Gemengde berichten. sions 30 en voor liet diamantslijpers-weduwen en weezenfonds f 50 van beide vorstinnen voor de vereeniging tot oprichting en instandhouding van het protestantsch weduwen en weezenfonds 200, voor het israelitisch meisjesweeshuis 200 en voor het maagdenhuis f 200. Buitendien deed H. M. de Koningin aan de bestuurderen der door haar bezochte instelling van weldadigheid eene som ter hand stellen om de verpleegden een aangenamen dag te' bezorgen. Toen H.H. M.M. de Koninginnen naar het Centraalstation te Amsterdam reden, viel uit de bouquet, die de jonge Koningin in de hand had, een bloem op 't Damrak bij het Stationsplein. Een jongen raapte haar op, en een in zijne nabij- lieid staande Dnitsche heer en dame, die de bloem hadden zien vallen en haar gaarue wildeu bezitten, kochten hem van den knaap voor een rijksdaalder; een buitenkansje, waar hij wat blij mee was In de Staats-Ct. is opgenomen het Kon. besluit (Stbl. n°. 36) waarbij de nieuwe formulieren der beschrijvingsbiljetten van de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten worden vastgesteld. Tevens is daarin opgenomen het Kon. besluit (Stbl. n°. 73) tot herziening van den Staat, aan- wijzende de kringen van de commissien van aanslag voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten en van hare standplaatsen, alsmede het Kon. besluit (Stbl. n°. 74) tot wijziging van eenige be- palingen betreffende de collegien van zetters van 's Rijks dir. belastingen. Zooals bekend is besloot het Ministerie van justitie een proef te nemen met rijwielen voor de veldwachters, waarvoor dan ook bij het opmaken der begrooting een post werd uitgetrokken. Naar wij vernemen is door den Minister de levering van deze rijwielen, na eerst gei'nformeerd te hebben bij verschillende fabrieken, gegund aan de Simplex rijwielen fabriek te Utrecht, hetgeen ons niet alleen verheugd om het beginsel van de bevoordeeling der nationale industrie, maar ook omdat het een bewijs levert dat die nationale industrie kan wedijveren met de buitenlandsche. De goede gewoonte, die in andere landen bestaat om in den zomertijd eenige dagen af te zon- deren voor rust van lichaam en geest, zal zeker ook hier te lande navolging vinden, indien meer en meer gelegenheden worden geopend, welke binnen ieders bereik vallen. Te Vlissingen, een zich thans ontwikkelend zeebad, heeft men daarom nevens het Grand hotel des Bains, een aantal villa's gebouwd, welke geheel en gedeeltelijk worden verhuurd. Er is, zoo meldt men, gerekend op weinig en op welgevulde beurzen, men kan in alle prijzen terecht. De prijzen en het leven aan dit zeebad zijn zoo billijk, dat men bij een verblijf aldaar zeker niet zooveel uitgeeft als op reis. Een zeebad heeft eenmaal den naam van duur te zijn. Dit is echter niet het geval in Engelsche hadplaatsendaar gaan zeer velen met zeer bescheiden middelen naar hun optrekje aan zee er wordt zelfs voor gespaard. In het Zeebad "Vlissingen wil men dien weg uit en aanvankelijk met goed resultaat. De villa's zijn alien aan het zeestrand gelegen en wat veel zegt, op het zuiden, waardoor het er zelfs bij slecht weder een aangenaam verblijf is. De omstreken, het geheele eiland Walcheren, leenen zich uitstekend voor uitstapjes. De grootste Oceaanbooten nevens kleine visschers- vaartuigen passeeren op slechts een paar honderd meter van het strand en levert voortdurend eene aangename afwisseling op. Een kopie van de teekening van de eerste rij villa's, die in dit seizoen, tot in de kleinste volgde, die mij alle bewustzijn omtrent mijn vreeselijk lot ontnamik wist er niets van, dat mijn jonge vriend en zijn oom afwisselend bij mij waakten en mij met alle zorg verpleegden, voor welke naastenliefde zij van onze overige kameraden slechts spot oogsten en van Chlumecky haatik wist er niets van, dat ik dezen beiden braven menschen alleen mijn leven te danken had, dat die schurk belaagde. Toen de