Gemengde berichten. Twee paarden worden thans voor de serum- bereiding gebezigd, van het laatst aangeschafte van Behring wordt weldra het eerste quantum verwacht. Dr. De Ranitz stelt het serum, dat niet noodig is voor het kinder-ziekenhuis zelf, ter beschikking van alle Nederlandsche geneeskundigenvoor het Witte Kruis is steeds een voorraad beschikbaar bij Dr Ankersmit, apotheker. Gaarne echter zal men giften van meer gegoeden, te wier behoeve het serum mocht worden aangewend, in ontvangst nemen tot verdere serumbereiding. Naar men verneemt, is door het bestuur der vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel een adres verzonden aan den Minister van waterstaat, inhoudende het verzoek dat producenten en handelaars in boter gratis hunne boter onder doorloopende controle mogen stellen van de rijks-proefstations. Te Steenwijk heeft de aangekondigde pro- testvergadering tegen de gewerenwet plaats gehad, uitgeschreven door de werklieden-vereeniging //Ons Belang." De heer W. J. Zeilmaker, uit Leeuwarden, die het onderwerp behandelde, stelde de vraag of de tegenwoordige maatschappelijke toestanden eene uitgave van 9 a 10 millioen voor geweren ver- oorloven. Hij meende ,/neen"wees op de zware belastingen, inzonderheid in Friesland, op de steeds weer terugkeerende werkloosheid, de toenemende armoede en de klimmende ontevredenheid. Terwijl er bitter gebrek geleden wordt, en men de gelden weigert om in de sociale nooden te voorzien, wordt aan oorlog en marine, waar men steeds bij tonnen en millioenen rekent, niets geweigerd. Spreker achtte deze uitgave, ook volgens deskundigeu af te keuren, onverantwoordelijk. Ten slotte werd, na kort debat, de volgende motie gesteld, welke aan de Eerste Kamer zal worden opgezonden z/De op 3 April te Steenwijk gehouden volks- vergadering, gehoord de discussien over de ver- hooging van hoofdstuk VIII der Staatsbegrooting met 9 millioen gulden ten behoeve van de aan schaffing van nieuwe geweren z/overtuigd, dat de tegenwoordige maatschappelijke toestanden een dergelijke uitgave niet veroorloven z/verzoekt de Eerste Kamer der Staten-Generaal ernstig hare goedkeuring aan dit wetsontwerp niet te rerleenen." De Oranjebond voor Orde zal een eerste proeve nemen tot eigenlijke heide-ontginning door de stichting van vijf boerderijen op een perceel heidegrond, bij de Worminger Mase, te Apeldoorn. De grond werd door den bond gekocht van de Mark, nadat de Rijkslandbouwleeraar voor Gelder- land dien had onderzocht en voor het doel had goedgekeurd en nadat door waterpassing was ge- bleken, dat goede afwatering verzekerd kon worden. Er is nu gelegenheid om aan vijf flinke boeren- gezinnen niet slechts een bestaan, maar ook een goede toekomst te verzekeren, daar de erfpachts- canon lang zal worden gesteld. Deze gelegenheid is te danken aan het flinke optreden en de toewijding der Kwartgulden-Ver- eeniging aan de Nederlandsche vrouwen dus die in haar kort bestaan den Oranjebond nu reeds in staat stelde de gronden aan te koopen. Men rekent er op thans ook spoedig de gelden voor het bouwen te zullen vinden, nu bij deze stichting alle bezwaren vervallen, die te recht of ten onrechte tegen de beide stichtingen van ,/Bescheiden Ileidegeluk" (arbeiderswoningen met grond in eigendom) werden aangevoerd. Men neemt nu een echte proef met landbouwers, sprak de bankier. ,/Blijf zoolang, notaris, tot de consul weer vertrokken iszijne mededeelingen kunnen ook voor u van belang zijn." Hij verliet de kamer. ,/Ik kom van avond om vijf uur in de schemering bij u notaris," sprak Rosalie //dan gaan wij samen naar //De gouden Druif." Papa behoeft het niet te weten." ,/Maar ,/Geen ,/maar," als ik u verzoeken mag, beste oude vriend Wie zou u iets kunnen weigeren lachte de oude heer galant. //Besteed echter niet al te veel zorg aan uw toiletde gasten daar zijn dat niet gewoon. Dus om vijf uur „Ben ik bij u, notaris." ffWat