Landbouwberichten. Gemengde berichten. Wat een reserves in dat edne beriehtDit alleen blijkt er zonder eenige reserve uit, dat wij nog alien tijd hebben, voordat wij zullen vernemen hoe dat de minister over kiesdwang denkt. Op Maandag 13 dezer zal aan Middelburg een bezoek gebracht worden door een 200 a 300tal studenten. Dit uitstapje is georganiseerd door de Societe generate des Etudiants Catholiques van Gent. De batterij der artillerie van de burgerwacht te Charleroi zal met de aanstaande Pinksteren een officieel bezoek brengen aan Walcheren en speciaal Middelburg. De commandant, de advocaat Th. de Wandere, zoon van den vroegeren vice-president van den Belgisclien Senaat, benevens de officieren en het muziekkorps, zullen de reis medemaken, evenals vele notabelen en dames. Hun aantal zal ongeveer 300 bedragen. De generaal heeft toestemming gegeven om in uniform gekleed te zijn. Met een extra-trein zullen zij den 2en Juni 's morgens vroeg van Charleroi over Brussel het uitstapje aanvaarden. Per //Prins Hendrik" arriveerde Vrijdagmid- dag te Amsterdam een aantal gepasporteerde en zieke militairen, waaronder tal van gewonden uit den Lombokschen krijg. De gewonden waren de sergeant der infanterie A. Schar, die deel had uitgemaakt van den colonne Lindgreen en die driemaal gewond werdde fuseliers B. Dorenbos, P. Strijbos, G. Post en A. M. J. Tikkel, die tot de zwaarst gewonden bekoorden. Tikkel had bij Tjakra-Negara een kogel door de knie gekregen en zijn been was tweemaal geamputeerd. Strijbos had door beide beenen een schot gekregen; een been was weer in orde gekomen, doch aan het andere had hij voortdurend pijn. Ilij had deze ver- wondiug gekregen bij gelegenheid der expeditie naar 't zoogenaamde buskruitmagazijn bij Mataram, waarbij ook kapitein Van Erpecum sneuvelde. Verder waren nog gewond geworden de fuseliers J. van Asten, M. Molenaar, J. C. Meijer, de kanonnier 1" kl. L. Stoker (voor zijn moedig gedrag eervol vermeld) en J. Mulder. Het was een droevig gezicht, vier hunner te zien aanstrompelen op krukken, daar schotwonden in de beenen hun het loopen beletten, maar aan den anderen kant was het treffend te zien, hoe zij door hunne kameraden liefderijk werden gesteund en de trappen naar het afmonsterings lokaal werden opgeholpen. Een man was er onder, die aan berri-berri leed en gedragen moest wordeneen sergeant kon loopen, maar het ging maar zoo zoo, want aan het eene kunstbeen dat men hem had gegeven, was hij nog niet zoo bijster gewend overigens was hij flink gezond. Als men die mannen lioorde vertellen wat zij in den krijg geleden hebben en hoe warm het voor Tjakra-Negara geweest is, dan kreeg men eerbied voor die jongens, die daar Holland s roem hoog hielden te midden der gevaren Zooals men weet, was generaal Yetter ook met de //Prins Hendrik" medegekomen en te Genua op 26 April aan wal gegaan. Gedurende de reis was hij dagelijks //voor" geweest onder deze mannen, die onder zijne bevelen hadden gediend en telkens had hij zich met hen onderhouden en moed inge- sproken voor de toekomst. Denzelfden dag van aankomst vertrok generaal Yetter reeds weer van Genua naar Milaan. De Hollanders in Genua waren op zoo'n vlugge afreis niet bedacht en velen hebben het genoegeu moeten missen hem persoonlijk te zien, terwijl een prachtige mand met bloemen, die nainens de Maatschappij ,/Nederland" door den heer Tiedeman Ik lag lang daar nederhij was natuurlijk ge- vluchtdoch mijne vrouw durfde mij niet naderen, alhoewel geen eigenlijke schuld de arme kon treffen, daar zij den verleider fier had afgewezen Toen ik zoover hersteld was, dat lk eene waudehng kon doen, werd ik op zekeren dag in alle stilte gevangen genomen, in een gesloten wagen geplaatst eu naar Siberie getransporteerd Men had mij te St. Petersburg als samenzweerder aangewezen en de bewijzen er voor geleverd. Mijne veroor- deeling volgde met den grootsten spoed, en alleen aan de voorspraak van mijnen vader had ik het te dauken dat mijn leven gespaard bleef Dat is juist achttien jaar