Algemeen Hienws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BedrijfsMasting. No. 3153. Dinsdag 21 Mei 1895. 35r Jaargang. f0)f 8)1? UETi&STE* Binnenland. ABONNEMENT' Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Eranco per post Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324- Men abonneert zich bij alle Boekkandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushoaders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zicb abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De INSPECTEUR der directe belastingen enz. te Ter Neuzen maakt bekend, dat door hem op onderstaande plaatsen, dagen en uren zitdageu zullen worden gehouden tot het geven van in- lichtingen aan belanghebbenden omtrent hunne verplichtingen en bevoegdheden met betrekking tot de belasting op bedrijfs- en andere iukoinstcn te Ter Neuzen van 2129 Mei a. s. v/m 912 en n/m 25 uur ter Inspectie. te Axel den 25 Mei 1895 v/m 10,30n/m 1 en n/m 24 uur ten gemeentehuize. te Hontenisse den 27 Mei 1895 v/m 1012 en n/m 12,30n/m 2 uur ten gemeentehuize. te Sas van Gent den 28 Mei 1895 v/m 9,3012 uur ten gemeentehuize. te Ilulst den 30 Mei 1895 T/m 10,30n/m 1 en n/m 23,30 uur ten gemeentenhuize. Ter"Neuzen, 20 Mei 1895. De Inspecteur voornoemd, VAN WICHEREN. IPolitieU Overzicht. Reeds is de opvolger van graaf Kalnoky als Minister van buitenlandsche zaken van Oostenrijk en van Hongarije, aangewezen in den persoon van graaf Goluchowski en dus zou, naar den aard der dingen, het geschrijf over den nieuwen titularis de beschouwingen over Kalnoky's aftreding geheel moeten hebben verdrongen, ware 't niet, dat de terugtreding van den kanselier van Oostenrijk- Hongarije zoo plotseling is gekomen en dat zijn opvolger geen stof levert voor retrospectieve be schouwingen en belangwekkende voorspellingen. Eigenaardig is 't wel, dat, bij alle hulde, welke door de groote bladen van Oostenrijk-Hongarije aan Kalnoky als leider der buitenlandsche aange- legenheden worden gebracht, toch de grootste plaats wordt ingeruimd aan het jongst verleden, dat bijna nog het heden is. En aan Kalnoky's besluit om den Keizer-koning zijn ontslag aan te bieden, zijn dan ook vooraf gegaan zoo belang- rijke gebeurtenissen, de gevolgen van zijn terug treding zijn zoo gewichtige voor de binnenlandsche toestanden van Oostenrijk-Hongarije, dat die rijk- dom van gedachtenwisselingen over wat in de laatste weken te Weenen en te Pest is geschied, alleszins natuurlijk is. Kalnoky is bovendien niet geweest een groot man in de beteekenis van Du Tour van Bellinchave bij de opening der wereldtentoonstelling te Amsterdam dencommissaris der Italiaansche afdeeling meegedeeld zou hebben, dat H.H. M.M. de Koninginnen plan hadden eerlang Italie te bezoeken, geheel onwaar is. De ongeveer 500 Belgische en Eransche studenten, die in de vorige week een bezoek aan Middelburg brachten, hebben een telegram met huldebetuiging gezonden aan onze Koninginnen. Uit Enkhuizen deed Prins Willem V in het jaar 1773 een reis door Eriesland, nadat hij eerst een bezoek had gebracht aan de provincie Noord- Holland. Met een gevolg van niet minder dan 66 schepen, zeilde Z. H. uit de haven van Enkhuizen naar Lemmer, welke plaats zich voor dit vorstelijk bezoek in feesttooi gestoken had. Overal waren versieringen aangebracht en niet minder dan 6 eerebogen waren opgericht. Een der inwoners had voor de versiering een miniatuur-oorlogsscheepje vervaardigd, gewapend met 28 kanonnetjes, die schoten ter eere van den vorst losten. In den spiegel (achtersteven) van dit scheepje was zijn naam in gulden-letters te lezen, nl. „de bloeiende Oranje." Deze spiegel is nog bewaard, hij is het eigendom van den heer R. Heeswijk, te Lemmer. De 28 kanonnetjes zijn ook nog in wezen en dienen ter versiering van het kantoor