voor nieuws mag de consul wel hebben mompelde hij. „Wel, de graaf zal langs dezen weg het geheele vermogen willen innen riep Rosalie. //Arme Wilhelin Wat zou er toch wel van hem geworden die zich, onder deskundige leiding, geheel en al aan hun bedrijf kunnen wijden. De hooge sommen, die dit voorjaar van de aardappelen gemaakt worden 5 voor een hecto liter) verleiden de menschen weer op Zuid-Beveland omgoed wat te zettener komen thans handen te kort. Niet minder zal de verbouw aldaar van uien wezen. Gemeten aan gemeten zijn en worden uitgezaaid. Donderdag had de eerste steenlegging van het krankzinnigengesticht te Zuidlaren plaats. Het bestuur der vereeniging tot Christelijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland, tal van autoriteiten en belaugstellenden woonden de plechtigheid van den aanvaug der oprichting van dit derde gesticht dier vereeniging bij. De heer Brummelkamp uit Groningen sprak de feest- rede uit. ,/Dat weet de goede God ,/Arme, arme jongen ,/Misschien is hij in Amerika, misschien ligt hij reeds ergens onder vreemde aarde z/Ontzettende gedachteHopen wij, dat het zoo niet is Dat die oude, malle Don Carlos aan zijne ijdele ,/kouingin" geheel zijn vermogen kon offeren en zijn kind ongelukkig maken ,/Ja, die mannen lachte de notaris. //Zelfs op hun ouden dag willen zij zich nog niet aan de ope- ratie onderwerpen, welke hun van de blindheid op die punten moest genezen, en zoo zijn ze bijnaalien /,0, die wijze mannen, die de kern met van de schil weten te onderscheidenDoch stil, TER NEUZEN, 8 April 1895. Doordien door de afdamming en droogmaking van de Westschutkolk, waarin het rioolwater zijne uitloozing heeft, zulks nu is belemmerd, worden thans in het lagere deel dezer vesting verschillende straten en woningen ge'inundeerd, natuurlijk zeer ten ongerieve voor de passage, doch voornamelijk tot scliade der bewoners of gebruikers dier woningen of erven, die dat lot treffen. Hoewel door hulp eener brandspuit men het water alsnu eene andere richting tracht te geven, vreest men dat zulks weinig zal baten, althans bij regenachtig weder, doch voor de schadelijders hoopt men het beste. Axel. De heer C. IJsebaert, burgemeeester van St. Jansteen heeft aan de R. K. kiesvereeniging te Hulst schriftelijk kennis gegeven, dat hij bij de a. s. verkiezing voor de Prov. Staten niet meer in aanmerking wenscht te komen. Axel, 6 April. Op de heden alhier van wege het bestuur van de Afdeeling Zeeland der vereeniging z/Het Nederlandsch Rundvee-Stamboek" gehouden stierenkeuring werden 5 stuks aangebracht. De eerste prijs van springstieren van minstens 2 jaar oud, werd toegekend aan den stier van den landbouwer L. de Regt alhier. De eerste prijs van springstieren van minstens 1 jaar oud, werd toegekend aan den stier van den landbouwer C. N. Jansen van Rosendaal alhier. De tweede prijs aan den stier van den landbouwer Ph. J. van Dixhoorn alhier en eene eervolle ver- melding aan een anderen stier van denzelfden landbouwer. Koewacht. Vier marechaussees te paard achter- volgden verleden Zaterdag den 21jarigen C. S., die nog heel wat met de politie af te rekenen heeft. Juist wilde hij de grenzen overloopen, toen hij aan de andere zijde eenige Belgische gendarmen bemerkte, die ook gewaarschuwd waren. En daar onze jongeheer met de Belgische politie nog eene grootere rekening te vereffeneu heeft dan met de onze, dacht hij zeker//Van twee kwaden vermijd het ergste" en gaf zich in handen onzer politie die hem geboeid naar Axel bracht, van waar hij naar Middelburg getransporteerd werd. Zondag kwam er weer iets aan 't licht, dat zijn straftijd wel wat zal verlengen. Eene vrouw miste haar gouden ring en uit een aanstonds ingesteld onderzoek bleek, dat onze C. S., die daar veel aan huis kwam, hem ontstolen had en voor eenig geld verkocht had Vrijdagmorgen had in de Koestraat voor de woning van den bekenden socialist Ragut te Mid