PRIJSOPGAAF G RTN T. Verpachting. Blown, Linton, Mntsen, Hoeden etc., 50 M'. Grind, Gemengde berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. SMIDSAFFAIRE WAGENMAKERSZAAK 200 M3. Pruissische GRINT, De heer F. W. Smits Pz., predikant te Nijmegen, geeft in eenige bladen een toelichting op hetgeen heeft plaats gehad met betrekking tot bet aangekondigde (thans vervallen) bezoek van de Koninginnen in de Hervormde kerk, aldaar. Hij verklaart volstrekt niet op vijandelijken voet te staan met zijn collega Ter Haartegenover dezen weigerde hij dan ook niet om zijn preekbeurt af te staan, maar met anderen is hij overtuigd, dat de Koningin-Regentes in Haar verzoek om den oudsten predikant te doen optreden, niet heeft gehandeld naar eigen initiatief, doch dat van hier pressie, ja groote pressie is uitgegaan, om die zaak in het leven te roepen, en men met opzet de richting van zijn collega voor Hare Majesteit heeft verborgen gehouden. Men heeft hem bij H. M. aanbevolen als den zoon van den grooten dichter. De heer Smits haalt bijzonderheden aan, welke voor zijne overtuiging pleiten. Hij voegt er nog bij ,/Daar H. M. niet tot de moderne richting behoort, voelde ik mij gedrongen mijne beurt niet af te staan. Ware H. M. van de moderne richting, ik had dan, hoe ongaarne ook, kraclitens mijn ethisch-irenisch standpunt, de beurt overgegeven, denkende de toestand in onze kerk is nu eenmaal zoo en niet anders, beter dat dan huichelen." Naar aanleiding van 's heeren Smits' schrijven zegt de Nijmeegsche Ct. Moest de daad van den heer Smits overal in den lande bevreemding verwekken, zeker zal boven- staand schrijven, waarin hij zicli niet ontziet om tegen alle regelen der welvoegelijkheid en der gewoonte eene zoo hooggeplaatste Vrouw als onze geeerbiedigde Koningin-llegentes in het debat te mengen, nog meer de ergernis opwekken. Omtrent de 1 Mei-betooging te 's Gravenhage, wordt gemeld, dat ten 12 ure in //Walhalla" een openbare bijeenkomst was belegd. De vergadering was zeer slecht bezocht. Twee sprekers voerden het woord, n.l. Schuyt en Van Asdonk. Eerst- genoemde lichtte de beteekenis ran dezen dag van socialistisch standpunt toe, terwijl laatstgenoemde de instemming der anarchisten met den len Meidag vertolkte. Het verbroederingsfeest der arbeiders werd gister- avond besloten met een groote meeting in het gebouw Casino," dat stampvol was. Op het tooneel waren banieren van verschillende vereenigin- gen opgesteld. Nadat een muziekkorps eenige toepasselijke nummers had uitgevoerd en een man- nenzangvereeniging den aanwezigen een welkomstlied had toegezongen, trad het eerst als spreker op Hols uit Amsterdam, die voornamelijk sprak over den 8urigen arbeidsdag. Bergmeijer van Dordrecht wekte op tot eenheid onder het proletariaat, om tot het doel van den Meidag te geraken. De "bijeenkomst werd daarna gesloten. Te Rotterdam was de Mei-betooging van weinig beteekenis. Niet meer dan een SOOtal personen waren opgekomen voor de meeting in den circus in de Zomerhofstraat. De vergadering, aldaar ge- honden, werd gepresideerd door Helsdingen, terwijl verschillende sprekers het wo.ord voerden. In de Zaanstreek heeft men ook den l!ten Meidag niet onopgemerkt laten voorbijgaan. Reeds tamelijk vroeg zag men clubjes kinderen met vrouwelijke en mannelijke geleiders, velen met roode strikken getooid, naar Koog aan de Zaan