iiemengde berichten. Men schrijft uit Vlissingen Uitgelokt door het schoone weder begaven zich in de laatste dagen vele wandelaars naar onze duinen om dankbaar, na verlost te zijn van het koude en gure weer, te genieten van de heerlijke omgeving en het verrukkelijk schouwspel, dat zich daar ten alien tijde voor ieders oog vertoont. De duinen bieden thans een bedrijvig tooneel aan, daar men druk bezig is met het bouwen van verscheidene villa's voor rekening van enkele ingezetenen. In hum onderscheiden bouwtrant beloren deze gebouwen veel bij te dragen tot de verfraaiing ran Vlissingen's omstreken. Naar men verzekert, zijn er reeds uit het bui- tenland verscheiden aanvragen van huurders bij de eigenaars ingekomen. Met zekerheid kan thans word en bericht dat de openingsdag der tentoonstelli ng te Amsterdam bepaald is op Zaterdag 11 Mei voor genoodigden en op 12 Mei voor het publiek. Het comite ontving dezer dagen namens H. M. de Koningin-Regentes het bericht, dat Hare Majesteiten tot haar groot leedwezen onmogelijk bij de opening kunnen tegen- woordig zijn, doch zich bij die gelegenheid officieel zullen doen vertegenwoordigen door Mr. M. W Baron du Tour van Bellinchave, opper-ceremouie- meester. Tegenover veler oppervlakkige meening dat de expositie-gebouwen bij de opening niet gereed zullen wezen, meent het uitvoerend comite dat, indien de inzenders en zij die op de terreinen eigen gebouwen doen oprichten, voldoenden voort- gaug maken het geheel zonder twijfel op den vastgestelden datum gereed zal komen. In de Fransche afdeeling wordt vanwege het Fransche comite reeds druk gearbeid met het opstellen en arrangeeren der inzendingen, terwijl voor de andere afdeelingen de inzendingen zeer spoedig kunnen worden verwacht. De sc'nade door het jongste ongeval aan het hoofdgebouw veroor- zaakt, heeft wel eenige belemmering teweeggebracht, doch dit zal op den voortgang der werkzaamheden niet van merkbaren invloed wezen. De commissie voor Oud-Holland heeft zich in den laatsten tijd zeer druk geweerd en daaraan is het te danken, dat nog slechts een zeer klein gedeelte der huisjes onverhuurd zijn. In vereeni- ging met eenige N'ederlandsche kantwerksters zal de vrouwenvereeniging ,/Tesselschade" op Oud- Holland een beeld van de oude kantwerk-industrie geven. Met het oog op het feit, dat oudtijds ook de Oostersche volken hunne producten naar de alom bekende Hollandsche markten zonden, is het zeker niet onaardig te noemen, dat in eenige der huisjes Arabieren en Turken hun intrek zullen nemeu om liun Oostersche schatten, gelijk eertijds, den be- zoekers van Amsterdam te koop te bieden. Als een eigenaa'rdigheid kan ook venneld worden dat de commissie voor Oud-Holland dezer dagen een bericht heeft ontvangen, dat de vereeniging ,/Bogaers" te Koog-Zaandijk die onlangs aldaar een ouderwetsche bruilofts-plechtigheid te zien gaf, zich bereid heeft verklaard om tot het welslagen dier afdeeling op de Tentoonstelling haar mede- werking te verleenen. In het algemeen vorderen alle toebereidselen ook voor Oud-Holland zeer flink. Met toestemming van het gemeentebestuur worden de gymnasten, bestemd om het Oud-Hollandsche vendel te vormen, op de Beurs ^eoefend. De firma Helmhout zorgt voor de passeude costumes. Eene ontzaggelijke menschenmassa bewoog zich eergisteren-middag over de straten van Delft, tot het aanschouwen van den optocht, die ge- organiseerd was ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der Ned. Gist- en Spiritusfabriek en die langs de voornaamste straten der stad trok. Uit vele woningen wapperde de driekleur. Op hun weg door de stad werd der directie rookend uit een klein, onoogelijk pijpje. De lange mouwen van den blauwen kiel bedekten zijne handen schier geheelhooge, grove vetlaarzen omsloten de beenen hij scheen een veeliandelaar te zijn of een landbouwer. Toen tegen middernacht de trein Bremen binnen- liep, verliet ook deze reiziger met zijn onoogelijk koffertje de donkere ruimte der 