geleden. Dien Zweedschen graaf Svenson dankte ik na drie jaren zware gevangenisstraf mijne vrijheid. Mijn vader was van kommer gestorven, mij 11 moeder hem spoedig gevolgd, de rijke bezittingen waren verbeurd verklaard. Ik was een ellendige balling, een vluchteling zonder vaderland, zonder vaderhuis. De Zweed zond mij over den Oceaan hi] zorgde voor mij als een broeder en wilde mij in Amerika opzoekenHij is niet gekomen, ik zag hem nimmer weder Na vele jaren trof ik eenen man, wien ik eens weldaden had bewezen hij herkende mij en schreide van vreugde. De arme man volgde mij als een hond, tot hij voor mij in een messenstrijd het leven liet. Hij deelde mij mede, dat Dumler de tijding van mijnen dood verbreid en dan, na den dood mijner ouders, op den wensch harer moeder, mijne weduwe geliuwd had. Kort daarna had lnj, daar hij onder de verdachten was gevallen, St. 1 e- tersburg moeten verlaten, en wat er verder van hem en de ongelukkige Regina was geworden, kon hij mij niet zeggen 1" (V? °rdt vervolgd.) zou worden aangeboden, zijn doel miste. De generaal zag er goed uit, maar was toch niet volkomen gezond. Van Milaan is hij aaustonds naar Lugano vetrokken en gaat van daar naar Montreux. De stoomboot-maatschappij //Overflakkee en Goedereede" keert over het jaar 1894 een dividend uit van 30 op een aandeel van f 260 nominaal. De //Zierikzeesche stoomboot-maatschappij" keert over 1894 geen dividend uit. TER NEUZEN, 6 Mei 1895. In de eerste helft der maand April is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres van J. de Kuning, Terdonck. Zaamslag, 4 Mei. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zijn bij den landbouwer J. de Putter Corn.z. een 25tal kippen gestolen. Zuiddorpe, 2 Mei. Heden werd aan den heer A. van Haelst bij zijn aftreden als burgemeester door eene commissie, bestaande uit de leden van den gemeenteraad en andere notabelen, alhier, een prachtig bouquet aangeboden, onder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, aan de gemeente bewezen gedurende zijn vier en twintigjarig burge- meesterschap. Tot den aankoop van dat geschenk was door verschilende gemeentenaren bijgedragen. Het was den aanwezigen bij de aanbieding van dit huldeblijk aan te zien, dat zij den geachten burgervader noode missen. Moge de oude man nog geruimen tijd als rustig burger in ons midden blijven, is ons aller wensch. Het is Mei en als de Mei in het land is wordt door den boer de rekening eens opgemaakt. Alles in aanmerking genomen hoort men zeggen, hebben we dit jaar geen reden tot klagen. En de boeren klagen anders nog al licht. De oude leus //met Mei de velden groen", is geen ideaal maar ook geen minimum-eisch. En daar staan we nu een heel eind boven, nu er volop gras en zelfs bier en daar al klaver is. De oogst is met het oog op den laten winter, het streng en langdurig vriezen in Februari en het daarop gevolgde dooi- weder al spoedig gepaard gaande met regenvlagen en Maartsehe buien thans voorspoedig opge- schoten en beloofd inderdaad veel. Alleen het vlas is tengevolge van den natten zomer '94 toen het lijnzaad verwaterde te dun uitge- komen op de meeste akkers. Dit is geen gering nadeel. In de vorige week werd te Biervliet de huwelijksband gelegd tusschen een doofstom meisje en een persoon, van beroep hardlooper, Vragen en antwoorden gingen schriftelijk. Voor de naamlooze maatschappij Kattendijke werd verkocht een oesterput met loods en erfpachts- recht op den grond, voor f 10, aan den heer Lindenberg. Zegge voor tien gulden, terwijl aanleg van put en bouw van de loods elf duizend gulden hebben gekost. Een belangrijke winst voor de aandeelhouders Donderdag, bij aankomst van den trein te Rozendaal van 8,40 uur uit Esschen, ontdekte men, dat uit een 1" klasse rijtuigde fluweelen zittingen waren gestolen. Sedert Zondag j. 1. werd te's Hertogenbosch een jongrnensch vermist, die met een vriend dien dag uit rijden was gegaan. In den avond keerde die vriend alleen met het rijtuig terug, zonder hem en zonder den koetsier. De