Gemengde berichten. De oud-burgemeester van Hoofdplaat, de heer P. K. P. J. van Sloten, heeft eene brochure in het licht gegeven, getiteld eene gemeentelijke werkstaking opgelost door den Minister A3. Mackay. Daartoe vond de schrijver aanleiding in eene uiting van den heer Mackay bij de behandeling der wets- ontwerpen betreffende Opsterland en Weststelling- werf. De heer Van Sloten meent dat de lezing van de geschiedenis, die de heer Mackay bij die gelegenheid gaf, haar niet tot haar recht doet komen en verhaalt wat te Hoofdplaat tusschen 1889 en 1890 geschied is. Men zal zich herinneren dat de burgemeester van Hoofdplaat, toen de zaak tot het uiterste was gekomen en reeds eene wet om in de huishouding van Hoofdplaat te voorzien, ter indiening gereed lag, zich ter beschikking stelde van de regeering, naar hij zelf mededeelt ,/gedrongen door belangen, die hem verboden het nog langer te blijven aanzien hoe ver men de laagheid zon durven uitstrekken." Maar niet om hun beteekenis voor de personen deelt de heer Van Sloten deze feiten mee, doch om //de politieke moraliteit van de oplossing van het geschil op den voorgroml te doen treden. Nu de Belgische grens opnieuw voor den invoer van Nederlandsch vee is gesloten, heeft het bestuur der //Provinciate GroningerPelmolenaars- Vereeniging" zich per adres gewend tot den Minister van Waterstaat, met verzoek het daarheen te leiden 1°. dat onze grenzen voor den uitvoer van Nederl. rundvee, hetzij naar Duitschland, hetzij naar Belgie, opnieuw worden geopend en 2°. dat, zoodra zulks het geval mocht worden, het uit te voeren vee, voor het de grenzen over- schrijdt, op 's Rijks kosten aan eene strenge keuring worde onderworpen, opdat de Nederlandsche vee houder verzekerd kan zijn dat zijn vee gezond in het buitenland aankomt en de naburige Regeeringen niet zoo spoedig termen vinden om de grenzen opnieuw op het onverwachts te sluiten. In vele gemeenten van ons vaderland worden thans de algemeene politie-verordeningen gewijzigd, door bijvoeging van een artikel, ten doel hebbende het venten met postpapier, lucifers en dergelijke artikelen, dus het vermomde bedelen, tegen te gaan. Men meldt uit Nieuwe Pekela aan de N. R. Ct. Kapt. J. Mulder, alhier, zal naar Gibraltar vertrekken, om het beroofde Ned. schip //Anna' naar de bestemmingsplaats te brengen. Noch de reederij, noch de familie van den doodgeschoten kapt. Velvis en den gewonden stuurman Urcher Smit hebben eenig bericht ran dien bodem ontvangen. Het gat in den zeedijk, waardoor de polder van Strijen overstroomd werd, is weder gedicht. Er wordt beweerd, dat zeven jaren noodig zijn voor dat de polder weder even goed zal zijn voor den landbouw als voor de overstrooming. Men zal echter beproeven of er dit jaar gras zal willen groeien, ten einde hooi- of weiland te vormen. Om aan de pachters (waaronder vele kleine) en aan eigenaars in hunne schade eenigszins te gemoet te komen, zijn, de eersten voor dit jaar van de opbrengst hunner huur ontslagen, de anderen van de grond- en polderlasten. De laatste waren tot dusver voor het vrije waterschap Poortvliet zeer gering, daar een groote polder slechts een be- trekkelijk klein gedeelte zeedijk heeft te onder- houden, zoodat b. v. ten behoeve van het calamiteuse waterschap Scherpenisse zeker 5 k 6 maal zooveel aan polderlasten en dijkgeschot per gemet moet worden opgebracht als te Poortvliet. In eene vergadering van grondeigenaars, waar- De brave menschen vervulden den vrijwillig opgenomen plicht in alle opzichten met nauwgezet- heidwant //wij hebben het immers," had Wegener met een tier gevoel van eigenwaarde ver zekerd, toen de notaris Herder en juffrouw Rosalie Erstein hem een deel der opvoedingskosten aanboden. z/Laat mijn oude dat niet hooren," voegde hij er waarschuwend bij //die is niet van stroo, weet ge het kind behoort ons alleen, en niemand heeft recht er een aandeel van te verlangenMijne oude wil er iets heel bijzonders van