Gemen<>de berichten. hooger kan zijn, naarmate speculatie meer, het streven naar zekere geldbelegging met vaste rente minder op den voorgrond treedt. In het algemeen kan men veilig aannemen dat de speculatie het meest op den voorgrond treedt bij de zoogenaamde premieloten, dat zij zich in den regel sterk doet gevoelen bij het nemen of aankoopen van actien in ondernemingen, terwijl zij minder of i n het geheel niet wordt gevonden bij het beleggen van gelden in vaste rentegevende obligation en dergelijke fondsen. Bij consequente toepassing van het beginsel, zouden dus de premieloten hoog belast moeten worden en zouden de bewijzen van aandeel in naamlooze vennootschapjpen hooger belast moeten worden dan de obligation. De aandeelen in naamlooze vennootschappen worden echter reeds door de vermogensbelasting getroffen, terwijl bedrijfsbelasting wordt betaald over de dividenden der bier te lande gevestigde, zonder aftrek van renten van het kapitaal. Hierin is eene reden te vinden om het boven aangewezen beginsel niet toe te passen op de aandeelen in de laatstbedoelde en dus een hooger bedrag dan van obligation alleen te heffen van de aandeelen in naamlooze vennootschappen die niet hier te lande zijn gevestigd. Eene tweede uitzondering op de consequente toepassing van het beginsel wordt gemaakt ten aanzien van de pandbrieven van hier te lande gevestigde hypotheekbanken, die alleen tegen hypotheek op hier te lande gelegen onroerende goederen geld geven. Voor de vestiging van die hypotheken wordt een recht van inschrijving van vijftien cent van elke honderd gulden betaald. Daar het zegelrecht voor de pandbrieven thans 10 cent van elke 100 bedraagt, wordt bij de uit- gifte van pandbrieven, met hypotheekstelling ge- paard gaande, een vierde percent aan belasting voldaan. Om deze reden wordt voorgesteld bij de regeling der belasting de effecten in vier soorten te onder- scheiden en te heffen van de premieloten OOn percent; van de actiOn in niet hier te lande gevestigde ondernemingen drietiende percent van de pandbrieven der hier te lande gevestigde hypotheekbanken, die haar bedrijf beperken tot het geven van geld op hier te lande gelegen onroerende goederen ddn tiende percenten van de overige effecten een vijfde percent, alles van de nominale waarde. Tegenwoordig bedraagt het recht een tiende percent voor alle effecten. Alsvorens dit wetsontwerp tot wet wordt verheven zal ieder dus verstandig dat is in zijn eigen voordeel handelen zijn effecten, voor zoover dit niet nog geschied is, van Nederlandsch zegel te doen voorzien. Bij de reederij van het sehip //Anna", te Oude-Pekela, is uit Gibraltar bericht ontvangen, dat de toestand van den door zeeroovers gewonden stuurman W. Smit kans geeft op volledig herstel. Yan de vijf kogels zijn reeds drie verwijderd zoodra zijn toestand het gedoogt, zal naar de twee andere gezocht worden. Op de leening groot f 2,000,000 der SemarangCheribon Stoomtram-Maatschappij op Java, ingeschreven voor een bedrag van /"l 8,850,000. TER NEUZEN, 20 Mei 1895. Heden werd alhier door Burg, en Weth. in twee perceelen aanbesteed, het onderhouden van- en het doen van herstellingen en verfwerken aan de gebouwen en andere gemeente-eigendommen, gedurende 1895. Yoor het lste perceel, metselwerk, werd inge- Soinber werd het gelaat van den bankier. z/Ook naar de eeuwigheid reeds in het eerste jaar na zijn tweede huwelijk." „Groote GollHoe, zoo spoedig ,/Een ongeluk op de jacht; hij viel door zijn eigen kogel ffEen zelfmoord Plotseling weerklonk dit woord, en nu eerst merkte de bankier zijn tweeden bezoeker. ,/Mijn vriend en de redder van mijn leven, senor Kat&ra," aldus stelde Wilhelm hem voor, //die met mij naar Europa is gekomen om een voortvluchtigen boosdoener te volgen." De bankier boog diep voor de indrukwekkende gestalte en