koetsier kwam in den nacht te voet naar huisde ander bleef zoek. Thans is zijn lijk opgehaald uit de Zuid-Willems- vaart. Op het aangezicht bevindt zich eene snede. De justitie doet onderzoek. Een bakkersknecht geraakte Vrijdagavond verdwaald in de Zandstraat te Rotterdam onder een gezelschap, bestaande uit vier bekende straat- schuimers. Deze lieden werden alras gewaar dat de bakker eene goed gevulde portemonnaie bij zich droeg, waarom zij besloten hem in hun gezelschap te houden en mee naar buiten te lokken. Dit gelukte hun volkomen. Nabij de Van Stolkstraat in de gemeente Hillegersberg gekomen, grepen zij hem aan, beroofden hem van zijn geld (ongeveer 17) en zetten hem daarna op zijn hoofd in eene sloot, zich verder niet om hem bekoinmerende. Met veel moeite gelukte het den bakker naar den kant te spartelen en zich te redden, waarna hij der politie van het voorgevallene kennis gaf. De straatroovers hadden inmiddels een goed heenkomen gezocht. Engeltje (in de wandeling genaamd Aaltje) de Wijzer, in leven bankbewaarster in de Groote Kerk te Rotterdam, heeft voor een bedrag van 2650 aan legaten gemaakt, waaronder aan het Nederlandsch Zendeling-Genootschap te Rotterdam 1000 en aan het Nederlandsch Bijbelgenootschap, afdeeling Rotterdam, en de inrichting voor doof- stommen-ouderwijs te Rotterdam, ieder 500. Van het garnizoen te Venlo zijn Donderdag 25 huzaren tegelijk naar Pruisen gedeserteerd, om aldaar een betrekking te zoeken. Te Utrecht heeft terecht gestaan een oude juffrouw, omdat haar zoontje die jonger dan 16 jaar is, toch reeds een hondenkar bestuurd had. De vrouw was hardhoorend en kwam daarom ook dicht bij den kantonrechter staan, aan wien zij op de volgende wijze het gebeurde verhaalde //Het jongetje meneer, gaat nog op school meneer, en toen is hij gaan rijden, meneer, hij heeft de stel stil weggenomen, voor de aardigheid, meneer, zooals kinderen dat doen, meneer, u en ik binnen ook kinderen geweest, meneer, en toen kwam die agent, meneer, en toen ik het hoorde, meneer, heb ik hem geslagen, meneer, dat het bloed er van langs liep, meneer Hier viel de kantonrechter de juffrouw in de rede met de opmerking, dat mag je niet doen, daar doe je heel verkeerd aan, om zoo'n kind te mishandelen. Deze vermaning bracht de juffrouw aan het schreien en toen het O. M. eene boete van 0,50 tegen haar eischte, stak zij, in haren ijver om maar spoedig van de zaak af te zijn, hare hand in den zak en vroeg wil ik u maar dadelijk be- talen, meneer, dan hoeft u er niet om te loopen, meneer Vroeger werden de standplaatsen voor draai- molens en dergelijke inrichtingen op de Dordtsche kermis onder de liefhebbers verloot, met dien verstande dat stadgenooten het voorrecht hadden, eenmaal ingenomen standplaatsen te behouden of onderling te verwisselen. De gemeenteraad achtte 't evenwel verkieslijk om, naar het voor- beeld van andere gemeenten, die standplaatsen in het openbaar te verpachten. Dit jaar is dit voor de eerste maal geschied en met uit- stekend succes. Terwijl vroeger vijf standplaatsen slechts f 500 opbrachten (het marktgeld bedroeg toen van f 150 tot f 50 per standplaats), zijn deze thans gegund voor f 1941,75, zoodat de gemeente door de nieuwe regeling een voordeel geniet van f 1441,75. Voor het Koningin Wilhelmina-Zeebad, dat aan het strand te Loosduinen een Kurhaus doet verrijzen, waarvoor de werkzaamheden reeds zijn aangevangen, wordt door de firma Vogels Dolhain te 's Gravenhage een eigen electrisch station aan- gelegd. Voor de nabij het Kurhaus gelegen perceelen bestaat reeds gelegenheid, zich voor de electrische verlichting daarbij aan te sluiten, doch het is natuurlijk niet onmogelijk, dat voor het gansche dorp Loosduinen die gelegenheid ook eens wordt opengesteld. Niet alleen worden alle kamers van het Kurhaus electrisch verlicht, maar ook het strand daarvoor, wat reeds iets eenigs in ons land is. Ook is vermeldenswaardig, zegt De Residentie- bode, dat op Kijkduin een der hoogste toppen aan 't Loosduinsche strand een Belvedere