koorst eindelijk week, de wonde heelde en ik met de hulp van Weiss eenige oogenblikken van het ziekbed kon opstaan, waren er vele weken verloopen. Men had in die dagen een grooten goudklomp gevonden en bovendien reeds zulk een rijken oogst verzameld, dat men besloot er eens een vroolijken feestdag van te nemen die op den volgenden dag bepaald was. Ik werd zelfs niet eens meer bij het gezelschap meegeteld, maar door de groote meerderheid als onnutte ballast beschouwd. Weiss vertelde mij in 't geheirn, dat er zooveel goud gevonden was, dat Chlumecky met al die schatten wederom naar Sacramento zou gaan, omdat men, zooals hij zeide, hier niet zeker was tegenover een vijandelijken aanval van roovers. Het onder zwaren, harden arbeid verworven goud waarvoor de Pool geen hand had uitgestoken, werd hem alleen toevertrouwd //Zoo dom kunnen alleen Duitschers handelen riep de jager verachtelijk uit. „Lk was overtuigd," vervolgde Wilhelm, //dat Chlumecky ditmaal niet zou terugkeeren, en beefde van woede bij de gedachte, dat ik nog te zwak was om den schurk, wiens hand mij neervelde, te vervolgen en hem zijnen buit te ontrukken. (Wordt vervolgd.) bijzonderheden gemeubileerd ter bewoning zullen gereed zijn, benevens opgave van de zeer lage tariefprijzen, is op aanvrage te verkrijgen. Men wende zich tot de villa-vereeniging, //Villa Anna" Noordzeeboulevard te Vlissingen, onder opgave wat men ongeveer verlangt. Men meldt uit Itozendaal, dat de laatste dag dat Belgie voor den invoer van Nederlandsch vee geopend was, van 's morgens 6 uur tot zons- ondergang, niet minder dan 2860 stuks groot vee langs het grensstation liozendaal naar Belgie zijn verzonden, ter aangegeven waarde van bijna een millioen francs. Dit cijfer werd nog nooit bereikt. In Zeeland zullen op de proefvelden proeven genomen worden om de oorzaken op te sporen van het niet-koken der erwten. Men schrijft ons uit Amsterdam van 26 April, dat de voorbereidselen voor de tentoonstelling goed vorderen. Er wordt nog een groote gecom- bineerde inzending op het gebied der gas-industrie aangekondigd. Deze belooft zeer belangrijk te zullen worden. Bij een onderzoek van het pers-comite, om voor journalisten de gelegenheid tot logeeren te verge- gemakkelijken, is gebleken dat, op een enkele uitzondering na, de hotelhouders niet voornemens zijn, tijdens de tentoonstelling hun tarief te ver- hoogen. Naar de Bakkers-Bonds-Ct. meldt, zijn de giften, door de directie van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft aan den Ned. brood-, koek- en banketbakkersbond geschonken, bestemd 1. tienduizend gulden voor een fonds voor oude bakkerspatroons, die hulp noodig hebben, en 2. tienduizend gulden voor hulpbehoevende oude bakkersgezellen. Men verzekert, dat de komst hier te lande van baron Edmond de Rothschild, die voor zijn aankomst in de residentie een tiental dagen te Utrecht heeft doorgebracht, in verband zou staan met een voornemen van den bekenden financier, om op door hem aangekocht terrein tusschen Arnhem en Utrecht een lustverblijf te. doen bouwen, waarvoor aan een aannemer in laatstgenoemde stad bereids opdracht zou zijn gegeven. De familie Rothschild zou dan een gedeelte van den zomer aldaar doorbrengen. TER NEUZEN, 29 April 1895. Zaterdag, ongeveer te 10 ure, werd een onzer eerste, onzer beste burgers tot hooger leven opgeroepen De heer Jan de Smidt Jz. was uit zijn smartelijk lijden verlost. Indien men spreken mag bij het heen gaan van werkzame, brave menschen, dan zeker thans. Vijanden Wie heeft ze niet Maar de heer De Smidt o, zoo weinighij was zoo goed voor de zijnen en anderen. En voor de gemeente ook. Gedurende 15 jaren gaven de Ter Neuzenaren hunne belangen in zijne handen door hem aftevaardigen als hun vertegenwoordiger in den Gemeenteraad. Dat verrichtte hij met algeheele toewijding niettegenstaande zijne drukke werkzaamheden, tot gezondheidsredenen hem noode dwongen ontslag