4e klasse en wandelde stadwaarts. Niemand sloeg acht op hem. Een half uur later hield een rijtuig voor het hotel Hillman stil. Een deftig gekleed heer stapte uit en bestelde twee kamers en een fijn souper. Stieglitz en zijn sluwe hoedenmaker zouden zeer verwonderd zijn geweest, als zij dezen voornamen heer hadden kunnen zien, die juist het souper gebruikt had en thans de wijnkaart monsterde. TWEEDE DEEL. I. In het verre Westen onder de loodrechte zon der tropen, daar ginds aan de Cordillera's van Caracas, waar op de hoogten over de zee een eeuwige lente, zomer of herfst een onvergankelijk tapijt van grassen en bloemen, van varenkruiden en slingerplanten weven, ginds, waar het maagdelijk woud in altijd groene pracht, in zijn onaangetaste alleen-heerschappij, met zijn over- weldigende indrukken, zijn geheimzinnige tonen en stemmen en dreigende gevaren den baanbrekers der beschaving in zijn ongebaande wildernis lokt, meer dan een krans aangeboden, Zoo had mevrouw Van Marken een zilveren krans aan het vaandel der fabriek gehecht, en mevrouw Knuttel voegde daar een lauwerkrans bij. Voorts bood de firm* Draijer, als eene hulde van deze lOOjarige firma aan de 25jarige fabriek, der directie een lauwerkrans aan. Ten stadhuize, waar een drietal vlaggen wapperden, werd de directie met de feest-commissie gecomplimenteerd door het dagelijksch bestuur, waarop de heer Van Marken dankte voor de be- wezen hulde. Eergisteren-avond was het Agneta- park schitterend ge'illumineerder werd in de muziektent een concert gegeven, vddr de tent was op een dansvloer bal champetre en in het gebouw vde Gemeenschap" een cafd chantant. Gisteren- avond werden door den heer Maurits Binger uit Haarlem lichtbeelden vertoond van groepen uit den optocht. Alle leden der //Oude Garde", die sedert 25 jaar aan de fabriek zijn verbonden, ontvingen eene verguld zilveren medaille met een gouden remontoir- horloge, en de leden van het personeel, die 121/,, jaar of langer in dienst der fabriek zijn, werden begiftigd met een zilveren medaille. Bij het vee van den landbouwer A. van Luijk, Jr., te St. Annaland, is door den provincialen veearts het mond- en klauwzeer geconstateerd. De Java-Bode zegt in haar mail-overzicht Lombok is in minder tijd onderworpen dan de regeering noodig heeft om tot eene beslissing te komen, omtrent hetgeen zij met dat eiland en de gevangen genomen vorstelijke familie zal doen. Naar het schijnt, heeft het opperbestuur haar in beide opzichten vrije hand gelaten, doch is zij huiverig op eigen gezag te handelen. De gouver- neur-generaal, die in het algemeen gaarne minder door wettelijke bepalingen in zijne vaart zou worden gestuit, wil vooral wat de beslissing omtrent het lot der Lomboksche vorstenfamilie aangaat, de wet geheel op zijn hand hebben. En nu komt men juist in dit geval met de wet niet ver, ten minste niet wat de jongere leden van het vorsten- geslacht betreft, die aan de geheele zaak part noch deel hebben en niet in de termen kunnen vallen van art. 47 van het regeeringsreglement. Wel is er uitzicht dat de oude vorst door spoedig te overlijden, eene beslissing te zijnen aanzien over- bodig maakt, maar dan blijven toch zijne nabe- staanden over, die men evenmin naar Lombok wil laten teruggaan. Waarschijnlijk zou alles zonder tegenspraak zijn afgeloopen, indien de gouverneur-generaal, als vertegenwoordiger der Koningin terstond na de gevangenneming van den radja dezen vervallen had verklaard van zijne waardig- heid en hem met de zijnen eene bepaalde ver- blijfplaats buiten Lombok had aangewezen, iets waarmee men toch zal moeten eindigendan had men zich heel wat overleggingen en redenee- ringen bespaard, waarbij niet alleen het lot van koning Benhanzin van Dahomey, maar ook dat van keizer Napoleon III na Sedan is ter sprake gebracht, terwijl, is er een antecedent noodig, dit te vinden is in' hetgeen met de sultansfamilie van Bandjer- masin is geschied. Intusschen kan verwacht worden, dat de Regeering