delburg een executoriale verkoop plaats, omdat deze, niettegenstaande hij 16 a f 18 's weeks daar is papa al terug De conferentie heeft niet lang geduurd Zeldzaam opgewonden en bleek trad de bankier in de kamer, met eenige papieren in de hand. z/Mijn vermoeden was juist," begon hij//het bezoek betrof het jonge paar. Zet u neder, notarisde geschiedenis is werkelijk tragisch, zeer tragisch." De notaris zag zijn vriend vol verwachting aan. z/De jonge gravin is dood verdronken z/Groote goedheid Als uit eenen mond weer klonk die uitroep van beider lippen. ,/De consul ontving van morgen bericht uit Jonkoping," voer de bankier diep ademhalend voort. Graaf Svenson is als door een wonder gered. Hij schrijft zelf aan mij, met het verzoek om de nalatenschap zijner vrouw geheel te gelde te maken en voor hem naar een bankiershuis te Londen te zenden „En niets van het onheil vroeg de notaris. /Zeker, ziehier, kort en bondig." De bankier las de laconieke schildering van den ,/pleiziertocht" op het Wettermeer, van het los- breken van den storm en het omslaan der boot. Alles was zoo snel in zijn werk gegaan, dat hij, de graaf, niets had kunnen doen voor de redding zijner dierbare vrouwhij had zelf nog de tegen- woordigheid van geest gehad om zich aan eene plank vast te grijpen, waarmee hij op den eenzamen oever geworpen werd doch gered ook. Na eenige koel deftig klinkende phrasen over den jammer- lijken dood der onvergetelijke gemalin, ging de graaf tot de zaken over: het verzoek om de na latenschap der gravin naar Londen te zenden. (Wordt vervolgd.) verdient, geweigerd had belasting te betalen. In het geheel moest, met de onkosten, ruim 30 worden betaald. Als iets ten verkoop werd gepre- senteerd, bood Van der Veer een cent, doch spoedig volgde dan een hooger bod door een commies, waarop Van der Veer verplicht was wilde hij Ragut's inboedel behouden nog hooger te bieden. Zoo betaalde Van der Veer voor enkele stoelen f 6,50 en voor een linnenkast 8,50. Op deze wijze was het verschuldigd bedrag spoedig ver- kregen en de verkoop geeindigd. De belasting, die de socialist Ragut weigerde te betalen, is dus betaald geworden door de socialistische partij. Voldoende politie was aanwezig, en alles liep zoo ordelijk mogelijk af. VI. Ct. Door de justitie is huiszoeking gedaan in de woning van den kleermaker A. fi. Scheerder, Engelantiersgracht 86 te Amsterdam, daar S. verdacht werd van het maken van valsch zilver geld, 't Bleek dat men zich niet vergist had, een hoeveelheid voorwerpen en werktuigen dienstig om valsch geld te maken, werden gevonden en dit was in verband met andere aanwijzingen tegen Scheerder een zoo overtuigend vermoeden van schuld, dat hij op staanden voet gearresteerd en naar het huis van bewaring werd overgebracht. Scheerder is voor het maken van valsch geld reeds tweemalen veroordeeld, in 1879 door het gerechtshof te Amsterdam, dat hem 7 jaar tucht- huisstraf gaf, en in 1889 door het hof te 's Gra- venhage, bij welke gelegenheid hij 5 jaren ge- vangenisstraf kreeg. Hij was dus nog slechts kort uit de gevangenis ontslagen. De heer Frans Netscher te Rotterdam is aangewezen om met de inspecteurs van de rijks- veldwacht te Amsterdam, Utrecht en 's Graven- hage de rijwielen te keuren, die geleverd worden ten dienste van de rijksveldwacht ten plattenlande. Te Haulerwijk vierde de afgeloopen week een echtpaar zijne vijf en zeventigjarige bruiloft. Het paar verheugt zich in het bezit van 98 kinde- ren, behuwd-, klein- en achterkleinkinderen. Een 15jarig meisje te Leiden, M. O., dat in de muziek opgeleid wordt en blijkens hare studien niet zonder aanleg is, kwam dezer dagen op het denkbeeld aan H. M. de Koningin schriftelijk Hare tusschenkomst te vragen om op de Koninklijke Muziekschool te's Gravenhage geplaatst te worden. Op den 1 April nu werd zij verrast met een schrijven van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin-regentes, mededeelende