Algemeeo Fieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen No. 3135. Zaterdag 6 April 1895. 35e Jaargang. feuilletonT f0)V ill HtTi®S!Tis Binnenland. ABONNEMENT- Per drie uiaanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postVoor Nederland .1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEM: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer /0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Men kan zich abonneeren tot het plaatsen van 500 rebels en meer per jaar, tot veel verminderden prijs. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. folitieli Overzicht. De gemeentekieswet in Belgie vindt niet alleen bij de uiterste linkerzijde bestrijding, ook onder de andere partijen heeft het ontwerp krachtige tegenstanders. De katholieke afgevaardigde van Brussel, de heer Theodor, bestreed eergisteren het ontwerp op de hoofdpunten en keurde vooral af het uit- zonderingskarakter dat er in ligt, al ontkent de regeering dit ten sterkste. Hij raadde de regeering aan, tot eene schikking te komen. En de regeering is zoo verstandig geweest, aan dien raad gehoor te geven. Een andere katholieke afgevaardigde, de heer Helleputte, stelde een tweeledig amendement voor, strekkende eene wijziging te brengen in den door de regeering voorgestelde verschillenden census en aan de arbeidersklasse iu de gemeenteraden eene afzonderlijke vertegenwoordiging te waarborgen. Getrouwde arbeiders van 35 jaren zouden eene dubbele stem krijgen, als zij 5 frank betaalden in gemeenten van 2000 inwoners, 10 frank in gemeenten van 10,000 en 15 frank in gemeenten van meer inwoners. De gemeenteraden zouden afzonderlijke leden hebben, beuoemd door den nijverheidsraadte wetenvier in de gemeenten van 20,000 tot 70,000 inwoners, en acht in ge meenten van grooter bevolking. De socialisten konden dan niet meer zeggen, dat de viervoudige stem der bezitters hen belette hunne candidaten te kiezen, aangezien zij het voorrecht zouden hebben eene bijzondere vertegenwoordiging te kiezen. Minister De Burlet verklaarde dit amendement over te nemen. De aanneming van het aldus gewijzigde wets- ontwerp met groote meerderheid wordt zeker geacht. De algemeene beraadslagingen zijn thans gesloten. Bij de artikelsgewijze behandeling kwam het eerst aan de orde het voorstel-Magnette tot invoering van het algemeen stemrecht op 21jarigen leeftijd. Na een zeer rumoerige discussie werd het met 103 tegen 45 stemmen verworpen. Bij de discussie deed zich een incident voor. De heer Anspach-Puissant (socialist) verklaarde zijn mandaat als volksvertegenwoordiger neer te leggen, daar er ten aanzien van het ontwerp geen overeenstemming meer bestond tusschen hem en zijne partij en evenmin met zijne kiezers, waardoorhet hem onmogelijk was, langer zijn mandaat volgens de vrije inspraak van zijn geweten te vervullen. Onmiddellijk na deze verklaring, die eenige opschudding teweegbracht, verliet de afgevaardigde EERSTE DEEL. U) De witte wolk was uit 't noordoosten hooger gerezen en had zich allengs uitgebreid Zij bracht den storm, die plotseling de ontzettende diepte van het Wettermeer beroerde en de golven schuimend en bruisend hooger en hooger hief. z/Dat wordt thans een hupsch dansje, aardig vrouwtjeriep de graaf, terwijl hij het roer losliet en de riemen binnenhaaldeAls in een wervelwind draaide de notendop rond, en vloog het veege scheepje been en weerDe onge- lukkige jonge vrouw, van angst half waanzinnig, wierp zich op de knieiin, en klemde zich vast aan de boot. Weer greep de graaf het roer om het vaartuig te wenden en naar den oever terug te sturen. Vol angst volgde zij zijne bewegingen en ademde een weinig op, toen zij zijn plan vermoedde. Zeker had hij haren moed op de proef willen stellen, wat wel vreeselijk wreed was, maar zij kon het hem vergeven Hij zou haar voortaan nooit weer angstig en versclirikt zien Doch het doel was nog lang niet bereikt, en altijd doller woedde de storm, en altijd dreigender dreef hij zijn spel met het lichte scheepje, terwijl de golven razend over die twee menschenkinderen bruisten z/Bereid u tot den dood riep de graaf, //de geschiedenis is uit, uwe gravenkroon verzinkt in het Wettermeer Vervloekt de vergaderzaa', door verscheidene leden der oppositie gevolgd, die hem hunne achting en sympathie betuigden. 