Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. No. 3137. Donderda^ 11 April 1895. 35 Jaargang. 1 W ill 0jE!li§!l« Binnenland. ABONNEMENT; Per drie uaaanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82^. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatseu van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. IJolitieli Overzicht. De eerste berichten over Parlementen, die op reces gaan, kunnen beschouwd worden als even zoovele aankondigingen van beschouwingen over wat was in de laatste wetgevende periode en wat zijn zal in de aanstaande. En ditmaal is er rijke stof voor beschouwingen van alien aard, terwijl eigenlijk geen enkel regeeringshoofd van Europa bijzondere reden heeft tot tevredenheid over het jongst verleden en tot hoopvolle verwachting ten aanzien van de naaste toekomst. In Erankrijk is 't ditmaal lang niet het slechtst gesteld Ribot heeft zich geen bijzondere macht of geen onwrikbare positie verschaft, doch hij heeft evenmin der oppositie de gelegenheid geboden zwakke puuten aan hem te ontdekken, geschikt voor vruchtdragende exploitatie. In Duitschland, in Oostenrijk, in Hongarije, in Italie, in Spanje, in Engeland, ziet 't er voor de premiers heel wat minder rooskleurig uitvoor een deel leven die heeren bij de gratie der oppositie en dat is een bestaan vol wisselvalligheden en onzekerheid. 't Is mogelijk, dat de rustperiode ter gelegenheid van het Paaschfeest, raad brengt, dat zij alien na het reces zich bevinden tegenover een sterke, vast aaneengesloten meerderheid, maar twijfel is geoorloofd. Terwijl over Hongkong wordt gemeld, dat zich nabij de Pescadores-eilanden een 40tal transport- schepen bevinden, welker doel wordt geacht te zijn een aanval op Kanton en in verband met welke mogelijkheid de Chineezen torpedo's doen zinken in den mond der rivier, komen over Shanga'i nadere (men zegt authentieke) berichten over de eischen van Japan tot beeindiging van den oorlog. De hoofdpunten (een oorlogsschatting, de afstand van Formosa en van het schiereiland Liaotung, de onafhankelijkheid van Korea) zijn reeds mede- gedeeld en besproken, doch de details zijn van direct belang voor Europa, voor de westersche industrie en den westerschen handel, zoodat een bespreking meer in bijzonderheden, wel interessant is. Japan eischt voor zich en voor alle mogend- heden, die met China een handelsverdrag hebben aangegaan op den voet van de meest begunstigde natie, het onbeperkte recht van vrijen invoer in China van machines en de vestiging van takken van industrie van alien aard. Dan wil Japan ver- schillende waterstraten en havens, die nu voor het verkeer gesloten zijn, geopend zien voor het stoom- bootverkeer, alles te zamen een gebied van 1000 vierkante Eng. mijl met 200 inwoners. Van dat alles zal Japan niet alleen of niet in F EUILL ETON EERSTE DEEL. 13) De bankier vouwde het schrijven, dat met het grafelijk wapen prijkte, weer langzaam samen, en blikte den notaris peinzend aan. „Die is razend snel weduwnaar geworden meende deze. //Wie zou van die beiden tocli wel het eerst den inval hebben gekregen om in dit jaargetijde te gaan spelevaren. Zonder twijfel de wispelturige, malle gravin //Neen, notaris, dat geloof ik nietriep Rosalie bewogen uit. //Zij verdient het diepste mede- lijden, zij was altijd zoo bang voor water als een kat, en nu zou zij daar boven in het koude noorden zulk een voorstel hebben kunnen doen?" De beide heeren zagen haar verschrikt aan. „Behoud zulke gedachten voor u, mijn kind sprak de bankier ernstig. „Zij lei den tot vreese- lijke gevolgtrekkingen, welke wij niet mogen maken Toch is het een akelige geschiedenis Daar moet ik nu een wildvreemde het groote vermogen uitleveren, terwijl de wettige erfgenaam in de wereld, wie weet hoe hulpbehoevend, rond- zwerftDoch wat helpt hetHet moetDe graaf schijnt ontzettend veel haast te hebben." De notaris voegde liier geen woord bij, nam