Gemengde berichten. RECHTSZAKEN. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. afwijkt van de waarheid. Een hunner beweert zelfs, uit den mond van den Minister van financien te hebben opgevangen deze woorden //'t schijnt weldat een schoonmaakster aan het snuffelen is geweest in mijn prullemand, en eenige stukjes papier, die zij er in vond, met haar schoonmaak- stersverstand heeft aan elkaar geplakt, zonder zich te bekreunen om den samenhang Blijkens het bericht aan zeevarenden van het Ministerie van Marine, no. 80, werden in de onderstaande Zeeuwsche zeegaten in de maanden Januari, Februari en Maart jl. de volgende diepten bij laagwater gevonden In het zeegat van Brouwershaven Schaar van Renesse 66 dM. en 25 dM. rijzing Dijk water 90 bij 26; Droogte van Bruinisse 72 bij 26. In de WesterscheldeDeurloo 59 dM. 33 dM. rijzing; Oostgat (buitendrempel) 72 bij 30; Sardijngeul 52 bij 37 Rug van Baarland (over- loop Margriet) 108 bij 40 Zuidergat (drempel) 64 bij 41 Rug van Bath tusschen spitse ton No. 27 en 28 (in de lichtenlijn) 57 bij 44 Droogte bij Santvliet (in de lichtenlijn) 44 bij 44 Droogte bij Santvliet (even be W. de lichtenlijn) 60 bij 44. Zaterdagavond had te Vlissingen de aanbe- steding plaats van een gebouw aan den Singelweg aldaar, dat tot fabriek voor tinbereiding wordt ingericht. De bouw werd gegund aan den heer A. J. Wolthers, te Vlissingen, als laagste inschrijver, voor f 10,000. De in die fabriek te plaatsen stoomketel, van 160 paardenkracht, wordt door de fabriek ffde Schelde" geleverd. De gemeenteraad van Sliedrecht heeft een- parig besloten, indien binnen 14 dagen de onzekere toestand, waarin de gemeente sedert 11 Maart het voorloopig arrest van den burgemeester, die nog steeds in hechtenis is verkeert niet is beeindigd, dat de wethouders zich zullen wenden tot den Minister. Tot tijdelijk wethouder, in de plaats van den als burgemeester fungeerenden oudsten wethouder, den heer J. Kalis, is benoemd de heer G. A. van Hattem. Te Steenbergen en omliggende plaatsen worden door de agenten van suikerfabrieken nog dagelijks eontracten gesloten voor de levering van beet- wortelen. Hoewel de landbouwers aanvankelijk niet genegen waren naar den prijs, door de fabri- kanten vastgesteld, te contracteeren, hebben zij er even wel toe moeten besluiten, daar de prijzen der granen en andere landbouw-producten er niet veel beter bij worden. Dat er ook dit jaar weder veel beetwortelen zullen worden uitgezaaid, kan hieruit blijken, dat ver- scheidene fabrieken voor het a. s. seizoen 20 a 25,000 Kg. beetwortelzaad in voorraad hebben. Het verbod der Belgische regeering tot den in- en dooryoer van lompen, lijfgoed, oude en gedragen kleedingstukken (voorwerpen voor dage- lijksch gebruik), zooals beddegoed, is opgeheven. Naar aanleiding van een bericht over het terugzenden van vee uit Belgie, dat verdacht was, wordt nader gemeld, dat de 16 waggons met pi. m. 150 stuks vee, met bestemming voor Belgie, te Esschen zijn gekeurd en vandaar naar Roosendaal zijn teruggezonden, als zoude onder dit vee bij een rund tongblaar heerschen, volgens verklaring van den Belgischen veearts, die te Esschen met de keuring was belast. De districts-veearts te Roosendaal heeft bij terug- komst het vee onmiddellijk onderzocht, en con- stateerde, dat al het vee gezond was, behalve eene vaars, die aan eene lichte mondaandoening lijdende was, welke ziekte echter met tongblaar niets gemeen had. Den volgenden dag is dan ook het vee, lokken, de teedere lenige ledematen in deze omgeving inderdaad een tooverprinses geleek. ,/Goeden avond, juffer Wegener riep de notaris thans. //Wel, wat doet u mij schrikkenriep de waardin terug en nader komende//Notaris HerderGoeden avond, mijnheer z/Kom er eens uit met uw klein engeltje breng Feodora eens hierheenik heb wat voor u meegebracht, sneeuwwitje