heette hem hartelijk welkom. ,/Dus heeft men het aan u te danken, senor, dat deze dolkop nog levend is teruggekeerdik dank u daarvoor, als hadt gij die weldaad aan mijn eigen kind bewezen." De bankier en Katara drukten elkander warm de hand. „Uw kind!" herhaalde Wilhelm. ,/0 ja, u had eene dochter ,/Die zich zeer verheugen zal nog als een scha- duwbeeld in uw herinnering te leven," sprak de bankier lachend //ja, ik heb werkelijk eene dochter, Rosalie heet ze doch mijne heeren, vergun mij de eer, bij een glas wijn en een sigaar ons onder- houd voort te zetten!" (Wordt vervolgd.) schreven door de heeren W. P. Nieuwelink voor f 1200 en J. van der Velde voor f 1160. Voor het 2de perceel, timmerwerk, verfwerk enz., werd ingeschreven door de heeren Al. de Kort voor f 1488P. A. Mielen voor f 1390 en D. Herrebout voor f 1350. Yolgens telegram is het Engelsche stoomschip Ethelberth vlot gekomen en naar Grangemouth teruggekeerd. De voorpiek is lek. Er zijn duikers aangenomen om den bodem te onderzoeken. Als naar Ter Neuzen bestemd is in ons vorig nummer daarvan reeds melding gemaakt. De Veendamsche kof Jan Smit, kapt. Boon, is den 13 Mei van Gothenburg naar Nederland vertrokken, na volbrachte herstelling der averij, door aanvaring op 29 Maart in de Noordzee met een naar Gent bestemde Zweedsche schooner Jpekomen. Bij de aanbesteding op jl. Donderdag te Goes, door het bestuur der Breed e Watering bewesten Yerseke, was de laagste inschrijver voor het leveren van Vilvoordsche en Lessinesche steen de heer B. van Eck te Ter Neuzen, voor f 1586 en de eenigste inschrijver voor het storten van Doorniksche en Lessinesche steen de heer P, A. van de Velde te Ter Neuzen, voor f 14,9:98 een tweede biljet was van onwaarde. Bij de aanbesteding op jl. Zaterdag te Middelburg, door het polderbestuur van Walcheren, van de uitvoering der gewone onderhouds- en vernieuwingswerken aan de vier wateringen des polders enz., in 4 perceelen werd door de heer J. de Bree Fz., te Ter Neuzen, het minst inge schreven voor het tweede perceel (Oostwatering) voor 7225 en voor het derde perceel (Zuid- watering) voor 9480. Voor het bestorten van den grooten Pararellendam beoosten Hellevoetsluis was de hoogste inschrijving f 17,860 en de laagste f 15,540. De heer P. A. van de Yelde te Ter Neuzen schreef in voor 16,500. Ter eere van het 40jarig burgemeesters- jubild van den heer J. H. Hennequin was Sluis jl. Woensdag in feestgewaad. Alle ingezetenen zoo oud als jong, hebben gewedijverd deze feest- viering alien luister bij te zetten. Zaamslag. De vergadering van ingelanden van den Aan- en Genderdijkepolder heeft in hare ge- houden jaarvergadering tot aanleg van grindbanen in de navolgende wegen besloten 1°. het gedeelte van den Zaamslagschen dijk, aanvangende bij den dijkshoek even bezuiden den Reuzenhoekschen duiker en loopende tot de Aan- dijksche straat (lang 950 M.) 2°. het gedeelte van den Zaamslagschen dijk gelegen tusschen //de hoogte" en de grindweg op het Zaamslagsche Veer (lang 190 M.) 3°. een gedeelte van de Aandijksche straat, beginnende aan de begrinding sub 1 genoemd over eene lengte van pi. m. 1800 Meters. 4°. een gedeelte van den Kwakkelschen dijk, aanvangende aan den Zaamslagschen dijk bij de begrinding sub 1 genoemd over eene lengte van pi. m. 400 M. 5°. het gedeelte van den binnenberm van den dijk tusschen den Willem III en den Aan- en Genderdijkepolder, aansluitende aan de begrinding onder 2 genoemd en aan den grindweg op het Zaamslagsche Veer. (Deze te begrinden weg is lang 620 M.) Het besluit tot begrinding van bovengenoemde wegen is genomen onder voorbehoud, dat de Zaamslagpolder de verharding van het eind weg van af den dijkshoek in sub 1 genoemd tot aan de begrinding bij het gehucht Reuzenhoek, voor zijne rekening neemt. Men schrijft ons uit Biervliet. De