van den heer F. O. Heeswijk, mede te Lemmer. De heer C. J. Huvers, die iu de districten Middelburg en Goes tot lid der Prov. Staten van Zeeland is gekozen, heeft voor Middelburg aangenomen, zoodat te Goes binnenkort eene nieuwe verkiezing moet plaats hebben. In de Staten der overige provincien is door de gehouden verkiezingen geene verandering gekomen. De voornaamste bepalingen van het nieuwe wetsontwerp op het zegelrecht van effecten zijn als volgt Verhooging van het zegelrecht van effecten, die reeds van Nederlandsch zegel voorzien zijn, ligt niet in de bedoeling. De Minister van financien zegt onder meer Het zegelrecht van effecten is bij de wet van 31 December 1885 op een laag cijfer bepaald, dat thans na de opgedane ondervinding van de werking dier wet, aanmerkelijk kan worden verhoogd zonder groote belangen te schaden, vooral wanneer evenals in Frankrijk, Duitschland en Engeland geschiedt onderscheid wordt gemaakt tusschen verschillende soorten van effecten. Als beginsel kan worden aangenomen dat de belasting minder drukt, en dus zonder bezwaar FEUILLBTON. TWEEDE DEEL. 29) r Dietrich zag voor zichhij bezat noch den grooten moed, noch de groote lichaamskracht om tegen een Engelschen bokser stand te houden z/Mylord, heb ik nog meer domheden uitgehaald „0, ik weet het niet, wat ge bedoeltWell, verteldet een geschiedenis, hm, all right. van eene vondelinge uit eene herberg, o yes, hier ook op de klip, een schandaal voor de deftige kringen, ge deedt er goed aan, men zal zich nu in acht nemen o yes De jonge Hamburger zuchtte. //Dat zal een mooie geschiedenis worden," mompelde hij. //Ik ongelukkige, hoe kon ik er toe komen z/Wat maakt u de dochter van een herbergier vroeg Mylord verachtelijk. z/Zal men mij niet verraden?" O no, no 't Is echter 't best, dat ge de piek schuurt, om niet in conflict te komen." z/Ja, ja, morgen verlaat ik het eiland Hoe laat is Let al, Mylord?" z/Al over twee Dietrich Dremser trad na weinige minuten de duisternis van den nacht in. De lucht was zwoel, de zee lag zwart en onbewegelijk, terwijl geen ster was te ontdekken aan 't nachtelijk firmament. De jonge man gevoelde een onbehagelijke nijpende drukking, op de borst en op het voorhoofd, Bismarck, hij heeft immer getrouwelijk zorg gedragen voor de handhaving van den vrede was trouw aan de triple-alliantie, omdat hij daar- door den vrede gediend ineende, doch hij stond daarom niet vijandig tegenover Rusland en Frankrijk. Zoo kon dan ook de tijding van zijn besluit ver- bazing wekken en verwondering, doch geen onge- rustheid of ontsteltenis, te Rome zoomin als te Berlijn, te Parijs zoomin als te Petersburg. Kalnoky was niet de man met wien een bepaalde taktiek, tegenover het buitenland gevolgd, stond en viel zijn retraite zal geen wjjziging van eenige beteekenis brengen in Oostenrijks buiten landsche politiek, zelfs al mocht zijn opvolger zijn Poolsche afkomst niet verloochenen. Keizer Frans Jozef heeft de hoofdleiding van de buitenlandsche politiek immer in handen gehouden en Goluchowski's verleden als diplomaat, mag wel als waarborg gelden van zijn takt, doorzicht en voorzichtigheid. Wel heeft de graaf zijn Poolsche afkomst nimmer verloochend, doch met de politieke woelingen der Polen heeft hij zich nimmer ingelaten, hij is meer staatsman dan partijman, gaat door voor een warm aanhanger der triple-alliantie en is te zeer diplomaat om door dwaze manifestaties de goede relation tot Rusland in gevaar te brengen alleen om wat heethoofdige land- en stamgenooten te plezieren Onder voorzitterschap van den Lord-Mayor hield het genootschap tot voorkoming van wreede be- handeling van kinderen te Londen hare jaarver- gadering. Een groot aantal aanzienlijke beschermers van het genootschap, waaronder vele dames, waren tegenwoordig. De