't Begint weder wat kalmer te worden in Duitsch- land de groote feestdag met al zijn uiterlijk ver- toon, met zijn eigenaardige drukte, is voorbij, de bladen der verschillende partijen zijn 't er zoo on- geveer over eens geworden, dat de keizer de positie van den katholieken president van den Rijksdag en den katholieken tweeden vice-president, aan het Bismarck-banket niet nog moeielijker heeft gemaakt door toespeling op het besluit van den Rijksdag, dat hen tot hun hooge ambten heeft gebracht en zelfs de Bismarck-anecdoten (opwarmsels meestal van overbekende aardigheden uit het leven van den ex-kanselier) nemen af in quantiteit. Dit is dus wel de aanvang van eene periode van verademing en de Duitsche pers maakt dan ook onmiddellijk gebruik van deze mooie gelegenheid door de publicatie van den juisten tekst der Umsturz- vorlage, waaraan natuurlijk beschouwingen worden vastgeknoopt in goedkeurenden of in lakenden zin, al naar de richting van het betrokken orgaan. Eigenlijk is de publicatie van den bij tweede lezing door de commissie goedgekeurden tekst van het wetsplan, geen gezochte bladvulling zooals het voorstel nu is, heeft het inderdaad alle kans tot wet te worden verheven, dank zij der broeder- lijke samenwerking tusschen het Centrum en de conservatieven in 't belang van een wet, welker voornaamste bepalingen zoo rekbaar zijn en aanlei- ding kunnen geven tot zoo velerlei opvattingen, dat niet de anarchie, niet de sociaal-democratie er in de plaats door getroffen worden, doch in 't algemeen elke oppositie tegen wat de regeering goed en wenschelijk acht. En tusschen het koste- lijke product, dat uit deze paring van Centrum en reactie is voortgekomen en het oorspronkelijke regeeringsvoorstel, is eigenlijk weinig of geen over- eenkomstbij het geamendeerde en gewijzigde voorstel, dat nu groote kans op aanneming heeft, was het regeeringsplan bijna liberaal te noemen Omtreut de vredesonderhandelingen tusschen China en Japan wordt uit Shanghai aan de Times gemeld, dat de Japansehe premier, graaf Ito en Li-Hung-Chang weder rechtstreeks onderhandelen. Naar het thans weder heet, heeft China zich bereid verklaard tot afstand van Formosa. De Minister van binnenlandsche zaken brengt voorloopig ter kenuis van belanghebbenden, dat Het roer was gebroken, de boot thans ten prooi aan het woeste spel der golven. //Red mij, Rudolfkreet de arme vrouw in vertwijfeling. //Ach, red mij verlaat mij niet Hij luisterde niet naar die wanhoopskreten hij haalde een touw te voorschijn en bond zich met onbeschrijfelijke, met onmenschelijke koelbloe- digheid aan een der zitplanken van de boot vast zonder zich om zijne ongelnkkige echtgenoote te bekommeren. Zij waren thans den oever tot op eene gehoor wij die genaderd, heengeworpen als het warede storm uit het noordoosten dreef hen landwaarts heen. Plotseling legde zich het zwakke vaartuig op de zijde, een vreeselijke kreet overstemde het stormgeloeiGraaf Svenson wierp een blik naar de plaats, waar zijne vrouw geknield had de plaats was ledigNog eenmaal dook het doodsbleeke gelaat voor hem op', toen zonk Marie Tauffer, gravin Svenson, in de diepfe weg. Van den oever stak op dit oogenblik een reddingsboot het onstuimige meer op, met eenige wakkere lieden bemandToen zij door de hooggaande golven zich tot het wrakke vaartuig hadden geworsteld, was ook graaf Svenson spoorloos verdwenen. VI. De kleine Eeodora had zieh heel spoedig in //De gouden Druif" gewend, daar zij uit ellende en nood als in een paradijs was overgeplaatst. Juffrouw Wegener was haar inderdaad tot tweede moeder geworden, eene goede moederzij vertroetelde //de kleine prinses," zooals men het lieve, blondgelokte