heer J. F. Calon bij wien het op den 9den dezer Meikoopdag was, is de vorige week van zijn pachthoeve naar zijn eigen hofstede vertrokken. Nu de nieuwe pachter uit Zuid-Holland nog nog niet gearriveerd is, staat de Gemethoeve, de grootste der gemeente, geheel verlaten. Een onbewoonde hofstede komt zelden voor; oneenigheid tusschen pachters en Belgische eigenaars is te meer alledaags. Eenige procedures worden aangekondigd. Volgens de verspreide aanplakbiljetten zulien vuurwerk, illuminatie enz. den aaDstaanden feestdag, festival op Donderdag, besluiten. Wat men ons van de voorbereidende werkzaamheden als versiering, groen en bloemen, in oogenschouw liet nemen, wijst nu reeds aan, dat de feestcommissie veel eer van haar werk zal inoogsten. Bresltens. Naar wij vernemen is op een verzoek der trammaatschappij BreskensMaldeghem, om de op den Prov. Stoombootdienst sedert November j.l. gestaakte reizen des Zondags 9,40 uur van Vlissingen naar hier en 10,10 uur van hier naar Vlissingen gedurende de a. s. zomermaanden weder in te voeren, door Ged. Staten gunstig beschikt. De aan de Val, bij Zierikzee, onlangs opge- richtte Oesterput, is Vrijdag te Zierikzee met de gebouwen voor afbraak, met het erfpachtsrecht van den grond waarop de gebouwen staan, publiek verkocht en hebben gezamenlijk opgebracht f 1497. De oesters brachten op ongeveer f 2900, en de pannen met aanslag ongeveer f 1300. In den nacht van Woensdag op Donderdag jl. is de hulpdijk, die door den Sophiapolder (Noord-Beveland) gelegd werd, ten gevolge van den hoogen vloed weggeslagen. Als een bijzonderheid kan dienen, dat het Friesche dorpje Waaxens, slechts bestaande uit 13 gezinnen 14 kiezers telt. Een man die met zijn tijd medegaat, mag wel genoemd worden een koffiehuishouder te Amster dam, die dezer dagen voor de ruiten van zijn cafe annonceerde ,/Hier brandt de kachel." Zeer ernstige schade men 6preekt van duizenden guldens is door eene overstroomiug in de omstreken van Eemnes aangericht. De Eemnesser polder is geheel ondergeloopen, zoodat men in allerijl het vee er uit moest halen. Voor de hooilanden is dit natuurlijk een groote tegenslag. Ook de Gooische Meent (onder Baarn), waar 1600 h 1700 stuks vee liepen, is overstroomd het vee is er uitgehaald en zal hier en daar moeten worden gestald of geweid. Op sommige plaatsen staat het water 2 meter hoog. Zes jongelieden uit Workum, die zich tijdens den jongsten storm in zee bevouden, teneinde buit te vermeesteren, hadden het ongeluk met hun boot om te slaan. Niettegenstaande de branding vreeselijk was, wisten alien zich aan de omgekantelde boot vast te klemmen, en bleef men zoodoende boven water. Na ruim een half uur kwam redding opdagen en werden de zes jongelieden ongedeerd aan wal gebracht. Men was ook te Noordwijk in groote on- gerustheid over de thuis verwachte schepen. De bemanning der visschersschuit van A. van Roon had een moeielijke taak. Door den hoogen golfslag werd de schuit krachtig heen en weer geslingerd en zoo op zijde gestuwd, dat het zeil plat op het water lag. Gelukkig was echter de terugslag der branding z6o sterk, dat deze de schuit weer overeind plaatste, die toen eenige oogenblikken later behouden is aangekomen. Omstreeks 2 uur in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is het stoomschip //Sherborne", gezag- voerder Leder, komende uit Spanje en geladen met ijzererts, terwijl het bij Vlaardingen aan den grond zat, aangevaren door het stoomschip yCity of Belfast", dat, van Rotterdam vertrokken, op de uitreis was. Aan boord van de beide schepen waren de lichten op. Beide stoomschepen bekwamen averij aan stuur- boordzijde voor aan den boeg, van dien aard dat de ,/City of Belfast" naar Rotterdam is teruggekeerd en thans ligplaats heeft aan de Boompjes, terwijl het stoomschip //Sherborne", na vlot