voorzitter deed eenige aan- halingen uit het verslag, dat zeer gunstig luidt, en wenschte het genootschap geluk met het verrichte werk en met zijn goede financieele positie. Gravin van Ancaster voerde daarop het woord en wees op de groote onderscheidmg, onlangs aan het ge nootschap te beurt gevallen, doordat H. M. aan de Society een charter van //incorporation" had toegekend. Thans werd de dringende noodzakelijk- heid gevoeld van een reservefonds, waarvoor het bestuur gaarne een nationale bazar wenscht te houden, waarmede het hoopt een kapitaal van 40,000 p. st. bijeen te krijgen. Lord Iddesleigh stelde daarop voor, dat door het bestuur bij ver- nieuwing de aandacht van de magistratuur op den werkkring der Society zou gevestigd worden en dat haar gevraagd zou worden meer dan tot dusver haar medewerking te verleenen aan de pogingen door de vereeniging in 't werk gesteld om onver- schillige en plichtvergeten ouders te bewegen hun plichten jegens hun kinderen niet langer te verwaar- en terwijl hij de trappen wilde afdalen om in het benedenland te komen, overviel hem een duizeling, zoodat hij met beide armen in de lucht sloeg en achterover tuimelde. Op dit oogenblik kliefde een verblindende bliksemstraal de duisternis, waarop dadelijk een hevige donderslag volgde. z/Werda klonk het plotseling verrast naast hem. ffEen goed vriend antwoordde Dietrich, wien het was, alsof aarde en hemel met hem ronddraaiden. Een nieuwe straal van hemelvuur deed hem zien in het gelaat van een der Engelschen, Walker geheeten, die reeds aanstalten maakte om hem met beide armen te omvatten en de trappen af te slingeren. //We hebben alien het spleen, he?" riep hij woedend. //Nu gaat ge naar beneden, en men zal elkander vertell en, dat de bliksem of de champagne u heeft verslagen, de champagne van uwen edelen Mylord, die geen druppel Britsch bloed in zijn aderen heeftMorgen jagen we de vonde linge van het eiland, die mooie kasteleines, dat zal een kapitale grap geven Dietrich verweerde zich als een wanhopigehij sloeg met armen en beenen, beet van zich af als een wild dier en maakte het zijn sterken tegeustander lastig genoeg. Plotseling weerklonk een schelle kreet uit twee kelen, en beiden tuimelden wild rollend naar beneden Het hevig onweder had alien wakker gemaakt, men zag in alle huizen licht. z/Mevrouw Dremser, die in het benedenland logeerde, miste haren zoon, en was in doodsangst over zijn lot. Eenige bedienden gingen zoeken loozen. De mvloed door de vereeniging reeds in die richting op wreedaardige ouders uitgeoefend, was inderdaad verbazingwekkend, maar die invloed zou ongetwijfeld nog grooter zijn, wanneer de rechter- lijke macht steeds naar hartelust medewerkte. De heer Rider Hagard ondersteunde het voorstel van den heer Iddesleigh en deed ook opmerken, dat de magistratuur ook in dit opzicht beter zou kunnen medewerken, als zij haar straffen wat meer in evenredigheid bracht met de aan kinderen gepleegde gruwelen. Eene commissie zal een officieel onderzoek instellen naar den invoer in Engeland van artikelen tegen mindere prijzen, in vreemde gevangenissen gemaakt, vooral in de Belgische. Dit onderzoek wordt ge- leid door lord Thring. De heer Bateman, een der ambtenaren van het ministerie van koophandel, heeft verslag uitgebracht over een bezoek, door hem onlangs aan Belgie gebracht en in het bij- zonder aan de landbouwkolonie Merxplas en de gevangenis van Sint-Gilles. Hij bevond, dat van de 4000 personen der kolonie Merxplas 706 bezig waren met de vervaardiging van tapijten en stroo- matten, voornamelijk bestemd voor Engeland en de Yereenigde Statende concessionaris betaalde slechts ongeveer 4 halve stuivers daags aan de regeering voor den arbeid van elken man. Te Merx plas fabriceert men op deze wijze voor ongeveer 7500 francs