maken, nu ik ben daar nieuwsgierig naar, want waarom Omdat zij zelf een nederige keukenmeid is geweest Bij die dresseering kunt gij haar mooi een handje he! pen, juffer Rosalie, want waarom omdat gij den rommel ik bedoel de fijne manieren verstaat Juffrouw Rosalie deed dan ook het hare, opdat uit het fijn georganiseerde kind geen belachelijke caricatuur werd gevormd. Zij zorgde dat Eeodora op een goede school kwam en wist het zonder juffrouw Wegener's ijverzucht te wekken, daarheen te leiden, dat het meisje steeds bescherming vond tegen de altijd ruwe indrukken der huiselijke omgeving. Rosalie was een schoon, fier meisje, vol karakter en energiede solide rijkdom van haren vader gaf haar die gouden achtergrond, die haar tot een veelbegeerde maakte maar haar ook met het onver- klaarbaar gevoel vervulde, dat zij enkel en alleen om den mammon werd begeerd, een wantrouwen, dat sterk genoeg was, om elken aanval op hare hand af te slaan en de geheele trouwlustige mannenwereld uit te lachen en met spot en ironie te overstelpen. vWat zal er dan eindelijk van u worden had haar vader op zekeren dag pruttelend gevraagd. z/Eene oude jonge juffrouw luidde lachend Rosalie's antwoord. z/Bah Een bespotte dwaas Een gehoonde onder verscheidene Belgische, en hunne gevolmach- tigden, de vorige week te Poortvliet gehouden, is hesloten een eerste leening van 140,000 aan te gaan. Men verwacht, dat deze doorbraak met a hare gevolgen aan de polderkas niet minder dan 300,000 zal kosten. Van een der met het ss. van Goens te Soerabaja aangekomen passagiers vernam het Soer. Hbld. dat hij op Lombok alles even rustig vond. Onze zegsman maakte uitstapjes te voet en in een dos a dos, de eenige die op Ampenan te huur is, tot Tjakra Negara geheel ongewapendde militairen verlaten echter het kampement niet dan voorzien van een kapmes of een ander wapen. In den laatsten tijd stapten verscheidene Chineezen aan wal op Ampenan, maar velen hunner verlieten spoedig de plaats wegens den ongunstigen gezond- heidstoestand en gebrek aan woningen. Er worden nog steeds zwart uitgeslagen en verschroeide rijks- daalders in betaling aangebodende bezitters wasschen en schuren die ringgits, doch ze hlijven ongewild. Enkelen koopen ze op voor 1,50 of iets meer. Door handelaren uit Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam zijn groote partijen aardappelen verzonden. Vooral naar Belgie zijn duizenden mudden vervoerd, zoodat de voorraad grootendejels uitgeput is. Voor de beste jammeu besteedde men /4a/ 4,50, 2e kwal. /3a 3,75. Volle wagenvrachten zag men de afgeloopen week verzenden. Bij het transport kolonialen, die Zaterdag met de stoomboot Prinses Marie uit Amsterdam naar Indie vertrok, bevond zich een militair, die, ondersteund door twee mannen over de loopplank half in de boot werd gesleept. De jongeling was bewusteloos neergevallen in de loods. Hij ondernam dan ook zijne reis onder weinig vroolijke om- standigheden. Aan zijne begeerte om naar Indie te gaan had hij niet anders kunnen voldoen dan met toesteinming van zijnen vader en deze had die toestemming slechts willen geven op voorwaarde, dat aan hem het handgeld zou worden uitgekeerd. Zeker had de jongeling, toen hij deze voorwaarde aannam, er niet op gerekend, dat zijn hardvochtige vader hem geen enkelen cent voor reisgeld zou laten. Op zijn herhaald verzoek om een reispenning, kreeg hij eindelijk Vrijdagavond vbdr zijn vertrek uit Harderwijk per brief den raad van zijnen vader om zich ziek te melden om op die wijze nog een week uitstel te verkrijgen. Dan zou de vader inmiddels komen en hem tien gulden ter hand stellen. Zijn voorgewende ziekte werd echter te Harderwijk natuurlijk niet aangenomen. Hij moest vertrekken en ging nu zonder reisgeld en zonder afscheidsgroet van zijnen vader. Eergisteravond te ongeveer 9 uur werd een ernstige uitslaande brand ontdekt in het gebouw der Maatschappij tot verburing van stoomkracht aan de Kievitstraat bij de