Gemengde berichten. BURGERLI JKE STAND. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Landbouwers was men bang voor die bronolie, die slechts in enkele kruidenierswinkels verkrijgbaar was en daar voorkwam in roode bussen met koperen kranen. Deze olie heeft een moeielijken strijd gehad tegen de moderateurslampen, daar de eerste olie lang niet zoo zuiver was als de nu geraffineerde, zeer leelijk rook en men zoo bevreesd voor het goedje was, dat men zich abonneerde om 's avonds een bediende te krijgen, die de larnpen aanstak, hoewel juist het blusschen van een lamp veel gevaarlijker is dan het ontsteken. Hoewel de prijs toen 60 cents per liter bedroeg, heeft de bronolie zich burgerrecht weten te verschaffen en is men er zelfs in den laatsten tijd in geslaagd deze dienst- baar te maken in de kleine industrie, waar de petroleum-motoren de gasmotoren dreigden te ver- dringenof deze zullen slagen nu de petroleum, de brandstof, zoo duur wordt, is te bezien. Wij raden onze lezeressen echter aan, zich niet ongerust te maken, want kan Amerika geen petroleum genoeg meer leveren, dan heeft Rusland nog bronnen, om niet te spreken van de olie, die in Indie wordt gevonden. Men schaffe dus voorloopig de petroleum-kookstellen nog maar niet af, doch zij wat zuiniger in 'tgebruik. TER NEUZEN, 19 April 1895. //Tot weerziens, Philanthropic et Agrement, tot weerziens, alien, die hebt willen meewerken om de soirees van de vereeniging zoo goed te doen slagen, niet het minst de laatste, de orchestver- eeniging, den zanger, den pianist tot het volgende seizoen Van ganscher harte stemmen we in met deze woorden van den spreker, die bij het einde van de soiree, gisterenavond door de bovengenoemde vereeniging gegeven, zoo vriendelijk was in eenige hartelijke woorden van zijn gevoelen blijk te geven. En toen daarna het orkest een paar volksliederen speelde, die staande door alien werden meegezongen, toen steeg de geestdrift en werd de stemming zooals men die slechts wenschen kan. Jammer, dat nocli het bestuur, noch een der werkende leden op de gedachte kwam ook de Brabantjonne te doen liooren, het nationale lied van verscheidenen der werkende leden, onder wie we met groot genoegen een paar oude bekenden weer opmerkten, die door allerlei omstandigheden in lang niet op het tooneel verschenen waren. Hopen we, dat ze hunne krachten aan de vereeniging zullen kunnen blijven geven Zijn we zoo begonnen met het einde, we mogen niet vergeten te melden, dat, wat en de acteurs, en de zanger, en de leden der //Volharding" gaven, onzen dank en lof ten voile verdienen. Als lachen gezond is, dan krijgen onze dokters in Ter Neuzen een heerlijk gemakkelijk leventje, want gelachen is, datzoowel bij die spiritistische pantomime, als bij het examen van dien nieuwen piston-solo in het comedie-stukje, dat nu gemakkelijk, al was het in het Fransch, door ieder kon worden gevolgd door dat het be stuur de goede gedachte had gehad den inhoud in het kort in het Nederlandsch weer te geven. Dat de solo's voor bas van den welwillenden vreem- deling, dien we vroeger nog eens mochten hooren, hoog werden gewaardeerd, behoeft wel niet vermeld te worden. Moge de rust, die de //Philanthropic" tegemoet gaat, dienen om haar voor het aanstaande seizoen nieuwe kracht en medewerking van velen te verschaffen Heden werd alhier in het //Nederlandsch logement" door den eerstaanwezend ingenieur te Bergen op Zoom, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog aanbesteed 1°. het eenjarig onderhoud van de werken en Zoo, zoo nu begrijp ik hetDat zijn echter zeer zeldzame uitzonderingen, mijn goede vriend, die door niemand meer dan door het gerecht zelf betreurd worden. Wij menschen, aan dwaling onderworpen, vinden niet altijd de waarheid. Gij hebt