z/Oom Her lachte de kleine. O, de kinderen kennen hunne vrienden en vriendinnen zoo gauw /Feodora komt nietis niet hier uTAz nu zoo'n schelmpje eens riep juffrouw Wegener met stralende oogen. z/Nu, Feodora, opgepastzei de notaris, „een twee drie In het volgende oogenblik had de lieve kleine een sierlijke pop in de armpjes. Rosalie nam Feodora bij zich aan de hand en keek haar vrien- delijk in de blauwe oogen. /Feodora heet ge?" vroeg ze zacht. z/Ja, tante en hoe heet u dan?" /Rosalie, bevalt u dien naam ,/0 ja, u bevalt mij ook; heeft oom Her u meegebracht ,/Zeker, ik wil u eens gaarne zien en leeren kennen, Feodora, en u vragen mij eens te komen bezoeken." z/Ja, ik wil komen 1" jubelde de kleine. Ondertusschen had juffrouw Wegener beleefd, maar beslist den notaris de opmerking gemaakt, dat zij er volstrekt niet op gesteld was zulke uitgenomen de waggon met vee, zijnde 10 stuks, waaronder zich de zieke vaars bevond, naar Belgie teruggezonden en toegelaten. De 10 stuks vee, die ter observatie te Roosendaal verbleven, zijn den 3 April naar Belgie opgezonden. Van tongblaar was dus hier ook geen sprake. Nog wordt gemeld, dat de tien stuks vee, waar onder de aan mondaandoening lijdende vaars, af- komstig waren uit Apeldoorn, waar het vee door den plaatsvervangenden district-veearts is onder zocht, en waar dezelfde mondaandoening bij eenige stuks vee werd waargenomen, doch waar tongblaar evemin bestond. In De Landbouwer, Ylaamsch weekblad van 2 April, komt het volgende voor De gevolgen van het ministerieel besluit, gevende vrijen invoer aan het vreemd vee, hebben zich niet laten wachten. Meer dan 6000 stuks vee zijn sedert de opening alleen uit Holland naar Belgie ingevoerd. De vrije invoer is de doodslag voor den landbouw 6000 stuks vee op twee dagen. Is het te verwonderen, dat de markten sedert de opening der grens niet meer geweest zijn wat zij moesten zijn Blijft er nog eenigen twijfel dat de boeren rondweg voor den zot gehouden worden, is het te verwonderen dat het vee fOO frank per stuk minder in prijs is dan over veertien dagen j Waarom teruggaan over veertien dagen en niet over acht dagen, namelijk tot den dag van het rampzalig ministriiiel besluit van den landbouw? Waarom Omdat de groote eigenaars of de rijke senateurs, reeds veertien dagen voor de ministrieele afkon- diging, bewust waren wat er ging gebeuren. Het mag een oprecht schandaal genoemd worflen, dat groote eigenaars, die in parlementaire kriiigen onder een deken liggen, reeds veertien dagen voor het besluit te Zwolle (Nederl.) 16 wagens hadden aangekocht. Het nieuws van dien aankoop vloog als een vuurpijl van het eene eind tot het ander en van toen af kregen onze Belgische markten eenen schok, die zich allengs al meerder deed ge- voelen. De boeren in Holland juichen het besluit van den Belgischen minister toe en niet zonder reden, want neemt het eerste het beste Hollandsche dagblad ter hand en gij zult daarin lezen, dat het vee wel 80 a 100 fr. en zelfs nog meer in prijs is gestegen. Dat geld dat de Hollander meer ontvangt, is den Belgischen boer ontstolen. Immers, er be- staat geene noodzakelijkheid de grens te openen voor het Hollandsch vee. De Belgische boer heeft kweekvee genoeg om al de groote eigenaars te fce- dienenwaren de prijzen dan ook wat hooger, 't zou den armen boer goed doen en den rijien vrek niet schaden. Maar wat helpt het pleisters te leggen op een houten been. Velen der boeren hebben ooren maar zij hooren niet; zij hebben oogen, maar zij zien niet. Hieruit moeten wij besluiten, dat ,zij die nogthans het grootste leger uitmaken van Belgie, slecht aangevoerd zijn, want de opening der grens, de familiariteit tusschen het parlement en rijke eigenaars, is eene klets in het aangezicht van ieder Belgisch veefokker het is de verdrukking onzer boeren, 't is de bescherming van den