Rottestraat te Rotterdam, waarin verschillende industrieele ondernemingen een onderkomen vinden. Gelijk de naam der maatschappij aanduidt, worden er localiteiten verhuurd met kosteloos gebruik van stoom. Op het oogenblik zijn er in gevestigd de Rotterdamsche stoomtapijtreinigingde stoom- meubelfabriek van Bronger Co.Van Maaren Co., houtdraaiers en blikslagersde stoom- mosterdfabriek van C. Goedhart en de stoomglas- slijperij van E. Weidlich. De brand is vermoedelijk ontstaan bij Bronger Co. De brandweer was met 8 hand- en 2 stoombrandspuiten vertegenwoordigd, welke, het vuur vrij spoedig meester was. narGij moogt mij en u zelve dien smaad niet aandoen, kind z/Smaad als ik het versmaad, met eenen meineed voor het altaar te treden had Rosalie met bliksemende oogen geantwoord. //Laten we dit kapittel eenS en voor altijd besluiten, papa - en boor mijn laatste woord. Als ik eene benijde, veel begeerde ben, zoo dank ik dit alleen aan uw geld, omdat iedereen tot zich zelven zegtde bankier Erstein is een solide, voorzichtige man van zaken, wiens naam baar geld beteekent, de dochter, zijn eenige erfgename, is hupsch en beschaafd, men heeft bij dit huwelijk een goede rekening te maken, en tegelijk eene neiging des harten, zij moge dan meer of minder geloofwaardig schijnen, voor te geven. O, ik ken een menigte van zulke echtverbintenissen, die voor het oog der wereld een glanzeud geluk ten toon spreidenmaarinwendig moddergrachten zijn Ik dank voor zulk een lot, en zal het belachelijk vooroordeel van alle jonge dames schitterend overwinnen. Ik huiver bij de gedachte, het lange, ledige leven te moeten door- orengen aan de zijde van een onbeminden man zijne gebreken, gewoonten en laagheden te moeten verduren en dan ieder uur tot mij zelve te moeten zeggen Gij zijt als ballast bij het goud genomenDat is het lot der rijke meisjes, terwijl de arme zich daarentegen, wanneer zij schoon genoeg zijn om als prijs te gelden, moeten verkoopen, om als vrouw der rijken in de wereld te schitteren altijd toch nog zeldzame uitzonde- ringen, het hoogste lot in de levensloterij, of als vrouw der armen veroordeeld zijn tot het leiden van een ellendig leven, dat jammer en nood, sloven en slaven en maar al te dikwijls op den koop toe mishandeling beduidt De bankier had met de grootste outsteltenis geluisterd, het hoofd geschud en het eene na het ander //Onzin genoemd. (Wordt vervolgd.) Het gebouw is op beurspolis verzekerd doch zeer laag, evenals de daarin gevestigde onder nemingen, daar de verzekeringspremie zeer hoog was, naar men zegt twintig per mille. De schade welke geleden wordt, zal dus zeer aanzienlijk zijn. Het laat zich aanzien dat zoo goed als het geheele gebouw is uitgebrand. TER NEUZEN, 8 Mei 1895. Gisteren morgen omstreeks 8 uur werden door de Belgische sleepboot ,/Progres" pogingen aange- wend twee ijzeren geladen Rijnaken alhier op de haven te sleepen. Ter oorzaak van stroom en neer kon men niet verhinderen, dat een dier aken, met name //de Vliet", schipper De Both, van Steenbergen, aan lager wal en tegen den West- havendam aanliep en weinige oogenblikken later in de diepte verdween. Door toegebrachte hulp gelukte het de aan hoord aanwezig geweest zijnden te redden en te behouden, doch de vrouw in dien toestand, dat bij het nedervallen van een gedeelte der roef, hare beide handen werden verpletterd, en ook de dochter ernstige beletselen bekwam, zoodat heiden in zorgelijken toestand ver- keerden. De tweede aak werd aan de voorsteven nog al beschadigd en is genaamd //God met ons", schipper Wittman, van Druten. Beide schepen kwamen van Ruhrort met be stemming naar Gent en geladen met spoorijzer. Heden namiddag was de toestand der vrouw zeer ongunstig, de linkerhand is geamputeerd de toestand van het meisje is thans bevredigend. Bij de herbesteding te Philippine op j.l. Zaterdag van het verdiepen der haven aldaar, werd ingeschreven door de heeren J. de Meester te Hoek, voor 2195J. Jansen