Algemeeo Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwseh-Vlaanderen. No. 3147. Dinsdag 7 Mei 1895. 35e Jaargang. fOjf H.E.T (JlBTIiSTt* Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. FEUILLETON Mijn vader had in de verste verte geen vermoeden van het gevaar, dat zijn huis bedreigde, en lachte om de buitensporige ideeen zijner gade, waaraan hij bovendien tot zijn ongelijk niet de noodige aandacht kon schenken, omdat hij zich den meesten tijd te St. Petersburg ophield. lElMVSCHE COIIHAIT. Per drie maanden binuen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren eu Brieven- bushouders. ADYEETEBTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer /"0,10. Grootere letters wordeu naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Kit biml verscliijnt Manmlacr-, Woensitag- en Vrijriagavonrt bij den m«K«-ver I*. J. A Hi HE S* 1» K te Ter Kenzen. folitieli Overzicht. De Times heeft vernomen, dat de Keizer van China het vredestractaat heeft geratificeerd. Japan heeft nog niet geantwoord op de nota's der drie mogendheden en hoe dit antwoord zal luideii, is nog onbekend, zoodat de dagblad-corres- pondenten slechts kunnen melden, wat //in ge- woonlijk goed ingelichte kringen" wordt gegist. Ook wordt aan de Times uit Petersburg gemeld, dat dit antwoord nog niet spoedig wordt verwacht. Een verder uitstel zou geene verbittering wekken in Rusland, daar het de gegrondlieid erkent van den wensch van den mikado, de openlijke meening in Japan op wijziging van het vredestractaat voor te bereiden. De Voss. Ztg. bevat een uittreksel uit een merkwaardig artikel van het Russische blad Nedelja. De schrijver vindt, dat de belangen van Rusland volstrekt geen gevaar loopen en dat een oorlog voor Rusland een zeer ernstige zaak zou zijn. z/Zelfs indien wij tegen het einde des jaars een voldoende strijdmacht in het Oosten konden bijeen brengen, is Liastong werkelijk een oorlog waard En wie zal de vruchten der overwinning plukken Dat schiereiland is alleen voor China van belang, terwijl zijn verlies ons niet schaadt. Aan den anderen kant als het in ons bezit kwam, zou onze machtige nabuur China, niet alleen ver- anderen in een zeer gevaarlijken vijand, maar ook voortdurend het bondgenootschap van Japan zoeken om zich te wreken." Over de onafhankelijkheid van Corea laat het blad zich aldus uit,/Dit is juist, wat wij noodig hebben. Wij hebben er ons van ontliouden, zelven Corea te onderwerpen en daaraan hebben wij verstandig gedaan, daar de verdediging en be- schaving van een land, dat ons geheel vreemd is, met tien millioenen inwoners en zoo groot als Italic, onze kraclit zou te boven gaan. Wij zijn niet eens in staat, het noodige voor onze eigene provincien te doeu, van welke vele zelfs niet de eerste beginselen der beschaving genieten." Eindelijk zegt Nedelja, dat Japan volstrekt niet is verplicht, Rusland eene ijsvrije haven te bezorgen, want sedert 30 jaren had Rusland zulk een haven kunnen nemen en kan het nog. Een officieele verdediging van Ruslands houding vindt men in een telegram van eergisteren. De zwakheid van dat wauwelend betoog behoeft geene toelichting. Een telegram uit Weenen zegt, dat de Minister- president van Hongarije, door den Oostenrijk- Hongaarschen Minister van buitenlandsche zaken, TWEEDE DEEL. Bij zulke tegenstrijdigheid van gevoelens, bij zooveel verschil van beginselen kon er van mijn karakter niet veel degelijks gedijenwant terwijl het hart tot den vader werd getrokken, lielde het doffe hoofd naar de moeder over en voelde zich bekoord door de betoovering der geheime samenzweringen. De wilde, phantastische droomen mijner moeder oefenden de grootste aantrekkelijkheid op mij uit, ook ik droomde van vrijheid en wist niet eens wat dit lokkend woord, dat duizenden en nogmaals duizenden trok en vernietigde, eigenlijk beteekende, daar het hoogstens den Poolschen edelman, maar nimmer het volk tot voordeel strekken kon. Op zekeren dag leerde ik in het salon