Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arrondisseinents-rcchtbauk te Middelburg. Het vuurwerk dat ontstoken wordt bij het bezoek van H.H. M.M. te 's Hertogenbosch zal plaats hebben den tweeden avond, 16 Mei, voor en na het oogenblik, waarop H.H. M.M. naar het spoorwegstation zullen rijden. Het hoofdstuk zal niet minder dan 60 meter breed en 15 a 30 meter hoog zijn. In het midden zal een reusachtig Nederlandsch wapen prijken voorts de initialen W. en E. in vlammende letters en een ,/Leve de Koninginnen." Twee groote fonteinen zullen een prachtigen vuurregen doen ontspringen. Dit stuk zal worden ontstoken op het oogenblik, dat H.H. M.M. over de brug aan den stationsweg zullen rijden. Wan- neer H.H. M.M. nabij het station komen, wordt een monsterbouquet aangestoken nabij de Dieze, 80 vuurpijlen in allerlei kleuren zullen gelijktijdig de lucht invliegen. Op 15 Mei te 11 uur vm. zullen de school - kinderen op de Groote Markt staan geschaard om Hare Majesteiten Van der Lans' huldelied toe te zingen. Dien dag wordt er noch dagelijksche, noch weekmarkt gehouden. Bij het bezoek der Koninginnen aan den St. Pietersberg zal door de inwoners van St. Pieter aan Hare Majesteiten een zilveren beker worden aangeboden tot het gebruiken van water uit de fontein, die een der merkwaardigheden van dezen berg is. Het koninklijk jacht ,/Valk" ligt te Vlissingen gereed om H.H. M.M. de Koninginnen Vrijdag van Amsterdam, over Utrecht, Boxtel, Breda, van Vlissingen naar Engeland over te brengen. H.H. M.M. keeren uit Engeland over Vlissingen, per Hollandsch spoor naar de residentie terug. H. M. de Koningin-Regentes heeft, door bemiddeling van Dr. E. C. Oggel uit de Vereenigde Staten, die tijdelijk de gereformeerde gemeente te Breda bedient, eene geldelijke bijdrage toegezonden aan het Holland-Home te Grand Rapids, Michigan, Noord-Amerika, Home is een tehuis voor ouden van dagen, mannen en vrouwen, uit Nederland afkomstig. In de stad Grand Rapids welke eene bevolking telt van circa 90,000 inwoners, vindt men 20,000 Hollanders. Sedert de stichtine van het Holland-Home in 1892 hebben de Amerikaansche Hollanders reeds 15,000 dollars of f 37,500 voor deze philantropische inrichting opgebracht voor het aankoopen vau gebouwen en hetgeen verder voor de goede zaak benoodigd is. Naar men verneemt is het wetsontwerp tot regeling van het kiesrecht bij den Raad van State ingekomen. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft bij circulaire van 22 dezer de Burgemeesters in dit gewest mededeeling gedaan van de aan den Minister van Oorlog verleende Koninklijke machtiging om in dit jaar, krachtens art. 125 der militiewet tot den werkelijken dienst op te roepen de verlofgangers der verschillende korpsen van de lichtingen 1892 en 1893. Daarbij is gevoegd een staat waarop zijn aan- gewezen welke militieplichtigen alsnog dit jaar moeten worden opgeroepen, met vermelding tevens van den tijd waarvoor die oproepiug behoort te geschieden. De Burgemeesters worden daarbij verzocht in betrekking tot de opkomst al datgene te verrichten wat ten opzichte van de voor hunne gemeeuten opgetreden en aldaar gevestigde verlofgangers behoort te geschieden. JL!T— kwam eerst langzamerhand tot de erkeniiing van zijn toestand. z/Ik werd door het onweder verrast," zeide hij zacht//de Indiaan verliet mij midden in de wilder- nis. Ik raakte aan 't dwalen, honger en dorst maakten mij half waanzinnig, toen kwam het noodweer, ik verheugde mij in den neder- stroomenden regen omdat ik nu voor mijnen dood nog eenmaal mijnen brandenden dorst kon lesschen." z/Hoe lang zijt ge reeds in dit woud z/Ik weet het nietde zon is, geloof ik driemaal op- en ondergegaan z/Arme kerel I" moinpelde de jager, terwijl hij hem medelijdend de jachtflesch aanbood //daar drink nu inaar naar hartelust, de wijn is goed lrij zal u, weer op de been