te Ter Nenzen, voor 1874; K. de Yos te Ter Neuzen, voor 1820 D. de Doelder te Ter Neuzen, voor 1812 en J. Meertens te Hoek, voor 1790. Bij Koninklijk besluit is pensioen verleend aan den heer B. L. Oostdam, hoofd eener openbare lagere school te Nieuw-Namen, gemeente Clinge, ten bedrage van 541. Tot leeraren aan de Rijks-normaalschool te Axel zijn benoemd de heeren Imandt, hoofd der school te St. Jansteen en Karstel, hoofd der school te Zuiddorpe. Bij het dezer dagen gehouden examen voor roeier der dranken zijn geslaagd de commiezen bij 's rijks belastingen B. J. ten Bokum te Sluis, tijdelijk te Schiedam, M. H. Hulmer te Hontenisse, L. Michielsen te IJzendijke, J. Schuiling te Philippine, B. 't Hart te Axel en K. Spijkerman te Hulst. St. Jansteen. Tot onderwijzer aau de open- bare school in het dorp alhier is benoemd de heer A. van Waterschoot te Zeeuwsch-Clinge. St. Jansteen, 8 Mei. Heden brandde een klein schuurtje van H. Yergauwen, af. Belendende ge- bouwen bleven gespaard. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Mei de volgende vonnissen uitgesproken. 1°. J. M. d. K., oud 21 j., 2®. P. A. d. K., oud 23 j., arbeiders te Koewacht, zijn wegens mishandeling veroordeeld ieder tot 2 maanden gevangenisstraf. 1°. F. J. B., oud 17 j., 2°. Th. v. d. S., oud 19 j., 3°. C. M. Y., oud 18 j., 4°. A. v. R., oud 19 j., 5°. F. F. L., oud 18 j., 6°. E. A. d. B., oud 18 j., alien arbeiders te Sas van Gent, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 1 boete of 1 dag hechtenis. F. H., oud 25 j., werkman te Hulst, is wegens mishandeling Vrijgesproken. J. d. S., oud 51 j., landbouwer te Hontenisse, is wegens mishandeling veroord. tot 10 boete of 10 dagen hecht. C. v. d. B., oud 55 j., wed. P. v. O., zonder beroep te Hontenisse, is wegens beleediging veroord. tot 3 boete of 3 dagen hecht. J. d. V., oud 26 j., metselaarsknecht te Zaamslag, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. A. V., oud 23 j., timmermansknecht te Ter Neuzen, is wegens beschadiging veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. De petroleum wordt te Zierikzee aangeboden tegen 10 cent per liter, hij 5 liter 45 cent. Den afslag houdt gedurig aan. Volgens schrijven uit Goes is verbazend de schade, die aangericht wordt in tuinen en op akkers door eene kleine grijze slak, die met duizenden zich over den grond beweegt en elk groen spruitje opeet. In verschillende groente- tuinen zijn radijs, spinasie, erwten, koolplanten totaal afgevreten. Men doet alle moeite om het ongedierte te verdelgen. Als een bewijs van stipte nauwgezetheid en rechtschapenheid kan dienen, dat dezer dagen een boerenknecht, sinds jaren in dienst bij een paar dnderlooze boerenlieden te S., niet ver van Rotter dam, onlangs bij het overlijden van den man een egaat van 5000 ontving. Nu, kort voor het overlijden der weduwe, verzocht deze hem dringend hare overige nalatenschap te aanvaarden, als be- looning voor trouwendienst. Doch de boerenknecht gaf ten antwoord //Geef het maar aan uw familie, die het toekomt en het goed kan gebruiken. De baas heeft het voor mij goed genoeg gemaakt." Ie Assen bleef bij het eindigen van den school tijd een kind zitten. Het werd in de school opgesloten en des nachts een uur daar gevonden, nadat de ouders den geheelen avond naar den ver- lorene hadden gezocht. 't Was op de banken maar wat gaan slapen. Het toevlucht voor dakloozen, vanwege het z/Leger des Heils" te Groningen, den afgeloopen winter geopend, zal ook gedurende de zomer- maanden open blijven, om menschen zonder onderdak en zonder voedsel op te nemen. Thans worden nog 18 mannen in de inrichting verpleegd. Men hoort in Amsterdam veel van inbraak, maar als men dan ook hoort hoeveel menschen 's nachts hun deuren niet goed sluiten, dan denkt men al dadelijk aan het spreekwoord //de gelegen heid maakt den dief". Het is zeker met het oog hierop, dat het offfcieele politierapport heden ver- meldt//dat de surveilleerende