in de week aan artikelen, welke voor Amerika of Groot-Brittannie bestemd zijn. De gevangenen van Sint-Gilles vervaardigen eveneens vele uitvoer- artikelen. Toen de heer Bateman hen bezocht, waren zij b.v. bezig met het fabriceeren van ba- jonetscheeden voor het Chineesche leger. Een fabrikant van bronzen, de heer Thornton, voor de commissie van onderzoek getuigenis afleggende, verklaarde, dat de Eugelsche bronzenindustrie bijna geruineerd werd door de concurrentie van het gevangenissenwerk. De diplomatieke vertegenwoordiger van Japan te Washington heeft de officieele mededeeling van zijne regeering ontvangen, dat een overeenkomst is gesloten tusschen Japan en de Europeesche mogendheden. Hiermede is, volgens de officieele opvatting, de geheele zaak afgeloopen, zoodat het bericht van sommige Europeesche bladen, dat Rusland het protectoraat over Corea eischt, onjuist moet zijn. Het Dgbl. weet thans weder te verzekeren, dat het bericht in de Italiaansche bladen, dat Baron en vonden weldra de twee aan de trappen, met bloed bevlekt. De Engelschman was dood, de Hamburger zwaar gewond, maar nog in leven. YH. Uit een der eerste hotels van Hamburg traden twee eenvoudig, maar zeer deftig gekleede heeren, in wie niemand de beide vrienden uit de wildernis vau Caracas herkend zou hebben, vooral den kluizenaar niet, die nog steeds den naam Katara droeg. Zij waren den vorigen avond aangekomen. De lange, wild groeiende baard was gekortwiekt en georderdhet geheele uiterlijk was dusdanig geciviliseerd, dat zelfs Wilhelm Tauffer er verbaasd van stond en buitengewoon nieuwsgierig was naar den waren naam van den deftigen beschaafden Pool, den geheimzinnigen Katara. Het was een prachtige morgen. De zon scheen vroolijk in den kalmen Alster, met bootjes en stoombooten bedekt. Terwijl Wilhem, als een echte zoon van Hamburg, geroerd en verheugd dit beeld der vaderstad in zich opnain om het te bewaren als souvenir, schreed de Pool somber starend verder. //Wanneer, zegt ge, is het schip binnengeloopen?" vroeg hij plotseling. z/Reeds voor twaalf dagen Hij heeft dus een bedenkelijken voorsprong; want het is niet aan te nemen, dat hij hier in Hamburg is gebleven." Waarorn niet Hij heeft er niet het minste vermoedeu van dat hij vervolgd wordt. Dit is onze voorsprong, dat hij zich te Hamburg veilig zal achten. Een ding echter vrees ik //En dat is z/Dat hij mij herkennen zal. O, had ik den Judas in de wildernis kunnen te pakken krijgen z/Ja, dat ware mij ook liever geweest. Voorik het ouderlijk huis opzoek," vervolgde Wilhelm na eenige oogenblikken zwijgens, zou ik gaarne eerst met enkele oude vrienden spreken Hij wenkte een huurrijtuig en vroeg den koetsier naar den notaris Herder. z/Dood z/Doo.dWilhelm had aan geen sterven gedacht. De oude notaris was hem altijd als een vader genegen geweest. z/Leeft de bankier Erstein nog ,0, ja Daarheen Beide stegen in en bevonden zich na weinige minuten voor de deftige woning van den bankier, die onder de grootste verbazing op het naamkaartje Wilhelm Tauffer las. z/Zijt gij het werkelijk, Wilhelm Deze schudde hem bewogen de hand en zag door zijn tranen heen in het edele gelaat van den grijzen bankier. z/Ja, ik ben het, dierbare vriend Ik ben terug- gekeerd op mijn geboortegrond, in mijn Hamburg ik heb er naar verlangd als een kind naar de moeder z/Ge zijt bruin geworden als een sigaar, maar (link en ferm. Welkom in uw vaderstad, Wilhelm TaufferGij zult hier veel missen, veel en velen J a, ja, de jaren laten steeds hun sporen achter." z/De goede notaris Herder is dood. Ach ja, dood z/En mijn vader TER \EIZE\S( IIE COHANT A A M l» K Si A IS K te Ter"XeuzenT llit ltla«l verscliijnt Tilt anilag-, Woenidat;- en VriJdaBavomi l»»J <len uilgever I*. J.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1