te nemen. Ook voor de belangen der Hervormde gemeente was hij jaren als kerkvoogd waakzaam. Wij, die den waardigen man zoo goed kenden, bieden eerbiedig hulde aan zijn nagedachtenis. Wie zoo heeft gewerkt, geleefd en lief gehad heeft, laat een heilig erfdeel na aan zijne echtge- noote en zijne kinderen. De heer Jan de Smidt heeft niet te vergeefs geleefd, heeft zijn levenstaak trouw vervuld. Der weduwe en den kinderen moge het een troost zijn, dat de brave na het eervolst leven hen kalm verliet Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de veranderingen in den loop der treinen op 1 Mei a. s., zooals wij die geven op de vierde bladzijde. Zooals daaruit blijkt, zeker tot veler genoegen, zal de trein van 8,37 ure 's morgens en 8,05 's avonds elken dag naar Gent vertrekken en zal er hier tevens iederen dag een aankomen, te 7,05 's morgens en 9,35 's avonds. Door Burg, en Weth. van Ter Neuzen is benoemd tot 2den werkbaas R. Kurvink, thans politie-agent, en tot politie-agent, ter standplaats Ter Neuzen, G. Andriessen te Sluiskil. De Elandre liberale verneeipt dat de voor- waarden van overeenkomst, betreffende de ver- betering van het kanaal van Ter Neuzen en den bouw van een groote zeesluis door de internationale commissie reeds zijn vastgesteld, en dat de over eenkomst //rekening houdt met de eventueele uit- voering van werken, die het spuien te Ter Neuzen zouden kunnen verzekeren, onder voorwaarden, die veroorloven de belemmeringen voor de scheepvaart tot een minimum te beperken." Bij de heden door burg, en weth. dezer gemeente gehouden aanbesteding van Het vexhoogen, door opmetselen, van een put en het aanbrengen van een ijzeren schuif met windwerk enz. voor het gemeenteriool aan de Westkolkstraat, is aannemer geworden Johannes van der Yelden, metselaar alhier, voor 258 door D. Herrebout was ingeschreven voor 275. Gisteren had alhier, vanwege de handboog- maatschappij //De Wester Schelde", de jaarlijksche Koning- en prijsschieting plaats, waarvan door elf leden werd deelgenomen. Niettegenstaande het ongunstige weder, waren de leden van buiten de kom der gemeente beter opgekomen dan die van binnen, waarmede zij, die van buiten kwainen, hebben getoond belang te stellen in de vereeniging, wat door de aanwezige van binnen zeer werd op prijs gesteld. De uitslag was, dat de Koningsvogel werd geschoten door den heer A. Begheijn. Het grootste ^antal prijsvogels in prijzen en geld werden afge- schoten door den heer J. van de Velde, zijnde 5 stuks. Yerder werden nog prijzen behaald door de heeren Ed. de Moor, Ed. de Meijer, E. E. Lammens en Aug. Hamerlink, welke laatste eveneens de con- sulatie-prijs ten deel viel. De overige prijzen werden door verschillende personen geschoten of hen door het lot toegewezen. Eigenaardig is het, dat het nu drie achtereen- volgende jaren een lid van buiten de kom der gemeente is, die zich Koning der maatschappij heeft geschoten. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 Mei 1895, aan den heer A. A. van Haelst, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Zuiddorpe. Belast met de waarneming van het kantoor der directe belastingen enz. te Kaatsheuvel de surnu- merair der directe belastingen enz. J. M. Mulder. Sas van Gent, 29 April. Gisteren kwamen een landbouwer, diens zoon en de rijksveldwachter, alien van onder de gemeente Biervliet, naar Selzaete (Stuiver) om aldaar in beslag genomen en ten nadeele van eerstbedoelde gestolen kippen te her- kennen. De eerste kende zijn eigendom zoo goed dat hij al de hem toebehoorende, hoewel er meer waren, stuk voor stuk aan wees, ter wij 1 zijn zoon door fluiten ze alien bij hem liet komen. De vermoedelijken dader der diefstal, zekere Miljoen is naar men verneemt door de Belgische gendarmen aangehouden en gebracht in de gevangenis te Gent. Hulst, 29 April. In de heden gehouden ver- gadering der R. C. kiesvereeniging werden de aftredende leden