kind, met de wonderbare blauwe in 1895 de examens ter verkrijging van akten van hekwaamheid voor lager onderwijs in het Eransch zullen worden gehouden in de maand Augustus, zoo noodig ook in het laatst van Juli, en die voor middelbaar onderwijs in de maand December, zoo noodig aanvangende in het laatst van November; die voor het Engelsch en Hoogduitsch, zoowel voor het lager als voor het middelbaar onderwijs, in de maand Augustus, zoo noodig aanvangende in het laatst van Juli die voor de gymnastiek, zoowel voor de akte lager- als voor het midd. onderwijs, en die voor de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt, zoowel voor het lager als voor het midd. onderwijs, in de maand Augustus, zoo noodig in September. De medaille, ter herinnering aan de gebeurte- nissen op Lombok, is thans gereed. De penning is voortreffelijk geslaagd en beantwoordt volkomen aan de bestemming. De voorzijde geeft de Nederlandsche Maagd te zien, de Sassaks beschermende en de Baliers op de vlueht jagende. Het snoode verraad der Baliers wordt voorgesteld door een panter, die evenwel het onderspit delft voor den Nederlandschen Leeuw. Zoowel de conceptie als de uitvoering stempelen dit werk tot een waar kunststuk. De keerzijde vertoont een tropee van wapens der verschillende troepen, die aan de expeditie hebben deelgenomen, zoomede van eenige inlandsche lansen. Daarboven het jaartal 1894; er onderExpeditie tegen de Baliers op Lombok. Landing te Ampenan 6 Juli. Tractaat Augustus. Overrompeling 25/26 Augustus. Mataram veroverd, 29 September. Tjakra Negara 18 November. Gisteren is het droevige bericht ontvangen, dat Mr. W. K. Baron van Dedem, oud-Minister van Kolonien, te Calcutta op zijn reis in Engelsch- Indie, alwaar hij een regeeringsopdracht vervnlde, is overleden. Baron Van Dedem was vroeger advocaat in Nederlandsch-Indie en na zijn terugkeer in het moederland burgemeester der gemeente Hoorn, welk district hem naar de Tweede Kamer afvaardigde, alwaar hij een werkzaam aandeel nam aan de behandeling van Indische zaken en zijn bekend voorstel deed tot scheiding der Indische en Nederlandsche financien door eene bijdrage, een denkbeeld dat niet de goedkeuring der meerder heid verwierf. Ook was hij verscheidene jaren president van het Indisch Genootschap. oogen in huis noemde, op eene bijna bedenkelijke wijze, en onttrok elken stamgast onverbiddelijk hare gunst, die geen lief woordje voor de kleine over had. Yreemd, dat zulks ook zelden gebeurde, daar Eeodora zelfs den grootsten en stijfsten egoist een vriendelijken blik, een laclije wist te ontlokken. //Men moet de lieve engel lief hebben," meende Wegener, //men mag willen of niet, en ik sta haar voor geen geld van de wereld weer af." Als de //kleine prinses" met hare voetjes, waar- voor de nieuwe mama een paar allerliefste schoentjes had gekocht, door het huis trippelde, en als een zonnestraaltje nu bier, dan daar, dan in de keuken, dan in de woon- of gelagkamer, opdook, waar heur goudblond hoofdje overal gezien werd, dan voelde een ieder dat het kind iu een paleis tehuis behoorde en juffrouw Wegener was er niet weinig trotsch op, het haar eigen te noemen, daar de adopteering met behulp van den notaris glad van stapel was geloopen. De oude notaris Herder kwam meermalen een bezoek brengen in //De gouden Druif" om de kleine te zien, die hem bijzonder interesseerde. z/Ge moet het kind maar aanzien, mijn waarde Ernstein," sprak hij tot den bankier, //ik durf er een eed op doen, dat het betere dagen gekend heeft en uit hoogere kringen stamtEigenlijk is het dood jammer, dat zij bij deze, overigens door en door brave menschen verzeild is geraakt ze heeft een voorkomen als eene in lagere sferen verdwaalde prinses z/Dan hadt gij het zelf moeten aannemen, mijn goede vriend meende de meer prozaisch uitge- vallen bankier. In 1891 nam hij als Minister van Kolonien zitting in het kabinet-Yan Tienhoven en na zijn aftreden maakte hij de reis naar Britsch-Indie, waar hij thans