Huishoudslijks Qosdersn, BHRGERLIJKE STAND* Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Telegrafische berichten. Gemengde berichten. i Handelsbericbten. Advertentien. Openbare Verkooping Openbare Verkooping. Het bestuur der Yereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel heeft een a'dres tot de Regeering gericht, waarin gewezen wordt op de machteloosheid van den eerlijken boterhandel tegenover de toenemende knoeierijen. Der Regeering wordt in overweging gegeven handelaars in boter toe te staan hunne waar kosteloos onder controle te mogen stellen van de Rijksproefstations. TER NEUZEN, 17 April 1895. Wij lezen in het Brusselsche blad //Le Soir" Mochten er nog zijn, die er aan twijfelen, of het gouvernement (Belgische) zijne beloften zal na komen omtrent de groote plannen onze zeevaart betreffende, wij kunnen ze gerust stellen. Onder deze grootsche plannen is zeer zeker wel het voornaamste, verbetering van het kanaal Gent Ter Neuzen. Welnu wij vernemen dat in de afgeloopen week eene internationale commissie vergaderd is geweest te Brussel en dat deze het wat uitvoering etc. van dit werk betreft op alle punten volkomen eens was. Bij de examinatie voor de vrije- en orde- oefeningen der gymnastiek is Yrijdag te Middelbnrg mede geslaagd Mej. J. de Jonge te Ter Neuzen. J.l. Maandagavond had in het //Hotel Donze" alhier de aaugekondigde uitvoering plaats door de tooneelvereeniging Vooruitgang is ons Streven". Bij het binnentreden der zaal viel dadelijk in het oog dat de vereeniging in het bezit is gekomen van een fraai voorscherm met toebehooren, dat, naar we vernamen, is geschilderd door een lid der vereeniging en waaraan een woord van lof over de uitvoering niet mag worden onthouden. Hoe wel het tooneelspel /tLied van moeder" reeds vroeger werd opgevoerd, bleek dit stuk zijne aantrekkelijkheid nog niet te hebben verloren want het publiek was in zoo'n ruimen getale opgekomen dat geen plaatsje onbezet was. Te begrijpen is't, dat zulks een aansporing was voor de spelers om hun beste beentje voor te zetten. Aandachtig werd het stuk gevolgd en 't was meermalen goed te bespeuren dat het stuk //pakte." Dit en het daverend applaus aan 't einde van ieder bedrijf was wel de beste belooning voor de uitvoerders. 't Blijspel ffDe levend doode student" viel ook zeer in den smaak en er werd hartelijk gelachen, niet 't minst om den oppasser die zijn meester zoo dapper hielp doodliegen, waarom hij dan ook niet de vergeving van den oom kon deelachtig worden. De uitvoering werd als naar gewoonte door een geanimeerd bal besloten. De christelijke jongelingsvereenigingen Jona than te Ter Neuzen, Ora et Labora te Axel en Timotheus te Hoek hebben zich vereenigd tot den ring op gereformeerden grondslagRing Zeeuwsch- Ylaanderen 0. D., tot motto voerende,/Eendracht maakt macht." Men is zeer ongerust over de bemanning van de te Yeendam thuis behoorende kof Jan Smit, kapt. Boon, waarvan tot heden nog niets bekend is. Zoo als men weet en destijds is vermeld, is genoemde bodem op 29 Maart, op de reis naar Gothenburg, aangevaren door de Zweedsche schooner Ingeborg, kapt. Johansson, die met ingedrukten en gedeeltelijk