Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3138. Zaterdag 13 April 1895. 35rt Jaargan^. Gemengde berichten. Binnenland. TER NEUZEN, 12 April 1895. In de Woensdag gehouden zitting van den raad van state werd door den staateraad Mr. Asser, rapport uitgebracht in zake het beroep van het bestuur van den calamiteusen Kleine Huissens- polder in de gemeente Zaamslag, tegen een besluit van Ged. Staten van Zeeland van 25 Jan. jl., waarbij voor de berekening van het dijkgeschot de grootte van den polder werd bepaald. Bij de openbare aanbesteding op 23 Maart 1.1. tot den aanleg van een grintweg in den Smout- wegpolder bewesten Eede benoorden St. Pietersdijk, was daarvooT laagste inschrijver de heer C. van der Hooft te Ter Neuzen. Tlnms is besloten bedoelden weg onderhands aan te besteden voor /4760 aan den heer J. Salome te Groede. St. Jansteen. De heer Goldsmitz, directeur der fanfare alhier, ontving van den Commissaris der Koningin een gift van tien gulden, ter onder- steuning van't jonge gezelschap. Zijne Excellentie liet bij zijn jongste bezoek 't gezelschap de keuze uit eene herinneringsmedaille en eene geldelijke ondersteuning. Van het Rijkslandbouwproefstation te Goes ontvingen wij het navolgende ter opname Dezer dagen vervoegde zich bij verschillende landbouwers in den omtrek van Breda een persoon, als heer gekleed, voorgevende een vertegenwoordiger te zijn van de firma J. Nivette en Co. te Parijs, om eene nieuwe soort meststof te verkoopen. Velen hunner wist hij te bepraten, om een contract met hem te teekenen voor de levering dier meststof, tegen 10.per 100 K.G. Den landbouwer werden allerlei mooie beloften gedaan, o. a. dat zij niets behoefden te betalen wanneer de meststof niet voldeed. Bij het contract werden zij echter aan handen en voeten gebonden het huis zou op geene monde- linge afspraken der agenten letten de contractanten kiezen domicilie te Parijsbij geschillen zal de meststof worden onderzocht door een deskundige door den Minister ran Landbouw in Frankrijk aan te wijzen, enz. Een der contracten werd met verzoek om inlich- tingen, aan den heer dr. A. J. Swaving, directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, opge- zonden, waarop het volgende bericht werd ontvangen //In antwoord op uw schrijven moet ik u be- richten, dat het huis J. Nivette en Co. te Parijs, mij ten eenenmale onbekend is. Wat de samenstelling der door genoemde firma ten verkoop aangeboden, //volledige organische minerale meststof D" betreft, zoo merk ik hierbij op dat daarin de stikstof en het phosphorzuur grootendeels slechts in moeielijk oplosbaren vorm aanwezig kan zijn. Volgens de door bovenvermelde firma opgegeven samenstelling blijkt hare meststof D te bevatten Stikstof (gemiddeld) 2,5 Phosphorzuur 6,5 Kali 1 In verband met de tegenwoordige voorjaarsprijzen der onder openbare controle der Nederlandsche Rijkslandbouwproefstations lererende meststof han- delaren is het kilo stikstof in dezen vorm te stellen op 0,78, het kilo phosphorzuur in dezen vorm op f 0,26, het kilo kali op 0,25. De waarde van het product D wordt dus, indien de in het verkoopcontract opgegeven bestanddeelen werkelijk aanwezig zijn. 2.5 X 0.78 is 1.95 i. Q Qn 1ftn 6,5 X 0-26 ,1.69 totaal 3.89 per 100 1 X 0-25 0.25 1 K-G- meststof- Volgens het ingezonden //verkoopcontract" wordt zij echter door het huis Nivette geleverd tegen f 10.per 100 kilo, dus bijna 3 maal te duur 1" De landbouwers zijn nu gewaarschuwd. ('t Zou ons niet verwonderen of't is dezelfde persoon en dezelfde geschiedenis, waarvan wij in ons nummer van 26 Maart melding maakten. Red.) Terwijl in het noorden des lands de jonge varkens dol