wandelen, sommigen zelfs met het roode vaandel voorop. Om half twaalf zou men langs Wormerveer, Kommenie, Assendelft, Westzaan en Zaandam varen, om de daar nog achtergeblevcn kinderen af te halen met een paar met roode vlaggen versierde stoom- booten, waarop zich een muziekcorps liet hooren. Om half vier ongeveer in //De Waakzaamheid het voornaamste koffiehuis te Koog aan de Zaan teruggekomen, konden de kleinen zich aan broodjes, koek en melk volop tegoed doen. Daarna ging men in optocht, doch zonder muziek of vaandels, naar de speel- en wandelplaats //Breeden- hof" te Zaandijk, waar de jeugd naar hartelust kon spelen en genieten. Om twaalf uur werd in genoemd cafe het woord gevoerd tot een 60 h 70 arbeiders en de gewapende macht, bestaande uit 2 dorpsdienders en 5 rijks- veldwachters. Ook de burgemeester van Koog aan de Zaan was aanwezig. Bij gelegenheid van de socialistische meeting, welke te Stadskanaal ter eere van den eersten Mei werd gehouden, werd een der sprekers, de heer Burema, van Franeker, door de politie gearresteerd en geboeid weggevoerd, omdat hij volgens haar oordeel al te krasse uitdrukkingen gebruikte. Dat de overige socialisten tegen deze gevangenneming prostesteerden, laat zich begrijpen. hem mijn ideaalzijn kalm en toch zoo vast karakter, zijne loyaliteit wekte mijne bewondering niets verstoorde de harmonie in zijn wezen, niets bevlekte het spiegelblanke schild zijner eer. Zoo staat hij nog voor mij in zijn voile mannen- waarde, hij, die stil en kalm zijn leven wel besteedde. De //czaar-bevrijder," zooals de boeren Alexan der II noemden, stelde groot vertrouwen in hem, veel grooter dan de ijzeren Nicolaas, die geen Pool vertrouwde en mijn grootvader van moederszijde naar Siberie zond, waar hij lichamelijk gebroken en gestorven is. (Wordt vervolgd.) In een artikel over de landbouwcrisis dringt de Kolnische Yolkszeitung o. m. er op aan, dat de invoer van Nederlandsch vee voor goed verboden worde. Nederland, zegt het blad, is wel af en toe vrij van besmettelijke veeziekten, maar die breken er toch telkens op nieuw uit. De gezondheids- bewijzen, door de Nederlandscheoverhedenverstrekt, acht het blad volstrekt niets waard, omdat die stukken worden afgegeven zonder dat het vee door een veearts is onderzocht. Zou het werkelijk zoo slecht gesteld zijn met het toezicht op het vee In vroegere tijden worden we in verbeelding verplaatst door het bericht dat Moorsche zeeroovers een Hollandsch zeilschip, dat bij windstilte onder de Afrikaansche kust lag, hebben aangevallen en geplunderd, den kapitein doodende en den stuurman wondend, alzoo schrijft het Handelsblad. Uit het bericht mag men opmaken dat de aan- vallers behoorden tot de beruchte zeeroovers van het Riff. Zoo noemt men de bergketen welke van de Straat van Gibraltar af zuid-oostwaarts langs de Marokkaansche kust loopt en zich aan de bergen van Algerie aansluit. De bewoners, die nagenoeg onafhankelijk zijn, zijn van oudsher berucht als zeeroovers en hebben daardooj: der Marokkaansche regeering reeds veel onaangenaam- heden berokkend. Herhaaldelijk zijn zij getucntigd nog in het vorige jaar door de expeditie welke Spanje naar Melila heeft gezonden. Veertig jaar geleden (1852) overvielen zij een Pruisisch koopvaardijschip en roofden het leeg. Toen vier jaar daarna de Pruisische stoomkorvet Danzig, waarmede de admiraal prins Adelbert een