brengen." De vreemdeliiig dronk gretig en gaf de flesch met eenen dankbaren blik aan zijnen redder terug. //Drink uit tot op den laatsten druppelriep de jager aanmoedigend. //Wij hebben een fermen marscli te inaken eer we aan de hut zijn Zoo beproef nu eens op te staan, een twee drie De vreemde man kwam op de beenen en stak zijnen weldoener met het innigste dankgevoel de beide handen toe. z/Aan u dank is het leven //BahZooveel daarvoorGe hadt zonder mijnen liond moeilijk weer naar de zon gekeken daaruit ziet ge wat het dier op den geleerden, wijzen, beschaafden mensch voor heeft 1" De vreemdeliiig zag den jager getroffen aan. Hij was een man van midden in de dertig, een slanke, lenige gestalte, eeu blonde Germaan met blauwe, eerlijke oogen en schoone scherp geteekende trekken, waaruit hooge wilskracht sprak, in een woord een man, dien men bij het eerste aan- zien lief moest krijgen in zulk een wildernis, als er nog een snaartje van gevoel en inenschelijkheid trilde in het hart. Hij streelde den hond, die hem In de eergisteren avond te Middelburg gehouden vergadering van de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt Macht werd en tot definitieve candidaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren C. J. J. A. van Teijlingen en C. L. van Woelderen (aftr.) ieder met algemeene (65) stemmen en verder de heeren Mr. F. J. Sprenger en Jhr. Mr. A. A. van Doom van Koudekerke ieder met 53, Dr. A. van der Swalme met 44 en W. H. de Bruijn van Melis- en Mariekerke met 37 stemmen. Verder bekwamen de heeren Tutein Nolthenius 34, Gewin 28 en J. F. van Dunne 10 stemmen. Er bestaat geen enkele reden om, onder de noodige voorzorgen, zegt een onzer bladen, den invoer van ons vee te beletten. Mond- en klauwzeer heerschen in Belgie en Duitschland meer dan hier en zelfs hier en daar longziekte bovendien. Wegens de vele en buitengewoon drukke werkzaamheden aan de werf //De Schelde" te Vlissingen is het aantal werklieden opgevoerd tot ruim 1000, terwijl nog enkele ploegen tot des avonds 10 uur moeten werken. Op de veemarkt van Dinsdag waren te Goes aangevoerd 96 stuks hoornvee. De handel was slap sleclits enkele dieren werden verkocht tegen zwakke prijzen. Ter graanmarkt aldaar dien dag was tarwe, met veel kooplust, 25 cent en rogge 10 cent hooger. Sedert de totale afsluiting op 1 April 11. van de doorbraak te Strijen heeft men aldaar goede vorderingen gemaakt. Zoowel van de land- zijde als van den kant van de zee, wordt er met kruiwagens, kipkarren en klepschouwen dagelijks eene groote hoeveelheid klei en zand in de dijk- opening gestort, zoodat deze binnen enkele weken geheel gevuld zal zijn. De polder, die sedert niet meer overstroomd wordt, zal weldra van het over- tollige water bevrijd zijn, daar de zeesluis, sedert de dichting, dagelijks open is de akkers beginnen dan ook goed op te drogen en daar ze met zand en ebslib overdekt zijn, krijgen ze een witte kleur. Hier en daar ziet men reeds een arbeider greppels, die in slooten uitwateren, openmaken, ten einde de waterloozing te bevorderen. Op het dorp zijn drie huizen, die nog in behoorlijken staat verkeeren, weder door de bewoners betrokken voor nachtver- blijf zijn ze echter nog niet geschikt, daar hout en steen van het zeewater zijn doortrokken, eene binnenmuur omgevailen, een plankenvloer opge- broken is enz. Deze menschen vinden hun werk aan de doorbraak. Overal is men echter met het mooie weder druk bezig met het opruimen van puin, modder, stroo, bedorven aardappelen en wat niet al, die zich binnen de huizen bevinden en wordt alles geschuurd en geschrobd om te zien wat er nog voor goeds en bruikbaars van de woningen is overgebleven. De giften voor de noodlijdenden zijn in die mate toegevloeid, dat zij, vermeerderd met de som van f 2700, gegeven door de algemeene watersnood- commissie te Amsterdam, voldoende is, om den