hoed en stok, gaf den bankier de hand, en ging, Rosalie met een blik van overeenstemming en een fluisterend //vijf uur" groetend, been. de eerste plaats profiteeren De mikado wil de rechten voor alien gelijk doen zijn, doch wel eischt hij bijzondere garantien voor de nakoming van deze verplichtingen, China opgelegd in zijn eigen belang en in dat van de geheele handel - drijvende wereld, evenals ook garantie wordt ge- vraagd voor de betaling der oorlogsschatting van den milliard gulden. In de Manschoerei willen de Chineesche bevel- hebbers maar niet gelooven, dat er een wapen- stilstand is gesloten en dat dit gedeelte van het tooneel des oorlogs er in begrepen is de verze- keringen van Japansche zijde helpen niets en nu zal de geheel herstelde Li-Hung-Chang al't mo- gelijke doen om 't den Chineeschen generaals aan hun verstand te brengen. Misschien komen ze 'tdan nog wel voor 20 dezer (het eind van het verdrag tot tijdelijke schorsching der vijandelijk- heden op bepaalden punten) nog wel te weten! De opstand op Cuba berokkent der Spaansche regeering groote moeielijkheden. Het is niet langer te ontkennen, dat de tot nog toe tot het oosteu van het eiland bepaalde beweging tot in het midden zich heeft uitgebreid. Dit blijkt o. a. uit het bericht, dat eene nieuwe bende van 700 man twee Spaansche posten ten zuiden van Portorico heeft aangevallen. Te Madrid gelooft men, dat die bende de landing moet beschermen van eenige van Haiti verwachte aanvoerders. De Spaansche minister van oorlog heeft het noodig geacht, 35,000 reservisten onder de wapenen te roepen, van welke 15,000 voor Cuba en 25,000 tot aanvulling van het leger in Spanje zijn bestemd. De autonomistische partij op Cuba heeft een manifest uitgegeven, waarin zij nadrukkelijk tegen den separistischen opstand protesteert. Zij betuigt haar trouw aan Spanje en biedt den gouverneur haar bijstand aan. Maar het is de vraag, of zij op den duur aanhang onder de bevolking zal vinden, wanneer de insurgenten eenige voordeelen behalen. De Amerikaansche consuls te Havanna en Santiago de Cuba hebben aan hunne regeering gemeld, dat, wanneer de opstand niet binnen drie maanden is gedempt, hij zich over het geheele eiland zal uitbreiden. Onze Koningin-Regentes, zoo schrijft de Haag- sche correspondent der N. Gr. Ct., heeft deze week haar bezoek aan allerlei inrichtingen van VII. Juist te vijf ure stond juffrouw Rosalie Ernstein in de woonkamer van den notaris. „Als de nieuwsgierigheid in het spel is," merkte deze op, //dan zijn de dames altijd precies op tijd z/Ziet u er soms tegen op z/Dat nietToch ben ik niet in mijn humeur. Het lot der arme gravin heeft mij aangegrepen, ik kan het drama van het Wettermeer niet van mij afzetten." z/Dat begrijp ik Ook mij heeft het den eetlust benomen, vooral toen ik alle omstandigheden, die vooraf gingen, nog eens had overwogen. Zooals reeds het begin van die graven-geschiedenis mij donker en raadselachtig voorkwam, zoo is het einde waarheid geworden, juist gelijk ik vreesde, hoogst tragisch. Wie weet welk een treurspel daar op het meer is afgespeeld z/Gij hebt dien graaf Svenson nooit willen vertrouwen, juffer Rosalie z/Ronduit gezegd neenZijn loerende blik boezemde mij schrik en afschuw inhet was mij, als ware hij achter een masker verborgen z/Ja, mijn beste Rosalie, op vermoedens mogen wij nimmer beoordeelingen gronden. Ik heb indertijd bij den Zweedschen consul een onderzoek omtrent graaf Svenson ingesteld, en toen omtrent dit geslacht, dat met Koning Bernadotte naar Zweden is gekomen, de meest geruststellende berich ten ontvangen. Graaf Rudolf, de laatste spruit van dezen stamboom, heeft zich sinds vele jaren in 't buitenland opgehouderl en eindelijk hier het anker geworpen. Zooveel staat vast. Dat hij egoist is van het hoofd tot de voeten, wil ik liefdadigheid en openbaar nut voortgezetzij be- zoclit de Katholieke Hov'uis-Scheefbaan-inrichting