Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen No. 3136. Dinsdag 9 April 1895. t®f BIT BUTIBSnri* 35h Jaargang. Binneriland. ABONNEMENT Voor Per drie maauden binnen Ter Neuzen 1,franco per post: Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boetbaiidelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 regels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Jt-*olitieli Overzicht. Met 90 tegen 52 stemmen en 3 blanco's is door Belgie's Kamer aangenomen de gemeentekies- wet, waarin het census-systeem wordt gehandhaafd naar de wenschen der regeering, terwijl de amen- dementen het beginsel onaangetast hebben gelaten en de regeering dus alle reden heeft tot tevredenheid. 't Lijkt heel niet waarschijnlijk, dat de groote werklieden-vereenigingen of eigenlijk de bestuur- deren daarvan, terugkomen van hun besluit, waarbij de algemeene staking als pressiemiddel ditmaal wordt ontraden om velerlei redenen, doch wel kan 't zoo hier en daar in Belgenland, waar sporadische gevallen van staking immer te consta- teeren zijn, tot betoogingen komen en dan allicht tot incidenten. Het voorjaar lijkt voorbeschikt voor stakingsbewegingen en velen zoeken slechts naar een gepaste aanleiding om den arbeid voor eenigen tijd te kunnen nederleggen onder den schijn verongelijkt te zijn en nu recht te zoeken. 't Is onder het bereik der regeering geweest den arbeidschuwen ditmaal een doors! aand motief te ontnemen zij heeft 't wenschelijker geacht te volharden bij een wetsplan, waardoor de ver- plaatsing geschiedt van 700,000 stemmen ten nadeele van de mindere klasse en ten voordeele der welgestelden. De regeering heeft dat bereikt langs verschillende wegen, uitkomend op een zelfde puntde opvoering van het recht om kiezer te zijn, tot den 30jarigen leeftijdeen driejarig verblijf in eenzelfde gemeente en de differentieele belasting. De verwarde toestand op het gebied der binnen- landsche politiek in Servie, heeft zoozeer weerstand geboden aan de pogingen om verbetering te brengen in den chaos, is zoozeer een geworden met Servie, dat men er Servie reeds sinds lang niet toe voor beschikt door rekent om het buskruitvat, dat men Europa heet, tot ontploffing te brengen. Voor het koninkrijk zelf is die onzekerheid, telkens afgewisseld door ministerieele changements a vue, hoogst treurig en voor het huis Obrenowitch ligt in de steeds grooter wordende spanning de kiem der vernietiging. Wellicht is het regime van den Minister-president Christitch geevenaard onder vorige regeeringen, doch overtroffen is het zeker niet't is of zijn toeleg in het laatste restje van sympathie voor het vorstenhuis te reduceeren tot nihil of zoo mogelijk te doen verkeeren in besliste impopulariteit. Mocht ruw geweld een der eerste zoo niet het eerste regeeringsmiddel van den premier blijven, dan zal 't al heel spoedig komen tot een crisis, een drietal Ministers hebben tenminste met FEUILLETON. EERSTE DEEL. 12) z/Dat geloof ik ook zeide de notaris. „Onze gravin had wel de arme mevr. Villiers kunnen afdanken, maar nooit uit eigen beweging de villa kunnen verkoopen Wie heeft ze gekocht z/Dat heb ik nog niet te weten kunnen komen mevrouw Villiers wist het zelve ook nietde ma- kelaar Reineke is het geweest." z/Dat moet ik vandaag nog eens gaan onder- zoeken. Wonderbare geheimzinnigheid Mij onver- klaarbaarZij had echter het voile recht te ver koopen z/Zeker zeker de graaf zal er zijn goede redenen voor gehad hebben, misschien tegen contante betaling ver beneden den prijs verschacherd wie zal het zeggen De zaak ziet er zeer ver- dacht uit z/Dat komt mij ook zoo voor," zei de notaris. //De graaf heeft zoo wat alles meegepakt wat niet nagelvast was." z/Neen, dat nieter is nog een flink restant ik was niet bijster toeschietelijk op de eerste aan- vrage de beste we zullen eens afwachten, misschien zal de ijdele zottin er ons bij slot van rekening