dat H. M. niet in de gelegenheid is de verzoekster behuip- zaam te zijn in hare plaatsing aan genoemde muziekschool, maar dat H. M. de Koningin-regentes namens Koningin Wilhelmina tegelijk met het schrijven haar deed toekomen een bedrag van vijftig gulden als bijdrage in de kosten voor de voort- zetting der muzikale studien van de jeugdige adres sante. Vier Harlinger slagers hebben den prijs van het rundvleesch met 10 cent en drie anderen met 15 cent per Kg. verlaagd, terwijl twee het kalfs- vleesch met 20 cent per Kg. verlaagde. Schipper T. van der Plas van de Scheveninger logger Dirk van Duijnen heeft een lijk opgevischt en te IJmuiden aangebracht. Uit de documenten op het lijk gevonden kon geconstateerd worden, dat het de derde klasse passagier George Henne was te New-York woon- achtig en op reis derwaarts per s.s. Elbe bij de ramp verongelukt. De 23jarige varensgezel Th. uit Coblenz is geen dankbaar mensch. Door den gezagroerder van het Rijnschip //4 Gebriider", van Antwerpen naar Mannheim, was hij uit medelijden naar Dordrecht medegenomen, opdat hij daar een werkkring zou kunnen zoekendoch hij wist zijn erkentelijkheid niet beter te toonen dan door den schipper te bestelen. Te Dordrecht bood hij bij een huidenhandelaar een vijftal huiden te koop aan, maar deze, niet gewoon dat hem door parti culieren zulke aanbicdingen gedaan werden, stelde de politie van zijn argwaan in kennis. Deze stelde een paar agenten verdekt in zijn pakhuis op en toen Th. Woensdag om't geld voor de huiden kwam, werd hij gearresteerd. Hij bleek nog een medeplichtige te hebben, den schippers- knecht van de //4 Gebriider", H. G. M., oud 20 jaren, en ook deze is gearresteerd. Beiden zijn ter beschikking der justitie gesteld. Een Belg probeerde, of hij in het Brabantsche dorp Bladel niet iets van zijn gading vinden kon, en brak in niet minder dan vier woningen in. De opbrengst viel echter niet mee. Het slechtst kwam hij er af bij zijn laatste poging. Toen brak hij in, in de kazerne der marechausee, en daar hield men hem voorloopig. Te Zwolle had Vrijdag een wedloop plaats, waarvoor de deelnemers zich vooraf niet getraind hadden, waarvoor geen jury was benoemd, en welks winnaar geen prijs ten deel viel. Een rijksveldwachter moest een gevangene, die tot opzending naar een bedelaarskolonie Veroor deeld was, per spoor naar Assen overbrengen. De veroordeelde, een ruim vijftigjarige, hield zich, alsof hij gebrekkig liephij werd daarom ook zonder vrees door den rijksveldwachter eenige oogenblikken in de wachtkamer 3e klasse alleen gelaten, terwijl de laatste een plaatsbewijs ging nemen. De gevangene maakte van deze gelegenheid gebruik en ging op den loop. Toen de rijks veldwachter het bemerkte, was hij reeds een eind verwijderd. De rijksveldwachter en een politieagent achtervolgden hem, maar de gebrekkig loopende scheen plotseling een hardlooper eerste rang te zijn geworden hij liep, zijn klompen in de hand, i dravend op zijn kousen, met de snelheid van een haas over den weg. De beide politiemannen, ziende, dat de ontsnapte hun te vlug af was, lieten een boer inspannen en zoo gelukte het hun hem te Herkulo, ongeveer anderhalf uur van Zwolle gelegen, in te halen. De man werd naar Zwolle teruggebracht en kreeg voorloopig logies in het huis van arrest aldaar. Dinsdag 2 April zouden voor de Haagsche rechtbank de pleidooien in een burgerlijke rechts- vordering plaats hebben. Wegens ongesteldheid van den advocaat van een der partijen moest de zaak worden uitgesteld. De rechtbank verdaagde alstoen het geding tot26 November, den eerstvolgenden be- 1 schikbaren pleitdag, alzoo een uitstel van bijna acht maanden Herkend. Boer (die zooeven zijne hoeve I heeft verzekerd, tot den agent). Wat krijg ik nu, als de volgende week de boel bij mij in brand vliegt Verzekerings-agent. Nu, een jaar of vier tuchthuis zal er wel opzitten In Galicie heeft