gekomen te zijn, ligplaats heeft genomen aan boei 22. De schade is het grootst aan boord van de //Sherborne", van welker bemanning twee matrozen en een timmerman werden gewond. De bomschuit //Concordia", die te Katwijk aan Zee voor de kust verging, is volgens ontvangen bericht te Monster aangedreven, doch zal vermoe- delijk wel stuk slaan. Nadat de bemanning van de schuit geslagen was, moeten de schipbreukelingen alleen op een zwaard of een luik eenigen tijd hebben rondgedreven en de schipper, zijn broer Klaas en de matroos J. van den Oever waren dicht aan het strand nog bij elkaar. Toen men den schipper aan het sftand vond was hij geheel bewusteloos en eenigzins bijgekomen, was zijn eerste vraag naar de overige bemanning en zijn broer. Deze hadden alien, ten getale van 7, een graf in de golven gevonden. Eenige lijken zijn reeds aangespoeld. Het is ongeveer 30 jaar geleden, dat eenzelfde ongeluk in het gezicht van het dorp plaats had. Een uit de Camera Obscura bekende figuur, het Noordbrabantsch meisje is, naar men meldt, de vorige week overleden. Keetje van der Maade, de vroegere eigenares van het bekende hotel Van Gend en Loos te Oosterhout, ontving in 1886 nog een bezoek van Hildebranddit was kort na zijn 70° verjaardag, bij welke gelegenheid zij hem haar kaartje had gezonden. Keetje was toen reeds 80 jaar. Bij die gelegenheid schonk de schrijver haar een exemplaar van zijn beroemd boek en schreef op het titelblad de volgende opdracht z/Aan Keetje van der Maade, tot een aandenken van mijn bezoek aan het hotel Hildebrand, en hare tegenwoordige woning te Oosterhout, den 6n Juli 1886. Hildebrand. De handteekening echt verklaard door mij Nicolaas Beets. Een ingezetene van Maastricht, mevrouw H., die in het bezit is van een millioen postzegels, heeft hiermede een allerkeurigst mooi portret van Hare Majesteit onze geeerbiedigde Koningin ver- vaardigd. De postzegels zijn in pakjes van 100 gebonden, en wel van 1, 3, 5, 10 cents. Bij wijze van mozai'ek tegeltjes zijn ze naast elkander ge bracht en vormen eene sprekende beeltenis van onze geliefde Vorstin. Dit kunstvoorwerp zal hoogst vermoedelijk in een der zalen yan het Augustijnen- gebouw te Maastricht ten toon gesteld worden. Een nieuwe jobstijding over het Noord-Oost- zeekanaal. De Duitsche stoomboot Esver-Marie is bij Bruusbiittel gezonken. Gedurende zijne reis in Soudan lag iederen morgen een half uur lang een zakdoek voor gene- raal Gordon's tent. Het geheele kamp wist, wat dat beteekende. Geen sterveling zou de tent betreden hebben, als de zakdoek daar lag. Van welke kleur, van welk geloof zij ook waren, welk berioht zij ook hadden te brengen, alien in Soudan eerbiedigden dit teeken. Geen boodschap, hoe drin- gend ook, werd ooit naar de tent gebracht, zoolang het signaal daar lag. Waarom Een ieder wist, dat Gordon bad. In het Hotel des Voyageurs van de Belgische badplaats Melreux, in de Ardennen, is een brand uitgebarsten, die verscheiden menschenlevens kostte, Binnen enkele minuten stond het gebouw in lichte laaie. De meeste loges sprongen uit de ramen, en velen van hen bekwamen verwondingen. Twee kinderen verbrandden, zonder dat hun hulp kon worden gebracht. Hun gegil was ontzettend om aan te hooren. Voorts is een verkoold vrouwenlijk gevonden. De brand was door een ontslagen bediende aangestoken. De ellendige booswicht bevindt zich in arrest. Veel inwoners van Clichy hebben in den laatsten tijd hondenvleesch gegeten voor schapen- vleesch. Schapenvleesch was daarin den laatsten tijd verwonderlijk goedkoop, en telkens verdwenen er honden meest mooie en groote op een geheimzinnige manier. Niemand wist waar die dieren bleven, totdat men onlangs in een riool de koppeu van bijna al de verdwenen honden vond. Het bleek nu dat een bende dieven in den laatsten tijd honden stal voor