nog dankbaar voor zijn De notaris greep naar hoed en stok. Weet u wel, notaris, dat ik zoo even een aanslag op u gepleegd heb?" riepjuffrouw Rosalie plotseling lachend. //Met dynamiet terugtreding gedreigd iudien Christitch bij zijn geweld pi egingen volhardt. En er is reden toe In verschillende gemeenten werden de burge- meesters door de prefecten en hun handlangers met de revolver gedwongen hun ontslag te nemen en zelfs zijn hier en daar verwondingen voorge- gekomen, terwijl een ander geliefkoosd middel is de arrestatie van liberale en radicale kiezers zonder eenigen grond, bij tientallen tegelijk. Dat is zelfs voor Servie nogal sterk Tot recht begrip der eigenaardige toestanden en der met brutalen overmoed gepleegde geweld- dadigheden, volgen hier de hoofdtrekken der voor de aanstaande verkiezingen geldende bepalingen. De steden kiezen direct, de plattelandsgemeenten indirectelke departements-hoofdplaats heeft een afgevaardigde, Belgrado alleen twee. In de platte landsgemeenten komen er twee Wahlmanner" op elke 50 belastingplichtigen en de aanwijzing dier tusschenpersonen geschiedt onder leiding van den burgemeester bij meerderheid van stemmen. De //Wahlmanner" brengen hun stem uit langs heel primitieven weg, er is bijna geen controle moge lijk de voorzitter der commissie heeft alle macht in handen en ditmaal heeft men, met de geweld- plegingeu aanvangende bij het begin, zelfs de //Wahlmanner" maar laten kiezen zonder dat de kiezerslijsten waren gepubliceerd een taktiek, welker mislukking duidelijk spreekt van de steeds wassende misnoegdheid der natie Uit verschillende omstandigheden en verschijn- selen valt af te leiden, dat de Chineesche troepen in de Manschoerei van den met Japan gesloten wapenstilstand niets wetentoen een detachement Japansche soldaten met de neiging tot onder- handelen manifesteerende vlag, naar het Chineesche kamp trok om mededeeling te doen van het verdrag, begonnen de Chineezen te schieten en zoo moest hun de blijde boodschap worden onthouden. H.H. M.M. de Koninginnen zullen Zaterdag 27 April a. s. van Amsterdam over Vlissingen de reis naar Londen aannemen. Het gevolg van Hare Majesteiten in Engeland zal bestaan uit Jonkvrouw V. d. Poll, Baronnessen Van Ittersum en Rengers, Miss Winter, Baron Clifford, Majoor Baron Sir- tema van Grovestins, adjudant, le luitenant Graaf Schimmelpenninck, ordonnance-officier. De directeur van het Kabinet der Koningin zal Hare Majesteiten zoowel in Amsterdam als in Engeland vergezellen. z/Neen, neenZie notaris, u leeft veel, veel te veel eenzaam „0, wee Ik merk, waar het brandt ,/Val mij niet in de rede te eenzaam, te veel op nomadenwijze sinds den dood uwer vrouw. Eten in een hotel z/Zeer lekker, juf ,/Neen, dat weet ik beterU eet beneden alle waarde voor veel geld Neem eene huis- houdster z/Verschooning dat ik u weer in de rede val, maar dat soort ken ik Ieder meent met den notaris te zullen trouwen, ja, daar. recht op te hebben //Notaris! notaris! Nu wordt ge grofsprak Rosalie met komischen ernst. //Evenveel inbeelding als de jonge mannenwereld, die een vrouwelijk wezen tegenover zichzelf steeds als een offer beschouwt en denkt dat ieder jong meisje jacht maakt op een huwelijkscandidaatWij leven waarlijk in een afschuwelijk materieelen tijd, en ik begrijp en prijs ieder meisje, dat zich bijtijds eene zelfstandige positie verovert, om door eigen weten en kunnen haar lot zelve te bepalen en te richten, volgens haar eigen wil, en het twijfelachtig geluk van een echtverbintenis te ontgaan, dat der rijke vrouw de ontgoocheling van een geld-huwelijk, der arme nood en ellende, zorg en kommer en wat niet al brengt z/Verbazend, juffer Rosalie Dat was een heele redevoering riep de notaris. //Ongetwijfeld ligt er wel een greintje waarheid inwant waar is het, dat onze jonge mannen meestal een heillooze vrees voor het huwelijk hebben en in ieder