verre van zijn vaderland stierf. De overledene was een groot voorstander van maatregelen tot bevordering van's lands weerbaar- heid en van landbouwbelangen. Petrus Mathias Snickers, aartsbisschop van Utrecht, van wiens overlijden wij in ons vorig nummer melding maakten, werd 11 April 1816 te Rotterdam geboren. Na aan het gymnasium te Megen, het klein-seminarie Hageveld te Yelzen en het groot-seminarium te Warmond zijn opleiding te hebben genoten,werd hij 27Maart 1841 tot priester gewijd en was eenige jaren als kapelaan werkzaam te Poeldijk (1841), Pijnacker (1843), Amsterdam (H. Willibrordus) (December 1843), Haarlem (Mei 1846) en Overveen (Augustus 1846), meestal ter assistentie van zieke pastoors, tot hij eindelijk benoemd werd tot pastoor te Lutjebroek (1848) en daarna te Scheveningen (1853), welke laatste betrekking hij bekleedde tot in September 1-8,61, toen hij den vicaris-generaal, later mgr. Yan Beek, als regent van het seminarie Hageveld ging opvolgen. In October daarop werd hij benoemd tot kanunnik van het kathedraal kapittel. In 1859 ondernam mgr. Snickers een reis naar het Heilige land. Den 8 October 1874 vinden wij den overledene als vicaris-generaal van het bisdom Haarlem, en den 25 Jnni 1877 volgde hij als bisschop aldaar mgr. G. P. Wilmer op. In 1883, na het overlijden van mgr. A. J. Schaepman, werd mgr. Snickers als diens opvolger aangewezen voor den aartsbisschoppelijken zetel in Utrecht, welken hoogen post hij tot zijn dood bekleedde. Mgr. Snickers was assistent-bisschop bij den pauselijken troon, huisprelaat van den paus, Romeinsch graaf, ridder-grootkruis van het H. Graf, werd als bisschop van Haarlem, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandsche Leeuw, en bij zijn gouden priesterfeest, 27 Maart 1891, tot commandeur in die orde. Bij dit feest ontving mgr. Snickers, behalve een telegram van geluk- wensching namens den paus, als bijzondere onder- scheiding, ook een gouden medaille met diens beeltenis. Omtreut het scliip, dat op het terrein der wereld-tentoonstelling te Amsterdam wordt gebouwd, kan het volgende worden medegedeeld. Midden op de tentoonstellingsterreinen verrijst eene nabootsing van het stoomschip Prins Hendrik, met zijn beide masten en schoorsteen. Het vaartuig //Zooveel als ik er van heb vernomen, moet het een Poolsch arbeiderskind zijnHeeft men geen mo^ite gedaan, om den vader uit te vinden z/Zeker,, de politie heeft in alle richtingen gezocht, doch zonder resultaat. Als mijn goede vrouw nog geleefd had, dan was de lieve kleine niet in de nederige herberg gebleven, dat verzeker ik n z/De moeder van het kind heeft zich zeker vergiftigd merkte de dochter van den bankier op, die aan het raam zat te bordnren. „Men vond de ongelnkkige, met het kind in den arm, dood in een rijtuigantwoorde de notaris,/zij was zonder twijfel vergiftigd, maar of zij zelfmoord gepleegd of dat een derde het haar toegediend heeft, dat zal wel als een ondoor- driugbaar geheim voor altijd met de arme vrouw begraven zijn." //Dat is verschrikkelijk," sprak de jonge dame, ,/ijselijk z/Ik gel oof vast, dat zij door den man, die met liaar in het rijtuig stapte en later spoorloos verdwenen was, vergiftigd isnadat hij de ontzet tende daad had bedreven, zal hij uit het rijtuig zijn gesprongen." //Die arme vrouwriep de bankiersdochter bewogen uit. //Wat zou ik er niet omgeven, als die moordenaar ontdekt werd Het ware eene vreeselijke toestand, als zulk eene gruweldaad ongestraft bleef en de boosdoener wellicht elders wederom znlke gruwelen kon bedrijven z/Ja, dat zijn de gevolgen der aardsche onvol- maaktheid, lieve Rosaliemerkte de bankier droog op. ,/Als de menschen alwetend waren, had de politie gemakkelijk spelDaarom moet ieder een weinig nit zijne oogen kijken, als hij TER NEIIZENSCHE COIIRANT a Hit bl»«l verscliijnt naamlaK-, Woensdas- en lrijilagavoml l»ij wHgever J. V A I l» K S it X l» E «e Ter ie«irn. - i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1895 | | pagina 1