Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen, No. .3152. Zaterdag 18' Mei 1895. 35" Jaargang. Gemengde berichten. Binnenland. Door den kerkeraad der Nederd. Herv. ge- meente te Nijmegen werd den 13 Mei j.l. het volgende schrijven aan H. M. de Koningin-Regentes gericht De kerkeraad der Nederd. Herv. gemeente alhier, heeft uit het schrijven van den particulier secre- taris van Uwe Majesteit, 23 A.pril 1.1., Uwer Ma- jesteits besluit vernomen van het bijwonen der godsdienstoefening alhier op 19 Mei geheel af te zien zoo vereerd en verheugd als de kerkeraad was op het vernemen van de blijmare, dat Uwe Majesteit en hare Majesteit de Koningin de godsdienstoefe ning zouden bijwonen, zoo ontsteld en 'oedroefd was hij op de mededeeling van Uwer Majesteit be sluit. Het zij den kerkeraad vergund, Uwer Majesteit zijn oprecht leedwezen te betuigen, dat in antwoord op des heeren de Rauitz' schrijven namens Uwe Majesteit 30 Maart, inhoudende Uwer Majesteits verlangen, dat de oudste der dienstdoende predi- kanten de godsdienstoefening van 19 Mei leiden zou, indien daartegen bij den kerkeraad geen be- zwaar bestaat, door den kerkeraad verkeerd opgevat is en hij niet volstaan heeft met op eenvoudige en passende wijze Uwe Majesteit te doen weten, dat het niet aan hem stond, aan Uwer Majesteits verlangen te voldoen. Aangezien ook de minderheid in den kerkeraad en de predikant, wiens predikbeurt op 19 Mei a. s. volgens den bepaalden rooster was vastgesteld, de wijze betreurt, waarop Uwer Majesteits schrijven werd opgevat en beantwoord, onderwindt zich de kerkeraad met algemeene stemmen Uwe Majesteit eerbiedig te verzoeken, zijne verontschuldigingen te willen aannemen, alsnog de godsdienstoefening op 19 Mei te willen bijwonen, en den kerkeraad te willen doen kenbaar maken, onder wiens gehoor Uwe Majesteiten alsdan wenschen op te gaan. De dienstdoende predikant verklaart zich alsdan gaarne bereid, zijne predikbeurt met de meeste bereidwilligheid af te staan aan den predikant, dien het Uwer Majesteit zal behagen aan te wijzen. Iletwelk doende, Uwer Majesteits gehoorzame onderdanen z/de Kerkeraad der Nederd. Hervormde Gemeente te Nijmegen." Op voorgaand schrijven heeft H. M. de Konin gin-Regentes den kerkeraad te Nijmegen telegra- phisch doen weten, dat Hoogst dezelve op zijn verzoek gunstig heeft beschikt en den Hofprediker, dr. G. J. van der Flier heeft doen uitnoodigen, den 19en Mei a. s. de godsdienstoefening te Nij megen te leiden. Door den Minister van Oorlog in Belgie is langs diplomatieken weg aan onzen Minister van Oorlog kennis gegeven van het voorgenomen bezoek van de batterij der artillerie uit Charleroi met het muziekkorps der burgerwacht aan Middelburg en Vlissingen op 2 en 3 Juni a. s. Naar men verneemt, worden nog steeds tusschen de departementen van marine, van buiten- landsche zaken en onzen consul te Gibraltar correspondenties gevoerd in zake den zeeroof op de Anna door Mooren gepleegd en zijn de stukken betrekkelijk de getuigenverhooren, naar aanleiding van dat voorval gehouden, aan eerstgenoemd departement opgezonden, Het wetsontwerp op de personeele belasting behoudt als grondslagen huurwaarde, dienstboden, paarden, haardsteden, mobilair, deuren en vensters. Als zoodanig vervallen winkels, uitstallingsplaatsen, werkboden. De werkpaarden zijn onbelast. Het maximum der onbelaste huurwaarde is gesteld naar de categorien der gemeenten. Vrijgesteld wordtenkele haardsteden, en een lager percentage voor klein meubilair gesteld. Iedere huurder van een gedeelte eener woning wordt afzonderlijk aangeslagen. Van ledigstaande vertrekken wordt de vrij huurwaarde met den huurprijs gelijkgesteld. Voor dienstboden en paarden vervallen onderscheidingen