oefeningstocht in de Middellandsche zee maakte voor de kust verscheen, vuurden de Riff- bewoners op het schip. De admiraal landde daarop met 65 man, bestormde een hoogte maar werd zelf zwaar gewond en zag zich genoodzaakt voor de overmacht te wijken met achterlating van eenige dooden naar zijn schip terug te keeren. Het uitroeien van den zeeroof op die kust is dus geen gemakkelijke zaak. Onze regeering zal echter stellig niet nalaten, een nauwkeurig onder- zoek in te stellen naar het gebeurde en naargelang van den uitslag te handelen. Wellicht zal een gezamenlijk optreden der Europeesche mogendheden op den duur niet kunnen uitblijven om aan den zeeroof bij den ingang der Middellandsche zee voor geruimen tijd althans een eirtd te maken. Zulk een gezamenlijk optreden heeft bijna 80 jaren geleden plaats gehad, in 1816, toen de zeerooverij in Algiers dat noodig maakte en een Engelsche vloot onder lord Exmouth en een Nederlandsche onder admiraal Van Capellen den Dey van Algiers door een boinbardemenjt tot inkeer brachten. z/Er gaat bijna geen maand voorbij," zegt de Globe, //of daden van schandelijken zeeroof hebben plaats onder den neus van Spanje en de oogen van Gibraltar." Het is meer dan tijd, dat krachtige maatregelen worden genomen om die zeeroovers te tuchtigen. Nederland heeft sinds lang een oorlog te voeren tegen het rooversnest Atjeh, gedwongen tot dezen oorlog door de klachten der zeemogendheden over de daden van zeeroof der Atjehers, Holland werd tot taak gezet die moeielijk te bereiken zeeroovers onschadelijk te maken op zeewat Holland deed Laten nu eenige andere mogendheden de gemak kelijke taak aanvaarden om die Moorsche zee roovers op te hangen aan de ra van een oorlogsGhip. TER NEUZEN, 3 Mei 1895. De detacheering van den surnumerair J. C. Altorffer ter Inspectie der directe belastingen te Ter Neuzen is ingetrokken en is in zijne plaats daar gedetacheerd de surnumerair J. D. Noske uit de Directie Middelburg. Hoek, 27 April. In de heden alhier gehouden raadszitting werd het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1894 door Burgemeester en Wethouders aangeboden. Tot leden van het stembureau bij de aanstainde verkiezing van leden der Provinciale Staten wefden aangewezen de heeren J. Jurrij en J. C. de Jonge. Het bestek van het onderhoud der gemeente- gebouwen enz. werd gelezen en na eenige wijzigiiigen goedgekeurd. Bij monde van den Secretaris werd verslag uitgebracht van het door de afgevaardigde commissie verhandelde bij den Minister van waterstaat handel en nijverheid in zake de rolbrug te Ter Neuzen, hebbende laatstgenoemde te kennen geven, zijn laatste woord in' dezen nog niet te hebben gesproken en de zaak opnieuw te zullen onderzoeken. Sas van Gent. Wegens het heerschen van mond- en klauwzeer in de Belgische gemeente Oostacker zijn ingevolge art. 8 der onlangs door den Minister vastgestelde //Regelen" geschorst alle vergunningen verleend aan veehouders tot beweiding en beakkering van landerijen in de Belgische ge- meenten Selzaete, Moerbeke en Wachtebeke als binnen 10 K. M. binnen den omtrek van Oost acker gelegen. Koewacht. Donderdag morgen had op het R. K. kerkhof alhier de plechtige begrafenis plaats van mejuffrouw II. de Martelaere, in leven onder- wijzeres te Lokeren (Belgie), die, alhier bij familie vertoevend, deze week plotseling kwam te sterven. Tal van onderwijzers