echter niets, hoegenaamd niets te vreezen alleen de misdadigers vreezen den scherpzinnigen, maar menschlievende officier Stieglitz." De arme hoedenmaker zuchtte, dat men er van geroerd zou worden, en verwenschte zijne rampza- lige nieuwsgierigheid van den bewusten avond wel duizendmaal. Had hij het medaillon toch in de Alster geworpen en zijn mond gehouden De officier van justitie ontving hem in zijn parketkamer; hij zag de vrees van den armen Baumer en moest lachen. z/Neem plaats, mijn vriend," begon hij op harte- lijken toon, //en vertel mij de bewuste geschiedenis zoo nauwkeurig en uitvoerig mogelijk." Baumer ademde verlicht op zulk eene vriende- lijkbeid had hij niet verwacht. z/Ja, mijnheerantwoordde hij moedig. z/Ik ben geheel oor. De hoedenmaker vertelde, en Stieglitz maakte aanteekeningen, lang, zeer lang. vKunt ge u nog herinneren," vroeg hij toen de verhaler eindelijk geeindigd had, //hoe het werkmans- pak er uitzag i/O ja, het was een blauw- en zwart gestreepte blouse, eene bruine broek en een zwarte muts met zeer breede klep." z/Gelooft ge, dat de man die uit het rijtuig sprong, die kleeding droeg, dat ruwewerkmanspak z/Ja, zekerdaar ben ik bepaald van overtuigd." (Wordt vervolgd.) gebouwen enz. te Ter Neuzen en te Ellewoutsdijk en van de zeeweringen te Ter Neuzen. (Raming 3950.) Hiervoor werd ingeschreven door de heeren M. D. de Putter voor 4460 en H. van der Velden voor 4270. 2°. het herstellen van keibestratingen op den weg naar Axel en in den Sas van Gentschen doorgang te Ter Neuzen. (Raming 1300.) Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Jac. Jansen voor 1950, D. de Doelder voor 1920, M. D. de Putter voor f 1900, K. de Yos voor f 1805 en C. van der Hooft voor f 1484. Alle inschrijvers wonen te Ter Neuzen. In de tweede helft der maand Maart is door het postkantoor alhier de volgende onbestelbare brief verzonden, aan het adres van A. West, Col chester. Bij het Woensdag te Middelburg gehouden examen voor onderwijzeres bij het lager onderwijs, is, behalve de alstoen vermelde, mede geslaagd mej. H. L. Geertsema Beckering van Schoondijke. Hoek, 18 April. Heden werd door de veree niging //Doelmatige Samenwerking" alhier aanbe steed de levering van 79,700 kg. chili-salpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de Maatschappij Dordrecht, voor 9,42 D. J. Oggel te Axel, voor f 9,31Snelleman te Dinteloord, voor 9,30 M. de Jonge te Hoek, voor f 9,28 en P. J. Scheele Co. te Ter Neuzen, voor f 9,27, aan wien de levering is gegund. Zaamslag. Dinsdagnamiddag omstreeks 4 uur is in den valput aan de buurtschap de Val, onder deze gemeente, een Sjarig kind van Jacobus Riemens waarschijnlijk al spelende te water geraakt en ver- dronken. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 19 April het volgende vonnis uitgesproken L. d. F., oud 32 j., zonder beroep te Ter Neuzen, thans uit anderen hoofde gedetineerd in de straf- gevangenis te Goes, is wegens oplichting veroor- deeld tot 4 maanden gevangenisstraf. In den namiddag van den 2en Paaschdag was de Dordtsche afdeeling van het Leger des Heils met hare aanvoerders naar Dubbeldam getogen met het doel aldaar, met muziek, een feestelijke bijeenkomst te houden. De Dubbeldammers, naar 'tscheen, niet bijster met het Leger ingenomen, trokken't bij zijn komst in het dorp met stokken gewapend te gemoet, zoo- dat er al spoedig een algemeene vechtpartij plaats had, waartegen de gemeente-veldwachter, die ter plaatse aanwezig was, niets kon doen. Het leger kon dan ook het voor de bijeenkomst bestemde lokaal niet binnentreden en was genoodzaakt in allerhaast, naar Dordrecht terug te keeren. De vrouw van den arbeider Akkerman te Blankenham (bij Meppel) was naar Blokzijl gegaan om haar inkoopen te doen. Haar woning die rondom