ge- leden schade te vergoeden, zoo zelfs, dat ook de niet onbemiddelden in hetzelfde voorrecht zullen kunnen deelen als de overige bewoners. Het her- stellen van de huizen is door de commissie opge- dragen aan de ambachtslieden te Poortvliet, die onder toezicht van een deskundige uit een naburige gemeente, het werk zullen uitvoeren. Zondag werd te Arnhem vanwege den //Alge- meenen Ned. Typografenbond" eene protest-meeting gehouden, tegen de handelingen van den boek- drukker K. F. Misset. De vergadering werd, vriendschappelijk de hand likte en na eenige oogenblikken werd de tocht naar de hnt aanvaard, het slimme dier voorop, dan de kluizenaar en ver- volgens de wonderbaar geredde. Op den geheelen weg werd verder geen woord gesproken, en toen zij eindelijk het liefelijke dal en de hut bereikt had den, sprak de eenzame jager kortaf //Treed binnen, ik begroet u als gast Het inwendige der hut liet aan Spartaansche eenvoudigheid niets te wenschen over. Een harde, gedroogde runderhuid diende tot tapijt, eenige schapevellen vertegenwoordigden het beddegoed aan den primitieven liaard glomde het vuur van eenige vonken onder de beschermende asch. In lederen zakken en stroovlechtwerk waren de levens- middelen geborgen, in kalabassen werd het frisch- geschepte water bewaard, zorgvuldig bedekt met pisangbladeren. Aan de zoogenaamde zoldering hingen het gezouten spek, ettelijke flesschen met palmolie en de jachtbuit. Een stuk ruw hout op een paar in de grond geplante palen beteekende de tafel, terwijl twee kleine banken zonder leuning op dezelfde wijze waren ingericht. Zonder verder een woord met zijnen gast te wisselen, brouwde de jager vlug en handig een sterke koffie. //Drink," beval hij kort, Hen leg u dan daar op mijn leger, gij moet slapen ik zal zorgen, dat gij niet wordt gestoord." Toen de vreemdeliiig iets wilde antwoorden, sprak de kluizenaar, naar de deur toetredend z/Spaar uwe woorden en doe wat ik gezegd heb Daarna ging hij naar buiten, zonder verder naar zijn gast om te zien. Deze staarde peinzend naar de deur en dronk dan met zichtbaren sinaak den dampenden, bruinen drank, waarop hij zich op de legerstede uitstrekte en na weinige minuten in een diepen slaap verzonken lag. (Wordt vervolgd.) volgens het verslag in de Arnh. Ct., door pi. m. 600 personen, meerendeels leden van te Arnhem bestaande vakvereenigingen, bijgewoond. Nadat twee bestuursleden van gemelden Bond de grieven tegen den heer M. hadden blootgelegd, en, zooals een hunner opmerkte, den heer M. van voorheen en thans hadden doen kennen (in zijne verhouding tot en denkwijze van den Bond), werd eene motie aangenomen, strekkende om geene dagbladen of tijdschriften meer te lezen, die door den heer M. werden uitgegevengeene abonne- menten te nemen op of annonces te plaatsen in die bladen geen drukwerk bij hem te bestellen en (dit in hoofdzaak voor de vrouwen) geene waren te halen bij winkeliers die drukwerk lieten ver- vaardigen of advertenties plaatsten te zijner drukkerij. Door een der sprekers werd nog de mededeeling gedaan, dat, namens het bestuur der Handels- vereeniging, den heer Misset was aangezegd, dat de Nieuwe Arnh. Oourant gepasseerde week voor het laatst bij hem was gedrukt. Naar aanleiding dezer mededeeling werd mede eene motie aangenomen, om de Handelsvereeniging namens de vergadering dank te betuigen voor dit bewijs van medewerking. Te half drie ongeveer was de vergadering ge- eindigd. TER NEUZEN, 24 April 1895. In de op morgen, 's voormiddags 10 ure, te houden openbare vergadering van den ge- meenteraad, komen de volgende punten in be- handelingaanbieding verslag onderwijs 1894; idem verslag toestand gemeente 1894; benoeming stembureau verkiezing leden Provinciale Staten wijziging gemeentebegrooting 1894; bestek gewoon onderhoudmaatregelen tegen het onderloopen van de lage gedeelten in de komvoorziening uitbreiding werkzaamheden werkbaasverzoek G. van der Peijl om ondersteuning voor bestrating potemeid. eervol ontslag onderwijzer C. Bruin beschikken onvoorziene uitgaven begrooting 1895 ingekomen stukken, enz. De bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Philippine den heer N. A. Buckens te Halsteren den heer J. J. Serrarens te Oostburg den heer A. Mullers en te Zeeuwsch-Clinge den heer W. A. J. M. Yerhoeven. Axel, 22 April. Heden werd alhier door de Maatschappij H Voorwaarts" aanbesteed de levering van pi. m. 24,000 K.G. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Van Ardenne te Dordrecht, voor f 9,49 1). J. Oggel, te Axel voor f 9,34Verbeeck te Clinge, voor f 9,31 en P. G. Adriaansen te Bergen op Zoom, voor f 9,27. Alles per 100 K.G. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. St. Jansteen. In een duivenconcours uit Doomik, gegeven door eene societeit uit Selzaete op Zondag jl., werden de volgende prijzen alhier behaaldle door C. Bleijenbergh, 2" door H. Raemsdonk, 3e door P. D'Hont, 48 door E. Bleijen bergh, 10e door S. Janssens en 14e door E. Bleijenbergh. De prijs voor een serie van 3 duiven verwierf E. Bleijenbergh. Er namen slechts 12 duiven van hier aan de prijsvlucht deel. Hreskens. De heer W. H. Dijkman, predikant, heeft een beroep (toez.) outvangen naar de herv. gemeente te Loopik, prov. Utrecht. Biervliet, 22 April. Willemsen, de zoou eener weduwe en slagersknecht, deed een noodlottigen val van een wagen. Zijn verzoek aan onze geeerbiedigde Vorstin om kostelooze geneeskundige behandeling te Vlissingen werd ingewilligd. Men schrijft uit Sluis Het was gister morgen de vierde maal, dat er, sedert het verbod van invoer opgeheven is, uitvoer van rundvee naar Belgie plaats had. Had men in 't begin hoofdzakelijk dieren van 800 stot 1100 K.G. die vervoerd werden, thans had men alles gekocht, wat de Nederlandsche landbouwers kwijt wilden wezen. Men vertelt dat a. s. Zaterdag de grens gesloten wordt; beter zou men zeggen de invoer in Belgie is den 27 April verboden. Dat men aan deze zijde van de grens geen goed oogje op den Minister De Bruijn heeft, laat zich gemakkelijk begrijpen. De handel heeft scherpe oogen en ZEx. schijnt niet alleen Minister, maar ook eigenaar van groote weilanden te zijn. VI. Ct. De rechtbank heeft in hare zitting van 23 April de volgende vonnissen uitgesproken E. d. W., oud 41 j., veldarbeider te Clinge, thans zonder vaste woon- of verblijfplaats, is wegens bedreiging met brandstichting veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. 1°. L. S. S., oud 21 j., 2°. J. S., oud 19 j., arbeiders te Koewacht, zijn wegens mishandeling veroord. de le tot 1 maand, de 2e tot 2 maanden gevang. P. v. W., oud 41 j., visscher te Philippine, is wegens diefstal veroord. tot 10 boeifi of 5 dagen hechtenis. Bij het sloopen van een oud gebouw te Arnemuiden en de daarbij noodige vergravingen vond men in den grond niet minder dan 13 menschelijke geraamten, waarvan vooral sommige schedels nog zeer gaaf waren. Bij enkele was zelfs nog de kist te onderscheiden. De oudste ingezetene van Lonneker, Berendina Wiecherink hoopt 15 Mei a. s. haren 103lIen ver- jaardag te vieren. De krasse oude vrouw ziet en hoort vrij goed en maakt nog elken dag eene kleine wandering. Zelfs verricht zij nu en dan nog eenige huiselijke bezigheden. Naar men verneemt is bij koninklijk besluit bepaald, dat de gele uitmonstering van de uniformen onzer infanterie door roode uitmonstering zal 1 worden vervangen. Dit bericht zal zeer zeker bij het leger met ingenomenheid worden begroet. Een hevige brand legde te Woensel het graanpakhuis met stallen en schuren en twee tegenover liggende woonhuizen, toebehoorende aan den watermolenaar J. Notten, in de asch. Het vuur nam zoo snel in omvang toe, dat aan blusschen niet te denken viel. Twee paarden, eene koe en vijf