en onderwijzeressen uit verschillende plaatsen van Belgie waren over- gekomen om hun beminde collega naar de laatste rustplaats te geleiden. Ook de heer schoolopziener was tegenwoordig. Eenige schoolkinderen droegen een 5tal kransen. Aan de geopende groeve hield de heer Mesdag, hoofd der school, namens //De Onderwijzerskring Lokeren" eene sierlijke rede, waarin hij schetste, wat de overledene was geweest voor de school en de jeugd, als collega en in den huiselijken kring. Hoog stond, volgens spreker, de overledene aangeschreven en bij hare leerlingen en bij hare ambtgenooten en was zij om haar opgeruimd gemoed en innemende manieren door iedereen bemind. Ieders oog stond vol tranen, toen hij de dierbare doode het laatst vaarwel toeriep en de groote schare volks verliet aangedaan het kerkhof. In het aangrenzende Stekene is deze week een ongeluk gebeurd, dat voor velen een les bevat om bij het schoonmaken van beerputten toch allervoorzichtigst te werk te gaan. Nadat men den put zooveel mogelijk van zijn inhoud had ontdaan, daalde een arbeider er in af om hem verder schoon te maken. Pas was hij er in, of hij viel bewusteloos neder, de baas schiet te hulp, daarna een tweede knecht, doch ook beiden ver- liezen het bewustzijn. Gelukkig, dat er spoedig redding opdaagde en na eenige pogingen gelukte het de drie ongelukkigen uit de put te halen. Doordat aanstonds geneeskundige hulp aanwezig was, slaagde men er in bij de beide knechten de ademhaling nog te herstellen, doch de baas, vader van vier kinderen, was reeds een lijk. De //Deli-Maatschappij" te Amsterdam keert over 1894 een dividend uit van 106.8 percent. De Maatschappij behaalde in het afgeloopen jaar een winst van f 6,401,184,77. In hetpensioen- fonds voor de assistenten werd f 375,000 gestort. Aan de reserve werd 699,815 toegevoegd, waardoor deze gestegen is tot f 5,185,209,40. Volgens een officieelen staat, uitgegeven door hoofdlieden van de vrijwillige brandweer, bestaat de brandweer te Rotterdam uit 7 stoombrandspuiten, waaronder 4 drijvende, 32 handspuiten met af- zonderlijke zuig- en perspomp, 6 slangenwagens, 12 reddingsladders, waaronder een met bespanning, die alleen gedurende den nacht dienst doet en 2 wagens met reserve-materieel. In de gemeente liggen 2200 brandkranen, alle aangesloten op het buizennet der drinkwaterleiding. De brandschellen worden gevormd door gemeente- posten van de telephoonhun aantal bedraagt slechts 42, terwijl 500 politie-beambten enz. van brandtrompetten voorzien zijn, waarmede zij de rustige burgerij van tijd tot tijd wakker blazen, wanneer de roode haan gaat kraaien. Wat het personeel betreft, dit bestaat uit 9 hoofd lieden en een secretaris, 96 brandmeesters en even zooveel brandspuitmeesters verder wordt het matri- eel bediend door 1800 manschappen, alle vrij willigers. Ten dienste der schouwburgen, circussen en concertgebouw bestaat er een korps vast gesalari- eerde brandwachts onder commando van een hoofd- inspecteur en meerdere inspecteurs. ZEET1JDINGEIM. Van 1 tot en met 2 Mei. Van 1 tot en met 2 Mei werden langs de Oostsluizen alhier 40 binnenvaartuigen op en 36 afgeschut. D A G E N. Zaterdag 4 Zondag 5 Maandag 6 Dinsdag 7 Woensdag 8 Donderdag 9 Vrijdag 10 Mei 9.56 11.7 0.22 1.5 1.45 2.23 Nam. 10.34 11.85 12.