goedkoop zijn, klaagt men in het zuiden over de duurte er van. Zoo betaalt men in de omstreken van Zierikzee (op Schouwen en Duiveland) voor speenvarkens /8a 9, terwijl men voor slechts een weinig grootere zelfs 12 moet besteden. De eerste voorjaars-veemarkten te Goes waren niet druk bezocht. Die van voor 14 daeen telden 40, die van j.l. Dinsdag 80 koeien aan de lijn. Maar waar het op aan komt handel was er bijna niet. Op de weegbrug //de Waarborg" te St. Anna- land werd dezer dagen gewogen een os van den landbouwer J. Aarnoudse te Oud-Vosmeer, Wegende 792 K.G.het dier was geboren 3 October 1893. De rechtbank te Alkmaar heeft de vrouw, die een aanslag pleegde op het leven van een genees- heer op Texel, veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf, onder aftrek van de preventieve hechtenis. Een Scheveningsche bomschuit bracht Dinsdag- morgen te Scheveningen eenen steur aan, die voor 100 werd verkocht. Voor zoover men zich herinneren kan bracht de grootste steur die daar aangevoerd werd, f 86 op. In de Friesche gemeente Opsterland waren drie kinderen in de nabijheid der ouderlijke woning aan 't spelen, terwijl de moeder van uit de voor- kamer een wakend oog op hen hield. Zij was genoodzaakt de kamer voor eenige oogenblikken te verlatentoen zij terugkwam en dadelijk door een der ramen van de kamer zag, ontdekte zij, dat een der kinderen, het kleinste, er niet bij was. Dadelijk snelde zij naar buiten en vroeg aan de beide andere kinderen waar het kleine zusje was, maar deze wisten het niet. De moeder begaf zich nu met den meesten spoed naar eene nabij zijnde diepe sloot en ontstelde niet weinig, toen zij daarin het hoedje van haar dochterje zag drijven. Zonder beraad sprong zij in de diepe sloot om haar kind te zoeken, maar te vergeefs. Eene buurvrouw zag de arme moeder, die niet weer op den wal kon komen, worstelen en snelde toe om haar te helpen, maar ook zij geraakte in de diepe sloot. Beide vrouwen geraakten nu in groote verlegenheid, doch gelukkig werd haar angstig geroep gehoord door drie mannen, die in de nabijheid aan 't werk waren. Deze ijlden toe, begaven zich te water en 't gelukte hun de beide vrouwen van een gewissen dood te redden. Toen de drie mannen en de beide vrouwen alien met een nat pak op den wal stonden, kwam eensklaps de vermiste aanloopen, niet wetende, wat er te doen was. Voor de grap had het wichtje zich achter het huis verscholen, opdat de beide andere kinderen haar niet zouden kunnen vinden. De blijdschap der moeder laat zich niet beschrijven. De vijf personen, die te water waren geweest, spoedden zich naar huis, om droge kleeren aan te trekken. Later bleek, dat het hoedje door den wind in de sloot was geraakt. Eenige afdeelingen der schutterij, zoo verhaalt het Centrum, zouden eergisteren haar zomeroefe- ningen houden op het terrein aan de Nassaukade te Amsterdam. Zoo was bepaald en zoo was gelast door de schutterlijke autoriteiten. Er was evenwel niet op gerekend, dat de straatjeugd zoo iets wel eens niet zou kunnen toestaan. En dat is onzen dappperen opgebroken. Waar de legioenen vandaan kwamen, is moeilijk te zeggen, maar er kwam een stroom van knapen en meisjes opdagen, die joelend en schreeuwend te kennen gaven, dat zij zoo al niet tegen de schut terij, dan toch tegen haar exercitien daar ter plaatse gekant waren. Wij konden op een afstand niet zien, of soms de schutters de eersten waren, die tot feitelijkheden overgingen, dan wel of zij het relletje aaumoedigden. Kennende het goedmoedig en weinig offensief karakter bij dezen tak van weerbaarheid, zijn wij allicht geneigd het eerste niet te gelooven. In ieder geval, wat wij zagen was