verbrijzelden boeg en een man der equipage, van de Jan Smit overgesprongen op 4 April te Ter Neuzen arrireerde, met bestem- ming voor Gent. Volgens bericht uit Gothenburg, van 11 dezer, is de Veendamsche kof Jan Smit, kapt. Boon, van Rotterdam aldaar gearriveerd, met belangrijke schade door aanvaring. De heer A. van Haelst, burgemeester van Zuiddorpe, heeft om gezondheidsredenen eervol ontslag uit zijne betrekking aangevraagd. //Crimineele gedachten, hoe zoo De officier van justitie Stieglitz was de schrik van alle misdadigers, die in de oude Hanzestad hun lichtschuw bedrijf uitoefenden. Yoor zijne schepzinnige en onverbiddelijke logica moest in den regel de meest spitsvondige verdediging de vlag strijken, en zijne kernspreuk //Ieder het zijnewerd met alle rechtmatige gestrengheid op de boosdoeners toegepastde inhoud van het tuchthuis was hier een welsprekend getuigenis van Herder had alles aan zijnen vriend Stieglitz ver- haald, alles wat hij vernomen had. z/Gij hebt dat medaillon?" vroeg de officier van justitie. z/Hier is hetIk heb plan het voor de kleine, wier moeder het ontwijfelbaar voorstelt, te bewaren als een later dierbaar kleinood." z/Dat kan gebeuren, als het zijn dienst heeft gedaan. Maar dien hoedenmaker moet ik zelf eens onderhanden nemen Hij zal er van lusten, dat hij zoo iets zoo lang verborgen hield en de politie niet dadelijk op de hoogte dier verdachte zaak stelde Waar is de stokvisch De notaris verontschuldigde Baumer zooveel mogelijk en het gelukte hem den man der wre- kende gerechtigheid eindelijk zachter te stemmen. //Wij hebben den kostbaarsten tijd door die nalatigheid verloren. 0, mocht toch ieder burger begrijpen, wat in deze zijn plicht is riep Stieglitz wanhopig uit. ,/Wat hadden we den vogel gemakkelijk kunnen vangen Die domkop van een hoedenmakerWe moeten bepaald weten waar dat nieuwe werkmanspak is gekocht. (Wordt vervolgd.) De heer C. Ysebaert te St. Jansteen is op zijn besluit, om uit de Staten te gaan, teruggekomen, en stelt zich weder herkiesbaar bij de verkiezing in het kiesdistrict Ilulst op 14 Mei a. s. 15 April 1895 was het 40 jaren geleden dat de heer C. P. Buijze, sedert 7 April 1861 predikant bij de Ned. Herr. gemeente te Hulst, het leeraarsambt te Kleverskerke (Walcheren) aanvaardde. Middelbnrg, 17 April. Bij het heden alhier gehouden examen voor onderwijzeres bij het lager onderwijs zijn o. a. geslaagd de dames W. Scheele, van Ter Neuzen, H. van der Bilt, van Koewacht en D. Kruijsse, van Axel. Op de Donderdag te JTholen gehoudene voorjaars-veemarkt waren aanwezig1 koe en 5 biggen. Niets verkocht. Bij de daags te voren te St. Maartensdijk gehouden veemarkt waren aangevoerd 38 stuks hoornvee, 2 groote varkens en 113 biggen. De handel in hoornvee was slap, in biggen willig. Men meldt uit Friesland Voortdurend blijft de prijs van onze boter buiten- sporig laag. Boeren en handelaars klagen steen en been dat Londen niet trekt, en inderdaad neemt de uitvoer naar Engeland met elk jaar af. Voor- uitgang is in dit opzicht helaas niet te verwachten, want de hoofdoorzaak van dit verschijnsel ligt voor de hand en is geen andere dan de kolossale en steeds