politieagenten in de afgeloopen week s nachts 15 deuren en vensters van woningen, winkels, magazijnen en pakhuizen open vonden." Het volgende verhaaltje uit Roermond lezen wij in het Limb. Nieuwsblad Akelig is het te hooren, hoe de 18-jarige meid uit Heijthuijzen, die, als verdacht van kindermoord, alhier in de gevangenis zit, schreeuwt en kermt. Honderden personen staan dagelijks in de Dyonisius- straat naar dat onmenschelijk gehuil te luisteren met een volhardendheid een betere zaak waardig. Dit gehuil is pas aangevangen in den nacht van Zaterdag op Zonriag, nadat zij dien dag naar Heijthuijzen was getransporteerd, waar men onder den steenen vloer, waarboven een fornuis stond, het vermiste kinderlijkje had gevonden. Men gelooft, dat de laaghartige meid zich maar zoo aansteld om naar een krankzinnigengesticht gebracht te worden. De Loc. verneemt dat kolonel Quispel voor het overbrengen van de Lomboksche schatten 2500 zou krijgen. Die schatten hebben dus een waarde van 2.500.000. Men schrijft uit Tessel aan de N. R. Ct. Op het eiland is een polder, dien men El Dorado voor verzamelaars van vogels, nesten en eieren zou kunnen noemen. Deze polder het z/Noorden" genaamd, is bijna geheel onbewoond en wordt jaarlijks bezocht door massa's kievitten, kemphanen, scholeksters, meeuwen, sternen, strand- loopers enz. In de tweede helft van Mei kan men op eene oppervlakte van een paar H. A. in korten tijd weleens 100 a 200 eieren vinden van vele verschillende vogels. Geen wonder, datditplekje de aandacht trekt van ornithologen en vogellief- hebbers. In het vorige jaar werd door een paar heeren uit Amsterdam een verzameltocht gehouden voor het Kon. Zool. Gen. //Nature Artis Magistra." Vele vogels enz. werden bemachtigd en vele nesten uitgegraven, die thans in keurige groepen zijn geplaatst in de afdeeling /Fauna Neerlandica" van de genoemde inrichting. In de onmiddellijke nabijheid van /,het Noorden" hevindt zich een oude eendenkooi, waarin vele zangvogels verblijven en waarin men een vruchtbaar veld vindt voor bonatische excursies. Een zeldzaam voorbeeld van een nog krach- tigen ouden dag geeft de Gentsche hoogleeraar in de geneeskunde, Dr. Burggraeve. Hij heeft den leeftijd van 99 jaren bereikt en eerst nu zijn ontslag genomen. Onlangs heeft hij nog een werk uitgegeven van 400 bladzijden, dat onder den titel //Reisherinneringen" een aantal wetenschap- pelijke waarnemingen mededeelt en o. a. een voorrede bevat over lang leven. Dat het tegenwoordig in dit beloofde land ook al geen vetpot is, blijkt uit een verslag omtrent de financien van Grand-Rapids, waaruit blijkt, dat in de gemeentekas aldaar op 21 April 11. een totaal tekort van ruim 79 duizend dollars was. Men zal nu opnieuw trachten de uitgaven te verminderen en de inkomsten te verhoogen. Een kostbaar sieraad. Bij de veiling van de kostbaarheden der overleden hertogin van Montrose, is een prachtig halssnoer van parelen aan den heer J. Hill toegewezen van 11,500 p. st. De opbrengst komt, ingevolge testamentaire be schikking, ten goede aan de armen in Oost-Londen. Omtrent den krijgshaftigen geest die onder de Japanners heerscht, worden door Europeanen, die tijdens den oorlog in Japan vertoefden, bijzon- derheden verhaald, die aan den moed en onver- saagdheid der Spartanen doen denken. Toen de vrouw van een officier, het bericht ontving, dat haar echtgenoot voor Port Arthur gesneuveld was, toonde zij volstrekt geen smart over zijn dood. Zij schreef hrieven aan al haar mkenden, waarin zij zelfs haar vreugde uitdrukte, dat haar echtgenoot in dienst van zijn vaderland, den heldendood gestorven was. Yervolgens knielde zij voor zijn beeltenis neer en doodde zich om te bewijzen dat zij den dood van haar gemaal be- wonderde en evenals hij een slachtoffer van den oorlog wilde zijn. Een der soldaten, die van het oorlogsveld terug gekomen waren, beschreef vol geestdrift den hel-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2