tusschen stand en personen. Tevens wordt voorgesteld een verhooging van de zegelbelasting op effecten, doch niet voor reeds gezegelde. Hoewel de suiker in Duitschland vrij zwaar belast is met circa 11 cents per kilo be- hoort ze er reeds tot de goedkoopste voedings- middelen. In ons laud is het auders gesteld. De be- lastingschuldige betaalt hier 27 cents accijns per kilo suiker. Dat bedraagt over een verbruik van 55 millioen kilo's jaarlijks f 14,850,000, waarvan echter slechts circa 9 millioen in de schatkist komt; er blijft ongeveer 6 millioen van aan den strijkstok hangen. Werd de suiker bij ons, evenals in Duitschland, met een consumtierecht belast van 11 cents per kilo, dan zou het verbruik ongetwijfeld tot 80 millioen kilo's stijgen, waardoor, evenals thans, circa 9 millioen gld. in de schatkist zou vloeien. De suiker kan dus 16 cents per kilo goedkooper worden, zonder dat de schatkist daarbij schade behoeft te lijden. De fabrikant zou door eene kleine verhooging van het inkomend recht, voldoende gesteund kunnen worden tegen buiteulandsche uitvoer-premien, en de landbouw zou er niet bij verliezen. Het is daarom te hopen, schrijft de heer G. Birnie te Deventer, dat door belangstellenden algemeen kennis zal genomen worden van eene (bij Hugo Steinlitz te Berlijn) verschenen brochure van H. Hirschberg,Die Zuckerration der Sol- daten", waardoor de overtuiging zal veld winnen, dat hier een groot volksbelang op het spel staat. TER NEUZEN, 17 Mei 1895. Het Engelsche stoomschip //Ethelbert", van Grangemouth naar Ter Neuzen, is gisteren bij het verlaten van Grangemouth aan den grond geraakt en blijven zitten. De bodem is rotsachtig. De sleepbooten konden geen beweging in het schip krijgen. Met het volgend getij zal men andermaal eene poging doen om het vlot te sleepen. St. Jansteen. Toen het Woensdag bekend werd, dat onze burgemeester de heer C. IJsebaert herkozen was tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland wapperde weldra van alle huizen de driekleur, terwijl menigesn ZEd.Achtb. ging felici- teeren. De fanfare bracht begeleid door hare cominissarissen den burgemeester eene serenade. De directeur en den heer A. van der Pluijm wenschten den heer IJsebaert in hartelijke woorden geluk met de onderscheiding hem te beurt gevallen, welke door een gepast woord van dank van de zijde des burgemeesters werd gevolgd. Daarna maakten de muziekanten eene wandeling door het dorp om 's avonds in hun lokaal gezellig feest te vieren. Zuiddorpe, 16 Mei. Niettegenstaande de ge- ringe verwachting en het ongunstige weder was de heden alhier gehouden jaarmarkt vrij druk bezocht. Er werden in 't geheel aangevoerd 24 paarden, 73 stuks rundvee en 34 varkens. De handel was, met het oog op den verboden invoer in Belgie, niet vlug, toch werden nog 38 stuks rundvee tegen behoorlijke prijzen van de hand gedaan. De premien werden uitgereikt aan de volgende personen C. L. Puijlaert, alhier, voor het schoonste werkpaardwed. G. Bonte te Koewacht, voor het schoonste veulenH. Goethals te Westdorpe, voor het schoonste jaarlingveulen wed. L. E. Dierick, alhier, voor de schoonste koeL. de Moor te Axel, voor de vetste vaarsA. Goossens, alhier, voor de vetste vaars op een na Ch. Iesvirens te Overslag, voor het aanvoeren van het grootst aantal paarden (4 stuks)A. de Guchtenaere te Koe wacht, voor het aanvoeren van het grootst aantal stuks hoornvee (10 stuks) en A. van Megroot te Overslag, voor het grootst aantal varkens (15 stuks). De Fanfaren liet zich hooren bij het uitreiken der premien en deed daarna spelende eene wandeling door het dorp. Een reiziger, die aan boord der stoomboot Oude Maas III een portefeuille met f 270 aan bankpapier verloor, beloonde den