nu spoedig den knoop, eenigszins door haar zelve gelegd, zal doorhakken en dat dan tevens Lombok onder ons rechtstreeksch bestuur zal worden gebracht. Van bevoegde zijde wordt aan hetzelfde blad gemeld, dat de gezondheidstoestand op Lombok voortdurend aanmerkelijk gunstiger wordt. De geneeskundige dienst aldaar heeft alle hygienisehe maatregelen genomen, van welke verwacht kan worden, dat zij aan de heerschende ziekten paal en perk zullen stellen. TER NEUZEN, 22 April 1895. In de Zaterdag alhier gehouden vergadering der liberale kiesvereeniging ,/Burgerplicht" werd daar ginds in dat verre, onbetreden Westen van Amerika had zich een man neergelaten, wiens ware naam niemand kende, die overal in den wijden omtrek een zekere beroemdheid als zonderling, menschenschuw kluizenaar had verworven. Zijne hut van blokhout stond in een heerlijk, weelderig dal aan de noordelijke helling der Cordillera's, waar deze allengs naar den oceaau afdalen; een dal, dat alle liefelijke bekoorlijkheid, alle mogelijke voortbrengselen, de geheele volheid der tropenwereld in zijnen schoot omsloot. Een breede woudbeek goot haar frisch, zilverklaar bergbronwater over den vruchtbaren bodem uit, en alles, alles scheen op dit paradijsachtig plekje der aarde ingesloten en beschermd door de machtige, hooggaande reuzen van het oorspronkelijk woud, op welke nog nooit een bijlslag was beproefd geworden, den mensch uit te noodigen hier zijn woontent op te slaan. Eenzaam huisde de man hier reeds sinds vele jaren. ffiemand betwistte hem de plaatsmen vreesde in den omtrek het duister blikkende gelaat, en de ongezelligheid van dien zonderlingen man deed huiverend terugschrikken. Slechts eenen vriend bezat hij het was een groote, sterke jachthond, die zijnen meester overal vergezelde en hem met onwankelbare trouw aanhing. Tusschen slanke palmen stond de eenvoudige hut van den kluizenaar; hars-, gom-, balsem- en wol- boomen strekten ze tot een wijd, ondoordringbaar schaduwdak, een boomhoog bamboesriet fluisterde in het dartel spel van zefir met den eenzamen besloten zich te onthouden van stemmen bij de a. s. verkiezing voor leden der Provinciale Staten, in dit district. Zaterdag 1.1. werd eronderwijzers-vergadering gehouden te Hulst. Slechts 29 leden waren opge- komen. Aangezien de arrond.-schoolopziener de Hooggeb. heer Baron Collot d'Escury afwezig was, werd zij geopend door den ondervoorzitter den heer De Vries. In deze vergadering werd de heer H. J. Vooren herkozen als bestuurslid en secretaris. Door den penningmeester werd rekening gedaan over 1894, welke met een batig sal do van ongeveer 88 sloot. De lezing van den heer Goldschmitz Het zingen op de lagere school, lokte eenige discussies uit. Daarna werd door de vergadering besloten de a. s. feestvergadering te Hontenisse te houden. Voor de akten van bekwaamheid als onder- wijzer art. 56a zijn mede te Middelburg geslaagd de heeren A. M. A. de Maat van Pauluspolder, gemeente Stoppeldijk, A. Hamerlinck van Koewacht en A. Risseeuw van Schoondijke en voor de vrije en ordeoefeningen, zoomede voor de nuttige hand- werken voor meisjes slaagde mej. H. L. Geertsema Beckeringh van Schoondijke. Op verzoek is eervol- ontslag verleend aan A. J. Fokker, ontvanger te Oostburg, met behoud van aanspraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de 50jarige trouwe diensten den lande bewezen. IJzendijke, 20 April. Heden is de Meiver- kooping van mej. de wed. Van HijfteWijffels geannonceerd. De Meikoopdag in het vorige jaar voor dezelfde pachtster en op dezelfde hofstede, geadverteerd, geschorst en doorgegaan, heeft veel van zich doen spreken, want onmiddelijk daarna moest zij zich beestiaal en inspan aanschaffen. De winzucht van heeren houders van koopdagen, die buiten de waard gerekend hadden, heeft in dezen heel wat op het geweten. De berichten omtrent den te veld staanden winteroogst zijn algemeen zeer gunstig. De directeur der weesinrichting te Neerbosch is voornemens, ip den