in het water ligt, had zij vooraf goed ge- sloten, uit vrees dat haar vier kinderen, die zij zoolang achterliet, anders te water zouden geraken en verdrinken. Den oudste van het 4tal drukte zij, voor haar vertrek, goed op het hart om op de broertjes en zusjes te passen. Nauwelijks echter was zij te Blokzijl of haar werd geboodschapt, dat haar woning in brand stond. Onmiddellijk keerde de arme vrouw terug en ofschoon van alle zij den hulp geboden werd, het mocht niet meer gelukken om ook maar een der kinderen te redden, alien waren reeds in de vlammen omgekomen. Hun vreeselijk verminkte lijkjes werden uit de puinhoopen opgedolven. Het jongste der kinderen was nog slechts 6 maanden oud. Aan de Nieuwegracht te Utrecht, dus in een der aanzienlijke wijken, is, naar gemeld wordt, een groot pand aangekocht door een parlementair sociaal-democraat, en deze heeft het plan, dit door verbouwing te doen inrichten voor het houden van vergaderingen en al wat men der partij ten nutte acht. Eergisterochtend tegen 11 uur zou op de Oldenbarneveldkade te Amsterdam de inboedel worden verkocht van zekeren M. Mosselman, die, naar verzekerd wordt, zeer goed in staat is zijn huurpenningen te betalen, doch eenvoudig weigerde daaraan te voldoen. Yoor de inbeslagneming van den inboedel werden de ineubelen van waarde ergens anders onder dak gebracht, en de rest werd eergisteren in het publiek verkocht. Als gewoonlijk waren honderden menschen op de been, en bij gebreke van Reens werd de verkoop geleid door Samson, socialistisch colporteur. Een vurenhouten linnenkast werd door Samson ingezet voor 1 cent, welk bod tot 6 cent werd verhoogd, terwijl iemand, die naast den deurwaarder stond, 50 cent bood en kooper werd, niettegenstaande een bod van f 25 en f 100, maar zonder geld. De geheele verkoop bracht 61 cent op. De schuld was 20, terwijl de gerechtskosten pl.m. f 50 beliepen. Voor korten tijd werd volgens de Arnh. Ct. op een openbare school in een kleine gemeente van Gelderland het referendum met goed gevolg toe- gepast. Een onderwijzer der school in een andere gemeente benoemd zijnde, wist niet of hij de be- noeming al of niet zou aannemen. De kinderen droegen kennis van zijn benoeming elders, zoodat de onderwijzer eenvoudig op een bord de woorden schreef ,/gaan of blijven", welke vraag de kinderen op het bord moesten beantwoorden. Zeer eigen- aardig klonken de antwoorden der kinderen, waar- van sommige schreven weg, marsch, fort (voort), gaan enz. De onderwijzer zag in, dat de meerder- heid der jeugd voor zijn vertrek had gestemd en diende dan ook eenige dagen later zijn ontslag in, waar het behoorde. Aan de feesten bij de opening van het Noord-Oostzee-kanaal zullen 28 Duitsche schepen, met 364 officieren en 947 man, en 50 vreemde schepen, met 12 admiraals, 750 officieren en 16,000 manschappen deelnemen. Een dagblad dat te Bazel verschijnt, deelde onlangs het doodbericht mede van den ingenieur Abt, die o. a. de spoorbaantjes op den Rigi en den Pilatus heeft aangelegd, en gaf een mooie levensbeschrijving van den overledene. Den vol- genden dag werd de redacteur van het blad aan de telephoon geroepen. Op zijn vraag; //Met wien spreek ik kwam het antwoord ,/Met den dooden ingenieur Abt, die u wou vertellen, dat hij nog springlevend is." In de Belgische gemeente Fol les Caves is op Paascli-Zondag op tal van plaatsen brand uitgebroken, waarbij tien huizen en vele schuren in de asch werden gelegd. Ongeveer dertig gezinnen zijn zonder onderkomen. Men vermoedt dat deze branden het werk zijn van brandstichters, te meer daar in den laatsten tijd in deze kleine gemeente een zeer groot aan tal branden zijn voor- gekomen. Een zeer angstigen aanblik bood Zondag de haven van Havre. Zij geleek een vlammenzee, die zich steeds