toenemende boteraanvoer uit Australia en Nieuw-Zeeland. Hoe buitengewoon groot dietoevoer is, kan blijken uit de cijfers, dat in de maanden Januari en Eebruari te Londen werden aangevoerd van daar in 1890 27,191 en in 1895 243,713 vaten boter, of in 1890 708,705, en in 1895 6,214,681 Kg. De feesttocht met een stoomschip der Nederl. Amerik. Stoomvaart-Maatschappij ter bijwoning der opening van het Noord-Oostzeekanaal belooft voor de deelnemers daaraan zeer aangenaam te zijn. Reeds 170 deelnemers hebben zich aangemeld de directie denkt er dan ook ernstig over twee stoomschepen uit te zenden, daar uit tal van andere plaatsen aanzoeken kwamen. Het stoomschip Maasdam, kapitein Potjer, is voorloopig aangewezen om aan den feesttocht deel te nemen. De kapitein van dezen bodem is luitenant ter zee bij de Reserve-Marine. De heer Willem van Zuijlen en familie zullen tot de tochtgenooten behooren. De heer B. had op een effectenkantoor op de Leidschegracht te Amsterdam een aantal effecten, ter waarde van ongeveer 5000, in ontvangst genomen en deze in een couvert in een der zakken van zijn jas gestoken. Op de Keizersgracht trok hij, 't warm hebbende, zijn jas uit, en ontdekte bij zijn thuiskomst, dat de effecten daaruit ver- dwenen waren. Het stoomschip Ariel van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij is op 9 dezer behouden te Reval aangekomen, na 12 dagen aan de Finsche kust, werwaarts het een paar dagen na het vertrek uit Kopenhagen door storm werd gedreven, in het ijs te hebben vastgezeten. Naar de Moskouer Deutsche Zeitung verhaalt, zag men op 28 Maart des ochtends om 7 uur aan boord van de Ariel een man langzaam over 't ijs naar het stoomschip toekomen. Toen hij aan boord was opgenomen, begaven hem de krachten en nadat men er in was geslaagd de levensgeesten weder op te wekken, verhaalde de man dat zijn makker uit Dago ongeveer l1/i mijl van het stoomschip verwijderd bewusteloos en uitgeput op het ijs was neergevallen. Onmiddelijk vertrokken nu 6 man van de Ariel in de aangewezen richting om den ongelukkige op te sporen. Hun moedige daad werd met goed gevolg be- kroond en na 6 uren slaagden zij er in, hoewel de tocht met veel moeielijkheden gepaard ging, den man aan boord en weder tot bewustzijn te brengen. Een woord van lof komt kapitein Bakema en der bemanning van de Ariel zeker toe voor deze menschlievende daad. Een paar ontslagen schepelingen der marine worden in de Staats Courant uitgenoodigd zich, met overlegging van de noodige stukken, tot het departement van marine te vvenden, ter bekoming van uitkeering van de hun toekomende buitgelden uit Atjeh. Aan den eenen komt63 centen toe en aan den ander 42 centen. De adressen ter bekoming enz. behoeven niet gezegeld te zijn, wordt er ironisch bijgevoegd. Het 25jarig bestaan van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft zal 20 April feestelijk worden gevierd. Vrijdag 19 dezer, te middernacht, wordt het feest ingewijd met een koraal door het muziekkorps van de fabriek. Zaterdag te 3 uren zal een groote optocht worden gehouden, waarin de verschillende takken van nijverheid en instellingen der fabriek worden vertegenwoordigd. Daarna