machinist, die deze gevonden had, door het geven van een rondje. Te Meppel komt een schutter geregeld op klompen zijn plichten vervullen. Ook Maandag was dit weder het geval, doch volgens de Mepp. Cour. is hem een geneesmiddel toegediend. Op het exercitieveld aangekomen, werd hij onmiddellijk onder handen genomen door den 2e luitenant van het leger, met de instructie belast, die hem geheel alleen de voile bij de wet toegestane twee uren onafgebroken liet exerceeren, marcheeren enz. Na hem eerst de noodige wandelingen in den looppas te hebben laten doen, werd gecommandeerd //met versnelden pas." Hieraan zeide hij echter niet te kunnen voldoen, aangezien zijn voeten z/stuk" waren. Ook hiervoor was raadbij afwezig- heid van den officier van gezondheid werden twee doctoren gerequireerd, die zijn voeten onderzochten en ze als in den besten staat verkeerend verklaarden, waarop hij willens of niet, zulk een les kreeg in het marcheeren in den versnelden pas op klompen, dat hem de lust tot langere tegenwerking om zich zelf een paar schoenen aan te schaffen, wel zal vergaan zijn. Hij zal wel de ondervinding hebben opgedaan dat schutteren op klompen geen gemakkelijk werk is. Een eigenaardige vervalsching is 19 jaren geleden te Nordhausen begaan. Den 2 Mei van dit jaar had het Nordhauser schuttersgezelschap het jubileuin van zijn 200-jarig bestaan kunnen vieren, indien dit niet reeds in het jaar 1876 met groote praal was geschied, en wel op grond van eene vervalsching in de stichtingsoorkonde, die door een inmiddels overleden bestuurslid moet zijn begaan. Eerst later werd ondekt, dat de datum 2 Mei 1695 met behulp van pennemes en gomelastiek was ver- anderd in 2 Mei 1676. De vrouw van een Parijschen bankier liet zich onlangs friseeren, toen haar met een alkohol- houdende vloeistof gedrenkt haar plotseling in brand geraakte. Zij had nog de tegenwoordigheid van geest, naar hare slaapkamer te Snellen en het hoofd onder een deken te steken om zoo de vlam- men te verstikken. Maar zij deed daarbij zulke vreeselijke brandwonden op, dat zij na 24 uren zwaar lijden stierf. Op het schietterrein van Krupp zijn proeven genomen met twee op bijzondere wijze vervaardigde staalplaten ter dikte van 300 mM. Op beide platen werden schoten gelost met de machtigste vuurwapenen. Zij boden volgens de Berl. Korr. tegenstand en werden noch verbogen noch gescheurd. Alleen vertoonde de voorzijde weinig beteekenende deuken. Het hout waartegen de platen bevestigd waren, was ten gevolge van den schok warm geworden. Met dergelijke platen zal Duitschlands nieuw pantserschip, dat de Preuszen vervangen zal, bekleed worden. In het Belgische dorp Helchteren, nabij de Limburgsche grenzen is een afschuwelijke moord gepleegd op de weduwe G. De vermoedelijke moordenaar H., daglooner aldaar, is gevat. Men meldt uit New-York Zondag was een miserabele gure dag. De ther mometer daalde van 95° Fahrenh. tot 45°, ten- gevolge waarvan velen verkoudheden en longont- steking opdeden. 'sNachts vroor het in verscheidene gedeelten van de Yereenigde Staten, zoodat de Chautaugua wijnoogst over 35000 akkers vernield is. Over het algemeen is aan het fruit in het Noorden veel schade gedaan. In November van het vorig jaar werden de inwoners der gemeente Mettmann bij Elberfeld tot diepe verontwaardiging geprikkeld door een reeks gevallen van schending der graven. Herhaaldelijk werden meest versche graven geopend gevonden, de kistenwaren vernield, de lijken van hunne kleederen beroofd. Bij ouderzoek bleek dat deze misdrijven gepleegd werden door een 74-jarigen boerenarbeider, die de van het kerkhof ontvreemde goederen in een koffer op zijn kamer borg. De koffer had reeds herhaaldelijk de aandacht getrokken door zijn