buiten- lander. TER NEUZEN, 10 April 1895. z/Philantropie et Agrement" zal, naar wij vernemen, Donderdag na Paschen, 18 April, haar laatste soiree geven. De vereeniging heeft het hare gedaan, om haren leden te geven wat zij geven kon en zich daartoe o. a. de medewerking verzekerd van een bekend solo-zanger, die zich reeds vroeger hier deed hooren. Bovendien zullen voorname dames bij hare Feodora op bezoek te ontvangen, men kon nooit weten, en zij wilde het kind tot geen prijs missen. //Juffrouw," sprak Rosalie tot de waardin," //de kleine heeft mij beloofd om mij eens te komen be zoeken. ,/Zoo, heeft ze dat?" vroeg juffrouw Wegener verbaasd. //Ik meende echter, dat zulk een klein ding nog niets beloven kan. Zie, het spijt me 'tu te moeten opmerken, maar Feodora behoort mij toe, en ik wil niet hebben dat zij in deftige huizen bedorven wordt. ,/Bedorven bij mij Hoe meent u dat, lieve vrouw 1" ,/Vooreerst meen ik, dat ik juffrouw Wegener en niet als het janhagel //lieve vrouw" heetzoo iets zegt men tot een waschvrouw, waarde juffer. .l." z/'Verschooning, juffrouw Wegener. z/In de tweede plaats denk ik, dat mijne Feodora bij u en uwsgelijken verwend en hoovaardig wordt, bij die fijne tapijten, tusschen al die deftige meubelen en verdere ijdele kraam, waarmede de rijke lieden hunne woning overvullen. Wij zijn eenvoudige menschen, doch wij hebben iets beters voor het kind; wij hebben het lief als ons eigen, en daarom zal het niet bedorven worden en ons in haar hart niet verachten." Juffrouw Wegener beschreef met haar krachtigen arm een boog in de lucht, om daarmede alles aan te duiden, wat er alzoo door Feodora veracht zou kunnen worden. Rosalie vatte haar hand en drukte ze hartelijk. (Wordt vervolgd.) spel en zang afgewisseld worden door voorstellingen van historische groepen en door orkest. Mocht een talrijke opkomst der leden het bewijs leveren dat de moeite van werkende leden en bestuur wordt gewaardeerd. Heden werd door de vereeniging //Door eendracht sterk" alhier aanbesteed de levering van 59,800 K.G. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. J. van den Ardenne te Dordrecht voor 9,74, Houwer te Zierikzee voor 9,69, M. de Jonge te Hoek voor f 9,56, Snelleman te Dinteloord voor f 9,52, Adriaansens-Polfliet te Hontenisse voor 9,43, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 9,43 en P. A. Adriaansens te Walsoorden voor /"9,43; alles per 100 K.G. Gegund bij loting aan P. J. Scheele. Tot kweekelingen bij de rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg zijn o. a. benoemd C. Brakman te Groede, M. C. Casteleijn te Zaam- slag, J. de Groote te Schoondijke, K. G. OdinL te Zaamslag en O. Z. Yrielink te Axel. Men schrijft ons uit Hnlst De bij de a. s. periodieke verkiezing voor de Provinciate Staten, aftredende leden in het hoofd- kiesdiestrict Hulst, P. F. Fruijtier te Hontenisse, C. IJsebaert, te St. Jansteen, F. Hombach te Hulst en P. Moes te Ter Neuzen, door het bestuur der R. K. kiesvereeniging te Hulst aangezocht, te verklaren of zij bereid zouden zijn de kandidatuur van deze kiesvereeniging te aanvaarden indien zij door deze kiesvereeniging op nieuw kandidaat mochten worden gesteld, hebben daarop bevestigend geantwoord. De rechtbank heeft in hare zitting van 9 April de volgende vonnissen uitgesproken G. L. J. L., oud 20 j., arbeider te Sas van Gent, thans in garnizoen te Vlissingen, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenis- straf. 