vreeselijk. Op een gegeven oogenblik toch daalde een hagelbui van steenen en aardkluiten in zoo groote massa uit het leger der woedende jeugd op de landsver- dedigers neer en hief de //hoop der toekomst" zulk een oorverdoovend krijgsgeschreeuw aan, dat stand- houden der aangetreden schutters niet meer mogelijk was, zoodat zij onder den luiden zegezang der overwinners het hazenpad kozen. Waar zij verder de zomeroefeningen hebben gehouden, is ons onbekend. De overwinnaars verstrooiden zich bij de nadering van een diender. Te Breda arriveert morgen Let zooge- naamde //Theatre Volant." Het merkwaardige daarvan is, dat uit een verzameling wagens, gebinten, planken, zeildoek, enz. binnen 4 uur een kolossale zaal met pi. m. 1100 zitplaatsen, loges, stalles, baignoires, enz. verrijst, welke zoowel in- als uitwendig fraai gedecoreerd moet zijn. Gedurende korten tijd zullen daarin voorstel- lingen door een specialiteiten-gezelschap worden gegevenhet theater zal ook in eenige andere plaatsen van ons land vertoeven. Eenige Amsterdamsche straatroovers hebben weer een brutaal stuk uitgehaald. Ongeveer half 12 kwamen twee jongens met twee vrouwen een cafe-logement aan de Prins Hendrikkade binnen en bestelden vier glazen bier. Op de opmerking dat de comsumtie 15 en 10 cents kostte, volgde het antwoord //dat doet er niet toe." De vrouw des huizes, die met twee loge's in de gelagkamer was, wendde daarna nog een poging aan, om de minder gewenschte gasten met een zacht lijntje te verwijderen. In plaats daarvan opende een der vrouwen de straatdeur, waarop nog eenige jongens en vrouwen binnenstormden. Het gezelschap sloeg nu een ruit van een glazen binnendeur in, dronk de glazen bier der loge's leeg en nam de ledige glazen in beslag; een hunner rukte de gouden horlogeketting van een der loge's af, terwijl een ander een voile flesch uit het buffet stal. Met dezen buit verlieten nu alien het cafe in de richting van de Hasselaarsteeg. De daders zijn niet gevonden Een transport van een paar houderd matroosjes der marine, van Amsterdam naar Hellevoetsluis, werd eergisterenmorgen aan't station te 's Graveu- hage opgewacht door moeders, broers, zusters en andere familieleden, alien belast en beladen met pakjes. Toen de trein binnenstoomde, zag men de jongens reeds uit alle portierraampjes kijken en nog stond de machine niet stil, of er volgde een ware aanval op den trein, daar aan de jongens het uitstijgen verboden was. Het was me een gegroet en gekus van belang Aardig was het te zien, hoe hier een zusje haar beursje omkeerde in de hand van haar broer, elders weer een vrouw zich haastte, om een onmogelijken voorraad uit haar zakken op te diepen. Bij het vertrekken van den trein moest het stations-personeel krachtig tusschenbeide komen om de menschen voor ongelukken te vrij waren. Somwijlen doet de Staatscourant het publiek kond van regeeringsbenoemingen, die niet altijd z/verwacht" komen. Er is wel eens een verrassing onder. En dit is goed ook. zegt de Arnh. Ct., want daardoor blijft debelangstellingimmerlevendig naar den inhoud van het officieel gedeelte, waarin de benoemingen vervat zijn. Wij voor ons nemen b. v. kennis van de lange lijsten van bevorderingen bij de dienstdoende, mitsgaders bij de rustende schutterijen, omdat wij telkens weer iets uit die mutaties leeren. Dat men bij de Nederlandsche schutterij een schitterende carriere maken kan, hadden wij reeds vroeger tot onze voldoening bemerkt. Tot onze voldoening, vermits er uit bleek, hoe ongegrond de klacht is van hen, die beweerden dat het met de schutterij //ook al niks gedaan was." Zelfs aan nog wel eens wat al te curieuse promoties stootten