lijk- en grondlucht en leidde ten slotte tot de ontdekking van den gravenschender. Deze is thans door de rechtbank te Elberfeld tot vier jaren tuchthuisstraf veroordeeld. De man verklaarde, dat hij de aarde op de kisten met nagels weg- krabde en schijnt een bijzondere voorliefde voor gravenschending te hebben. Hij is wegens een dergelijk feit reeds tweemalen veroordeeld, de eerste maal tot tien, de tweede tot twee jaren tuchthuisstraf. Een vreeselijk verhaal komt uit Midland, Midland County, in den Amerikaanschen Staat Michigan. Daar trouwde Zondag de een en twintig jarige Hale met de achttien jarige miss Belle Ham mond na afloop der plechtigheid betrok het jonge paar een huis, dat de vader van den jongen echt- genoot het paar had geschonken. Maandag-morgen ontdekte men, dat de vlammen uit het gebouw sloegen en zoo snel om zich grepen, dat de bewoners onmogelijk konden orit- snappen. Toen de brandweermannen het vuur meester waren, vond men de verkoolde lijken van de jonggehuwden. Doch het afschuwelijkste werd later ontdekt. W ant men bespeurde dat de trappen en de vloer waren gedrenkt met kerosyne en onder de vloer- kleeden vette lappen waren gestopt. Maandag heeft dientengevolge de politie zekeren John Allen in hechtenis genomen, onder verdenking dat hij den brand heeft aangestoken. Er was vroeger sprake geweest van een huwelijk tusschen John Allen en Belle Hammond. Uit Boeleleng verneemt het Soer. Hbld. dat de wegen naar Karangassem door den observatie- troep en door Inlandsche patrouilles streng en nauwkeurig worden bewaakt. In het Karangas- semsche zou goesti Djilantik's partij de overhand herkrijgen en algemeen heerscht op Bali de over- tuiging dat, rukt de compagnie niet tegen Djilantik op om hem te onderwerpen, deze ons nog vele moeilijkheden, niet het minst op Lombok, berok- kenen zal. In de oogen der Inlandsche bevolking wordt nu reeds onze lankmoedigheid als zwakheid beschouwd. Een opmerkelijk middel tot beperking van het drankgebruik door beschonkenen wordt in Denemarken toegepast. Ieder beschonkene, die op de straat wordt aangetroffen, wordt in een wagen gezet, naar het bureau gebracht, gevangen gehouden totdat hij geheel ontnuchterd is, en dan onder veilig geleide naar huis gebracht, opdat hij niet aanstonds weer zal beginnen. De kosten van het transport van den dronkaard worden teragge- eischt van den herbergier, die hem het laatst geestrijk vocht heeft verkocht, onder bedreiging dat hij anders zal worden vervolgd. Bij herhaling kan de vergunning om te tappen worden inge- trokken. Gemeenteraad van Ter Neuzen. ijvoegsel van de Ter Neuzensche Courant Axel, 16 Mei. Gemeenteraadszitting. Tegenwoordig alie leden en den secretaris. Voorzitter de heer D. J. Oggel. De notulen vim de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedgekenrd. 1. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. a. Brief van den heer F. van Dixhoom d.d. 15 April 1.1. houdende kennisgeving, dat zijn vader, den heer L. van Dixhoorn, in leven wethouder dezer gemeente, den 14dezer ia overleden. welk schrijven reeds met een brief van rouw- beklag is beantwoord. b. Missive van Ged. Staten dezer provincie d.d. 19 April j.l. houdende terugzending van het door hen goedgekeurde kohier der schoolgelden over het tweede kwartaal 1895. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Op het rekwest van de kerkeraden der Geref. kerken A en B en van de Oud Geref. gemeente, houdende verzoek de kermis te willen afschaffen wordt met 3 tegen 7 stemmen afwijzend beschikt. Tegen stemden de heeren J. Wolfert, P. Roster, M. A. Smiea, P. van Hoeve, L. Lamaitre, C. N. Jansen van Rozendaal en D. J. Oggcl. Yoor stemden de heeren P. Dieleman, G. Weijns en P. Dregmans. 3. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand wordt met 7 stemmen benoemd de heer L. Lamaitre. De heer M. A. Smies verkreeg 2 stemmen en de heer P. Roster 1 stem. 4. Tot tijdelijk wethouder wordt met 6 stemmen benoemd de heer C. N. Jansen nan Rosendaal. De heer J. Wolfert verkreeg 2 stemmen en de heer M. A. Smies 1 stem. Een briefje in bianco. 5. Tot lid der district-commissie van het fonds ter aan- moediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, wordt benoemd de heer M. A. Smies met 6 stemmen. De heer L. Lamaitre verkreeg 4 stemmen. 6. Op het rekwest van den heer C. T. Dieleman. onder- wijzer aan de openbare lagere school alhier houdende verzoek om zijne jaarwedde in dien zin te willen wijzigen, dat deze gelijk worde gesteld met die der overige onderwijzers zonder hoofdakte wordt met 6 tegen 4 stemmen afwijzend beschikt. Voor stemden de heeren P. Roster, P. van Hoeve, L. Lamaitre en P. Dregmans. Tegen stemden de heeren J. Wolfert, P. Dieleman, G. Weijns, M. A. Smies, C. N. Jansen van Rozendaal en D. J. Oggel. 7. Voorstel van den heer O. N. Jansen van Rosendaal om den Graaf jansdijk door begrinding voor rekening der gemeente te verharden en wel onder voovwaarde, dat de Coegorspolder het jaarlijksch onderhoud voor zijne rekening neemt, tegen eene jaarlijksche vergoeding van gemeentewege van vijftig gulden, alsmede een voorstel van den heer P. van Hoeve, om den Graafjansdijk door bekei'ing voor rekening der gemeente te verharden mits daartoe van wege de provincie een renteloos voorschot wordt verstrekt. Het voorstel van den heer C. N. Jansen van Rozendaal wordt met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor stemden de heeren G. Weijns, M. A. Smies, L. Lamaitre, C. N. Jansen van Rozendaal, P. Dregmans en D. J. Oggel. Tegen stemden de heeren J, Wolfert, P. Dieleman, P. Roster en P. van Hoeve. Na verdere bespreking van eenige punten van ondergeschikt belang sluit de Voorzitter de vergadering. Vergadering van Donderdag 16 Mei 1895. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Aanwezig de heeren Van IJsselsteijn, Joz. de Feijter, Harte, Moes, Tazelaar. Wieland, Visser, Van der Ilooft', De Roeijer, Donze en Van der Moer. Afwezig de heeren Jac. de Feijter en Nelemans. Na opening der vergadering worden de notnlen der vorige gelezen en goedgckeurd, wuarna de vergadering overgaut in eene met gesloten deuren, ter hehandeling van reclames tegen den hoofdelijken omslag. Na heropening der openbare zitting had de heer Harte de vergadering verlaten. De Voorzitter deelt mede, dat op de reclames de navol- gende beslissingen zijn genomen H. S. Ward is gehandhaafd op 4200 J. J. G. van Wicheren had medegedeeld, dat zijn aansla" kon worden gebracht op 4000 en adressant mitsdien ver- hoogd van /3750 tot 4000; M. Eijke is verlaagd van 1950 naar 1800; C. J. de Nijs 1800 1650; H. Hartog 1400 1200 J. D. Thielman 1200 1100; S. A. S. Meij is verlaagd van 800 naar 700, op grond dat adressant te kennen geeft eene oude moeder te moeten onderhouden B. Dorst is gehandhaafd op 700 J. A. van Hoeve is gehandhaafd op 700 A. van Laare is verlaagd van 600 naar 500, op grond dat adressant te kennen geeft eene oude moeder te moeten onderhouden J. A. Balnikker is verlaagd van f 600 naar /450; J. Meslier is gehandhaafd op 500 D. J. A. van den Eeckhout is verlaagd van 500 naar 400 JA. Liebers is gehandhaafd op 400 J. B. van Rronenburg, aanslag 400, is van het kohier afgevoerd D. A. IJsebaert, aanslag f 400, is van het kohier afgevoerd A. de Bock is gehandhaafd op 400, op grond dat adres sant een vaste bezoldiging geniet; JH. Notebaart is gehandhaafd op 600 D. Tolhoek is verlaagd van 600 naar 500

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 5