meisje eene netten uitwerpende kokette zien. Maar, weet u, waaraan het ligt?" Bij beschikking van den minister van water- staat zijn benoemd tot buitengewoon opzichter de heeren J. D. Wever bij den aanleg van eene visschers- haven te IJmuiden, en H. Pabbruwe te Gent bij den bouw van de brug over de verlegde Maas bij Heusden. Het Dagbl. v. Ned. wijdt de volgende van groote waardeering getuigende woorden aan de nagedachtenis van den pas overleden oud-minister van kolonien Baron Van Deden z/Baron Van Dedem" noemde men hem in Hoorn meestal, omdat hij altijd //Baron" wasin een vergadering van boeren bij Jaap Kok te Binnen- wijzend, waar men 't over veevoeder had en op concerten in het Park, waar hij 't hof maakte aan de vrouwen van zijn notabelen, in een raadsver- gadering, waar men een rapport van B. en W. niet goed begreep en op straat bij een opstootje, waar hij onder de menigte ging, die ten slotte z/Leve Baron Van Dedem riep. Alleen en in den vreemde, ver van zijn land is hij gestorven en welgemeend zal zijn heengaan betreurd worden, vooral in Hoorn, waar hij twaalf jaar burgemeester was waar hij, deftig genoeg om zijn gemeentenaren zekeren afstand nooit uit het oog te doen verliezen, zoo hulpvaardig en zoo vriendelijk was, dat hij, als vreemde, als jong advocaat uit Indie, in korten tijd het vertrouwen wist te winnen van de naar hun aard achterdochtige West-friezen. Zoo werd hij lid van de provinciale staten en van de tweede kamer, zoo bestond er in 1891 nog niet de minste oppositie tegen zijn yerkiezing, terwijl een paar maanden later de conservatieven en radicalen in het district tegen elkaar over stonden, als twee vrij wel even sterke groepen. In dat jaar werd de heer Van Dedem opgenomen als Minister van kolonien in het kabinet Van Tienhoven. Evenmin als deze, zijn vriend, was hij progressist, maar hij was niet lichtschuw en zag welken kant het uit moest. In takken van staatsbeleid, die hem 't meest ter harte gingen, het beheer der kolonien en de armenzorg verkondigde de ontslapene de meer moderne denkbeelden. Intusschen, men mocht in politiek inzicht met hem verschillen, wie den heer Van Dedem kende, wist het, dat hij het goed meende met zijn volk, dat zijn werkkracht velen tot voorbeeld kon strekken en dat nooit een arme hem tevergeefs om hulp vraagde. Daarom sta ook in dit blad, dat beginselen verkondigt, die de zijne niet waren, een hartelijk gemeend requiescat in pace. „M'n lieve tijdviel hem de bankier, half geergerd, half vroolijk, in de rede. //Vraagt ge nog naar redenen Het bewijs is in twee woorden geleverdAan de opvoeding ligt het Onze meisjes spelen, nauwelijks de windselen ontkropen, reeds de modepop De jacht op winst heeft onze Industrie tot de dolste dolzinnigheden gedreven en reeds de jeugd in de boeien der ijdelheid geklonken. Reeds in de prilste jaren begint die ellendige dwaasheid, de kunst der koketterie Nu hebt ge het bewijs, mijne dochter, en daarmee punctum." z/Dank u, papaHeeft u ook nog iets aan te merken, waarde notaris z/Ik zou den naam der bedoelde huishoudster wel eens willen weten." z/Ik had het oog op de arme mevrouw Villiers, die plotseling broodeloos is gewordendoch ik zal er in deze omstandigheden geen woord verder over spreken." //O, wees niet boosAls alle dames op u geleken, zou ik zelfs met mijn grijzen kop nog weer met een verlicht hart in de huwelijksboot springen Ik zal inderdaad eens overuwplannetje nadenkenik geloof ook dat mevrouw Villiers nog zoo kwaad niet zou zijn z/Maar dat vervloekte pianogetrommel dan wierp de bankier er verbolgen tusschen. //Neem u in acht, notaris Denk aan //Lohengrin" en aan den //Meistersinger ,/Ik heb zoo'n instrument niet in huis en zal er ook geen dulden, dat zal art. 1 van ons contract zijnverzekerde de notaris, die reeds aan een acte dacht. «-Ach, papa u overdrijft weer vreeselijk riep Men meldt, dato 6 April 8 uur 's