wij ons niet meer, wijl het ons bij nader inzien toch billijk scheen, dat men bij een reserve- troepen-macht niet al te lang in denzelden rang verbleef, om de zoo noodige opgewektheid te be- houden bij het vervullen van een taak, die uit haren aard van zelve al eenigszins van afwachtende natuur kon heeten. Maar hoe goedgeluimd wij tot hiertoe ook ge- bleven zijn, de laatste promotie heeft ons toch eenigszins van streek gebracht. Wij lezen n. 1. Bij Kon. besluit is benoemd tot kapitein kommandant der dienstdoende schutterij te Rijssen, de heer Kwikkelo, thanskorporaal Er zijn nog menscheneters in China, o. a. op het veelbesproken eiland Formosa. Iemand, die daar geruimen tij 1 heeft doorgebracht, verhaalt daarvan in Das Echo. De Chineezen op Formosa bewonen het westelijk gedeelte van het eiland, terwijl de oorspronkelijke bewoners van Ma- leischen oorsprong in het bergachtige oostge- deelte huizen. Nu wordt er dikwijls gevochten tusschen de Chineezen, en de inboorlingen en de wilden, die in zulke gevechten vielen, worden door de Chineezen opgegeten. 't Zijn niet alleen op het eiland geboren Chineezen, die meedoen aan dat barbaarsch gebruik. Ook door Chineezen van het vasteland en niet enkel uit de laagste standen wordt menschenvleesch gegeten. Europeanen, die lang op Formosa vertoefden, hebben meermalen menschenvleesch in het openbaar zien verkoopen. De //wilden" op Formosa eten hunne verslagen vijanden niet op. Onder "den naam van //Hollandsche kaas" wordt in verschillende steden van Duitschland tegenwoordig margarinekaas in den handel gebracht, welke van zeer slechte hoedanigheid is. Yerscheidene winkeliers, die deze kaas voor echte Hollandsche aan den man trachten te brengen, zijn al met geldboeten gestraft, wegens overtreding van de wet op de voedingsmiddelen. Bij de inwijding van de nieuwe Oud-Katholie- ke Kejk te Parijs, door den aartbisschop van Utrecht, werd door den heer Van Thiel, uit Amersfoort, aan de Oud-Katholieke gemeente te Parijs f 25.000 aangeboden als bijdrage uit Nederland in de bouwkosten. De hoog bejaarde Gladstone geniet het voor- recht steeds goed en stevig te slapen. Ik herinner me maar een enkelen, slapeloozen nacht", deelde hij dezer dagen aan een interviewer mede. //Ik was overdag begonnen met het omhakken van een zwaren eikenboom en wilde den volgenden dag mijn werk voltooien. Des nachts stak een zware storm op en de angst dat de boom door den wind en niet door mijn bijl zou vallen, liet me geen slaap en geen fust vinden. Voor het aanbreken van den dag stond ik op, snelde naar mijn tuin en ging, zonder op den storm te letten, aan den arbeid. Er is geen succes in mijn leven geweest dat mij grooter genoegen heeft verschaft dan het oogenblik toen de zware boom krakend op den grond neerplofte," De toon der debatten in de Belgische Kamer is den laatsten tijd dikwijls alles behalve parlemen- tairwij hebben daarvan onlangs nog eenige staaltjes medegedeeld. Niet lang geleden zag de voorzitter zich genoodzaakt, een ernstige vermaning tot de afgevaardigden te richten, om beter de waardigheid van de Kamer te handhavende bij- valsbetuigingen, die toen van alle zijden weer- klonken, waren als een belofte van beterschap op te vatten, maar het duurde niet lang, of de goede voornemens waren vergeten en het rumoer begon opnieuw. Bij de levendigheid van het Belgische volkska- rakter is het gereedelijk te verklaren dat in eene vergadering, uit zoo heterogene elementen samen- gesteld, de discussien wel eens al te warm worden, maar daarbij komt nog een andere factor de cognac, die gratis ter beschikking van de volks- vertegenwoordigers werd gesteld. De quaestoren