is er concert in het Park en 's avonds bal champetre in het gebouw //De Gemeenschap". Zondagmidd^g ee 3 uur is het diner van het geheele personeel tn 's avonds verlichting van het park met vuurwerk. Vanwege de Pruisische regeering moet reeds 10.000 mark voor de nagelaten betrekkingen der verongelukten bij de dynamiet-ontph ffing te Salmorth bij Lobith beschikbaar gesteld zijn. Van dit bedrag is 100 mark gezonden aan den burgemeester van Gent (Geld.) en 600 mark aan dien van Millingen. Een zekere Durand, decoratieschilder te Marseille, die reeds dikwijls in tableaux vivants had geposeerd, heeft onlangs een weddingschap aangegaan om 10,000 fr. dat hij 28 dagen achtereen op een voetstuk zou blijven staan, en hij heeft zijn weddingschap met glans gewonnen. De directie van het Alcazar te Marseille bood hem hare zaal aan en zorgde voor de controle. Men was overeengekomen, dat Durand per etmaal een uur rust mocht nemen. Durand heeft echter slechts driemaal gerust, telkens 7 uur achtereen. Den twintigsten dag begonnen zijn beenen op te zwellen, en toen hij eindelijk na volbrachten staantijd van zijn voetstuk afdaalde, kon hij niet loopen zonder steun. Zijn gezondheid heeft er echter niet onder geleden, en na een stevig dutje was hij weer geheel in orde en 10,000 fr. rijker. ZEETIJDINGEN. Van 12 tot en met 16 April. a - Yan 12 tot en met 16 April werden langs de Oostsluizen alhier 42 binnenvaartuigen op en 36 afgeschut. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 18 April 8.41 9.32 Vrijdag 19 10.19 10.57 Zaterdag 20 n 11.26 11.51 Zondag 21 H 12.11 Maandag 22 0.29 12.46 Dinsdag 23 u 1.2 1.16 Woensdag 24 H 1.81 1.45 Hulst, 16 April. Rotterdam, 16 April 1895. Graanmarkt. Wegens de afgeloopen feest- dagen weinig of geen aanvoer. Men noteert Tarwe 4,00 hf 5,75Rogge /3,25h 74,20; Gerst-winter 2,00 a 3,80 zomer 2,50 a /3,70; Chevalier 7 3,50 fk 4,75 Haver 71,50 a 7 3,00 per hectoliter. Paardeboonen 4,60 a 7 5/40; Witteboonen 7 8,00 h, 12; Bruine boonen 7 10 it 7 16,25, alles per hectoliter. Buitenl. Tarwe per 2400 kilo 7144; Rogge 7103 it 7115 per 2100 kilo. Gerst 7 93 a 7 97 per 2000 kilo. Haver per 100 kilo 7 5,30 7 5,50. Mais per 100 kilo 6,00 h 7 6,60. M e e 1 prima Inlandsch 8,25 9,75 Hongaarsch 711,50 a 714; Amerik. 8 a /ll; Zeeuwsche Tarwebloem 10,25. Runderprij zen 30 a 36 cent; kalveren 37i a 50 cent; schapen 25 cent; varkens 16 h 18 cent; per half kilo. Nuchtere Kalveren 5 a 12 en bieeen 6 18, per stuk. Aardappelen. Zeeuwsche jammen 4, a 7 5,per mud. Boterprijzen 34 h 55 cent per half kilo. Eieren 2,60 h 7 3,10 per 100 stuks. Petroleum stijgend, 141 k 15 per 100 kilo. *x* Yoorspoedig bevallen van een zoon M. V. KEERSEMAKERBusquet. //Hotel Donze" Ter Neuzen, 16 April 1895. *v* Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde echtgenoot en vader L. YAN DIXHOORN, in leven Wethouder der gemeente Axel, in den ouderdom van 83 jaren en ruim 4 maanden. C. VAN DIXHOORN—Haak Axel, 14 April 1895. ZAAMSLAG. Notaris Van der Moer, te Ter Neuzen, zal op Dinsdag 30 April 1895, des voormiddags te 10 Y» uur, ten verzoeke van HERMANUS DE JONGE, te Zaamslag, op de nog door hem bewoonde hofstede, in het