eenige vleeschverkoopers. Tien personen zijn reeds in hechtenis genomen. Bij een slager werd nog beslag gelegd op 25 kilo hondenvleesch. WERELD-TENTOONSTELLING. Van onzen bijzonderen verslaggever.) I. Sinds Amsterdam, in het jaar 1883, zijn eerste wcreld-tentoonstelling hield, was het niet alleen meer tevreden de hoofdstad te zijn van ons goed landje, doch heeft het zich eenigszins op eene lijn gesteld met de grootste steden der wereld en zich den naam van wereldstad toegeeigend. Om dien naam met eere te dragen, moet het natuurlijk er steeds op bedacht zijn, met de heele wereld, om zoo te zeggen, in connectie te staan en voeling te houden. Dat de handel hierbij de hoofdrol vervult, behoeft geen betoog. Moge Amsterdam op dit gebied geen bijzondere reden van klagen hebben, toch schijut het nood- zakelijk te zijn af en toe door een bij zonder feit de aandacht van de heele wereld opnieuw eens op zich te vestigen, ten einde nieuwe relaties aan te knoopen en reeds bestaande te versterken. Eene wereld-tentoonstelling is hiervoor de aan gewezen weg. Wat al zorg en energie is er evenwel noodig om zoo iets omvangrijks tot stand te brengen, ja, wat meer zegt, om zoo iets te doen welslagen Wie durft hier de kat de bel aanbinden Het was hier Mr. N. A. Calisch, die getoond heeft dit groote werk aan te durven en die reeds nu bewijst zijne kraehten niet overscliat te hebben. Kracbtig geholpen door de verdere leden van het Uitvoerend Comitd, wist hij den steun onzer Regeering en van het stadsbestuur te erlangen, ging hij persoonlijk de medewerking van verschillende landen vragen, waarbij hij vooral van Belgie, Frankrijk en Italie de meest mogelijke welwillendheid mocht ondervinden. Hierdoor werd het oorspronkelijke plan, om de Tentoonstelling tot een onderdeel, n.l. het Hotel- en Reiswezen, te beperken, opgeheven, en hoewel schoorvoetend er den naam van Wereld- Tentoonstelling aan gegeven. Evenals bij vorige gelegenheden van dien aard, was ook ditmaal het bekende terrein achter het Rijksmuseum de aangewezen plaats. Nauwelijks was dan ook de vorst achter den rug, of de heimachines waren er aan het snorren. Dag aan dag was daar een groot aantal werklieden aan den arbeid, ja zelfs des Zondags vreemd ver- schijnsel in Amsterdam gelukkig hoorde men den hamer van den timmerman aan den openbaren weg. En dat duurde zoo voort tot Zaterdag 11 Mei j.l. en toen was alles stil. Was dan alles gereed Och neen, het lijkt er niet naar Maar het was den dag der officieele opening en voor die gelegenheid werd alles zooveel mogelijk in het reiue gebracht, teneinde den ver- tegenwoordiger van H. M. de Koningin-Regentes, Baron du Tour van Bellinchave, die, in zijne kwaliteit van opper-ceremoniemeester, de Tentoon stelling, nainens H. M., zou komen openen, zoo waardig mogelijk te ontvangen. Te ruim 2 uur werd Zijn HoogWelgeb. door het U. C., in een daarvoor versierd salon, verwelkoind. Nadat door den burgemeester van Amsterdam, de heer Mr. Vening Meinesz, een kort woord gesproken, en door den president van het U. C., Mr. Calisch, eene lange redevoeriug was ge- houden, verklaarde de opper-ceremoniemeester de Tentoonstelling voor geopend, en werd eene wan- deling gedaan door het hoofdgebouw en over het terrein. In den stoet bevonden zich een drietal Ministers, de Commissaris der Koningin van N.-H., benevens verscheidene andere autoriteiten, waarvan velen met hunne dames. De heer Du Tour bood daarbij den arm aan mevrouw Vening Meinesz. Het was een plechtig oogenblik. De Amster- damsche Orkestvereeniging speelde de, expresselijk door den heer Heinze, te Hilversum, gecomponeerde Tentoonstellingsmarsch, vlaggen wapperden, prach- tige fonteinen spro pardon! dat was; fantasie van uw correspondent, want die zijn ook nog niet

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2