1°. A. M. S., oud 26 j., kleermaker, 2°. P. G. v. K., oud 24 j., koetsier, beiden te Hulst, zijn wegens mishandeling veroord. tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. d. R., oud 44 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens verduistering veroord. tot 7 dagen gevang. J. F. d. M., oud 19 j., schippersknecht te Ter- Neuzen, is wegens het beletten van handelingen door een ambtenaar veroord. tot 5 boete of 5 dagen hecht. H. A. M., oud 15 j., slagersknecht te Ter Neuzen, is wegens bedreiging misdrijf tegen het leven veroord. tot 1 dag gevang. A. d. M., oud 21 j., schippersknecht te Philippine, is wegens wederspaiifiigh'eid, lichamelijk letsel tenge- volge hebbende, veroord. tot 14 dagen gevang. Het dynamiet te Spijk zal nu spoedig van onze grenzen zijn verdwenen. Voor f 300 per reis is nl. aangenomen de springstof weer naar de fabriek te Opladen terug te voeren. Uit het onderzoek, door twee duikers ingesteld op de plaats, waar het schip //Elizabeth" in de lucht is gevlogen, is gebleken dat zich geen kisten dynamiet op den bodem der rivier bevinden, en dus al het dynamiet is ontploft. In de bedding der rivier is een gat geslagen van verscheidene meters diepte. //Romulus" deelt in een schrijven aan de Landsverdediging het schier ongeloofelijke feit mede, dat bij eene onder zijn leiding gehouden militaire oefening, waaraan 16 compagnieen deel- namen, slechts 153 soldaten present waren. Niet minder dan 447 soldaten waren dien morgen door allerlei andere diensten aan de oefening onttrokken Elk commentaar zou den treurigen indruk van het bericht verzwakken Binnen eenige dagen zal men in enkele restaurants, als Krasnapolsky, Mille Colonnes en Panopticum te Amsterdam kennis kunnen maken met een kunstkip, die paascheieren aflevert. Men werpt daarvoor een dubbeltje in een gleuf op de kam, de kip kakelt en in een bakje rolt een sierlijk paaschei, gevuld met bonbons of cho- colade. Is de kip uitgeput, dan geeft zij eerlijk het dubbeltje terug, en werpt men een halve cent of een ander klein muntstukje in de plaats van het dubbeltje in de gleuf, zoo behoudt ze het en legt geen ei. Welk een schrandere automaat, een goede getuigenis tevens voor de schranderheid van zijn uitvinder In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een brutale diefstal plaats gehad in het hulpkantoor der post- en telegrafie Tulpstraat, tegenover het Amstel-hotel te Amsterdam, welke post uit het Amstel-hotel verleden jaar daarheen verplaatst en gesteld werd onder directie van den heer P. J. Raaimakers. De dief of dieven hebben door een valschen sleutel of looper den ingang aan 'tTulpplein weten te openen, aangezien van inbraak geen sporen aanwezig waren. Toen de beambte, die's morgeus het eerst op zijn post zijn moest, aan het kantoor kwam, vond hij de deur niet gesloten. Er is voor een bedrag van ongeveer 500 aan contanten, en wel in klein geld (rijksdaalders, guldens, kwartjes, dubbeltjes en centen) gestolen. De brand- kast, die gewoonlijk aan 't einde der week veel waarde bevat, was ook ditmaal goed voorzien van geldswaarden en geldswaardige papieren, in casu postzegels et tutti quanti. Aan deze schijnt men niet getornd te hebben, of zijn de pogingen daar toe mislukt. De eigenaars van het Meervelderbosch (Veluwe) hebben hunne jaarlijksche vergadering gehouden in het bosehhuis te Meerveld, onder Apeldoorn, welke vrij goed bezocht werd. Sinds ruim driehonderd jaar ze dagteekenen van 1589 worden deze samenkomsten of maaldagen gehouden, en even oud bijna is de geschiedenis van het bosch. In een daarvoor aangelegd en trouw bij gehouden boek, het Malen- of Boschboek, werden ze genoteerd en de verschillende houtrechters verzuimden nooit van genomen besluiten, van overtredingen, van verkoopingen, enz., nauwkeurige aanteekening daarin te houden. Zoo vermelden onder anderen de notulen van den maaldag van 1695 de bijzonderheid, dat met algemeene stemmen door de vergadering besloten werd, de wegen door het bosch op te snoeien en meer begaanbaar te maken. Men voldeed op die wijze aan het verzoek van Prins Willem III, die door dat dichte struikgewas en die slechte wegen menige verhindering in zijne jachtvermaken onder- vonden had. Aan het bosch werd, tot