voor verwaarloosde kinderen, het Herv. Oudelieden- huis, de Louisa-stichting der weezen van vrijmetse- laren, de werkinrichting voor hulpbehoevende blinden, een openbare bewaarschool, een particuliere school voor slojd-onderwijs, kortom, zij toonde haar belangstelling weder in alles wat goed is en nuttig, zonder naar kerkelijke richting te vragen. In de meeste inrichtingen, waarbij dit doelmatig scheen, liet de vorstin een geschenk na, om de verpleegden te onthalen. Men is algemeen opge- togen over dit optreden, waarbij alle jacht naar populariteit vreemd is en dit enkel voorkomt uit de behoefte om wel te doen en zich van het wel en wee des volks op de hoogte te stellen. Koningin Emma was steeds van deze neiging vervuld. Ik herinner mij hoe de armen te Arolsen over haar spraken, toen zij op het punt stond Waldeck te verlaten. Men verhaalde mij destijds dat de Koningin en haar zusters trouw zieken bezochten, kleeren naaiden voor de armen. En ik hoor met vreugde, dat deze lieve eigenschappen van de moeder kan 't bijna anders zich ook reeds duidelijk in onze jonge Koningin beginnen te openbaren zoodra haar iets ter oore komt waarbij zij meent dat hulp kan geboden worden, vraagt zij //moeder" of ze iets zenden mag. Volgens den Limburger Koerier zullen Hare Majesteiten Vrijdag 24 Mei ook aan Aken, even over de grens, een bezoek brengen, HH. MM. zullen daar met Haar uit 35 personen bestaand gevolg haar intrek nemen in „Nuellens Hotel." De eersfe en tweede verdieping van genoemd hotel zijn voor dat bezoek afgehuurd en worden reeds in gereedheid gebracht. Vermoedelijk zullen de Vorstinuen dan tegelijk den ,/Lousberg" bezoeken, van waar men een verrukkelijk gezicht over geheel Aken geniet. Door H. M. de Koningin zijn drie prijzen be- schikbaar gesteld voor de Gymkhana Races", die ter gelegenheid van het bezoek van HH. MM. te Venloo door de heeren huzarenofficieren op de Kleine Heide zullen gehouden worden. Door de feestcommissie is definitief besloten om op den avond van den dag, waarop aan Venloo de hooge eer van het bezoek der Koninginnen te beurt valt, het stadhuis te illumineeren. Generaal Vetter wordt tegen 15 Mei hier te lande verwachteenige dagen daarna zal in de Maliebaan te 's Gravenhage voor het front van het garnizoen, waarbij detachementen van de zeemacht, gaarne onderschrijvenmaar een avonturier, die voor een misdaad niet zou terugdeinzen, neen, juffrouw Rosalie, tot zulk een geloof brengt ge mij niet z/Dat zal inderdaad ook niets aan de zaak veranderen," merkte Rosalie op/,ik voor mij breng de gebeurtenissen met elkaar in verband den spoed, waarmede het huwelijk voltrokken is, de haastige reis naar Zweden, den dood der jonge vrouw, het dadelijk op vragen van hare nalatenschap en dan heb ik nog mijne vermoedens." z/U combineert als een rechterJammer dat hier de dames nog niet voor dat vak opgeleid worden U zou er voor in de wieg zijn gelegd z/Hola, vriendik ben zeer goed met mijn lot tevreden Doch laten we nu gaan." De oude beer knoopte zijn overjas dicht, nam hoed en stok en verliet met de jonge dame het huis. Na een tamelijk lange wandeling bereikten zij eindelijk ,/De gouden Druif." In de deur kwam de welgedane waard hen tegemoet, voorkomend als altijd. ^Zoo, mijnheer de notaris riep hij met een bulging, //dat doet mij bijzonder veel genoegen Wilt u samen binnengaan." z/Goeden avond, Wegener!" groette de notaris, hem de hand reikend. ,/Wil u niet ophouden ik ken immers uwe huisaangelegenhedenis uwe vrouw bij de hand?" //In de keuken, notarisVeel te doen He, Hein lomperdKun je niet zien Je rent alles om." llein was razend druk, had de ter zijde staande juffrouw niet opgemerkt en kwam daardoor met zijn lading spijs en drank in botsing met Rosalie, die luid om de potsierlijke lompheid lachte. door H.H. M.M. de Koninginnen de plechtige uitreiking plaats hebben der eereteekens en Militaire Willemsorden. Volgens