varkens kwamen in de vlammen om. Een groote hoeveelheid granen en meel en bijna den geheelen inlioud der verbrande gebouwen gingen verloren. De verbrande waren verzekerd. Te Haarlem loopen geruchten, dat de justitie aldaar hoogstbelangrijke aanwijzingen heeft gekregen omtrent den afschuwelijken moord, een paarjaren geleden op twee oude vrouwen aldaar geleegd. De officier van justitie Mr. Rethaan Macare leidt zelf het onderzoek. De vermoedelijke schuldigeu, twee welbekenden bij de justitie, moeten zich te Rotterdam bevinden, althans herhaaldelijk vinden conferences plaats tusschen het hoofd van het parket te Haarlem en dat te Rotterdam. In verband met deze geruchten wordt gemeld, dat eergisteren zwaar geboeid, onder geleide van twee veldwachters, uit Rotterdam te Haarlem is aangebracht zekere G. Deze heeft den laatsten tijd wegens diefstal in de gevangenis te Rotterdam doorgebracht en moet zichzelen verraden hebben door een brief, dien hij heimelijk aan een mede- gevangene wilde doen toekomen en die in handen van de justitie is gevallen. In eene Noord-Hollandsche gemeente heeft zich dezer dagen het volgende feit voorgedaan. Twee lotelingen der militie, die recht op vrijstelling hadden, de een wegens broederdienst, de ander als eenige wettige zoon, verzuimden uit onver- schilligheid de voor hunne vrijstelling benoodigde bewijsstukken te doen opmaken. Het gevolg was dat zij door den militieraad voor den dienst werden aangewezen. Een hunner, na die uitspraak wegens diefstal tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld, werd door Gedeputeerde Staten in den loop der vorige week wegens die veroordeeling voor altijd van den dienst bij de militie uitgesloten. Volgens de wet moet nu in zijn plaats worden ingelijfd de houder van het nommer, dat aan de beurt is. Houder van dit nommer is juist de tweede onverschillige, die nu wel berouw van zijne lauwheid zal hebben. Men schrijft uit Amsterdam dd. 22 April De Zaterdagmiddag bij de komst der Koninginnen gearresteerde personen, die in een rijtuig gezeten een soort van ofllcieel kostuum droegen, zijn ge- vangen gehouden. Gistermorgen zijn zij uit het politiebureau aan de Oude Brug per celwagen vervoerd naar het huis van bewaring aan de Wete- ringschans. Hun zal ten laste gelegd worden het ongeoorloofd dragen van een ambtskleeding. Zaterdagavond hadden in een der Goudsbloem- dwarsstraten, grenzende aan de Willemstraat een paar colporteurs van Recht voor Allen het hard te verantwoorden. Vooral de vrouwen waren zeer op hen gebeten en gebruikten de bekende Amster- damsche talhouten om hun woede op de colporteurs te koelen. Na afloop van eene vergadering in Walhalla, trok eergisterenavond laat te 's Gravenhage een troep socialisten door de stad naar de sigarenfabriek van Delen aan het Spui. Men trok kalm langs de woning, zoodat de politie, die daar sedert de volksverzamelingen der laatste dagen surveilleerde, den troep ongemoeid liet. De menigte plaatste zich nu aan de overzijde der gracht tegenover de fabriek en wierp daarheen met steenen en flesschen. De politie dreef hierop den troep met den wapenstok uiteen, waarbij eenige personen duchtig werden afgeranseld. Op andere plaatsen schijnen de socialisten zich weer vereenigd te hebben. Althans op hun weg naar huis werden op het Kerkplein aan de drukkerij van gebr. Van Langenhuysen verschillende ruiten ingeworpen. De meesterknecht van een der inrichtingen, waarop men het gemunt heeft, is op straat door eenige personen vrij ernstig mishandeld. Aan het feestmaal te Hof van Delft werd in het geheel door 1163 personen deelgenomen. Niet te verwonderen dat er dan ook heel wat verorberd is, nl. 520 K.G. vleesch, 114 K.G. ham, 30 K.G. vleesch in den vorm van jus, 20 hectoliters aardappelen, 400 K.G. snijboonen, 1000 kroppen sla en 450 eieren.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2