opnieuw een heftige sneeuw- storm gewoed. De velden liggen bedolven onder I 6en meter sneeuw. Ook te Berlijn en in Sauerland (Westfalen) is sneeuw gevallen. Het scheiden valt I den winter dit jaar wel zeer zwaar Wij ervaren het ook hier. Ook op Corsica is deze week weder sneeuw gevallen. De Duitsche kruiser //Kaiserin Augusta" zal binnenkort in dienst* worden gesteld en bemand worden met 418 koppen die reeds naar Kiel zijn vertrokken. De //Kaiserin Augusta" is de grootste I kruiser der Duitsche vloot en de eerste die voorzien is van drie schroeven. Zij heeft een waterver- plaatsing van 6052 tons en machines van 12,000 paardekrachten. De bewapening bestaat uitsluiteud uit snelvuurkanonnen. Uit Panama wordt gemeld, dat de kanaal- werkzaamheden weder geheel gestaakt zijn. Ver leden week hebben een aantal kanaalwerkers een I nieuwe poging beproefd, om de stad Colon in I in brand te steken. Het gelukte de politie echter I het plan te verijdelen. Te Marseille worden gelden verzameld, om I de overblijfselen der officieren en soldaten van de I colonne-Bonnier, die bij Timboektoe door de Toearegs I in den slaap omgebracht is, naar Franknjk over I brengen en voo.r hen te Marseile een gedenkteeken I op te richten. De XIXe Siecle meldt dat het parket van I het hof van Parijs een dagvaarding tot Cornelius I Herz, //van beroep zieltogende," heeft gericht om I 15 Mei te verschijnen. //Men kan nu gemakkelijk voorzien", zegt het I blad, //dat tegen den 10 Mei de Engelsche bladen ons zullen berichten dat de gezondheidstoestand I van Herz, altijd gevaarlijk, thans plotseling ver- I ergerd is. Na een handig pleidooi zullen de conclusion I van den advocaat verworpen worden en zal Cornelius I zich dadelijk in eassatie voorzien, gedurende welk I tijdsverloop hij weer op zijn gemak verder weer I zal kunnen zieltogen. Onlangs heeft te New-York eene rechtbank I uitgemaakt dat een muntstuk, op den vloer van I een tram-rijtuig gevallen, zelfs wanneer het gerold is tusschen de houten latten en daardoor volkomen verborgen wordt, als wettige betaling voor de ver- I schuldigde vrachtgeld, welke de conducteur niet I alleen moet aannemen, maar waarvan hij wisselgeld I terug moet geven. Een heerlijke toestand voor de New-Yorksche I conducteurs, indien het mode wordt op die manier I te betalen. Op de laatste veemarkt te Pisany waren driehonderd ossen aangevoerd. Tegen halfdrie 's middags, toen de handel een aanvang zou nemen, zijn alle beesten plotseling tegelijk aangegrepen door een buitengewoue woestheid. Alles verplet- terende wat voor hen stond, stormdeu zij als een wervelwind met blinde vaart vooruit en vierhonderd, personen lagen in een oogwenk omver in de modder deerlijk getrapt en geschopt. Drie minuten daarna waren de dieren weer tot kalmte gekomen, doch de markt geleek een slagveld. Verscheiden personen zijn zeer ernstig gewondtwee missen een oog en nagenoeg alien hebben kwetsuren aan het gelaat bekomen. In de bijbanken van leening te Parijs be- vinden zich thans 299 rijwielen. De hoofdbank neemt er geene meer in beleening. Het bestuur heeft in den afgeloopen winter opgemerkt, dat meestal dezelfde lui met hunne ,/fietsen" terug- komen en daaruit opgemaakt, dat de meesten hunne stalen rosseii gedurende den winter in de magazijnen van den Mont-de-Pitie" een uitstekend winter- kwartier bezorgen. De burgemeester van Nimes heeft den Franschen Minister van Binnenlandsche Zaken machtiging gevraagd om verlof te geven tot het houden van een stierengevecht, waarvan de opbrengst ten voordeele van het expeditie-leger naar Madagas car zou komen. De Minister heeft echter het verbod van zijnen voorganger gehandhaafd. Te Nimes is daarop eene vergadering gehouden van voorstanders (leesliefhebbers) der stierengevechten, waar de volgende motie is aangenomen „De vergadering betreurt het dat de regeering zijn P"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 2