mijner moeder Dumler kennen, die een der ijverigste samenzweer- ders was, maar door de Polen, die zich om mijne moeder hadden geschaard, ten zeerste gehaat werd. Hij stamde uit Polen, was van zijn moederszijde familie van ons, even sluw als schoon, maar zonder middelen, wat hem echter in onze rijke kringen den toegang niet sloot. Ik gevoelde mij tot hem graaf Kalnoky, wordt verloochend, zoodat dus die Minister ten onrechte heeft te kennen gegeven, dat Kalnoky aan zijne zijde stond. Wij zijn benieuwd, wat de Hongaarsche regeering hierop zal antwoorden. Intusschen had reeds de Pester Lloyd, een blad, dat meermalen mededeelingen van het departement van buitenlandsche zaken ontvangt, instemmende met den Minister-president Banffy, geschreven Wij moeten onze voldoening te kennen geven dat baron Banft'y geen oogenblik heeft geaarzeld voor de eer en de onafhankelijkheid van Hongarije tegen vreemde inmenging op te treden en dat graaf Kalnoky daaruit de consequentie trok. Andere Hongaarsche bladen geven ook hunne ingenomenheid met Banffy's houding te kennen. Alle wijzen op de inschikkelijkheid der Curie voor Frankrijk en hare onaangename houding tegenover Oostenrijk-Hongarije, sedert het lid is van het drievoudig verbond. De organen der uiterste linkerzijde beloven hunne ondersteuning aan de regeering. Sir William Harcourt heeft in het Engelsche Lagerhuis bij de indiening der begrooting gezegd, dat het waarschijnlijk de laatste maal zou zijn, dat hij, in eene verantwoordelijke positie verkeerende, zijne inzichten omtrent den financieelen toestaml des lands zou kunnen doen hooren. Deze woorden hebben groote opschudding teweeggebracht. Men brengt er nu aanstonds de geruchten bij te pas aangaande den aanstaanden val van het kabinet- Rosebery. //In de tegenwoordige omstandigheden", zegt de Times, //is zulk eene verklaring van den leader van het Lagerhuis van groote beteekenis men bedenke dat voor eenige dagen een als geloofwaardig bericht in welingelichte kringen de ronde deed, dat lord Rosebery van plan was binnenkort zijn ministerschap er aan te geven." Het telegram voegt er bij, dat de Ministers, die men over de beteekenis der woorden van sir William vroeg, //er de schouders over ophaalden." Het is dan ook niet aan te nemen, dat lord Rosebery zijne taak zal neerleggen, alvoreus de kamp van zijn kabinet met het Hoogerhuis in zake Home-Rule zal zijn volstreden. Te Christiania heeft zich eene commissie voor de landsverdediging gevormd, met het oog op de gespannen verhouding tusschen Zweden en Noor- wegen. Reeds heeft de commissie voldoende gelden bijeen voor het laten aanmaken van een torpedoboot. aangetrokken, ja, ik had geestdrift voor hem opgevatde jeugd laat zich zoo licht verblinden, wij sloten vriendschap voor leven en dood. Op zekeren dag leerde ik te Warschau de dochter van een Duitsch edelman kennen en vatte een warme genegenheid voor haar op. Regina von Hachfeld was een schoon, blond meisje, zacht van humeur en goed van karakter, maar zwak en volgzaam van natuur, die mij op bevel harer moeder, eene Polin en vriendin mijner moeder, huwde alhoewel zij niet mij, maar mijnen vriend beminde. De arme Zij offerde zich op aan den moloch van het goud, want daarom was hare moeder voor ons huwelijk, omdat zij van onbemiddelden adel en wij rijk warenVervloekt geldTe zwak, te weerstandloos, bedroog zij mij, die haar meer dan zijn leven beminde en zich inbeeldde, voorrechten en eigenschappen genoeg te bezitten om een vrouwenhart te winnenNiet dat zij eer en plicht vergat, maar dat zij mij in haar liefde deed gelooven en met mij naar het aitaar ging terwijl iedere polsslag van haar hart een ander behoorde, dat. was bedrog, dat was verraad, dat was eene der doodstraf waardige misdaad In stilte had zij vroeger Dumler reeds hare hand beloofdmaar toen de koene avonturier, want iets anders is die man nooit geweest voor den fieren edelman verscheen en om Regina's hand vroeg, werd hij als een hond