wordt opgericht in vorm van den Eiffeltoren, doch na tuurlijk niet zoo hoog. Dit zal evenwel niet beletten, dat men van die Belvedere af't gansche Westland zal kunnen overzien, bij gunstig weder misschien zelfs de Engelsche kust zal kunnen onderscheiden. In ieder geval zal het een interes- sant kijkje over den omtrek wezen. Hoe steedsch ons plaatsje ook mag worden, wat er ook verandere of verdwijne, dus wordt uit Valkenburg geschreven, eene gewoonte houdt nog met kracht stand ik bedoel het Meilief afroepen. Weliswaar worden de oude verplichtingen der jonge- lingen jegens hun Meilief niet meer opgevolgd, maar de groote pret, het afroepen der paren, geschiedt nog steeds. Zoo ook verleden nacht. Omstreeks middernacht trok een schare jonge- lingen met den versierden Meiboom onder vroolijk gezang door de straten. De jolige troep werd dapper terzijde gestaan door de Harmonie, wier vroolijkemuziek alle jonge harten blij moest stemmen. Zij, wier jonge jaren reeds in 't verre verleden liggen, voelden zich misschien onaangenaam ge- stoord in hun eerste nachtrustnochthans troostten zij zich zeker met de gedachte, dat ook zij eens dien lentetijd des levens vol poezie genoten hadden. Na den Meiboom geplant te hebben, verzamelt zich de schare op een hoogte aan den Z. \Vkant van Valkenburg. Hier heeft 'tgebruikelijke afroepen plaats. Een stentorstem laat de namen der paren in het hoist van den nacht over geheel Valkenburg weerklinken. Interessant is het dan aan menig venster een bescheiden lichtje te bespeuren, dat de aanwezigheid van een jong hartje verraadt, van ongeduld kloppend om den naam van haar vriend te hooren. Eindelijk daar wordt haar wensch vervuld, het lichtje dooft uit en in haar zoeten sluimer droomt //zij" natuurlijk van hem. Maar niet iedere hartewensch gaat aldus in vervulling. Menigmaal heeft een koddige, onver- wachte combinatie van personen plaats. Lieve, jonge dames hooren haar naam vereenigd klinken met dien van oude, vaak grijze celibatairs, en omgekeerd. Hierbij wordt op leeftijd, noch stand, noch bijzondere hoedanigheden gelet. Zoo gaat het afroepen door, nu en dan onderbroken door de luide goedkeuringen of de vroolijke liederen der verzamelde jongelingen. Hoezeer dit gebruik ook in den loop der jaren gewijzigd is, toch heeft het nog altijd zijne poezie behouden en, zonder twijfel, verschaft het den jongelieden veel vermaak. Woensdag ontspoorde de Noordwijker-stoom- tram, welke te 4 u. 24 m. van Rijnsburg was vertrokken. Door een drietal elfjarige knapen van Noordwijk waren in een bocht zware graszoden op de rails gelegd. De locomotief viel van den weg in het een meter lager gelegen land. De machinist, die met de machine meeviel, is er gelukkig goed afgekomen. De jongens zijn door den brigadier-commandant der rijksveldwacht, die toevallig in de tram zat, achtervolgd en gevat. Zij verklaarden, dat zij eens wilden zien, of de tram er uit zou gaan of j de zoden zou doorsnijden. Wanneer is de schelvisch het schoonst In I den tijd waarin hij het minst wordt gegeten en het goedkoopst isDat is, zegt een Duitsch I visschersblad, het eenvoudigste antwoord op die vraag. Immers, bij vele liefhebbers van visch, j en inzonderheid bij vele huisvrouwen geldt het i als eene algemeene vaste regel, dat men alleen schelvisch moet eten in de maanden, in wier naam I eene r voorkomt, dus van September tot einde April, en dat de visch later slecht wordt en I worm en heeft. Op deze meening heeft het blad 1 het volgende aan te merken. In den herfst begint bij den schelvisch de voorbereiding tot de voort- I teling, die in Februari en Maart plaats heeft. Dat wil zeggen in dien tijd van voorbereiding ontwikkelen zich de eieren en de horn, waartoe zij een gedeelte tot zich nemen van het voedsel, hetwelk de visch gebruikt. In December en Januari begint de trek der schelvisschen naar de i grootere diepten en streken, die hun wel niet j zulk eene volheid van voedsel opleveren als de kuststreken, maar die ze toch in afwachting der voortplantings-periode