open- baar verkoopen LEVEN DE HAVE, als1 PAARD met veulen, 3 KOEIEN (dik van kalf), 1 VAARS (dik van kalf), 1 KOE, 1 MELKKALF, 1 ZEUGVARKEN (looper), 50 KIPPEN en HANEN. I N S P A N, als1 Wagen, 1 Kar, 4 verschillende Eggen, 1 Sleper, Geessel steen, Windmolen, Mesthaak, Karn met zwaaier, Roomtonnen, Boterbak, Teeltuin, ruim 900 groene Muts- aards, 200 groene Kodden, een partijtje droog Ilout, verschillende Graanzeeften, Waterbak, Stampbak, Schop. Verder: MEST in den mestput-en wat meer zal worden geveild. Koopen tot en met 3,contant, het overige op gewoon crediet, mits, desgevorderd, terstond stellende een solide aan den notaris wel bekenden en bij de verkooping tegenwoordig zijnden horg. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van GUILJAAM KLAASSEN, te Zaam slag, en de Erven zijner overleden vrouw NEELTJE WOLEERT, op Maandag 22 April 1895, des namiddags 1 ure, verkoopen EENE PARTIJ alsKabinet, Kastje, Tafels, Stoelen, Spiegels, Lampen, Klok, 2 Pluimenbedden met toebehooren, Koper-, Blik-, IJzer-, Glas-, Geleierd- en Aardewerk, Arbeiders- en Schuur- gerief, Brandhout, Spek en meer andere goederen. Alles aanwezig in het huis bewoond door ge- noemden G. Klaassen, in den Kleine Iluissens- polder, nabij de Margret, gemeente Zaamslag. Ter Neuzen. Geboorten. 8 April. Johanna Pie- ternella, d. van Cent Beaufort en van Sara de Zeeuw. 10 April. Paulina Pietemella, d. van Cornelia van Tatenhove en van Krina Goossen. 11 April. Hendrikus Johannes en Bernard Johannes, zonen van Bernard Johannes Gerdes en van Aaltje Cooijmans. 13 April. Jan Johannes, z. van Johannes Huijssen en van Johanna Dieleman. Pietje, d. van Johannes Krijger en van Janna Ringelberg. Hoek. Huwelijks-voltrekkingen. 4 April. Abraham de Groote, oud 21 j., jm. en Paulina Meertens, oud 19 j., jd. 11 April. Adriaan Cornelis Keukelaar, oud 21 j., jm. en Prina Moens, oud 21 j., jd. Geboorten. 6 April. Jacomina, d. van Levinus de Blaeij en van Levina Riemens. 8 April. Sara Levina, d. van Daniel Cornelis Hoi en van Maria Sara van Houte. 10 April. Jan, i. van Jan de Kraker en van Pietemella van Hoorn. Overlijden. 4 April. Geertruij van Kerkvoort, oud 49 j., echtg. van Jan de Meester. HontenlsHe. Huwelijks-aangiften. 5 April. Pieter Boogaart, oud 50 j., vveduwn. en Rosalia Eijsackers, oud 44 j., wed. Johannes Bogaert, oud 47 j., jm. en Mathilda Isabella van Linden, oud 32 j., jd. 11 April. Jan Francies de Waal, oud 34 j., jm. en Virginia de Vijlder, oud 24 j., jd. Geboorten. 4 April. Constantinus Petrui, z. van Petrus Johannes van Waterschoot en van Apolonia Heijman. 5 April. Elisabeth, d. van Daniel Dekker en van Maria Adriana Dees. 6 April. Maria Stephania, d. van Petrus Wullems en van Isabella Warteel. 7 April. Anna Catharina, d. van Cornelia de Dijcker en van Rozalia van Poecke. 10 April. Alphonsns Jacobus, z. van Josephus Hiel en van Chriitina Nlja. 13 April. Aloysius, z. van Petrus Cambeen en van Johanna Lauwera. 15 April. Alouisius, z. ran Jan van Troost en van Annette Hendrickx. Overlijden. 2 April. Josephus Wullems, oud 46 j., echtg. van Philomena Bogaert. 10 April. Maria de Kleen, oud 92 j., wed. van Jarf Francies Baart. Sua van Oeot. Huwelijks-aangiften. 