gezant te stellen. Waarschijnlijk zal Frankrijk niet achter- blijven, daar thans weer een Franschman in Marokko maar ik geloof, dat mijn gezelschap, uten zeerste noodig kan zijn." z/Ik kan mij nauwelijks voorstellen dat beschaafde, fatsoenlijke menschen ons leed zouden willen doen daarbij ik ben niet bang z/U zal zien, dat ik gelijk heb, dat men u op dusdanige wijze zal beleedigen, dat er geen andere keuze dan de terugtocht overblijftUw eigen landgenooten trekken partij tegen uzij hebben zich voor het grootste deel om Dremsers vaandel geschaard." ,/Dat is schandelijkriep Rosalie, zich fier oprichtend, en ik herhaal, dat Dremser zijn verdiende loon heeft ontvangen. Kom, lieve Feo dora vervolgde zij, zich tot het jonge meisje wendend, dat, weer bij haar gekomen, Rosalie's laatste woorden met verwondering had gehoord z/kom, we willen nog wat wandelen." Zij nam buigend afscheid van Hegedorff, greep Feodora's arm, en de beide dames wandelden huiswaarts. Hegedorff bleef eenige oogenblikken besluiteloos staan, in welken tijd een deftig badgast, een Oos- tenrijker, hem naderde. z/Zullen we de dames ons gezelschap niet aan- bieden, ja desnoods opdringen vroeg hij zacht. z/Juffrouw Erstein heeft mijn aanbod beslist af- geslagen," antwoordde Hegedorff, //maar u heeft gelijk." z/Kom dan," vervolgde de oude heer. //Mijn naam is Kolmer en u is een Hamburger, niet waar Een stadgenoot van de beide dames //Hegedorff, om u te dienen. U draagt dus kennis van het afschuwelijk complot, dat de eer en den goeden naam der dames bedreigt TER \EIIZE\SCHE Kim VI Uit lutl verscliijnt IHaandng-, Woensdug- en Vrijduguvoml l»»J rten uitgever P. J. V AM 1> E 8 A Hi B E te Ter Memen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1