loop van dit jaar achtereen- volgens 100 weezen voor het eerst ter verpleging op te nemen, terwijl dan een gelijk getal de inrich- ting zullen verlaten, die door zijne tusschenkomst in betrekkingen worden geplaatst. Een kalfdragende koe van een veekweeker te Pernis, die te Rotterdam met den tweeden prijs werd bekroond, is dezer dagen verkocht voor f 450. Dit prachtexemplaar zal weder, evenals zoovele beste runderen uit Nederland, naar het buitenland worden vervoerd. Te Haarlem ging Vrijdag het gerucht dat te Sandpoort een moord zou zijn geschied. Bij nader onderzoek is evenwel gebleken, dat van moord geen sprake kan zijn, doch alleen van een ongeluk. Wat toch is het geval Twee jongens, een van 7 en een van 12 jaren, waren aan het bijeenbrengen van ballast, bladen, enz., met een mestvork, toen de oudste, zich niet al te wel gevoelende, er bij ging liggen. De jongste ging met werken door, en stak, bij ongeluk, den oudste met de York in het hoofd, tengevolge waarvan de dood onmiddellijk volgde. Een ijverig protectionist wendde zich voor eenige weken tot een burgemeester in Groningen, met het verzoek om in zijne gemeente voor de zaak propaganda te willen maken. Hij meende hem daarbij de opmerking niet te mogen onthouden, dat, zoo protectionisme werd ingevoerd, de ver- hooging der jsiarwedden van de burgemeesters niet langer een vrome wensch zou blijven, daar de bewoner, die verre van de wilde drukte der wereld, maar ook verre van de menschelijke boosheid en arglist, zich gelukkig gevoelde in de onbepaalde vrijheid. Ilij kon de veertig reeds met eenige jaren overschreden hebben. Het voile, donkere haar, de sterke, onverzorgde, tot op de breede borst af han- gende baard vertoonden hier en daar reeds zilveren strepen, terwijl de hooge krachtige gestalte met het welgevormde gelaat en de zwaarmoedig peinzende oogen, waaruit onbeschrijfelijke menschen- verachting sprak, nog de sporen droegen van vroegere schoonheid en fierheid. Middernacht was voorbij. Het //Heilige Kruis" flikkerde nog aan het schitterend firmament der tropen. Op het smalle pad, dat voor het oningewijde oog, bijna onzichtbaar van de hut des kluizenaars het donkere woud inliep, schreed deze, toen de morgen begon te dagen, door zijn trouwen bond vergezeld, langzaam daarheen. Zijne kleeding was de meest denkbare eenvoudigheid zelve een broek van hertenleder, een hemd van boomwol, door een gordel sarnengebonden, een breede eigengevlochten hoed, dat was alles. Een kostbaar jachtgeweer en een mes met zilveren greep maakten een raadsel- achtige weelde bij dezen eenvoud uit, zij dienden wellicht als herinneringsteeken en hadden misschien als souveniers van een ver, gelukkig verleden een onschatbare waarde voor den eenzamen jager der wildernis. (Wordt vervolgd.) verbeterde financieele toestand der landbouwers direct aan de gemeentekassen zou ten goede komen. Is de Pr. Gr. Ct. goed ingelicht, dan is de betrokken burgemeester niet bezweken voor de verleiding om uit eigenbelang eene zaak te dienen, die z. i. noodlottig voor velen zou blijken te zijn. Naarmate het gebruik van chili-salpeter meer algemeen wordt, vermeerderen ook de klachten over de kwaliteit van deze dure meststof. Voor den landman is het daarom van groot belang, vervalsching te kunnen constateeren. Hij neme de proef met het volgend eenvoudig middelIn een ijzeren eetlepel houde hij een monster van de te onderzoeken chili boven de vlam ran een petroleum- lamp. Is het monster echt en onvervalscht, dan zal het smelten en met een rossige vlam kalm verbranden. Zijn er echter andere zouten door- gemengd, dan verbrandt het langzamer en knet- terend. De bruinroode kleur, dikwijls aan de meststof eigen, is geen bewijs van vervalsching, maar vindt hare verklaring in het feit, dat bij de zuivering kleine hoeveelheden ijzeroxyde ontstaan. Dezer dagen verzocht een jong predikant aan een welbekende behangersfirma te Haarlem, om een bediende te zenden naar zijn slandplaats, waar hij