3 April. Joost Stout (van Oudenbosch), oud 85 j ,jm. en Agnietha Catharina de Krijger, oud 25 j., jd. 10 April. Jan van der Vliet (van Zierikzee), oud 30 j., jm. en Alina Amelia Prudontia Pauwels, oud 24 j., jd. Geboorten. 3 April. HGenc Nathalie Marie, d. van Polydor Josephus Lammens en van Eugenia Serlecia Mussche. 12 April. Alice, d. van Eduardus van Hijfte en van dementia Angelina Taelman. 15 April. Gustaaf Ednard Henri, z. van Petrus Franciscus Baart en van Julie Verbrugge. 13 April. Petrus, z. van Alfons Meulcman en van Marie Therese Martens. Overlijden. 6 April. Ida Vereecken, oud 53 j wed. van Julianus Benedictus Bauwcns, echtg. van Emiel de Bruijne. 12 April. Eduardus Obrie (van Westdorpe), oud 49 j., z. van Petrus en van Francisca Heecke. (beiden overleden.) Hint Jantlern. Huwelijks-aangiften. 3 April. Gustaf de Buck, oud 23 j., jm. en Maria JosephaSmet, oud 23j., jd. 5 April. Theophilus van Remoortere, oud 23 j., jm. en Verginia Maria Paelinck, oud 22 j., jd. 6 April. Victor Honord van Waes, oud 26 j., jm. en Amelia Frankevijle, oud 19 j., jd. 12 April. Petrus van Remortele, oud 27 j., jm. en Stephanie Ringoot oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen 3 April. Ludovicus Vervaet, oud 27 j., jm. en Constancia Mervis, oud 23 j., jd. Geboorten. 1 April. Leontina Maria, d. van Antonins Caluwe en van Philomena van don Berghe. 5 April. Louisa Maria Cornelia, d. van Ddsire Danckaert en van Rosalia Beulaert. 6 April Amelia Maria, d. van Pieter Johannes Coppenolle en van Stephanie van Driessen. 7 April. Maria Amelia, d. van Petrus Johannes Ferket en van Eugenia Pelagia Puijlaert. 9 April. Maria Louisa, d. van Laurentius Everaert en van Maria Jsnssens. Overlijden. 6 April. Sophia van Puijenbroek, oud 59 j., echtg. van Leander Adrianus Thoen. Sitnppclil ij kGeboorten. 3 April. Elisa Cornelia, d. van Josephus Schelfhout en van Apolonia Annaart. 6 April. Hubertus Ferdinandus. z. van Johannes van Esbroeck en van Anna Maria Heijens. Overlijden. 2 April. Philomena Catharina de Lang, oud 21 j., d. van Josephus en van Anna Maria Vonk. 4 April. Maria Anna Taalman, oud 81 j echtg. van Cornelis Michielsen. Koiililorpe. Geboorten. 5 April. Leon, z. van Leonie de Clercq. Overlijden. 7 April. Maria Josepha de Meij, oud 17 d., d. van Leonardus en van Maria Louisa Coppieters. VLAG. NAAM. M*. Van en naar. Lading. Voor Ter Neuzen 15 Eng. s.s. Hailing 2199 I Londen stukg. Voor Genl 12 Eng. s.s. Torpedo 1376 Hull stukg. 13 idem K. A. Niemann 814 Goolo idem Van Gent i 12 Eng. s.s. Dinnington 1085 Goole stukg. 14 idem Torpedo 1376 Hull idem idem K.A.Niemann 814 Goole idem Middenprjjs per 100 kilo: Tarwe 5,50 i f- Rogge J 4,50 a Wintergerst 5,00 a f Zomergerst 4,00 a Haver 5,25 a Erwteu /7,50 a fPaardenboonen 6,50 a f Duivenboonen f 7,50 a f Witteboonen 12,50 i fBruineboonen 13,00 a Boekweit f--• Lijnzaad 11,50 k Aardappels Koolzaad' per zak van 106 liters Boter per kilo 0,90 a Eieren per 26 stuks 0,75 a Er waren ter markt te koop gesteld 17'stuks hoornvee en 39 varkens. Verkocht 7 stuks hoornvee en 33 varkens. en Kinderen. TE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2