hebben de vorige week een statistiek opgemaakt, waaruit blijkt, dat in den loop dezer zitting reeds tienmaal meer cognac is gedronken dan in het vorige jaaralleen in de laatste zes weken werd 317 liter cognac gebruikt, bij een totaal van 152 afgevaardigden, waarvan dikwijls slechts twee derden aanwezig zijn. De quaestoren meenen dit ruime gebruik van het geestrijke vocht in oorzakelijk verband te moeteu brengen met de warmte der debatten, en hebben daarom in plaats van cognac onschuldige citroen-limouade ingevoerd. BRIEVEN UIT DE MAASSTAD. XIY. Rotterdam, 11 April 1895. Yerhuizen, dat doet in het laatst van de maand April en in het begin ran de maand Mei een groot deel van Rotte's ingezetenen. Dit is de verhuistijd van elk jaar en de ambtenaren van het bevolkingsregister hebben het dan oumogelijk druk. Zij, waarvan ik u vertellen wilde, hadden er dan ook maar toe besloten een andere woning te zoeken't geeft wel een heele hoop gedoe, je komt wel in een ergen rommel te zitten en dat is lam op je ouwen dag, maar zoo kon het niet langer, hadden zij geredeneerd In't begin, een jaar geleden, ja, toen was het er goed, ruim, droog, gemakkelijk, nette buren, zindelijk, maar tegenwoordig menschlief, een krot, nat dat je krom trekt van 't rheumatiek, ongemakkelijk, elk oogenblik last met je buren, allerlei ongemakken en ten slotte veel te veel //huisdieren". van de Ter Keuzensche Courant "Axel. Gemeenteraadszitting van 11 April. Tegenwoordig de heeren M. A. Smie-g G. Weijns, P. Koster, L. Lamaitre. C. N. Jansen van Rozendaa], J. Wolfert, P. van Hoeve en D. J. Oggel leden en J. A. van Vessem, Secretaris. Afwezig de heeren L. van Dixhoorn, P. Drcgmans, en P. Dieleman. Voorzitter de heer D J. Oggel. De notulen van de vorige vergadering worden gelezon en onveranderd goedgekeurd. Wordt mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukken. a. Procesverbaal van kasopneming van den gemeente- ontvanger waaruit blijkt dat in kas is f 440,19} 5. Missive van Gedeputeerde Staten dezer provincie dd. 29 Maart jl., houdende terugzending van het door hen goed- gekeurde kohier van den hoofdelijken omslag voor hetjaar 1895. Worden voor kennisgeving aangenomen. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden ran de Provinciale Staten worden gekozen de heeren J. Wolfert en P. Koster. Het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1894 wordt aangeboden en voor de leden op de secretarie ter inzage nedergelegd. Het vaststellen van het kohier der schoolgelden voor het 2e kwartaal 1895 wordt besloten te behandelen in eene beslo- tene vergadering Op de vraag van den Yoorzitter of iemamd nog iets heeft voor te stellen of mede te deelen, zegt de heer Koster, dat hij er voor zou zijn, rondom de markt ijzeren palen te plaatsen. Na eenige gedaehtenwisseling wordt vastgesteld over dit punt een besluit te nemen, zoodra de prijs van die palen bekend zal zijn. Hierna vraagt de heer Van Hoeve, of er geen mogelijkheid zou bestaan om den Graafjansdijk te verharden hetzij door begrinden of bekeien. De Voorzitter zegt. dat Burg, en Weth. voornemens zijn later dit voorstel te doen mits daarvoor van de provincie een renteloos voorschot kan worden verkregen. De heer C. N. Jansen van Rosendaal zou er voor zijn om dien dijk voor rekening van de gemeente te begrinden, mits de Coegorspolder het onderhoud voor hare rekening nam. Na breedvoerige gedaehtenwisseling wordt besloten in eene volgende vergadering hierover te beslissen. Niets meer te behandelen zijnde wordt de openbare zitting gesloten en overgegaan tot het houden van eene beslotene vergadering.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 5