verder in zee uitbreidde. Wat was er geschied De stoomboot Heve, liggende in de buitenhaven, geladen met 1800 vaten petroleum, was in brand geraakt. Nauwe lijks had de kapitein de vlam bemerkt, of een ver- schrikkelijke ontploffing volgde en de brandende petroleumvaten werden omhoog geslingerd en ver- spreidden zich over het water. Gelukkig was de wind van de kustin het tegenovergestelde geval zou het onheil niet te overzien zijn geweest. De brand woedde eenige uren voort, totdat de petroleum verteerd was. De schade is zeer groot. Ontelbaar vele ruiten zijn in de huizen aan de haven gesprongen. Ter gelegenheid van het Paaschfeest had Zondag te Barcelona een groot stierengevecht plaats. Op een gegeven oogenblik sprong de derde stier over de omheining, tusschen de toeschouwers, waardoor een groote paniek ontstond. Een gen darme vuurde zijn revolver op het dier af en schoot het dood, doch trof tevens een toeschouwer in de borstde gewonde werd stervende weggedragen. Verscheiden personen zijn meer of minder ernstig gewond. Te Aniche leeft een Poolsche vrouw, die 112 jaren oud is. Zij meldde zich dezer dagen in persoon bij de prefectuur te Rijssel aan om haar pensioen in ontvangst te nemen. In 1813 heeft zij als marketentster den veldtocht in Rusland meegemaakt; in het geheel nam zij aan 12 campagnes deel en werd tweemaal gewond. In 1891 was zij aan den ambulance-dienst verbonden van het 10" Poolsche linie-regiment, waarbij haar man als kapitein diende, en kreeg daarna het Zilveren Kruis. Zij heeft 15 kinderen gehad, waarvan het oudste eenige jaren geleden op 80jarigen leeftijd overleden is. INGEZONDEN STUKKEN. IN MEMORIAL Heengegaan, voor goed, is de man, die meer dan twintig jaren het onderwijs der kinderen leidde in Sas van Gent, deheer W. P. A. van den Hurck, die zich in die jaren de achting heeft weten te verwerven van alien, die met hem in aanraking kwamen. Ontvallen is hij, plotseling, aan zijn nuttig werk, aan zijne vrienden, aan den kleinen, gezelligeu kring, dien hij zich had weten te scheppen, waar hij zoo gaarne werd gezien, zoo dikwijls de ziel van was. Zijn kalm gemoed, zijn sjmpathiek karakter, zijn nobele wijze van denken eh doen zullen onuit- wischbare sporen achterlaten. Zoo gaarne had hij nog eenigen tijd willen mee- leven, willen meewerken, mee willen nuttig zijn, mee willen genieten ookhij was nog pas op de middaghoogte van den menschelijken leeftijd Ruste hij in vrede Ter Neuzen, 18 April 1895. ZEE rr 1J 1I N U E IN. Yan 17 tot en met 18 April. Van 17 tot en met 18 April werden langs de Oostsluizen alhier 25 binnenvaartuigen op en 22 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 20 April Zondag 21 12.11 Maandag 22 0.29 12.46 Dinsdag 23 1.2 1.16 Woensdag 24 1.81 1.45 Donderdag 25 1.59 2.15 Vrijdag 26 2.29 2.45 Ons ontviel door een treurig ongeval plotseling onze teergeliefde JACOBUS CORNELIS, in den leeftijd van 2 jaar en 11 maanden. Blijken Gods wegen hooger dan onze wegen dat dan ook zijne vertroostingen lenigen moge onze smart door het verlies van ons eenig kind. De diepbedroefde ouders, JACOBUS RIEMENS J. v. L. Rz. en Vrouw. Zaamslag, 16 April 1895. Heden overleed in den ouderdom van 47 jaren voorzien van de H. H. Sacramenten der stervenden, zacht en kalm, onze innig geliefde broeder de Heer W. P. A. YAN DEN HURCK, hoofd der school en Secr.-Penningm. van het Burg. Armbestuur. J. VAN DEN HURCK. L. YAN DEN HURCK. Sas van Gent, 17 April 1895. Bij dezen betuigen wij onzen oprechten (lank voor de vele blijken van deelneming, bij het afsterven van onzen ge- liefden echtgenoot en vader ondervonden. Wed. L. YAN DIXHOORN—Haak en kinderen. Axel, 18 April 1895. Vriendelijk dank aan alien, die mij blijken van belangstelling gaven op 15 April 1.1. C. P. BUIJZE, predikant bij de Herv. gemeente te Hulst. Hulst, 18 April 1895. genegen deel te nemen in gemeenschappelijken aankoop NITRATE, levering begin Mei, gelieven opgave te doen bij een der ondergeteekenden voor 26 dezer. Westdorpe, 18 April 1895. D. B. VAN ACKER. C. VAN WAES. Ill IIII III*—.