Haarlem's Dagblad heeft de firma Beijnes een koninklijken trein ontworpen in de. gedachte dat die aan de Koningin bij hare troons- beklimming zou kunnen worden aangeboden door het rijk of door eenige groote gemeenten. Het schijnt namelijk, dat de thans gebruikte trein weinig meer in overeenstemming is met de eischen van dezen tijd. De kosten van zulk een trein worden geschat op circa een ton gouds. Naar men ons meldt, moet bij den heer J. C. Huvers te Middelburg, die dit jaar aan de beurt van aftreding is als lid der Prov. Staten voor het district Goes, het voornemen bestaan om voor dit district te bedanken, teneinde'daardoor de anti-revolutionaire kiezers in het district Mid delburg in de gelegenheid te stellen hem af te vaardigen. Tot dit besluit moet de heer Huvers gekomen zijn, omdat hij in het district Middelburg door zijn maatschappelijken werkkring goed bekend is, en het district Goes voor de anti revolutionaire partij als een bolwerk kan beschouwd worden. VI. Ct. Een der Haagsche correspondenten van het Dagblad voor Nederland schrijft het navolgende Er is hier deze laatste dagen in politieke kringen heel wat gepraat naar aanleiding van hetgeen de Nieuwe Rotterdamsche Courant wist te vertellen van den inhoud van het wetsontwerp personeele belasting, hetwelk door den Minister van financien is ingezonden bij den Raad van State. Het conservatief-liberale hoofdorgaan toch is niet gewoon, met zulke dingen over een nacht ijs te gaan. Bovendien is het immers koek-en-ei met de tegenwoordige regeering. Zoo lag het voor de hand, zijn mededeelingen te beschouwen als een officieus communique van den Minister zelven. En zoo is het ook te verklaren, niet alleen dat die mededeelingen de ronde hebben gedaan door de pers maar ook dat alreeds verscheidene organen voor den dag zijn gekomen met opmerkingen en bedenkingen. De vraag is intusschen, of niet de Nieuwe Rotterdammer 't zij zelve er in geloopen is door den overdreven ijver van een onbetrouwbaren nieuwtjesjager, 't zij tegenover het publiek wijzer heeft willen schijnen dan zij was, op straffe van later te worden gelogenstraft door de feiten. Ingewijden verzekeren althans, dat het gegeven overzicht van den inhoud van het wetsontwerp ver z/Wat gaat d;ft hier druk toefluisterde zij haren geleider onder het voortstappen toe. z/Ik heb u vooruit gewaarschuwd De notaris trad met de bankiersdochter in de aan den tuinkant gelegen woonkamer, die door een hanglamp verlicht werd. //O, hier ziet het er lief en hupsch uit", dacht Rosalie, terwijl zij hare blikken in het rond sloeg. z/Zet u hier maar neder, juffer, want De keuken grensde aan de woonkamer; door een raampje kon men er een oogje in werpen. Rosalie keek er heimelijk in. De waardin, wier gelaat hoogrood zag van het heete haardvuur, had het kind op den arm genomen en hield haar met een teederen blik een gebakje voor. z/Neen, Feodora ge moet netjes in de woonkamer blijven, lief kindvan avond kunnen we u hier niet gebruiken, mijn hartjeDaar, neem dit koekje en nu zoet zijn hoor." z/Neen bij mama blijven, koekjes bakken riep de kleine, haar beide armpjes vleiend om den hals van de waardin leggend. z/Neen, mijn schatje lachte juffrouw Wegener, het kindje teeder kussend. //Nu, kijk eens," wendde zij zich tot de meid, //is het niet een aardig vleistertje z/Ja juffrouw meende Anna. //Ik zei het altijd," sprak de waardin tevreden z/Zulk een kind is een reine zegen en ik laat het mij niet uit het hoofd praten, dat mijn overleden dochtertje zelf mij de kleine Feodora heeft over- gezonden. Nu, blijf dan maar, mijn schat, maar ge moet nergens aankomen." Rosalie's oog hing onafgewend aan het kindje, dat met het fijn gezichtje, de weelderige goudblonde NEIIZENSCHE KM H UT. ■Sit bla.l verscliijnt Hroen<nlas- en Vrijilauavond bij den uitgever I*. J. V A Si HE A W O E »e Ter Kenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1