was benoemd, om daar zijn huis van kleeden en gordijnen te voorzien. De firma voldeed hieraan en de bediende, dien zij zond, reisde per spoor tot Dedemsvaart, vond daar de stoomtram en kwam eindelijk in 't dorpje in Overijsels achterhoek, waar hij wezen moest. Terwijl hij, uit de tram gestapt, staat rond te kijken, welken kant hij uit moet, komt iemand op hem toegestapt en doet hem een vraag in Overijselsch dialect. Onze Haarlemmer versiaat hem juist niet recht, hoort alleen de laatste twee lettergrepen anger" en maakt daaruit op, dat hem gevraagd wordt, of hij de behanger is en zegt natuurlijk //ja." wil u dan maar meegaan vraagt de man, en samen stapten ze voort, nadat de Overijselaar het pakje van onzen behanger heeft bemeesterd. z/Dat inocht meneer zelf niet dragen." Men gaat samen een gebouw binnen en betreedt daarin een groot vertrek, waar eenige heeren zitten te schrijven. Een der heeren, met een gouden bril, de burgemeester in hoogst eigen persoon, rijst van zijn zetel en verwelkomt den nieuw aan- gekomene vriendelijk. Deze evenwel, begrijpende, dat hij hier in het raadhuis is, waar hij niets te maken heeft, maakt zich bekend als de behanger, om dominee's huis in orde te maken. Tableau Men verwachtte den nieuwen ontvanger met deze tram en had onzen Haarlemschen be hanger daarvoor aangezien. Een man, die zijne vrouw en vijf kinderen verliet, en eene vrouw, die haar gezin in den steek liet, togen voor eenigen tijd naar Belgie en vestigden zich te Antwerpen. Eergisteren keerden zij van daar naar Rotterdam terug om in de Almondestraat eene woning te betrekken, in de hoop dat dit onopgemerkt zou blijven. Hierin zagen zij zich echter bedrogen. Het gerucht van hunne vestiging verspreidde zich in een oogenblik in de buurt en deed voor de woning een talrijke menigte samen- loopen, die nog aangroeide toen zich daaronder ook heftig gesticuleerende familieleden vertoonden. Eindelijk kwam ook de politie er bij te pas, te meer daar het gerucht zich verspreidde dat een dezer familieleden, een timmerman, met een revolver gewapend zoude zijn. De timmerman ging met de politie mede om dezen van het tegendeel te overtuigen de menigte werd uiteengedreven en het achtervolgde paar vertrok gisteravond met de noorderzon om elders een toevlucht te zoeken. De partij dynamiet, tijdelijk nog op den wal liggende te Spijk bij Lobith, werd Vrijdag, onder toezicht van Duitsche ambtenaren en politie, ingeladen in een houten vaartuig en teruggevoerd naar Portz-Opladen bij Keulen. De directeur der dynainietfabriek Kirchner en zijn assistent waren bij het transport tegenwoordig. De drukke Laurierstraat te Amsterdam geraakte in rep en roer door een brand, die was uit gebroken op het derde bovenhuis van perseel 264. Het achtergedeelte van dit huis werd bewoond door de weduwe Brouwenstein en drie kinderen. De vrouw was uit werken en had haar twee jongste kinderen achtergelaten onder de hoede van het tienjarig oudste zoontje. De knaap was op straat kleedjes gaan kloppen, terwijl de beide andere kinderen boven in bed met lucifers zaten te spelen. Toen de knaap boven kwam, hadden de kinderen al spelende het bed in brand gestoken. Hij liep naar beneden, roepende dat er brand was. De buurman S. P. Wesker bedacht zich geen oogenblik, liep naar boven en had het geluk de beide kinderen ongedeerd uit het brandende bed te halen en bij zich in huis in veiligheid te brengen, terwijl hij daarna nog eenige meubels der weduwe wist te redden. Onderwijl kwam de brandweer, die het vuur wist te beperken tot de achterkamer, die geheel uitbrandde. Alles was dus, dank het flinke optreden van Wesker, zonder ongelukken afge loopen. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid verlangt men knappe ambtenaren. Bij het examen voor den rang van tweeden klerk aan dat departement, op een jaarwedde van 400, vorderde men van de sollicitanten een opstel over de scheepvaart op den Rijn.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2