■■wmn.iMWUgmmnai. H. J. VOOREN. Axel. Huwelijks-aangiften. 5 April. Salomon Diele- man, oud 23 j., jm. en Anna Maria Blansaart, oud 24j.,jd. 12 April. Abraham van Cruijningen, oud 25 j., jm. en Lerina Neeltje Verijzer, oud 22 j., jd. Geboorten. 2 April. Hendrika Levina, d. van .Tan Wittc en van Maria Wolse. 7 April. Cornelia Jacomina, d. van Hermanns de Feijter en van Jacomina de Putter. Huig, z. van Frantjois Rinn en van Elisabeth Mertens 11 April. Valentina Lucia, d. van Aloijsius van Puijvelde en van Josophina Maria Staal. U April. Cornells, z. van Abraham van Wijck en van Pieternella Suzanna Verberkmoes. Overlijden. 2 April. Markus Dieleman, oud 22m.,z.van Arie en van Adriana Christina Gerritsen. 6 April. Romania Celevia Maria de Jonghe, oud 2 m., d. van Bellarminus en van Seraphina de Vliegher. 11 April. Cornelia Goossen, oud 2 j., d. van Anthony en van Adriana Goossen. 14 April. Leendert van Dixhoorn, oud 83 j., echtg. van Cornelia Haak. 15 April. Johanna Haak, oud 70 j., wed. uit het eerste huwelijk van Marinus Oppeneer en uit het tweede huwelijk van Jacobus Schuitvlot. Cllnge. Huwelijks-voltrekkingen. 10 April. Theophilus de Schrijver, oud 30 j., jm. en Maria Ludovica Dellaeter, oud 26 j., jd. Geboorten. 8 April. Philemon Joseph, z. van Victor Lampers en van Maria Sillivie Joos. 0 April. Honoreus Constantinus Gustavus, z. van Gustavus Adolphus van Ecke en van Seraphina Amelia Smet. Mathilde Frederica, d. van Victor Josephus de Silva en van Maria Louisa Francke. 15 April. Silvie Maria, d. van Seraphinus Franciscus Claessens en van Maria Louisa Hageman. Overlijden. 7 April. Willem Frederik Acke, oud 33 j., echtg. van Maria Buijs. 10 April. Fredericus Lernout, oud 2 m., z. van Judocus en van Maria Frederica Vertenten. 14 April. Elisus Petrus Weemaes.oud 15 ra., z. van Constan tinus en van Maria Josepha de Ilaen. Overslag, Huwelijks-aangiften. 10 April. Petrus de Meij, oud 27 j.,jm. en Emelie Stephanie Gerres, oud 25 j., jd. lBlailipi»ine. Geboorten. 13 April. Norbertus, z. van Karel Lodewijk Nuijtinck en van Maria Francisca Rammeloo. WCstdorpe. Geboorten. 6 April. Elvira Amelia, d. van Franciscus van den Berghe en van Maria Louisa van Hecke. 11 April. Malvina Edmunda Maria, d. van Comelis Jacobus Staal en van Maria Louiza Talboom. Overlijden. 2 April. Desiderius IJsebaert oud 58 j., echtg. van Philomiua Dossche. 5 April. Cornelia Vermast,' oud 5 m d. van Petrus en van Stephanie Francisca van Acker. 14 April. Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Dominicus de Jonghe en van Maria Honorina Vernimmen. SKnamwlai;. Huwelijks-aangiften. 9 April. Gilles Cornelis Missu. oud 33 j., jm. en Neeltje Geelhoedt, oud 25 j., jd. 11 April. Michiel de Kraker, oud 24 j., jm, en Elisabeth van de Voorde, oud 21 j., jd. Geboorten. 4 April. Krijn, z. van Willem van de Voorde en van Christina Hamelink. 7 April. Catharina Johanna Elvira, d. van Franciscus Dominicus de Vos en van Elisabeth Ludovica Kooijman. 11 April. Pieternella Leuntje, d. van Pieter van Driel en van Magdalena Maria Brandes. 14 April. Cornelia, d. van Adriaan Jacobus Verpoorte en van Adriana van de Ree. Overlijden. 1 April. Geertruida de Bokx, oud 21 in., d. van Markus en van Leentje Hamelink. 15 April. Leendert David Dieleman, oud 4 w., z. van Jacobus en van Maria Geertruida Wolfert. E VLAG. NAAM. M:l. Van en naar. Lading. Q Voor Gent 18 Eng. s.s. K. A. Niemann 814 Goolo stukg. 11.26 11.51

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2