opzoeken. Hebben zij onder de mindere gelegenheid tot voeding reeds te lijden, na afloop der voortplantings- periode zijn ze geheel uitgeput. Vandaar dat ze, om weder te bekomen, in Maart en April slap en mager naar de kust terugkeeren, waar zij rijkelijk voedsel vinden en in Juni en Juli het vetst en stevigst zijn. Het is bekend, dat er naar schelvisch het meest wordt gevraagd in den vastentijd, alzoo in een tijd, waarin het kuitschieten pas is afge- loopen. Na den vastentijd en wel juist in den vollen zomer, wanneer de schelvisch zich goed heeft gemest aan het vele gewormte, hetwelk hij in den zomer rijkelijk aan den zeebodem vindt, wordt hij niet aangekeken en dientengevolge dik- wijls voor spotprijzen verkocht, ofschoon de visschen alsdan veel frisscher ter markt komen dan in den winter en ook veel vleeziger en steviger zijn. De beweriug dat schelvisch in den zomer met wormen is bezet, is eenvoudig een gevolg van het feit, dat toen er nog enkel onuitgesneden schel visch ter markt kwam, men daarin wormen heeft gevonden. Maar die waren dan toch alleen in de maag. En wanneer de visch pas kort geleden was gevangen, dan was dat gedierte in de maag nog levend en poogde bij het opensnijden er uit te kruipen. Zoo is het gekomen dat menige huis- vrouw zich verbeeldt dat de geheele schelvisch des zomers met wormen is bezit. Toen de eerste //iiickel-in-de-gleuf" machine werd ingevoerd, leverde ze terstond een heerlijk gebied op voor de Amerikaansche vindingrijkheid om haar te bedriegen. Men probeerde 't met allerlei soort van knoopen en een man, die er bijzonder lang over nagedacht had hoe hij zich kon. laten wegen zonder er voor te betalen, kwam op het denkbeeld om een cent te plakken op een rond stukje bordpapier, ter grootte van een nickel. De uitvinders hielden echter gelijken tred met de vindingrijkheid der gebruikers en brachten het eindelijk zoo ver dat de groote, zwaarte eu vorm van het valsche stuk precies met een echte nickel moesten overeenkomen om de machine te doen werken. Nu is nog alleen een vijf dollar goudstuk in staat om een nickel te vervangen en de eenige persoon, die hiervan gebruik maakte, was dezelfde, die een retourkaart kocht en, om den conducteur te bedriegen, het retourbiljet verscheurde en over een anderen spoorweg naar zijn woonplaats terugkeerde. Tot op onlangs zijn alle pogingen om de nieuwste uitvindingen der //cent-in-de-gleuf"-maohines te bedriegen, ook vruchteloos gebleken. De uitvinders waren den bedriegers in vindingrijkheid altijd een beetje vooruit. Het eenige middel om de machines te bedriegen bestaat in het vinden van een muntstuk, dat in alles gelijk is aan de Amerikaansche cent, behalve waarde. Dit vraagstuk is, volgens de Arnh. Cour., nu opgelost. De machines, die gom, sigarettes, chocolade enz. verkoopen, hebben in den laatsteu tijd groote hoeveelheden Neder- landsche centen opgeleverd. Zij zijn zoo groot en dik als Amerikaansche centen, maar eventjes lichter. De waarde is omstreeks twee vijfde van een Amerikaansche cent, maar ze kunnen ten gevolge van den gunstigen wisselkoers in Suriname gekocht worden de 400 voor een Amerikaanschen zilveren dollar. Groote hoeveelheden er van zijn in den laatsten tijd in Amerika ingevoerd met Zuidameri- kaansche stoombooten en ook uit NederlaiuL Sommige van de importeurs verkoopen ze aan courantenjongens en anderen de drie voor een cent. Als men dus in Nederland zou vragen waar de centen blijven, dan heeft men hier het antwoord i in de Amerikaansche cent-in-de-gleuf-machines. Volgens de Revue scientifique worden de menschen bijna nergens zoo oud als in Rusland, althans in de Russische provincie Rostow. In 1880 stierven daar een grijsaard van 120 I jaar, een vrouw van 106 en vier mannen van resp. 118, 116, 105 en 103 jaar. In 1882 overleden een man van 120 jaar, een vrouw van 116 en 6 mannen van 102 tot 114 jaar; in 1886 3 personen, tusschen de 103 en 115 jaar en in 1889 zes personen van 101 tot 110 jaren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2