weggejaagd Toen kwam hij bij ons in Polen, om den samen- zweerder te spelen en mijne vrijgevige moeder te plunderen. Middelerwijl was Regina's vader ge- storven en de beide dames waren eveneens op ons gastvrij slot gekomen. H.II. M.M Koningin Emma en Koningin Wilhelmina brachten Vrijdag een bezoek aan Engelands Koningin Victoria te Windsor. Bij de aankomst der Koninginnen, die vergezeld waren van de hertogin van Albany, werden H.H. M.M. aan het station door den hertog van Coburg, Prins Heinrich van Battenberg en den burgemeester van Windsor met zijne echtgenoote ontvangen. De hertog van Coburg en Prins Heinrich kusten de jonge Koningin de hand. H.II. M.M. reden daarop in een rijtuig met vier paarden bespannen naar het slot. In het eerste rijtuig zaten de beide Koninginnen met den hertog van Coburg, en in het volgende de hertogin van Albany en Heinrich van Battenberg. In de andere rijtuigen zaten de personen van het gevolg der Vorstinnen. Het Koninklijk gevolg van twee lifeguards reed voor en achter het rijtuig, waarin de beide Konin ginnen zaten. De op het slotplein opgestelde eerewacht der Schotsche garde met muziek en standaarden presen- teerde het geweer bij aankomst van H.H. M.M., die door Koningin Victoria in het kasteel verwel- komd werden. Gedurende de lunch speelden de kapel en pijpers der Schotsche garde. Onze Koninginnen gebruikten het dejeuner in de ,/Oakroom." Behalve Koningin Victoria, waren daarbij aanwezig de hertog van Saksen-Coburg, de hertogin van Albany, Prinses Beatrice (Koningin Victoria's jongste dochter, gehuwd met Prins Hendrik van Battenberg) en vele andere leden van het vorstelijk huis. Tijdeus het dejeuner, speelde het muziekkorps der //Scots-guards" op het hofplein. Na het dejeuner bezichtigde de Koningin-Regentes met de hertogin van Albany de kapel, welke is opgericht ter herinnering aan Prins Albert, Koningin Victora's gemaal. Koningin Wilhelmina bezocht intusschen de andere vertrekken van het kasteel. In den namiddag maakten alle vorstelijke gasten een rijtoer in het park. 's Avonds om zeven uur vertrokken de Konin ginnen, op dezelfde wijze door een militair escorte begeleid als bij de aankomst. Iti de straten der stad was eene talrijke volksmenigte op de been, die de Nederlandsche Vorstinnen luide toejuichte. De hertog van Saksen-Coburg en Prinses Beatrice begeleidden de Koninginnen tot het station. Na haar terugkeer gebruikten de Koninginnen het middagmaal in Browns-hotel. Tot hen, die Dumler was juist, met eene gewichtige zending belast, naar Parijs afgereisd, waar hij maanden lang werd opgehouden. Bij zijne terugkomst vond hij Regina als mijne gade. Ik was te gelukkig, te eerlijk en te openhartig om argwaan te koesteren. Ik was rijk als een koning, daar de beide schoone goederen, liefde en vriendschap, mijn deel waren geworden. Op zekeren dag echter nam het noodlottig toeval mij den blinddoek van de oogen en maakte mij ellendiger dan den ellendigsten bedelaar. Mijn vader was uit St. Petersburg teruggekeerd en had verscheidene Russische gasten medegebracht. Wij gingen op de berenjacht, aan mijn zijde de trouwelooze Dumler. Ik zie het gezelschap nog voor mij, meest Russen, van welke ik mij tamelijk onhoffelijk isoleerde. Slechts een, een schoone jonge man, van zeer veel overeenkomst met Dumler, viel mij bij zonder in het ooghet was een Zweedsche graaf, Svenson, genaamd. De jacht was zeer opgewekt en amusanteen reusachtige beer werd opgejaagd en nam al mijne opmerkzaamheid in beslag, zoodat ik er volstrekt niet op lette, dat Dumler zich van mij verwijderd had. Het jachtavontuur had mij voorwaarts gedrevenik zag mij plotseling tegenover den grimmigen beer alleen, en ware onherroepelijk verloren geweest, als graaf Svenson in het kritieke oogenblik niet aan mijne zijde ware verschenen. De Zweed was een echte Nimrod, een uitmuntend schutter. Had ik in de eerste verrassing in het wild weg en dus misgeschoten, hij legde het ondier neder, alsof het