der Prov. Staten als candidaten herkozen. Van de 43 uitgebrachte stemmen ver- kregen de heeren Eruijtier 42, IJsebaert 41, Moes 40 en Hombach 32 stemmen. Koewaeht. Deze week is de zangvereeniging z/Kunstliefde" wegens gebrek aan deelneming en medewerking moeten ontbonden worden. Jammer voor eene vereeniging als deze, welke in de eerste jaren van haar bestaan zooveel levensvatbaarheid vertoonde en op verschillende festivals zich zoo meesterlijk van hare taak kweet. RECHTSZAKEN. Tegen C. S., oud 26 jaren, reiziger, geboren en wonende te Arnhem, thans gedetineerd te Middelburg, is door de rechtbank aldaar een eisch gedaan van 2£ jaar gevangenisstraf met ontzetting van sommige rechten, ter zake van bij diverse winkeliers te Hulst en omstreken, gedurende 1894, onder voorgeven van een valschen naam onder- scheidene bedragen te hebben gei'nd, en daartoe valsche handteekeningen heeft geplaatst onder rekeningen door firma's te Rotterdam afgezonden. Vrijdagmorgen is bij de schietoefeningen met zwaar geschut op de kustbatterij //Erfprins", bij Helder, de voorbijvarende Enkhuizer vischschuit 82, schipper Edelenbos, door een granaat zoodanig getroffen, dat het vaaartuig schier onmiddelijk zonk. Een der opvarenden, de zoon van den schipper, Jan Edelenbos, verloor bij dit ongeval het leven. Zijn lijk werd door visschers aan den wal gebracht. De ongelukkige was gehuwd en vader van twee kinderen. De schipper van het vaartuig, Jacobus Edelenbos, werd, terwijl hij aan het roer stond, door het projectiel levensgevaarlijk verminktmet afgescho- ten been is hij in het gemeenteziekenhuis te Helder opgenomen. Alleen de derde opvarende, de knecht Jakob Bakker, is er ongedeerd afgekomen. Deze werd door de Wieringer blazerschuit W. R. 84 gered en behouden aan wal gebracht. Nader wordt gemeld De schipper van de in den grond geboorde Enk huizer vischschuit, Jacobus Edelenbos, die in gemeen teziekenhuis te Helder werd opgenomen, is aan zijne verwondingen overleden. De man was 62 jaar oud en laat vrouw en kinderen achter. De justitie uit Alkmaar wordt te Helder ver- wacht, om een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in te stellen. In verband daarmede mogen de lijken der beide orngekomenen (vader en zoon) niet naar Enkhuizen worden vervoerd. De schietproeven op de batterij Zeefront, die de droeve ramp tengevolge hadden, werden geleid door eene commissie van proefneming daartoe uit den Haag overgekomen. Het D. v. Z.-H. verneemt, dat het projectiel eerst in den derden of vierden aanslag de schuit heeft getroffen, na op zeer abnormale wijze te zijn afgeweken. Het in te stellen onderzoek zal, zegt het blad, hierover waarschijnlijk wel meer licht ver- spreiden. Dat men met rembours-zendingen voorzichtig moet zijn, ondervond mevr. W. te Baarn. Iemand die zich den naam gaf van een bekend winkelier uit de Kalverstraat te Amsterdam, heeft die wijze van opzending gebruikt voor zijn oplichtingspraktijk. Per spoor verzond hij een pakje van f 24,50 aan het adres van mevr. W. te Baarn. Mevrouw, niets kwaads vermoedende, accepteerde, doch wie beschrijft haar schrik, toen er bij opening een paar turven te voorschijn kwamen. Hoe mevr. de f 24,50 betalen kon, terwijl zij wist niets besteld te hebben, is tamelijk vreemd en dom tevens. Intusschen is de zaak dezer dure turven in onderzoek. De oudste zoon van den heer J. Chambers, pred. der Eng. Episcopale kerk, te Amsterdam, heeft eene kranige daad volbracht. Uit zijn kamer in de bovenste verdieping van zijns vaders huis op den Groenburgwal zag hij, dat drie knapen in het water vielen; een was er spoedig uitgehaald, doch de twee anderen begonnen reeds te zinken, toen Ered. Chambers het huis uitvloog, gekleed te water sprong en al zwemmende en duikende er in slaagde de knapen op het droge te brengen. Een paar jaar geleden had hij het geluk, op gelijke wijze twee knapen uit het Noordhollandsche Kanaal te redden. Als