avonds uit Rozendaal In de laatste 24 uren werden langs het grens- station Rozendaal naar Belgie verzonden 1360 stuks vee, eene waarde vertegenwoordigende van 154,000. Dit getal werd nog nimmer bereikt. Het bestuur der //Vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieelen", dat zich aan de zaak van den in- en doorvoer van ontplofbare stoffen bij herhaling zeer ernstig liet gelegen liggen, heeft zich, naar aanleiding der noodlottige ge- beurtenis te Lobith, opnieuw tot de regeering gewend met een adres aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, waarin er de aandacht op gevestigd wordt, dat reeds ter algemeene vergadering van 11 Juni 1884 van bovengenoemde vereeniging werd betoogd, dat, nu Duitschland zelf, te water en te land, gemeenschap heeft met eigen zeehavens, het niet meer dan billijk is, dat genoemd land, hetwelk de voordeelen van de vervaardiging van dynamiet trekt, ook de kansen van het gevaar loope, waaraan het anderen blootstelt. z/De verkregen bevestiging der gegrondheid onzer waarschuwing van twaalf en tien jaren geleden en het uitblijven van de door Uwer Excellenties voorganger als aanstaande toegezegde regeling, doen ons de vrijheid nemen, zegt adressant o. a. z/bij uwe Excellence aan te dringen op eene her- ziening of aanvulling van het besluit van 15 October 1885, houdende voorschriften omtrent vervoer van buskruit en andere ontplofbare stoffen." Adressant verzoekt ten slotte den Minister //al zijn invloed wel te doen gelden, opdat deze teedere aangelegenheid van staatsbeleid en staatszorg door Uwe Excellence met al den ernst moge worden ter harte genomen, welke zij, naar onze innige overtuiging, in het welbegrepen belang van duizenden en tienduizenden alleszins verdient." Dr. Pijnappel doet in het Weekblad van het Nederl. Tijdschrift voor geneeskunde eenige mededeelingen omtrent de bereiding van het serum te Amsterdam. Dr. De Ranitz nam het eerste het initiatief; daarna stelde het Witte Kruis f 3000 voor de zaak beschikbaaronder controle van Prof. Forster togen daarna de heeren Dr. Ringeling en Dr. Mazure aan het werk. Den 16 Maart werd het eerste serum anti- diphthericum aan het kinder-ziekenhuis aldaar afgeleverd nadat proefnemingen het bewijs hadden geleverd dat het een beschuttende kracht had gelijk- staande aan die van het serum van Roux. Rosalie. „Als de arme nu haar eenigen troost in de heerlijke muziek vindt z/Vergeef mij viel de notaris in. Ieder mensch is zich zelf het naaste en mij zal onder geen beding het huis tot een hel gemaakt worden, daar die zoogenaamde kamermuziek mij een gruwel is z/Maar uw ambt brengt mee, dat u dikwijls niet thuis zijtlaat alles aan mij over." z/Neen, juffrouw, dat moet bij contract geschie- denDe muziekwoede is een vreeselijke soort waanzinzij maakt de menschen onuitstaanbaar voor hun naasten Rosalie lachte om zooveel vooroordeelen en beloofde er verder niet over te zullen praten. z/Doch naar uwe #kleine prinsen" in //De gouden Druif" kan u mij een keer meenemen, beste notarisIk ben zeer nieuwsgierig om die geheim- zinnige kleine te zien." „'k Weet niet of het gaat," meende de notaris ,/'tis een herberg van lageren rang, waar een dame van uwen stand ,/Neen, neen, dat gaat nietsprak de bankier beslist. ,/Wilt ge dat meubeltje volstrekt zien, laat het dan hier halen //Dat is onmogelijklachte de notaris. „De brave juffrouw Wegener heeft haar eergevoel zoo goed als de beste en zal haar oogappel niet uitzenden ,/ten bekijk Rosalie zweeghaar besluit stond vast, zij zou gaan. Op dit oogenblik boodschapte de bediende de komst van den Zweedschen consul, dien hij in het salon had gelaten. //Misschien nieuws van het jonge paar uit Zweden," IEIIMSCHE COIIRA NT ■Sit 111 snl verscliijnt Jlnandag-, Woensiliiij- en Vrijrt»s»viiml den nUgever I». J. V A X UK S A X 1> E <e Ter lteuzen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1