— 12.45 1.24 2.8 2.42 Heden vieren onze geliefde ouders o)j k EDUARDUS LEONARDUS DE BRUIJN en MARIA LOUISA THOMAES, hunne 25jarige Echtvereeniging. Hunne dankbare kinderen. Hulst, den 4 Mei 1895. Ondergeteekende betuigt, ook namens de zijnen, warmen dank aan alien, die hem en zijn gezin van hunne belangstelling blijken gaven ter gelegenheid van zijn 50sten jaardag op 1 dezer. Ter Neuzen, 3 Mei 1895. J. WISKERKE. Ondergeteekende bericht, dat hij zijne AFFAIRE aan zijn zoon en schoon- zoon heeft overgelaten. Hij bedankt H.II. begun- stigers voor het zoovele jaren genoten vertrouwen en beveelt tevens zijn kinderen aan. M. TH. GIELE. Ter Hole, 3 Mei 1895. Mij aansluitende bij de advertentie van vader, bericht ik H.H. landbouwers dat ik de van hem heb overgenomen. Ik hoop ook met i hun vertrouwen vereerd te worden en beloof tevens I een prompte en civiele bediening. J. M. GIELE. Ter Hole, 8 Mei 1895. dat Ook ondergeteekende bericht, hij van zijn schoonvader de voor zijn zoon heeft overgenomen. Hij hoopt het vertrouwen dat hij al zoo vele jaren van H.H. landbouwers heeft mogen genieten ook in zijn zoon gesteld te zien en belooft tevens een rechtzinnige en civiele bediening. P. COLSEN. Ter Hole, 3 Mei 1895. Een bekwame Pianist biedt zich aan om les te geven tegen zeer inatigen prijs, hetzij hier of in den omtrek. Adres bureau Ter Neuzensche courant. De ondergeteekende maakt bekend, dat zij Dinsdag 7 Mei van's morgens 10 tot '8 avonds 7 ure zal uitgepakt zijn met een fraaie collectie benevens Jongens Zomerhoeden, bij K. FONTEIJN, Brouwerij straat, Ter Neuzen. MARIE DE RECHTER van Selzaete. wordt gevraagd voor het V E R V O E R van van de opslagplaats bij den Westelijken kanaalarm j te TER NEUZEN, naar den weg door den OUD- WESTENRIJKPOLDER. Het vervoer moetgeschieden voor 1 September a. s. Inlevering van biljetten voor 's middags 12 uren van "Woensdag 15 Mei 1895, ten kantore van den heer STURM te Ter Neuzen. Opgave van prijs wordt gevraagd voor de levering van voor de wal op het kanaal van Ter Neuzen. Levering voor 20 Mei 1895. De biljetten van inschrijving bij den heer JOZIAS DE FEIJTER, Dijkgraaf te Ter Neuzen, in te leveren voor 8 Mei 1895. Bij inschrijving te pachten voor den tijd van 7 jaar, aanvangende 1 October 1895, de volgende perceelen BOUWLAND in den "S an Lij nden- polder, gemeente Boschkapelle, behoorende aan mej. de Weduwe en de Erven FRANS DEKKER te Zaamslag. Eerste perceel. 1,57,47 H.A. of 3 gem. 160 roeden tegen het land van den heer Vogel- vanger en tegen den dijk van den Willem III. Tweede perceel. 1,38,07 H.A. of 3 gem. 30 roeden tegen het vorige perceel en den dijk van den Willem III. Derde perceel. 1,28,90 H.A. of 2 gem. 268 roeden tegen het vorige perceel en den dijk van den Willem III. Vierde perceel. 1,58,07 H.A. of 3 gem. 164 roeden tegen het vorige perceel en den dijk van den Willem III. Perceel twee heeft uitweg over perceel een, perceel drie heeft uitweg over perceel vier. De pachters hebben voor hunne reketiing de kosten van een notarieel pachtcontract en de kosten dezer verpachting. Verdere inlichtingen ten kantore van den onder geteekende te Ter Neuzen waar de inschrijvings- biljetten moeten worden ingeleverd YOOr of op 29 Mei 1895. VAN DER MOER, Notaris. a I S VLAG. NAAM. M3. Van en naar. I Lading. Eng. 9.9. Eng. 9.9. Voor Ter A'enzen Hailing l2199lLonden Voor Client Dinnington 10S5 I Goole stukg. stukg. Voorm.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2