een //lypisch geval" bij de staking te Haarlem vermeldt het Haar]. D. het volgende Eene vrouw kwam Donderdagmiddag tegen twee uur bij een timmermansbaas aldaar vernemen, of haar man te werk was gekomen of dat hij met de stakers aan het wandelen was. Het laatste was het geval. Het vrouwtje maakte rechtsomkeer en ging haar man zoeken. Een paar uur later kwam ze met haar man, stevig bij den arm gehouden, bij den baas vragen, of hij weer aan het werk mocht gaan. ;/Als hij wil, kan hij weer beginnen," gaf de baas ten antwoord. //Willen en meteen duwt ze haar man de werkplaats binnen en zegt met een wel- sprekend gebaar z/Pas op hoor, dat je zoo iets niet weer uithaalt den heelen winter zonder werk geloopen en gebrek geleden, omdat er niet was, en zou je, nu er werk is, er uit loopen pas op hooren wat opgewonden verliet het vrouwtje de werkplaats, den baas bedankende voor zijne goedheid. De Belgische landbouwers hebben het Neder landsch vee noodig, gelijk door den Belgischen Minister De Bruyn is gezegd. Dit wordt bevestigd door de volgende verklaring van een veeboer uit den omtrek van Lier z/De landbouwers zijn hier alien overtuigd dat, indien Holland tien jaar gesloten bleef, wij niets meer op stal zouden hebben dan bokken en geiten." Uit Epinal worden aan de Independanee Beige eenige bijzonderheden gemeld over een ernstig ongeluk, dat in de nabijheid van Epinal heeft plaat gehad. Aldaar bezweek plotseling de dijk van het water- reservoir van het kanaal. Het water richtte groote verwoestingen aan. In eenige dorpen werden huizen geheel vernield, zonder dat het den bewoners gelukte, zich te redden. Om twee uur in den namiddag had men reeds 38 lijken gevonden. De schade, aan woningen en het gewas toegebracht, is zeer groot en wordt op meer dan 1,000,000 francs geschat. De Minister van binnenlandsche zaken heeft den prefect last gegeven, terstond de noodige onder- steuning te verleenen aan de gezinnen, die door deze ramp zijn getroffen. Tevens is door den Minister van openbare werken een hoofdingenieur naar Epinal gezonden, ten einde zoo spoedig mogelijk de schade te herstellen, want, tengevolge van de schade, welke aan de wegen is toegebracht, moest het spoorwegverkeer tusschen Epinal en Nancy gestaakt worden. Van de omliggende dorpen zijn Bouzeyles-Eorges, Darnieulles, Uxegney en Dornevresur-Lavieres, bijna geheel overstroomd. Het ergst werden Bouzey en Doumevre geteisterd. Behalve de schade, welke aan huizen, wegen en gewas werd veroorzaakt, werden ook vele bruggen weggespoeld. President Faure is voornemens, naar Epinal te vertrekken, ten einde de geteisterde dorpen te bezoeken. De geheele streek, waardoor de waterstroom zijn weg nam, is verwoest. Overal vindt men lijken van menschen en dieren. Het aantal der omgekomen personen wordt op 75 geschat. Te Weenen is een vrouwenhater nonplus- ultra gestorven. In zijn schrijflessenaar vond men een pakje met het opschriffpogingen mijner familie om mij in het huwelijksjuk te wriugen. Het bevatte 62 brieven, die van 1845 tot 1893 loopen en met opmerkingen van den ouden vrijer voorzien zijn. In een koffiehuis ging hij alleen daar zitten, waar hij wist, dat geen plaats voor daines-gezelschap was. Ging hij naar de schouwburg, dan nam hij steeds 3 plaatsen. Links zat zijn factotum, de oude Erans, rechts liet hij een plaats leeg, om maar geen dame naast zich te krijgen. Op de tram, in de omnibus, op het spoor, was zijn met een geriug soort tabak gestopte pijp zijn gezelschap dat het vrouwelijk geslacht op een afstand hield. In zijn testament verzocht hij zijn nagelateu betrekkingen zorg te dragen, dat op het kerkhof, waar hij ter aarde besteld zou worden, geen vrouwenlijken naast hem begraven werden. Mocht dit niet kunnen gebeuren, dan verzocht hij voor hem een grafplaats voor drie lijken te koopen en hem in het midden te leggen en de grafruimte

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2