goedmaking van de kosten, door den vorst eene vacatie van 25 gulden geschonken. Uit de strafgevangenis te Groningen wordt deze maand ontslagen de 55jarige J. v. S. uit Amsterdam. Behalve voor verschillende diefstallen werd hij ook veroordeeld tot de straffe des doods, wegens moord, welke straf veranderd werd in 26 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. Hij heeft in 't geheel bijna 40 jaren in verschil lende gevangenissen doorgebracht. Te Londen is een 6jarig knaapje gestorven ter waarschuwing zij het medegedeeld door het eten van sinaasappelschillen, waarvan men bij de lijkopening een groote hoeveelheid in zijn maag vond. Kinderen hebben wel meer de gewoonte al spelende van die schillen te peuzelen. Langzamerhand hervatten de glaswerkers in Belgie den arbeid ondanks de meetings, zoowat overal gehouden, ter bevordering van de werkstaking en ondanks de vermaningen der leiders van de Union Verriere. De werklieden beginnen in te zien, dat zij op een verkeerden weg zijn, dat de werkstaking zeer nadeelig zou zijn voor henzelve. Sedert gisteren hebben twee voorname inrichtingen het werk her vat met een bijna compleet personeel. De mijnwerkers schijnen niet aan staken te denken. Te Brussel heeft een knaap van dertien jaar, Eduard T., getracht zich van het leven te be- rooven, door zich op te hangen aan een schelkoord in zijn slaapkamer. Een buurman, die de andere kinderen hoorde schreeuwen, kwam gelukkig nog in tijds om hem te redden. Men weet nog niet wat den jeugdigen knaap dreef tot zulk een daad. De politie in Transvaal en de Oranje-Vrijstaat is tot de ontdekking van eene gevaarlijke dievenbede gekomen, die in eene boerenwoning in den Oranje- Vrijstaat haar hoofdkwartier had opgeslagen. Men vond voor eene waarde van 20.000 pd. st. aan goud en juweelen. De bende maakte voornamelijk haar werk van het berooven van treinen. Te Kopenhagen is het publiek zeer ontsteld over zekere geheimzinnige feiten, die bij de politie dezer stad zijn voorgevallen. Onlangs is het hoofd der geheime politie, de heer Cartens Petersen, plotseling gestorvenop den dag zelf van zijne begrafenis viel zijn adjudant, de heer Rudolf Peters, op het bureau van de geheime politie als verpletterd neer, en men dacht reeds dat hij dood was, toen hij weer tot zichzelf kwam. Zijn toestand is echter zeer verontrustend. Eindelijk heeft de heer Korn, hoofd van de veiligheids- politie, en bestemd hoofd te worden van de ge heime politie, zich in een der bureaux voor den kop geschoten. Men verdiept zich in gissingen omtrent de aanleiding tot deze reeks van ongelukken. Het hof van cassatie te Brussel heeft het vonnis bevestigd, waarbij mevrouw Joniaux door de Antwerpsche jury ter dood is veroordeeld wegens de door haar gepleegde vergiftigingen. De advocaat Graux voerde voor haar het woord en betoogde, dat het vonnis der jury onwettig is op grond dat een der jury-leden, de heer Barbou, geen Belg, maar Nederlander is. Barbou's groot- vader is den 18 Nov. 1766 te Amsterdam geboren en hij zelf woont te Roosteren op Nederlandsch grondgebied. De advocaat-generaal Melot bestreed deze be- wering en betoogde, dat de heer Barbou wel degelijk een Belg is, ondanks zijne Nederlandsche afkomst. Om half elf werd de zitting geopend en om twee uur werd het vonnis uitgesproken. Het hof verwierp het verzoek om cassatie van het doodvonnis, door mevr. Joniaux ingediend. Het vonnis zal echter, naar men weet, niet worden voltrokken, daar de doodstraf, hoewel volgens de wet nog bestaande, in Belgie niet wordt toegepast. De Koning is steeds gewoon, in dergelijke ge- vallen het doodvonnis in levenslange gevangenisstraf te veranderen. Indien tuberkelbacillen in melk voorkomen, zij men er op bedacht, dat ook de van die melk bereide boter gevaren voor den mensch kan ople-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2