een eekhoorntje ware geweest, wendde zich dan kalm tot mij en sprak als ik u eenen raad mag geven, zoo is het deze, den hun namen in het register schreven, behooren Prins Eduard van Saksen-Weimar-Eisenach (neef van groot-hertog Karel Alexander, voorheen generaal in Britschen dienst, die nog te Louden woont), lord Salisbury (de leider der conservatieve partij in het Hoogerhuis), lord Kimberley (de Minister van kolonien) en de gezanten van Siam en de Argentijnsche republiek. De schoolopziener in het district Maastricht, Mr. G. D. Eranquinet, heeft eene circulaire gericht aan de gemeentebesturen en de bestureu der bijzondere scholen in zijn district waarin deze worden uitgenoodigd om tijdens de aanweziglieid van Hare Majesteiten de Koninginnen in Limburg, z/eene heugelijke gebeurtenis, die ons nationaal ge- voel streelt", aan de schoolkinderen vacantie te willen verleenen. Een buitenkansje voor de kinderen en.de onderwijzer. Naar men verzekert, draagt het tlians van den Raad van State terug ontvangen wetsontwerp op de personeele belasting een progressief karakter, waardoor de heffing meer in overeenstemming wordt gebracht met de draagkracht der burgers en waarvan een verlichting van den druk op den middenstand en de kleine burgers het gevolg zal zijn. Het beginsel van het voorstel moet door den Raad van State gunstig ontvangen zijn. De H. Ct., het bericht vermeldende dat voor het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zeeland zich 18 adspiranten aanmeldden, rraagt waarom men Dordrecht niet bij Zeeland ingedeeld heeft Zuid-Holland, nu overladen, zou dan althans eenigszins zijn ontlast, en de Zeeuwsche commissie had een redelijk getal candidaten ge- kregen. Wij vernemen dat bij den bouw van de drie kruisers zooveel mogelijk staal in stede van hout zal worden gebruikt. Zoo zullen de be- schieting, de dekken, uitgezonderd het opperdek, en bijna geheel het mobilair, als stoelen, wasch- tafels enz. van dit metaal vervaardigd worden. Het doel hiervan is het brandgevaar te vermin- deren. Tel. Naar de Tel. uit goede bron verneemt, doch onder //reserve" mededeelt, zou de Minister Van Houten principieel niet tegen kiesdwang gekant wezen. Hoewel in dezen geest in het kiesrecht- ontwerp geen bepaling is opgenomen, zou de mogelijkheid niet uitgesloten wezen, dat daartoe alsnog werd overgegaan. Mocht in dien zin eene wijziging of voorstel van de Tweede Kamer uitgaan, dan zou de Minister zich daar niet tegen verklaren. schurk dien gij //vriend" noemt, evenzoo neder te schieten, daar hij sluwer en gevaarlijker is dan meester Bruin Ik keek hem zeer verwonderd aan en de gedachte een krankzinnige voor mij te hebben rees in mij op en deed mij in alle ledematen sidderen." z/Gij gelooft mij natuurlijk niet," vervolgde hij z/denk er aan, dat gij uw wapenschild onbevlekt bewaart z/Hij verliet mij, ik gaf mijn paard de sporen en reed huiswaarts De kluizenaar uit het woud, die tot hiertoe kalm was gebleven en somber vooruitstarend tot zoover zijne geschiedenis had verteld, zweeg plotse ling, sprong op en wierp zijnen blik in de onmetelijke ruimte over den Oceaan naar Amerika. z/Weer in de wereld terug? O, lag ik begraven daar ginder in de wildernis Hij lachte luid en streelde zijnen trouwen hond. z/Vergeef mij, mijn vriendO, ik haat de wereld zoo, maar om den slang mijns levens den kop te verpletteren, ga ik voort, voortHet hooren van dien eenen naam is genoeg geweest om mij uit de eenzaamheid te trekken en al den ouden haat en al de oude wraak weer wakker te roepen Hoe kunt ge mij zoo gruwelijk kwellen om te ontvluchten riep Regina tot den eerlooze. z/Ik wil geen schrede wijken van het pad van eer en plicht Razend van woede bij het hooren van die taal wierp ik de deur open en stond voor den verrader. Het dolkmes bliksemend in mijn hand doch eer ik het staal in zijn borst kon stooten lag ik ter aarde. De Judas was mij te vlug af geweest

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1